Bij de opening van ons nieuw Postkantoor TOl Stille Omgang Weer treinen naar Venlo en Nijmegen 4let Móinaamste Stille J. Ki 715 (I A. M. 9 Meu Honderd jaren geleden, nadat by Ministerieel besluit Venray oen hulp- postkantoor kreeg toegewezen, wordt het nieuwe Postkantoor geopend. Zaterdag a.s., 24 Februari, zal met enige plechtigheid, het nieuwe gebouw in gebruik worden genomen, dat de plaats heeft ingenomen van het oude zwaar verwoeste, maar vertrouwde en statige gebouw. By deze opening zullen aanwezig zijn verschillende heren van het Hoofdbestuur der P.T.T. en de Rijks gebouwendienst, alsmede vertegen woordigers van het wereldlijk en geestelijk gezag in Venray en ver tegenwoordigers der verschillende standsorganisaties. Bij Ministerieel Besluit van 11 No vember 1830, no. 97, werd te Venray een hulppostkantoor opgericht, een en ander als een onmiddellijk gevolg van de postwet van 12 April 1830, waardoor ook vele andere kleinere plaatsen in dat en de volgende jaren hulppostkantoren hebben gekregen. Op 20 Juli 1872 kreeg Venray een rijkstelegraafkantoor, dat in het jaar daarop met de postdienst werd ver enigd. Aan het hoofd van het hulppost kantoor stonden sinds de oprichting achtereenvolgens de brievengaarders M. van Luyck (i830-i86i), J. Megens (1861-1864), A,. Sassen (1864-1870) en A. L. E. Sassen vanaf 1870. Hoofd van het telegraafkantoor waran G. H. Harmes en na hem J. H. L. Offerhaus. Bij de vereniging van de post- en telegraafdienst in Venray in 1873 werd de brievengaarder A.L E. Sassen belast met h».t beheer van beide diensten. Op 1 Mei 1870 werd het hulppost kantoor vervangen door een postkan toor. Aan het hoofd van beide diens ten trad nu op een directeur, eerst P. J. Kole (1879-1880), na hem S.E. Heukers (188O-I882), L. W. Vollers Jr. (1882—1886), A. J. N. F. Aernout (1886-1005), J. Eggink Dzn. (1005- 1907). Tijdens het bestuur van de laatstgenoemde, op 11 September 1906, werd te Venray een rykstelefoon- kantoor gevestigd, in aansluiting op Venlo. Op 1 November 1921 werd te Venray een rijkstelefoonnet gevestigd, dat op 18 Juni 1040 werd geautomatiseerd. Na genoemde Eggink waren nog directeur te Venray J. M. C.Huys(i907- 1916), J. Knapen (1917—1923), J. H. Briels (1926—1931), W. J. Pulles (1933-1934), L. Paping (1035-1943), J. Boerma (1943—1945), L. Paping (1945-1946) tegelijkertijd tijdelijk directeur van Veghel) en sinds 1948 P. C. Snoeks. Nadat In het begin het postkantoor gevestigd was ten huize van de ver schillende brievengaarders, ging het al gauw genoeg naar het gebouw „Onder de Boog" bij de Grote Kerk, waar later de Gemeente ontvanger nog plezier gehad heeft van de loket ten. Vandaar uit ging het in 1881 naar het pand Grotestraat 11waar 2 jaren voordien het eerste nummer van Peel en Maas het levenslicht zag. In dit gebouw waren tot 1904 de postdiensten ondergebracht. In Maart 1904 werd dit postkantoor betrokken, dat gebouwd is voor rekening van de Gemeente. Het is misschien wel eens aardig de toen malige prijzen op de aanbesteding alsnog te noemen: H. van Eyndhoven, Tilburg f 23 307 Avezaath en Giizen, Blerick f 20.250 J. de Roo en v. Bergen, Gennep f 19.765 Limburg en v.Boekhold. Venlo f 17.220 Berden en Stoks, Venlo f 17.190 B. Spreeuwenberg, Venlo f 17.120 P. Oudenhoven en L. Verbeek, Venray f 16.940 G. Spee, Venray f 16.763 G. Poels en Victor Maassen, Venray f 16.300 G. Ambrosiu8, Venray f 16.498 Louis Wijnhoven, Venray f 14.500 Zaterdag 24 Februari a.s zal de nieuwbouw van het Post kantoor te Venray officieel worden geopend in tegen woordigheid van daartoe uit genodigde plaatselijke instan ties. Maandag 26 Februari zal het kantoor voor de uitvoering van de Post- en Telegraaf dienst op de gewone uren voor het publiek worden opengesteld. Naast de ingang van het kantoor is een publieke tele fooncel gebouwd, alwaar men doorlopend, dus ook 'snachts, gesprekken kan voeren. Hier toe is in deze cel een munt- telefoon toestel voor 3 munt soorten geplaatst. De gebruiksaanwijzing is boven het toestel aangebracht en juiste opvolging van de voorschriften voorhetgebruik van dit toestel wordt U ten zeerste aangeraden. Het aanvragen van celge- sprekken aan het loket is hierdoor komen te vervallen. Zoals we zien en wat prijs en wat uitvoering betrof scheelt het wel het een en ander met dit nieuwe gebouw, dat door de.Gebr. Janssen vorjg jaar werd aangenomen voor f 118.500. In die f 14.500 was ook inbegrepen de directeurswoning. Is het een wonder dat verschillen de oorlogsslachtoffers van heden terugverlangen naar-de bouwprijzen van die tijd. Dit gebouw, dat ont worpen was door architect H. Selen uit Venlo (de ontwerper ook van het gebouw, waarin de Ned. Credietbank gevestigd is) werd toenmaals zeer hoog aangeprezen om de verschillen de kwaliteiten en het uiterlijk. Dit ook weer in tegenstelling met dit nieuwe gebouw, dat ontworpen is door de Maastrichtse architect Koenen, waar zo links en rechts nogal enkele woorden over gevallen zijn. Hoezeer het post- en telegraafver- keer is toegenomen in de jaren, dat we hier het postkantoor kennen moge blijke uit onderstaande gegevens. 1902 1950 Verz. aangetekenden 775 6287 Ontv. 564 10630 Gestorte Postwissels 43131 5592 Uitbetaalde 2211 8755 Stortingen op Giro 22734 Uitbetaalde cheques 4820 Verz. Postpakketten 3962 7110 Ontv. 5704 21474 Inlage spaarbank 830 4672 Terugbet. 300 2380 Verz. telegrammen 1823 3655 Ontv. 1980 3541 Kwitanties 1307 20155 Bovendien heeft nu de post te zorgen voor de uitbetaling van de verschil lende sociale diensten als Ouderdoms- verzekering etc. Jammer genoeg zijn vele interes sante gegevens verdwenen, maar dat de uitbreiding van de loketten hard nodig was, blijkt wel uit de dikwijls lange wachttijden, die het publiek menigmaal deden wanhopen. We kunnen slechts hopen dat het nieuwe kantoor aan dit euvel een einde zal mak^n en dat de hooggeroemde service van de P.T.T- ook op dit punt weer zyn oude glorie terugkrijgt. Oostrum. Zondag 18 Februari na de Hoogmis Vergadering in Café Linders. Aanmelding en af halen van spoorkaartjes. HET BESTUUR. ER ZIJN WEER PRIMA NIJLONS. PERLON KOUSEN f6.50 BIJ THOMASSEN in deze tijd van genade en heil, de de stem van Uw Zoon. Moge het Heilig Jaar voor allen zyn een jaar van zuivering en heiliging, van innerlijk leven en eerherstel, het jaar van de grote terugkeer en van de grote vergeving. Geef aan hen, die vervolging lyden omwille van het geloof, uw geest van sterkte, om hen onpntbindbaar te verenigen met Christus en Zijn Kerk. Bescherm, oHeer, de Plaatsbekleder op aarde van uw Zoon, de Bisschoppen, de priesters, de kloosterlingen, de gelovigen. Maak allen, priesters en leken, jeugd, volwassenen en ouden van dagen, in innige eenheid van ge dachten en gevoelens, als een krach tige rots, waartegen de woede van uw vijanden stuk breekt. Uw genade ontsteke in alle mensen de liefde voor zovele ongelukkigen, die door armoede en gebrek worden gebracht tot een onmenswaardig bestaan. Verwek in do zielen van hen, die U Vader noemen, de honger en de dorst naar d- -ociale gerechtigheid en de broederlijke liefde in werk en in waarheid. „Geef, 0 Heer, de vrede in onze dagen", vrede aan de zielen, vrede aan de families, vrede aan het vader land, vrede onder de volkeren. Moge de regenboog van vredestichting en verzoening weer zyn helder licht spreiden over de aarde, die geheiligd is door het lyden van uw Goddelijke Zoon. God van alle vertroostingDiep is onze ellende, zwaar zyn onze schul den, onnoemelijk onze noden, maar groter is ons vertrouwen op U. Be wust van onze onwaardigheid, leggen wy kinderlijk ons lot in uw handen, terwijl wij onze zwakke gebeden ver enigen met de voorspraak en de ver diensten van de glorierijkste Maagd Maria en van alle Heiligen. Geef aan de zieken de berusting en de gezond heid, aan de jongens de kracht van het geloof, aan de meisjes zuiverheid, aan de vaders de voorspoed en de heiligheid van hun gezin, aan de moeders welslagen in haar opvoedende taak, aan de wezen liefdevolle be scherming, aan de ballingen en ge vangenen het vaderland, aan allen uw genade, in voorbereiding en in onderpand van de eeuwige geluk zaligheid in de hemel. Amen. Wat betreft het kerkbezoek. Om de jubiléaflaat te verdienen, moet men 4 x een aangewezen Kerk bezoeken en telkens de voorgeschreven gebeden verrichten. De bezoeken kunnen afgelegd worden ofwel op één en dezelfde dag, ofwel op ver schillende dagen. In de parochie van St. Petrus Banden (in de andere parochie's en de rectoraten wordt verondersteld, dat de gelovigen reeds voldoende weten, welke kerk ze moeten be zoeken) moeten de gelovigen voor de jubiléaflaat 2 x de parochiekerk en 2 x de paterskerk bezoeken. Het is ook toegestaan om 1 x een bezoek te brengen aan de kerk van Oostrum. Als men dit wenst te doen moet men 2 x de parochiekerk en 1 x de paterskerk bezoeken. De volgende personen behoeven maar één kerk of kapel, waar het H. Sacrament bewaard wordt, viermaal te bezoeken: a) alle vrouwelijke religieuzen, godvruchtige vrouwen en meisjes, die in internaten of opleidingsge- stichten verblijven. b) alle zieken of zwakken en allen die zieken bijstaan en in 't algemeen allen, die om welke reden ook, ver hinderd zijn de aangewezen kerken te bezoeken. c) ouden van dagen, die de leef tijd van 70 jaar hebben bereikt. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 22 Februari: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen PSYCHOLOGISCH INSTITUUT LIMBURG Aanmelden voor onderzoek iedere 2e en 4e Woensdag van 2 tot 3 uur in het Wijkgebouw Groene Kruis. Spreekuur Psycholoog iedere 3e Woensdag van 3.30 tot 5 uur, Geslaagd Aan de Universiteit te Utrecht slaagde de Zeereerw, Heer P. H. M, Litjens, als doctor in de sociale geografie. VERGOEDING OORLOGSSCHADEN. In verband met het feit, dat het op 24 Februari 1951 een jaar geleden is, dat de Wet op de Materiële Oor logsschaden in werking is getreden, is het gewenst, het volgende onder de aandacht van de belanghebbenden te brengen: Voor diegenen, die op een voorlo pige financiering herbouwd of her steld hebben, bestaat de mogelijkheid, voorlopig vóór 24 Februari a.s. een verzoek in te dienen om deze finan ciering te laten herzien overeenkoms tig de in de voornoemde wet vervatte richtlynen. Hiermede wordt bereikt, dat het van Rijkswege verstrekte crediet wordt omgezet in een uit kering ineens, terwijl in bepaalde gevallen, waarin alleen de Rijksbij drage werd verstrekt, een mogelijk gunstiger dan de bestaande zal worden verkregen. Voor het verkrijgen van het daar voor benodigde aanvraagformulier de eventueel nodige inlichtingen dienen gegadigden zich ten spoedigste persoonlijk te wenden tot de Afdeling Financiön, gemeentehuis te Venray. Venray, 14 Februari 1951. "Burgemeester en Wethouders van Venray, A. H. M. JANSSEN, burgemeester H. VORST, Secretaris. Gevonden Groene vulpen, M. Willems Veltum L 70; Meisjesshawl, G9z. Hanraets Grotestraat; bruin leren handschoen, van Bracht Stationsweg C 4a; shawl, Th. Jacobs Langstraat; combinatietang Janssen Laagheidseweg 21; konyn Pouwels, St Servatiusweg; 1 paar blauwe wanten, J.v. Dyck Langstraat; portemonnaie met inhoud en blauw gebreid kinderwantje, J. Thjjssen Veldstraat 6; wollen handschoen, Kroon Maasheeseweg 3; 1 portefeuille met geld, Kerstjens OostrumC 32a. R.K. MANNEN U blijft in den nacht van 24 op 25 Februari toch niet thuis Allen op naar Amsterdam, om hulde te bren gen aan Christus Koning Brand In de nacht van Maandag op Dinsdag brak brand uit by de familie Jeuken in de Grotestraat Toen de ouders gewekt werden door het huilen van de kinderen, bleek de huiskamer vol rook en laaiden hier en daar de vlammen reeds op. De Brandweer was als steeds vlug erby, en kon de schade beperken tot wat meubilair. „Het ding" is er Dinsdag arriveerde te Venray de nieuwe en veel besproken wegschaaf, die in de toekomst voor het onder houd van vele wegen en fietspaden aansprakelijk zal zijn en menig pikkenierder het werk uit handen zal nemen. Garage van Haren is op het ogenblik „dat ding" aan het mon teren en vandaag of morgen zal het met zyn werkzaamheden kunnen beginnen. Vol verwachting klopt ons hart. Jaarvergadering Maandag a.s. zal in hotel 't Hert de jaarvergadering gehouden worden van de Kring Noord-Limburg van de R.K. Kleermakerspatroonsbond Sint Martinus, waarbij o.a. het hoofd bestuurslid van Dijk, een spreekbeurt en demonstratie zal houden over de bewerking van het moderne colbert. d) zieken en ouden van dagen, die helemaal geen kerk of kapel kunnen bezoeken, moeten zich wen den tot hun biechtvader, die inplaats van het kerkbezoek (en soms ook inplaats van de voorgeschreven ge beden) iets anders kan opleggen. Hoeveel keer en voor wie te verdienen Al de gelovigen, ook zy, die het vorig jaar de jubiléaflaat hebben verdiend, kunnen de jubiléaflaat ver dienen, zowel voor zichzelf als voor de zielen in het vagevuur en ook zo dikwijls als men wil, zo dikwijls nl. al8 zy de voorgeschreven werken (ook telkens biecht en communie) verrich ten, maar men moet er aan denken, dat men niet kan beginnen met de oefeningen voor het verdienen van een volgende jubiléaflaat, voordat men al de oefeningen van de vooraf gaande aflaat heeft verricht. „Mogen dan volgens de harte- wens van de H. Vader de gebeden en boetedoeningen, waarmede de gelovigen, ter aanvulling van het ijden van Christus, voldoening zullen geven aan de goddelijke gerechtigheid, er toe bijdragen, om voor het men selijk geslacht die ware eendracht der harten te verkrijgen en die echte vrede, die God alléén kan schenken." ROOMSE MANNEN! Allen op naar Amsterdam in den nacht van 24 op 25 Februari a.s. Voorziet U ty'dig van spoorkaartjes Bio-Yacantieoord Ieder, die de bioscoop bezoekt, zal steeds getroffen worden door de filmpjes van het Bio-Vacantieoord, welke Stichting tweemaal per jaar in de bioscooptheaters ten behoeve van het zwakke Nederlandse kind collecteert. Ook het bioscoopbezoekend publiek in onze gemeente is steeds bereid voor het goede doel een steentje by te dragen. De stichting „Bio Vacantieoord", zendt zwakke behoeftige kinderen van 6-14 jaar uit geheel Nederland naar Bergen aan Zee, waar ze nieuwe krachten en levensvreugde zullen opdoen. Op 22 Februari a.s. vertrekken uit Venray twee kinderen voor een ver blijf van 6 weken naar dit ideale vacantieoord. Nienwe Communiebanken in Paterskerk In Venlo is het marmer aange komen, dat bestemd is voor de nieuwe Communiebanken in de Paterskerk, Aangezien de heer Tillemans klaar is met het koperwerk, wat naar tekeningen van de Franciskaanse kunstenaar Pater Rats, geslagen is, kunnen we binnen afzienbare tijd de nieuwe Communiebanken in de Paterskerk verwachten. De Hemelse Magiër Onder deze titel brengt de K.A.B. in Nederland een film, die het ryke Priesterleven weergeeft van de heilige Pastoor uit het Franse stadje Ars. We zyn overtuigd, dat onze leden dit grote gebaar van hun plaatselijk bestuur weten te waarderen en dat het Luxor-Theater op Woensdag 21 Februari a.s. te klein zal zyn. Recbtbauk te Maastricht De 42 jarige schilder J. M. V. J. P. uit Venray leende van bereidwillige mensen waardevolle goederen, die hy echter nooit terugbracht. Op 3 October 1950 leende F.M. aan P. een regenjas, die deze echter niet terugbezorgde. Eenzelfde „dankbaar heid" ondervond J. de B, uit Beek, die aan P. een rijwiel had geleend. Dinsdagmorgen zat P. voor de elfde maal in zyn leven in de be klaagdenbank. Nu hoorde hy een gevangenisstraf van acht maanden tegen zich eisen. Uitspraak op 27 Februari. Spoedeisende Raadsvergadering Gister Vrijdagmiddag hield de Ge meenteraad van Venray een spoed eisende vergadering, waarin een tweetal punten behandeld werden, die de beide nieuw te bouwen lagere scholen betroffen. Het eerste punt: Voorstel tot wij ziging van het herverkavelingsplan Venray—Kom, omdat men niet tot overeenstemming kon komen over de aankoop van het betrokken ter rein. Het tweede: Voorstel van B. en W. dat de Raad zich in beginsel uit spreekt voor de onteigening van 3875 M2 van de Erven Poels, Hofstraat. Deze grond kan dan gebruikt worden deels als speelplaats, als openbare weg en gemeentel yk bouw terrein. Jnbilea In Juni herdenken de heren P. Janssen en H. Houba, dat zy 25 jaren aan het onderwijs zyn ver bonden. Passieavonden O. en O. gaf Woensdagavond in zaal Wilhelmina haar jaarlijkse passievond, die ditmaal op uitstekende wy'ze verzorgd werd door Ben van Hest. Een volle zaal genoot twee uren lang van de prachtige voordrachten van deze jonge kunstenaar, die een opmerkelijke sty'l bezit en een goede keuze had gemaakt voor zijn voor drachten. Op diezelfde Woensdagavond hield de Jonge Middenstand met de dames afdeling, in Lunchroom Verheugen een passieavond, waarop Pater Gerardus sprak over de betekenis van de Vasten en het lyden voor ieder katholiek en speciaal voor de jongeren. Ook hier was de belangstelling tegen over andere zeer druk te noemen. Heidebloempje De zang- en toneelvereniging het Heidebloempje heeft een nieuwe voor zitter gekregen in de persoon van de heer H. Maas, die als zodanig de heer Janssen opvolgt. De heer Th. Janssen blijft bestuurslid. Op. de jaar vordering werd verder besloten, dat deze zomer zal deel genomen wordèn aan het concours in Haps, waar men in de 2eAfdeling wil zingen. Rare schoorsteenveger Een schoorsteenveger uit Venlo had te Weverelo alhier een schoor steen geveegd, doch zag tevens de kans een metworst weg te vegen. De politie kwam echter net op tijd om hem met zyn worst nog aan te houden. In Roermond zal hy nu zelf nog eens geveegd worden. Jonge Boeren De Jonge Boeren in Mereelo, kozen op hun jaarvergadering A. Wismans tot voorzitter,terwyl A. van Meyel en A. van Stiphout tot bestuursleden werden benoemd. Uit het jaarverslag bleek, dat deze vereniging nog vol leven zit en dat diverse acties met groot succes werden gevoerd. Ook de financiële toestand was jrima in orde, de omzet had nog een rieine winst opgeleverd en 13 nieuwe leden werden aangenomen. Contactavond Dinsdag hielden in café Verheyen te Oostrum, verschillende Oostrumse verenigingen een contactavond, waar op Deputé Peters by na twee uur lang Maandag 19 Pebr. a.s Met ingang van Maandag 19 Febr. gaan de treinen op het baanvak Nijmegen-Roermond weer rijden. De Nederlandse Spoorwegen zyn waar schijnlijk gezwicht voor de alleszins redelijke protesten tegen het vervan gen van het spoorverkeer door bus sen en hebben nu ondanks de kolen- nood tot bovenstaande besloten. VERTREK-UREN Treinen Treinen Nymegen Venlo-Roerm. 7.12 7.29 iedere dag beh. Zon. 9.12 9.29 iedere dag n.12 H.29 alleen op Maandag 13.12 13.29 iedere dag 15.12 15.29 alleen op Zaterdag 17.12 17.29 iedere dag 19.12 19.29 21.12 21.29 sprak over het werk van het provin ciaal Bestuur. Jammer was het, dat niet meer Oostrumse mensen naar deze interessante uiteenzetting kwa men luisteren, die getuige de vragen die werden gesteld, voor velen een openbaring was. Schuttersfeesten in Noord-Brabant In Den Bosch is de voorjaarsver gadering gehouden van de federatie van schuttersgilden in Noord-Brabant, waarop de^. aangesloten vyf kringen vertegenwoordigd waren. Aanwezig waren voorts enkele gilden uit West- Brabant. Besloten werd, de federatie dag of te wel het jaarlijks landjuweel dit jaar te houden te Oirechot. Aan het St. Annagilde te Venray, dat behoort tot de kring Land van Cuyk werd een jubileumfeest toege kend op 24 Juni, ter viering van het 300-jarig bestaan. Bij het 60-jarig bestaan der Philips- fabrieken te Eindhoven op 16 Mei zal een demonstratie worden gegeven. In 1952 zal het landjuweel te Til burg worden gehouden en in beginsel werd besloten dit in 1953 te houden in de kring Kempenland. Varkensfokdagen Als data voor de te houden varkens fokdagen in Limburg zyn vastgesteld door het Limburgs Varkensstamboek: 25 April, Heythuysen; 1 Mei, Heyen; Mei, Horst. Ter gelegenheid van de jubileum tentoonstelling van de L.L T.B. wordt op 29 Augustus te Roermond een centrale Limburgse varkensfokdag ge houden. Nieuws uit Wanssum - De aanbesteding van het nieuwe Gemeentehuis leverde 27 inschrijvers op waarvan de hoogste was A. Delsing uit Venlo, voor f 136.500,—De laagste was de Fa. F. M. Poels Zn uit Horst, VOOr f 120.970,— De nieuwbouw van de kerk is intussen zover gevorderd, dat de vlag van de spanten wappert. Over enkele maanden hoopt men de nieuwe kerk In gebruik te kunnen nemen. Het oud-Tweede Kamerlid Th. Rutten, die onlangs 86 jaren werd, is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Zyn toestand is zorgwekkend. van de afgelopen week OVERSTE DEN OUDEN GESNEUVELD Overste Den Ouden, die in Korea is gesneuveld was 40 jaar en ex- K.N.I.L.-officier. By is geboren in Oud-Gastel (N.Br.). Hy was gehuwd en had geen kinderen. Na de oorlog ging hy met een eenheid oorlogsvrijwilligere (ie batal jon jagers) naar Indonesië en kreeg daar als majoor het commando over dit bataljon. Daarna ginghy over naar het regiment speciale troepen en werd commandant van de opleidingsschool voor parachutisten in Tjimahi. In 1949 repatrieerde hy. Overste Den Ouden was het type van de troepen-officier, een goed or ganisator en een man met hart voor zyn mensen. Toen de gelegenheid kwam zich op te geven voor het Korea-detachement was ook hy een der eersten die zich meldden. Kort voor zyn vertrek naar Korea werd hy als commandant bevorderd tot Luitenant-Kolonel. Vleesnitvoer in December In December 1950 werden by de rijkskeuringsdiensten 26.087 varkens aangeboden ter keuring voor uitvoer; 25.368 daarvan werden voor uitvoer goedgekeurd, 24.831 varkens werden nderdaad uitgevoerd en wel alle als bacon naar Engeland. 22.078 Schapen ter keuring voor export aangeboden, 22 064 werden goedgekeurd en 21.848 werden inder daad uitgevoerd. Frankrijk nam er 14.158 af, België 7.190, kleinere hoe veelheden gingen naar Luxemburg en Zwitserland. Gedistilleerd spoedig duurder De wijzigingen in de'accijnzen op bier, mineraalwater en limonade- ijazeuse, welke voortvloeien uit het Benelux-verdrag tot gelijkmaking der accijnzen zullen niet vóór 1 Januari 1953 in werking treden. Wel gaat direct na het van kracht worden van dit verdrag de accyns op gedistilleerd omhoog van 320 tot 475 gulden per hectoliter. Per 1 Januari 1953 zal daar dan nog 121,50 gulden bijkomen, zodat de accyns op gedistilleerd met ingang van die datum 596,50 gulden per 100 liter zal bedragen. Dit heeft minister Lieftinck aan de Tweede Kamer medegedeeld in zyn Memorie van antwoord by het wets ontwerp tot goedkeuring van het ge noemde verdrag. Per jaar 20.000 Neperlanders naar Canada De Canadese ambassadeur in Neder land, Pierre Dupuy, is Dinsdag per vliegtuig te Montreal aangekomen voor een particulier bezoek van een week aan verwanten. De hulp van Canada aan het defensie-programma van Nederland en de materiële steun aan zijn econo mie hebben de Canadezen „by de Nederlanders niet alleen zeer popu lair gemaakt, maar ook veel achting bezorgd op het stuk van militaire en industriële aangelegenheden", zo ver klaarde de ambassadeur. „Per dag worden byna 100 Nederlanders onder zocht voor emigratie naar Canada. Er bestaat kans, dat wy op grond van de bestaande plannen 20.000 Nederlandse immigranten per jaar krijgen," aldus ambassadeur Dupuy. Gemiddeld vier weken herhalingsoefeningen Dit jaar zullen herhalingsoefeningen worden gehouden voor een gedeelte van het dienstplichtig- en reserve personeel van de Koninklijke Land macht (de luchtmacht inbegrepen), dat thans met groot verlof is. De oefeningen zullen worden ge houden in elkaar opvolgende ploegen, te beginnen op 27 Maart (officieren en kader) en 4 April (overigen). In November zullen de oefeningen voor de laatste ploeg zyn beëindigd. Afhankelijk van onderdeel en functie, is de duur van de herhalings oefeningen voor de Landmacht thans bepaald op a. voor de reserve officieren, onder officieren en een gedeelte der korpo raals): afhankelijk van de indeling is weken of vier weken; b. voor de overigen: vier weken of twee weken. Yoor de Luchtmacht-grootverlof- gangere durende herhalingsoefeningen niet langer dan een week. Yoor het grootste deel geldt het hier de oudere lichtingen, die ver scheidene jaren in Indonesië hebben gediend. Zy zullen worden herschoold in de thans voor een Europesp ge- vecht8taak gevormde eenheden en geoefend in de samenwerking tussen de verschillende wapens. Bestrjyding aardappelmoeheid ONTHEFFING VOOR KLEINE BEDRIJVEN De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft het vol gende bepaald Voor de teelt van aardappelen op grond in gebruik by een teler, die over niet meer dan 1 ha bouwland beschikt, wordt 'voor de jaren 1951 en 1952 de volgende ontheffing ge geven van het verbod, gesteld in de wet bestrijding aardappel moeheid a. ih 1951. is de teelt van aardap pelen toegestaan op grond, waarop in 1949 of 1950 aardappelen zijn geteeld, voor zover zulks nodig is om ten hoogste een derde gedeelte van de totale oppervlakte met aard appelen te betelen. b, in 1952 is de teelt van aardap pelen toegestaan op grond, waarop in 1950 aardappelen zijn geteeld, tenzy daarop in 1951 aardappelen zyn ge teeld, en wel voor zover zulks nodig is om ten hoogste een derde gedeelte van de totale oppervlakte met aard appelen te betelen. Milliard eieren uitgevoerd De export van eieren heeft in het afgelopen jaar met het respectabele aantal van 1070 millioen stuks een stevig record gevestigd. In vergelijking met 1949, toen 454 millioen eieren uitgevoerd werden, is het export-cyfer verdubbeld. Van de totale productie in Nederland is ruim de helft over de grenzen gegaan. De binnenlandse consumptie, die één milliard stuks bedroeg, is onbevre digend laag. Per hoofd van de bevol king worden in Nederland ongeveer 100 eieren per jaar gegeten. Met 95 percent van de totale export is Duitsland de beste afnemer ge worden. De Engelsen, die in 1949 nog 242 millioen eieren consumeerden, wilden het eitje van de Nederlandse 'kip ver beneden de kostprijs geleverd hebben. De pluimveehouders, gesteund door de georganiseerde landbouw, hielden echter het been strak en in de kisten gingen in 1950 slechts drie millioen eieren overzee naar Groot-Brittannië. De zorgen van de zegels en van heffingen per kip, die deze export naar Engeland achter zich aan sleepte, bezorgt de kippenboer nog hoofdpijn. De Engelsen komen niet meer aan bod zolang zy een pry's willen betalen die ver beneden de prijs ligt die door het Landbouw Economisch Instituut berekend wordt. In 1951 zal de productie in Neder land naar schatting 300 millioen eieren meer bedragen dan verleden jaar. Deze eieren zullen moeten worden gelegd door de hennen van broed 1950, een toewijzing van 20 millioen eendags- kuiker.8. De inkomsten van de pluimvee houderij zyn goed geweest en de kippenboer heeft in het afgelopen jaar gemiddeld één cent per ei meer ontvangen dan in 1949. Naar Frankrijk gingen 23 millioen eieren, naar Zwit serland daalde de export van 21 op 19 millioen, België steeg van 3 op 4 millioen en de export naar Oostenrijk toonde een vooruitgang van 0,5 naar 7 millioen. TE KOOP 9 zware biggen en een 2-jarig volbloed rund J. van Osch, Leunen K 38. Hermans Elisabi Wismans Elisah Hendriks Theol Cox Gerarda, Sö Philipsen Wilhej Janssen Mechelii Verhoeven Gemi OVERLEDEN Vermeulen Gt van Hendriks Ber Ylakwaterweg. Janssen Theoc jaren, Leeuwstra ONDERTROUW! Mulders Antoi jaren, waterfittei' l_l V' T flenriette G. J.4 GETROUWDft de Voys Andr vert. handel Hh en Vollebergh fl 21 jaren, te Ven: ADVER Door deze dar mens onze kindei de vele blijken by ons Zilveren dervonden. J. var F. vai Voor de talrjjl langstelling by.g huwelyk, zeggen wederzijdse fam|li M. Fe L. Fjl Venray, Febrta Pastoor Rutie Hartelijk da de Venraj hun snel en een binnenbrak waardoor een! voorkomen. 24/25 Fi Lof te Oostru: Vertrek extrj Amsterdam CS wordt eerst de I den, waarna H. Krijtberg". j Vertrek treinj aankomst Venn Spoorkaartjes Missaaltjes veris en met Vrijdag dags 12 uur by H. Jacobs, Statr VOOR Tuin- en Li Gazor Grote son Asef Tuin- een o Schc Telefonisd Gebr. Loodgietersbei Hierdoor del» vanaf heden telefonisd zijn j. onder Inkoopi Smakterweg 5 De nieuvt van Ehd: blijken tocl he Complete slaapcam en spiraal Losseklec Compl. keuken in Huiskamers net voor klein pijsje Ledikantm e Kinderléikai Kindeooxe Theekastje.me Prachtbuffetjter ei bureaux, radiocha] keukenkast, klkke kooi, ruöïtoe Komt zien en 'raa: hetrerp E! BURGERLIJKE STAND van 9 tot 16 Februari 1931 GEBOREN v.d. Bereken Albertina, Langstraat 66 Veraart ChristiDa, St. Annalaan 4 Keysers Maria, Ysselsteyn I 71a v. Diepen Elisabeth, Burg.vd.Loostr. 17 Jansen Antonetta, Wilhelminastr. 23a Voor veeb>u< extra aan voor alle doelaidei >ryzi Veegerees van het Laborsoriu Btter Alleenverkop 1 fa. Th. fou' Hofstraat Gratis veziel

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2