a Reden tot bezorgdheid WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN hzc {cnqms St. Antonius met 't varken U kunt niet alles weten Afwikkeling oorlogsschade Uit het verleden van Venray en omgeving. Rend de melkpeiis. ZATERDAG 20 JANUARI 1951 No. 3 Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Yenray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Yenray I 1.10 buiten Venray f 1.30 uitsluitend bi] vooruitbetaling. Prijzen zullen dit jaar nog belangrijk stijgen De economische toestand van een land is steeds nauw vervlochten met de politieke situatie, waarin de wereld zich bevindt. Wij kunnen dit elke dag bemerken aan ons koopkracht-tekort en de cüfers, die op onze belasting papieren staan vermeld. Door de politiek en de economie zyn wy tevens nauw verbonden met de overige landen van de wereld. Speciaal de economische toestand van de Ver. Staten beïnvloedt in zeer sterke mate die van Europa, omdat wy nu eenmaal met handen en voet6n aan de nieuwe wereld zyn gebon den. Voor Nederland geldt dit wel in het bijzonder omdat wy als grondstoffen-arm land een groot gedeelte der nood zakelijke goederen voor onze landbouw en industrie uit Amerika betrekken. Voor zover dat niet het geval is beïnvloeden de V.S. toch in belangrijke mate onze econo mie, omdat zy door hun grote financiële kracht de wereld markt beheersen en daardoor leiding kunnen geven aan het pryspeil in de wereld. beïnvloeden. -Het gevaar is daarom by de aanvang van dit nieuwe kalen derjaar wel zeer groot dat men op nieuw de bankbiljettenpers in werking zal stellen om zodoende het tekort te dekken. Daarmee roept men zwe vende koopkracht te voorschijn, haalt men het rantsoeneringssysteem weer van stal en herstelt men de zwarte markt in zyn eer of liever in zijn oneer. Beziet men de overheidspolitiek van heden en geeft men acht op de zorgelijke gezichten die alom worden getrokken by het ingaan der huur verhoging, die in bepaalde klassen onvoldoende wordt gecompenseerd door belastingverlaging, dan is er alle reden tot bezorgdheid. Wy moeten vermijden, dat ons volk of een deel daarvan door nog groter verarming naar het kamp der com munisten wordt gedreven. Wij moeten verhinderen dat ons monetaire appa raat door ondermijning opnieuw in de chaotische toestand van de oorlogs jaren geraakt. Daarmee zou de geld- zuivering en al het daarby geleden leed vergeefs zijn geweest. Wy hebben vele grote vraagstuk ken op te lossen dit jaar. Of wy ze kunnen wegwerken en ongedaan maken zal afhangen van onze werk kracht, van onze wil tot behoud der vrijheid en tenslotte van de ontwik keling van de politieke en economi sche toestand der westelijke wereld. Wy weten allen, dat dit machtige land de economische noodtoestand heeft afgekondigd en dientengevolge van zins is toezicht te gaan uitoefe nen op de prijzen van verschillende goederen. De vraag van het gewel dige militaire apparaat in dit land is zo groot geworden, dat er een funeste invloed van uitgaat op het civiele leven. Wanneer de particuliere onder nemingen moeten opbieden tegen de staatsinkopers, zouden de eersten ongetwijfeld het loodje moeten leggen vandaar dat men noodgedwongen tot regulering moest overgaan. Meer dan tien procent van. het Amerikaanse productieapparaat wordt in dienst gesteld van de militaire autoriteiten en dit trekt ongetwijfeld een groot deel van het aanbod in de particuliere sector weg. Dit zou tot prijsstijging leiden indien men de prijzen niet aan banden ging leggen. Nu zal men wel in de eerste plaats de productie van meer luxe huishou delijke artikelen zoals wasmachines, radiotoestellen e.d. beperken, maar toch zullen deze maatregelen niet nalaten het gehele economische leven aan te tasten. Zelfs de koopkracht beperking door belastingverhoging zal onvoldoende blijken om de verminde ring van aanbod weg te nemen. Wanneer bepaalde artikelen uit de markt worden genomen wekt dit in de eerste plaats het wantrouwen van het publiek op. Men gaat er toe over om andere artikelen te kopen; in de eerste plaats omdat er een drang tot consumptie bestaat maar vooral om dat men nog meer beperkingen op ander gebied vreest. Men doet in kopen op ruimer schaal dan voorheen en hierdoor moet de productie weer toenemen. Prijzen stijgen Een uitbreiding van de productie vergroot de vraag naar arbeidskrach ten, die anderzijds nog toeneemt omdat er steeds meer arbeiders door de dienstplicht aan hun arbeid worden onttrokken. Een krappe arbeidsmarkt is het gevolg en dit doet de lonen stijgen, waardoor andermaal een op waartse druk op de prijzen wordt uitgeoefend. Men zal verstaan dat via het geschetste proces de ene prysbe- heersing op de andere moet volgen, zodat tenslotte het gehele economisch leven aan beperkende bepalingen is onderworpen, i Men zal zeggendit geldt voor Amerika, wat gaat ons dat in Europa aan? Wij moeten antwoorden: dat dit verschijnsel zal uitstralen over heel Europa. De matigende invloed van de prysbeheersing zal er toe bij dragen om het verhogen van pryzen der Amerikaanse export te verzach ten, doch wegnemen kan zy die opwaartse beweging niet geheel. Bovendien kan men verwachten dat een groot aantal orders uit de Ver. Staten zal worden uitgestrooid over de Europese industrie. En men zal die orders met gejuich ontvangen, omdat wy een groot dollartekort hebben en dus elke gelegenheid moeten aangrijpen om zoveel mogelijk van die schaarse munt in de wacht te slepen. Wanneer men deze verhoogde vraag naar goederen uit Europa koppelt aan de vergrote behoeften, die ook de Europese staten zullen tonen .aan militaire goederen en soldaten, dan is de conclusie gerechtvaardigd dat in i95i het pryzenfront in geheel Europa onder grote druk zal komen te staan. Anderzijds mag men hieruit afleiden dat het gevaar voor een catastrofale werkloosheid in het oude werelddeel wel als voorlopig afgewend mag worden beschouwd. De defensieve krachtsinspanningen van de vrye landen zal alle hens aan dek roepen. Van staatsschuld tot zwarte handel Niemand behoeft er meer te worden overtuigd van de astronomische getallen-grootte onzer staatsschuld. Niemand twijfelt er aan of onze be grotingen in dit jaar en het volgende zullen geweldige tekorten aanwijzen. Hoe moet men die dekken De vraag naar crediet is reeds groot en het aanbod beperkt. De banken zyn in hun credietverstrekking leeds nu aan beperkende bepalingen onder worpen. De staat zal de grootste moeite hebben om de middelen te vinden voor grote uitgaven. De be- lastingschroei is reeds tot het uiterste aangehaald. Leningen van overheids wege al dan niet met „een stok achter de deur" zullen het civiele economische leven daadwerkelijk Het is een algemene klacht, dat de mannelijke jeugd zeer weinig gevoel voor ridderlijkheid bezit en zich in het algemeen tegenover de meisjes een veel te grote vrijheid veroorlooft. Ridderlijkheid, een niet te verstaan begrip, een onbegrepen woord als synoniem voor eer en adeldom in deze tyd van atoom- en H-bom. Een moderne wereld, die geen tijd en ruimte laat voor romantiek, doet de jeugd opgroeien in egoïsme en gaan christelijke beschaving en de daaruit ontstane omgangsvormen verloren met de consekwente gevolgen voor de verhouding van jongen ten opzichte van het meisje. Hoeveel meisjes gaan hoogstens één keer met een jongen uit, die niet meer terugkeert, omdat hy in een bepaald opzicht zyn zin niet kreeg. Wat is de reden van deze lakse moraal? We weten, dat de tijdsgeest op dit gebied iedere fijngevoeligheid afgestompt heeft, maar dit is nog geen voldoende verklaring. Zou het deze gedachte niet kunnen zijn, die zich in het hoofd van onze jongens heeft vastgezet? Wy beheersen de markt. Wy hebben overvloed van keus. Wy staan op niemand <e wach ten en behoeven- ons daarom aan niets te storen. Er zyn er genoeg, die er voor klaar staan. Als gy niet wilt, zoals ik wil, ga ik naar een ander.... En menig meisje geeft eindelijk toe, uit angst om niet over te schieten. Er is nog een ander verschijnsel in onze jongenswereld, dat gesignaleerd mag worden. Velen, die een positie hebben, die in staat zyn een huis houden te stichten, geven er de voor keur aan om vrijgezel te blyven. Die trouwen willen, maar niet kunnen, omdat ze zonder betrekking zyn, niet over voldoende middelen beschikken, er geen woonruimte te vinden is, zyn gedwongen om ongehuwd te blyven. Het is altyd en overal de omgekeerde wereld. Waarom willen zy niet trouwen? Is dit, omdat ze liever in onthouding leven Geen sprake van. Ze verdie nen een behoorlijk salaris, wonen op kamers of thuis in en hebben een grote mate van vrijheid en comfort. Ik geloof, dat hier de aap uit de mouw kykt. Ze trouwen niet uit ge makzucht; ze hebben het als vrijge zel heel wat beter dan ze ooit als huisvader kunnen krijgen. En als de bekoring te sterk wordt, is er overal wel ergens een uitlaat te vinden. Deze vrijgezellen beweren zelf, dat ze niet trouwen, omdat ze geen ge schikte vrouw kunnen vinden. Dit is een loze uitvlucht. Er zyn goede degelijke, huiselijke meisjes genoeg, in staat een man in ieder opzicht gelukkig te maken, maar ze zien de ware Jozef nog niet aan de verste einder opdagen. Wat is er voor ideaal in dergelijk Op 17 Januari was het de feestdag van St. Antonius Abt, een feestdag, die, getuige een tweetal beelden in onze Grote St. Petrusbanden en de talrijke beelden in de kerken op de gehuchten in vroegere jaren hier overal werd gevierd en op enkele plaatsen nu nog wel gevierd wordt. Dr. H.H. Knippenberg geeft in de Helmondse Courant een beschrijving van heilige, waaraan wy het volgende ontlenen Sint Antonius-Abt is onder het volk beter bekend als „Sint Antonius met het varken". Hy geniet op het platteland drukke verering tegen ziekten by mens en vee, als patroon van schuttersgilden en bescherm heilige van spekslagers en been houwers. In het katholieke zuiden getuigen vele Antonius kerken en kapellen van die verering. In Terheiden komt de beeltenis van de heilige zelfs in het gemeentewapen voor, terwijl het vroegere Oelbroeck in de gemeente Oploo naar hem ge noemd is Sint-Ieuni8, of Sint-Tunnis. In de gemeent Raamsdonk is sprake van een Antonie-polder. Sint Antonius Abt organiseerde in in de vierde eeuw het kloosterwezen onder de kluizenaars van het Oosten. Omstreeks het jaar ïooo zijn zyn relikwieën overgebracht naar Frank rijk in een kapel te Didier-la-Mothe, thans Faubourg St. Antoine by Parijs. Toen in de tweede helft der elfde eeuw in die streek een besmettelijke ziekte uitbrak, die duizenden slacht offers maakte, toog men ter bedevaart naar Didier. Een ryk edelman liet daar een gasthuis bouwen en hy' zelf en zyn zoon wijdden zich aan de ver pleging der zieken. Deze stichting groeide uit en zo ontstond de orde van de Antonie- Broeders, in 1096 op het concilie van Clermont door de paus goedgekeurd. Als tegen zogenaamde „pestbrand" werd veelvuldig gebruik van spek aanbevolen. De kloosterregel van de Antonieten schreef daarom voor, dat in ieder klooster varkens moesten worden ge houden voor dat doel. Omdat hierdoor de volksbelangen behartigd werden, verleenden vorsten en stadsbesturen spoedig voorrechten. Zo mochten de varkens vry rond lopen, zodat de bevolking zelf kon meehelpen aan het onderhoud der dieren. Zelfs Amsterdam kende in de veer tiende tot de zestiende eeuw zoge naamde Antonius-varkens, die langs grachten en straten knorden, voorzien van ringen en bellen, terwijl als merkteken hen ook soms wel de oren gekort waren, 's Avonds vóór de feestdag van St. Antonius Abt werden die varkens geslacht en het vlees werd verdeeld onder de armen en noodlijdenden. Bleek er niet vol doende slachtvee voorhanden, dan togen de Anton ie-Broeders met een bel in de hand er op uit om vlees in te zamelen. Zo wordt begrijpelijk, waarom de heilige voorgesteld wordt met ©en varken, al of niet van een bel voor zien. Omdat het varken in oorsprong een symbool van de duivel was, kan men er ook een zinnebeeld in zien van de bekoringen, waaraan de heilige onder hevig was. Soms kronkelt zich ook een duivelfiguur onder zyn voeten. Het beeld achter in de Parochiekerk van Venray geeft hiervan een mooi voorbeeld. Draagt hy een fakkel in de hand, dan wijst dit op de ziekte van het zogenaamde „St. Antonius-vuur", waardoor het vee werd aangetast. In de kunst stelt men de ere-miet ook wel voor met een kruk in de hand in de vorm van de letter T, die ook wel voorkomt op schouder of kap. Het kruis van de Antonieten had die vorm. (Zie hetzelfde beeld). Dit jaar herleefde te Ayen-Bergen en Maashees op de feestdag van de heilige, het oude gebruik van varkens koppen en rogge offeren; wie niet over zulke offergaven beschikt, kan ter plaatse ze kopen; men placht een mud rogge te offeren. Ook te Veltum bij Venray en Lomm by Arcen wordt St. Antonius Abt vereerd tegen alle besmettelijke ziek ten, vooral als patroon tegen mond en klauwzeer bjj het vee. Vroeger werden te Nuenen halve varkenskop pen door de koster ten bate van de kerk verkocht. Deurne houdt zijn St. Antonius- schuttersgild in ere met een kleurige vlag, waarin de beeltenis van de heilige prijkt in monnikspij en met de attributen van varken, bel, kruk jong leven? De zin van het grote Gods-plan wordt niet meer begrepen, het offer niet aangedurfd, in zelf genoegzaamheid een vervangings middel gezocht, de veilige rem der beheersing dikwijls als ballast be schouwd en hiermee verdwijnen zelf respect en discipline, de fyne trekken van een bewaard gebleven heldendom onzer jongens. Vragen we van de jongens deugd en karakter, hiertegenover moet staan dat de meisjes verantwoordelijk heidsbesef weten te tonen en het vermijden van ieder spel ten koste van de jongens. Was voor menige eerlijke jongen de ontmoeting met een meisje niet een bittere teleur stelling....? P. H. RONGEN O.C.R. f en boek; dit' laatste duidt op het zich verdiepen in de waarheden en lessen van de Heiligs Schrift. De teerdagen van de gilden van St. Antonius er. van St. Sebastiaan, wiens kerkelijk feest op 20 Januari genoteerd staat, kenmerken zich voor al door veelvuldig gebruik van bier én braadworst. By het St. Theunisfeest te Broek- huizenvorst neemt geitenvlees de plaats van varkensvlees in. Nadat Pottepiet als regisseur de feestelijk heid er ingeleid heeft door het ver branden van de stro pop, als zinne beeld van de winter, begint de smul partij, waarbij in een der laatste jaren drie geiten in plassen bier de verdrinkingsdood vonden. Kort geleden werd my gevraagd, waarom ook herbergiers zich aange trokken schijnen te voelen tot St. Antonius Abt. In de Romaanse lan den, althans te Rome, had vroeger op deze dag de zegening van last dieren plaatspaarden, muilezels en ezels. De vrachtrijders stelden zich dus onder St. Antonius' patronaat schap. Men vond ook in België langs landelijke wegen uithangborden met een opschrift als „In den goeder. Teun"; bij Maastricht was „In St. Antonius" eerstyds een kleine herberg even buiten de stad. Men moet er echter rekening mee houden, dat op uithangborden veelsoortigs prijkte, zodat hier ook toeval in het spel kan zyn. Ontheffing luisterbijdrage Als uw inkomen een vastgesteld bedrag niet overschrijdt, kunt u van de verplichting tot het betalen van de luisterbijdrage worden viy gesteld. Aanvragen om ontheffing kunnen per formulier E, dat kosteloos op een postkantoor verkrijgbaar is, by de burgemeester van de plaats van inwoning worden ingediend. Tochtige bezems mogen niet op de haren worden neergezet of by de kachel gedroogd worden. Zy moeten in een droge ruimte worden opgehangen. Moddervlekken verwijdert men door ze goed te laten drogen en daarna uit te borstelen. Wanneer u tracht natte vlekken te verwijderen, maakt u het alleen maar erger. Yerhoging zegelrecht Voor gewone schuldbekentenissen is het zegelrecht verhoogd, met ingang van 1 Januari 1951 van dertig cent tot een gulden. Bedraagt het schuldig erkende bedrag niet meer dan honderd gulden dan is het verschuldigde zegelrecht voor taan vijftig cent. Internationale rijbewijzen Verlofgangers uit Indonesië, Suri name en de Nederlandse Antillen mogen in Nederland een motor voertuig besturen, wanneer zy in het bezit zyn van een internationaal rijbewijs afgegeven in één van die gebieden. Zou men zich in Neder land vestigen dan is een Nederlands rybewys vereist. Reizen naar België Nederlandse rijwielen met hulp motor zullen in de toekomst zonder meer aan de Belgische grens wor den doorgelaten. Hiervoor zyn niet vereist de papieren die voor motor rijtuigen zyn voorgeschreven. Yuile pianotoetsen Deze kunt u reinigen met verdunde spiritus. Flessen schoonmaken Een beproefd middel is het reinigen met hagelkorrels. U doet een hand jevol korrels in de fles en een klein beetje water. Goed schudden, zult ontdekken dat practisch iedere fles op deze manier is schoon te maken. Er komt schot in In zyn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van financiën voor 1951 deelt minister Lieftinck een en ander mede over de afwikkeling van de vergoeding voor materiële oorlogsschade. Daaruit blykt, dat op 1 November 1950 in 99.2 pet. van het aantal gevallen van huisraadschade de eerste bijdrage was vastgesteld. Voor de schade aan roerende bedrijfsgoederen was toen 97.7 pet. der gevallen afgewikkeld. De aanvullende bijdragen kunnen niet sneller worden afgewikkeld, dan Een veelzijdig man Vanuit Boxmeer, waar hy geboren was, vestigde zich in 1784 te Venray Albertus van den Boogaart (Boogaert). Hy was een zoon van Peter van den Boogaart en van Gertrudis Lemmens. Zelf trad hy in het huwelijk met Joanna Catharina Driessens, die 25 Juni 1820 overleed. Onze Albertus was een veelzijdig man, wat wel blijkt uit de beroepen, die liy uitoefende. Hy was namelijk leerlooier,haammaker, winkelier, han delaar in gouden en zilveren voor werpen en.... kastelein! Zo kon hy van diverse wallen eten en hij was dan ook lid van verschil lende gilden, als van het Sint Nicolaaa- gilde, het Sint Crispinusgilde en het St. Eloygilde. Van deze twee laatsten was hii vaandrig, resp. in 1786 en 1789. Hy overleed te Venray op 12 November 1809 en was toen 56 jaren oud. Slechts twee zonen overleefden de werkzame en ondernemende ouders. De eerste was Joannes Antonius, die 51 jaar oud ongehuwd overleed in 1838. Maar de tweede heeft gezorgd voor een nageslacht. Het was Henri- cus, die vader van negen kinderen is geweest. Hy bracht het o.m. tot het wethouderschap van de gemeente. Hy stierf in 1868. Yenray of Venraai? Bij de aanneming van een nieuwe spelling omstreeks 1883 werd de her vormingsmaatregel ook uitgestrekt tot de schrijfwijze van plaatsnamen. Nota bene: door het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd toen voor de verschillende takken van zyn beheer de spelling voorge schreven, zoals die door de Konink lijke Akademie van wetenschappen was aangegeven. Zo moest Broekhuysen worden Broek huizen, Bropkhuysenvorst: Broek- huizenvorst, Castenray Kastenrade, GeijsterenGeisteren, Horst ter Horst, MeerloMeerloo, OirloOorlo, en VenrayVenraai. Men heeft zich aan dit decreet weinig of niets ge stoord. "Wij houden het dus nog voorlopig by Venray. Amerika 't Behoeft op school niet meer ge leerd te wordenAmerika is het machtigste land van de wereld. Aan die macht hebben we onze vrijheid te danken en na die vrijheid ons wittebrood. Men is geneigd zich af te vragendoet Amerika dat allemaal uit pure mensenmin? Zuiver altruïsme? Of spelen daarin nog andere dingen een rol? We laten dezen vragen, evenals die éne vraag van „Het Ding" open, op dat men zelf kan invullen. Op deze manier krijgen we geen onenigheid, al zullen er ook velen mee zitten te houden. We wilden op een ander geval wijzenWeet u, dat Amerika mo menteol 60 pet. van al het kranten papier van de wereldvoorraad ver bruikt Dat Amerika, dank zij zijn dollar positie, het beetje papier, dat wy, arme Europeanen uit Finland en Zweden konden betrekken voor onze schrale kranten, heeft opgeëist. Het gevolg is, dat de kranten nóg dunner worden en nóg duurder. We kry'gen zo de indruk, dat Amerika datgene wat het met de ene hand geeft, met de andere hand weer terugneemt. In ieder geval kunnen we dit „ver blijdende" lerenin de wereld, waar men de beschikking heeft over het bezit, bly'ft men koopman Daar is de zwakke altyd het haasje Op Donderdag 25 Januari a.s. zal 's middags om 3 uur vanuit Amersfoort het stoffelijke over schot worden overgebracht van J. M. van Gestel, Broek weg 12, die als slachtoffer van de Ar- beitseinsatz op 13 Maart 1945 in Miinchen (Dtsldoor onbe kende oorzaak is overleden. Door bemiddeling van het Ned. Roode Kruis is het stoffelijk overschot van deze Venray se jongen naar Amersfoort over gebracht, vanwaar het a.s. Donderdag verder naar Venray wordt getransporteerd. Vrijdag om 9 uur zal de plech tige Requiemmis zyn in de St. Petrus Banden, waarna de be grafenis op het kerkhof zal plaats hebben. thans geschiedt, omdat het daarvoor beschikbare apparaat geen hoger tempo toelaat. Aangezien de aanvullende bijdragen huisraadschade in vier termijnen wor den beschikbaar gesteld, zal het laat ste gedeelte van dit bedrag in 1956 worden uitbetaald. De vaststelling van de aanvullende bijdragen wegens schade aan bedryfsuitrusting is af hankelijk van het tijdstip, waarop de getroffenen tot herbouw of heraan schaffing overgaan. Een termijn kan derhalve voor deze gevallen niet worden genoemd. Molestuitkering Ten aanzien van de molestuitkering merkt de minister op, dat, nu de wet op de materiële oorlogsschade in Februari vorig jaar tot stand is gekomen, niets een snellere afwikke ling van de uitkeringen door de onderlinge molestverzekeringsorgani- saties in de weg staat. Het departement bereidt een wijzi ging voor van art. 93 van de wet op de M.O. Deze beoogt het de onder linge molestverzekeringsorganisaties mogelijk te maken bij kleine schaden, onder goedkeuring van de minister van financiën, de betrokkenen een daling aan te bieden. De afwikkeling van de daarop betrekking hebbende overeenkomsten zal daardoor worden bespoedigd. Aan de uitkering van de bijdragen zal daarby geen voorrang worden verleend. Daarby worden de meest dringend® gevallen het eerst afgewikkeld. Oorlogsslachtoffers even Uw aandacht Omdat vele oorlogsgetroffenen on bekend zyn met de mogelijkheden, die hen worden geboden door de wet op de Materiële Oorlogsschade, wordt het volgende speciaal onder de aan dacht van belanghebbenden gebracht: Onder meer houdt art. s der Wet in, dat ieder, die een zuiver vermogen heeft van minder dan f 20.000 (zoals dit is of zal worden vastgesteld voor de vermogensheffing ineens) aan spraak kan maken op zg. integrale vergoeding voor a) één woning en een pand of een geheel van panden dienende tot uitoefening van een bedrijf of zelf standig beroep. b.) eén woning dienende tot uit oefening van een bedryf of zelfstandig beroep. Dit artikel geldt zowel voor ver woeste als voor beschadigde panden, waarvan 't herstel voorheen werd gefinancierd met behulp van renteloos en rentedragende credieten. Door het aanvragen ener herziening ontstaat de mogelijkheid, dat deze credieten geheel of gedeeltelijk wor den omgezet in een aanvullende bijdrage. Ook in die gevallen, waarop art. 8 niet van toepassing is, biedt de Wet de mogelijkheid, nl. in art. 72, om het renteloze deel van het crediet om te zetten in een aanvallende bijdrage. Eigenaren van die panden, waarvan de herstelkosten minder dan f 3000 'oediagen en aan wie slechts 75 pet. werd uitgekeerd, kunnen eveneens voor een aanvulling in aanmerking komen. Al het vorenbedoelde kan echter uitsluitend plaats hebben, wanneer belanghebbende een schriftelijk ver zoek daartoe he6ft ingediend. Verzoekschriften voor herzieningen en voor toekenning van een aanvul lende bijdrage behoren te worden gericht aan het Ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting afd. Financiering Oorlogsschade, Barak kenkamp te 's Gravenhage. Doe dit nu zo spoedig mogelijk Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw Zeer binnenkort zal tot omwisse ling der premiekaarten worden over gegaan. Hiertoe zullen door de Sociale Verzekeringscommissies in verschil lende plaatsen zittingen worden gehouden, waarop de oude premie- kaarten door de arbeiders moeten worden ingeleverd en hun een premie- kaart i95i zal worden uitgereikt. De arbeiders kunnen in de komendo weken een schriftelijke oproep ver wachten, waarin plaats en tijdstip van de zitting wordt vermeld. De werkgevers worden in verband hiermede verzocht om, voorzover zulks nog niet geschiedde, de zegelbladen over het 4e kwartaal 1950 ten spoe digste gereed te maken en de strook jes aan de arbeiders te overhandigen. De arbeiders dienen alle reeds in hun bezit zynde en nog te ontvangon strookjes over 1950, alsmede even tuele waardestroken der bedrijfsver enigingen, op hun premiekaart te plakken. Aan het eind van een agrarisch congres in Zwolle, hield minister Mansholt een rede, waarin hy nogal critiek uitoefende op de boeren en de instanties, die de aanvankelijke ge gronde critiek op de verlaging van de melkprijs hebben doen ontaarden in een rel. Met nadruk wees minister Mansholt er nog eens op, dat de berekeningen van de Regering reëel en concreet zyn, wat van de cijfers van het Landbouw Economisch Instituut niet gezegd kan worden.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1