Een begroting met sombere cijfers WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Ondanks dat grote plannen Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Statenkieskring Horst Uit „Peel en Maas" Jubilé-aflaat ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 N.. 7 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uiigave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel irootesiraat 28 Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray f 1.10 bulten Venray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Dat het niet goed gaat met onze Gemeente weet zelfs het kleinste kind te vertellen en de vier lijvige boekdelen, die de begroting van 1031 voor onze gemeente in zich bergen, geven eens te meer aan, dat de financiële toestand van Venray alles behalve rooskleurig is. Een tekort van f 221.148 gaat een mens nu eenmaal niet in de kleren zitten en evenmin een Gemeente. Nu is de Regering echter bereid om daarvan f 137.500 voor haar rekening te nemen, maar dan blijft er nog altijd een schuld staan van f 63.648. Voeg daarbij nog een lening van meer dan f 3.000.000, dan kan iedereen zier, dat de financiële positie zeer somber is. Het zal daarom voor Venray's Vroede Vaderen geen peulenschilletje zijn, om dit te klaren en veler wensen zullen nog onvervuld moeten blijven. En wie weet wat de toekomst brengt? Uit de veelheid van cijfers, die een begroting nu eenmaal biedt, zullen we hieronder enkele laten volgen, die ongetwijfeld de belangstelling zullen hebben van onze lezers. De plannen voor nieuwe wegen en straten hebben we in ons nummer van vorige week reeds vermeld. De nieuwe wegen en straten kosten f 313.000, alleen aan het onderhoud vragen zij reeds f 85.592 uit de meentekas." Vermoedelijk kan reeds in de eerste helft 1951 begonnen worden met de uitbreiding van het gemeentehuis. Nadat in 1949 en 1950 reeds in totaal f 210.700.— op de begroting werd geplaatst, wordt voor 1951 nog een bedrag van f 100.000.— uitgetrokken. De waterlossing f 8570. -het onder houd van de plantsoenen f 6179.— de verplaatsing van de pomp op de Grote Markt f 1193.- en het onder houd van de riolering f 7676. Verder heeft men het plan om langs de Overloonseweg,'van de Gas- straat af een riolering op grotere diepte te leggen, die dwars door St. Anna zal gaan en in de buurt van het vloei^eld op de hoofdriolering uit zal komen. De uitvoering van dit werk vraagt f 90.000. Voor beplanting en bebossing is f 27.294 uitgetrokken, waarvan wel een deel in DU W-verband en met Rijkssubsidie wordt uitgevoerd, maar waarvan het grootste deel door de Gemeente gedragen moet worden. V001 de ontginning van 100 ha in Peelplan-Zuid en 4 ha in het Zwart Water wordt de gemeente kas f 94.000 lichter, terwyl begon nen wordt met de ontsluiting van de Vredepeel, die voor het wegenplan alleen reeds f ióo.ooo vraagt, waarvan de Gemeente er f 40.000 moet betalen. Het plan voor de ontginningen zelf is nog niet goedgekeurd door de hogere instanties, doch in de begroting wordt de verwachting uitgesproken, dat deze in 1951 toch kunnen beginnen. Een nadere beschouwing der verschillende hoofdstukken laat zien, dat het Algemeen Beheer reeds gestegen is van f 137.301 tot 'f 161.273 mede door hogere jaarweddes der ambtenaren, waarvoor dit jaar f99.000 is uitgetrokken, (v j. f 78.000). Hierin wordt iets terugbetaald door de Regering. De post Secretarieleges, die f 2000 hoger geschat wordt als vor:g jaar (f 7000), is slechts een druppel op een gloeiende plaat. Verder vindt men hieronder de naambordjes voor de wegen en straten voor een bedrag van f 2900 vermeld, zodat dus in de toekomst 250 wegen een naambordje krygen, wat ons wel wat veel lykt. De Openbare Veiligheid heeft alleen al voor de Brandweer f 13.858 uitge trokken tegenover het vorig jaar f 8921. Het verschil zit hem in een subsidie van f 225, in de aanschaffing van brandblus- en reddingsmiddelen, in nieuwe brandkranen en brandput ten, terwyl verder ook nieuwe kleding op het programma staat. By iedere toegangsweg tot de kom en de verschillende kerkdorpen komen plaatsnaamborden, waarvoor f 1400 is uitgetrokken, een en ander volgens de nieuwe verkeerswet. Ook onze straatverlichting kan nog wat worden uitgebreid hoewel 162 lampen toch een aardig licht af moeten geven. Onder dit hoofdstuk valt ook de subsidie aan de Reclassering die ver hoogd is van f 25.— op f 176.—in verband met het grote aantal geval len dat deze vereniging in Venray te behartigen heeft, aldus de toe lichting. De Volksgezondheid toont aan, dat de kosten van de Keuringsdienst op Vleeswaren weer gestegen is. In de toelichting wordt echter opgemerkt dat plannen be staan tot samenvoeging van de Keuringskringen Horst en Venray, waarby een veearts als volledig ambtenaar aan het hoofd komt. Dan zullen alle huisslachtingen aan keu ringen voor en na het slachten moeten onderworpen worden. Van Gemeente wege heeft men gevraagd dit plan niet door te voeren wegens de grote kosten daaraan verbonden, daar men dan immers centrale slachtplaatsen en centrale keuringen in moet voeren of alle huisslachtingen 2 maal ter plaatse moet keuren. Gaat dit plan echter wel door, dan zal de Raad waarschynlyk nog heel andere cijfers voorgelegd krijgen. De subsidie aan het Groene Kruis is verhoogd van f 10.322 tot f 12.078 in verband met de verhoging van de salarissen van het dienstdoend per soneel. Voor de Gezinshulp der Derde Orde en K.A.B. is f 1000 uitgetrok ken. Dit hoofdstuk sluit met een nadelig verschil van f 22.423.— (V.j. f 17.233.-). De Volkshuisvesting stelt nu slechts f 12600 beschikbaar voor woningsplitsing tegenover in 1950 f 50.400. Aangezien deze rege ling nu practisch niet meer wordt toegepast is dit verschil verklaarbaar. Toch sluit ook dit hoofdstuk met een groter nadelig saldo nl. f 9794, tegenover f 15.469. Openbare werken levert meer als een ton nadeel op voor de Gemeente (f 114.033), maar zoals hier boven reeds vermeld staat en wy vorige week hebben aange toond, wordt daarvoor ook heel wat gepresteerd. Een klein deel poogt men er van terug te halen op de volgende wijze 1950 1951 Marktgelden f 1100 f 1400 Staangld. kermis f 7500 f 7000 Reinigingsrechten f 8500 f 8600 Straatbelasting f 28000 f 29000 Rioolbelasting f 12500 f 13500 Precario-rechten f 500 f 600 Hand- en Spand. f 5000 f 12000 Trottoirbelasting f 2500 f In bovenstaand lystje valt direct op, dat men byna met alle belastin gen rekening heeft gehouden met een kleine stijging, maar dat men de hand- en spandiensten wel wat erg groots heeft aangepakt. Dit vindt zijn oorzaak in een nieuwe regeling, die B. en W. voorstelt, nl. om het publiek meer te bewegen de hand en spandiensten af te kopen. Zo worden de handdiensten ver laagt van f4.— op f2.— per dag en de voerdiensten van f 10.— op f4. Hiermede hoopt men meel mensen te bewegen de schop thuis te laten en naar de ontvanger te stappen. De praktijk heeft bewezen, dat de hoge afkoopsommen de men sen afschrikt, en hierin is B. en W. het publiek dan ook tegemoet geko men. De nieuwe wegschaaf zal veler werk overbodig maken, maar deze machine moet betaald worden. Hier voor zullen dan ook de hand- en spandiensten moeten zorgen. B. en W. tonen zich pessimistisch tegenover de opbrengsten van de staangelden der Kermissen in 1951 en inderdaad zal daar aanleiding voor zyn. Dat in bovenstaand lystje de trot toirbelasting voor 1951 niet meer te vinden is, vindt zyn oorzaak in het feit, dat men deze belasting in wil trekken. Of er iets anders voor in de plaats komt,verraadt de begroting niet. Eigendommen van de Gemeente brengen haar aan huur en verpach tingen toch een kleine f 25.000 in het laatje. Zo wordt aan huur van huizen en andere gebouwen een op brengst geraamd van f 6294 en aan pacht van boerderijen en land f 35.822, terwyl de jacht- en visactes toch nog altyd f 2434.- opbrengen. Het onderwijs vraagt ook veel offers van de Ge meente, desondanks zullen de school gelden voor dit jaar hetzelfde blyven. Zo kost het L.O f 45.136 U.L.O. f 10.109 B.L.O f 9.596 Kleuterscholen f 7.000 Nijverheidsonderwijs Landbouwhuishoudschool Ambachtschool en Avondnijverheidsschool f 34.175 By de Kapitaaldienst wordt wel optimistisch opgemerkt, dat men dit jaar hoopt te komen tot de bouw van de nieuwe ambachtsschool, waarvoor f 454.000 is uitgetrokken. Ook houdt men rekening met de bouw van een 6 klassige school naast die van 8 klassen, die voor enkele weken is aanbesteed. Subsidies aan verenigingen horen ook onder dit hoofdstuk. Zo zal de Venrayse Harmonie voor de 10 verplichte concerten f 800 subsidie ontvangen en daarnaast nog f 70.— extra voor haar optreden by lyke gelegenheden. De andere Harmoniën en Fanfares moeten gezamelyk nog 6 concerten geven, waarvoor zyn f 80.— per concert krijgen. Ieder van de 5 zangverenigingen krygen f 50.—, terwijl Ontwikkeling en Ontspanning f 650 afgetrokkon wordt van de vermakelijkheidsbelas ting, die zy moet betalen. Tenslotte ontvangen de jeugdver enigingen van Venray-ICom, Leunen, Oostrum en Heijde samen f 3321 of wel f 3.— per lid. Maatschappelijke steno laat wel op schrynende wijze zien, dat er nog veel leed in Venray heerst. Zo vraagt de verpleging van Venrayse Krankzinnigen reeds alleen al f 50.800. De begroting van het Burgerlyk Armbestuur wijst een topcijfer aan van f 64.635, terwijl de Sociale Hulp verlening f 89.072 op haar rekening bijschrijft. Aan oorlogsslachtoffers moet verder worden uitbetaald f 40.000 en het is dan ook geen wonder dat het nadelig saldo van dit hoofdstuk f 113.31 bedraagt, ruim f 10.000 meer als het vorig jaar. Belastingen Al deze tekorten zullen dan moeten worden betaald uit de opbrengst van de belastingen 1950 1951 Grondbelastingen f 19.200 f 20.600 Personele belasting f 21.600 f 26.800 Hondenbelasting f 5.000 f 4.200 Vermakelijkheidsbel. f 25.000 f 24.000 Uitkering aan de Gemeente van haar deel in de Onder nemingsbelasting f 91.200 f 91.200 Een kind kan begrijpen, dat dat ten ene male onvoldoende is, en daarom moet het Rjjk by springen. Naast de normale uitkeringen als een algemone uitkering uit het Ge meentefonds van f 100.293 (v.j. f 92.600) en de belastinguitkering van f 128,650 (v.j. f 131.640) kry'gt venray boven dien, om ons er nog een klein beetje bovenop te helpen, f 157.500 (vorig jaar f 151.200). Zodat er nog f 63.648 uit de reservepot gehaald moet wor den, die een tweede aderlating van die grootte ook al niet meer hebben kan. Algemene conclusie Het is misschien wat voorbarig, om voordat de heren Raadsleden als vertegenwoordigers van het Venrayse volk hun mening hierover ten beste geven, reeds enige conclusies te trekken. Aangezien echter de vrees niet ongegrond is, dat een voornaam deel van de behandeling der begroting in comité-generaal geheim zal blyven en bovendien de cijfers, zoals ze hier liggen reeds een voldoende indruk geven, menen wij toch enige opmer kingen te kunnen maken. Allereerst blykt uit deze begroting .wel, dat we byna aan het einde van ons Latijn, of liever gezegd ons spaar potje zyn, en dat Venray in bittere nood verkeert. Het vele werk wat van Gemeente zijde het laatste jaar is verricht als by de'bouw van boer deryen, huizen, de aanleg van wegen, herstel van straten etc. etc., mogen dan misschien een rooskleurig beeld geven, de nuchtere cijfers tonen aan, dat wy als Gemeente arm, bitter arm zyn. En dat, terwyl het werkloosheid cijfer stijgende is, dat terwijl in dezelfde begroting te lezen staat, dat in 1951 nog een millioen uitgekeerd moet worden als voorschot van het ryk ten behoeve van particulieren in verband met geleden oorlogsschade. Wy kunnen ons voorstellen, dat verantwoordelijke mannen by het zien van oen dergelijke begroting mismoedig worden en als resultaat van hun werk slechts een lege dop voor zich zien. Inderdaad doet dat de mens de moed verliezen. Want het Ryk kan nu wel tonnen geld toe stoppen om de gaten te dichten, feit is en bly'ft dat ook als er geen, grote uitgaven meer gedaan hoeven te worden voor ontginningen, aanleg van wegen, etc. etc., wy er nog niet zyn en dat wij ieder jaar opnieuw tonnen nodig hebben. Men kan dat rustig over zich heen laten gaan, maar hoe komen we verder als we de Peel ontginnen, maar de jonge mensen geen onderdak kunnen geven, wat schieten we er mee op dat we ambachtscholen op richten en er geen weik is. Waarom kunnen we slechts f 500 uittrekken voor reclame voor de industrie, die ons nog niet ziet staan Hier moet daadwerkelijk hulp ge boden worden. Deze hele streek ver keert in dezelfde impasse als Venray, men is overal noodlijdend en waar men het niet is, kan men niet verder, moet men iedtr initiatief afwijzen, omdat het kostbare centen kost en men kost wat kost zijn zelfstandig heid niet kwyt wil raken. Wy moeten industrie hebben, werk voor werkloze handen, werk voor jonge handen, die van school en uit dienst komen en niet verder kunnen. Wy zijn er niet met steun van ton nen gelds, neen, hier moet een andere manier gevonden worden, om deze gehele uithoek van Noord- Limburg en Oost-Brabant te helpen. Bittere noodzaak zalonsover 10jaren om industrie doen huilen. En hierin schiet het Ryk te kort. Men is er niet om een gebied als noodgebied uit te schilderen en op 't zelfde ogenblik het treinverkeer maar stil te leggen, men komt er alleen als inderdaad industrie hier wordt neer gezet. Hoe? Wij weten hot ook niet, maar met zoveel instanties, die deze materie behandelen moet een manier gevonden kunnen worden. Slechts dan kan deze streek een betere toekomst tegemoet zien. Want anders zyn we ondanks de mooie wegen, het prachtige opbouwplan de grootse ontginningen, een gemeente, die godoemd is ten'gronde te gaan, met een massa werklozen, die in de Peel hun handen kapot maken aan zielloos en heilloos werk en waar slechts het communisme een kans krijgt. We moeten omschakelen, maar we kunnen niet. Een blik op deze be groting toont, dat we reeds aan het afzakken zijn. Inderdaad hebben zy gelijk, die vertellen dat industrie ook niet alios is, maar bittere noodzaak zal hen anders doen praten. We verhelen ons niet, dat industrie ons ook niet helemaal uit de put zal helpen, maar er ligt een zekerder toekomst voor velen van onze mensen, die reeds nu niet weten waarheen. Als dat te bereiken is, dan vallen de op- en aanmerkingen, die er nog tegen deze begroting op verschillend punten zijn aan te merken weg. En we kunnen slechts hopen dat de Raad het ook zo zal zien. We kunnen inderdaad op- en aanmerkingen maken, er zal hier of daar wel een weg of riolering vergeten zyn, zelfs Hensenius hebben wy er niet aange troffen, maar dat alles zinkt in het niet, als er niet wordt omgeschakeld. Het is mede haar taak, daar by hogerhand op te wijzen. Vele andere problemen vragen daarenboven om een oplossing. Is wel algemeen bekend hoe het met de woningnood staat, wordt hier niet wat achteloos aan voorbij gegaan. Allemaal problemen die veel verder gaan als de aanleg of verbetering van een weg en al kan dat alles niet een twee drie opgelost worden, telkens en telkens moet op de oplos sing daarvan gehamerd worden, f 3.000.000 schuld en een tekort van f 64.000 zyn tekenen aan de wand. T- De grote brand van het klooster „Jerusalem" in 1888. Nu ..Jerusalem" in nieuwe glorie verrijst, is het wel eens interessant te vernemen, wat zoal bericht werd over de ramp, die deze bekende inrichting in isss geteisterd heeft. „De Maasgouw" van 24 November weet ons er een en ander van te vertellen. Luisteren we maar: Maandagmiddag den 27 Augustus 1888 ongeveer 12 uur, is er een hevige brand uitgebroken in het Klooster der Eerw. Zusters Ursulinen tevens Pensionnaat voor jonge juf frouwen. Het nieuwe gebouw, dat was aan gebracht aan het reeds bestaande, ligt geheel in asch; het oude is be houden. Van 't mobilair is hoege naamd niets kunnen geborgen worden, uitgenomen de zilveren voorwerpen, welke men met veel moeite uit het brandende gebouw heeft gered. Gelukkig is de schade aan de goederen der pensionnairen zeer gering daar juist den vorigen dag het grootste gedeelte hiervan naar de ouderlijke woningen der kinderen was verzonden., omrede de vacantie Woensdag een aanvang zoude nemen. Met moeite heeft men enxele zieke zusters in veiligheid kunnen brengen. Dinsdag zou hier een groot feest plaats hebben ter viering van het 50 jarig bestaan van 't klooster. Daarvoor was alles in gereedheid gebracht en was Z.D.H. Monseigneur Boermans reeds uit Roermond aan gekomen. Z.D.H. was 's morgens uit gereden naar een der in den omtrek liggende gemeenten om eene nieuwe kerk in te wijden en vond by zyn terugkeer het gebouw in volle vlam staan. De brand schynt begonnen in den bakoven, waarin vet in brand is ge raakt tengevolge waarvan de vlam uit den schoorsteen sloeg en 't vuur zich mededeelde aan een dak. De brandweer uit Venlo was nog al spoedig ter plaatse, maar heeft niets kunnen doen, daar er in den omtrek hoegenaamd geen water aan wezig was. Gelukkig kunnen wy mededeelen, dat geene persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Een nauwkeurig onderzoek, ter plaatse ingesteld, schynt. met zeker heid er op te wyzen, dat het feest van Dinsdag de eigenlijke oorzaak van den brand was, doordien voor de vele bakwerken de oven (in niet al te besten staat zijnde) te sterk gestookt ~as. Eene der oud-leerlingen, mejuffrouw Bertha van B., uit Beek by Nijmegen, heeft zich bijzonder onderscheiden. Waar hulp en raad noodig was, snelde zy toe; als een tweede Kenau vuurde zy de brandweer aan om de spuit op eene eerste verdieping te brengen; zy schafte dekens by de hand voor de lekke slangen, suste de zusters en leerlingen, redde in zeei moeielyke omstandigheden meerdere gouden sieraden, enz. Allen, die de ramp bij woonden, hebben slechts één woord van lof voor haar bewonderenswaardig gedrag. De gebouwen zijn goed verzekerd en het meerendeel der leerlingen af gehaald. Het telegraafkantoor bleef voort durend open. Een merkwaardig tronwtje in 179J te Well Hoe vreemd het ook in onze oren klinkt, maar het is een feit, dat zelfs de ruwe en barre oorlog kan leiden tot een vreedzaam en een gelukkig gezinsleven. En nu hebben we het niet over hen, die zich vergetend, het hof maakt aan verbeten en wrede vijan den van 'eigen volk. Maar de kennismaking met be vriende legers en bevrijdende soldaten kan toch wel leiden tot een gelukkig en blyvend verband. Zo zyn soms oud geslachtelijke raadsels te verklaren en kan men met enig grond de reden nagaan, waarom bepaalde vreemde namen zo inheems geworden zyn. Intussen, wanneer tijdens een veld tocht een of andere soldaat het in zijn hoofd kreeg, in het huwelijks bootje te stappen met een dametje uit het gevolg, met een ontheemde, die geen raad meer wist waar anders te blyven dan in de buurt van het leger, of ook met een inwoonster van een dorp, waar men wat langer ver toefde, kwam dan de kwestie voor wie het huwelijk moest worden vol trokken er. waar het moest ge registreerd worden. Zo kan men in doopboeken en der gelijke, soms merkwaardige paartjes aantreffen, die meestal voor de even tueel aanwezige legeraalmoezenier het schuchter jawoord gaven. Zo moet in de pastorele registers van Well te vinden zyn: 1794, Augustus 21, zyn voor Jan Paptist Clart, regimentspastoor van den doorluchtigsten Prins de Ligne, getrouwd Franciscus Liebler, kapitein in genoemd regiment en jonkvrouwe Mechtildis a Camp. Als getuigen traden op de Pastoor der plaats: van Hilst en jonkvrouwe Carolina a Campo. We kunnen buiten beschouwing laten, hoe de twee gelukkigen elkaar gevonden hebben. Zeker is, dat in de zomer van 1794 de Belgische Prins de Ligne, in Oostenrijkse dienst, in Well met zijn regiment kampeerde. En dat Jonkvrouwe a Campo toen hoogst waarschijnlijk in Well woonde. Een Venrayer, pastoor te Wanssum 24 Januari 1694 overleed te Wans sum Jacobus Deckers. Hy was daar eerst vicarius geweest van SS. Mariae et Leonardi, maar sinds 1679 pastoor. Yoor hem werd een jaardienst vastgesteld, waarvoor het geld stond „ton laste van Nesko Tysen". De Statenkring Horst van d«- Kath. Volksparty hield Zondag jl. een grote Kaderbijeenkomst in Zaal Simons te Well. Hoewel deze bijeenkomst op de eerste plaats belegd was voor de afde lingsbesturen van de KVP werden ook belangstellende leden van de KVP toegelaten. Ondanks het slechte weer waren van de 40 afdelingen er 31 present. De af deling Griendtsveen mocht een extra applaus in ontvangst nemen, als zy'nde de verstkomende aan wezige afdeling. Over de betekenis van een sterke en actieve KVP werd een duidelijke uiteenzetting gegeven door de heer P. Dolmans, secretaris van de Kring Limburg, tevens plv. secr. van de KVP. Hy belichtte enkele punten, die door het samengaan van KVP en P.v.d.A., vooral by het Kath. volks deel, in het brandpunt der belang stelling kwamen te staan. Hoewel andere meningen werden geuit, kan men thans aannemen, dat dit samengaan in de gegeven om standigheden de beste oplossing is geweest. Enkele markante punten uit de laatste jaren in de parlementaire ontwikkeling, bracht hij nader onder de aandacht. Ook over de Kabinets crisis wist hy enige interessante bijzonderheden te zeggen, die een duidelijker beeld gaven van de huidige situatie. Het was de bekende spreker M. Debats uit Maastricht, die op geest driftige wyze aantoonde hoe KVP- leden kunnen werken in hun eigen afdeling om de grote KVP in zyn geheel tot een krachtige partij te maken. Hy wees er op, hoe er pro paganda gemaakt dient te worden voor idealen. Dit was reeds gebeurd onder Hitier en thans laat het Krem lin geen gelegenheid vooroy gaan om de communistische idealen rond te bazuinen. Dit is de propaganda van de kinderen der duisternis. Wat doen wij Christenen?, aldus spreker. Niet alle middelen zyn geoorloofd leugen, voor 50 jaren terug No. van 1—17 Febr. 1901 Het huwelijksfeest van H.M. Ko ningin Wilhelmina werd op 7 Februari ook to Vonray groots gevierd. De schutterijen „Het Zandakker", „Het Hof" en „Het Eindt" organiseerden een optocht. De fanfare „Euterpo" geleidde do schoolkinderen naar do feestelijke bijeenkomst op de markt. Onder directie van de heer Alph. Vermeulen voerden zy o.a. eon Kronings cantate uit. Dearmen werden bedeeld met wittebrood. By de coöperatieve boterfabriek „Sint Antonius" te .Lull, sloten zich een aantal landbouwers aan, zodat een hoeveelheid melk van circa 60 koeien meer geleverd kon worden. De Meisolose peellucht bleek bij zonder gezond; van de bevolking van ongeveer 000 zielen overleed in een tijdsverloop van 9 maanden slechts één kind. 9 Februari werd te Leunen met grote plechtigheid het feest gevierd van de H. Apollonia, patronesse tegen de tandpijn. P. Peregrinus O.F.M. hield een treffende feestpredikatie. Frater Innocentius Verriet O. P., ontving te Langenboom op 10 Febr. de tonsuur en de 4 kleine wijdingen. 10 Februari werden van de preek stoel de voorwaarden bekend gemaakt, waaronder de jubilé-afiaat kon ver diend worden. Op de veemarkt van tl Februari werden ongeveer 150 stuks rundveo aangebracht. Het gilde „Sint Joseph" van de timmerlieden had een heerlijk souper met braadworst in het café van de heer Piet Spee. De leden van de Sociëteit „Burger- lust" werden door de caféhouder Joh. Schaeffers, getracteerd op worste broodjes. laster, kwaadspreken zelfs ten opzichte van politieke tegenstanders, mogen wy niet aanwenden. Hij wees er op, hoe wy gebonden zijn aan zedelijke beginselen, ook op politiek terrein. Het programma der KVP is gegrond vest op Christelijke beginselen en kan redelijkerwijze ook door andersden kenden gerust aanvaard worden. Het algemeen welzijn staat bij de KVP boven partybelang. Het in 't leven roepen van Kerngroepen, ook in de Statenkring Horst is een lieve wens van het partijbestuur. Hierin kan dan het programma der KVP bestudeerd en nader worden uitge diept. Spreker mocht toen hy geëindigd had een dankbaar applaus- in ont vangst nemon, voor zijn geestdriftige, meeslepende rede. Er werd nog op gewezen, dat de Statenkring Horst, die het sterkst is van geheel ons land zich niet alleen moet handhaven, maar zelfs sterker dient te worden. Men zal zich dan met succes kunnen laten gelden. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld of de classificatie der ge meenten, waarover al 25 jaar gerede twist wordt en waarvan gebleken is dat deze niet steekhoudend is, haast tot. het verleden zal worden be schouwd. De heer Dolmans antwoordde hier op, dat een desbetreffend rapport hierover gereed is en spoedig zal verschijnen. Op het einde der vergadering werden de contributiekaarten over het jaar 1951 uitgereikt. voor de gehele wereld De voorwaarden waarop de ge lovigen .over geheel de wereld de Jubilé-aflaat zullen kunnen verdienen, zyn de volgende: I. Waardig biechten en communi ceren (De voorgeschreven Paas- biecht en paascommunie kunnen daarvoor niet gelden). II. De volgende gebeden verrichten in de aangewezen kerken. By elk kerkbezoek bidden a. Vy'f maal hetOnze Vader, Wees gegroet en Eer aan de Vader; en één Onze Vader, één Wees gegroet en één Eer aan de Vader tot intentie van Z.H. de Paus. b. Éénmaal het „Ik geloof in God, de Almachtige Vader". c. Drie Wees gegroeten met de aanroeping „Koningin van de Vrede, bid voor ons" aan het eind van ieder Wees gegroet. d. Éénmaal „Wees gegroet, Ko ningin" (Salve Regina). e. Vervolgens, maar dit is niet verplicht, wordt aangeraden om na olk kerkbezoek het gebed voor het Heilig Jaar te bidden, waarvan de tekst hieronder volgt. Gebed van Z.H. Paas Pius XII voor het Heilig Jaar Almachtige en eeuwige God, uit geheel ons hart danken wy U voor die grote gave van het Heilig Jaar. O hemelse Vader, die alles ziet, dio de harten van de mensen doorgrondt en regeert, doe hen gewillig volgen,

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1