Vroede vaderen vergaderden. FA. M. J. VOLLEBERGH ZN. febcpent het geheel nieuuie op Zaterdag 2 December, om 4 u. n.m. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Verkrijgbaar bij Uw winkelier MEUBELFABRIEK EN MEUBELHANDEL - VENRAY DOOR DË OORLOG VERWOEST PAND FA. M. J. VOLLEBERGH ZN. VENRAY ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 No. 48 EEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Drukkerij Kantoorboekhandel Grooiestraat 28 Venray Telefoon K4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op eenvreag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venrey f 1.00 bulten Venrey f 1.20 uitsluitend bij vooruitbetaling. Einde van de zandwegen-misère. Hand- en spandiensten leveren nog te veel op. Drie nieuwe scholen. Hensenius zal herrijzen. In een goed uur heeft de Venrayse Raad zich Dinsdag j.l. door een 13 punten tellende agenda heen gewerkt, waaraan ditmaal nu eens niets werd toegevoegd en in dat uur zyn ver schillende stukken op tafel geweest, die van het grootste belang zijn voor Venray, zoals de aanschaffing van een wegen-schaaf, die volgens des kundigen een einde zal maken aan de zandwegen misère en daarmede verschillende Raadsleden aan zich zal verplichten. Maar laten we beginnen by het begin, toen de Voorzitter mededeling deed, dat er bericht van verhindering was binnengekomen van de heren Reintjes en H. Janssen, terwijl ook de heer Wismans afwezig was. De ingekomen stukken bestonden uit schrijvens van Ged. Staten, waarin zij mededeelden de volgende Raads besluiten goed te keuren: a. het aangaan van een kasgeld lening van een half millioen; b. het verpachten van grond; c. het aangaan van een rekening courant overeenkomst, van een geldlening van f 852.000,— en een kasgeldlening van f 100.000.— Vervolgens een mededeling, dat het Bestuur der Lagere school in Casten - ray, het oude schoolgebouw en speel plaats niet meer als zodanig gebruikt. Deze mededelingen werden voor kennisgeving aangenomen, Nieuwe scholen In de loop van 1951 kunnen weer drie nieuwe scholen worden gebouwd. En wel een tweede jongenschool in de kom, een drieklassige school op de Heide en een drieklassige school in Oirlo. De raad werd gevraagd hiervoor de door de wet nodig ge achte medewerking te verlenen. Voordat ze dit echter deed, vroeg de heer VERMEULEN waarom ex- geen rapport was uitgebracht door Gemeentewerken over de school in Oirlo, daar men zo nog niets wist. De VOORZITTER wees er op dat reeds vroeger, toen men nog dacht aan een herstel der oude school, een rapport was uitgebracht en juist naar aanleiding van dit rapport, waaruit gebleKen was, dat nieuw bouw minder zou kosten als herstel, nu een nieuwe school gebouwd zou worden. De heer MAAS vroeg waar op de Heide de nieuwo school zou worden gebouwd en uit het antwoord van de VOORZITTER bleek, dat hierover nog overleg zou worden gepleegd met het schoolbestuur. Maar hy meende dat dit wel zou gebeuren op de oude plaats. De heer VERMEULEN had echter andere berichten g6hoord, maar men zou het overleg maar rustig afwach ten. De heer CUSTERS wilde dan weten, wat er met de oude school in Oirlo zou gebeuren, als de nieuwe klaar was. De VOORZITTER maakte hem duidelijk, dat dan de school terug kwam aan de gemeente, die hier dan wel met de nodige voorstellen zou komen. Z.h.s. werd dit voorstel aangeno men, evenals het verlenen van f 708.15 voor leermiddelen aan de Jongensschool-Kom. Wegschaaf Sinds verschillende Raadsleden in Deurne een wegschaaf bezig hebben gezier. met het gelijk maken van zandwegen, waren de heren niet meer te houden en B. en W. was niet zo goed, of zy moesten meteen voorstei van dien aard komen. En inderdaad, dat was er nu. Er zal een zware wegschaaf komen, uitgerust met een Parkins Diesel met dubbele achterwielen, met opklapbaar schaafmes en uitzwaaiende ploeg voor de somma van f 16.125,— De heer MAAS sprak namens een groot deel van de raadsleden, toen lxy nog eens wees op het grote nut van deze machine voor onze met zand wegen zo rijkelijk gezegende gemeente, wat de heer STEEGHS ook nog eens onderschreef. Maar de heer ODENHOVEN, die al die loftuitingen op deze machine en zyn prestaties had gehoord, meende nu een gerede aanleiding te vinden om dan maar meteen de hand- en spandiensten op te doeken en diende daarvoor een voorstel in. De VOORZITTER bracht hem echter by, dat deze machine wel hand- en spandiensten zal vervangen, maar ook betaald moet worden. En al zal zeker de hand- en spandiensten opnieuw aan de veranderde toestand worden aangepast door een soepeler afkoop methode, een armlastige gemeente krijgt nooit toestemming om deze belasting te laten schieten en de gelden die deze opleveren zullen be steed worden voor afkoop van deze machine. Daar kon de heer ODENHOVEN niet tegen op en het voorstel werd zonder meer aangenomen. Electriciteitsperikelen In de vorige Raadsvergadering was nogal het een en ander te doen ge weest over de electriciteitsvoorziening op de Oostrumse Heide. In April heeft de voor dit doel uit de buurt schap opgerichte Stichting by de P.LE.M. gevraagd, hoeveel de kosten zouden zijn van de aanleg van het net De P.L E.M. heeft toen aan het Gemeentebestuur een brief geschreven met een prijsopgave van f 12.590. De Gemeente die meende, dat de Stich ting ook een dergelijk schrijven had gekregen, heeft hiervan geen verdere mededeling gedaan. Dit was echter niet het geval en in October heeft de Stichting voor de tweede maal om een prijs gevraagd. Nu stuurde de P.L.E M. rechtstreeks een prijsopgave naar de Stichting, die maar liefst f 2080.— hoger was. De Stichting kreeg toen in de gaten, dat reeds eerder een goedkopere prijs opgave was gedaan en by monde van de heer CAMPS protesteerde zy in de vorige Raadsvergadering tegen het feit, dat zy van het misverstand, dat was ontstaan, de dupe zou wor den. B. en W. beloofde toen de zaak alsnog eens te zullen onderzoeken en op deze vergadering kwam het voor stel om naast de gewone bijdrage van f 4000.— ook het verschil van f 2080.— voor rekening van de ge meente te nemen. De raad ging er mee accoord, mits B. en W. zou proberen by de P.L E.M., die ook mede schuldig was aan dit misverstand enige consideratie en korting los te krijgen. De VOORZITTER vertelde, dat hier over reeds was gecori-espondeerd, maar dat de P.L.E.M. afwijzend had beschikt. Gedachtig het spreekwoord dat de aanhouder wint, zou echter nog een poging worden gewaagd. Het Noorden wordt verwaarloosd Door een vriendelijkheid van Ged. Staten is by de toekenning van het bouwvolume weg- en waterbouwkun dige werken 1930 ook gelegenheid gegeven voor herstel en verbetering van de Heidse grindweg en Volense grindweg. Hoewel deze niet op de begroting staat van,dit jaar, stelde «B. en W. voor dit presentje maar te accepteren. De heer ODENHOVEN kon zich dan niet langer meer inhouden en in een vurige speech kwam hy op voor de Laagh6idseweg, die by de jongste begrotingsbehandeling reeds was aangeduid, als de weg, die het eerste zou worden opgeknapt. En nu schieten weer andere voor. Zo schijnt het voortaan altijd te gaan, aldus de spreker, gas komt er geen, riolering komt er geen, een nieuwe weg komt er niet, het Noorden van het dorp schynt niet meer mee te tellen. Of de VOORZITTER nu al beweer de, dat dit enkel mogelijk was door Ged. Staten en dat de Laagheidse weg zeker no. 1 zou zyn bij de be groting 1951, waardoor hij gelijktijdig met de wegen van het Volen en de Heide zou worden hersteld, het mocht allemaal niet baten. De heer ODENHOVEN was dermate diep gegriefd door deze vermeende achterstelling van het Noorden, dat hy vierkant tegenstemde. Hy bleef echter- alleen staan en de rest van de raad kon accoord gaar. met dit onverwachte buitenkansje. Hetzelfde deden zy met de begro tingswijziging voor de riolering voor de 40 woningen en kende de Burger lijke Verdediging met ruim gebaar alsnog f 600.— toe, waarschijnlijk omdat ze wisten, dat het Ryk dit toch weer terugbetaald. In de vergadering van 8 Septem ber werd een regeling getroffen voor de geneeskundige verzorging van het gemeentepersoneel, maar voordat deze naar Ged. Staten kon worden door gestuurd ter goedkeuring, was er van de Minister een andere landelij ker regeling gekomen, zodat B. en W. deze nu maar weer aan de Raad voorlegde, die er direct mee accoord ging onder intrekking van hun eigen ontwerp. Overdag Uw fiets op slot. Onder de bezteting heeft de Bur gemeester ook de taak van de Raad waargenomen en zodoende verorde ningen gemaakt en vastgesteld. De Raad werd nu verzocht enkele van deze verordeningen opnieuw vast te stellen, waarmede zy ook grif accoord ging. Alleen wilde de heer SELDER wel graag de bepaling geschrapt zien, dat fietsen overdag ook afgesloten moeten worden, aangezien hier een of andere nijvere politieman wel eens een ryk arbeidsterrein vinden kon. De VOORZITTER wees er op, dat de politie in deze zeer soepel optreedt, maar vond deze maatregel toch wel van belang. Gelukkig is fietsendief stal in Venray een zeldzaamheid, maar men kan toch beter een proces betalen, als zyn fiets kwyt zijn. Die mening was de Raad ook toe gedaan en dus overdag ook de buiten staande fietsen op slot Industrie en Arbeids bureau. Op 8 December loopt het huurcon tract van de Tricotagefabriek Beeren en Zn. af en het is deze firma hier in Venray schijnbaar zo goed beval len. dat zy nu de oude Wederop- bouwbarak voor een langore termijn wil huren, namelijk voor 2 jaren, met stilzwijgende verlenging van telkens een jaar en een opzegtermijn van 3 maanden a f 150 per maand. De heer VAN HAAREN wilde weten, of de woning, die in de eerste maanden niet by de huur inbegrepen was, er nu ook onder viel. De VOORZITTER bevestigde dit en vertelde tevens, dat de Fa. Beeren deze woning voorlopig heeft verhuurd aan het Arbeidsbureau. De heer ODENHOVEN vond de huur wel wat laag. Toen de VOORZITTER hem echter vertelde, dat dit nog al meeviel, verzuchtte hy, dat dan de gemeente tenminste ééu gebouw in Venray had dat rendabel was. De heer VERMEULEN vroeg, vrat men nu feitelijk met 't Arbeidsbureau van plan was. De VOORZITTER kon niets anders vertellen, als dat het betrokken Ministerie plannen dienaangaande aan het maken was. De heer Fr. JANSSEN sprak de hoop uit, dat hier snel een oplossing gevonden worde, daar die eindeloze zwerfpartyen door het dorp voor deze zo nuttige instelling allesbehalve prettig zyn. De VOORZITTER beloofde hem, dat B. en W. hun uiterste best hier voor zouden doen. Baas in eigen straat. De provincie Limburg heeft voor gesteld de provinciale weg van Venlo naar Maashees, voor zover deze dooi de kom van Venray loopt, voor f 1 - over te dragen aan deze gemeente, Bovendien krijgt de gemeente voor de afkoop van het jaarlijks onderhoud nog f 24.435, terwy'l tevens een sub sidie is toegezegd van 50 pet. voor de verbetering van de weg, indien tenminste die verbetering geschiedt volgens voorop gesteld plan, binnen de vyf jaren. De Raad kon hiermede accoord gaan, nadat de VOORZITTER op de vraag van de heer Fr. JANSSEN gezegd had, dat inderdaad de ge meente nu verkeersvoorschriften e.d. zelf kon maken voor dit weggedeelte. Tevens kreeg de heer ODENHO VEN ten antwoord op de desbetref fende vraag, dat de kom op de Maas- heseweg liep tot kilometerpaal 24500 tegenover Gommans. Grondverkoop. H._ Dinghs uit Castenray wil aan de Lollebeek te Oirlo, een stukje van de gemeente kopen van 900 M2. B. en W. stelde voor, deze grond te verkopen voor 30 ct. per M2 of f 270.— De heer STEEGHS vond die prijs zeer hoog en volgens zyn gesprek met Dinghs zou die dat nooit betalen, het zou toch ook wel minder kun nen. De VOORZITTER wees er op, dat de Raadsleden hier zitten voor het gemeentebelang en niet voor dat van een enkeling. Deze grond is geschat en Dinghs zal wel op de hoogte ge steld zyn van de pry's, dus vond hy het wel vreemd, dat er nu over gepraat wordt. De heer STEEGHS merkte op, dat Dinghs van geen pry's wist en hoog uit f 100 wilde geven. De VOORZITTER had daar niets mee te maken. Het ging nu over f 270. Wat de heer Dinghs met dit bod zou doen, is een andere zaak Toen ging de Raad maar accoord met dit voorstel, nadat bovendien Wethouder PUBBEN nog gewezen bad op de prysbeheersing, die hier over ook nog wel wat te bedisselen had. Woningcommissie. De commissie van advies, als be doeld in art. 8 van de Woningruim- tewet 1947, moet volgens diezelfde wet ieder jaar opnieuw gekozen worden. De zittende leden, de heren J. van Gerven, J. Derksen, H. Janssen, L. Janssen en P. Steeghs, stelden zich herkiesbaar en werden ook prompt herkozen. De heer Fr. JANSSEN wilde echter weten, of die commissie nog wel zin had en nog tekenen van leven ver toonde. De VOORZITTER vertelde dan, dat deze commissie er is om te ad viseren bij woningvordering en in 't afgelopen jaar ook enkele malen advies heeft uitgebracht, zodat ze inderdaad leeft en haar bestaansrecht bewyst. Weer de Ambachtsschool. De heer Fr. JANSSEN opende ook nu weer de rondvraag. Belangstellend informeerde hy eerst naar de trans formator voor het industrieterrein. Daar zou de oude uit Ysselsteyn komen, maar tot heden was er nog niets. Zyn tweede vraag, wanneer de weg op het industrieterrein zou worden opgeknapt en verder hoe of het nu stond met de Ambachtsschool. Vorig jaar had hy" gezegd, dat hy blij zou zyn als per 1 Sept. 1950 de school begonnen zou, maar zonder veel risico, kon hy nu rustig over 1951 praten. Waarom moesten al de gemaakte plannen verdrinken in de administratieve rompslomp, zonder welke men Nederland niet schynt te kunnen opbouwen Welke instan tie men ook vraagt, ze werken alle maal even hard voor de school, maar tot heden is er nog geen steen van gebouwd. Wanneer kykt men niet alleen naar hoogbouw of laagbouw, maar houdt men er ook eens rekening mee, dat hier vakopleiding moet worden gegeven, dat hier een ge weldige achterstand is in te halen, kortom, wanneer houdt men er eens rekening mede, dat deze school in Sept. 1950 al kant en klaar zou zyn volgens belofte uit den Haag, waar nu telkens en telkens weer andere smoesjes gezocht worden door dat zelfde den Haag, om de school niet gebouwd te krijgen Zijn vy'fde vraag tenslotte was of tegelijkertijd met de verbetering van de Hofstraat ook het pleintje voor de kerk zou worden opgeknapt, daar dit nu gaat lijken op de zandverstui vingen en heuvels van de Boshuizen. De VOORZITTER vertelde in zyn antwoord, dat eerst de nieuwe trans formator in Ysselsteyn klaar moest zyn. Dit werk loopt haast ten einde, zodat binnen afzienbare tyd het industrieterrein zyn eigen transfor mator krygt. Zo gauw verder de stoomwals elders kan gemist worden, zal zy worden ingezet voor de weg op het industrie terrein. Wat de Ambachtsschool betrett, inderdaad moet de VOORZITTER toegeven, dat we hier op een einde loze lijdensweg schijnen gekomen te zyn. De Venrayse Ambachtsschool is echter het slachtoffer gewoiden van de politiek. Toen men indertijd het eerste plan opmaakte werd in de Kamer gesproken over de uitbreiding van het 8e leerjaar, waarvoor dan tevens de Ambachtsschool *kon wor den ingeschakeld. Er werd dus een groter plan ontworpen. Toen dit goed en wel in den Haag was, ging de Tweede Kamer niet accoord met de uitbreiding van het schooljaar en moesten weer klassen vervallen. In tussen bestaat er nu toch redelijke hoop, dat binnenkort het zoveelste plan definitief zal worden goedgekeurd en dus eindelyk kan gebouwd worden. Met de verbetering van de Hof straat zullen de „Boshuizer bergen" eveneens een beurt krijgen. De heer CAMPS moest Wethouder Wintels een pluim op de hoed steken, dat inderdaad veertien dagen na ae laatste Raadsvergadering de brug in Oostrum klaar was. Maar nu de nieuwe school geopend is, rijzen de volgende vragenwat gebeurt er met het plein voor de school, dat nu een zandmassa is met kuilen en gaten en wat gebeurt er met de oude school De VOORZITTER wist te vertellen, dat over beide punten met het Oos trumse Kerkbestuur wordt onder handeld en hopelijk zal binnenkort hierover meer nieuws gebracht kun nen worden. Hensenius verrijst De heer VERMEULEN, die reeds in het verleden Hensenius verdedigde, stond ook nu weer op de bres en vroeg B. en W. deze grote Venraynaar bij de volgende begroting te gedenken. Verder was het hem opgevallen, dat de Deurneseweg op Noord-Brabants- gebied voorrangsweg was, maar op Limburgs gebied als gewone weg werd beschouwd. Kan dat niet veranderen De VOORZITTER deelde mede, dat men Hensenius reeds had bedacht op de komende begroting. Voor op lossing in de inderdaad vreemde si tuatie op de Deurneseweg zou men zich tot Ged. Staten wenden. De heer ODENHOVEN wilde weten of er door de bewoners van 't Venrays- broek geen verzoekschrift om electri- citeit was ingediend, waarop ontken nend werd geantwoord. Dan wilde hy weten, waar nu toch de verbetering van het Kerkpad bleef. Het is ge woon een schandaal, zoals die rommel er daar by ligt. Wethouder WINTELS stelde hem gerust, by de volgende aanbesteding zou het Kerkpad ook genoemd worden. De heer STEEGHS bereed ook weer zyn oud stokpaardje met zijn vraag, waar het electrisch licht bleef op de hoek by café van Rhee en deed nog eens een dringend beroep voor de „in de grond geboorde" weg, in ver band met de komende begroting. De VOORZITTER deelde mede, dat de P.L.E.M. er niet hard aan trok licht aan te leggen in Castenray, voordat het gehele net eens was her zien en voor de weg zou misschien nog wel een plaatsje zijn op de ko mende begroting. De heer KUSTER3 wees B. en W. er op, dat zy kuikens aan moesten vragen voor die percelen, die komende lente in de Peel zouden worden uit gegeven. Dan krijgen de jonge boeren als zy boer worden direct kuikens, aldus spreker. Wethouder PUBBEN beloofde er aan te denken. De heer SELDER sloot de rond vraag met de opmerking, dat de nood woningen aan de Merseloseweg in Juni een huurverhoging kregen van f 0,30 in verband met de watervoor ziening. Maar einde September kregen ze een mededeling, dat ze nog eens extra f 0,25 voor de waterleiding moesten betalen, zodat in een half jaar tyds de huur alleen voor het water f 0,55 omhoog is gegaan. De VOORZITTER maakte hem duidelijk, dat de eerste verhoging was voor het watergebruik. De tweede was door de Minister zelf voorge schreven en diende als bijdrage in de kosten voor de nieuwe binnen leiding die was aangelegd voor de waterleiding. Misschien niet prettig voor de bewoners, maar er is weinig aan te doen. Niets meer aan de orde zijnde voor de openbare vergadering, werd deze gesloten en ging de Raad in gesloten zitting om nog enkele belasting reclames te behandelen. «ft Door meer expositie-ruimte zijn wij thans in staat U meerdere van onze kwaliteits meubelen direct te tonen. Wij nodigen U hiermede tot een bezoek uit

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1