Venray's Vroede Vaderen Vergaderden Venray's Gymnasium bestaat 300 jaar Venray eert zijn priesters WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 4jet leven is als een ïóó6. Uit „Peel en Maas" ZATERDAG 31 HAART 1951 No. 13 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Venray Telefoon K 4780-51 2 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal voor Yanray I 1.10 bulten Venray I 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. OIRLOSE EMIGRATIE VERWIJTEN EN VERWEER GROND-PERIKELEN Er was over deze raadsvergadering van te voren nogal een en ander te doen geweest, maar behalve de Raads leden wist slechts een enkeling, wat er feitelijk aan de hand was. Van de aanwezige „pers" had echter niemand het geheim kunnen ontsluieren, want toen het er op ging lijken, dat ook anderen er iets van te weten zouden komen, werd de vergadering besloten en konden nieuwsgierige potten kijkers vertrekken. Intussen heeft de Raad een dik uur over ,,het ding" gepraat, soms zelfs heel 'hard gepraat, maar de Voorzitter bleef volkomen in stijl, toen hy de vergadering heropende en het voorstel van B. en W. „wat zo juist besproken is" in stemming 'bracht. Toen wist dus een buiten staander nog niets, maar het bleek wel, dat de heren Raadsleden met dit geheimzinnige voorstel niet ac- coord gingen, want slechts de wet houders en de heren Hub. Janssen en Camps stemden voor, terwijl de heer Odenhoven, waarschijnlijk om politieke redenen, de vergadering had verlaten, de rest, sommige zelfs extra hard, tegen. En daarmede is in Venray dan „het ding" ten doop gehouden. Trouwens in deze gehele vergade ring was een andere sfeer. Daar werden zo nu en dan in de richting van B. en W. nog al eens stekelige opmerkingen gemaakt en over het algemeen stak een zeker wantrouwen de kop naar boven. Laten we echter, de gewoonte getrouw, beginnen bij het begin, en dat zijn natüurlyk de Ingekomen stnkken Ged. Staten hadden mededeling gedaan, dat de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting is goedgekeurd en dat de wyzigine in de bouwverordening is afgekeurd. Verder keurden zij de verpachting van grond aan J. H. Kuypers goed. Deze stukken werdon voor kennis geving aangenomen. Armbestuur Bij het afsluiten der boeken over 1950 is het Burgerlijk Armbestuur tot de ontdekking gekomen, dat er geen sluitend geheel te krijgen is als niet alsnog f 1320.- subsidie gegeven wordt door de gemeente. Het daartoe strekkende voorstel van B. en W. werd zonder meer aangenomen, maar de heer FR. JANSSEN drong er sterk op aan, dat men voor het Armbestuur andere baten zal moeten vinden. Spreker hoopte, dat de plannen die op stapel staan om de mensen meer practisch werk te laten doen, om zodoende de kosten wat te drukken, in de naaste toekomst inderdaad verwezenlijkt kunnen worden. Deze subsidie-verlening brengt mede een wijziging in de begroting over 1950 en nu men toch eenmaal aan het wijzigen is, stelde VOORZITTER voor om ook de inrichting van het industrieterrein, dat voor 1949 was voorgesteld, maar tot heden niet was uitgevoerd, tevens by die wijzigingen op te nemen. Toen was voor de aan leg van electriciteit op dat terrein berekend een bedrag van f 21.200. Daar intussen de prijzen enorm zyn gestegen zou dit de gemeente teveel gaan kosten, reden waarom men een andere oplossing heeft gezocht. Het blijkt, dat de oude transformator uit Ys8elsteyn hier goede diensten kan bewyzen, waardoor de kosten ver laagd worden tot f 14.000, terwijl de rest even goed is. De raad kon zich met deze wijzigingen accoord ver klaren. Landbouwliuishoudonderwijs Als de nieuwe huishoudschool klaar is, zal er anderhalf uur gymnastiek gedaan worden in de week, terwijl de nog leerplichtige jeugd een ver- volgklas in dit gebouw krijgt met een lesrooster van 15 uur naaldvak ken per week en 1 uur godsdienst. Hiervoor moet de gemeente echter een „noodzakelijkheidsverklaring" geven, wat de Raad ook zonder meer deed. Tevens gaf zij de Schoolbestu ren verlof om reeds voorschotten op te nemen op de leerliDgvergoedingen, zoals die in de begroting 1951 zijn vastgelegd. Grondhuur Achter het Sanatorium van de zusters Urselinen op de Merseloseweg, liggen een drietal noodwoningen, die gebouwd zijn op de grond van de Zusters. Destijds heeft de Weder opbouw deze grond voor vijf jaren gehuurd, maar aangezien de nood woningen nog wel vyf jaren mee kunnen, wil de Gemeente op dezelfde voorwaarden als destijds deze grond opnieuw vijf jaren huren. De Zusters gaan daar ook mee accoord en de Raad natuurlijk ook. Uitbreidingsplan Oost Einde 1950 gaven wy in Peel en| Maas ©en beschrijving van het nieuwe uitbreidingsplan van dat gedeelte van de gemeente, gelegen tussen de kom, Oude Oostrumseweg, Oostsingel en Stationsweg. Tegen dit plan had men nu be zwaren in kunnen brengen en inder daad schynen dat een vijftal mensen te hebben gedaan. In de Commissie van Openbare werken heeft men een en ander reeds uitvoerig besproken en heeft men middelen gezocht om verschillende werkelijk gegronde bezwaren afdoen de weg te helpen. De Raad vond het verder best, het kan ook moeilijk anders, daar de trottoirs e.d. er al op zijn aangelegd, maar vertrouwt er ook op, dat het advies van de Commissie voor Open bare Werken in deze zal worden op gevolgd. Kavel 16 in het geding De reeds berucht geworden kavel 16 uit vak III in Peelplan Zuid kwam ook weer ter sprake. Van de Cultuur Technische Dienst, die men om advies had gevraagd, was de boodschap gekomen, dat het beter zou zyn, als de Gemeente deze grond in eigen exploitatie hield de eerst komende drie jaren. De Grontmy heeft een exploitatie rekening opgemaakt en meent met een kleine winst-, dat wel drie jaren te kunnen exploiteren voor de Ge meente. B. en W. vroeg dan toe stemming om deze exploitatie met de Grontmy te beginnen. De heer CUSTERS had gehoord, dat de Cultuurtechnische Dienst er ook geen bezwaar tegen zou hebben, als de Gemeente er een jonge boer op zou zetten, maar zelf nauwgezet zou toezien, dat de exploitatie volgens de voorschriften zou gebeuren. Hiervan was de VOORZITTER nog niets bekend, maar dit kon bekeken worden in de Commissie van Land- bouwaangelegenheden. Nadat de heren VERMEULEN, WISMANS, PUBBEN, H. JANSSEN en Fr. JANSSEN er nog eens allen hot hunne van hadden gezegd en de hele geschiedenis van deze kavel nog eens herhaald was, werd de kwestie terug verwezen naar de Commissie van Landbouw, die met B. en W. maar zouden overleggen wat te doen. De grondruil langs de fabriek van Mulders in Oostrum kon zondermeer genade vinden bij de Raadsleden. Yerwyten By de Rondvraag wees de heer de BRUYN er op, dat hy in comité generaal reeds gevraagd had om nadere inlichtingen, omtrent de verlos kundige hulp die aan armlastigen gegeven wordt. B. en W. had toen, evenals later by de openbare behan deling van de begroting, gesuggereerd, dat hieromtrent inlichtingen waren gevraagd, maar blijkens door hem ontvangen mededelingen, is dit nooit gebeurd. De VOORZITTER was van een en ander op de hoogte, maar door drukte op het Gemeentehuis was dat in die dagen niet gebeurd, terwyl later de betrokkene zelf de inlichtingen kwam brengen. De heer FR. JANSSEN is ook niet te spreken over het feit dat de in dustriecommissie nog steeds niet by een geroepen is, ondanks het uit drukkelijke verzoek van Spreker, in de begrotingsvergadering. Nogmaals wil hy benadrukken dat industriali satie niet zo maar komt, maar dat hiervoor gewerkt moet woiden. Hoe wel hy er van overtuigd is, dat B. en W. in deze haar best doet, lykt het hem nog steeds dringend gewenst, dat met de industrialisatie-commissie, E.T.I L., Provincie en Ryk eens over leg wordt gepleegd, misschien dat dan ook wat meer licht Kan gewor pen worden op het feit of Venray nu noodgebied of verzorgingsgebied is en wat dat met zich brengt. De V OORZITTER weet dan te ver tellen, dat op 2 April reeds een ver gadering uitgeschreven is en dat daar vertegenwoordigers van E T.I.L. en Provincie by aanwezig zullen zyn. Venray is verzorgingsgebied, wat wil zeggen, dat het Ryk 20 pet. bijdraagt in de fabrieksbouw, tot een maximum van f i6.— per m2 bebouwde opper vlakte. Ontheffing uitbreidingsplan De heer FR. JANSSEN had al ver schillende vergaderingen gehoord, dat de gemeente ontheffing vroeg voor bouwen buiten het uitbreidingsplan voor haar eigen woningen. Kan dit ook niet gegeven worden aan parti culieren, die hier buiten willen bouwen Dit kon de VOORZITTER bevesti gend beantwoorden, maar hierover beslist de planologische Dienst in Maastricht, die geval voor geval be kijkt. De hear VERMEULEN was niet te spreken over het gezegde van B. en W. dat zy kippenhokbewoningen ten sterkste zou tegengaan. Want toen op de Merseloseweg een kippenhok vry kwam, „duwde" de Gemeente er weer mensen in, maar dit spreekt wethouder WINTELS ten sterkste tegen, daar dit gebeurt is door de eigenaar van het kippenhok. Verder drong de heer VERMEULEN aan op een inlossing van de belofte van B. en W. om de Commissie van Openbare werken by elkaar te roepen, maar Wethouder WINTELS zwaait al met een uitnodiging, dus dat is ook in orde. Oirlo's emigratie De heer CUSTERS hoeft geziend. weer bijna 3 kavels van io ha in de Peel ontgonnen zyn en vraagt B. en W. om de grootste spoed by de toe wyzing, in verband met de werk zaamheden van de jonge boeren, Verder .vraagt hy om een kiezel laag op de weg Schoor Oirlo, die wel is ingewalst met puin, maar onderhand weer hard begint te verslijten. Dan dringt hy aan om meer huizen bouw op de kerkdorpen, daar hij reeds gezinnen kent, die uit Oirlo naar Venray trekken. Punt no. 1, verwyst de VOORZIT TER naar de Commissie voor Land bouw, waar de heer.Custers zelf lid van is, want deze moet B. en W. over de ontginningen adviseren. Punt no. 2 zal doorgegeven worden aan Gemeentewerken en wat de emigratie van Oirlo naar Venray be treft, meent de VOORZITTER te moeten wijzen op de bouw van vier woningen in Oirlo. Voor de rest is de kwestie grond de grote struikel blok voor het bouwen van woningen op de kerkdorpen. „Dat is kwats" aldus heel onparle mentair de Oirlose afgevaardigde, want in Oirlo heeft men van Gemeen tewege om grond gevraagd en toen er aangeboden werd is daar verder niet op ingegaan. Dat laatste kan Wethouder REIN- TJES moeilijk geloven, want het zy dan nogmaals bier uitdrukkelijk her haald Als er grond is op de kerkdorpen wordt hier gebouwd. Dit diende dan tevens ook als ant woord tot de heer VERMEULEN, die eveneens zyn misnoegen er over uit sprak, dat op de kerkdorpen zo weing wordt gebouwd. In ieder geval zal een en ander eens worden onderzocht. Stoepen en linizen Ook de heer SELDER was lang niet tevreden. Terwyl de hele Wilhelmina singel by de aanleg van trottoirs stoepen etc. gekregen hadden, was hy er buiten geschoten, met het gevolg, dat hy met Pasen heerlijk in de modder had gezeten. Wethouder WINTELS verweet de heer Selder, dat hy toch wist, dat hieraan werd gewerkt en dat met de Pasen de mensen wel meer rondom in de modder hadden gezeten. De heer SELDER gaf dat toe en vroeg waarom men hem dan alleen overgeslagen had, maar hierover kon niemand hem inlichten. Verder wilde hy dan eens weten hoe het stond met de noodwoningen in het Vlak water, die buitengewoon slecht waren. Dit laatste bevestigde Wethouder WINTELS, maar de Ry'ksdienst, die hierover gaat, wil na lang aandringen slechts f 100.— per woning geven en daarvoor kan niets gedaan worden. Op de opmerking van de heer SEL DER, dat men dan de bewoners maar een andere woning moet geven, wordt gevraagd, waar die ergens liggen. De heer SELDER heeft echter horen vertellen, dat er al woningen zyn gewezen aan mensen die nog moeten trouwen, maar krygt vanaf de Voorzitterstafel te horen, dat zeker een Raadslid moet weten wat hy verteld, B. en W. weten hier echter niets van. Dan vraagt de heer SELDER ten slotte hoelang het pand Dr. Janssen in de Grotestraat en het pand Kruv sen op de Markt ncfg leeg moeten liggen. Het pand Janssen staat, aldus de VOORZITTER, op het punt verkocht te worden en hiermede wordt in het belang van koper en verkoper dus even gewacht. Het pand Kruysen is absoluut onbewoonbaar en het is een wonder dat de laatste bewoner niet eerder vertrokken is. De heer VERMEULEN wil dan toch wel eens weten, wanneer dan die rattennest wel eens wordt opgeruimd, want zo heeft de hel6 buurt er last van. Het blykl uit het antwoord van de VOORZITTER, dat feitelijk de kabi netscrisis daar oorzaak van is. Het ligt immers in de bedoeling dat dit pand wordt afgebroken als een in gang naar de kerk. Hierover moet echter den Haag beslissen en daarop moet men dus wachten. De heer ODENHOVEN, die van daag wel heel alleen achter zyn tafel zit, komt dan aan de beurt en infor meert nog eens naar de electrificatie van de Merseloseweg. Grondperibelen Bovendien heeft hy tot zyn grote schrik en ontsteltenis gezien dat de oude brandkuil op de Gasstraat plot seling is verdwenen en dat men dit by een naburig stuk grond heeft ge voegd. Aangezien dit stukje Gemeen tegrond is, wilde hy wel eens weten hoe dat mogelijk was zonder de uit drukkelijke voorkennis van de Raad. Ook de heer FR. JANSSEN heeft de schrik te pakken gekregen en onderstreept de woorden van de heer Odenhoven. Wethouder WINTELS weet echter nergens van, maar zal, om de grootste schrik wat weg te nemen de volgende vergadering tekst en uitleg geven van het gebeurde. Doch de heer ODENHOVEN is nog niet klaar. Op de Akkerweg is grond onteigend, waar nog opstallen staan. Wie krijgt du de huur van deze schuren? En dan heeft hy zich verder verbaasd over de brede trottoirs van de Mgr. Nolensstraat en vraagt zich met verwondering af, waarom hier alles zo schoon en mooi wordt ge maakt, maar bv. in de Paterslaan geen trottoirtegels worden gelegd, ondanks het feit, dat men hier reeds tientallen jaren op wacht en boven dien midden in de kom ligt. Wethouder WINTELS vertelt dan, dat de kwestie Akkerweg in bespre king is en dat hierover eerstdaags nadere mededelingen volgen. Dat de Mgr. Nolensstraat brede trottoirs heeft gekregen vind*- zyn aanleiding in het feit, dat hier riole ring moest worden aangelegd, waarbij men tevens de gelegenheid heeft aan gegrepen de weg in orde te maken. Daar trottoirs goedkoper zyn in aan leg en onderhoud, terwyl bovendien de straat een secundaire weg is, heeft men ze hier breed gehouden en als de heer Odenhoven zyn nieuwe be groting goed heeft bestudeerd, dan zou hij gezien hebben, dat by dn grote schoonmaak van dit jaar ook de Paterslaan goed in deze wordt bedeeld. En dat was dan het einde van d$ openbare vergadering. Hierna ging de Raad in geheime zitting over, een zitting die een uur duurde en waar, zoals boven reeds is gemeld, danig harde woorden zyn gevallen. Waar over kunnen we U echter niet zeg gen, maar ongetwijfeld hebben de heren van Haaren, Steeghs en Derks, die niet aanwezig waren, heel wat gemist. De leerlingen van de Latijnse School te Venray Wie de historie van de diverse Latynse Scholen ten onzent bestudeert, slaat altijd van min of meer verba zing de handen in elkander, als ons daarin verteld wordt van hoge bloei, die zich dan vooral manifesteert in het aantal leerlingen. Wy, die eraan gewoon zyn, dat in onze tijden het onderwijs wordt opge voerd en daarom wij zelfs overbevolkte onderwijsinrichtingen kennen, moeten dit soort beweringen met een korreltje zout verorberen. Gezien echter het groot aantal Latynse Scholen, de veel dunnere bevolking, de bijzondere moeilijkheden van verkeer en het veel geringer nodig aantal intellec tuelen, kunnen wy het getal leer lingen wel relatief beduidend noemen. Er is echter in het algemeen geen sprake van klassen van 30 of meer leerlingen; parallelklassen behoefde men heus nergens te vormen, ja wanneer een Latynse School in zyn geheel een aantal studenten bevatte, als nu één wat flinker bezette klas, dan was men by na overal al dik tevreden. Men begrijpt nu, wat men van be weringen moet houden, als dezedat sinds de oprichting het Gymnasium al dadelijk door velen werd bezocht- Dat „velen" moet zeer betrekkelijk genomen worden. In die geest ook moet men de zin snede opvatten uit het rapport, dat de Bestuurders van de Venrayse school in 1655 aan de Gouverneur- Generaal zonden en waarin zy schre ven „Er is een grote' toeloop van jongelui, zowel uit de stad 's Horto genbosch, als uit de Meyery, het land 1 Cuyk en ander omliggende plaatsen". Wel blykt uit dit verslag, dat het doel, waarvoor men de school tevens had opgericht, bereikt was. Immers by hun petitie van i65i aan de Aartshertog tot oprichting van de school, hadden de oprichters betoogd, dat Yenray ..dicht is gelegen by de Meyerey van Den Bosch, waar alle scholen tot onderrichting der jeugd in de katholieke leer en godsdienst door de tijdsomstandigheden zijn opge heven, terwijl de Staten overal predikanten en schoolmeesters van hun godsdienst aanstellen om de inwoners en vooral de tedere jeugd tot de ketterij over te halen. Daarom hebben ondergetekenden, gedreven door een goeden ijver voor de handhaving en uitbreiding van ons H. Geloof het plan opgevat te Venray 'n nieuwe school op te richten om de jeugd te doen onder wijzen en onderrichten in de be ginselen en fundamenten der Latynse taal en van ons H. Katho liek Geloof, wyl duidelijk is, dat de goede bewoners der Meyerey gaarne hun kinderen hierheen zul len zenden zowel ter oorzake van de nabijheid der plaats, als om reden, dat zy hier met minder onkosten hen kunnen onderhouden, dan in verafgelegen steden, waar alles zo duur is, zodat het meeren- deel de onkosten niet zou weten op te brengen, zodat om die zelfde reden 'n groot deel der jeugd zon der het onderricht zou blijven nodig voor de opvoeding in ons H. Geloof." Yan de leerlingen uit 's Hertogen bosch had men er een, waarop men al spoedig heel trots kon zyn. Het was een zekere N. Nagelmaeckers, die na zyn opleiding te Venray als een van de eerste studenten, ging studeren aan de Universiteit te Leu ven en aldaar de tweede plaats be haalde in de philosophie. Zo'n schoon succes werd natuur lijk uitgebuit en gaf aan regenten en leerlingen moed. Weldra in 1655 al zou echter de zogenaamde grote toeloop van studenten het bestaan van het College zelf gaan bedreigen. Maar daarover vertellen wy een andere keer wat meer bijzonderheden. In het oog dient men dan wel te houden, dat de Latijnse School als zodanig niet bedoeld was voor de opleiding van Priesters, maar dat zy in voor ons oog zeer beperkte zin de bedoeling had het intellectueel deel van de bevolking te vormen en hen min of meer geschikt te maken voor een leidende taak. C. S. Iemand heeft het leven eens ver geleken met een roos; wat geur, wat schoonheid en veel doornen, die blijven. Wanneer men jong is, doet deze vergelijking onwerxelyk aan, want men is boordevol idealen en geladen met enthousiasme, dat aan alles voorby doet zien: alleen het doel is van belang en de gehele inzet hier voor is goed en schoon. Later, wanneer we ervaren, dat een doel soms zo ver weg kan liggen, dat we er voor moeten vechten, geslagen worden, teleurgesteld en teruggesteld, dan begrijpen we dat kleerscheuren en schaafwonden in zoverre we zelf niet de oorzaak zyn zo gemakkelijk ontstaan op het doornige pad van het leven. Leren we uit deze ervaringen, dan kweken we een grote dosis moed en doorzetting aan en hebben we veel voor op degenen, die zich blijven vermeien in: hoe mooi en hoe goed alles kon zyn. Het leven vraagt echter dikwijls als een harde waarheid aanpassing en offers; gaan we welgezind met Christus onze weg, dan zal Hy ons helpen, al vinden we hier beneden niet de vervulling van ons pogen en zorgen, dat we tenminste hierboven de goede resultaten kunnen overzien. De moderne tyd, die niet licht grote idealen loslaat bij de jongeren en ze allen min of meer doet op groeien in cynisme tegenover hun omgeving, heeft echter in een periode van het leven geen vat op hen namelyk in de tijd van het voor een ieder steeds weer opnieuw beleefd voor 50 jaren terug No. van 30 Maart 1901 23 Maart vertrokken 4 Zusters Ursulinen naar de missie van Java. 24 Maart werd de welgeslaagde Jubilé missie gesloten. P. Bentivolius HaenraetsO.F.M., die 25 Mnart te Weert was priester gowyd, droig op het fee>t van O.L.Vr. van VII Smarten, 29 Maart, een plech tige H. Mis op in de Paterskerk. Enige jonge heren v.-w-enigden zich met het doel om de voetbalsport te gaan beoefenen. Voor Venray was dit een nieuwe sport. - Onder de Venrayse katten heerste tot vreugde van de muizen - een ziekte, die schijnbaar besmettelijk was. eeuwig sprookje: de tyd van ver kering en verloving. Dan is er slechts sprake van en mogelijkheid voor rozengeur en ma neschijn; doorneu komen niet in het geding, zullen in hun verdere leven niet kunnen ontstaan, daar zy alles beter zullen doen. Zy zien het huwelijk op de ach tergrond niet als een zakelyke aan gelegenheid en dromen van een altijddurend en onverstoord geluk, want hun liefde is zo liecht en echt. Ook zy zullen ondervinden, dat zelfs de mooiste roos haar doornen heeft, dat de gemaakte vergelijking ook opgaat voor de gelukkigste en beste huwelijken. Man en vrouw moeten er degelyk rekening mee houden, dat niet alles zonneschijn kan zyn, dat ook hen leed en pijn te wachten staat. Wie dit over het hoofd ziet, loopt vroeg of laat vast. Vaak gaat alles goed, tot er een keer tegenslag komt. De beproeving kan de liefde doden, maar behoeft dit niet te doen, daar zy, in de bedoeling van God, man en vrouw overgezonden is om hen dichter by elkaar te brengen, om hun wederzijdse liefde te louteren. Het leed is slechts een graankorrel dien God neerlegt in de mulle, kluitige aarde van het jonge gezin; deze graankorrer moet ontkiemen, bloeien en vruchten dragen, vooral de vrucht van de goedheid en het medelijden. Het leed heeft in Gods inzichten vooral de bedoeling man en vrouw niet alleen dichter by elkaar te brengen, maar ook dichter by Hem zelf. Zonder kracht van boven is het grote en diepe leed niet te dragen; daarom zullen beiden, man en vrouw, in hun leed als vanzelf hand in hand gaan om by Hem troost en sterkte te zoeken. Het stille, serene geluk van menig echtpaar in zyn levensavond is de rype vrucht van het gemeenschappe lijk doorworsteld leed. Dan weten we, dat er veel doornen waren, veel tegenslag, veel verdriet, doch dat deze mensen wisten te aanvaarden en offers konden brengen, omdat Christus het grote middelpuat bleef hun stryden en streven en dit gaf huu iust en vrede in het weten, dat alles voor Gpd gedaan, goed gedaan is. Een overzien van een dergelijk, bloeiend leven, doet uiteindelijk een harmonisch geheel ontstaan en blykt aangename geur en treffende schoon heid een ryk bestanddeel te zyn. Laten we altyd realisten blyven i zijn. Het leven hoeft voor jong i oud, arm en rijk, schaduw- en zon» edjden. Het is aan ons zelf, wat wy ervan maken en of wy met vrede en blijheid door et leven gaan PasenDe grote dag voor de jonge Priesters, die dan in hun geboorteplaats de eerste plechtige H. Mis opdragen, te- raidden van het volk, waar zy geboren en getogen zyn, dat hun opgang naar het altaar heeft medegemaakt. Een Hoogfeest ook voor het Venrayse Volk, dat dankbaar de gelegenheid weer telkens aangrijpt, om van zyn hoge achting voor het priesterambt blykt9 geven. En zo was het ook met de voor bije Pasen. Twee jonge Venrayse mannen hebben zich geschaard in de grote rij van priesters, die Venray heeft voortgebracht om met de ene hand, Gods gaven aan ons aan te bieden, met de andere onze gebeden en offt-rs aan God op te dragen. En daarom was het feest. Feest in Leunen, feest in Venray. Pater Rombout Camps In Venray-kom was ook dit jaar weer een jonge priester, die met Pasen in de Grote kerk zyn eerste H. Mie opdroeg. Hier was Zeereerw. Pater Rombout Camps, die door familie, parochie- geestelijkheid, vele bruidjes en Har monie vanaf de ieestelyk versierde woning in de Grotestraat, naar de kerk werd begeleid, waar hy ge assisteerd door de Paters Wolfgang en Soons, het H. Misoffor opdroeg. Ook hier had de buurt al het mo gelijke gedaan om van hun achting blijk te geven en ook hier was het ouderlijk huis versierd met groen, bloemen en vlaggen en was de pu blieke belangstelling overweldigend. In de volle St Petrus Banden hield Pater Soons de feestpredicatie. Na afloop van de H. Dienst, boden enkele bruidjes de jonge Priester hun gelukwensen aan. Dr. Vercauteren feliciteerde namens de Harmonie en de Venrayse Gemeen schap, waarna de neomist in ras echt Venraods allen bedankten, die deze dag zo onvergetelijk mooi voor hem hebben gemaakt. De daarop volgende receptie werd druk bezocht. Pater Melchisadecli Loenen droeg in de stemmig versierde kerk van Leunen, zyn eerste plechtige H. Mis op. Lang voordien was de buurt reeds bezig geweest om deze nieuwe Leunense priester zo waardig mogelijk naar het altaar te begeleiden en al deed het stormachtige voorjaarsweer, veel afbreuk aan de versiering, toch was aan alles te merken, dat hier zeer lang en met liefde aan gewerkt

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1