DANSEN Vastelaovend 1951 Uit het verleden van Venray en omgeving. Loop der bevolking over 1950 in de gemeente Venray 0 mezen Van links en Rechts Huur-:id viescommissie Ongetwijfeld zullen niet alle huur overeenkomsten na i Januari de goedkeuring van beide partijen weg dragen. Ook hierin is voorzien. Indien huurder en verhuurder, hoofdbewoner en inwonenden of kamerbewoner niet met elkaar tot overeenstemming kunnen komen, kunnen zy zich wenden tot de huur adviescommissie. Zij kunnen dit gezamenlijk doen. Zij kunnen ook ieder afzonderlijk hun zaak voor brengen. Voor het advios van de commissie is de indiener f 2.50 ver schuldigd. Indion de partijen zich niet bij de uitspraak van de advies commissie wensen neer te leggen, dan kan do zaak tegon betaling van griffierechten aan de kantonrechter worden voorgelegd. Op diens uitspraak is geen beroep mogelijk. met Vastenavond Degene, die met Vastenavond ge legenheid wil geven om te dansen, gelieve de aanvrage daartoe niet te richten aan het Gemeentebestuur, maar zich te wenden tot deVastel- aovesklup „De Piëlhaas", Grote straat 28, Venray. (Fa. vd. MunckhoO Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spootl gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 11 Januari Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen KLEUTERBUREAU Maandag, 8 Januari, kleuterbureau UITSLUITEND voor die kinderen die een oproepkaart ontvangen. Wacht rustig Uw beurt af. Alle INGESCHREVEN KINDEREN wor den opgeroepen. Kleuterbureau Blijkens bovenstaande mededeling is nu eindelijk liet kleuterbureau ook geopend en krijgen de kleinsten weer hun oude verzorging. De ouders be hoeven zich niet ongerust te maken, iedereen komt aan de beurt, maar wacht op de oproep. Vuurwapen wet. Het Hoofd van Plaatselijke Politie te Venray v stigt er do aandacht van belanghebl c idon op, dat de verleende bijzondere machtigingen tot het voor handen hebben van oen vuurwapen hun geldigheid op i Januari 1951 verliezen. Vóór 14 Januari a.s. dienen aan vragen van nieuwe machtigingen ter gemeente-secretarie, afdeling I te worden aangevraagd. Bij na genoemde datum te houden controle zal, bij gebleken overtreding onmiddelijk procesverbaal worden opgemaakt. Venray, 30 December 1950. Bekendmaking. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Venray, brengt ingevolge het bepaalde in artikel 36, 4e lid, tweede zinsnede, van de Woningwet ter openbare kennis, dat by besluit van de Raad dezer Gemeente van heden, no. 969 is bepaald, dat een partieele wijziging van hot plan van uitbreiding ▼oor de gemeente Venray, waarbij de bestemming van de grond in hoofd zaken is aangegeven, in voorbereiding is ten aanzien van: a. de bebouwde kern voor Casten- ray; b. de bebouwing aan de Hoender straat en de Smakterweg; c. de bebouwde kern voor Costrum; d. de bebouwde kern voor Oirlo. Venray, 29 December 1950. Terbod tappen sterke drank op Maandag 15 Januari a.s. (Allemansmarkt) De Burgemeester van Venray her innert aan het bepaalde in artikel 126 der „Algemeno Politieverordening Venray", waarbij het verboden is op Maandag 15 Januari a.s. (Allemans markt) na één uur dos namiddags in localiteiten, waarvoor vergunning is verleend tot verkoop van sterke drank in het kloin, sterke drank te koop aan te bieden, te verkopen, te verruilen, af te leveren, ter beschik king te stellen, ten geschenke te geven, te gebruiken of toe te staan, dat aldaar sterke drank verbruikt wordt. By overtreding zal onmiddelijk procesverbaal worden opgemaakt. Sneeuw ruimen. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen tor openbare kennis, dat zy, ingevolge het bepaalde in de Algemene Politieverordening Venray hebben bepaald, dat men verplicht is by sneeuwval overdag de sneeuw van stoepen en trottoirs weg te ruimen binnen één uur, nadat de sneeuwval heeft opgehouden. Indien des nachts sneeuwval heeft plaats gehad, moet de aanwezige sneeuw voor negen uur. des morgens zyn weggeruimd. Tegen niet-naleving van dit voor schrift zal streng worden opgetre den. Venray, 3 Januari i95i. Middenstandsdag Op Maandag 22 Jan. a.s. zal een Middenstandsdag georganiseerd wor den. De inschryfbiljetten zyn al naar de verschillende middenstanders ver zonden en het Bestuur verwacht, dat1 vele Middenstanders die dag eens ge zamenlijk zullen doorbrengen. Gevonden voorwerpen: Lipssleutel, Vollebergh, Bontekoe straat i; Dubbole rijwieltas, 'J. Ver stegen, Merseloseweg N.W. 33; Porte- monnaie met inhoud, de La Roy, Gasstraat 8; Kinderjas en bivakmuts, J. Haegens, Stationsweg C 6e, Oostrum; Groene kinderwanten, de Gruyter, Grotestraat; Muntbiljet, Cals, Grote straat; Bal en een muntbiljet, Wmr. Baan, Oostsingel N.W. 14; Horloge, Janssen, Kempweg 9; Portemonnaie met inhoud, L. Vermeulen, Kruitweg 15; Dames- en kinderwanten, Wed. Hendriks, Patersstraat; Gehaakte dameshandschoen, Fr.Franssen, Veld- straat 11; Mes en zakdoek, Smits, Leunseweg 10. K.A.B. De ontwikkelingsavond van de K.A B. is nu vastgestel op Vrydag 12 Januari. De opvoeding van de jeugd is het onderwerp waarover door een deskundige gesproken wordt. Het nuttige wordt met het aan gename verenigd, want in de tweede helft van de avond treedt het Ven- ray8e cabaret op. Jonge Boeren in actie Heden Zaterdag houdt de Kring Venray van de Jonge Boeren en Tyinders hun Studiedag in het Patronaat,te Leunen. Na de Hoogmis zal er een Vaandel optocht zyn, waarna de Studiedag wordt geopend met een inleiding door Rector Joosten, die spreekt over de Christelijke Levensversobering. Cons, de Ponti zal spreken over de problemen van de landbouw, terwyl in de namiddag Toon Kortooms een causerie zal over humor in Peelland. Declamaties en zang zal het gehele programma verder opluisteren. Benoemd De heer H. Houba, onderwijzer te Wanssum, werd met ingang van 1 Februari a.s. benoemd aan de B.L.O. school te Venray. De heer Houba werd 1 Februari 1928 aangesteld als onderwyzer te Wanssum, na eerst 1V» jaar als volontair werkzaam te zyn geweest. AGENDA 6 en 7 Januari zaal Litjens, Heide. Concert en toneeluitvoering. Aanvang 6.30 uur. 6 en 7 Januari zaal Wilhelmina, Toneeluitvoering door Hioob. Aanvang 8 uur. 6 en 7 Januari Noodschool, Oostrum. Fancy-fair en Beierse avond. Gehele dag open. 6 en 7 Januari Aula Gymn. Feest avond Studentenclub. Opvoering van „The Rainbouw Express". Aanvang 7.30 uur. 8 en 13 Januari, zaal „Wilhelmina". Toneelver. Overloon. „Waar de ster bleef stille staan". Aanvang 6 uur. 9 Januari, zaal Wilhelmina, O. en O.-avond. Lezing met lichtbeelden door Dr. A. F. J. Portielje. Aanvang 8 uur. 14 Januari, zaal Freulich, Broek- huizenvorst, toneeluitv. door Leunen. Aanvang 6.30 uur.| 14 en 13 Januari, zaal Wilhelmina. Concert- en toneeluitvoering door de „Vlasbloem", Oostrum. Aanvang 6 uur. 14 en 15 Januari, zaal Janssen, Ysselsteyn. Toneeluitvoering door de Voetbalclub. Aanvang 6 uur. 21 en 22 Januari, Patronaat Leunen Toneeluitvoering. Aanvang 0 uur. Vergader lugen 7 Januari, Verheugen. Vergadering van de optocht-commissie van de Carnavalsvereniging. Aanvang 12 uur 8 Januari, Verheugen. Aannemers- vergadering. 8 Januari, Hotel ,,'t Hert", jaar vergadering Kleermakers Patroons bond. Aanvang 2 uur. 11 Januari, zaal Wilhelmina, 8 uur repetitie v. Venray's Mannenkoor. 12 Januari, Luxor-theater. Ontwik kelingsavond K.A.B. Aanvang 7.30 uur 12 Januari, Hotel „De Zwaan", ver gadering van de Carnavalsvereniging „De Piölhaas". Aanvang 8 uur. Weer een eigen Kanier van Koophandel De in Noord Limburg gelegen ge meenten kunnen er zich weer op beroemen een eigen Kamer van Koop handel en Fabrieken ryk te zyn, waarin voor Venray zitting hebben de horen H. Verheugen en Fr. Janssen. By de voorzittersverkiezing werd L.A. Ousters opvolger van J.A. Koops. In de commissie vestigingswet kleinbedrijf werden gekozen, de heren H. Verheugen, Venray; J.M. Reynen, Helden; G.A. Goossens, Tegelen; F. Janssen, Venray; M.Gejjbels, Tegelen. Plv. de heer Th. Spreuwenberg. In het bestuur van het Borgstel lingsfonds werden de heren H. Ver heugen, Venray en Mr. B. Wreesman, Venlo herbenoemd. Mr. B. Wreesman werd voorts benoemd tot secretaris van de Noord-Limburgse K. v. K. Nog enkele weken en de Vastel aovend 1951 is weer daar. We zyn op informatie uitgegaan en het blykt, dat de Vastelaovesklup de Piölhaas, al volop aan het werken is om deze Vastelaovend weer iets specifieks Roois te maken, dat wil zeggen, tot een gezonde ontspanning in eigen plaats voor jong en oud. Er zal weer een optocht gehouden worden en blijkens achterstaande ad vertentie verwacht de daarvoor aan gewezen commissi© a.s. Vrijdag alle afgevaardigden van Venrayse vereni gingen en particulieren, die de Vastel aovend een goed hart toedragen, in de Zwaan by elkaar om zo eens plannen te maken voor deze optocht, die al een zeer goede naam om zyn orginele frisse ideeën heeft, by de Limburgse Carnavalsmensen. Men heeft voor ideeën gezorgd die niet veel kosten en toch leuk zijn en ongetwijfeld zal de Zwaan druk bezoek krijgen. Buurten, verenigingen, be drijven en particulieren doen hun best om ook in 1951 goed voor de dag te komen. De financiële zijde van de Vastel aovesklup is nu niet bepaald den derend, maar zy heeft toch goede hoop om met de giften van verschil lende zijden de eindjes aan elkaar te kunnen knopen en de goede traditie getrouw, zal zy ook dit jaar geen donateurskaarten e.d. aanbieden, wat echter niet zeggen wil, dat de penning meester A. Gommans LaDgstraat 9, giften van particulieren af zal wijzen. Zy die dus het streven van de Vastelaovesklup ook geldelijk willen steunen, kunnen daar terecht. Voor de boerenbruiloft zijn de ver schillende buurtschappen reeds plan nen aan het maken en het Bestuur hoopt slechts, dat dit jaar ook vele particulieren het boerekielke over hun schouders laten vallen, om zo ook dit onderdeel van de Carnaval goed te doen slagen. Daar is verder nog de Prinsenzitting op 20 Januari, die getuige de vele voorbereidingen dit jaar weer eens wat anders bieden zal als anders en een gedurfde koldershow belooft te worden. Toewijzing woningen By de toewijzing voor woningbouw voor de jaren 1951 tot en met 1953 heeft de Gemeente Venray toege wezen gekregen op grond van de abnormale samenwoning 39 woningen en op grond van de grootte der be volking 54 woningen. V0ED8ELBUREAU TENRAY Henseniusplein 16 Tel 416 Door omstandigheden zyn de thans toegezonden veevoeder-bonnen 14 dagen later verzonden. Daar de toe gezonden bonnen hun geldigheid ver liezen met ingang van Maandag 15 Januari 1951 raden wy U in Uw eigen belang aan deze voor die datum te doen inleveren by Uw leverancier. Verder zyn, enkele afdelingen uit gezonderd, verzonden de bonnen voor kuikenzaad en opfokvoer voor de eerste 6 weken van de opfokperiode. Ofschoon laatstgenoemde bonnen geldig zijn tot 15 Maart 1951, raden wy dringend aan de bezitters van deze bonnen, deze toch onmiddellijk bij hun leverancier in te leveren, ten einde verlies te voorkomen. Voor verlies wordt onder geen beding ver goeding gegeven. De nog niet verzonden bonnen voor kuikenzaad en opfokvoer zullen aan de betreffende afdelingen bij de eerst komende toewijzing van veevoeder worden verzonden. De bureauhouder, H. EMONTS RAAR MAAR WAAR Telepathie Er zou in Venray een telepaat komen, helderziende en wat dies meer zy. Zondags wordt er in de café over gepraat en de kastelein informeert of de heer B. daar oók naar gaat kijken. Neen zegtB., dat denk ik niet, maar als ik wist dat hy' myn bonkaarten terugbracht, die ik anderhalf jaar geleden verloren heb, dan zou ik vast gaan. Een der andere bezoekers hoort dit gesprek en informeert verder naar de verloren bonkaarten. Want anderhalf jaar geleden heeft hy een drietal bonkaarten gevonden en by de politie aangegeven, maar tot heden is niemand opkomen dagen. En jawel, zonder helderziendheid werd toen het mysterie der verloren bonkaarten opgelost en B. ontving terug... Dankbaarheid Er was een heer in Venray, die zyn portefeuille verloor. Een portefeuille met een zeer groot bedrag aan geld en met gewichtige papieren. Een jongeman vond deze portefeuille en by het doorkijken ontdekte hy de naam van die heer. Als een eerlijke kerel bracht hy de portefeuille Daar de villa van de heer en belde aan. Het dienstmeisje zou Mevrouw roepen en toen deze ver scheen overhandigde de jongeman de kostbare portefeuille aan haar, ng, even geïnformeerd te hebben, hoe deze er uitzag. Dank je wel, zei Mevrouw, dat is aardig. Als U uitgaat, wilt U dan de deur flink achter U dicht trekken, ze sluit niet te best en het is koud. Tot ziens. Schoonheidscommissie quo yadis Dat het Postkantoor allerminst op uiterlijk schoon kan bogen, wordt zelfs door de grootste optimist toe gegeven. Maar ja, het Ryk betaald en het Ryk beslist. Maar een particulier bouwer, die daar in de buurt na zes jaren rennen met formulieren, na zes jaren nood woning en gedonder zijn verwoest pand ten lange leste weer op wil bouwen, krijgt als hij bijna op het einde van zyn lijdensweg is van onze Venrayse Schoonheidscommissie te horen, dat de zaak niet door kan gaan, omdat het uitsteekt boven het nieuwe Postkantoor. Gelukkig dat het merendeel van de Grotestraat reeds is opgebouwd, want anders zou men daar gedwongen zijn geweest, allemaal dezelfde schuurtjes neer te zetten, want verbeeld je, hoger en beter te bouwen als het openbare Rijksgebouw het Post kantoor Intussen zal de Patersstraat nog een kwade noot te kraken krijgen. Een harde winter in 1/09. Over zware vorst weet ons een handschrift te vertellen: Anno 1709. Behalve allernoodlot- tigste oorlogen, is deze winter vanaf de sde Januari zo'n felle koude ge weest, dat vloeden, bomen, wijn gaarden, dieren en vele mensen be vroren zyn. Zelfs broeder Gerardus in het klooster St. Agatha met zyn zuster op stoelen by het vuur zittende, vond men door de koude gedood 1 Eveneens zyn alle veldzaden niet enkel hier te lande bevroren, maar ook in Spanje, Italië en de overige zuidelijke gewesten. Verhoeven. Dat is een ook thans in Venray nog niet uitgestorven naam. Op een grafzerk kon men lezen: Toyes Verhoeven en Dierisken sin huisvrou met haar kinderen, Anno 1631. Jan Henskens. Ook al een zeer bekende naam, vooral omdat hy een broer was van de beroemde Jezuïet, Godfried Hen- schenins. Zyn grafschrift luidde: Hier licht begraven JaD Henskens, starf Anno 1642 de 28 Mert ende Baetgen sin huijsvrou starf Anno 1628 Den Aug. Bidt voor die Siele. Over deze Baetgen weten we nog iets te vertellen. Toen onze Jan hy was geboren in 1596 - op een mannelijke leeftijd gekomen was, zocht hy zich een goede vrouw en vond die in Baetgen of Beatrix Meuss. Maar het geluk was hem niet lang beschoren. Twee dagen na de geboorte van zyn zoon Michaël, moest hy zyn dierbare echtgenote verliezen. Dat was dus in 1628. Jan zocht toen een 'andere levens gezellin en vond die in Metjen Engelkens, wier heerbroer, Jan En- gelkens, pastoor was in Geysteren en daai m October 1657 overleed. Uit dat huwelijk werden twee kinderen geboren: Mathijs en Beelken. Uit de huwelijken van Jan Hens kens waren in 1638 zeker nog in leven: Peerken Hendrik, die getrouwd was met Griet van Daell, de Jezuïeten broeder Hubertus, die geboren was op 7 Februari 1624 en Peter, die geboren was op 3 Mei 1626. Deze laatste werd in Juni 1649 lid van de Orde, die zich in 16-17 te Venray gevestigd had, n.l. die van de Minderbroeders en overleed in 1667 als lekebroeder in het Francis canenklooster te Thienen. Thews. Wel wat andera geschreven, leeft ook deze naam nog in Venray voort. Een oude stam, want wy kennen het grafschrift: Hier licht begraven Grit Thews, starf Anno 1656 den 15 January. Bevolking op 1 Januari 1950 Vermeerdering door geboorte Vermeerdering door vestiging Totale vermeerdering Vermindering door overlijden Vermindering door vertrek Totale vermindering Bevolking op 1 Januari 1951 Aantal huwelijken: 123 Mannen 8837 250 423 Vrouwen 8384 229 326 Totaal 17221 479 749 673 76 435 555 73 342 1228 149 777 511 9000 415 8526 926 17526 Overzicht der bevolking van Venray over het jaar 1900. Er worden voltrokken 32 huwelijken Het aantal geborenen bedroeg I6i. Het aantal overledenen 110. Het aantal ingok. personen bedroeg 219, vertrokkenen 221. De totale bevolking der gemeente op 31 December 1900 alzo 6351 zielen, tegen 6104 op 31 Dec. 1899. Vee-aanvoer op de markten te Venray in 1900. Volgens de officiële statistiek wer den in 1900 op de veemarkten te Venray aangevoerd: 3867 koeien enz. en 4035 biggen. Dit zyn cijfers, die we in 1950 lang niet meer bereiken Jaarverslag Boterfabrieken te Venray in 1900. Gedurende het jaar 1900 waren hier in Venray 7 coöperatieve (hand kracht) Boterfabrieken in werking, als volgt: St. Jansbond, Merselo 63 leden; St. Brigida, Overbroek, 46 leden; St. Jozefsbond, Heide, 44 leden; St. Catharinabond, Leunen, 51 leden; St. Antoniusbond, Lull, 39 leden; De Eendracht, Oirlo, 40 leden. De totale omzet van deze 7 boter fabrieken bedroeg in dat jaar 2568058 kilogram verwerkte melk en 89478 kilogram verkregen boter. De totale opbrengst r 104.774.04. In 1899 f 93.371.71. In 1898 f 82.867.55. Rijkspostspaarbank in 1900. Aan het postkantoor te Venray werd in het jaar 1900 totaal ingelegd f ioo.6i7.30; terugbetaald f 95.799.20. voor emigranten Teneinde onder de huidige omstan digheden zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de moeilijkheden, waar voor emigranten zich zien geplaatst hy hun vestiging in het buitenland, zal ten aanzien van de deviezen- toewijzing en het medenemen van inboedel en bedrijfsinventaris een nieuwe regeling gelden. De emigranten zullen de volgende bedragen in vreemde valuta mogen medenemenby vertrek, gezins hoofden en alleenstaande personen f 760.—, gezinsleden van 15 jaar en ouder f 380.—, gezinsleden beneden 15 jaar f 190.-. Naar landen van de Europese Betalings Unie mag per gezin maximaal de tegenwaarde van f 160.— worden medegenomen plus de toeristen deviezen, welke per per soon kunnen worden opgenomen. Na één jaar kunnen gezinshoofden en alleenstaande personen nog de tegenwaarde van f 380.— opvragen. Na twee jaar kunnen de emigran ten, die zelfstandig beroepsbeoefenaar zyn of kunnen aantonen dat zij zich inmiddels als zelfstandigen hebben gevestigd of zullen vestigen, een bedrijfsinventaris van Nederlands fabrikaat (goederen noodzakelijk voor uitoefening van beroep of bedryf waaronder begrepen vee doch niet behorend tot bedrijfsvoorraden) uit voeren tot een maximum waarde van f 8000.— of voor elke f 1000.— minder aan goederen een bedrag van f 190.- aan contante deviezen opnemen. Gezinshoofden, die zich niet zelf standig hebben gevestigd, kunnen na twee jaar maximaal de tegenwaarde van f 380.— aan deviezen opnemen. Van de genoemde termijnen kan in individuele gevallen worden afge weken. Door de emigranten gezinshoof den of zelfstandige beroepsbeoefenaars - kan by vertrek een montage woning worden meegenomen, die een maximale waarde mag vertegenwoor digen van 10.000 gulden en van Nederlands fabrikaat dient te zyn. Als men een montage-woning heeft meegenomen wordt het hierboven genoemde bedrag van f 8000.— ver laagd tot f 5000.-. Het is alle emigranten voorts toe gestaan by hun vertrek eigen inboedel (huisraad) mee te nemen, waaronder ook worden begrepen gereedschappen van kleine zelfstandigen. Emigranten, die kunnen aantonen, dat zy zich als zelfstandige hebben gevestigd of zullen vestigen en reeds eerder - doch na Mei 1945 zyn vertrokken, kunnen alsnog een be dryfsinventaris uit Nederland betrek ken tot een maximale waarde van f 8000.—. De waarde van reeds eerder meegenomen bedrijfsinventaris wordt op dit bedrag in mindering gebracht. Distributie van metalen Op het ogenblik worden maatregelen voorbereid voor de distributie van enkele metalen voor de industrie. Als eerste metaal komt koper aan de beurt, waarvoor een distributie- regeling reeds zeer binnenkort is te wachten. RIJWIELBANDEN DUURDER Op grond van gestegen grondstof- kosten is per 1 Januari de maximum prijs voor normale rijwielbuitenbanden van de afmeting 28 x 11/» verhoogd (van f 4.85 tot f 5.20 per stuk). In 1950 verongelukte 18 mijnwerkers In 1950 deden zich by de gezamen lijke Limburgse mijnen in totaal 18 dodelijke ongevallen voor. In 1948 en 1949 bedroeg dit aantal resp. 17 en 14. Rentevergoeding op de Rijks postspaarbank verhoogd De Directeur-Generaal der P.T.T. heeft medegedeeld, dat de rente vergoeding op de saldi der inleggers by de Rijkspostspaarbank met ingang van 1 Januari 1931 van 2.16 pet. tot 2.28 pet. is verhoogd. In 1951 worden zes brigades opgeroepen Wederom zal een beroep moeten worden gedaan op het personeel van oudere lichtingen, die reeds verschei dene jaren in Indonesië hebben dienst gedaan. Zo zullen in de loop van 1951 achtereenvolgens zes brigade- groepen worden opgeroepen. Zy zullen een mobilisatie-oefening houden, hun militaire kennis opfrissen en ten slotte oefenen in brigade-verband. De organisatie van de brigade- groepen wordt Amerikaans, terwyl zy voorlopig met Brits en Canadees materiaal moeten oefenen. Mocht het nieuwe Amerikaanse materiaal tijdig in voldoende mate aankomen, dan zal ook dit by de herhalingsoefenin gen worden ingeschakeld. De brigades zullen de encadrering aan officieren en onderofficieren krijgen waarmee zy ook zullen mobiliseren. Zy zullen dus oefenen onder brigade- de bataljons- en de afdelingscomman danten die ook in geval van mobili satie het bevel zullen voeren. By de samenstelling der brigades zal zoveel mogelijk het verband in Indonesië worden behouden. Er wordt getracht de beschikking te krijgen over een Amerikaans officier met oorlogservaring als brigade-commandant teneinde een instructieteam te kunnen leiden. Apostolaat des Gebeds De intenties van onze H. Vader voor het Apostolaat des Gebeds zyn voor de maand JanuariAlgemene intentieHet ganse mensdom in de Kerk. Nieuwe intentieMeer missio narisroepingen voor Afrika. Kost voor vrouw en kinderen schijnt gekocht De „Overloon", die als eerste emi grantenvliegtuig van dit jaar Dinsdag naar Australië vertrok, neemt 65 passagiers mee, waaronder 5 babies en 11 kinderen tussen de 2 en 5 jaar. Verder is aan boord de heer Boerman uit Rotterdam, die voor de tweede maal de reis naar Australië onder neemt. Op 18 Juli van het vorige jaar stapte hii met zyn compagnon de heer v.d. Poort in Sydney aan wal om te trachten daar een expedi tiebedrijf te beginnen. Dit gaat thans reeds zo goed, dat hy kort geleden naar Nederland is gekomen om zyn vrouw en twee kinderen en de vrouw van de heer v.d. Poort met haar twee kinderen te halen. Dinsdag ging liet hele gezelschap met de „Overloon".mee. Maand gevangenisstraf voor driftige stukadoor Een stukadoor uit Venlo, die enige tyd geleden zijn huisarts te lyf ging, werd voor de rechtbank te Roermond veroordeeld tot een maand gevange nisstraf en beschikbaarstelling aan het Ryk. B. had van zyn huisdokter een attest geëist, dat hem werd geweigerd omdat de arts de noodzaak van het attest niet inzag. De verdachte werd daarop zo kwaad, dat hy de dokter een aantal slagen en stompen toe bracht. Verdachte stond by de recht bank als opvliegend bekend. De scheepvaart op de Maas is Dinsdag hervat De scheepvaart op de Maas is Dins dag hervat. Maandagavond zyn do laatste stuwen in de Maas gezet. Dinsdagmiddag was de rivier tot Grave weer goed bevaarbaar. Kerkvervolging in Rood-China Volgens De Tyd hebben de Chinese communisten in Centraal China aan de katholieken verboden de H. Mis by te wonen en de H. Sacramenten te ontvangen, aldus meldt U.P. Het is niet bekend, of dit verbod ook voor andere gebieden geldt en soortgelijke verboden ook zyn afge kondigd tegen de leden van andere kerkgenootschappen. De Katholieke Kerk was door de communisten gebrandmerkt als een „werktuig van het Amerikaans im perialisme". Het is bekend geworden, dat 12 katholieke priesters, voornamelijk Amerikanen, kortgeleden in Zuid- China gevangen zyn genomen. Ook hebben de communisten beslag ge legd op de Foejen Universiteit van Peking, die voornamelijk werd ge steund met de gelden van Ameri kaanse katholieken. Een droevige ljjst. Yele en velerlei gevaren voor het jonge kind, Nu in de laatste tyd het grote aantal verkeersongevallen weer in het centrum van de belangstelling staat, is het, aldus deelt't ministerie van Economische Zaken mede, van niet minder betekenis eens te letten op het bedroevende feit, dat jaarlijks zo vele jonge kinderen niet alleen tengevolge van ongevallen door het verkeer, maar daarnaast door ver drinking, verstikking enz. om het leven komen. In 1949 stierven hier te lande in totaal 573 kinderen van 0 t/m 4 jaar aan genoemde soorten ongevallen. Dit cijfer op zichzelf reeds triest genoeg, spreekt nog sterker, indien men weet, dat het byv. meer dan 't dubbele bedroeg van 't aantal in 1949 aan kinkhoest overleden kinde ren in deze leeftijd en meer dan drie maal zoveel als het aantal dat tengevolge van diphterie stierf. De thans over de eerste 9 maanden van 1950 beschikbare cijfers geven geen gunstiger beeld. "Van Januari t/m September zyn reeds 456 slachtoffers van 0—4 jaar geregistreerd; 99 tengevolge van een verkeersongeval, niet minder dan 165 door verdrinking en nog 192 door andere ongevallsn van zeer verschillende aard. Moge deze cyfers er toe bijdragen het verantwoordelijkheidsgevoel van ouders en verzorgers te stimuleren.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2