llit het l^uitenland. Visitekaartjes KOREA. De Chinese interventie in Korea heeft hot oorlogsgevaar zo nabij gebracht, dat verleden week Attlee naar Washington toog, om de Ame rikanen te bezweren geen oorlog tegen China te beginnen. Natuurlyk kon de eerste reactie der Amerikanen geen andere zyn, dan die van terugslaan. Hun troepen (met die der V.N.) werden in Noord-Korea plotseling door de Chinese overmacht terugge dreven, met moeite konden vyftien duizend man in het Noordoosten naar de kust trekken om daar te worden geövacueerd en de rest moest op de 38ste breedtegraad terugvallen. Na de agressie der Noordkoreanen volgde een tweede agressie: die der chinezen. Maar de Britten betoogden, dat Moskou geen ander doel had, dan een oorlog tussen Peking en de Verenigde Staten uit te lokken, om deze te verzwakken. Liepen de Amerikanen in die val, zo betoogden zy, dan zouden hon derdduizenden Amerikanen in een eindeloze oorlog moeten strijden op een front zonder betekenis en werd de defensie van Europa verwaar loosd. Nu is na het onderhoud tussen Truman en Attlee gebleken, dat de V.S. niet van plan zyn, in zulk een landoorlog te worden betrokken. Maar zy willen, dat alle betrek kingen met Peking worden afge broken, een blokkade wordt ingesteld en dat Tsjiang Kai sjek de burger oorlog tegen Peking ni6t Amerikaan se steun zou kunnen hervatten. Peking zou dit alleen kunnen voor komen, door zyn „vrijwilligers" terug te trekken uit Korea. Toen sloeg het Gemenebest voor, om een wapenstilstand te bevorderen aan de 38ste breedtegraad en dan te gaan praten. Maar Peking eiste dan overleg met Rusland, Engeland en Amerika, op voet van gelijkheid, over Korea, Formosa (dat het als chinees gebied wil zien erkend) en Japan, met toe lating tot de V. N. De moeilijkheid is, dat zulks dan ware afgedwongen met geweld. De Amerikanen bleven het oneens met de Britten, die zowel toelating van Peking tot de V.N. als erkenning, dat Formosa chinees is, voorstaan. Mogelijk schynt dus een „staakt het vuren" aan de 38ste breedte graad, maar dan komen de moeilijk heden nog. Chinese aanspraken. Men kan intussen wel aannemen, dat de chinezen strijden voor eigen nationalistische aanspraken. Zy willen Oost Azië beheersen en dat belooft nog velerlei spanningen. Korea is inderdaad een Japanse in valspoort geweest naar Mantjoerye en Peking schynt dus een Manroe leer voor het verre Oosten voor to staan: geen interventie van andere werelddelen in zyn zaken. Maar het kan zich evenzeer gaan bezighouden met het franse Indo- China en het Britse Honkong, indien het in Korea geen toekomstige aan vallen van een hersteld Japan meer vreest- Engeland en Frankrijk zouden niet gaarne zien, dat een oorlog met Peking aan de rode chinezen het voorwendsel zou geven, Indo China en Hongkong aan te vallen, maar de Amerikanen menen, dat die ge bieden juist gevaar lopen, indien China zijn zin kry'gt in Korea. Bovendien: Peking moge dan geen vazal zyn van Moskou, het bindt zich steeds sterker aan de Russen door conflicten met het Westen te ver wekken. Want terwijl het strijdt aan de kusten, bevestigen de Russen hun heerschappij over Buiten Mongolië en hun toenemende invloed in Mant- sjoerije en chinees Toerkestan. Het is natuurlijk nog een meeval ler, indien MacArthur zich in Zuid- Korea zal kunnen handhaven door diplomatiek ingrijpen, maar een nederlaag blyft het. Men beschuldigt nu MacArthur er van, dat hy in de val is gelopen. Inderdaad beeft zyn inlichtingen dienst gefaald: hij geloofde, dat de chinezen pochten, maar de diploma ten hadden hem dan moeten waar schuwen, dat er gevaar dreigde en dat hebben zy nagelaten. De 42 leden der Verenigde Naties, die op 7 October bezetting van heel Korea voorstonden, hebben toen de^ risico's genomen. In het begin van deze week was men het er al over eens, geen grotere legers der V.N. naar het aziatische vasteland te zenden, doch te pogen aan do 38ste parallel stand te hou den. Wal de Verenigde Naties verder zouden doen was nog geheel on zeker. Enropese defeusie. Gelukkig bleek wel eenstemmigheid ten aanzien van de noodzaak, Europa te versterken. Doch hoewel de herbewapening voortgang vindt, wachten de stra tegische plannen op de oplossing der duitse kwestie- Men zal de Elbe verdedigen, als de Duitsers meedoeD; de Ryn, als ze weigeren, zo zou men het kunnen omschrijven. Het Westen is het nu daarover eens, dat duitse eenheden van niet meer dan 5000 man kunnen worden opgenomen in divisies der gealliër- den. West-Duitsland mag geen gene rale staf, geen minister van defensie en geen opperbevelhebber bezitten. Van Nederlandse zijde werd voor- islagen een commissaris te benoe men, die geen Duitser zou zijn, maar feitelijk de rol zou spelen van duitsé minister van defensie. De duitsers waren over dat voor stel zeer boos en het is nu van de baan. Bonn wil gelijkgerechtigheid en opneming als lid der atlantische unie voordat het meedoet. De moeilijkheid dat er dan vrede zou moeten worden gesloten alleen met West- Duitsland, waardoor de verhouding tot de sovjetstaten zeer verslechteren zou en een conflict zou kunnen uit breken, voordat West-Europa ver dedigbaar zou zyn. Vooral Frankryk vreest dat. Zodat voorlopig herbewapening zonder Duitsers die op de huidige voorwaarden ook niet willen mee doen op het programma staat. Nieuws uit Venray en omgeving Pater Lucidius Vcrschueren O.F.M. f Op io December overleed plotseling te Maastricht Pater Lucidius Ver- schueren O F M. Hy was geboren 25 Juli 1895 te Venlö, trad in 1913 in de Orde van de Minderbroeders en werd in 1920 priester gewijd. Als een uitgesprokon persoonlijk heid werkte hij in verschillende functies op zeer voortreffelijke wijze en was een expert in de kennis van de Nederlandse Vroomheid, waarover hy tal van deskundige publicaties bet licht deed zien. Enige tijd was hij een geacht leraar aan het Gymnasium I.C. alhier. Aan hem danken wy een kort overzicht van de geschiedenis van dezG onderwijsinrichting. Over „Jeru salem" stelde hy een zeer gedegen en gewaardeerd boek samen en schreef hy verschillende artikelen. Tot aan zyn dood was hy lector in de pastorale theologie te Maas tricht. De begrafenis had onder veel belangstelling plaats op 13 December. Jacobns Geurts f Zaterdag overleed te Castenray een der bekendste persoonlijkheden van die plaats, Jacobus Geurts. Vooral op verenigmgsgebied heeft hy veel voor Castenray gedaan en voor de totstandkoming van de parochie heeft hy veel werk verricht. Bekend was alom zyn liefde voor de kerkzang. In 1949 vierde hy zyn diamanten feest als kerkzanger, by welke gele genheid hy werd onderscheiden met de Pauselyke onderscheiding Pro Ecclesia Pontifice. Meer dan 25 jaren was hy verder lid van de Venray.«e Gemeenteraad. Dinsdag had onder grote belang stelling te Castenray de begrafenis plaats. Verkeersongelukken Zaterdag en Maandag had de ver- keeispolitie druk werk in Venray, waar zo links en rechts nog al eens aardig wat stukken werden gemaakt. Daar was allereerst een bus, die in de Patersstraat door de gladheid haar voorganger ramde. Op de hoek Kruit- weg-Langeweg botste twee vracht wagens tegen elkaar op, waarvan de een nogal ernstig beschadigd werd. De Deurneseweg leverde de derde aanrijding, waar een personenwagen werd aangereden door een vracht wagen en ook danig werd toegetakeld. De vrachtwagen reed ook nog door en kon eerst in Deurne worden aan gehouden. Maandag werd de reeks voortgezet met een vrachtwagen op de Leunse- weg, die by het passeren van een kar, tengevolge van de gladheid in de sloot belandde, even later gevolgd door een vrachtwagen met aanhang wagen, die de bocht uitslipte en net jes omver kantelde. Dan was 6r in de Grotestraat nog een verkeersopstopping, omdat daar een vrachtwagen een wiel verloor en voor een prachtig vuurwerk zorgde. Bij al deze escapades deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor. Het Venrayse Dameskoor Op Tweede Kerstdag zal het Ven rayse Dameskoor voor de eerste maal sedert haar oprichting voor het voet licht treden. Dat er in een korte tyd veel ge presteerd is, blijkt wel uit het feit, dat dit jonge koor het heeft aange durfd een komische operette in studie te nemen, getiteld„De Verloofden- school". Het koor zal deze avond openen met verschillende stemmige liederen, aangepast aan de Kersttijd. Wy wensen het Dameskoor een succesvolle avond en hopen, dat het zal bijdrage in de culturele ontwik keling van het Venrayse publiek. Chandu's Mental Show. Cbandu werd in 1925 te Batavia geboren. Reeds op jeugdige leeftijd bemerkte hy, dat hij over een sterk ontwikkelde intuïtie beschikte. Egyp tische magiërs en Yogi's onderwezen Chan du hoe hy zyn psychische krachten, welke by elk mens aan wezig zyn, kon ontwikkelen. Ook legde hy zich toe op de studie van de psychologie, de graphologie, de chiromantie en de astrologie. Tijdens de Japanse bezetting werd Cbar.du, beschuldigd illigaal werk te hebben verricht, gegrepen en na enige uren te zyn gefolterd, in de gevangenis geworpen. Tot het einde van de oorlog bleef hy in de Japan se politieke govangenis Glodok te Batavia. Na de bevrijding was Chan- du de eerste, die, tezamen met enige andere artisten, optrad in de ver schillende evacuatiekampen. In 1946 kwam hy naar Holland. Na twee jaar voorbereiding slaagde hy er in met zyn Mental Show I te starten. Zyn twee tournée's werden 'n groot succes. Duizenden woonden Chandu's experimenten bij en waren unaniem van oordeel dat hij tot de beste onder de Nederlandse telepaten moet gerekend worden. Zie achterstaande advertentie. Herbouw kerk te Blitterswijk Nog deze week zal de aanbesteding plaats vinden voor de herbouw van de door oorlogshandelingen verwoeste kerk van Blitterswijk. Momenteel moeten de parochianen hun Mis horen in een kleine kapel, waarin Zondags vijf H. Missen moeten worden gelezen om de 500 gelovigen in de gelegenheid te stellen hun Zondagsplicht te vervullen. Geslaagd Te Eindhoven slaagden voor Cos- tumière—Coupeuse, de dames: Grada Heiligers, Ysselsteyn; Tiny van Opbergen, Venray; Voor Coupeuse- Lerares Jo Klaassens, Overloon. Zy genoten hun opleiding by Gerda Kusters, Coupeuse-Lerares. 0. en O. Dinsdagavond trad voor O. en O. op het Ballet der Lage Landen, onder leiding van Max Dooyes, die o.m. brachten de wals Les Syphides van Chopin, een roccoc-fantasie Les Petits Riens van Mozart, het Bruidbouquet van Dvorak, de Notenkrakersuite van Tsjaikowski, terwijl de premiere ge geven werd voor Limburg van de Spaanse Brabander van Bredero, be werkt door Julius Röntgen. Van de talrijke bezoekers, de zaal was overvol, was dit optreden hun eerste kennismaking met het ballet en over deze kennismaking kan men alleszins tevreden zijn. De muziek werd door deze groep op schitterende wyze onderstreepten uitgebeeld en men beschikte over een feilloze techniek van dansen, waar door én muziek én dans, op voor treffelijke wyze naar voren werd gebracht. Een der beste avonden, die O. en ,0. tot heden gegeven heeft en waardoor zy velen aan zich heeft verplicht, door hun met deze schone kunst kennis te laten maken. Middenstand Na een goed geslaagde verdiepings dag op Zondag j.L, zal de R.K. Midden standsvereniging', Maandag half 8 haar eerste officiële ledenvergadering houden van dit jaar, in café 't Hert- Op deze vergadering zal Jan Mol, de directeur van het Bredase diocees, spreken over de huidige positie van de middenstand. We zijn eens nieuwsgierig hoeveel middenstanders ditmaal deze enige vergadering van dit jaar bezoeken, temeer daar nu gelegenheid gegeven wordt zyn hart eens uit te storten. OVERLOON. Op de laatstgehouden ledenvergadering van de Ruiterver. St. Joris" werd besloten om op Zondag 17 December a.s. een Cross Country te organiseren. By gunstig weer zal dan de Museum-wisselbeker worden verreden. Eenieder kan hier aan deelnemen. (Zie advertentie). Bezinning bij de K.A.V.-era Zaal Schellen was Woensdagavond stijlvol versierd voor de vergadering der Kath. arbeidersvrouwen. De Eerw. Adviseur sprak een kort woord, waarin hy wees op de sfeer die men als moeder schept zullen de kinderen ongetwyfd ook in hun latei- leven meenemen. Mej. Driessen Dir. van de Landbouw- huishoudschool, gaf een heldere en duidelijke uiteenzetting vanhethuis- houdonderwijs voor de arbeiders vrouwen o.a., hoe de indeling van de 2 en i jarige cursussen zijn. Als in September wordt gestart met de nieuwe school zullen do leerlingen van de lagere school der 7e en sste klas verplicht zijn de lessen aan de huishoudschool te volgen. Ten gerieve der Arbeidersvrouwen zal in Januari worden begonnen met een naai- en knipcursus, waarvoor men zich nog tot Januari kan op geven. Mej. Goumans behandelde in een helder, zakelijk betoog do viering van huiselijke feesten en spoorde de K.A.V.-ers aan, om juist de huiselijke feesten, als naamdagen en verjaar dagen zo gezellig mogelyk te vieien. Spreekster schakelde over naar de viering van kerkelijke feesten, o.m. de .viering van het Kerstfeest, dat niet mag ontaarden in wereldse feesten. Het geheel was een uiterst leerzame avond en wij twijfelen er ook niet aan of deze avond zal zyn vruchten af werpen voor de aanwezigen. Firma van den Munckhof

Peel en Maas | 1950 | | pagina 6