fyegwtinqsvieïQadeüng WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van de Venrayse Raad VENRAY noodgebied? (Jndu6Üie noodzaak Jongemannen opgelet! ZATERDAG 3 MAART 1451 No. 4 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uilgave Firma van den Hunckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-pnjs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray f 1.10 buiten Venray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Dinsdag waren de Vroede Vaderen bijeen om de begroting nog eens onder de loupe te nemen. Voorat gingen nog enkele kleine punten. Zo waren er nog enkele ingekomen stukken o.a. een schrijven van de Bond van Land- en Zuivelarbeiders, die verzochten om bij het Ministerie van Sociale Zaken aan te dringen op wijziging van de Overbruggings regeling t.b.v. de landarbeiders. Er was verder een schrijven van B. en W. van de gemeente Wijk, die vroeg om instemming met haar plan om de wegenbelasting te vervangen door andere meer billijker heffingen en daar waren schryvens van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de volgende Raadsbesluiten a. overname van een gedeelte van de Provinciale weg Venray-Maashees; b. aanvulling van de Politiever ordening; c. de gunning van de autobusdienst Venray-Station aan Garage Derksen. Hand-, span- en voerdiensten. Vorige jaren kon men de hand- en spandiensten afkopen voor resp. f 4 en f 10. Hoewel alles veel duurder is geworden en dus deze cijfers ver hoogd moesten worden, stellen B. en W. toch voor, deze bedragen aan merkelijk te verlagen, opdat ze inderdaad meer worden afgekocht en niet zoals tot nu toe aanleiding gaven om zelf de schop ter hand te nemen. Want gewerkt werd er dan toch niet veel en de gemeente schoot er niets mee op. Bovendien kan een hoop werk gedaan worden door de wegschaaf, maar deze zal ook moeten worden betaald. De afkoopsommen worden nu f 2 en f 4 per dag. De Raad kon zich met dit voorstel verenigen, al vonden sommige heren de geraamde opbrengst van f 12000 wel wat veel. Maar dat zal de tyd moeten leren. ]B. en W. stelden verder voor de vergoedingsbedragen als bedoeld in artikel roi van de Lager Onderwijs wet 1920 hetzelfde vast te stellen, als vorig jaar, namelijk voor gewoon lager onderwijs op f 18.70 en voor uitgebreid lager onderwijs op f 31.10 por leerling. Aan de B.L.O.school zal f 92.92 per leerling worden vergoed. Ook hiermede ging de Raad zonder meer accoord, al haar krachten sparende voor de begroting. Begrotingsbeschouwingen. De heer VAN HAAREN was de eerste spreker, die een korte begro tingsbeschouwing hield. Zyn eerste opmerking ging tegen de huidige personeelsbezetting, waar van het vast peisoneel in de laatste vyf jaren meer dan verdubbeld was. Het personeel op Gemeentewerken is zolfs verdriedubbeld, terwijl het inwonertal van Venray in ver gelijking niets is toegenomen. Inderdaad wist spreker, dat de Wederopbouw en dergelijke veel meer ambtenaren eist, maar hy drong er zeer op aan, dat de vaste aanstellin gen slechts sporadisch zouden worden gegeven, opdat men later in weer normale tijden niet zit met een overbezetting aan vast personeel, Bovendien is spreker tegen een verdere splitsing van en in afdelin gen, daar deze remmend werken en meer personeel vragen. Eenzelfde opmerking kan gelden voor het Hoofdstuk Openbare Werken, ten minste wat de administratie betreft. Onderhoud wegen, waterlossingen en riolen kosten bijna twee ton en het is r.og niet zo lang geleden, dat alle uitgaven van de gemeente nog geen twee ton bedroegen. Wanneer de totale uitgaven van na de oprlog zullen zyn geconsolideerd in vaste leningen, zullen we bemerken, dat we voor een steeds groter wordende berg van schulden komen te staan. Reeds nu zyn voor vaste leningen uitgetrokken f 4.6 millioen, waaron der dan niet de 3 millioen kasgeld leningen zijn begrepen. Van deze 4.6 millioen vallen er 3.4 millioen uit voor woningbedrijf en wederopbouw, waar uiteindelijk de gemeente een klein deel van behoeft te dragen. Dan blijft er echter nog altijd 1.4 millioen over, dan kost dit de eerste vijftig jaren de gemeente ieder jaar f 70.000 aan rente en aflos- sing. Dat is dus slechts van 1 jaar, maar ook in 1950 en voorafgaande jaren zyn enorme bedragen geleend en zo zal de tegenwoordige jeugd over dertig of veertig jaren nog zitten met de schulden die wij nu maken. Inderdaad krijgen we daarvoor een schitterende gemeente, met prachtige wegen en goede trottoirs, maar als we bovenstaande beschouwen zal het de grote vraag zyn of we inderdaad daarmede door kunnen gaan. Zo kost de uitbreiding van het Gemeentehuis weer ruim twee ton, en dat nu er gepraat wordt over versobering. In 1918 toen het gemeentehuis uit drie kamers bestond heeft m8n ook gewacht tot 1925, en dat betrof nog slechts f 60.000. Kan dat nu ook niet. Kan b.v. de leegkomende ambachts school dan voorlopig niet gebruikt worden. Tenslotte zal men ook aan de sub sidie paal en perk moeten stellen. Versoberen, goed, maar dan ook overal. Spreker kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat men teveel op rekening van de toekomst schoof, wat de financiën betrof en wil met alle kracht bevorderen, dat nu min der wordt uitgegeven. Zwembad en industrie. De heer F. JANSSEN bracht dank aan de ambtenaren voor het werk, wat zy' hebben verzet by de samen stelling van deze begroting. Hy' had tot zyn spyt enkele punten niet op deze begroting govondan, hoewel zy reeds ter sprake waren gekomen by de begrotingsbehandeling van 1950. En dat waren de punten: jeugdzorg, waar hy dan tevens bij rekende de exploitatie van een zwembad, speeltuin en sportpark. Tegen de posten onderwijs had hy geen bezwaar, alleen hoopte hij, dat B. en "W. mogelijkheden zouden vin den voor een intenser kleuteronder wijs. Voor de industrialisatie als zodanig is slechts f 500 uitgetrokken, evenals vorig jaar. Hoewel hy ervan overtuigd is, dat B. en W. voldoende besef hebben voor het feit, dat als er geen industrie komt, we over enkele jaren zitten met een groot overschot aan ongeschoolde arbeiders, meende spr. toch te moeten aandringen op een vastomlijnd plan. We hebben een commissie van industrie, maar deze is een doodge boren kindje. De gezinssterkte in Venray is zodanig, dat reeds lang de overheid haar steun had moeten geven en dat het Departement van Economische Zaken reeds lang had moeten helpen. Wy bloeden dood, als niet alle krachten hiervoor wor den ingespannen. En wanneer we slechts zien het traineren van het transformatorhuisje op het industrie terrein, dan zegt dit al genoeg. Spreker stelt B. en W. dan ook voor, op korte termijn met de indus triecommissie en-afgevaardigden van Provinciale Staten en Regering een vastomlijnd plan op te stellen om zodoende ook verder te komen. Arme Peelparel. De heer ODENHOVEN was van mening, dat wei wat veel hooi op de vork van Gemeentewerken werd genomen, waardoor de Peelparel wel eens een arme Peelparel kan worden. Hy hoopte verder, dat het eindelijk gelukken zou om Venray in een hogere loonklasse te krijgen en had jammer genoeg moeten constateren, dat deze begroting nog geen plannen aangaf voor de hulp aan ouden van dagen. Verder bracht hij dank aan B. en W. voor de voorgenomen res tauratie van de Laagheidseweg, Uiterst zorgelyk In zyn antwoord op de begrotings- beshouwingen, zeidede VOORZITTER dat inderdaad de gemèentefinanciën reden tot ernstige ongerustheid gaven, maar om dit mede te wijten aan de personeelsbezetting, was foutief. Er is nu eenmaal veel meer werk en al is het personeel verdubbeld, het werk is zeker een vijfvoud van vroeger. En dat zal het nog wel Wijven zolang de wederopbouw van Venray doende is. Intussen is B. en W. er op attent dat niet meer vaste aanstellingen worden gegeven als verantwoord is, ook tegenover do toekomst. Wat de uitvoering van openbare werken betreft, zy kosten inderdaad tonnen gelds, maar de enigste moge lijkheid is, dat men geen werken uitvoerd en dat Venray zwaar ge troffen gebied blijft. Riolering moet worden uitgebreid, woningen moeten worden gebouwd, kortom het werk kan niet neer worden gelegd nu zo'n groot deel van Venray kapot ligt. Het kost schatten gelds, maar anders komeD we nooit vooruit.' De uitbreiding van het Raadhuis is eveneens hard nodig, Dagelijks komt men voor te kort aan plaats ruimte te staan en de archieven liggen her en derwaarts door het gehele gebouw. Spreker meende wel dat '8 lands toestand de bouw toch wel zou stagneren. Wat de subsidies betreft, wil men deze verkleinen, dan zal de Raad hierover beslissen. De jeugdzorg heeft alle sympathie van de Gemeente maar of we nu een zwembad moeten maken, nu veel urgentere werken de aandacht vragen en de financiële toestand zorgelyk is, is een vraag, die B. en W. met neen beantwoord hebben. Bovendien is dit college van mening dat hier particu lier initiatief, al of niet gesteund door de Gemeente voorrang dient verleend te worden. Een sportpark wordt aangelegd door een der inrichtingen. Moet de Gemeente daarnaast zelf nog een sportpark aanleggen? Voor de industrialisatie doet de Gemeente alles, al dringt dat niet naar buiten. Nu Venray tot verzor gingsgebied is verklaard zal de Re gering ook verschillende faciliteiten geven. Naast een verzorging van het industrieterrein, publicaties e.d. doet de Gemeente alles wat in haar ver mogen ligt om industrie te trekken. Wat de transformator aangaat, binnenkort wordt deze daar geplaatst. Dat Openbare Werken teveel hooi op de vork neemt, is een kwestie, die de Raad zelf moet uitmaken. De heer Odenhovon behoeft heusch niet bevreesd te zyn, dat de Peelparel arm zal worden, zy is dit reeds lang, getuige de begroting. Voor de plannen, die men heeft voor de ouden van dagen, wacht men op voorstellen van het Sociaal Charitatief Centrum, dal hiervoor zorgt. Dan bracht de VOORZITTER hoofdstuksgewyze de begroting 1951 naar voren, ter nadere beschouwing. „Vroegere Diensten" en „Algemeen Beheer" lokten geen aanmerkingen uit, maar „Openbare Veiligheid" des te meer. Burgerlijke verdediging. prijkt hierop met uitgave van f 12000 waarvan er weer f 8000 terugkomen. De heer VERMEULEN is hierop tegen. Deze post moet veel minder. Hij ziet er van komen, dat de bur gerlijke verdediging hetzelfde wordt als de vroegere luchtbescherming, die handen vol geld kostte, maar toen er gevaar te duchten was, in geen velden of wegen te bespeuren was. Moest deze post er toch zyn, dan zo klein mogelijk en dan wilde hy tevens wel eens weten, of B. en W. ook te beslissen hebben wie er in komen. Ook de heer F. JANSSEN is tegen >ze uitgave. Als het een eis is van generaal Eisenhower, dat dit er komt goed, maar dan zo klein mogelijk. Hy is bang, dat al dat geld maar op gesoupeerd wordt door commissies e.d. en stelt daarom voor, die post te verlagen tot f 5000. De VOORZITTER vertelde, dat de burgerlijke verdediging een eis van de Regering is en dat Venray het hoofd is van een kleine kring van gemeenten, die onder elkaar e^n commissie zullen vormen, die öp haar beurt de leden van deze ver dediging zullen kiezen. Men moet dit bedrag zo zien, dat als er geld nodig is, men inderdaad ook wat heeft. Is het niet nodig, dan gebeyrt er ook niets. Van te voren kan men moeilyk zeggen, hoeveel geld er nodig is en daarom is dit bedrag geraamd. Dan gingen beide heren zy het niet van harte met dit bedrag accoord. Lantaarns. De heer DERICKX vindt, dat by de post lantaarns (f 4300) nog wei iets meer uitgetrokken had kunnen worden voor een lantaarn op de Smakt, 1 by het Postkantoor te Oostrum, 1 bij het Station, en 1 op de weg langs de spoorlijn. Zo had de heer DE BRUIJN ook voor de Beekweg een lantaarn ver wacht. De heer VAN HAAREN vindt de tyden, dat de lampen branden foutief. Avonds gaan ze te vroeg uit en morgens te laat. Kan dit niet veranderd worden De VOORZITTER belooft al deze wensen te bespreken met de PLEM en voor wat de Smakt betreft met de PNEM. Dan zullen nieuwe voor stellen komen. Brandweer De heer ODENHOVEN heeft gezien dat de Brandweer veel geld kost en stelde B. en W. voor hier nauwlettend op toe te zien. De Brandweer vindt in Wethouder REINTJES een warme veidediger. die beweert, dat een kapitale boerde; ry, die zou afbranden zonder brand weer, deze kosten meer dan goed maakt, waarop dan dispuut ontstaat of dan de brandverzekeringen, in deze de meest belanghebbenden, niet wat bij kunnen dragen, opmerkingen, die de VOORZITTER torpedeert met te wijzen op de voorschriften der Wet in deze en de geweldige achterstand die wy van vroeger uit hier hebben in te halen. Keur- en slaclitlonen Bij de behandeling van hoofdstuk 4, Volksgezondheid, is het slechts de heer VERMEULEN die vraagt, of de geraamde opbrengst keur- en slacht- lonen (f 6500.—) niet opgevoerd kun nen worden, maar de VOORZITTER kondigt aan, dat B. en W. eerstdaags met andere voorstellen moeten komen, waardoor toch een begrotingswijziging komt. Een en ander houdt verband met de nieuwe regeling van de Vleeskeuringsdienst. Het hoofdstuk over de Volkshuis vesting kry'gt geen commentaar maar Openbare Werken, Hoofstuk 6, krijgt de volle laag. Natuurlijk is de post Onderhond Wegen die vermeld staat met een uitgave van f 73.3S2 het geliefkoosde aanvals punt. De heer DERICX opent de beschie ting. Waarom, aldus zijn vraag, staat de Geysterse weg hier niet by De heer CAMPS vraagt naar bete geling van de trottoirs in Oostrum. De heer HUB. JANSSEN vraagt of het de bedoeling is dat de Laagheidse weg nu een kiezellaag krijgt. De heer STEEGHS hoopt, dat de Castenrayse straat, die in eigen beheer wordt opgeknapt, nu ook inderdaad een goede beurt zal krijgen. De heer ODENHOVEN wil nog eens uitdrukkelijk weten of de Laagheid seweg nu ook in 1951 aan de beurt komt, kortom iedereen heeft wat op zyn verlanglijstje staan, maar de VOORZITTER wyst er nog eens na drukkelijk op, dat men eerst klaagt over de grote kosten en nu weer andere wensen heeft. Wat op de begroting staat hoopt men uit te voeren en natuurlijk zo goed mogelijk. Verdere wensen kunnen voorlopig niet ingewilligd worden, men zal zo zyn handen vol hebben om dit hele repertoire, wat voor 1951 is vastge steld, tot een goed einde te brengen. De heer de BRUYN. die wat meer banken in de plantsoenen wenste, werd naar Venray Vooruit verwezen, die hiervoor een aparte Commissie heeft. De trottoirs in Oostrum zouden, indien er genoeg oude tegels over bleven, hiermede worden belegd. De heer VAN HAAREN die nog eens aandrong op een bel bij de vuilniswagen, werd er op gewezen, dat dit de dienst stagneert, doordat men dan eerst met de vuilnisemmers naar buiten komt. Nu het publiek onderhand weet, dat de vuilnisdienst op dat of dat uur komt, nu zorgt men vanzelf wel dat de emmers buiten staan. De heer DE BRUYN had gezien, dat men in de Pastoor Ruttenstraat tegels wil leggen in de trottoirs. Is het niet noodzakelijker dat eerst de Watermanhuizen op de Langeweg waterdicht gemaakt worden en kan dit bedrag hiervoor niet worden be steed. De VOORZITTER wyst er op dat het waterdicht maken van deze witte huizen hoort onder de exploitatie van het Woningbedrijf, die hier eerst daags mee gaat beginnen. De betege ling van de Pastoor Ruttenstraat kan dus rustig doorgaan. Dan wordt ook dit hoofdstuk goed gekeurd evenals het hoofdstuk dat handelt over het Onderwijs. Hier is echter weer Ontwikkeling en Ontspanning het kind van de rekening. Zoals in de begroting staat vermeld kry'gt O. en O. tot f650,— vrijstelling van de Vermakelijkheidsbelasting en het is de heer VERMEULEN, die hier tegen protesteert. Hy acht het ge- bodene een dergelijke verkapte sub sidie niet waard. De heer ODENHOVEN meent, dat de Venrayse Harmonie het harder nodig heeft als O. en O., maar beide standpunten worden door de VOOR ZITTER ontzenuwt. Hy wijst er op, evenals de heren Fr. JANSSEN en van HAAREN, dat O. en O., van Venray een cultureel centrum pro beren te maken en al zullen er wel eens opvoeringen zyn, die wat minder zyn, over het algemeen staan deze avonden op hoog peil en bezorgen zij Venray een goede naam tot ver in de omtrek. De heer VERMEULEN heeft verder zien staan, dat voor volksfeesten f 1.079,— is uitgetrokken, maar het vorig jaar was op Konlnginne ver jaardag zelfs geen concert. Of B. en W. daarvoor wilden zorgen. Dat werd beloofd. Dan was er verder f 500,— uitge trokken voor de Commissie Artistiek en Aesthetisch bouwen, die volgens hem, de heren Fr. Janssen nu niet bepaald vlot werkte en zeer dikwijls byeen moesten komen voordat de goedkeuring aan een of ander bouw werk eens gegeven kon worden. Sprekers hoopten, dat iemand die nu eindelijk eens mocht gaan bouwen, niet te zeer gehinderd zou worden door deze Commissie. Verder moesten ook oudeboerdoryen etc. voor vernieling bewaard blijven. De VOORZITTER zou dit aan de Commissie overbrengen. De heer DERICX zou graag zien, dat de Gemeente reductie gaf aan minvermogenden, die hun kinderen willen laten testen door het Psycho logisch Instituut Limburg. De VOORZITTER vertelde, dat dit in overweging was bij B. en W., maar dat men nog inlichtingen moest krijgen van dit Instituut, waarnaar was gevraagd. De heer CUSTERS vond f 1.887, wel wat veel voor onderhoud van de muziektent, maar aldra^ bleek, dat hierbij ook gedeeltelijk nieuwbouw te rekenen was. Voor de jeugdbewegingen is f 3321, uitgetrokken en de heer STEEGHS wil weten of Castenray er ook wat van kan krijgen als daar een jeugd beweging is. Gelijke monniken, gelijke kappen, aldus de VOORZITTER, maar er moet weer f 280,— by voor Oirlo, Yssel- steyn en 't Veulen, maar hy" zal gauw moeten zyn, want zo kan de Gemeente niet doorgaan. Binnenkort zal hier- •ver nader nieuws kernen. Van 5 tot en met 9 Maart is er Uw vormingsweek. Alleen voor hen, die ouder zyn dan 17 jaren on ongehuwd komt de bekende predi kant, Pater Bonaventura, Passionist, 's avonds praten in de Grote Kerk over al die problemen, waarmede een jongen van deze tyd te maken heeft. Juist doze categorie jonge mensen, die zo fris en monter nog het leven instappen, hebben van die moeilijkheden, die een ander d'kwyls niet begrijpt en waar liy achteloos aan voorbij loopt. Zij kennen van die problemen, waarmede zy dikwijls tobben en geen goede raad weten en waarover zy' nu feitelijk eens met niemand goed kunnen praten. Zij moeten ook eens gewezen worden op gevaren, waarmede zy misschien geheel geen rekening houden of die zij nog niet onderkennen, kortom iedere jongeman kan een dergelijke week opperbest gebruiken, want in die week zal men spijkers met koppen slaan en harde noten kraken. Niet sentimen teel, niet prekerig, maar recht op de man af zullen al die moeilijk heden en problemen besproken worden, zal de juiste weg aangege ven worden waarlangs een jonge kerel van deze tijd moet gaan wil zyn leven ryk en goed worden. De eigen standsorganisaties hebben dit voor elkaar gebracht en al worden daarvan dikwijls de vergaderingen te weinig bezocht, deze gezamelyke actie moet slagen, in het belang van onze Venrayse jongens. Komt allen dan naar deze vormingsweek, ze begint iedere avond om 8 uur, toont nu dat ge waardering hebt voor het werk dat voor U gedaan wordt, toont nu Uw belangstelling, nu juist en alleen voor U een hele week gesproken wordt over wat U aanbelangt. Laat de Grote Kerk te klein zijn. Ouders en opvoeders stuurt Uw jongens naar deze avonden, spoor ze aan trouw te te komen, zy zullen er rijker van worden. By het Hoofdstuk 9 over de Maat schappelijke Steun en Voorzorg, vroeg de heer VERMEULEN of het niet mogelijk zou zyn, dat de Raad op haar verzoek inzage kon krijgen, voor wie die f 50.800 verplegings- kosten moeten betaald aan diverse krankzinnigengestichten. Dit cijfer lykt hem schrikbarend hoog en de bijdragen van particulieren in deze kosten, nl. 5120 schrikbarend klein. De beloning voor de vroedvrouw, die f 1100 krygt voor hulp aan arm lastigen, kon geen genade vinden by de heer DE BRUIJN, die beweerde, dat de meeste mensen, ook de "armlastigen, voor vroedvrouwenhulp verzekerd zyn, zodat dit bedrag zeer hoog wordt. De VOORZITTER had dienaangaan de al om inlichtingen gevraagd en aan de hand daarvan zou B. en W. met nieuwe voorstellen komen. Armbestuur. Nadat de heer VERMEULEN naar aanleiding van de post „opbrengst woninghuur (f 690) gevraagd had of B. en W. met de commissie van Openbare Werken niet eens wou praten over de verkoop van die gemeenteigendommen, waar toch telkens geld by moest, een vraag, die de VOORZITTER bevestigend had beantwoord, namen de heren CUS TERS en VAN HAAREN de begroting van het Burgerlijk Armbestuur eens onder de loupe, die onder dit hoofd stuk vermeld staat met een verlies post van f 64.635. De sociale verzekeringen, als de Ziektewet en Ouderdomspensioen zouden aldus deze heren - de verwachting wekken, dat deze post nu eindelijk eens wat ging zakken, maar tot heden toe was er weinig van te zien. Een aansporing tot de uiterste zuinigheid is slechts de goede raad, die gegeven kan worden, vooral als de VOORZITTER nog vertelde, dat de gemeente in geen hogere klasse van de ouderdomsvoorzieningen wordt ingedeeld. Landbouw, Handel en Nijverheid, alsmede de dekkingsmiddelen van algemene aard kregen geen op of aanmerkingen. Woningnood. By Hoofdstuk XIII, handelend over het Woningbedrijf, gaf Wethouder REINTJES een overzicht van de stand van zaken. De gemeente heeft nu 380 woningen gebouwd en 70 woningen hoopt men dit jaar nog klaar te krijgen. Dat dit by lange na niet voldoende is om aan de verzoeken om wonin gen te voldoen en hierdoor het ab normale samenwonen en 't bewonen van kippenhokken op te heffen, zal ieder weldenkend mens begrijpen. Spreker deed dan nog eens een dringend beroep op al degenen, die nog ruimte over hebben om toch te helpen. Men kan geen y'zer met handen breken, men kan geen woningen beloven, die er niet zyn, maar men kan wel wat meer naastenliefde vragen. Mensen, die grote huizen bewonen, alleen zitten met 5 of 6 kamers, zij zyn het, die het nijpende woningprobleem mee kunnen helpen oplossen. Henri de Greeve heeft destijds hierover re6ds gesproken, de Bisschoppen hebben een brief aan dit probleem gewijd, maar zy, die geen woningnood kennen, doon of hun neus bloedt, als mer. over dit onderwerp begint. Het woningtekort zal nog jaren duren. Waarom helpt niemand En dat terwijl de ge meente zich nog maar steeds uit breidt en groter wordt en ieder jaar meer mensen trouwen willen. De heer VERMEULEN drong erop aan, dat de gemeente het bouwen van woningen over zou dragen aan een woningbouwvereniging. Dan raakt de gemeente er uit en 't werkt veel gemakkelijker. Hy vroeg de aandacht van B. en W. voor de zg. kippenhokken. Hier zyn er onder, die daar reels 5 jaren in ▼•rblyven. De heer DERICX vroeg of men de grote gezinnen in de noodwoningen geen andere plaats kon geven, terwijl verschillende noodwoningen ook eens beter moeten worden nagezien. Da heer DE BRUYN wees ook op de watervoorziening in de noodwo ningen op het Vlakwater. De VOORZITTER hoopte binnen kort met plannen voor de woning bouwvereniging te komen. Hy kon de woorden van Wethouder Reintjes volkomen onderstrepen. De noodwo- ninggevallen zouden bezien worden en de mankementen hersteld. Spreker hoopte dat binnenkort ook meer ge bouwd kon worden door particulieren waardoor de gemeente ook weer wat ontlast zou worden. De politie zou voortaan streng op treden tegen diegene, die in een kippenhok gingen wonen. Als dat zo aan de gang blijft zitten we over 10 .aren nog mot kippenhokgevallen. In iet begin is alles even goed, maar zitten ze er een half jaar in dan is Leiden in last. De overige hoofdstukken alsmede de kapitaaldienstwerden zondermeer geaccepteerd, zodat B. en W. de be groting ter goedkeuring konden voor leggen. Voordien moest de Raad echter uitspraak doen over het vervallen van de Trottoirbelasting Het opmaken van het kohier voor de trottoirbelasting, alsmede de ad ministratieve rompslomp, die men hier van heeft hebben B. en W. bewogen voor te stellen de trottoir- belasting te laten vervallen, temeer, daar men voor het aanleggen van trottoirs geen grond meer gratis ter beschikking stelt, omdat men er dan later belasting over moet betalen. De heer VERMEULEN snapt er niets meer van, de gemeente heeft er nog nooit zo beroerd bijgestaan en nu schaft men ook nog belastingen af, terwijl er bovendien kilometers meer trottoirs zyn bijgekomen. De heer DE BRUYN dacht er even eens zo over, maar de rest van do Raad voelde wel wat voor het argu ment van B. en W., vooral toen de VOORZITTER nog eens even de opbrengst vermelde van voorafgaande jaren nl. in 1948 f 1845.—in 1949 f 2135.— en in 1950 f 1912.— De heer VERMEULEN vroeg hoof delijke stemming, maar moest het onderspit delven, zy' het dan t6r zyde gestaan door de heer DE BRUYN. Begroting goedgekeurd De goedkeuring van de begroting 1951 kwam dan aan de orde en het was weer de heer VERMEULEN, die hoofdelijke stemming vroeg. Ditmaal ging hy alleen ten onder, de rest van de Raad keurde de begroting 1951 goed. De VOORZITTER bracht dank aan de*heer secretaris en alle ambtenaren, die deze begroting hebben samen gesteld en sprak de hoop uit, dat vele plannen, die zyn gemaakt ook verwezenlijkt mogen worden. Doordat men later nog aan ver schillende posten iets heeft gewijzigd, is intussen het nadelig saldo terug gelopen van f 63.648 tot f 58 418 Nogmaals industrie In de Rondvraag kwam de heer FRANS JANSSEN nog eens terug op het antwoord van de Voorzitter op zyn begrotingsboschouwing. Als hy het goed gehoord had, dan zou Venray op het punt staan noodge bied te worden, waardoor het by het Ryk belangrijke faciliteiten krijgen kan. Spreker hoopte, dat dit zou gebeuren, maar wenste verder even goed, dat B. en W., de Commissie van Industrie, vertegenwoordigers van E.T.I.L. en Provincie eens by elkaar zouden komen om nu eens een werkplan op te stellen en dan eens zuiver de moeilijkheden bestu deren, die er nog zyn voor Venray. Dit is van het allergrootste belang. D« VOORZITTER k«n kierntle

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1