OORLOGSVREES. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN U kunt niet ALLES weten BEL BIJ BRAND 392 Aardappelmoeheid reeds in alle percelen doorgedrongen. Uit het verleden van Venray en omgeving. ZATERDAG 13 JANUARI 1931 No. 2 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckliof Drukkerij Kantoorboekhandel Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal voor Venray f 1.10 buiten Venray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Niemand kan zeggen, dat wij het jaar 1951 in een opgewekte stem ming zijn begonnen. Hot ving aan met een huurverho ging en met een sombere redevoering van de minister-president. En wij behoeven niet door zulke markante feiten worden herinnerd aan de toe stand waarin wi; leven. Het nijpt aan alle kanten. "Wij voelen de pijn van de tijd aan den lijve. Het bewustzijn, dat wij in econo misch opzicht bezig zijn te gronde te gaan. wil niet van ons wijken. Alles wordt duurder en de belastingen zijn niet meer op te brengen. Het betalingsverkeer loopt stroef en het credietwezen staat onder de aller strengste controle. Allerlei pogingen om nog wat terecht te brengen uit de algemene malaise mislukken. De gang van zaken met de Benelux werd een streep door de rekening. Moeizame pogingen om een oplos sing te vinden voor het vraagstuk onzer overbevolking leidden nog niet tot vervulling van de wens der duizenden, die wachten. Wij staan nu voor de noodzaak der industrialisatie, zonder de zeker heid te hebben, dat zij de uitkomst geeft, die men ervan verwacht. Een essentiële verandering voltrekt zich in de samenstelling onzer be volking. De industrie, met haar hogere lonen, zuigt de boerenstand weg en er bestaat bij de deskun digen vrees, dat op deze wy'ze op den duur het intelligentiepeil van de agrariërs zal dalen. Met deze financiële en economische crisis gaat een morele en politieke crisis gepaard. De verontwaardiging van ons volk over de houding der regering tegen over de Ambonezen is ten top ge stegen. Men stuurt de mannen, die eeuwenlang de trouwste vrienden van Nederland waren en die hun bloed gegeven hebben voor onze zaak, in de armen van hun vijand. En middelerwijl houdt de kwestie van NieuwGuinea het land in spanning en maakt de party van de arbeid by monde van mr. Van der Goes van Naters zich gereed aan de regering de weg van de minste weer stand te wyzen. Alle omstandigheden, die ons om ringen, werken samen, om ons in een stemming van vrees en beven te doen verkeren. Maar wordt daardoor de vrees voor een onmiddellijk op handen zijnde wereldoorlog gewettigd Wy geloven, dat de zaken anders liggen dan menigeen ze ziet. China dringt op in Korea en wij mogen de betekenis van die Chinese drang niet onderschatten. Het is onjuist, het chinees communisme met het russische te vereenzelvigen. Van China weten wy, dat zijn nieuwe heersers worden gedragen door de wil en de sympathie van hun volk. „De uitgangspunten der Chinese revolutie", zo schrijft Jac. Belden, een kenner van het nieuwe China in zijn boek „Rode Taifoon" „de uitgangspunten der Chinese revolutie waren: een in ontbinding zijnde sa menleving, zo doorziekt, dat ze niet meer in staat was de urgente vraag stukken van nationaal prestige op te lossen of de bestaansvoorwaarden der bevolkiDg te behartigen. Ten tweede, een verbitterde haat tegen het bestaande regime, gepaard met een revolutionnaire stemming by geweldige lagen der bevolking, die zo in wanhoop verkeerde, dat zy bereid was de grootste offers te brengen en haar toevlucht nemen tot uiterste maatregelen om zichzelf te redden. Ten derde, onherstelbare verdeeld heid onder de heersende klasse, die alle scheppende vermogens en alle vertrouwen in de eigen bekwaamheid de samenleving uit haar impasse te helpen, had verloren. Ten vierde, een nieuwe groep of party, die in staat was alle boven genoemde factoren te benutten, om de macht in handen te krijgen en die zelf een programma gereed had om de samenleving uit het moeras te helpen". De nieuwe heersers van China zijn de ordenaars ener te loor gaande volksgemeenschap, de nieuwe bezie lers van de natie en het zogenaamde Chinese communisme mist de ken tekenen van de dwangstaat, die aan het russische communisme eigen zijn. Het nieuwe leven in China is niet meer te stuiten en wy vrezen, dat Amerika zich in een uitermate ge vaarlijk avontuur heeft gewikkeld. Maar het ziet er o.i. niet naar uit dat wy hier in dat avontuur zullen worden meegesleept. Rusland belijdt nog altijd de leer van Lenin, dat men „het kapitalisme" aan eigen gebreken en voosheid moet laten sterven. Doch waarom is Eisenhower in ons land Waarom wordt er koortsachtig aangedrongen op de westeuropese bewapening Er is oen groter gevaar dan het Koreaanse. Dan is do politiek van Rusland, om Duitsland te herenigen, een plan, dat spreekt tot vele duit harten, maar waarvan de bedoeling is, in Duitsland een nieuwe Russische satelietstaat te scheppen. Het Duitse geval vertoont merk waardig trekken van overeenkomst met het Koreaanse. Ook hier een kunstmatige grens en een eenheidsverlangen by de uit- eengesneden bevolking. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat achter de Koreaanse kwestie de Duitse als een nieuw angstspook komt oprijzen. Maar dat is een probleem van morgen, zodat wij een adempauze krijgen om ons te bezinnen en te versterken. Kwitunties boven f20.- moeten sinds Januari 1951 voorzien zyn van een zegel van 15 ct. Kwijtingen onder f 20 zijn thans vry van zegel, tenzij het gedeelten betreft van gro tere bedragen. Huui-adviescommissies. Vanaf 1 Januari 1951 wordt in het rechtsge bied van een Kantongerecht een Huuradviescommissie geïnstalleerd. Tot deze commissie kan men zich wenden wanneer er geschillen ont staan over de huurprijs. Voor ieder advies wordt f 2.50 in rekening gebracht. De bedoeling is, dat partyen zich aan deze adviezen houden Mocht een Huuradviescommissie nog niet geïnstalleerd zyn, dan kunt U correspondentie richten tot deze commissie en adresseren aan het gemeentehuis in de plaats, waar het Kantongerecht is gevestigd, voor Venray dus het gemeentehuis te Venlo. Wintervooi'raad appels bewaren Uw appels die u voor de winter hebt opgeslagen, kunt u het best bewaren door ze in een fruitkist in de kelder te zetten. Het fruit van bovenaf weghalen en de kist rustig laten staan. Voorzichtig met aluminium-paiinen. Deze moeten nooit met soda schoon gemaakt worden. Het beste kunt u dit doen met azijn. Radys zaaien. Wist u, dat in deze maand reeds radijs gezaaid kan wor den op warme plaatsen in de tuin of in broeibakken. In brand vliegen van kleren. Wanneer door een of andere oor zaak iemands kleren in brand vliegen moet u de vlammen onmiddellijk afdekken met dekens, tafelkleed, vloerkleed of kussens, wat u maar voor de hand komt. U verstikt daar door het vuur. Kleren lossnijden en verwijderen. Schryft-ie-nict We bedoelen uw ballpointpen, die niet of nog niet geheel leeg is. Welnu verwarming van de punt boven een brandende lucifer of sigarettenaansteker doet wonderen. (De inkt wordt meer vloeibaar) Niet met de vlam aan het gekleurde montuur. Aangetekende brieven. By gewone aantekening (datis zonder aangegeven waarde) wordt alleen vergoeding gegeven by volledig verlies van de zending. In dit geval heeft de afzen der volgens de Postwet recht op een uniform bedrag van f 25, ongeacht de waarde van de inhoud. Geleiden van dieren in nieuwe verkeersregels. Vóór 1 Januari 1951 was het g< leiden van dieren door een wielrijder imperatief verboden. Naar de KNAC bericht, is in het nieuwe wegenver keersreglement aan een wielrijder toegestaan een dier, maar ook niet meer dan één dier te geleiden. Voor zover nodig rectificeert de KNAC, dat daar waar de rijbaan voor wielrijders is verboden, zulks ook geldt voor fietsers, die een hond geleiden. Geleiden zy een paard of ander dier, dan is de rybaan de aangewezen plaats op de weg. De voetgangers, die een dier of dieren geleiden, moeten deze in hun macht hebben. Bij nacht moet een naar alle zyden uitstralende lantaarn ter linkerzijde van het transport worden meegevoerd. In overleg met de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren adviseert de KNAC de fietsers, die een hond geleiden, 't rytempo aan te passen aan dat van de hond en er op te letten, dat de honden niet te vermoeid raken, zoals helaas nog dikwijls het geval is. Het zich laten trekken door een hond is verboden. Zonder krachtige bestrijding teeltverbod gedurende 4 of 5 jaren. De Wet Bestrijding Aardappelmoeheid bepaalt: 1. hoogstens éénmaal in de drie jaar aardappelen op dezelfde grond; 2. op tuinen kleiner dan io are nooit meer dan derde deel van de oppervlakte met aardappelen. Op grond van verkregen gegevens omtrent het verloop van de aardap pelmoeheid in ons land en met inachtneming van de ernstige be smettingsmogelijkheden kan worden aangenomen, dat in vele percelen bouwland de eerste verwekkers van deze hardnekkige ziekte reeds aan wezig zyn, aldus de Minister van Landbouw in een rapport over de aardappelmoeheid in ons land in 1950. Dit betekent, dat slechts nauwkeu rige naleving van de één op drie vruchtwisselingsverpliehting een verdere ontwikkeling van het aard appelaaltje in de aangetaste percelen kan voorkomen. Gebeurt dit niet, dan zullen over enige jaren op dergelijke percelen niet meer dan eenmaal in de vier of vfif jaren aardappelen kunnen worden geteeld, omdat de ziekte hiertoe zal dwingen. Bemoeilijking export. Mocht deze toestand onverhoopt ontstaan, dan zal ook de uitvoer van producten van land- en tuinbouw, waaraan grond blijft hangen, naar alle landen ernstig bemoeilijkt wor den. Thans is het nog mogelijk, alle pootaardappelen, bloembollen en boomkwekerijproducten by uitvoer de garantie mede te geven, dat.zij afkomstig zijn van grond, waarin by voorafgaand grondmonsteronderzoek geen cysten van het aardappelaaltje zyn aangetoond. Het is dan ook zaak, alles op alles te zetten teneinde deze toestand te kunnen bestendigen. Vooruitzichten. Een algemeen toegepaste vrucht wisseling, gepaard aan een verbod van langere duur voor de aardappel teelt op besmet bevonden percelen, zal echter binnen io jaren (of drie vruchtwisselingsperioden) de aardap pelmoeheid kunnen stabiliseren. Het verlenen van ontheffingen van het vruchtwisselingsvoorsohrift voor bepaalde streken of bedrijven zal tot een minimum moeten worden beperkt hoezeer dit ook in de directe econo- nomische belangen van vele telers dreigt in te grypen. Nauwlettend zal het naleven van de vruchtwisselingsplicht moeten worden gecontroleerd. Controle-registratie, In 1950 werd de proef genomen, de aardappeltelers zelf te doen op geven, welke percelen dit jaar voor de aardappelteelt werden gebruikt. Hoewel hieruit vele belangrijke gegevens werden verkregen, bleek deze vorm van registratie toch on voldoende als basis voor de vrucht- wisselingscontrole in de komende jaren. Het bedrijfsleven en de Planten- ziektenkundige Dienst waren het er unaniem over eens, dat alleen een kartering van de aardappelpercelen zoals in 1950 reeds in enige gebieden werd ingevoerd, een nauwgezette controle mogelyk maakt. Besloten is, dat hiertoe in geheel Nederland, voor gezamenlijke kosten van de Stichting voor de Landbouw en het Rijk, te beginnen in 1951, de aardappelpercelen op kaarten worden ingeschetst. Om deze noodzakelijke werkzaam heden te kunnen financieren, zal de controle op de naleving van de Co- loradokeverwet op andere wyze en met verdergaande adviserende hulp van het bedrijfsleven zelf worden uitgevoerd, zonder dat de intensiteit van de bestrijding zal verminderen. Particuliere teelten een ernstig bezwaar. Een groot probleem, aldus de Mi nister, vormen de vele tuinen, waar in voor eigen gebruik aardappelen worden geteeld. Ook in het buitenland blijken deze vooral de haarden te zyn van waar uit de verspreiding van de aardap pelmoeheid plaats heeft. Het verbieden van de aardappel teelt in de gehele omgeving van tuinen, waarin cysten van het aard appelaaltje zijn aangetoond, zal dan ook met gestrengheid moeten worden voortgezet. De controle op de vruchtwisseling in particuliere en volkstuinen wordt uitgeoefend door de politie. De ge ringe oppervlakte van de aardappel percelen, de zeer verspreide ligging en het grote aantal jaarlijks wordt dit op 5 a 600.000 tuinen en stukjes grond geschat maken het opnemen van deze gevallen in de kartering van de bedrijven zeer bezwaarlijk. Door de politie wordt in elke gemeente huis aan huis en per complex volkstuinen nagegaan en op schetskaarten aangetekend, waai' jaarlijks door particulieren aard appelen worden verbouwd. Hier in Venray is dit reeds geschied. Voor tuinen kleiner dan 10 are mag volgens de Wet jaarlijks niet meer dan een derde deel met aardappelen worden beteeld, hetgeen de controle vereenvoudigt en tot een juiste vrucht wisseling leidt. De aardappelmoeheid moet een halt worden toegeroepen, en wel thans reeds Elk jaar uitstel betekent groter moeilijkheden door verder voort woekeren van de ziekte. In Nederland zyn een stabilisatie en terugdringen van de ziekte mo gelijk, wanneer iedere aardapelteler, groot en klein, zich stipt houdt aan de vruchtwisseling van één op drie jaar. Henricus Josephus Oomen. Een knaapje, te Venray geboren en getogen, zou tot grote eer strekken van zyn voortreffelijke ouders, zyn geboortedorp en bijzonder ook van het Bisdom, waarin hy een beteke nisvolle rol zou gaan spelen. Het was Henricus Josephus Oomen. Hy werd op 15 October 1795 te Venray geboren. Zyn vader oefende hier de geneeskunst uit en deze Hendrik Oomen was, zoals trouwens nu nog, de geneesheren zijn, een vriend en raadgever van heel de streek. Hy heette ook Hendrik. Zijn goede vrouw droeg de naam van Margaretha Verdellen. De jonge Oomen had zijn schran dere geest niet van vreemden, maar had die tegelyk met een diepe vroomheid en een later blijkende grote mensenkennis als het ware geërfd van zyn degelijke ouders. Het verwonderde daarom eigenlijk niemand, toen deze dokterszoon zich geroepen voelde tot het Heilig Priesterschap, dat zovele voorname en gewone zonen van Venray heeft gesierd. Met succes maakte hy in die roerige tijden zyn studiën en werd op 1 Mei 1820 te Keulen priester gewijd. Het zal een groot feest zyn geweest in de harten van zyn dierbaren en Venray zal hem met alle luister en eerbied hebben ontvangen, zoals het tot de dag van heden zyn vele priesters weet te huldigen en te eerbiedigen. Zyn eerste benoeming kwam dan in December: hy werd vicaris te, Blerick, om op 11 Februari 1826 rector te worden van de O.L.Vrouwe kapel te Oostrum. Maar pas 39 jaar oud werd hem de belangrijke parochie van Arcen toevertrouwd. Toen kwam echter de kwestie van het nieuwe Bisdom Roermond. En de toenmalige Apos tolisch Vicaris riep hem in October 1841 naar Roermond, om daar aan het. hoofd te komen staan van het Groot Seminarie. Dat presicentschap zou hij blijven waarnemen tot aan zyn dood, met een talent en een toewijding, zo groot, dat hy misschien wel de grondlegger van de ware priester lijke geest in het Bisdom Roermond mag genoemd worden. Zyn studenten vereerden hem, een verering, die bijbleef, ook al waien zy al jaren in de cura animarum, in de zorg van de zielen, waarvoor hy hen zulk een grote bezorgdheid had Op 10 Juli 1854 ontving hy door de benoeming tot geheim kamerheer van Z. H. Paus Pius IX de titel van Monseigneur. Maar weldra wachten hem nog andere titels. Want by het herstel van het kathedraal kapittel werd hy de eerste proost. Dan kwam op 14 Juli 1859 zyn promotie tot examina tor synodalis en tot vicaris-generaal. Maar alsof hy voor het laatst een heilzame les wilde geven aan allen, die eens aan zyn zorgen waren toe vertrouwd, de les namelijk, dat elke wereldse roem ijdelheid en vergan kelijkheid berekent, overleed hy plotseling op zyn dierbaar Seminarie op 8 November 1859 en werd hij in zyn geboorteplaats te Venray be graven. Diep was de indruk, die zyn over lijden maakte en uit dankbaarheid plaatste de geestelijkheid van het Bisdom, die voor een groot deel onder zyn leiding in deugd en we tenschap waren gevormd een prach tige gedenksteen boven zyn graf. Hierop werden al zyn waardig heden vermeld. En men plaatste er by de tekst van St. Paulus in zyn brief aan de Hebreëers: Gedenkt Uw voorgangers, die U het woord van God hebben verkon digd Een woord, dat nog spreekt tot ieder van ons Vorst in 1710. In i7ir> heeft het zo hard gevroren dat de Maas ..ging zitten". Dat was zo erg niet en gebeurde wel eens meer. Maar daardoor kon het water zeil niet meer weg en kreeg men grote overstromingen. In Wanssum stond het water tot asn de kerkvloer. Maar men had het nog veel erger gehad. Want 58 jaar vroeger stond het water nog twee voet hoger on stond de vlöer zelf onder. Twee kalveren Op 27 Mei 1716 was er voor de Wansummenaren wat merkwaardigs te zien by Wendelien Wed. Kessels. Daar was een tweeslachtig kalf ter wereld gekomen Het kalf, dat in Mei 1718 geboren was en dat de smid Jan Duys voor 15 stuivers van Jan van den Berg had gekocht, was in zijn soort nog merkwaardiger. Ieder, die het wilde, kon zich naar het erf van genoemde smid begeven en constateren, dat het kalf reeds in Mei 1719 door de huisvrouw werd gemolken. De gehele gemeente wist dit feit. En de Pastoor, Pastoor Meurs zal er niet om gejokt hebben, toen hy neerschreef: ..ik heb het zelf gezien 1" Kringstudiedag R.K. J.B en T. te Leunen. Spontaan en groot' was de opkomst van de jonge boeren en tuinders uit het Dekenaat Venray, op de Zaterdag te Leunen gehouden studiedag. De dag werd ingezet met een H. Mis, opgedragen door Kringadviseur Pastoor de Bot, tot intentie van de vrede. De aangekondigde vaandeloptocht kon wegens het zeer slechte weer geen doorgang vinden. In zyn openingswoord herdacht de voorzitter, Jac. Loonen, het wel en wee der vereniging en kon over de gevoerde actie ten volle tevreden zyn in de afgelopen jaren. De vyf jaar werken na de oorlog hebben laten zien, dat de organisatie er wetr bovenop is. Zo werden in het afgelopen jaar met groot succes gehouden: studiedag kringprocessie naar O.L. Vrouw van Oostrum en een sportdag. In samenwerking met andere or ganisaties werd medewerking ver leend aan het welslagen van de Wilma, terwy'l zy mede zorgde, dat er drie rijdende kapellen geschonken werden aan Pater van Aken van de Oostprlesterhulp. Van de byeenge- brachte f 50.000 kwam een groot deel op rekening van deze kring. Dank bracht spr. aan de medewer king van de vaderorganisatie L.L.T.B., die dit jaar haar jubileum zal vieren en hy riep nu reeds de medewerking in van de jongeren, door straks, met de verwezenlijking der plannen voor een tentoonstelling, een beroep op hen wordt gedaan, ook dan weer spontaan medewerking zullen verlenen. Sprekende over de verdere ontwik keling der jonge boeren, wtes voor zitter Loonen op het grote belang van de kringvorming en de weekends. De aangelegde proefvelden waren goed verzorgd. Er is groei en uitbouw te bespeuren, maar 't afgelopen jaar kenmerkte zich vooral door een in tensief verenigingsleven, dat hoop geeft voor de toekomst. Het is verheugend, dat er zoveel animo bestaat voor de cursussen, die er worden gegeven in verband met de emigratie. Dank bracht spr. aan allen, die medewerken om 't gestelde ideaal der jonge boeren te verwezen lijken. Consulent de Ponti vondt met zyn inleiding een goed gehoor met zyn onderwerp: Problemen van de Land bouw; maar ook Rector Joosten wist met zijn inleiding: Christelijke levens versobering, zyn gehoor te boeien. Na de heropening was het Toon Kortooms, die met zijn voordracht: Humor in 't Peelland, het leven en werken in de Peel op humoriotische wyze wist te belichten. Het bestuur en leden van de kring Venray kunnen weer met genoegen terug zien op deze uiterst geslaagde studiedag. Lotted in 6), eniatj. Afgelopen weekend hebben we iL Venray weer kunnen genieten van verschillende toneelstukken, de een beter geslaagd als de anderen. Hioob met „Be Vrek spande wel de kroon. Voor hun eigen plezier hadden de leden van deze toneelvereniging het klassieke Franse drama „De Vrek" van Moliëre inge studeerd en brachten dit Zaterdag er Zondag voor het publiek. Een stuk, waarmede menig beroeps toneel nog grote moeite heeft, werd door Hioob niet alleen dragelijk op de planken gebracht, maar in som mige gedeelten werd zelfs subliem spel te zien gegeven. Het getuigt van grote durf ou stoutmoedigheid om de geschiedenis van Harpagon, de ryke vrek, die zijn gehele familie aan zyn gelddorst wil opofferen en op de rand van de waan zin zweeft, behoorlijk uit te beelden. Dat Hioob, als amateurgezelschap daarin is geslaagd, pleit niet alleen voor de kwaliteit van het spel, maar ook van het doorzettingsvermogen der leden en de liefde voor het spel als zodanig. Het is daarom dubbel jammer, dat door een groot deel van het publiek, dat wel present is als vreemde toneelclubs hier komen, hier niet van genoten heeft. Zy hadden dan tevens kunnen zien, dat Hioob, on danks de feilen en fouten, die onver mijdelijk zyn in een dergelijk zwaar stuk, niet alleen hiervan een gave uitbeelding gaven wat de karakters betreft, maar ook op gebied van voor dracht en dictie zeer veel gewonnen hebben en menigmaal een beroeps gezelschap evenaart. De Stndentenclub boekte met de Rainbow Express nu ook niet bepaald een denderend suc ces. Was Zaterdagavond de aula van het Gymnasium voor driekwart bezet met genodigden, Zondagavond kon men de helft nog lang niet halen. Dat verhinderde echter niet, dat het spookachtige stuk met veel verve en wat dies meer zy op de planken werd gebracht door de heren studen ten, die bepaald een voorkeur schijnen te hebben voor dergelijke thrillers. Voorzitter Peters deelde voor de aan vang mede, dat de heer Commissaris der Koningin wegens ambtsbezigheid verhinderd was de verrichtingen der studenten by te wonen. Waar de sterre bleef stille staan was het bekende Vlaamse stuk, dat de Toneelvereniging van Overloon wegens gebrek aan een zaal in Over loon zelf, Maandag j.l. in Venray op voerde. Een opvoering, die en wat spel en wat publieke belangstelling betrof zeer goed is te noemen. De toneelclub van Overloon heeft haar goede naam gestand gedaan eb van dit stuk, met zoveel liefde door Felix Timmermans geschreven, een uitvoering gegeven die getuigt van vakmanschap en liefde voor het goede spel. Het talryke publiek volgde dan ook in diepe stilte het gebeuren en wanneer de toneelspelers uit Overloon met dit stuk hun tournee door Hol land gaan maken, zyn ze by voorbaat van hun succes verzekerd. Een succes dat zy zeer zeker verdienen. Ik heb gezondigd was de bekentenis die na drie bedrij ven te voorschijn kwam in de toneel uitvoering op de Heyde. Een zaal waaruit het publiek aan alle kanten puilde, zowel Zaterdag als Zondag, volgde met aandacht het nogal tra gische gebeuren, dat ten tonele werd gebracht door de Zang- en Toneel vereniging het Heidebloempje. Deze vereniging geniet wel het vertrouwen en de belangstelling van het Heidse publiek en een voorstelling van de toneelclub is dan ook by voorbaat reeds een succes. Zo ook het afgelopen weekend. Het spel was voor deze amateurs zeer goed verzorgd. Be Kerstnacht yande Bandiet De Handboogschuttery „St. Joris" en de Toneelvereniging „Comedia" zullen op 21 en 22 Januari haar jaarlijkse uitvoering geven. Deze keer verleent medewerking de toneelver eniging T.O.O. uit Tienray, die het reeds meerdere malen met succes opgevoerde toneelspel voor het voet licht brengen: „De Kerstnacht van de Bandiet", van de bekende schrijver H. van Batenburg. De tonelisten van Tier.ray zullen met dit diep ontroerend drama over de Rode terreur in Hongarije zeker de nodige aandacht vinden by de toneelliefhebbers van Leunen on ver daarbuiten. Yastenayond Volgens achterstaande advertentie zal volgende week Zaterdag dan Prins Carnaval 1951 uit de bus komen op de grote koldershow, die dan in zaal Wilhelmina gehouden wordt. In een voorstelling, die op geheel andere leest is geschoeid, maar waar onge twijfeld ook weer gelachen kan worden zal Prins Jan I afscheid nemen van zyn onderdanen om het gezag over te dragen aan de Grote Onbekende, die zich dan aan zyn Ryk zal voor stellen. Graat en Bernadien, buiksprekers en telepathen, kortom alles wat maar mee kan werken aan een dergelijke avond is in het geweer geroepen, terwijl bovendien de Raodse Bloas- kapel haar eerste optreden hieraan verbindt. Al met al zal het een echte Vastelaovendsinleiding worden met de grootste lol en plezier. Voor de optocht zyn de meeste plannen reeds klaar en verschillende verenigingen gaan al langzamerhand aan het bouwen. Op de grote bijeenkomst van alle carnavalsverenigingen in Limburg j.l. Zondag in Maastricht, werd Venray ten voorbeeld gesteld aan de anderen, voor wat betreft de optochten. Laten we zorgen dat dit zo blijft en Venray in zyn gebeel medewerken om deze optocht, die door duizenden vreemden wordt bezocht, tot een groot succes te maken. Elias weet het beter Tijdens het Rectorsfeest in 1930

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1