Vastelaoves- Optocht Van links en ruthls OveipeUtzlnqen lliet te hoog. qtifaen liit het 8uitenland.\ <9m onze steenkolen Mltwerkers an de Hedde moeilekhede of zurg, gaot dan aefkes praote mit do advies kemissie op Zondag 14 of 21 of 28 Jan. '8 merges um hallef twellef ien De Zwaan. Ok ideeje kunde dor kriege. 8lief wakke1 PiëlhaaS hebben de studenten van het Gym nasium voor tal van genodigden in en buiten Yenray met groot succes het bekende door Jan Muschvoor 30 jaar terug opgevoerde blijspel „Elias weet het beter" op de planken gebracht. Op verzoek van de fransiscaanse overheid hebben de studenten gedu rende de Kerst.vacantie met dit stuk een tournee gemaakt door Zuid-Li m burg, waarvan de opbrengsten ten goede kwamen aan de opbouw van het franciscaans Missiecollege te Katwijk. Heden Zaterdag, 13 Januari, komen de studenten wederom in de aula van het Gymnasium terug, waar zij een stampvolle zaal verwachten met opgetogen Venrayers, die daarmee niet alleen het missiewerk steunen, maar ook eens echt hartelijk willen lachen. De avond begint om half 8. Men rekent op alle Venrayers. Kaarten zijn te verkrijgen bij br. Portier aan het Gymnasium. „Amor op de Pastorie" By Heernonkel kan men a.s. Zondag en Maandag op bezoek wanneer de Vlasbloem uit Oostrum het oude, maar aardige stuk van J. Ballings opvoerd „Amor op de Pastorie". Ervaren toneelrotten als die van de Vlasbloem zijn, zullen zy onge twijfeld van dit spel met een lach en een traan wel wat maken. Al zal „ut Vloms klappe" wel niet meeval len. Oostrums Harmonie zal het geheel opluisteren. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Charles Ruysstraat 5, Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moe* on aangevraagd worden vóór 12 uur GROENE KRUIS Donderdag 18 Januari: Consultatiebureau voor zuigelingen utt de KOM PSYCHOLOGISCH INSTITUUT LIMBURG Aanmelden voor onderzoek iedere Se en 4e Woensdag van 2 tot 3 uur In het Wljkgebouw Groene Kruis. Spreekuur Psycholoog iedere 3e Woensdag van 3.30 tot 5 uur. NAAR HUIS. Op 17 Januari a.s. zal met het troepentran8port8chip „Volendam" te Rotterdam arriveren: Billekens H. M. A., Paterslaan 4. De twee laatste Venrayse jongens die nog in Indonesië verblijven zijn: M. Dommeck en J. F. Proosten. Rog is op thuisreis de marinier van Dyck uit Leunen, Jubilea van Paters Minderbroeders in 1951 In 1951 zullen o.a. de volgende Minderbroeders een jubileum vieren. Op 3 October hoopt Pater Albericus van Lubeek, die in het ziekenhuis van het klooster alhier verbluft, zijn diamanten kloosterfeest te vieren. Op 7 September zal Pater Amoldus Smitz zijn gouden kloosterfeest her denken. Hij werd geboren te Venray 1 Juli 1882, en is thans Pastoor te Megen. Het zilveren kloosterfeest zal op 7 September vieren Pater Drs. Silva- nus van der Meer, conrector en leraar aan het Gymnasium I.C. alhier. Op 25 Maart vieren hun gouden priesterfeest Pater Bentivolius Haen raets, in het klooster alhier. Hij werd geboren te Venray en Pater Chriatinus Kops, oud-leraar van het Gymnasium I.C. alhier, thans te Nijmegen. Tenslotte is op 14 Maart 25 jaar priester Pater Dr. Epbrem Sloots, lector aan het philosophicum van de Paters alhier en rector van Jerusalem. Nieuwe vereniging Op het muzikale terrein is Venray wederom een vereniging rijker ge worden, onder de zeer traditionele naam van „Raodse Blaoskapel". Op initiatief van de Venrayse Car navalsvereniging, welke reeds lang het gemis van een z.g. eigen ..Hof kapel" heeft aangevoeld, werden de Slannen ontworpen, doch zoals ge- ruikelijk was de financiële kant van de zaak de grote moeilijkheid. De oprichting binnen de Carnavals vereniging werd daardoor een onmo gelijkheid, en werd dus getracht een zelfstandige muziekkapel daar te stellen die hare volledige vrijheid van handelen behoud. Zij voelt zich echter wel zeer nauw verwant aan de Carnavalsviering. Het moge wel duidelijk blijken uit de gekozen naam dat het een uit sluitend uit blaasinstrumenten be staande, vereniging is die wars is van alle moderne muziek en ons weer de oude vertrouwde walsen, polka's, mazurka's en galop ten gehore zal brengen. Blijkens achterstaande advertentie van de Carnavalsvereniging zal het eerste optreden van deze nieuwe, ge-uniformeerde blaoskapel plaats hebben by gelegenheid van de tweede carnavalszitting op Zaterdag 20 Jan. a.s. Wy" wensen de „Raodse Blaos kapel" veel succes toe. Hulp aan oorlogsslachtoffer. Een groot deel van de Venrayse schoolkinderen is op 't ogenblik druk doende zilverpapier en postzegels te sparen, om een blind geworden Ven- rays oorlogsslachtoffertje aan een geleidehond te helpen, zodat ze zich hiermede weer enigszins vrij kan bewegen. Verschillende jeugdverenigingen hebben dit aardige initiatief reeds overgenomen. Opvolger van Nico van Melo Door de Hengstenassociatie Venray Horst en omstreken werd vorige week te Axel (Zeeland) aangekocht; GUUST VAN DE SCHERVENWEG 157162, geboren 3—3—1948, bruin. Vader Eduard van Koppushoen K 2262. Moeder Lucia K 35440. Fokker A. Moors te Wieringerwerf. In 1949 behaalde deze hengst de eerste pry's en het kampioenschap van de 18 maanders" der hengsten in Zeeland, en op de Nationale Ten toonstelling 1950 in Den Bosch de tweede prys in de afdeling 2 jarige hengsten, grote maat, achter Nico van het Zwartwater, een Venrays fokproduct. Deze hengst wordt geleverd 23 Jan. op de Hengstenkeuring te Roermond. Hoewel Nico van Melo tot op heden ondanks de last der 16 jaren, nog fit en monter is, ligt het toch in de bedoeling dat Guust zyn opvolger gaat worden. Men kan hem slechts toewensen dat hy dezelfde successen mag boeken als zyn grote voorganger. AANBESTEDING Woensdag werd alhier aanbesteed het ruimen van puin langs de Draal straat, Kolkweg en Patersstraat. De uitslag was als volgt: Hofstede, Oosterbeek f 4700 de Waard, Gouda f 4105 Verschoor, Ido-Ambacht f 3980 Hovens, Blerick f 3,500 Ariaensv. Gaal, Nijmegen f 3175 Th. Siebers, Venray f 2495 Th. Maassen, Venray f 2367 Benoemd Zuster Michels uit Sevenura werd door het Groene Kruis benoemd tot hoofdkraamverpleegster. Benoeming. Dé heer G. Pools heeft met ingang van Maandag a.s. eervol ontslag ge vraagd by de C.C.D. Technische Dienst afd. I, wegens zyn aanstelling als Inspecteur van de Gezondheidsdienst van dieren in Limburg. Ongeval Toen de dorser v.d. H. bezig was met dors werkzaamheden, liep een riem van de dorsmachine, waardoor hy werd getroffen. De ontboden ge neesheer constateerde lichte hersen schudding. Nieuwbouw kerk Door het overlijden van de heer Boosten, architect te Maastricht, is enige stagnatie ontstaan in de uit voering van de bouwplannen voor de Dekenale kerk van Horst. Men ver wacht echter, dat de moeilijkheden binnen een kort tijdsbestek tot een goede oplossing kunnen worden ge bracht. Gouden Bruiloften In de maand April hopen de vol gende echtparen hun gouden bruiloft 7ieren,: Frans Swinkels en Anna Maria Ewals, Wieënweg; Gerard Friesen en Johanna Kemmelings te Oirio en G. Verkoeyen—Creemers te Leunen; Begin Mei, Antoon Poels en Petro- nella van Meyel, Weverslo. Branden Het jaarrapport van de brandweer vermeld, dat er in 1950 23 branden zijn geweest met een totale schade van f 159.800,- tegenover 42 bran den in het vorig jaar. Zo waren er dit jaar 8 stro- en hooibranden, 7 schoorsteenbranden, 3 woningbranden, slechts 2 heidebran den, 2 branden in kermiskraam, 1 in een machine opslagplaats en 1 in een fabrieks gebouw. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis, dat zal worden overgegaan tot ver pachting van een langs mechanische weg ontgonnen kavel in Peelplan-Zuid (kavel 16, vak III). Gegadigden kunnen zich inde loop van de volgende week doch uiterlijk tot 20 Januari 1951 schriftelijk tot genoemd College wenden, Venray, 10 Januari 1951. Agenda Zaterdag 13 Jan. in zaal Wilhelmina de Harmonie van Overloon voert op „En waar de ster bleef stille staan". Zondag 14 Jan. inzaai Wilhelmina, de toneelvereniging „de Vlasbloem" voert op„Bij Heer Nonkel", t.b.v. de Oostrum's Harmonie. Maandag 15 Jan. idem als 14 Jan. Dinsdag 16 Jan. In de aula van het gymnasium 'n O. en O. muziekavond. Behandeld wordt: de Vocale muziek, Half millioen ton kolen meer dan in 1919 De kolenproductie van de geza menlijke Limburgse mijnen heeft in het afgelopen jaar rond 12 millioen 245.000 ton bedragen. Zy heeft daar mee de in 1949 bereikte productie met 540.000 ton overschreden. Zeyen jaar geëist tegen gifmengster Zeven jaar gevangenisstraf eiste Dinsdag de officier van Justititie mr. Geelink, tegen de 33-jarige gifmeng ster J. M. C. uit Valkenburg-Houthem, die er van beschuldigd werd haar 46-jarige man door middel vanluminal- narium van het leven te hebben willen beroven. Geregeld had zy in een apotheek slaappoeders gekocht, waarin ongeveer 150 milligram luminal-natrium voor kwam. Deze poeder mengde zy door het eten en de koffie van haar man. Volgens deskundigen is een dosis van vier gram absoluut dodelijk, ter wijl in sommige gevallen zelfs een gram genoeg om de dood te veroor zaken. Het is slechts aan de onwetend heid van de vrouw te danken, die niet de juiste dosering kende, dat de gevolgen beperkt bleven tot slaperig heid en lichte verdoving. Ongelukken Woensdagmorgen is te Best door het slippen van de auto mej. M. Michels uit den Haag, Inspectrice van het Nijverheidsonderwijs, dermate verwond, dat zy op weg naar het ziekenhuis te Eindhoven overleden is. Te Dieren zyn op de IJssel een 3-tal steenfabrieksarbeiders Woens dagavond verdronken, doordat hun roeibootje tegen de kabel van de veerpont omsloeg. Een persoon werd gered. Centraal Ziekenfonds in het zilver Op 1 Februari a.s. hoopt het Cen traal Ziekenfonds in het Bisdom Roermond zyn 25-jarig bestaan te herdenken. Op het ogenblik zijn tyj het fonds ruim 68000 verplicht- en 42000 vrij willig verzekerden, in totaal dus 110 000 verzekerden, aangesloten. Het Aanvullingsfonds telt meer dan 92.000 verzekerden, terwyl het Lourdes- ziekenfonds dit jaar 40 zieken in de gelegenheid hoopt te stellen een bedevaart naar dit genade-oord te ondernemen. Valse aangifte oorlogsschade Voor de Maastrichtse Rechtbank is Maandag een geval van valselijk op geven van schade by de Schade- Enquête-Commissie behandeld. By het invullen van de schade-formulieren worden betrokkenen gewaarschuwd tegen onjuiste opgaven, die wanneer zij bewust gedaan worden, ernstig worden bestraft. Het betrof hier een inwoner van Brunssum, die opgegeven had totale meubelschade te hebben geleden, terwyl hy in werkelijkheid slechts gedeelteJyke en daardoor geringere schade had geleden. De verdachte ontkende boos opzet, doch het O.M. nam het geval nogal hoog op en eiste 6 maanden gevangenisstraf. Een ver zoek tot zyn onmiddellijke aanhou ding werd door de rechtbank niet ingewilligd. Ingedikt appelsap een nieuw marktartikel In de Coöperatieve Fruitverwerken- de Industrie van de Limburgse Land en Tuinbouwbond te Swalmen is een installatie aangebracht, waarmee de mogelijkheden, die op het terrein van de groente- en fruitver- werking bestaan, kunnen worden be studeerd. Deze vorm van proefbedrijf is ge kozen, omdat het momenteel niet zo bijzonder goed gaat met de groente en fruitverwerkende industrieën in het algemeen. Hec is nodig thans naar nieuwe verwerkingsmethoden en nieuwe artikelen te zoeken. Naar voorbeeld van de fruitver werkende industrie in Amerika is mon op de Coöperatieve verwerkings industrie in Swalmen begonnen met het bereiden van ingedikt appelsap. Door de consument kan dit ingedikt appelsap weer met water verdund worden, zodat de huisvrouw na een korte bewerking weer een zuiver appelsap heeft. Deze methode is gekozen om de Nederlandse huisvrouw een buiten gewoon goedkoop appelsap te kunnen leveren en bovendien is voor deze bewerking per kilogram fruit betrek kelijk weinig kapitaal in vestatie nodig. De consumentenprijs vanditdiksap is f 1.10 per 500 gram. In deze 500 gram zyn vyf kilogram appelen ver werkt en deze hoeveelheid kan ver dund worden tot drie liter zuiver aDpelsap. In de proeffabriek te Swalmen wor den per dag 30 duizend kilo appelen verwerkt. Per seizoen een hoeveelheid van drie millioen kilo. Gemiddeld per jaar heeft Limburg een overschot aan appels van 20 millioen kilo, waarvar. een gedeelte tegen uiterst lage prijs naar de stroopfabrieken gaat en de rest in de boomgaard blijft rotten. Loongrens der sociale wetten verhoogd De looDgrens, die in sommige sociale verzekeringswetten voorkomt, is met ingang van 2 Januari j.l. verhoogd van 4500 tot 4725 gulden per jaar. Het maximum dagloon, waarnaar de premies en de uitkeringen worden berekend, is van 12 op 13 gulden ge bracht. Als ziekenfondspremie, welke voor de helft ten laste van de arbeider komt, moet op het loon 1,8 pet. tot ten hoogste 23 ct. per dag, f 1,40 per week of f 6.10 per maand worden ingehouden. Ten behoeve van de ziekengeld- verzekering kan behoudens toe gestane uitzonderingen een bedrag van één pet, van het loon tot ten hoogste 13 ct. per dag, 78 ct. per week of f 3,40 per maand worden gekort. WAARSCHUWING Door leurders worden vulpenhou ders te koop aangeboden, die uiter lijk volkomen overeenstemmen met de geïmporteerde Parker „51". De imitaties dragen in hetzelfde letter type als de echte penhouders het merk: P.Arker .51", dus met een punt tussen de letters P en A. Vrij zeker zyn deze imitaties, die geen gouden pen hebben en ook overigens van zeer slechte kwaliteit zyn, ons land binnengesmokkeld. De Amsterdamse politie heeft thans een der leurders in Hilversum ge arresteerd. De ponnen zijn van Italiaanse oor sprong en van slechte kwaliteit, zij hebben ook geen gouden pen. Zy worden ingevoerd door buitenlandse zeelieden, die beweren een pry's van f 25 te kunnen bedingen een echte Parker „51" kost f 85,—, doordat zy de pennen smokkelen. Bij zijn verhoor verklaarde de ge arresteerde verkoper, dat hy 16 van zulke imitatie Parkerpennen gekocht had van een buitenlandse zeeman voor de pry's van f I6.50 per stuk, in de overtuiging echter echte Parkerpennen te hebben gekocht. Later bleek hem, dat hy bedrogen was en om zjjn verlies zo gering mogelijk te maken, had hy het spel maar voortgezet. Twaalf pennen konden nog bij hem in beslag genomen worden. De fabriek in Italië is inmiddels door de justitie gesloten. Overspannen jonge man schiet op zijn broers. In de gemeente Veldhoven heeft zich in de nacht van Woensdag een drama afgespeeld. Een der zoons van de familie H:, die wegens zijn over spannen toestand reeds enkele weken thuis werd verpleegd, is in de nacht plotseling opgestaan en heeft met een revolver op zyn beide, by hem op één kamer slapende, broers ge schoten. De een kreeg een schot in zijn buik, de ander in zyn dijbeen. Beiden zijn naar het ziekenhuis in Eindhoven overgebracht. De dader is naar een zenuwinrich ting te Boekei overgebracht. Bannenx 18 jaar A.s. Maandag is het achttien jaar geleden, éat de H. Maagd zich te Banneux voor het eerst vertoonde aan de toen twaalfjarige Mariette Beco. Tot acht keer toe is Zy verschenen en ze heeft er, naar reeds vrijwel al gemeen bekend is, een Boodschap van troost en opbeuring gebracht, doch ook van vermaning tot veel gebed. Uit de geschiedenis der verschij ningen lezen wy, dat de kleine zienster O.L. Vrouw meermalen uit de Hemel heeft zien neerdalen en na de laatste verschijning Haar naar de h6mel heeft zien opstijgen. Al bijna 100.000 bromfietsen in ons land De KNAC raamt het aantal motor rijtuigen in ons land per 1 Januari 1951 op 335.900, n.l. 5900 bussen, 74000 vrachtauto's, 98.00O motor rijwielen (incl. driewielers) en 22.000 tractoren (voornamelijk landbouw- tractoren), trekauto's enz. Zonder laatst genoemde categorie is de toe neming sedert 1 Mei 1950 ongeveer een vijfde. Het aantal rijwielen met hulpmotor wordt geschat op 95.000. 2.5 millioen Een fabriek in de binnenstad van Hengelo had door oorlogsgeweld veel geleden en werd zoals dat meer ging in die roemruchte dagen 11a de be vrijding, door eer. of andere instantie netjes gesloopt en opgeruimd. De fabriek was immers onherstel baar beschadigd en Hengelo zou de straat daar graag wat beter hebben en breder. Zoals gezegd de fabriek werd gesloopt en de heren fabrikan ten konden met hun duimen gaan zitten draaien, wegens gebrek aan werkplaatsen en werkgelegenheid. Doch de heren gingen aan het procederen en het gevolg van dit spel is nu dat de staat bijna 2.5 mil lioen schadevergoeding betaald wegens het afbreken van een fabriek, die hoewel grotendeels verwoest toch herstelbaar was. Kan die Staat even dankbaar zyn, dat men in Venray zo weinig voor procederen voelt, want anders zou hier ook betaald moeten worden. En niet voor één gevalWant ook hier is in die roemruchte dagen, toen de meeste Venrayers op straffe van doodgeschoten te worden niet in hun gemeente mochten komen, lustig met de moker gezwaaid, maar laten we er liever over zwijgen en rustig onze belasting betalen, opdat de Staat diegene kan uitbetalen, die door het zelfde ongeluk getroffen, de mogelijk heid en de kennis hadden, om de Staat op hun beurt met een mokertje op de vingers te tikken, 2.5 millioen... Brrr. We moeten er niet aan denken, maar is het geen wonder dat de Engelse Schade nog steeds niet aan een einde is en dat het huisraad- schadeboekje zo bar tegenvalt. Toneel Afgelopen weekend maar gerend, van de ene zaal naar de andere, want per slot van rekening is iedere ver eniging me lief en wil ik van myn belangstelling blyk geven door alle toneeluitvoeringen van alle vereni gingen te bezoeken. Maar zeg nu zelf, zeven toneeluit voeringen in 3 dagen kan zelfs de sterkste man niet meer dragen. Ik ben dan ook rustig bezweken en thuis gebleven en heb achter de kachel zitten peinzen wat de mens heid en byzonder die mensheid, die in verenigingsverband een of ander nuttig doel nastreven, toch kan be wegen om ieder jaar opnieuw ten tonele te verschijnen en kluchten en drama's voor een steeds minder wor dend publiek ten aanschouwe te geven. In oeroude tijden toen alleen een Harmonie en een Koor een dergelijke uitvoering gaven, al of niet rykelyk besprenkeld met wyn, toen zullen er inderdaad baten zyn geweest, maar nu iedere vereniging haar beste krachten aan het edele spel gaan geven, is de room van de melk en zyn slechts lege stoelen het resultaat van wekenlang hard studeren en werken. Wat jammer is en van de verspilde tijd en van de dikwijls o zo kleine baten. Probeert men het met fancy-fairs, met Beierse avonden, dan gaat het nog wel, maar ook daar komt de lclad in, want het publiek blijft thuis en al het zweet, vergutst om schone jongelingen en nog schonere dames ten tonele te voeren, is tevergeefs en de bodem van de verenigingskas blyft even goed te zien. En tot de Vasten toe is er geen einde te zien aan de stromen zweet en toneel. Men zal iets anders moeten zien te verzinnen om de portemonaies open te krijgen, maar wy vrezen met grote vreze, dat ze dan toch leeg zullen blijken te zyn, de meeste ten minste. Romanschrijvers spreken van het geluk, dat boven ons hangt als een rijpe tros: we behoeven slechts te plukken, om het geluk te bezitten. Dit kan mogelijk zyn in de wereld van de fantasie, maar in de wereld van de werkelijkheid steken we onze handen wel uit, maar gry'pen vaak mis. Er hangt geen tros, zeker geen rype tros en onze handen scheuren zich open aan de dorens. We moeten niet te hoog gry'pen; het bankje, waar we op gaan staan, is vaak zo wankel, het valt om en onze handen tasten in de lege, vage ruimte. Niet te hoog grypen betekent voor velen: heel klein en bescheiden be ginnen. Menig huwelijk werd een misluk king, omdat het huis te hoog ge bouwd werd. Menigeen stelt zyn huwelijk uit, omdat hy heel klein en bescheiden moet beginnen. En toch is dit een dwaasheid. Waarom de mooiste jaren van het leven doorbrengen met eindeloos en doelloos wachten, terwyl men best van wal kon steken, al is het dan ook met geen driemaster En de ouders van wie zo denken, zyn ook in den regel heel klein en bescheiden begonnen. De wereld zou reeds een hele boel miserie minder tellen, als de kinderen begonnen, zoals de ouders begonnen zijn. Heel veel ongezonde familie toestanden waren met éér. slag van de baan Wanneer vader en moeder na een arbeidzaam leven één dienstbode kunnen houden, is dit geen reden voor de kinderen om hef nieuwe huishouden met twee gedienstigen op te zetten. Vader is sergeant-majoor en zoon lief moet naar de militaire academie. Vader is werkbaas en zoonlief moet ingenieur worden. Vader is boer en zoonlief wordt opgevoed voor een heerboer enz. Waarom is er zo'n verbijsterend snelle verwording van de betere families. Grootvader heeft de centen ver diend, vader heeft getracht ze by elkaar te houden; de zoon heeft echter kans gezien ze in de kortste tyd op te maken. Dit feit kennen we alle maal, maar waar zit de diepere reden De vader is er mee begonnen de volle welstand van de grootvader over te nemen; er is geen nieuw goud bij gekomen en geen nieuw bloed; de zoon, die twee verdiepingen lager had moeten beginnen, zet op het huis van zyn vader een nieuwe verdieping erby; deze maakt het hele gebouw topzwaar, tot het een grote ruïne is. De eenvoud moet ons leven be heersen, in de overtuiging dat niet de uiterlijke welstand, doch alleen de innerlijke beschaving voortkomende uit een echt christelijke cultuur en levensopvatting ons geluk in het leven brengt. P.H. RONGEN O.C.R. f Dat het in de wereld van vandaag allesbehalve rustig is, weet intussen iedere mens. In ons hoofdartikel is daar reeds op gewezen en hec huishoudboekje stygt ver boven de begroting, als gevolg ^an de duurdere prijzen, omdat de oorlogsproductie een groot deel opslokt. En dat alles vyf jaar na een oorlog, die millioenen mensen de dood injoeg en in de grootste nood bracht. Het ideote van het geval is, dat door de ene dictator ten val te brengen de vry'e wereld een tweede ongekende kansen heeft gegeven, kansen, die deze direct heeft aange grepen, daarby geleerd en geleid door de lessen van zyn voorganger. Terwijl deze in zyn hoogmoeds waanzin zyn eigen volk de afgrond injoeg en duizenden jonge duitsers op de slachtvelden liet verbloeden, zorgt Stalin, dat de Chinezen en Koreanen, Bulgaren en Roemenen Tsjechen en Oostduitsers, Vietna- mezen en de bewoners van Burma vechten voor zyn heerschappij. En het tragische is, dat de vry'e wereld, de oorlogen moe, daar niets tegen kan zetten als krakeel en on derlinge twist, ruzie en afgunst, egoïsme en eigenbelang. Terwijl millioenen worden gedres seerd voor een volgende oorlog, en hele staten niet opgehouden zijn met hun oorlogsproductie, steekt men in het Westen de kop in het zand, twisten Nederland en België over de prijs van een ei, twisten Frankrijk en Engeland over het al of niet opnemen van duitsers in de vrye volkerengemeenschap, confereert men eindeloos en zonder tal, terwijl het rode gevaar in Korea met de vuist hard op tafel slaat, terwyl Frankrijk met de grootste moeite in Vietnam haar stellingen houden kan en India en Pakistan vol vreze maar afwachten wal China gaat doen als het in Tibet klaar is. We leven in een rare tyd, waarin Amerika, na het mislukken van zyn Aziatische politiek, waardoor wy o. m. Indië zyn verspeeld, koortsachtig aan het bewapenen is geslagen en zyn soldaten oproept. Maar Europa, dat tot heden, dank zy de dollar- en de Marshallhulp niet tot anarch e en erger vervallen is, rustig onder elkaar maar praat en praat en verder niets doet als de enge grensjes bewaken, in plaats van samen het wapen te smeden waar tegen het Rode geweld te pletter moet lopen. Misschien dat de komst van een Eisenhower, die het opperbevel van alle strijdkrachten der vry'e wereld op zich heeft genomen, zoals voor zeven jaren, misschien dat de woor den van de Amerikaanse senator Taft, die Europa haar eigen boontjes maar wil laten doppen, daar ze in de afgelopen jaren toch niets tot stand heeft kunnen brengen, aan deze indolente houding van Europa wat zal veranderen, maar het is niet te verwachten, De terugtocht van de legers der vry'e volkeren in Korea, het geweldige succes van China, de gebeurtenissen in Vietnam, opMalak- ka, in Tibet, in Burma, het zyn tekens aan de wand, die niet ver staan worden. Kwade tyden zullen ontegenzegge lijk nog aanbreken, tyden, die al is er geen oorlog, van ons de krachtig ste inspanning vragen or alle gebied, die enorme financiële offers zal vragen voor de opbouw van legers, vloten en luchtmachten, maar tyden ook, die de onderlinge banden, de saam horigheid en de eendracht in de vry'e wereld kan brengen, voorwaarde voor het behoud van de vrede. Want dan alleen staat Europa, dan alleen staat de vrye wereld sterk, wanneer zy uit zich zelf en door zichzelf de weer stand op kan brengen, die de Rode Vloed af kan dammen en bezweren. Sociale verzorgingen, economische vooruitgang, opzienbarende uitvindin gen baten niets, als hei ieven van de doodgewone mens niet geëerbiedigd wordt, maar hy slechts een nummer is dat goed is als kannonnenvoer, als dit alles slechts ten doel heeft om hem betere wapens, betere munitie, grotere weerbaarheid te geven. De geestesgesteltenis van de vry'e mens moet weerbaar zyn, hy moet weten wat zyn vrijheid betekent, hy' moet weten daar offers voor te bren gen. De eerste steenkolen aldus de kronieken werden ontdekt in het jaar 1113 op Nederlandse bodem en wel in de nabijheid van de gemeente Kerkrade. Op welke wijze de ontdekking daar is geschied, vinden we nergens ver meld. Wel is bekend, dat de steen kolen in die streken diep zit, zodat men niet kan veronderstellen, dat deze brandstof ontdekt is aan de oppervlakte der aarde. Er schijnen dus aldaar toen reeds boringen geschied te zyn. In de eerste eeuwen onzer jaar telling was ons land met uitgestrekte wouden en bossen bedekt; er was overvloed van hout, byg9volg dacht men nog niet eens aan eene andere brandstof. Deze toestand veranderde echter in de middeleeuwen. In die streken, waar de smeedkunst en het winnen van ertsen werd uitgeoefend, werd het nodig naar een brandstof om te zien, die meer gloed afgaf. Eerst bereidde men uit hout de houtskool, welke men in de 12de en 13de eeuw „cokes" noemde. Daar echter in de middeleeuwen de verkeerswegen zo slecht waren, dat het vervoer op grote afstanden uiterst moeilijk was, ontstond er in de streken, waar zich de smeedkunst en de metaalindustrie het meeste uitbreidden, al spoedig houtgebrek. In dien tyd werd in de omstreken van Luik ook werkelijke steenkool ontdekt aan de aardoppervlakte, zo dat kort daarop de fabrikatie aldaar ene grote verandering onderging. De smeedkunst was daar toen reeds in grote bloei. Veel van de daar vervaardigde wapens werden naar Engeland verzonden en zo kwam het, dat de Engelsen het Luikerland vroeg bezochten. Er staat geboekt, dat de Engels man Hullosun de steenkool het eerst heeft ontdekt, doch van de Luiksen hare behandeling leerde. In ieder geval werden in de 12de eeuw reeds steenkolen gebruikt voor het smeden. 0— Volgens de annalen van 't klooster Rolduc zyn reeds in 1113 op de Koolberg nabij Kerkrade, steenkolen gevonden, die men gedeeltelijk ver bruikte, gedeeltelijk verkocht. Tot 1795 ging men onafgebroken door met exploiteren. Reeds de 26e abt van het klooster, Leonhard van Dammerscheid, had een diep inzicht in de grote uitge strektheid van het kolengebied in Limburg. Deze laatste abt liet uit stekend geplaveide wegen aanleggen. De abdy had destijds 800 arbeiders aan het werk. In 1797 werden tengevolge der Franse Revolutie, de goederen der Abdy verkocht. De mijnen kwamen toen in 't bezit van de „Vereinigings-Gesellschaftfür Steinkohlen-Bergbau" en in 1845 werden zij in beheer afgestaan aan de Aken—Maastrichtse SpoorwegMy" voor een tydvak van 99 jaren. Kerkrade moet dus het allereerst genoemd worden, wanneer men over de ontwikkeling spreekt van de steenkoolindustrie.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2