u Limburg heeft vijftig nieuwe kerken nodig WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Mgr. Lemmens vraagt van ieder gezin een kwartje per week Huisraadschaderegeling weer in 't geding êft ket ut as naekt Uit het verleden van Venray en omgeving. Kunstschilders in Venray Kringvergadering K.V.P. EEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uiigave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Venray Telefoon K4760-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal voor Venray f 1.00 bultan Venray f 1.20 uitsluitend bij vooruitbetaling. Vijf jaar geleden heeft Mgr. G. Lemmens, een beroep gedaan op aile gelovigen van ons bisdom om ongeveer een vijfde van de herstelkosten der verwoeste kerken door een gezamenlijke actie bij elkaar te brengen. Daarmee was een bedrag gemoeid van ongeveer 6 millioen gulden. In een herderlijk schrijven, dat Zondag in de kerken werd voorgelezen, deelt Z.H. Exc. met grote dankbaarheid mede, dat het plan ten volle ge- Aan de parochies, wier kerken her steld zijn, is het hun toekomende bedrag reeds uitgekeerd; voor de andere zal binnenkort afwikkeling volgen. Daarmee zullen zij in het algemeen in staat zijn de nog overblijvende kosten van het herstel te dragen. Intussen staan wij voor nieuwe grote zorgen in verband met de snelle groei der bevolking, aldus Vader Bisschop. Hulp van iedereen „De oprichting van nieuwe pa rochies stelt ons voor een nieuwe taak, die zo niet groter dan toch zeker niet minder zwaar is als de vorige, die voltooid gaat wor den. In de nabije toekomst moeten ongeveer 50 nieuwe kerken wor den gebouwd, verspreid over alle delen van het bisdom; en dit aan tal zal nog groeien." Het is niet meer mogelijk een priester, die met de oprichting van een nieuwe parochie wordt belast, alleen de benodigde gelden te laten verzamelen; daarvoor zijn de bedragen te hoog en is het aantal te bouwen kerken te groot. Daarom komen Wjj wederom een beroep doen op u allen om samen te werken in een nieuw groot plan voor de bouw van nieuwe kerken in ons bisdom; Wij vragen de hulp van iedereen, van welgestelden en minder welgestelden, van onder nemers en arbeiders, van midden stand, boeren en beambten, ook van de opgroeiende jongens en meisjes, die zelf reeds verdienen. Wij vragen nu oen bijdrage van allen: van de gezinnen, maar ook van de instellin- De heer P. J. Wijnhoven uit Bergen heeft als voorzitter van de Stichting Noord-Limburg voor Oorlogsgetroffe nen, een ernstig beroep gedaan op de Katholieke Volkspartij in haar geheel en haar Limburgse vertegenwoordi gers in het bijzonder, om op het punt der aanvullende bijdrage huisraad- schade nauwlettend toe te zien, daar door het werk der Schade Enquete Commissies het gevaar lang niet denkbeeldig is, dat de oorlogsslacht offers te weinig uitbetaald krijgen. Wat is namelijk gebeurd. Volgens art. 10 14e lid der Wet op de Materiële Oorlogsschade zal een oorlogsgetroffene op zijn hoogst een aanvullende bijdrage kunnen krijgen, even hoog als zijn eerste bijdrage op het huisraadschadebbekje. De vaststelling van deze aanvullen de bijdrage is nu door de Minister overgelaten aan de Schade-Enquete- Commissies en zou door hen loyaal worden uitgevoerd. Zijn we goed ingelicht dan heeft Dr. Droessen eens een keer verklaard, dat in Noord Limburg de praktijk, dan wel zo zou zijn, dat iedereen, die een huisraadschadeboekje had, hierop nog eenmaal hetzelfde bedrag zou bijgeschreven krijgen. Dat deze bewering wel wat opti mi8tisch was, blijkt wel uit de feiten. Want de Schade Enquete Commissie in Roermond is van mening, dat vele oorlogsgetroffenen hun schadeaangif ten te hoog hebben opgegeven, of e9n onjuiste aaneifte hebben gedaan, terwijl de Enquete Commissie in Gennep de oude bijdrage niet behoor lijk heeft vastgesteld. Daarom worden de eerste bijdragen nog eens bekeken en de nodige ver anderingen aangebracht, eigenaardig genoeg nooit naar boven, maar steeds naar onderen, zodat het niet alleen jaren duurt voordat alle dossiers weer eens zijn doorgewerkt, maar boven dien de aanvullende bijdragen heel wat kleiner zijn als het eerste bedrag. Hoe de Schade Enquete Commissie zo maar boutweg durft beweren, dat alle oorlogsslachtoffers verkeerde aan giften hebben gedaan, is ons een raadsel, want de praktijk heeft uitge wezen, dat er zeer weinigen zijn, die hun totale schade precies hebben opgegeven, de meeste zijn nog vele en dikwijls grote stukken vergeten. Hoe verder hun eigen collega's in Gennep, die volgens precies dezelfde richtlijnen werken als het bureau in Roermond, tot grove misrekeningen zijn gekomen, is ons een raadsel, dat wel niemand in het getroffen gebied op kan lossen, waar men toch wel van mening was, dat Gennep nu ook niet bepaald scheutig was. Yan het optimisme van een Dr. Droessen, van de beloofde loyale uit- De semi-internen verlaten Vrijdags na schooltijd de school en komen 's Maandags weer op het internaat, zodat het kind niet dagelyks met de bus behoeft te reizen en toch veel vuldig thuis is. Het zullen dan ook voornamelijk kinderen uit de omge ving van Venray zijn, die hiervan gebruik kunnen maken. Kinderen uit Limburg hebben voorrang op het internaat. Het ligt in de bedoeling het semi- internaat geleidelijk te doen uit groeien, zodat tegen 1953 er een bevolking zal ziin van meer dan 100 jongens en meisjes. gen, organisaties en verenigingen. „Wy vragen van ieder gezin een kwartje per week." Het kwartje zal iedere week op Zaterdag aan huis worden opgehaald, Daartoe is medewerking van vele collectanten nodig; zij zullen een comité vormen, regelmatig de maat regelen bespreken welke voor een aangepaste werking nodig zyn en de gelden afdragen aan het centrale comité. Wy vertrouwen, dat velen deze taak van collectant op zich willen nemen. Vijf jaren De actie zal beginnen in 1951 en volgehouden worden gedurende vijf jaren; de eerste inzameling zal plaats hebben op 6 Januari, d.i. Driekonin gen 1951. Met de opbrengst van deze gelden hoopt mgr. Lemmens voor de nieuw te bouwen kerken, welke sobere kerken moeten zyn, de helft van de kosten van bouw en inrichting te kunnen betalen; het kerkbestuur en de priester, die met de bouw van een nieuwe kerk is belast, zal voor de andere helft moeten zorgen door bijzondere bijdragen van de moeder kerk, officiële instanties en bedrijven, van de eigen parochianen en van al degenen, die bijzonder belang hebben by de bouw van deze bepaalde kerk. Zo als Zondag in de St. Petrus Banden dan verder nog werd mede gedeeld, zal een deel van deze nieuwe collecte bestemd worden voor de wederopbouw van de Sint Petrus Banden. voering door de Minister komt dus in feite niets terecht, integendeel, terwjjl de Minister beweert, dat het ondoenlijk is alle schadedossiers op nieuw te onderzoeken, is men 111 Roermond lustig bezig een pensioen te halen op kosten van de oorlogs slachtoffers, die niet alleen jaren op hun geld moeten wachten, maar daarnaast in de meeste gevallen minder krijgen uitgekeerd, als waarop zy wettelijk recht hebben. Gelukkig heeft de Statenkieskring Horst deze oproep van de heer Wijn hoven tot de zyne gemaakt en is Zondag op de vergadering te Well besloten, mede op voorstel van het Tweede Kamerlid Jan Maenen, om van deze gehele geschiedenis een gedocumenteerd rapport te zenden naar de fractievoorzitter der K.V.P. Professor Romme, dio by gebleken onrechtvaardigheid zeker de Minister of het Oorlogsschadebureau zal weten te vinden. Uitbreiding St. Jozefsgesticht Sinds het begin van dit jaar is in het St. Jozefsgesticht in Veniay een school geopend voor buitengewoon lager onderwijs. En nu byna een jaar voorby is en bovendien het Jozefs gesticht, per Januari 1951 gaat begin nen met een semi-internaat en inter naat voor debiele-kindoren, blijkt van welk groot gewicht een dergelijke school voor deze streek is. Ten overvloede zy er dan nog eens op gewezen, dat deze school NIET is voor imbecille of idiote kinderen, maar voor hen, wier bevattingsver mogen niet in staat is de leerstof op de gewone lagere school in zich op te nemen, dus voor debiele kin deren. Dank zy de medewerking van het onderwijzend personeel aan de Lagere Scholen, kon op 6 Februari j 1. begon nen worden met 23 leerlingen, wier aantal gestadig is gegroeid tot 60 op 1 December j.l., hiervan zijn 39 jon gens en 21 meisjes. 35 leerlingen zijn afkomstig uit Venray, 17 uit Horst, 4 uit Wanssum, 3 uit Meerlo en 1 uit Broekhuizen. Al deze kinderen volgen nu spelen derwijs het onderwijs, dat hun vormt tot bruikbare mannen en vrouwen in de maatschappij, die de school eeuwig dankbaar zullen blijven voor de steun en de opleiding die zy, in deze zo moeilijke periode van hun leven mochten ontvangen. En het is juist met het oog daarop, dat St. Jozef weer uit gaat breiden en met ingang van 1 Januari a.s. een semi-internaat en internaat aan deze B.L.O.-school gaat verbinden. Wachter, wat is er var. den nacht? Sluit uw venster, grendel uw deur, doof uw lamp, werp u plat ter aarde, bestrooi uw hoofd met en luister naar de stem, die uit het donker tot u spreekt. Wachter, wat is het wonder van d nacht Dat God de Heer, de Maker van het kleine en de Schepper van het geweldige, die winden en vloeden in zijn hand houdt en met een zucht van zijn wil hele zonnestel sels kan vergruizelen, die nietige stip in het heelal, die van ver waandheid blazende, van gulzigheid riekende, van opstandigheid trillen de aarde niet als een stinkbom vertrapt onder de hiel van zyn toorn. Wachter, welke geuren heeft deze nacht De grafiucht van pest en ontbinding, de lijklucht van veel rottende lichamen en nog meer rottende zielen, de stanklucht van luizen en ratten, de veenlucht van afgevallen blaren en braakliggende akkers, de brandlucht van verschroeide bomen en geblakerde huizen, de modder lucht van overstroomde polders en doorgestoken dijken. Wachter, hoe zyn de kleuren van deze nacht Hy is geel van haat en rood van bloed, paars van rouw en zwart van armoede; vaal van gebrek en grauw van wanhoop; langs alle binnenwegen fonkelen de groene ogen van roofdieren die waaghal- zigen en de lichtgelovigen willen verschalken. Wachter, welke geluiden hoort gy in deze nacht? Onder mijn voeten de sissende fluisterstemmen van stokebranden, snode plannen smedend, in de verte de felle kyfstemmen van de voor mannen vechtend om de buit; daar tussen door het opzwepend gegil van hysterische deernen, de ge wurgde snikken van onteerde maagden en het zachte schreien van ongeboren kinderen. Wachter, wie is de koningin van deze nacht De liederlijkheid, de bandeloosheid, de schaamteloosheid, de misdadige perversie, Venis in het glinsterend gewaad van haar verleidelijkheid, met de uitdagende blik van haar wulpsheid, met de hongerige trek om de mond van haar onverzadigd heid. Wachter, wat is het festijn van deze nacht De adembenemende dans van een stel losgelaten duivels, joelend, springend en hossend /op een ro kende vulkaan, in naakte omhel zing met alle lichtekooien, die ooit de aarde hebben geschandvlekt. Wachter, hoe lang duurt deze nacht? Werp uw venster open, ontsluit uw deur, omgord uw lenden, bind uw sandalen vast, zalf uw hoofd met nardus en laat de eerste licht stralen van de nieuwe dag binnen, want zie, de zon ryst aan de kim; uw Verlosser leeft en staat gereed de drempel van de nieuwe tyd te overschrijden. P. H. RONGEN O.C.R. f I I lllllllll I I I I I I I iii i I i i I' II i i I I I i I i iii iii li III' i' llllliril 1 I ALGEMENE VERHOGING van courantenabonnementsprijzen per 1 Jan a.s. De organisatie van de hier te lande verschijnende nieuwsbladen, - „De Nederlandse Nieuwsbladpers", heeft zich in verband met de z zeer belangryke stijging van de aan het uitgeven van een nieuws- - blad verbonden kosten genoodzaakt gezien haar leden dringend te z adviseren per i Januari 1951 een algemene abonnementsprijsverho- z ging toe te passen. 2 De directe aanleiding tot dit in overleg met de organisatie der dagbladen opgestelde en op de abonnementsprijsverhogingen der l dagbladen afgestemde advies was een nieuwe zeer ingrijpende ver- hoging van de prijs van het courantenpapier, die daardoor meer dan zeven maal zo hoog komt te liggen als de vooroorlogse. Deze jj papierprijsverhoging en de stijging van diverse andere aan het 3 uitgeven van een nieuwsblad verbonden bedryfsonkosten zijn oorzaak, dat het vasthouden aan de bestaande, zo lang mogelijk gehand- 1 haafde abonnementsprijzen in geen geval verantwoord is. Overeenkomstig het advies van de vereniging „De Nederlandse Nieuwsbladpers" is de verhoging van de abonnementsprijs van PEEL EN MAAS tot het uiterste minimum beperkt. De abonnements- prys wordt per 1 Januari a.s. met slechts 10 cent per kwartaal - verhoogd. De nieuwe abonnementsprijs bedraagt derhalve f 1.10 per kwartaal, f 2.20 per halfjaar en buiten Venray per post f 2.60 per "2 halfjaar. ~- Hoewel de verhoging niet toereikend is om de stijging der kosten te dekken, kunnen de lezers er op vertrouwen, dat de inhoud en het uiterlijk van de courant daar niet onder zullen lijden. Opening Jonge Boeren Centrum Doordat de huur van De Steeg by Arnhem werd opgezegd, was het jonge boeren-culturele centrum van de katholieke boerenorganisaties in Nederland dakloos. De leider, Theo van der Steen, moest naar een nieuw tehuis uitzien en vond dit vorig jaar reeds in het oude Gelderse landgoed Holthumse Hof by de Duitse grens ondei Berg en Dal by Nijmegen. Na de nodige verbouwing is giste ren dit centrum officieel geopend. Dodelijke val Maandagmorgen is de 26 jarige on gehuwde W. Derix te Bergen op onverklaarbare wijze uit het raam van ziin slaapkamer gevallen. Het slachtoffer, dat in zyn nachtgewaad werd gevonden had zyn halswervel gebroken, zodat de dood vrywel plotseling moet zijn-ingetreden. D. was enkel9 dagen lijdende aan een longontsteking. Verondersteld wordt, dat hy het benauwd heeft gekregen en een raam heeft willen openen, met bovengenoemd noodlot tig gevolg. i i i i uim'i'mkii i ki i'M.l l l' L Uü I Tielen Over de familie Tielen (Tylen), die nog ten onzent voortbestaat vertelt ons iets een oud grafzerk, of liever gezegd een grafkruis, waarop een Christusbeeld tussen Maria en Joan nes stond uitgebeiteld. Dat grafschrift luidde voor zover nog leesbaar Ao 1677 den 21 7bris is gestorven Hendrick Tylen. 1693 den 5 Aug. Maria syn huysvrouw. 17 de is gestorven Willem Tylen 17 Den is gestorven Marian Lemmens Ehgeluyde. G.T.D.S. Voor wie de laatste letters onver klaarbaar zyn, moge hier de uitleg volgen G betekent God. T betekent trooste. D betekent de. S betekent Siel of Sielen. De „Loonse" deur In sommige stukken komt voor, dat het portaal van parochiekerk een „Loonse" deur had. De verklaring van die naam is betrekkelijk eenvou dig. Bedoeld is dan namelijk de deur van het portaal, die gelegen was naar de kant van het dorp Loon of Overloon. Het is maar een weet Jan van Dijk In de eerste helft van de achttiende eeuw trad een zekere Jan van Dyk of Dijek in het huwelijk met een Jenneke of Joanna, die een dochter was van Peter Bystervelt. Door een erfenis kwam hy in April 1735 in het bezit van een boerdery te Lull. Een broer van Jenneke, Godfried ge naamd kreeg by cjie gelegenheid goederen in het land van Cuyck. Een organist van Venray Peter Alarts en Syken Thonissen hadden een muzikaal aangelegde zoon. Hij heette Mathys en trouwde met een Maria Groenen, die tegen do Weertse Pastoor Jacobus Groenen heerbroer mocht zeggen. Deze Mathys is organist geweest in Venray. Dat zal ongeveer in 1627 geweest zyn, in elk ge val werd hij in dat jaar landschryver van het ampt Kessel. Maar hij zal beide pos ten wel tegelijk hebben kunnen waar nemen. Opbloei van een mooie traditie Het is intussen al weer enkele maanden geleden, dat een tweetal kunstschilders in Venray werkzaam waren, waai van de een, Daan Wil schut, de St Catharinakerk in Leunen, in haar geheel tot een waardiger ver blijfplaats voor Christus Eucharisticus maakte en de ander, Jan Dyke, de dank en hulde van het Dekenaat Venray aan de Paters Minderbroeders in kleuren bracht, in een groots op gezette kruisweg in de Paterskerk. Daarmede is een belangryke schrede gezet, naar de uiteindelijke weder opbouw van zoveel schoons, dat door de oorlog onherstelbaar werd ver nietigd en is de traditie van eeuwen her. weer hersteld, toen men prachtige tempels bouwde, God ter ere, en de schone kunst in dienst werd gestï van het onwrikbare Godsgeloof. Daan Wilschut vooral, kreeg een prachtige kans, toen hem opdracht werd gegeven, de op zichzelf tamelijk sobere St Catharina kerk te Leunen, na haar restauratie te versieren. En hy heeft deze pracht kans aangegrepen, zo. dat het resul taat tot een der beste manifestaties is geworden van de hedendaagse kerkelijke kunst. Als glazenier en als wandschilder heeft deze jonge Limburgse kunstenaar blyk gegeven van zijn veelzijdig kun nen. Zo zyn de drie grote ramen van het priesterkoor daar wel een ge tuigenis van. Het centrale raam van het priester koor geeft het centrale geloofspunt: Christus' kruisdood. De beide ramen die het flankeren, geven elk in de basis een prototype van het kruis offer de offers van Abraham en Melchisedech terwyl daarboven vier profeten, die Christus' komst voor zegd hebben en de vier evangelisten, die het verhaal van Christus' Lijden en Dood opschreven, 'n plaats vonden. Deze ramen zyn een feest van kleur- flonkeringen, zegt Lou Maas in de Gazet van Limburg, een mozaïk van gele, paarse, rode, blauwe en groene vonkjes, die samen schieten tot een boeiend gecomponeerd beeldverhaal en beeldsymbool. Het werk in de xerk van Leunen, getuigt, van een zuiver gevoel voor monumentale vormgeving, een sterk talent en bovenal van een diepe Christelijke geest. En dit lijkt ons wel de beste critiek, die deze jonge kunstenaar over zijn werk kan horen. Zyn Noord-Brabantse collega Jan Dijken stond weer voor heel andere pro blemen. Met de aanvaarding van zyn opdracht om de kruiswegstaties te schilderen, die Venray de Paters Franciscanen heeit aangeboden by hun 6e eeuwfeest in onze Gemeente, heeft deze jonge schilder een zware taak op zich genomen, want do Pateis- kerk is een zeer moeilijke kerk voor een beeldend kunstenaar. Door de lange smalle ramen, met het tamelijk smakeloze glas in lood, komt het licht de kerk maar aan een kant binnen, terwijl de verdere sober heid van de kerk en de aankleding de opdracht nu niet precies verge makkelijken. De kruiswegstaties krygen aan een zijde het valse licht, maar aan de andere zijde helemaal geen licht en de schilder heeft daarvoor twee ver schillende reeksen moeten maken van de staties. De ene reeks, de eerste zeven heeft hy getemperd en in uitbeeldings vermogen en kleur afgezwakt, de zevende tot do veertiende daaren tegen aangescherpt van lijn en ver zwaard van kleur. Bovendien kwam daarbij nog het bezwaar, dat de eerste en de veor- tiende statie op een veel groter vlak moesten worden getekend en om een oplossing vroegen, die hy by de eerste statie heeft gevonden door. het grote binnenhof, waarin Pilatus zetelt, maar bij de veertiende statie niets wist te verkrijgen, dan door Christus verrijzenis er bij te schilderen, een oplossing, die wy nu niet bepaald ge lukkig kunnen vinden. Dyken heeft in overeenstemming met, de kerk, waarvoor hy ze schil derde, sijn staties tamelijk sober ge houden. In een byzantijns rustige styl heeft hy de Christusfiguur tel kens centraal geplaatst in het midden van de statie en op Hem het volle licht laten vallen. Langzaam maar zeker volgt hij Christus op zyn lijdensweg en van de Koning, die zwijgend voor Pilatus staat, zien we de Zaligmaker ieder statie meer afzakken, meer de Man van Smarten worden, tot uiteindelijk het kruis Hem uit Zyn lijden verlost. De schilder dringt zyn figuur de kerkbezoeker niet op, maar een ge lovige, die de Kruisweg afgaat, zal door deze wandschilderingen de juiste weg vinden voor een meditatie over Christus lijden en sterven en wordt geconfronteerd met grootheid en de zielenadel van de Mens geworden God. Jan Dyken heeft zyn zware opgave met zyn rustige beeldengroepen naar behoren vervuld en de Paterskerk heeft aan kleur en inhoud gewonnen. De Calvarieberg is levendig van opbouw en de satansdraak onder in, is een vlamment moment, waarop de paarse hoofdtint van de Kruisberg boeiend rust. En inderdaad, zo is het, wie als wij, op een zonnige namiddag in de herfst de kerk bezoekt, wordt ge troffen door de kleurenmengeling in het priesterkoor, die zulk een een voudige en rustige afsluiting vindt in beeldloze ramen, die in gedekte kleur gehouden zyn en die het licht op het laat gotische priesterkoor zulk een eigen karakter geven. De kerk van St. Catharina is een verzameling van verschillende stillen, we zien er het laat gotische priester koor, het neogotische schip, dat hier later door de grote Cuypers is aan gebouwd, terwyl daaraan later weer twee uitbouwen zyn toegevoegd. Alleen het gewelf heeft zyn oor spronkelijke vorm bewaard. Het is een precieuze ruimte, samengesteld uit tien kleine gewelven. In elk dezer gewelven schilderde Daan Wildschut een tafereel uit het begin van Christus aardse levenvan de Boodschap aan Maria tot en met de Lering in de Tempel. De taferelen staan in lichte kleuren tegen een homogeen lichtblauwe fond. De figuren zyn geplaatst op een on regelmatig bruingrijs vlak, dat een hechte basis geeft aan de compositie en toch het muurvlak intact laat. De achtergronden zijn zeer eenvoudig: een enkel architectuurfiagmeDt, een blad- of een boommotief. Op do grote wand, die schip van priesterkoor scheidt, schilderde Daan Wildschut het Laatste Avondmaal, dat vooral een typisch staaltje geeft, van het decoratief vermogen van deze jonge kunstenaar, die hiermede het uitbun dige en boeiende priesterkoor een waardige en rustige afsluiting geeft. Een priesterkoor, wat deze oude kerk opnieuw heeft verjongd en het heeft gemaakt, tot een der mooiste kerken van Noord-Limburg. En het is geen wonder, dat het weekblad de Linie in een bespreking van Wil- schuts werk dan ook zegt Wellicht hebt U nog niet Uw Nieuwjaars-advertentie voor Peel en Maas opgegeven Wacht daarmee niet langer want anders blijft het ver geten door de drukte der komende Kerstdagen. Geeft U ze dus vandaag of mor gen even aan ons bureau op. Zondag had te Well de Kringver gadering plaats van de Kring-Horst van de K.V.P. De Kring Horst is nu eenmaal, zowel wat reisgelegenheid als wat uitgestrektheid betreft, een van de moeilijkste Kringen in Nederland en als 't dan nog slecht weer is. dan kan iedereen begrijpen, dat de belang stelling niet al te groot was. Voorzitter Emonts heette in zijn openingsrede Deputé Peters uit Oirlo en het Statenlid Boots uit Horst, hartelijk welkom, alsmede de spreker- van die middag het Tweede Kamerlid Jan Maenen. Met trots kon hy mededelen, dat de kieskring Horst met haar 13.000 leden do grootste kieskring is van de K.V.P. en hy betreurde het, dat de rechter Maasoever nog geen vertegen woordiger heoft in de Prov. Staten, maar in de toekomst zou dat zeker veranderen. Na een uitvoerig debat over de aan vullende bijdrage van de huisraad schaderegeling, waarover wy elders in dit blad reeds het een en ander mededeelde, werd besloten Professor Romme, een uitgebreid rapport hier over te doen toekomen. Het Tweede Kamerlid Maenen, gaf een vry sombere lezing weg over de economische toestand, waarin Neder land thans verkeert. Hy consiateerde, dat de intregatie van de Europese economieën nog ver af is. Nederland consumeert nog steeds meer dan het produceert en het tekort op de betalingsbalans, dat vorig jaar 300 millioen, beloopt thans 1000 millioen. De volgende byeenkomst van de kring Horst der K.V.P. zal vermoe delijk in Februari as. worden ge houden, daar men van plan is dan een kaderdag te organiseren.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1