Carnaval Venray's vroede vaderen vergaderden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Carnaval 1951. Fa. J. P. A. Nelissen naar Frankrijk Hevue dee ueiqadeeinqen ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951 No. 5 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Yenray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prij» 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal voor Venray <1.10 hulton Venray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Nog vier en twintig uren en dan gaat de Vastenavondviering beginnen. Een Vastenavondviering, die de laat ste jaren een geheel andere vorm heeft aangenomen, als vroeger. Een betere vorm, gelukkig, omdat nu gedurende deze drie dagen in Venray een echt volksfeest gehouden wordt, met een optocht en een boerenbruiloft, met dansen en andero festiviteiten, waardoor de mensen van Venray en verre omtrek in eigen gemeente, in eigen omgeving Carnaval, oi zo men wil Vastenavond kan vieren. Men kan lange discussies houden over het nut en de reden van het bestaan van dit feest, maar een feit is nu eenmaal dat, zo lang als wy weten, hier in deze streek de drie dagon voor de grote vasten, dagen waren, waarop weinig gewerkt werd, een stevige borrel werd gedronken en hier en daar het kleine grut met een masker op langs de deur liep om het vrouwke aan te kondigen dat het Vastenavond is. De oudere jeugd liep ofwel doelloos langs do straat te slenteren of trok naar elders, om dikwyls op Aswoens dag weer eens boven water te komen. Aan dat alles is een einde gekomen. Een stuk of wat idealisten hebben het aangedurft, wat men elders in Limburg reods lang kende, en zo zyn we dan heden ten dage zover, dat de Carnavalsviering in Venray tot in wijde omtrek een goede naam heeft en hier gedurende die drie dagen plezierig feest te vieren is voor jong en oud, voor ryk en arm En daar is niets op tegen. Een goed Christen is een blij mens, de Roomse blijdschap is spreekwoordelijk en het is natuurlijk dat wy voor de tyd van Vasten, een tijd van ingetogenheid en versterving, onszelf nog eens een paar dagen van pret en gepaste vreugde niet willen onthouden. Zo bedoelt Vastenavond ook te zyn een „uitdollen" om de daaropvolgende tyd van inkeer en boete des te royaler te beleven. Maar Vastenavond is zeker niet bedoeld om deze dagen tot een aan fluiting en een bespotting te maken. Helaas zyn er altijd mensen, die geen maat kennen. Dikwyls zyn echte feestdagen voor hen een aan leiding tot zondig genot. Zulke men sen spelen met de christelijke zeden wet en zyn ook vaak de jammerlijke oorzaak, dat anderen soms zeer onsckuldigen dat spel van de duivel gaari medespelen. Het spreekwoord: „In een huis, waar men feestviert, zit de duivel op de stoep", bevat jammer genoeg zoveel trieste waar heid. Daarom moge het ons geoorloofd zyn een paar punten ter overweging aan te bieden, nu de Carnavalsdagen onze aandacht volop gaan vragen. De oorzaak van vele zonden ligt niet in een matig drankgebruik, maar in het drankmisbruik. Daarom, wete ieder zich te beheersen. Dron kenschap is zonde. Dronkenschap is mensonwaardig. Dronkenschap brengt ellende over het individu zelf en over de zy'cen. De christelijke zedenwet, die steunt op de tien geboden van God, kent geen dispensatie, ook niet bij feest dagen en feestvieren. Ook het zesde en negende gebod blyven dan in hun volle kracht. Waakzaamheid en voor zichtigheid zyn geboden. Men ver- milde alles wat by feestdagen dikwyls een naaste gelegenheid vormt. Waakzaamheid wordt vooral ge vraagd van de ouders. Kinderen be horen des avonds thuis te zyn. Ook in het huisgezin kan men prettig feestvieren. En laten allen, groot en klein, de verfoeielyke nachtbrakery vermyden. Als wy allen eens deze punten in het oog hielden, wat zouden dan voor allen de Yastenavonddagen fijne dagen kunnen zijn! Laat spreken het verstand, de ware cultuur, de chris telijke levensbeschouwing, het echte geloof. Dan kunnen ook de Vastenavond- dagen dagen zyn van hetGaudete in Domino verheugt U allen oprecht en waarlijk in de Heer Dan alleen wordt ook het Vasten avondfeest een feest zoals de leiding zich dat heeft voorgesteld, zal de Venrayse Vastenavond zyn goede naam blyven behouden tot in de verre omtrek, zal het goed zijn te leven onder de heerschappij van Prins Cas I en zal dit feest eerst recht een groots gemeenschapsgebeuren zyn, waarover zich niemand behoeft te schamen en de wereldlijke en geeste lijke overheid tevreden is. Laten wij begriipen dat we als Christen en als Venrayse mensen ook in de komende feestdagen onze plichten hebben, opdat ook in de toekomst gezegd kan wordenIn Venray is de Vastenavondviering in goede handen en in goede banen. Openstelling Gemeentebureanx Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat op Maandag 5 en Dinsdag 6 Februari a s. de gemeente-secretarie, het kantoor van de gemeente-ontvan ger en het kantoor van gemeente werken uitsluitend zullen geopend zyn van 10-12 uur, terwijl het bu reau van de vleeskeuringsdienst van 9—10 uur geopend is. Venray. 31 Januari 1951. Bekendmaking. Afwijking van artikel 144 der Alge mene Politieverordening, houdende verbod tot het bezoeken van avond vermakelijkheden door jeugdige personen gedurende de Carnavalsdagen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat door hem ingevolge het bepaalde by artikel 144 der Algemene Politieverordening de navolgende ontheffing wordt ver leend aan bestuurders of beheerders van een inrichting, waar voor het publiek toegankelijke vermakelijk heden anders dan dansen, worden gegeven, om gedurende de Carna valsdagen in deze inrichtingen na des avonds negen uur toe te laten of te laton verblijven personen be neden de leeftijd van ls jaar. Het bezoeken van de inrichtingen, waar vergunning is verleend tot het maken van muziek, door personen beneden de isjarige leeftijd, is in begeleiding van ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters toe- Kinderen beneden de achttienjarige leeftijd, welke zich in een der inrich tingen of localen als bedoeld na 9 uur des avonds bevinden, anders dan begeleid door ouders, voegden of meerderjarige broers of zusters, worden daaruit door de politie ver wijderd en tegen hen zal procesver baal worden opgemaakt. Gedurende de tyd, dat er vergunning is gegeven tot dansen, mogen kin deren beneden de leeftijd van 18 jaar de inrichtingen waar gedanst wordt, niet bezoeken, ook niet indien zy onder geleide zyn. Yenray, 25 Januari 1951. Dringende uitnodiging. De Burgemeester van Yenray ver zoekt de ingezetenen met de meeste aandrang hun algehele medewerking te willen verlenen, om alle wanor- delijdheden en drankmisbruik tijdens de Carnavalsdagen te voorkomen en aan de kasteleins op Carnavals-Maan dag en Dinsdag na drie uur namiddag tot 10 uur 's avonds geen sterke drank aan het publiek te schenken. Aan ouders en verzorgers richt hij in hun eigen bolang en dat hunner kinderen de dringende uitnodiging mede te zorgen, dat de hand wordt gehouden aan het verbod van bezoe ken van avondvermakelijkheden door kinderen, voor zover daarvan geen ontheffing is verleend. Dit verbod is in het belang der ouders en kinderen zelf vastgesteld. Venray, 25 Januari 1951. Houders Tan dansmuziek. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis van degenen, die op hunne aanvraag verlof tot het houden van dansmuziek hebben be komen, dat zij verplicht zyn, deze muziek op het door hen bepaalde uur zijnde voor de kom Venray 22.30 uur en voor de overige gedeelten der gemeente 21.30 uur, behoudens intrek king of wijziging zijnerzijds, stipt te doen eindigen. Door de politie wordt niet gewaar schuwd en van hen, die na gesloten tyd hun inrichting nog voor dans muziek geopend hebben, zal proces verbaal worden opgemaakt en even tueel zal hun vergunning worden ingetrokken. Op de vergunningen is de tyd, waarop de dansmuziek moet eindigen vermeld, zijnde 22 30 uur respectieve lijk 21.30 uur. Aan het verbod voor de onderne mers om personen beneden de acht tienjarige leeftijd toe te laten en aan het verbod voer personen beneden de achttienjarige leeftijd 0111 deze inrichting binnen te gaan of daarin te verblijven, zal zeer streng de hand worden gehouden. De dansmuziekhouders zijn verplicht met duidelijke, op minstens drie meter afstand leesbare letters aan de ingang en in de tent of zaal te ver melden, dat de toegang voor personen beneden 18 jaar is verboden. Bij overtreding zal zowel tegen de vergunninghouder als tegen de be zoekers proces verbaal worden opge maakt en degenen, die zich hieraan schuldig maken, zullen bovendien onmiddellijk door de politie worden verwijderd. Bovendien zal de dansge legenheid worden gesloten. Venray, 25 Januari 1951. Verbod vermomming. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat betreffende de vermomming en het zich verkleed vertonen in het openbaar het navol gende in de Algemene Politieverorde ning der gemeente Venray is bepaald: Artikel 107 Het is verboden zich in het open baar tevertonen, verkleed als persoon van een andere sekse, als geestelijke of lid van een geestelijke orde of als bedienaar van enige godsdienst, als overheidspersoon of militair, behou dens indien bii optochten of by open bare feesten of uitvoeringen daarvoor vergunning van de burgemeester is verkregen. Artikel 108 Het is verboden, zich in 't open baar te vertonen, het aangezicht ge heel of gedeeltelijk bedekt of op enigerlei andere wijze onkenbaar gemaakt, tenzij met vergunning van de burgemeester. Van het verbod, vervat in artikel 107 en 108, wordt alleen ontheffing verleend, voor zover het betreft personen, die op Carnavals-Maandag en Dinsdag aan de optocht deelnemen, gedurende het deelnemen aan de optocht, waaronder wordt begrepen het zich rechtstreeks begeven van huis (verenigingsgebouw) naar de opstellingsplaats en van de ontbin dingsplaats n. huis (verenigingsgeb.) Het publiek wordt ernstig gewaar schuwd tegen overtreding van het verbod van de artikelen 107 en ïos der Algemene Politieverordening en wordt er opmerkzaam op gemaakt, dat dit verbod ook van toepassing is in drinklokalen, dansinrichtingen en andere plaatsen, waar openbare ver makelijkheden worden gegeven. Aan de politie is opdracht gegeven ten strengste toe te zien op de na leving van bovenstaande verbodsbe palingen. Venray, 25 Januari 1951. Bekendmaking. De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat doorhem ingevolge het bepaalde bij artikel 127 sub b der Algemene Politiever ordening der gemeente Venray, aan de houders der in de artikelen 121, 135 en 137 van ovengenoemde ver ordening bedoelde inrichtingen of plaatsen, geen danstenten zijnde, toestemming wordt verleend 0111 op Zondag 4, Maandag 5 en Dinsdag o Februari a.s. aldaar hun vrouwelijk personeel gedurende de uitoefening van hot bedrijf dienst te laten doen of door of vanwege de houder aan wezig te doen zyn onder voorwaarde dat de vrouwelijke bedienden de leeftijd van 16 jaren hebben bereikt en van een onbesproken lovenswandel zyn. Venray, 25 Januari 1951. Bekendmaking. De Burgemeester van Venray vestigt met het oog op de as. Carnaval by deze nogmaals de aandacht op het bepaalde bij de artikelen 25 en 89 sub a der Algemene Politieverorde ning Venray, luidende: „Behoudens het bepaalde in art. 5ój sub ie van het Provinciaal Wegenreglement, is het verboden op of aan de openbare weg of op zoda nige afstand daarvan, dat de gebrui kers van de weg er gevaar, schade of hinder van kunnen hebben, zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders, tenzy krachtens wette lijke bevoegdheden, kamers, katte- koppen 01 donderbussen af te schieten, met een vuurwapen, windbuks, wind- roer of dergelijk wapen te schieten, vuurwerk af te steken of voetzoekers of dergelijke ontplofbare stoffen te werpen, te ontsteken of af te schie ten." „Het is verboden: a. aan kindoren beneden 16 jaren buskruit of vuurwerk te verkopen of af te geven". Op een en ander zal nauwkeurig toezicht worden uitgeoefend en bij overtreding procesverbaal opgemaakt worden. Venray, 25 Januari 1951. Het is ruim een jaar geleden, dat door de Fa. J. P. A. Nelissen, aan nemingsbedrijf te Haarlem en Venray, een uitbreiding van het St. Anna- Ziekenhuis in Oss werd opgeleverd. Is er voor iedere opening en op levering voor de betrokken aannemer een reden tot vreugde, zeker was dat ditmaal het geval voor de Fa. Nelissen. De nieuwe uitbreiding was immers door dit aannemingsbedrijf in overleg met wijlen architect Willem Maas, geheel uitgewerkt. Het was geen gewoon Ziekenhuis, doch een drietal gepraefabriceerde paviljoens, welke voor ruim 100 patiëntsn gebouwd, in 100 dagen tot stand waren gekomen. Ia 100 dagen Dit staaltje van vakmanschap en teamwork werd in vele kranten ver meld en zelfs de K.R.O. vestigde er de aandacht op. Zo kon het niet anders of vele nieuwe soortgelijke opdrachten moes ten volgen. Iti Heerlen, in Bergen op Zoom, in Dekkerswald, in Nijmegen, inTielen in Breda, verschenen de blauwgele wagens en rezen nieuwe ziekenhuizen en sanatoria uit de grond in een minimum van tijd. Venrayse mensen, als metselaars, timmerlieden, stucadoors en schilders, deden hun deel van dit werk. Nog vele opdrachten op dit terrein heeft de Firma in de portefeuille en de eerst komende weken wordt weer op een drietal plaatsen gestart. Maar ook van buitenlandse zyde ondervond dit werk veel belangstel ling en deze zomer bezocht een hoog geplaatst Frans ambtenaar deze werken. In Parys teruggekomen, heeft hij zyn bevindingen in Nederland ge rapporteerd en het gevolg is, dat enkele maanden later de kogel dooi de kerk ging en de Fa. Nelisssn naar Frankrijk gaat, om daar nieuwe ziekenhuizen voor de Franse regering te bouwen. Mohlhouse liet begin De zaken zijn besproken en thans is men gekomen tot een principieel aceoord omtrent de wijze van uit voering betaling enz. enz. Aan een buitenlandse expeditie zit* meestentijds veel administratieve rompslomp, zeer zeker in een tyd van deviezenschaarste en deviezenmoeilyk- heden. Maar dit alles is nu opgelost en begin April hoopt men te ver trekken naar Muhlhouse gelegen in Elzas Lotharingen een 30 km van Bazel. De architectuur is ir. handen van het architectenbureau Magry en Lerou, Profiteerde Venray reeds jarenlang van de aanwezigheid van do Firma Nelissen en bracht deze Firma hier, by debouwmaterialenhandel, de hout handel, garagehouders en vele onder aannemers als het ware deviezen uit andere delen van Nederland binnen afgezien dan rog van de vele Venrayse mensen die in het bedrijf zelf werken thans bezorgt zy in nog grotere mate 011s land een deviezenwinst door haar werkzaam heden in het buitenland. Wy wensen deze Venrayse Firma veel succes toe in la douce France. ln een uur tyds was de agenda van de Dinsdagavond gehouden ver gadering aan zyn einde gekomen en konden de Raadsleden vertrekken met de begroting 1951, waarover dan binnenkort in comité generaal zal gesproken worden. Allereerst werden de notulen van de vergadering van 29 December j.l. zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. Ingekomen stukken waren er maar liefst 22, maar het waren ditmaal slechts goedkeuringen door Gedep. Staten van genomen raadsbesluiten. Zo keurden G. S. goed: 13 wijzi gingen in de begroting 1950, de begroting zelf van 1950, de verkoop en verpachting van enkele percelen gemeentegrond, de verlenging van een hypotheek aan P. van Lipzig, het verhuren van de wederopbouw barak aan de N.V. Beeren en Zn. en de wijziging van de Algemene Po litieverordening. Verpachting van grond J. H. Kuypersheeft een stukgrond gepacht van de gemeente, groot 3 aren, achter de oude school te Cas- tenray. De pachttijd is om en B. en W. stellen voor dit stuk opnieuw te verpachten aan Kuypers, maar nu van jaar tot jaar voor f 3. Dit wordt De wegschaaf op komst. De ambachtsschool weer in 't geding. 42 woningen goedgekeurd. Begroting 1951 is uit. Begroting 1950 goedgekeurd gedaan omdat het goed mogelijk is. dat er binnenkort op gebouwd wordt. De heer STEEGHS meent, dat als er in de toekomst op gebouwd wordt, de gemeente het veel beter niet meer verpachten kan. De VOORZITTER en de rest van de Raad menen, dat Kuypers tot zolang hier nog van profiteren kan. En daar blijft het by. P. Potten te Ysselsteyn N 6 heeft het vorig jaar 1.2 ha. grond gepacht van de gemeente, waarop de gemeen te voor hem een tuinderswoning zou zetten. Dit kan echter niet doorgaan, maar nu is er een mogelijkheid, dat Potten zelf bouwt, mits de gemeente hem grond verkoopt. B. en W. stellen nu voor, hem 60 aren daarvoor te verkopen a f 25 per are en hem de andere 60 aren in pacht te geven. De heer VERMEULEN vroeg of 60 aren genoeg is voor een kippenhoude- jy, maar de VOORZITTER wees er op, dat hy 120 aren heeft en dat er overleg gepleegd is met Potten zelf. Dan heeft de Raad er niets tegen en wordt de grond verkocht. Wijziging in de Drankwet Door de Regering zyn enkele wijzi gingen aangebracht in de Drankwet en daardoor is het nodig de gemeente' verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein en het verlofrecht volgens verlof A, daaraan aan te passen. Nadat de heer ODENHOVEN eon dringend beroep op B. en W. gedaan had zeker niet verder meer te gaan, daar hierdoor vele caféhouders het alweer moeilijker kregen, gaf de VOORZITTER hem ten antwoord, dat dit moest volgens de wet, waarna de Raad er mede accoord ging. Salarissen gemeentepersoneel In 1950 zyn meermalen tydelyke voorzieningen getroffen voor de be zoldiging van het gemeentepersoneel. Volgens berichten uit Den Haag, wil men deze alle samen vatten in een uitkeringsregeling. B. en W. stellen voor deze maat regelen van overeenkomstige toepas sing te verklaren op het gemeente personeel wat direct wordt goed' gekeurd. Pand Grotestraat 11 was op December 1950 gerestaureerd en opgeknapt. Reeds vroeger is besloten, dat de huurder dan f 600,~ per jaar moet betalen en B.enW. stellen voor vanaf die datum deze nieuwe huurregeling in te doen gaan. De heer VERMEULEN zou graag zien, dat dit punt werd aangehouden tot een volgende vergadering, daar hy nog enkele informaties in moet winnen. Daar dit voorstel voldoende steun krijgt, wordt dit punt aange houden tot een volgende keer. Rekening en Begroting De rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente over 1949, met die van Gemeentewerken, Woning bedrijf en Gasfabriek werd aange boden en voor nader onderzoek ver wezen naar de heren Camps, de Bruyn en H. Janssen, die hierover verslag zullen uitbrengen. Tevens werd de begroting over 1951 aangeboden, die in comité- generaal zal besproken worden. Hypotheek Natuurlijk kwam er weereen puntje bij en wel een verzoek van A. H. Hermus brandkastenfabriek om een hypotheek van f 15.000,— op het door hem gekochte pand van de Wed. Claessens aan de Oude Oostrumseweg. B. en W. stelde voor dit goed te keuren tegen 4 pet., daar een voor zichtige schatting had uitgewezen, dat. hier voldoende overwaarde aanwezig was. De gemeente heeit met deBouwkas Rohyp een eerste hypotheek op het pand van A. Nellen. De gemeente haar deel hierin is f 7287,50. Nellen komt met zyn spaarobligaties by de Bouwkas echter nog f 777,50 te kort en vraagt deze nu aan de gemeente. Aangezien de hoofdsom toch niet veranderd is, zyn B. en W. bereid dit te doen. Beide punten worden zonder com mentaar aangenomen. Peelgrond Kavel 16 van Vak III in Peelplan Zuid werd niet geaccepteerd door diegene, waaraan de Raad het heeft toegewezen. Deze grond zou niet ge schikt zyn, maar volgens deskundigen zal by een goede bemesting deze grond zeer zeker zyn vruchten afwer pen. Aangezien het hoog tijd gaat wor den, vragen B. en W. om machtiging deze kavel te gunnen aan een van de vier aanvragers, oen en andei natuurlijk in overleg met de Land- bouwcommissie. De Raad gaat er mee accoord. Ambachtsschool De rondvraag begint met dit onder wérp. De heer DE BRUYN heeft horen vertellen, dat de plannen voor de Ambachtsschool weer eens zijn ver worpen, maar de VOORZITTER meent dat dit loze geruchten zijn. (By nader informatie by de architect blijkt in derdaad, dat Den Haag weer eens andere eisen heeft gosteld, waarvoor nieuwe ontwerpen nodig zyn. Reu De heer VERMEULEN informeert eens of B. en W. al iets over de stenen van de Hofstraat heeft ge hoord en is tevreden als de VOOR ZITTER hem antwoordt, dat zo gauw de rivieren wat gezakt zyn de stenen komen. Zy staan klaar, slechts het vervoer heeft nog moeite. De heer VAN HA AREN vraagt de aandacht van B. en W. voor een gedeelte van de Smakterweg, waar over men voor enkele jaren kelder- zand heeft gestrooid met het gevolg dat hij 's zomers alty'd stuift, maar 's winters nat en vies en vuil is. Verder zou hy graag zien dat de Gemeente ook andere Venrayse ondernemers een kans gaf, zoals dat gebeurd is by de autobusdienst Venray- Oostrum. Met de kermis hebben Venrayse ondernemers geen kans om hun vis, patatesfrites of ijskramen op te zetten. Verder drong hy er op aan, dat B. en W. zouden zorgen, dat het station Venray gehandhaafd zou blijven in de toekomst. Spreker meende, dat in de toekomst de spoorbussen zouden blijven rijden. De Voorzitter vertelt dan allereerst, dat de verbetering van de Smakter weg eerstdaags zou worden aanbe steed. Bovendien komt de wegschaaf de moeilijkheden mede helpen oplos sen. Voor inschrijvingen voor de kermis moet men letten op het Gemetntebelang en niet op het belang van de enkeling. Schrijven Venrayse mensen hoog genoeg in dan hebben zij ook een kans. De VOORZITTER is er verder niet van oveituigd, dat de spoorbussen blyven, daar het hem nog al een dure geschiedenis lijkt, maar in ieder geval blyft B. en W. in deze attent, trou wens binnenkort zal er een grote vergadering zijn van verschillende belanghebbende gemeenten juist over dit punt. Gasperikelcii De heer ODENHOVEN ontketer.c een debat, als hy een oude wondo weer eens openrijt, door te vragon naar gas voor het eerste gedeel'o van de Overloonseweg en een gedeoüe van de Beekweg, ongeveer 40 wonin gen in totaal. Nu de Gemeente de Tolse koel verkocht heeft aan Sint Jozef zullen daar geen huizen meer komen. Was het eerste plan doorge gaan en was die gehele hoek volge bouwd met woningen, dan zou er al lang gas zyn, maar nu lykt dat uitgesloten. Door deze verkoop heeft de Gemeente dit onmogelijk gemaakt. Kan B. en W. daar niets voor doen. De VOORZITTER vertelt dan, dat met de Limasgas reeds onderhandeld is, maar deze eist van de Gemeente een garantie van 625 M3 gasverbruik per perceel per jaar en f 15.000 voor de aanleg. De berooide gemeentekas kan dat niet rukken en die garantie kan niet gegeven worden. Trouwens het is spreker een raadsel waarom in de goedkope tyd, toen de Gas fabriek nog in handen der Gemeente was en de Raad hierover praetisch alle zeggingschap had, daar geen gas is aangelegd. Nu alles peperduur is en er geen geld is, moet er gas komen. Kunnen de mensen daar niet zelf, zy het dan met steun van de ge meente, niet voor die f 15.000 zorgen De materialen zyn nu een maal veel te duur en te schaars. De heren CAMPS en SELDER vallen de heer Odenhoven by in zijn bewering, dat mede door de gemeen te deze aanleg zo duur wordt. Waren op de Tolse koel woningen gekomen dan was er al lang gas. De VOORZITTER merkt dan op, dat de heren maar eerst de begroting af moeten wachten. Bovendien schijnt er ook nog een technische kwestie in verband met de ringleiding, aan vast te zitten. Maar B. en W. zullen nog eens met de Limagas praten. De heer ODENHOVEN vroeg verder of de noodwoningen aan de Merselose weg nog steeds geen electriciteit hebben. De VOORZITTER moest dit ont kennend beantwoorden. De PLEM heeft dit in onderzoek ,en dat duurt gewoonlijk nog wel even. De heer CAMPS vroeg om meer sintels en meer licht op de weg langs de spoorlijn in Oostrum en de wethouder zou het eens bekijken. De heer SELDER had gehoord, dat het Postkantoor binnenkort geopend wordt. Zou B. en W. niet eens kunnen aandringeri op een vlottere bediening. Nu staan de mensen soms uren in de rij te wachten. B. en W. beloofden dit onder de aandacht van de P.T.T. te brengen. Nadat de VOORZITTER nog had medegedeeld, dat de bouw van de 42 woningen door de betrokken instanties was goedgekeurd, sloot hy de ver gadering. Uw verslaggever moet zo tegen het einde van Januari feitelijk alom tegenwoordig zijn, de meeste ver enigingen willen voordat Februari begint, de jaarvergaderingen achter de rug hebben, terwijl de vroege Vasten dit jaar een reden te meer is om Vergadering op vergadering te stapelen en wee zyn gebeente als er tenminste niet iets van in de krant komt. In een krant, die door papier- nood gedwongen, sterk aan plaats ruimte te lijden heeft. Maar allee, hier gaat hy dan. K.A.V. Jong slank en lenig blyven. Onder dit motto worden de Katholieke Ar beidersvrouwen bijeen geroepen, om te luisteren naar een lezing van Mej. Stolman, die hen allerlei goede raad gaf om bovenstaand begeerlijks ook inderdaad te verwerven. De Diocesane Voorzitster wist inder daad over dit onderwerp veel te ver tellen wat wetenswaardig was en de bezoeksters waren dan ook vol lof voor het gebodene. Het was echt een van die K.A.V. vergaderingen, die zo heel anders zyn, zo vol eigen sfeer en ge zelligheid, die men in andere ver gaderingen niet kent. Een gratis verloting en een woordje van de voorzitter der K.A.B., waarin hy de aandacht vestigde op de Prijzen- commissie besloten deze leerzame vergadering.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1