4 P. BEERKE 100 millioen voor t.b.o vrije runderstapel. %óekt li iets Qiótei keuze en tieJt Voor St. Nicda Boeren let op uw soek! Het Warenhuis Dorpsverfrai JACQ. HERHU Bij CENTRA DIRECTE voord S. Claessen F. Laurense Nederl. pioniers bouwen 'n monument in de moerassen van Ned. Z.N.Guinea Vee- en kippenvoer et uóóinaamste SPORT Nijlon Zemen Huisvrouwen oorèl Bij de CENTRA-kriiiier 'n mooie ring, armband, broche, collier, dasspeld, enz. Ook in Dames- en HerÜj Rijwielhandel Wed.P. organen en erentueel rachitis he* gevolg is. En dat alles om lekker, zuiver blank vlees té krijgen. Mishandeling? Neen, kwelling wel, ofschoon het dier voldoende voedsel krijgt, te veel zelfs. Men mag zich nu afvragen, ot men deze kwelling mag toestaan, waardoor tal van jonge kalfjes vanaf hun geboorte ongeveer 3 maanden cellulaire gevangenisstraf krijgen en daarna worden afgemaakt. Er is slechts één middel, om hier een eind aan te makenals het pu bliek weigeren zou het dure blanke kalfsvlees te betalen, maar genoegen neemt met het even voedzame, maar iets rood gekleurde vlees van op nor male wijze opgefokte kalveren, dan is het afgelopen. De handel vraagt er dan niet meer naar, de boeren hebben geen voordee meer er van en zullen het risico en het werk verbonden aan het mesten van kalveren op boven beschreven wijze niet meer op zich nemen. „Want over de Kampong-Rivier en de Wildeman zal het Kruis staan, zoals het staat over de Mappi en Jatan en over alle parochies in het wildenland van Nieuw Guinea." Aldus besluit de missio naris-ontdekkingsreiziger Pater J.Verschueren zijn terecht zeer geprezen boek: „Nieuw Guinea'' Uw naam is wildernis" Twee missionarissen drongen door in het on herbergzame oerwoud van Ned. Nieuw Guinea. Terwijl snelboten en vliegtuigen de uithoeken der aarde met elkaar verbinden en vele onher bergzame streken open leggen, blijken er nog steeds onvervalste otr- wouden te bestaan, die alleen voor de woudloper toegankelijk zijn. Vlieg tuigen kunnen er niet landen en boten kunnen er niet varen, maar alleen de mens met de wil van een ontdekker kan door dringen tot die gebieden, die nog nooit met een blanke of met welke vorm van beschaving dan ook in aanraking zijn geweest In de pers en radio is er al meerdere malen mel ding gemaakt van 't feit, dat de Paters J. Meuwese en J.Verschueren, beiden Missionarissen van het H. Hart, in September 1948 totaal onbekende gebie den in 't Zuidelijk deel van NieuwGuinea hebben ontdekt. Op hun ontdek kingstocht ontwaarden ze, dat ze op een tot nu toe onbekende rivier za ten en drie weken diep het binnenland in ont moetten ze nieuwe stam men, getooid met nieuwe paradijsvogels, alsjteken, dat ze juist van sneltocht terug kwamen. Museum van (le dood. Hiermee was voor de twee ontdekkingsreizigers het begin gekomen van een reeks ontmoetingen, die dagenlang zouden doorgaan. De nieuw ontdekte stam wordt door hen op ruim 10.000 mensen geschat. Dagelijks was 't weer hetzelfde: angstig, verwilderd kijkende inboor lingen, die de pijlen gespannen hadden op de boog en hun speren in de handen als dreiging, welke dreiging echter steeds weer overwonnen werd door de blinkende kralen en wonderbare spiegeltjes en bijlen. Het meest sensationele voor de beide ontdekkers was wel hun contact met de echte menseneters aan een uitloper van de grote „Wildeman-rivier". Lange tyd voeren zy in hun uitgeholde boomstammen onder de kruinen der bomen door, die vol hingen met beenderen en schedels. Het was als museum van de dood. „Een zeldzame avond" Reeds meer dan een jaar trekt Pater Meuwese van dorp naar dorp en van «tad naar stad om voor het Nederlandse publiek zyn spannend relaas te verhalen. Onder de wildste aller volkeren koppensnellers en menseneters heeft hij 13 jaren onafgebroken gewerkt. Wanneer u zyn verhaal aanhoort, dat boeiender is en meeslepender dan welke film ook, zult u ondervinden, wat reeds duizenden ondervonden, die avond aan avond de zalen vulden om dit fantastisch relaas te beluisteren". Er is gelachen, er is met ontroering geluisterd, men huiverde van tiid tot tyd en allen waren voldaan over deze fantastische avond". (N.H.C.) Ook Venray krijgt een dergelijke avond, n.l. Zondag a.s. om 8 uur in Zaal Wilhelmina en niemand zal deze voordracht willen missen. De jeugd van ia—17 jaar kan 's middags om half 4 terecht. Het is wel eens interessant de cijfers te bekyken, die betrekking hebben op het veevoeder en op het kippenvoer voor onze Gemeente met inbegrip van Geystersn, Wanssum en Blitterswyck. Als we weten, dat ieder jaar meer dan 10 treinen of liever 366 wagons voer worden toegewezen in dit district, dan lykt het ons interessant eens na te gaan waar een en ander blijft. Voor de varkens is hiervan bestemd 660.000 kg varkensmeel en 130.000 kg byvoeder. Dat is voor de 25.000 var kens die in dit district worden ge houden. Maar volgens de landelijke normen kunnen hier öi.ooo varkens gehouden worden, dus eigenlijk nog nog 36.000 varkens meer dan nu het het geval is. Ruimte- kapitaal- en personeel- gebrek, benevens een tekort aan knol- en wortelgewassen zyn er mede oor zaak van, dat we niet komen aan dit maximum, dat trouwens wel aange houden is op cijfers 07er varkens- mesteryen, daar practisch het lan delijk gemiddelde overal lager ligt. In het nieuwe jaar zal dit tekort wel iets worden ingelopen, daar de verplichtingen, die men tegenover andere landen is aangegaan met deze cijfers niet kunnen worden voldaan, zodat waarschijnlijk de prijzen iets zullen stijgen, waardoor natuurlijk ook weer iets meer gemest wordt. Maar met dat al ligt dus voor Venray nog steeds de mogelijkheid open 36.ooo varkens meer te houden en gezion de plannen van de Minister en de vooruitzichten voor grotere export en groter binnenlands gebruik, verdient het aanbeveling voor onze boeren met hun bouwplan hiermede rekening te houden en meer knol-en wortelgewassen te verbouwen, waar door meer varkens kunnen worden gehouden. De 3800 koeien uit dit district krygen per jaar ooo.ooo kg voer toe gewezen, maar ook hier hebben we volgens de landelijke normen nog 3000 koeien te weinig, daar het be- dryf8maximum voor dit district is aangehouden op 6800 koeien. Nu zyn deze normen wel waar schijnlijk gegrondvest op de cijfers der veehouderyen en liggen ze voor het gemengde bedrijf wel hoog, ter wijl de opbrengst van de bedrijven op zich voor de koeien te laag zullen zyn. Kippenhonderij De cijfers voor de kippenhoudery geven echter een geheel ander beeld. 1 V| millioen kg gemengd voer en 2l/i millioen kg ochtendvoer vinden hun weg naar 200.000 kippenmagen, ter wijl de toch al krappe toewijzing feitelyk gegeven wordt voor 150.000 kippen, de norm, die men voor dit district heeft aangehouden. Er zijn hier dus, qua bedrijf en oppervlakte gerekend, 50.000 kippen teveel, zodat sO.000 x 40 kg of 200 duizend kg. kippenvoer te kort is en door de mensen zelf wordt ver bouwd. Dit cijfer geeft weer eens te meer aan, van welk een geweldig belang de kippenhoudery voor onze streken is. Houden we voor koeien en var kens aan onze toewijzingen over, hier komen we veel te kort, ook al omdat men maar 30 kg. per kip per jaar krygt en ze zeker 40 kg. r.odig hoeft. 4let St. lllcoliuuqeickitik VISITEKAARTJES in alle maten soorten kleuren de uitgebreidste collectie Fa. van den Munckhof heeft ze Dat betekent, dat voor de 150.000 kippen naast de toewijzing nog 150.000 x 10 kg. of 1.300.000 kg. voer moet verbouwd worden, plus de 200 duizend kg. voor de kippen, die we over hebben, in totaal 1.700.000 kg. Willen we dit aantal kunnen houden, dan zal het strikt noodzake- 4tet St. HicóiaaSqesckmk Leesboeken Prentenboeken Kleurboeken Fa. van den Munckhof heeft ze lyk zyn, dat nog meer als in het verleden maïs en gerst wordt geteeld en dat bovendien geen bonnen mogen worden verkocht I Nog te weinig durven onze boeren aan de maïsverbouw, die dit jaar toch een behoorlijk product heeft opgebracht en een welkome en nog goedkope aanvulling betekent voor het kippenmenu Over de bonnenverkopery hebben we hier reeds menigmaal geschreven en al lijkt het vreemd, dat met een tekort van bijna 2 millioen kg. voer in onze gemeente nog bonnen worden tegen fancy-pryzen. De waarheid is, dat vooral langs de Maaskant, waar de tarwe, gerst en maïs het beter doen als hier, menig bon verkocht wordt. De stommiteit van deze bonnen verkopers zal zich eenmaal wreken op hun eigen bedrijf en dan is Leiden in last. De kippenhoudery blijkt wel dui delijk in deze streken een voorname bron van inkomsten te zyn. Laten onze boeren dan beseffen,dat zy zelf ook van eigen bedrijf, die producten moeten halen, die nu met dure dollars in de vreemde moeten worden gekocht. Zo besparen we naast deviezen ons zelve ook de teleurstelling, dat mettertijd de toewijzing kuikens aan banden moet worden gelegd, omdat Nederland zelf niet genoeg voort- brergt om de kippentoom, de stut van het gemengde bedrijf, in het leven te houden. Laten zij zich van de andere kant niet doodstaren op de kippenhoudery alleen, ook de varkensfokkerij en •mestery levert, mits men eigen be- dryf daarvoor voldoende inschakelt, nog rijke vruchten. Na anderhalf jaar van besprekin gen heeft de Regering nu 50 millioen gulden van de Marshall-gelden be schikbaar gesteld om de tuberculose onder de Nederlandse rnndveestapel te bestrijden. Met de 30 millioen gulden, die de landbouw zelf opbrengt, door een heffing van 25 cent per 100 kg. melk beschikt het bestrijdingsfonds over een bedrag van 100 millioen gulden. Het plan dat over een periode van 5 tot .6 jaar zal lopen beoogt de met t.b.e. besmette koeien uit te stoten, voornamelijk door afslach ting. Deze boodschap bracht Minister Mansholt mede op de vergadering van de R.K. Boeren en Tuindersbond in Den Bosch, die daar vorige week voor de eerste maal na, de oorlog werd gehouden. Minister Mansholt wees in zijn rede verder op het grote belang van de tuin- en landbouw, dat de groot ste industrie van Nederland is ge worden. Yan de totale omzet van twaalf milliard gulden drie en drievierde percent van de landbouw en haar nevenbedryven. Juist daarom is het van 't grootste belang, dat de landbouw zo veilig mogelijk komt te staan. En vooral met het oog op de veevoederpositie zal de landbouw zich geweldig moeten inspannen, om zoveel moge lijk uit eigen land te halen. Nederland moet nu 700.000 ton krachtvoer invoeren, waarvan meer dan 40 pet. uit de dollargebieden komt. Maar de rest, dus 60 pet., zyn nu nog elders te krygen, maar wat als de grenzen dicht gaan. Meer dol lars zijn niet beschikbaar en het is de Nederlandse boer die zijn bouw plan zodanig moet indelen, dat het veevoeder voor eigen bedrijf gedekt wordt. Alleen dan is het mogelijk de varkensstapel in 1951 op te voeren van 1,9 millioen tot 2,7 millioen stuks. Daarom is het ook van het grootste belang dat de veevoederbonnen niet verkocht en verkwanseld worden. De boer die bonnen verkoopt, aldus de Minister, doet zijn bedrijf grote schade en daarmede zijn gezin te kort. De Minister was verder wel goed te spreken over de landbouw, want tot beden heeft zy kunnen voldoen aan de steeds stijgende eisen van het publiek. De stijging van het broodverbruik (10 pet.) van groenten (27 pet.) en van melk (50 pet.) is behoorlijk opgevan gen, terwijl daarnaast de export steeg van 1240 millioen gulden in 1949 tot L740 millioen gulden in 1950 tot October. Wil deze stijging zich echter blijven handhaven, dan zal men tot hogere productie moeten komen en met lagere prijzen. Dat is mogelijk wanneer allen willen samenwerken om zo rationeel onvoordelig mogelijk te bly'ven werken. 4iet St. Ilicelaaigeschenh Kerkboeken en Missaals Fa. van den Munckhof heeft ze van de afgelopen week Op bon 486 en 494 125 gram koffie. Met ingang van gister 17 November zyn de bonnen 486 (van de A en B kaarten) en 494 (van de D kaart) aangewezen voor het kopen van 115 gram koffie. De bonnen bly'ven geldig tot en met 2 December. Om distributie-technische redenen zyn ditm'aal twee bonnen aangewezen De eerstvolgende bonaanwyzing zal geschieden op 21 December (na vyf weken dus). Daarna volgt weer een bonaanwijzing na zes weken. Onze turfvoorraad. Het jongste rapport van de Com missie uit de Stichting voor de Land bouw schat de turfvoorraad in ons land, hoofdzakelijk nog in het Drents Groningse grensgebied op 260 duizend dagwerken fabrieksturf, 20.800.000 stuks persturf, 600.000 slobben bagger turf en 700.000 toD turfstrooisel. Bij een zorgvuldig geleide productie (twee derden van de jaren 46—49) zal deze voorraad over resp. 26, 60, 30 en 7 jaar zijn pitgeput. Wanneer men bedenkt, dat turf toch altijd nog de halve stook waarde van steenkool heeft, betekent dit het nabije einde van een stuk nationale rijkdom en de uitputting van een bestaansbron van zo'n kleine 3000 zogenaamde jaar werkers, ongeacht de grote en kleine zelfstandige verveners schippers enz. Onze tyd zal het dus nog wel duren 1 Moeder en kind verdronken. Op de Oosterschelde is een schip persvrouw met haar dochter te water geraakt en verdronken toen 't schip tijdens een storm kapseisde. Het schip zonk direct. Het lyk van de vrouw is aangespoeld. Levenslang voor moord. De Haagse Rechtbank eiste tegen de 26jarige tuinier J. B. aldaar levenslange gevangenisstraf wegens moord op zyn vrouw. De melkprijs in 1951 18 cent. Te Haarlem heeft de L.T.B. na urenlange heftige discussies besloten de melkprijs voor het volgend jaar te bepalen op 18 cent per liter. De Minister weid tevens gewaar schuwd niet beneden deze prijs te gaan, daar deze bond zich dan van alle medewerking zal onthouden. Chauffear gedood. Naby" St. Pieter te Maastricht is een vrachtauto met aardappelen door de gladheid van de weg geslipt en gekanteld in de aflopende helling. De chauffeur J. K. uit Maastricht, probeerde uit de glijdende auto te springen. Hy raakte daarbij bekneld tussen het portier en kwam toen onder de zware auto terecht. Het slachtoffer stierf ter plaatse. Kippenmarkten weer vrij. Alle verbodsbepalingen, die in verband met de hoenderpest in ons land betreffende hot vervoer en het houden van markten en verkopingen werden uitgevaardigd, zyn ingetrok ken. Het verbod van keuringen en tentoonstellingen blijft voorlopig voor het gehele land nog bestaan. Ook de verbodsbepalingen omtrent in en doorvoer van het buitenland uit, blijven gehandhaafd. Kind gered, rader gedood Bij een brand te Wylre, redde een 56 jarige landbouwer zyn 3-jarig kind en bekwam daarbij zodanige brand wonden, dat hy is overleden, eep vrouw met 12kinderen achterlatend. Kind verkocht Een inwoner van Amsterdam, die voor 3 jaren terug een kind verkocht voor... f 50,—, stond deze week met de koper voor de rechtbank terecht. De officier noemde het slavenhandel en eiste 6 maanden gevangenisstraf zowel tegen de verkoper als de koper. Roofoverval Te Roermond is een 63-jarige man 's nachts overvallen en van zyn geld beroofd. De man moesf naar het ziekenhuis worden overgebracht. De dader is reeds aangehouden en heeft bekend. Wilde zwijnen bjj Groesbeek In de omgeving van Groesbeek bij Nijmegen zyn de laatste dagen ver schillende wilde zwijnen uit het Reich8wald tot in de bossen van Groesbeek doorgedrongen. Op het terrein van Dekkerswald zyn er twee neergeschoten 25.000 EMIGRANTEN PER JAAR NAAR AUSTRALIë De Australische minister voor im migratie, mr. Holt, heeft in Canberra meegedeeld, dat de onderhandelingen met de Nederl. emigratie delegatie, die een maand geleden naar Austrlië vertrokken is, geëindigd zyn. Er is een overeenkomst gesloten, die thans op de goedkeuring van de beide re geringen wacht. Verwacht wordt, dat de overeen komst zal voorzien in de emigratie van 25.000 Nederlandersnaar Australië in 1951 en grotere aantallen in de daarop volgende jaren, als de mogelijk heden voor accomodatie Australië in staat zullen stellen meer Nederlandse gezinnen onder het immigratie-schema in het land op te nemen. Aan deze overeenkomst ligt ten grondslag, dat de regeringen van Ne derland en van de Commonweath zullen bydragen in de kosten van het transport naar Australië der emi granten. De Nederlandse autoriteiten zullen een regeling treffen voor chartervluch ten met de K.L.M., om de duizenden Nederlanders naar Australië over te brengen, die in verband met de on voldoende scheepsgelegenheid niet per boot naar Australië kunnen worden vervoerd. Het ligt in de bedoeling van de regering van de Unie van Zuid-Afrika op de dag van de Jan van Riebeeck- herdenking, 6 April 1951, een groot aantal geselecteerde emigranten uit Nederland, Engeland, Frankrijk en Duitsland in het land op te nemen. Men wil daarmee te kennen geven, dat de inwoners dezer landen 300 jaar geleden de eerste blanken waren, die naar Zuid-Afrika gingen en het land opbouwden. Men heeft het plan uit elk dezer landen een groot schip met emigran ten te laten komen, welke schepen 6 April 1952 in Kaapstad zouden ar riveren. Over het aantal der toe te laten emigranten is nog niets bekend. Wel verwacht men, dat het grootste contingent uit Nederland zal komen. Daarbij wordt ongeveer gedacht aan ongeveer een 2000-tal Nederlandse emigranten. In Culemborg, de geboorteplaats van Jan van Riebeeck, zal een expositie worden georganiseerd. De Unie van Zuid-Afrika zal Culemborg een klok voor het nieuwe carillon schenken. Tliegtnig neergestort. In de Franse Alpen is een Canadees vliegtuig met 50 Romepelgrims en 8 man bemanning neergestort. Alle inzittenden, waaronder 12 priesters, zyn om het leven gekomen. 4id St. llicoiaaógeóclxenk TEKENMATERIAAL kleurpotloden kleurkrijt - kleur boeken ecoline - tekenpotloden schetsboeken modeline Fa. van den Munckhof heeft ze De Jeugdcommissie vergaderde Onder voorzitterschap 7an de heer L. Bussemakers uit Wanssum, kwam de Jeugdcommissie van de Kring Horst byeen in café de „Oude Lind" te Horst. Verschillende belangrijke punten kwamen aan de orde, welke allen tot genoegen van de Jeugdleiders werden afgehandeld. By genoegzame deelname zal in het voorjaar voor de Jeugdleiders uit de Kring Horst een Jeugd-Sportleiders- cursus worden gegeven te Horst. Het Bondsbestuur zal geadviseerd worden om voor de A-elftallen geen rustperiode voor te schry ven geduren de de wintermaanden. Wel zou men graag voor de B elftallen gedurende de ergste winterperiode een tijdelijke onderbreking van de competitie heb ben, ook al in verband met tijdnood, daar soms drie wedstrijden op één terrein gespeeld moeten worden. Om de spelregelkennis onder de Jeugdleden te vergroten werd besloten om in iedere plaats 'n spel regel cursus te houden en dan op het einde van het seizoen een test te houden. Aan de beste groep zou dan een diploma worden uitgereikt. Ook zal getracht worden om meer publiciteit te geven aan het Jeugd voetbal en zo mogelijk zullen de uit slagen van de diverse wedstrijden en de standenlyst regelmatig gepubli ceerd worden. Met veel lof werd gesproken over het Jeugdleiders-weekend te Valken burg. Erg jammer was het, dat niet meer verenigingen uit onze Kring vertegenwoordigd waren. Men hoopte dat in samenwerking tussen de Kring Venlo en de Kring Horst, straks ook in Noord-Limburg zulke byeenkoms- ten georganiseerd kunnen worden. Besloten werd om voortaan maan delijks een bijeenkomst voor onze Jeugdleiders te houden. ADVERTENTIEN voor de grotere kinderen, kom dan even ky'ken by fa. Th.Pouwels en Zn. Hofstraat Tel. 509,566 beter sterker goedkoper 2.10, 2.65, 4.10 Verkrijgbaar by P. BEERKENS Helpt mede VENRAY weer de „Parel d«pg' Laat uw tuin vakkundig in zodat deze in de komende lente een bloec^ j U is dan voldaan, Venray gaat vooruit et.. de prijs valt U beslist,ee Vraagt vrijblijvend inlichtingen by Tuinarchitectuur Tuinaanleg Wy hebben op 't ogenblik voor U ;wn schitterende vaste planten, fraaie t^e prima kwaliteit vruchtbomen, alle tuinbede Belt U even op 367 en wy staan altijd voor U JACQ. HERMUS, Pastoor R«n Boetseerklei, Waterverfdozen, Jftvi Plakkaatverfdozen, alle sou® 1 Pasteldozen, Schetsblokken, %ir Tekenpotloden, doosjes Kleurkrijtj(le In al deze artikelen vindt Si f de beste keuze lij DEZE WEEK EEN HELE KRUIK HERMOSA Vruchtenwijn LIKEUI (van deirart 250 gram Janhagel stien Fijne Amandel-Speculaas 2ïgr< Menagerie Mgrc Suikerbeestjes Itjgn BORSTPLAAT per 150 gram stal! G rotlslr M acnes Steeds nieuwste modellen Kinderrijwielen, KinderdriewieleiAi |Grote keuze CASSETTES in diverse prijzen en modellen, H. CAMPS, Grootestraat Voor Legerkledmg A. Scheeper» Schoolstraat 22 Venray Telef. zil»

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2