De herbouw van Jeruzalem Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. BINNENLAND Geurts' g was. Alle verenigingen, zowel van de jeugd als van de ouderen, hadden de neomist met zijn familie afgehaald aan de feestelijk versierde ouderlijke woning, en in een lange stoet trok het op naar de kerk, waar om ïouur de plechtige Hoogmis begon. Geassisteerd door de Paters Brox en van Meijel, droeg de jonge Priester daar zijn eerste H. Mis op, waar Pater Magister in de feestpredicatie de betekenis nog eens van omlijnde en onderstreepte. Na afloop der plechtigheden bracht dezelfde stoet Pater Melchisadech terug naar de ouderlijke woning waar de president van Leunens Fanfare, de heer P. Weiis, in welgekozen woorden de Neomist de gelukwensen van de Lvunense gemeenschap aanbood, een gelukwens, die namens do buurt nog eens werd beklemtoond door de heer van Meijel. Nadat de neomist allen recht har telijk had bedankt voor de overwel digende belangstelling en het grootse medeleven, gaf hij de aanwezigen de priesterlijke zegen. De daaropvolgende receptie werd zeer druk bezocht. Pater Bentivolius Haenraetfi Na afloop van de plechtigheden trok de Harmonie door naar het Pateraklooster, waar Pater Bentivolius Haenraets de plechtige Paas hoogmi: had opged - Hgen t«t g*l genheiu van zijn 50 jarig priesterfeest. Omringd door zijn familie, moest deze Venrayse monnik de felicitaties in ontvangst nemen van Dr. Ver- cauteren, die ook hem namens Venray feliciteerde. In zijn dankwoord richtte Pater Haenraets zich vooral tot de jeugd, die hij nog eens wees op het feit, dat Venray zovele priesterzonen heeft gehad, een traditie, die de jeugd zal moeten voortzetten. Ook hier was een drukke receptie het einde van de openbare feestelijk heden. Pater Ludgerus Zeinstra Pater Sergius Emonds Op Paas-Maandag herdachten Pater Sergius en Pater Ludgerus op het Gymnasium de dag, waaropzy veertig jaren geleden de H. nesterwijding mochten ontvangen, lammer genoeg was Pater Sergius niet zover van zijn ziekte genezen, dat hij weer op mocht, maar dat verhinderde de velen toch niet hem op zijn ziekbed geluk te komen wensen. Ook Pater Ludgerus ontkwam daar niet aan en vele vrienden, bekenden en oud-leerlingen kwamen deze pries ters, die zoveel hebben gedaan voor de opleiding van de rijpere jeugd feliciteren. Aan deze receptie was een plechtige H. Mis in de kapel van het Gym nasium voorafgegaan. Nu beslissen als U geld wik verdienen hoeft niet zomaar ge noegen te nemen met de nieuwe margarineprijs. U kunt toch immers óók gaan profiteren oan 1 O procent korting op De Gruyter's margarine. Dat wordt nu, méér nog dan vroeger, een Voordeel, dat U stukken scheelt. U bent dan ook van alle kwaliteits - onzekerheid af, want De Gruyter heeft alleen de allerbeste volledig gevilaminiseerde margarine MET HET WAPEN van 54 cent per pakje. Door 10 procent korting nog goedkobp bovendien Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond R uur tot Maan dagmorgpn R «ut Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag s April Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Verplichte inenting tegen pokken Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op Donderdag 5 April a.s., des namiddags 2 uur in het Consultatie bureau, Merseloseweg alhier gelegen heid zal worden gegeven tot koste loze inenting tegen de pokken voor de kinderen, wonend*1 in de Kom der gemeente en op Donderdag 12 April a.s. eveneens om 2 uur voor de kin deren, wonende in de Kerkdorpen der gemeente, die het consultatie bureau voor zuigelingen dan bezoeken Bovendien zal voor dit doel nog zitting worden gehouden op 5 April te Leunen, Patronaatsgebouw 3 uur; te Castenray, Byz. L. School 3.30 u.; te Oirlo, Meisjesschool 3.40 uur; te Oostrum, Byz. L. School 4 uur nm. Men wordt verzocht precies op tyd aanwezig te zyn. Trouwboekjo, waarin de te enten personen z(jn aangetekend, moet worden meegebracht. Het is alwoer vijf en een half jaar geleden, dat ontelbare brand- bommon gestrooid werden over een van Venrays grootste kloosters, over Jeruzalem, dat totaal uitbrandde en in een uur tyds van een trots en groots pensionaat en school, veranderde in een barre ruïne, die nog slechts diende als het sinistere decor voor een „Mens Hioob". Heeft het nog zin de geschiedenis van deze bewogen dagen van October 1944 op te halon, toen heel Venray onder het granaatvuur lag, toen tien tallen dodon te betreuren waren. Als men nu loopt over het zo ver woeste terrein van Jerulalem, dan is het moeilijk nog aan die tyd te denken, want waar men ook komt, daar wordt gewerkt, daar verrijzen nieuwe scholen, internaat en kloosters, boerderij en speelvelden, daar is nieuw leven, daar staat men klaar om zo spoedig mogelijk dit grote complex weer dienstbaar te maken aan het onderwijs. Dan wordt het zo moeilyk om te denken aan die verschrikkelijke dagen en nachten in de kelders van dit klooster, aan die ontzaggelijke brand. En zo is het feitelijk ook goed. Het verloden is voorbij en de toe komst wacht. En als men nu achter een zuster door de nieuwe gebouwen lonpt en men ziet de nieuwe Irisse klassen, de ruime slaapzalen en de grote recroatiozalen, het nieuwe klooster en de grootse kapel, dan beseft men, dat men ook hier niotis blijven treuren by de resten vaneen groots verleden, maar dat met man en macht gewerkt is aan een nieuwe, hopenlyk voorspoediger toekomst. Men weet onder de hand wel, dat de Zusters Urselinen heel wat mans zyn en als men door dit nieuwe Jeruzalem dwaalt en men weet zo'n klein beetje wat het in de tegen woordige tyd zeggen wil om te bouwen, dan moet men toch respect hebben voor deze dochters van Sint Ursul. En, die naast de opvoeding en de opleiding van een duizend meisjes uit ons dorp, vyf en een half jaar na de verwoesting, dit millioenencomplex weer hebben doen verrijzen en al weer volop plannen aan het maken zijn om te beginnen met de bouw van twee grote vleugels. En wat} er ook nog tussen zal komen, in September wordt begonnen met het nieuwe Gymnasium en de Middelbare Meisjesschool. Dan zullen de leerlingen, die men nu zo lang naar Eysden heeft moeten sturen, naar Venray terugkomen en zal het oude vertrouwde leven van Jeruzalem weer beginnen. Het nieuwe forse internaat is ge bouwd op de oude fundamenten van Jerusalem en biedt plaats voor een 150 internen, terwy'l de scholen ruimte bieden voor een 200 leerlingen, zodat een vijftig externen eveneens het onderwijs kunnen volgen. Men heeft zich met opzet beperkt tot dit aantal omdat de zusters, ge loerd door de praktijk, vooral hun aandacht besteden aan de persoon lijke opvoeding van het meisje, een opvoeding die door een groter aantal leerlingen zeer zeker in verdrukking zou komen. Boven het internaat is het klooster Saint Michel gekomen, zodat de zusters dus ook weer tot een beter kloosterleven komen, daar het nu steeds een behelpen is geweest in de oude huishoudschool en het freulekes- huis. Bovendien is by het internaat ondergebracht de nieuwe kapel, waar menig bouwpastoor wel jaloerse blik ken naar zal werpen. Onder deze kapel heeft men nog een crypte aan gebracht, waar men enkele oude colonades van het eerste Jerusalem uit omstreeks 1500 ingebouwd heeft. Mot de nieuwe klaslokalen heeft Venray met de W.I.L.M.A.-tentoon stelling reeds kennis gemaakt. De nieuwe boerdery is reeds in volle bedrijf en ook hier heeft men het nuttige met het aangename ver enigd, zodat zowel voor de melk- vlees- als eierenvoorziening Jerusalem self-supporting is. Bovendien wordt een nieuwe bakkery" en slagerij inge richt, zodat Jerusalem feitelijk een kleine gemeenschap vormt in de grote Venrayse gemeenschap. In deze vyf en half jaar is veel gebeurd. Men klaagt en kankert wel eens dat Venray zonder leven zit, maar wie zich toch nog eens even realiseert hoe het in de winter van 1944 1945 was, en wie nu een der gelijk complex weer ziet liggen, die weet toch, dat er heel wat tot stand gekomen is. Eu zo is het ook geen wonder, dat d6 zusters Ursulinenvan de opening van dit nieuwe, trotse Jerusalem, een groot feest willen maken. De plannen zijn nog niet uitgewerkt, maar dat bleek wel uit de woorden van Mère Prieure, dat deze officiële opening de kroon moet zyn op het wederopbouwwerk van de afgelopen jaren. Dan zullen de vlaggen wappe ren van de gebouwen, op de speel velden en tennisbanen en zal er feest zijn op Jerusalem, dat ook ditmaal, zoals in het verleden, zo schoon uit zyn as is herrezen. Jolian van Broeckhnyzen Deze Johan van Broeckhuysen komt in 1430 voor als Heer van Geijsteren, Spraeland en Oostrum. Zyn echtgenote heette Anna van der Straeten. Hy" overleed 17 December 1452 op een reis in het Heilig Land. Het echtpaar liet geen kinderen na. Van Eyl Matthys van Eyl was in de-150 eeuw Heer van Spraland, Oostrum en Geijsteren. Op 22 Juni 1468 sneu velde hy in de slag van Straelen. In oude documenten komen ook nog voor de gebroeders Johan en Sibert van Eyl in 1469 en een Johan van Eyl in 1492. OoBterhont—Venray Dr. J. L. M. de Lepper in 1950 een mooi boekje uit over de voorgeschie denis van het Seminarie Ypelaar. Deze studie in vele opzichten van belang voor de geschiedenis van het voorbereidend Hoger Onderwijs behandolt ook de Latijnse School te Oosterhout, waarvan men met recht; kan zeggen, dat zy gedurende ruim 40 jaren van het Bredase kerkdistrïct de taak van klem-seminarie heeft vermeld. Voor deze latijnse school zou die van Venray eens van belang zyn. Het was in Januari isoi, toen men de studenten dwong zich te laten in schrijven in de „gewapende burger wacht". Hieruit ontstond een dienst plichtconflict. En het gevolg was, dat „terstont daarop alle die agtien jaaren hadden bereikt, de latynsche school binnen Oosterhout, ja sommigen zelfs bet grondgebied van dit vrije gemoene- hpfifc verlaten hebben, en veele na Venray, onder het gebied van den Koning van Pruissen, daar de soldaat oleeg in de wieg te leggen, om vry ;e zijn, geweken zyn". Aldus in genoemd boek blz. 27. Wanssum verkocht 1 Het dorp Wanssum werd op het laatst van de zeventiende eeuw, zoals meer dorpen in het land van Kessel vanwege de Spaanse Regering als heerlijkheid verkocht en toen toe gewezen aan de vrijheer van Schellardt te Geijsteren. Door huwelijk geraakte de heerlijk heid aan de Halzfeldts, die haar op hun beurt verkochten aan Frans van Lynden, Heer van Blitterswy'ck en Burggraaf van Nijmegen. Zo zien wij genoteerdAo 1766 Junij 7. Is de Hoogmogende Heer Baron Frans Gothard van Lynden, grondheer te Wanssum geworden en heeft dit rechtsgebied voor zes duizend (Kleef8e munt) aangekocht. Godfried Henschenins In zijn boekJansenistica, Studiën in verband met de Geschiedenis van het Jansenisme I, Mechelen 1950 schrijft Pater Dr. Lucianus Ceyssens O.F.M. op blz. iq: Zijn (van Johannes Bollandus) medewerker, Godfried Henschenius, van Venray, was een jonge veel belovende kracht, die zo wel de Acta Sanctorum als de anti- jansenistische actie zou ten goede komen. Hy was niet alleen een man met zeer brede geestesgaven en on beperkt initiatief, maar ook een be hendig zakenman. Hy was om zo te zeggen de typograaf-boekhandelaar van de beweging, zoals in het verder verloop van deze studie zal blijken. Wii bezitten vijf brieven van hem aan P. Crom, terwy'l er nog vier andere veym^ld worden. Over Godfried Henschenius bevat hot boek nog tal van andere, onbe kende, gegevens. Om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewys, dat de inenting met goed gevolg heeft plaats gehad, moeten de kinderen, die op 3 April geënt zyn, terugkomen op 19 April en die op 12 April geënt zyn op 26 April, op dezelfde plaats en uur als boven aangegeven. Volgons de Inontingswet moeten de kinderen, voordat zy de leeftijd van één jaar bereikt hebben, worden geënt- De kinderen moeten op de dag der enting 3 maanden oud zyn en gezond. Venray, 29 Maart 1951. Ongelukken Bij zyn werkzaamheden had v.d. M. het ongeluk zich met kokend water zo ernstig aan zijn arm en hand te verbranden, dat hy zich onmiddellijk onder geneeskundige be handeling moest stellen. In de Schoolstraat alhier is een kind van de heer D. by het spelen in een diepe kuil gevallen en brak haar linkerarm op twee plaatsen. Na in het ziekenhuis te zyn verbonden kon de kleine weer naar huis terugkeren. GARAGE VAN HAREN DEZE WEEK HEROPEND Voor Uw verslaggever is het altijd een prettige job uitgenodigd te woiden by de opening van een nieuwe zaak. Al zullen sommige hatelijke lieden dan wel opmerken, dat dat zyn oorzaak vindt in het traditionele bor reltje, dat gewoonlijk by zulke plech tigheden wordt aangeboden, maar toch komt dit zeker niet op de eerste plaats. De opening van een nieuwe zaak geeft immers telkens weer een beeld van een herrijzend Venray en be klemtoont weer eens even de lang zame, maar gestadige groei van onze Gemeente. Zo was het ook Donderdag weer bij de heropening van Garage van Haren, waar een nieuwe up to date werk plaats is verrezen, die alle Ford gebruikers en vele anderen weer de nodige service kan geven. Onder leiding van het architecten bureau Margry en Lerou, heeft men by de herbouw van de oude garage, een nieuwe gebouwd, die wat uit rusting en grootte betreft, zyn voor ganger verre overtreft. Al is het waar, dat deze bouw, die werd uitgevoerd door hot aannemersbedrijf Gebr. Ver- straelen wel lang op zyn voltooïng heeft laten wachten, de resultaten zyn dan echter ook van dien aard, dat Venray een modelbedryf ryker is geworden, waarop de eigenaar en de Fordfabrieken met recht trots zyn. En het was deze trots, die doorschemerde in de woorden van de Perschef der Fordfabrieken, toen hy deze ruime werkplaats en showroom toonde. Voor deze opening bestond uit de aard der zaak een meer dan göwone belangstelling. We zagen er o.a. de heer Deken met zyn kapelaans, de heer Burge meester met zyn wethouders, die na een sympathiek speech je de offi ciële opening verrichtte, we zagen er de vele Fordgebruikers, de architecten en aannemers en, natuurlijk vertegen woordigers van de Fordfabrieken en collega's van de heer van Haren. Namens de Fordfabrieken werden dan ook ook felicitaties aangeboden, namens de Nederlandse Forddealers^ namens de gemeente Venray en namens het personeel. In de nieuwe garage, die byna op een bloemenserre leek, was tevens een Ford-tentoonstelling ingericht, waar een keur van Ford-fabrikaten de vele toeschouwers deed water tanden en die een goed overzicht gaf van al het schoons, dat voor elk be drijf door de Ford gemaakt wordt. Garage van Haren mag er weer zyn en de Ford gebruiker kan weer ten volle vertrouwen op de service van dit Venrayse bedryf. Gevonden Jongensbril, J. v. Soest, Overl.weg 37b; shawl, Verstegen, Overl.weg 39; tabaksdoos met pakje cigaretten, Wy'en, Stationsweg 37; jongensbroek J. In de Ryp, Schoolstraat; zwarte rozenkrans en balpen, Wijnhoven Kruitweg 21; ceintuur, H. Vorst Schoolstraat 36; rood gebreide muts en witte wollen geruite shawl, B. Min Markt 4; shawl, Linskens, Leunse* weg 10; witte keeshond aangelopen, J. Janssen, Hagelweg 8; vulpen, H.' W'llems, Langeweg 10; balpen, J. van Lieshout, Pastoor Ruttenstraat 14; jas P. Janssen, Oude Oostr.weg 41; twee portemonnaies met inhoud, B. Valcks Oostrum C 23; heren halsdoek, A. Reynders, Oostrum D 36; doublé armband, Verschuren, Julianasingel; portemonnaie met inhoud, H. Moorrees Lull C 51a; heren shawl, H. Gellings Heide L 35a. Sportdag voor Studenten Ook dit jaar zal door de Studenten club Sint Bernardus een sportdag worden georganiseerd en wel op Woensdag 4 April, op het sportterrein aan de Oostsingel. Hieraan zullen deelnemen de clubs van Venlo, Tegelen, Horst, Blerick, Gennep, Maasbree, Helden en Belden- Panningen. Om half 11 beginnen de atletiek wedstrijden, terwijl 's middags de finale's zullen plaats hebben van de voetbalwedstrijden, waarvoor de voor- wedstrijden reeds onderling zijn ge- De dag wordt besloten met een muzikale avond, waarbij op het Gym nasium klassieke muziek zal worden uitgelegd en Modeshow Voor zover wy het ons kunnen her inneren zal Venray dan zyn eerste modeshow krijgen, die ter gelegen heid van de Missieactie Medische Verzorging Nyabond-commissie, op Maandag 16 April, zal worden ge houden, door het bekende bonthuis Frits van der Ven uit Den Bosch en Magazijn de Zon uit Venray. Deze zal gehouden worden in zaal Wilhelmina en ongetwijfeld zullen vele Venrayse dames dit evenement willen meemaken. Zy' bly ven daardoor niet alleen op de hoogte van de mode en prijzen, maar helpen daarnaast mede aan bovengenoemde actie. Ook de Venrayse jeugd is door dit comité ingeschakeld en zal zelfs een operette opvoeren, speciaal voor kin deren geschreven. Ger de Roos en zyn mannen in het Orkest zonder Naam hebben als stand plaats gekozen Garage van Haren, die welwillend ter beschikking werd ge steld voor dit goede doel. De garage zal worden omgebouwd tot concert zaal, zodat op beide avonden de verrichtingen van dit orkest door zoveel mogelijk mensen op zo goed mogelijke wijze gevolgd kan worden. De entreeprijzen zyn gehouden op f 2,50, terwy'l slechts enkele plaatsen beschikbaar zyn a f 4,— waardoor de mogelijkheid geschapen wordt, dat aan leden van de bond van lichamelijk gebrekkigen een grote reductie ver- "eend kan worden. Voor nadere mededelingen zie men de prograrrma'8 terwijl er tevens nog eens' uitdrukkelijk* op gewezen wordt, dat alle kerkdorpen kaarten in voor verkoop te krijgen zyn op de volgende adressen Merselo, H. H. Arts, café M 24; Smakt, Jos. Nellen, B 8; Leunen, M. Dirckx, café K 14; Oirlo, J. Nelis8en—Ewals E 16a; Ysselsteyn, A. Fleurkens, secretaris Boerenrond; Heide, H.H. Rutten, L. 53a; Castenray, H. Kuypers, secretaris Boerenbond; Oostrum, B. Valckx, kapper en Venray, V.V.V.-Bureau. Ballonvaart te Yenray Zondag zal in Venray een ongewoon schouwspel te zien zyn. De Amster damse ballonclub heeft namelijk het voornemen om indien de weersom standigheden het toelaten, hier in Venray een grote ballon op te laten aan het terrein by de Dril op de Merseloseweg. Dit gebeurt in het kader van trainingswedstrijden van deze ballon club, die op een drietal plaatsen in het Zuiden, nl. Goes, Breda en Venray, op "die dag balonnen oplaat, die moeten trachten Amsterdam zo dicht mogelijk te benaderen. Zondagmorgen starten in Amster dam een aantal vrachtwagens, waarop de lege omhulsels der balonnen met de nodige gastankwagens. In Goes, Breda en Venray worden de balonnen afgeladen, gevuld on opgelaten. Uit Venray start de heer Warmer, die als ballonvaarder reeds menig tocht tot een goed einde bracht. Aangezien het vullen der ballon nogal wat tijd vraagt, verwacht men de start van de 150 m3 grote kolos om ongeveer 2 uur. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Oud-Studenten opgelet Het bestuur van de Studentenclub St. Bernardus is op de goede gedachte gekomen om een avond te organise ren, waarop behalve de leden, uitge nodigd worden, de neomisten van dit jaar en verder alle oud-leden van St. Bernardus. Een goede gedachte, omdat het voor de jongeren zeker interessant is eens met de ouderen in contact te komen en te horen hoe vroeger „hun" club reilde en zeilde. Voor de ouderen moet het ongetwijfeld leerzaam zijn de studerende „jeugd" van tegen woordig eens te kunnen vergelijken met hun eigen jeugd en wellicht zal menige aangename herinnering aan het vroegere clubleven uit het onder bewustzijn opduiken. Het bestuur rekent er op, dat alle oud-leden aan deze uitnodiging gevolg zullen geven. Stelt de jeugd niet te leur en toont uwe belangstelling. Persoonlijke uitnodigingen worden niet verzonden. Iedt>r Venrayenaar die gestudeerd heeft komt dus zeker Dinsdagavond 3 April om 3 uur by Verheugen. Zy worden allen ver wacht. Adyiesbnreau Materiële Oorlogsschade In de zittingsuren van het Advies bureau Materiële Oorlogsschade afd. Bedrijven gevestigd te Venlo, Nieuw- straat 11, is enige wijziging gekomen, Voortaan zal n.l. slechts 1 zitdag per week worden gehouden n.l. iedere Vrijdagmorgen van 10.30—12.30 uur. Als deskundige is aan dit bureau verbonden Drs. ten Doeschate als op volger van Dr. Morrison, die inmid dels een andere functie heeft aan vaard. Fancy-Fair te Ysselsteyn Het Bestuur van de Fanfare „De Peelklank" heeft besloten om op Zaterdag 21 en Zondag 22 April a.s. een Fancy-Fair te houden ter ver sterking van de financiële middelen. Tevens zal er een loterij aan verbon den zyn. Brand. Woensdagavond rukte de brand weer uit omdat een party bunthooï aan de Odastraat vlam had gevat. 30.000 kg gingen verloren. Auto over de kop. Woensdagmiddag sloeg door on verklaarbare oorzaak een luxe-auto op de Horsterweg ond6r Castenray over de kop. Hoewel de auto zwaar werd beschadigd, kwamen de twee inzittenden wonder boven wonder met de schrik vrij. Yoetbalyeld Oostrnm. De voetbalvereniging Oostrum heeft van Den Haag de goedkeuring ont vangen voor de aanleg van een nieuw voetbalterrein aan de- Wanssumse- weg. Met de werkzaamheden zal a.s. Maandag door de D.U.W. be gonnen worden. Jengdvoetbal. Over het algemeen is de belang stelling van het voetbalminnend pu bliek van Venray gericht oppe pres taties welke het eerste, tweede of derde elftal van S.V.V. verrichten. Maar niet minder interessant is het, om de aandacht eens op de S.V.V. jeugd te vestigen. Ai staat met 3 punten voorsprong bovenaan op de ranglijst en maakt een uitstekende kans op 't kampioen schap. En het enthousiasme in dit elftal is van dien aard, dat wij er ten volle op vertrouwen, dat zy dit kampioenschap zullen halen. A2 in afdeling A2 is niet minder enthousiast en staat met Hoist A2 samen aan de kop. Als A2 kans ziet om in Horst te winnen (hier speel den ze gelijk) dan is de kans op 't kampioenschap voor hun ook groot. In afdeling A3 moet A3 zich met een vierde plaats tevreden stellen, maar dit is niettemin ook een goede prestatie, als men rekening houdt met het feit, dat dit elftal voor het meerendeel tegen Ai en A2 ploegen van kleinere dorpen moet spelen. Ons Bi elftal daarentegen staat in de Bi afdeling weer op de bovenste plaats en waarschijnlijk zal de kam pioenstitel ook voor hun zyn. B2 speelt in dezelfde afdeling als Bi en weert zich ook goed, terwijl onze benjamins B3 wel geen dave rende overwinningen behalen, maar uitblinken door hun spontane wil, om ervan te maken wat ervan te maken valt. Dusover het algemeen kan S.V.V. trots zijn op haar jeugdafdelingen wij hopen dan ook, dat zeker voor enkele elftallen straks de kampioens- vlag zal wapperen. bruik8vermindering niet wordt aan getast. De prijsstijging is berekend op 9 a 10 procent en een loons verhoging van 5 pet. betekent dus een verbruiksvermindering van 5 procent. Tegen deze loonsverhoging, welke de economische politiek van de re gering in beginsel onaangetast laat, komen de vakbonden in verzet. Zij zeggen te rekenen op een verdere prijsstijging, maar de regeririg wil daarop niet vooruit lopen. „Wij varen in de mist en dan moet er voortdurend scherp worden uit gekeken" zei dr. vanRhyn. de staats secretaris van Arbeid. Wat moet er worden van het economisch program van de regering, dat wil zeggen van de laatste pogingen om de dyk te dichten, die ons tegen ondergang be veiligt, als een der hoofdlijnen van dat program door te sterke loons verhogingen wordt vernietigd? Reeds is de spiraal, die onver mijdelijk tot inflatie leidt, in bewe ging. Op de prijsverhoging is reeds een loonsverhoging gevolgd, een loonsverhoging waarbij de regering weliswaar iets van haar beleid vast hield, maar waarbij zy geen werk- tydsverlenging, die de productiviteit zou vermeerderen, inlast. Wy gevoelen thans onze armoede aan den lijve. Wy hebben vyf jaar geleefd als God in Frankrijk. Wy waren een eiland van goedkoopte in Europa. Wy leunden op de Marshallhulp en wy deden het royaal. Thans komt loontje om zyn boontje. Kan de individuele Nederlander leren do tering naar de nering te zetten, als de regeringen het voorbeeld geven van verkwisting Als het staatsapparaat zo duur is alsof wy in een tijdperk van de grootste welvaart verkeerden Wy zyn ziende blind geweest en thans komt de harde werkelijkheid. Hadden wij Indië niet losgelaten, dan zouden de moeilijkheden, die wy thans beleven, volkomen op te vangen zijn geweest. Maar met de ineenstorting onzer welvaart aan den einder hebben wy ons in schone tirades verloren en de weerstand tegen het buitenland gemist. Thans zet zich Amerika economisch vast in de Oost en wij versterven. Voorwaar: zonder de Marshallhulp en met het behoud van Indië waron wy verder geweest dan nu. Wy schreien krokodillentranen. Wy gewagen van een hand, die de bruine broeder blijft toegestoken, maar deze weigert het die hand te grypen. Terwijl toch voormannen der repu bliek erkennen, dat het daar een bende is sedert het vertrek van Nederland. Leeft er voldoende besef by het Nederlandse volk, waar wy gekomen zijn De pryzen omhoog, de belastingen omhoog. De Rijkspostspaarbank ver meldt 20 millioen inleg tegen 40 millioen opgenomen gelden. De lust gaat er uit by de mensen, zowel by de bedrijfsleiders, die aan alle kanten gedrukt - wy schreven byna „ver drukt" worden - als by onze ar beiders. De Regering is er van overtuigd, dat wij deze zwaarste crisis in onze historie, waarin zowel de omstandig heden als eigen schuld ons hebben geworpen, tenslotte toch nog zullen kunnen overwinnen. Wy geloven dat ook. Maar dan moeten wy de hardste soberheid betrachten en de hardste arbeid verrichten. En dan moet iedere ijroep zich ervan bewust zyn, dat liet niet slechts haar belangen zyn, die aan de orde komen, maar het welzijn van het hele land. Nauwelijks had de hernieuwde regering haar intrede gedaan, of zy bevond zich voor een groot loon- conflict. Wij kennen de beweegredenen die de regering noopten tot haar economisch program. Zy wil een catastrofe in ons economisch leven vermijden die het gevolg zal worden van een voortdurend tekort op de betalingsbalans. Dat kan door ver hoging van de productie, vermin dering van het verbruik en beper king van de investeringen. Intussen hebben de prijsstijgingen nood gebracht in menig gezin. De regering wil aan die nood tegemoet komen door een loonsverhoging van 5 procent. Zy wil haar loon politiek aldus voeren, dat de door de omstandigheden geboden ver- Nederland mag voor ruim 1.5 millioen tabak kopen De E.C.A. heeft Nederland mach tiging verleend voor de aankoop van 1610 ton tabak in Verenigde Staten. De totale waarde mag 1 millioen 781.000 dollar bedragen. De opbrengst tabaksaccijnzen voor 1951 is getaxeerd op 265 millioen gulden. De opbrengst was in tegen stelling met de laatste maanden van 950, 3.5 millioen gulden meer. Wateroverlast op akkers De hevige regenval van de laatste weken heeft grote stagnatie in het voorjaarswerk van de boeren en tuin ders veroorzaakt. Naar schatting van de Rykslandbouwconsulenten in het Zuiden des lands zal door de water overlast op de akkers de inzaai van haver, gerst, erwten en voeder- en suikerbieten zeker twee weken later dan normaal geschieden. Zowel op de Westbrabantse klei- als op de zandgronden in Brabant en Limburg hebben de wintergranen eveneens schade van het overtollige regenwater opgelopen. In vele streken bedraagt de schade aan het jonge gewas 5 tot 10 pet. In Limburg ver oorzaakt ook het zogenaamde rogge aaltje veel schade aan de gewassen. Voor de inzaai van haver, gerst en erwten is het hoog tyd. Ook van het poten van aardappelen, waarmee begin April begonnen wordt, kan niets komen. De aardappelen zouden in de grond verrotten. Het poten van aardappelen en de inzaai van de. bieten kan echter nog wel wachten Witte Pasen... Er is een mooi spreekwoord, dat zegt: een groene Kerstmis, een witte Pasèn. Helaas echter wanneer we een witte Kerstmis beleefd hebben dat niet dat we op een groene Fasen mogen rekenen. We hebben dat dit maal en niet bepaald tot ons ge noegen aan den lyve mogen onder vinden. Beide hoogtijdagen immers waren aan de witte kant. Nu we toch eenmaal met het weer aan de gang zyn, mogen we als onze lersoonlyke conclusie zeggen, dat we iet met het weer het laatste half jaar niet bijzonder getroffen hebben. Reeds in September zette de winter in We namen het, omdat we ons vast houden aan het spreekwoordieder weer heeft z'n tegenweer en we heilig veronderstelden, dat na het vroege en koude herfstweer het wel heel vroeg leiv. kry'gen we v pak do kou dat al he'>bon de kachel md plaats van een maken. Belangrijke voor boi In ver:rolyk: 1951 in ons ia: dubbelinr van momenteel c, Uit landen van Aniö lka. land, Indonesi. regel ma: :r: oren algemeen, hoe koopste produc zeer tev. ier. neemt men aldus de 'neer Instituut voor bouwgerw^3on. houden raöioca: Kerkelp Yan het org) de dit jcv&r ie b voor Maanand;- de parochie V - ontvangen, de koperen adelaar In 1905 wei toonstelling te was Venray e de oude monsti BURGER! GEBOREN Wilms Peter L. Cornelis8en Petï Jennisktus Mali Lommen Hendri Buijssen 1 Swinkels Franc! v. Vegchei He::: Thielen Anna A van de Water j Smits Theodora Marcellia Martin Rambags Rub«^» v.Lierop Joseph' Sijbers Alt bons Verheyen Patron Dijck Wii heb Poels Wilbelmu OVERLEDEN van Vegchei 1 Katers Wiihel) Oostrurr Arts Geertrui Winnen koter, steyn. ONDERTROUW Aben Martini landbouwer, cn 26 jaren, beiden Bistervolds Pt landbouwer, er4 oud 24 jaar. beiian 1 Coendors Edulrd bankwerker te ïfèer Petronella M., did 2 V0usU.1i Mat/,jjs, c bouwer en Mabssei 28 jaar, beidon '0 Vi GETROUWD: Swinkela Peer J. chauffeur-monkei r e hanna P. J., otd 27 Venray. Jans Cornell's H. fabrieksarbeider te Johanna K.< oui 33 ADVSfcTl GETROUWD J. T. M. N en Nelly Htadc 38 Ladykirk Rond Newcastle on T/ne (Enige en algcnouc ONDERTROUWD Aoiiie TeJfl A Gradu Geurts Jacob Bisio'veli HuwoHiksvoHlekki April te Lalf t< in van St. Petrus Pane Dagadres Buiijmlus Recept; 'j 1—2 Allerhartely ondergetekende en rechte dank ari all afzonde kt i;' ook, beloonde mee viering. Gode den Priesterjubi- j.I P. fi. 8 Op 25 Apr: Ouders H. vtn L L. Po< hun 40 jarige echt - ei denken. Dat Goï her sparen, wensen hun DASKBA VOOR ioUr, f Kaa>, en alle Nutricia-p

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2