St. Nicolaas 10 TWEEDE BLAD. |a. y. ty. Stiaatman WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Maakt de K.A.B. van haar machtspositie misbruik Een beroep hier voorbereiding of emigreren waarheen, hoe, wie, wanneer? Koopt dus voor 6 Dec. vlug, U krijgt dan bij ons 0 Kunstmatige Inseminatie De leugen ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 No. 48 EEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uiigave Firm? van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraai 28 Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 i it. Abonnementsprijs p. kwartaal voor Venray I 1.00 bulten Venray f 1.20 uitsluitend bi] vooruitbetaling. Pater Jacobs sprak over: Angst voor de K.A.B. Het is een niet te miskennen verschijnsel, dat er ook in sommige loideride kringen in Nederland angst bestaat voor de K A B. Is deze angst gerechtvaardigd, met andere woorden: berust ze op goede gronden? Is het waar, dat de K.A.B. van haar machtspositie misbruik maakt Als men de uitingen van sommige zijden leest, kan men bemerken, hoe er bijv. geïnsinueerd wordt, dat de regering te veel kijkt naar de Raad van Vakcentrales; dat de K.V.P. zich al te veel laat leiden door de K.A.B,; dat zelfs de Kerkelijke autoriteiten al te veel de K.A.B. naar de ogen kijkt. Een dergelijk schrikbeeld kan op de duur geen gunstige gevolgen hebben. Var.daar dan ook, dat men zich in de kringen van de K A.B.- leiding ongerust maakt over dit verschijnsel. Men kan hier zelfs spreken van een noodlottig verschijnsel. Door deze angst, voortgekomen uit een zeker soort wantrouwen, wordt het idee van het klasseverschil en de klassenstrijd weer aangewakkerd, zeer tot nadeel van de geest van samenwerking; die in deze tijd van opbouw meer dan ooit nodig is De K.A.B.-leiding neemt deze zaak zeer ernstig en heeft er van gemaakt een onderwerp van bespreking op de ontwikkelingsavonden, die in de ver schillende afdelingen gedurende de wintermaanden worden gegeven. In Venray was het Woensdagavond de bekende spreker Pater Jacobs, die zijn visie op dit vraagstuk op de hem bekende vlotte en boeiende wijze be handelde. De verwijten De critiek op de K.A.B. richt zich, aldus deze spreker, niet alleen tegen de beweging als zodanig; men valt ook de individuële arbeiders aan. De arbeiders - zo zegt men zijn nooit tevreden. Ze stellen steeds hogere eisen. Ze zien eenzijdig het arbeidersbelang, zonder rekening te houden met het algemeen belang. Ze weten geen onderscheid te maken tussen het. sociaal wenselijke en het economisch mogelijke. Ze vei langen een steeds groter stuk van de wel- vaartskoek, vergetende, dat er in het geheel geen koek te verdelen valt. De leiders krijgen dan meteen een veeg uit de pan door de bewering, dat zo hun leden niet de waarheid onder ogen durven brengen. Reacties van arbeiderszijde Dat er van arbeiderszijde op deze beschuldigingen reacties komen, is duidelijk. De arbeiders beweren, dat men blijkbaar de goede voornemens van de eerste na-oorlogse jaren ver geten is; dat de vrees voor Stalin klaarblijkelijk het begin van de sociale wijsheid is geweest en dat nu men waarneemt, dat de Nederlandse ar beiders niet van het communisme zy'n gediend weer aan het terugkrab belen is; dat de prekers van soberheid zichzelf niets tekort doen; dat de prekers over sociale onrust rondrijden in sleeën, zoals ze er voor de oorlog geen hadden. Een verschijnsel, dat. men niet achteloos mag voorbijgaan. Zo schrompelt het tere plantje van het onderlinge vertrouwen ir.een en dat in deze tijd, nu we weten, dat het algemeen welzijn alleen kan ge dijen door een geest van eendracht, Is er reden voor deze angst? Als deze angst bestaat en inder daad bestaat dezb angst in sommige kringen dan moet men zich wel afvragen, of er reden is om aan te nemen, dat de arbeidersbeweging en meer speciaal de K.A.B. misbruik maken van hun macht. Als men, aldus Pater Jacobs, ons vraagt, of de K.A.B. streeft naar een machtspositie, dan antwoorden wij daarop volmondig en zondei enige terughoudendheid: Inderdaad, dat doen we. De reden daarvan is, dat de JK.A.B. aan haar beweging en aan haar leden verplicht is, een machtspositie in te nemen, ombaar goed recht te kunnen bepleiten en te kunnen verdedigen. Als men zijn rechten wil verdedigen en men zorgt niet tegelijkertijd voor een sterke positie, dan lukt dat nooit, We leven jammer genoeg niet in een maatschappij, waarin het recht zodanig gewaardeerd en ge ëerbiedigd wordt, dat het vanzelf- spreken is, dat ieders belangen ten volle worden gegarandeerd. Was dat wel zo, dan was er geen con centratie van krachten van ar beiderszijde nodig. Nu ipoet deze er wel zijn. We geven dus toe, aldus Pater Jacobs, dat we doelbewust streven naar een machtspositie, want we weten, lat in deze vergiftigde tijd, waarin de denkbeelden van het libe ralisme nog nawerken, de macht van het getal, de macht van het verstand en de macht van het geld hun in vloed doen gelden. Terwille van het belang der ar beiders, waarvoor de K.A.B. strijdt, maar ook terwille van de algemene rechtvaardigheid moet de K.A.B. wel zorgen, dat ze een machtspositie in neemt. Te lang heeft om een ge dachte Quadragesimo Anno te citeren het kapitaal zich een te groot deel van de opbrengst toegeëigend. Het punt waar alles om draait Het is waar: van een machts positie kan misbruik gemaakt worden. Maar... is er reden om aan te nemen, dat de K.A.B. van haar machtspositie misbruik maakt? Waar ter wereld aldus Pater Jacobs is er een organisatie aan te wijzen, die er meer naar gestreefd heeft, haar leiders verantwoordelijk heidsbesef by te brengen dan zulks bij de K.A.B. het geval is? Wordt dit gestaafd door bewijzen Inderdaad, Indien de leiding van de K.A.B. het zou hebben gewild, zou in de laatste jaren staking na staking uitgebroken zy'n en nog uitbreken. Als Nederland er ligt als 'n soort eiland van sociale rust in een ver warde wereld, een wereld vol sociale stormen, dan is dat te danken aan het verantwoordelijkheidsbesef van de leiding der bonafide arbeiders organisaties, zoals de K.A.B,, het C.N.V. en het N.V.V. Kennen de arbeiders linn plaats in de maatschappij Wanneer men om met de woor den van Rerum Novarum te spreken aanneemt, dat „uit de arbeid der werkers de welvaart der volken voort komt", dan weet men ook, dat de plaats der arbeiders in de maatschappij een zeer voorname is. En dat mag men niet vergeten de arbeiders zijn thans zover groeid in ontwikkeling en in besef van eigenwaarde, dat ze niet meer onmondig willen zy'n. De arbeiders stand is mondig geworden. Dat men dat toch vooral niet vergeten. De ar beiders willen, waar dat past, hun deel by dragen in de leiding. Ze hebben de encyclieken leren ver staan. Ze kunnen niet berusten in een toestand, waarin aan hun ver stand van volwassenheid tekort gedaan wordt. En, wanneer men weet te zien op een breed plan, het is toch zonder twijfel in het algemeen belang, dat men leiders en voorgangers kan kiezen uit een brede groep van de bevolking, dus ook uit de kringen van de ar beiders. De verlangens zijn redelijk Zy'n de looneisen te hoog Men behoeft slechts een vergelijking te maken van het nominale loonpeil der Nederlandse arbeiders en dat der arbeiders der andere West-Europese landen, om te ontdekken, dat van overdreven looneisen geen sprake is, Het Nederlandse loonpeil ligt niet aan de kop, het ligt aan de staart. De looneisen zy'n derhalve niet zodanig, dat ze de algemene welvaart bedreigen. De eis der medezeggenschap is een eis, die volkomen verantwoord is en de lyn der algemene welvaart op voert. Ook de verlangens der arbeiders en meer in het bijzonder die van de K.A.B. op het gebied van cultuur en opvoeding zy'n bescheiden en ver antwoord. Als de K.A.B. streeft naar her vormingen in het onderwijsstelsel, is dat, omdat men het lager onderwijs meer wil zien afgestemd op de be hoeften van het leven en minder op een voortzetting van dat onderwijs. Het overgrote deel der leerlingen immers volgt geen hoger onderwijs. Persoonlijk, aldus Pater Jacobs, heb ik nog veel wensen op het gebied der cultuur en van de» voortgezette op voeding. De overheid moge grotere steun aan de jeugdbeweging gaan geven dan tot dusver, ze bevoröere in sterke mate het ontwikkelingswerk, ze schenke ruimschoots aandacht aan de vrye-tyds-besteding enz. Geen reden tot argwaan Neen, aldus spreker, er is geen steekhoudende reden tot argwaan. Wy zyn geen gevaar voor de gemeen schap. Het feit, da* wy een machts positie nastreven, bestaat, maar dat is dan ook alleen omdat wij geen kans er toe zien, de eigen rechten op Dit zyn nog maar enkele vragen van de velen, die zowel ouders als jongeren zelf bezig houden of althans horen bezig te houden, met betrek king tot de toekomst. Het is de grote verdienste geweest van de Vestigingscommissie van de Limb. Land en Tuinbouwbond, dat zy reeds direct na de bevrijding begon met voorlichting over emigratie en beroepsomschakeling en daar by ook zoekt naar mogelijkheden. Haar optreden werkte stimulerend, zelfs voor de landelijke organisatie van de Katholieke Boerenstand. Al was het vestigingsprotleem voor de boerenstand het meest urgent toch bleek reeds spoedig en steeds duidelijker, dat ook in andere standen belangstelling voor emigratie bestaat. Er bestond reeds een Katholieke Centrale Emigratie-Stichting, in het leven geroepen door de Landelijke Besturen der standsorganisaties. Zoals we reeds eerder berichten, is nu ook oea Emigratie commissie van de gezamenlijke Limburgse Standsorganisaties gevormd. Deze commissie is reeds onmiddellijk m«t haar werk gestart en voortbouwend op hetgeen de Vestigingscommissie van de L.L.T.B. in het verleden deed, organiseert zy korte voorlichtingscursussen '>p „Geerlings- hof'. Behalve voor ouders en jongeren uit de boerenstand, zyn deze korte studiedagen nu dus bedoeld ook voor arbeiders en andere standen. De eerste van deze studiedagen vindt plaats van 8—10 December a.s. Van Vrijdagmiddag 6 uur tot Zondagmiddag 4 uur. De kosten bedragen f 7.50 per persoon, alles inbegrepen. Er worden 0.111. over de volgende onderwerpen inleidingen gehouden: „Verantwoordelijkheid van ouders en jongeren zelf inzake de toe komst". „In welke beroepen is in Nederland nog plaats „De verschillende emigratielanden" 0 a. Canada, Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland, eventueel met films. „Het gezin bij de emigratie" Behalve van 8—10 December worden nog dergelijke studiedagen ge houden op 8-10 Januari; 29-31 Januari en 16-18 Februari. Vooral voor hen, die nog geen bepaalde keuze hebben van een beroep of een emigratieland, is deze eerste oriënterende cursus van veel belang. Aanmelding by Volkshogeschool „Geerlingshof" te Valkenburg, waar na verdere in':chtingen toegestuurd worden. •tf'J'P vindt steeds de fijnste smaken kocht bij ons veel goed, dat de prijzen laag zijn, dat moet terug. Vraag niet hoe of dit kan, Maar profiteer er van Alle goederen by ons gekocht worden GRATIS thuisbezorgd Maasheeseweg 7 Telef. 436 ADVERTEREN VERHOOGT UW OMZET maken, maar Zaterdags wordt twee maal de rondrit gemaakt. De op Zondag by de boerenbonden aange geven beesten, worden 's Maandags morgens direct behandeld. By het opgeven der tochtigheid moet men steeds het busnummer opgever., alsmede zy'n naam en adres, het aantal te insemineren stuks vee, de stier die men wenst en datum en uur van het begin der tochtigheid (dit laatste alleen wanneer het dier Zaterdag of Zondag tochtig is ge worden. De inseminaties, waarvan de kosten voorlopig hetzelfde zyn als de natuur lijke, moeten op stal gebeuren, ook des zomers. De Enseminator moet een helper ter beschikking worden gesteld en gebruikt 5 liter kokend water. Men zorge dus dat die gereed ziin. Dt= stieren die voor de K.I. wor den gebruikt zyn Maria i2's Paul, Jan II, Bora's Paul en Albert. 0 Dinsdag 28 November zal misschien een historische dag zijn, in de ge schiedenis van onze Venrayse land bouw en veeteelt, want op die datum is men begonnen na een geruime tijd van voorbereiding met de Kunstmatige Inseminatie der koeien. Het is hier niet de plaats om het vraagstuk der K.I. te bespreken, men heeft dat reeds meer dan voldoende gedaan in alle mogelijke vergaderin gen, terwijl daarnaast vakbladen en boeken overvloedige lectuur daarover een andere wijze veilig te stellen dan op die manier. De rechten van andere bevolkingsgroepen zien wy daarbij niet over het hoofd. Tenslotte, zo beëindigde Pater Jacobs zijn uiteenzetting, zou ik de vraag willen stellenHoe zou het er in Limburg en in Nederland hebben uit gezien, als er eens geen K.A.B. zou zyn geweest Men beantwoordde deze vraag eens eerlijk. Niet overal is de angst voor de K A.B. aanwezig. Zeer zeker niet. Maar, waar ze bestaat, dient ze te verdwijnen. Er is geen reden voor. Door deze gedachte te blijven lanceren, schaadt men de goede zaak en be lemmert men een opbouwende arbeid geven, maar nu de Commissie van Veeteelt, zoals we al zeiden, na lang durig en gedegen overleg, de K.I. hier in gaat voeren, zullen onze Venrayse boeren ook liun volledige medewerking moeten geven aan dit werk. Wanneer eenieder de verschillonde voorschriften navolgt, dan kan de K I. niet alleen op het juiste tijdstip en op de juiste wijze gebeuren, maar zullen de resultaten ook van dien aard zyn, dat binnen enkele tyd de landbouwers zelf vergelijkingen kun nen maken en zelf kunnen oordelen over het nut en de voordelen van de K.I. Ten overvloede zy dan nog eens hiei> vermeld, dat het aanmelden van een tochtig dier moet gebeuren tele fonisch tussen 8 en 9 uur 's morgens aan de Zuivelfabriek, Tel. K 4780-560. Castenray, Blitterswyck, Heiide, Oirlo, Merselo, Oostrum en Ysselsteyn (waaronder ook Peelplan-Zuid hoort) kunnen tussen half 8 en half 9 zich ook melden by de plaatselijke afde ling van de Boerenbond. Leunen hetzelfde, maar hier moet de aan melding gebeuren tussen 8 en 9 uur aan de stierenstal. Bovendien bestaat voor alle leden Zaterdagsmiddags tussen twee en drie uur gelegenheid voor melding rechtstreeks aan de fabriek. Drie Enseminators staan iedere dag klaar, die eenmaal per dag hun route had kunnen vertrekken uit de nood- school. Hy bracht dank aan allen, die hun krachten gegeven hadden voor de tot standkoming van dit gebouw en hy verzocht de ZeerEerw. Heer var. Nieuwenhoven de school in te wyden. Na het zingen van het Veni Creator voltrok de Inspecteur de liturgische plechtigheid, waarna ook by allen dankte die de school hadden opge bouwd. Naast de kerk is de school het voornaamste gebouw in een dorp, en hij sprak de hoop uit, dat ook dit nieuwe gebouw er toe zou mogen bijdragen, dat de jeugd van nu op zou groeien tot mensen, die niet alleen wetenschappelijk onderlegd zy'n, maar die daarnaast in hun rijk geloof de kracht en de sterkte kunnen putten voor de tegenslagen van hec leven. In hun rijk geloof, waarvoor in deze nieuwe school de grondslagen worden Legt de leugen af en spreekt de waarheid tot de naaste. (Ephes. 4. 25.) Niemand wil voor leugenaar te boek staan en toch wordt er in de wereld op los gelogen, dat het een plezier is. Er werd gelogen ten tyd6 van Sint Paulus volgens zijn verma ning Legt de leugen af en spreekt de waarheid tot de naaste", er wordt jelogen ook in onze dagen. Vroeger oog men in het klein; thans doet men het op grote schaal, omdat de pers en de radio aan de leugen veel langere en snellere benen gegeven hebben. Iedereen liegt en toch wil niemand voor leugenaar doorgaan. De opvoedkundigen beweren, dat alle kinderen op een bepaalde leeftijd liegen. Het is de tyd, dat het ver stand begint te werken, maar nog niet overheerst. Het kind ziet in werkelijkheid, wat het meent te zien en liegt dus niet volgens zy'n eigen oprechte overtuiging. In dit opzicht bly'ven wy allen min of meer kind. al liegen wy dan ook gewoonlijk zonder oprechte overtuiging. Wy, grote mensen, liegen, als wy er voordeel in zien, als de volle waarheid wat moeilijk of omslachtig is, als de volle waarheid ons in het zonnetje of op het zondaarsbankje zet. We liegen om ons uit een pijn lijke situatie te redden, om onze eer op te houden, om een beschaming te vermijden, om een domheid of een vergeetachtigheid goed te praten. We liegen ook wel eens om iemand een plezier te doen, omdat het nu eenmaal niet leuk is iemand zy'n doodvonnis recht in het gezicht te zeggen. We liegen ook wel eens uit scherts om een anecdote wat moer pit te geven, om een avontuur wat interessanter te maken, om een vaar, waaraan men gelukkig ontsnapt is, wat aan te dikken. We liegen eigenlijk zo'n beetje min of meer alty'd. Er bestaat een speciale groep van leugenaars, de oplichters, de zwende laars, de flessentrekkers, de leuge naars, die van de leugen hun brood winning maken en er wel by varen. Daarnaast bestaat er nog een ander college van leugenaars, die van de leugen hun sport maken, de bluffers, de opsnijders, de groothanzen, de dichters van het jagerslatijn. We liegen zo gemakkelijk en zo lichtvaardig en vergeten, dat daardoor in het gevolg komen van „de vader der leugen". P. H. RONGEN O.C.R. -f Met het Wilhelmus werd de plech tigheid gesloten, waarna het publiek de nieuwe school kon bezichtigen, al of niet begeleid door de kinderen, die een gratis vacantiedag ter gelegen heid van dit feest van de heer In specteur kregen aangeboden. In vergelijking met de oude nood- schuur, zullen onderwijzend personeel en de kinderen, zich in dit eenvou dige, maar zeer doelmatige gebouw, wel goed op hun gemak bevinden, daar nu ruimte in overvloed aanwezig is en licht en lucht behoorlijk gere geld kunnen worden. Het is slechts te betreuren, dat de kelder klein is uitgevallen en dat een behoorlijke bergplaats nog ontbreekt, maar men bouwt in deze tyd nu eenmaal niet wat men wil. Architect Coumans kan tevreden zyn met dit gebouw, wat door het aannemersbedrijf P. Volle- berg en Zn. een schone verwezelyking vond. Inzegening nieuwe School in Oostrum „Moge Gods zegen rusten op hen. die hier onderwijs geven en hier onderwijs krijgen, opdat de nieuwe school rijkelijk zyn vruchten af zal werpen tot heil van het goede Oostrum". Met deze woorden besloot de Bis schoppelijke Inspecteui voor het Lager Onderwijs, zy'n rede, waarin hy de zinvolle betekenis had uiteen gezet van de inwijding van de nieuwe school, welke handeling hy zo juist voltrokken had. Om 9 uur was in de intieme Maria kapel een plechtige H. Mis opgedragen door de ZeerEerw. Heer Pastoor Asselberghs, om God te bedanken, voor de voorspoedige bouw en Zyn zegen af te smeken voor allen, die er in werken. En na deze H. Mis stond de gehele schooljeugd van Oostrum aangetreden om de gasten naar de nieuwe school te begeleiden. Daar was dan de Bisschoppelijke Inspecteur de ZeerEerw. Heer van Nieuwenhoven, de Inspecteur van het Lager Ondrwys de heer Hermans, de EdelAchtb. Heer Burgemeester en het kerkbestuur van Oostrum, dat als bouwheer opdracht voor nieuwbouw had gegeven. Met de Harmonie voorop werd naar het schoolgebouw getrokken, waar Pasmoor Asselberghs voor de aanwe zigen meest moeders nog eens in het kort de moeilijkheden memo reerde, die men ondervonden had voordat dit nieuwe frisse gebouw tot stand had kunnen komen, en men IQecdiende óndetubtidinq Maandagmiddag verzamelden zich de leden van de Venrayse Vrijwillige Brandweer, deze keer nu eens niet voor het blussen van een brand, maar om hun commandant, de heer P. Pouwels, te huldigen, voor het feit, dat hy 25 jaar onafgebroken actief lid was geweest van dit corps. In de raadszaal was het de Burge meester van Venray, die de heer Pouwels alle lof toezwaaide voor de wijze waarop hy zich steeds stipt en nauwgezet van zy'n plicht had ge kweten. Speciaal memoreerde Spreker zy'n werk in de oorlogsdagen. Het was mede het werk van de jubilaris, dat de reorganisatie van 't brandweer corps hier werd doorgevoerd en dat dit succes had bewezen de resultaten op de provinciale landelijke brandweer- wedstrijden. Het corps staat momen teel op hoog peil en daarvoor dankt het gemeentebestuur specia de leiding en in deze de uitvoeronde commandant. Als brandmeester had de heer Pouwels in de tyd van bezetting en bevrijding een zware taak, vooral toen de bommen vielen en granaten in sloegen, maar deze taak is steeds met grote plichtsbetrachting vervuld. Als bly'k van grote waardering voor al hetgeen hy voor de gemeenschap heelt gedaan, spelde de Burgemeester hem het zilveren kruis van verdiensten uitgaande van de Nederlandse ver eniging van brandweercommandanten op de borst, die alleen wordt uitge reikt voor trouwe plichtsbetrachting en sprak de hoop uit, dat het hem gelukken zou de paraatheid van het corps zo te houden, dat brand in Venray geen kans krijgt. In zijn dankwoord trachtte de ju bilaris alle lof af te wimpelen, want juist door de hoede geest in het corps en het prima nieuwe materiaal werd zijn taak licht. Hij besprak in 't kort de geschiedenis van Venrays brand weer en hoopte, dat de goede geest steeds vaardig zou blyven. Hiermede was het officiële gedeelte afgelopen en verzamelden zich de brandweerlieden in hun clublokaal „de Trap", voor een gezellig onder onsje. Veel lof is op die avond P. Pouwels nog toegezwaaid en wy wensen hem ook nog een „Ad muitos annos". Koelhuisboter wordt opgeruimd Over veertien dagen ongeveer zal voor de Nederlandse consument na tuurboter verkrijgbaar worden gesteld voor de pry's van 75 cent per pakje In verband met het gevorderde seizoen en met de huidige export mogelijkheden heeft de regering namelijk besloten een partij van 1.600.000 kg. boter, welke van de zomerproductie als buffervoorraad voor de export in koelhuizen was opgeslagen, tegen gereduceerde prys in ons eigen land in consumptie te brengen. Zulks om kwaliteitsver mindering door langduriger opglag te voorkomen. De party zal door het in- en verkoopbureau voor zuivel via de normale handel op de binnenlandse markt worden gebracht. De verpak king zal worden voorzien van het opschrift: „Koelhuisboter."

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1