PEEL EN MAAS Ciifetó, die iedïieqen BEL BIJ BRAND 3 9 2 BIJV0E6SEL No. 41 ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 Er bestaat in ons vaderland een instituut, geprotegeerd door de over heid, dat met de regelmaat van de klok statistische cijfers produceert en publiceert, waarvan door velschil lende instanties een naarstig gebruik pleegt te worden gemaakt ten bewijze van dingen die men graag wil mo tiveren. Wy bedoelen de gegevens van de officiële statistiek. Wie de cijfers, door dit bureau verschaft, aan de rauwe werkelijkheid van het leven toetst, voelt in zich de neiging opkomen om te zeggen tot de producenten ervan althans in bepaalde gevallen Mensen, ga je schoolgeld weer ophalen. Om aan te tonen, dat wij niet te veel zeggen, zouden wy willen wijzen op de bewering van dit officiële bureau, waarin wordt gezegd, dat sinds Januari j.l. de kosten van ons levens onderhoud met 5 pet. zyn gestegen. Wie kan ons de „super-optimist" aan wijzen, die dit gelooft? Wanneer we de euvele moed hadden aan onze huismoeders te vertellen, dat de prijzen van de levensmiddelen met niet meer dan het genoemde percentage zyn verhoogd, dan zouden ze ons meewarigaankijken en zeggen „Stakker, je weet van het huishoud boekje niets af". Het is een onbegonnen werk de huisvrouwen enthousiast te maken voor de cijfers van de statistiek. De ervaring leert haar dagelijks, dat er geen grotere onzin is, dan deze be weringen die naar haar mening kant noch wal raken. Trouwens welke huisvader zou zyn handen in het vuur willen steken voor de betrouwbaarheid van de stel ling, dat het leven sinds Januari j.l niet meer dan 5 pet. gestegen is. Voor ons ligt het verslag van een onzer grootste Coöp. Zuivelfabrieken van Nederland, waarin een beeld wordt gegeven, van de zuivelpositie ge durende het eerste haltjaar 1950. Daarin staat duidelijk te lezen, dat het gebruik var. melk, boter, kaas en ook vlees al behoort dit laatste niet direct tot de zuivel de laatste tijd in ons land is teruggelopen tot een hoeveelheid we zouden beter kunnen spreken vaneen ..geringheid" die beduidend lager ligt dan het quantum der meest sombere tijden der distributie. Het kaasverbruik is momenteel minder dan een ons per man per week. Het vleesgebruik haalt ter nauwernood de 50 gram. Do melk, waarvan het vetgehalte nog altijd gestandariseeid is op 21/, pet., blijft sinds de verdwijning der distributie voortdurend teruglopen en heeft het dieptepeil bereikt van de donkerste tyd uit do distributie-jaren Dit is wel heel andere praat als die van het Centraal Bureau voorde Statistiek, dat met stalen gezicht beweert, dat de kosten van ons levensonderhoud sinds 1 Januari j.l. slechts met 5 pet. gestegen is. Statistische gegevens of geen sta tistische gegevens, voor ons voor wie niet, behalve dan de dames en heren van dat bureau natuuryk staat het als een paal boven water dat uit de sombere zuivelciifers meer dan uit iets anders blijkt, hoe schan dalig duur het levensonderhoud is geworden en dat de grote massa van ons volk vrijwillig, voor zover hier tenminste van vrijwilligheid kan worden gesproken, op zichzelf een versobering toepast, die wy in de meest schamele periode uit de laatste jaren niet hebben gekend. En vergeten wij niet, dat ook deze cyfers oppervlakkig beschouwd nog veel te gunstig zyn. Toen we in de distributietijd één ons vlees per man kregen, dan hield dat in, dat ieder een dat onsje ook werkelijk kreeg, al waren er dan ook, die het kwan tum verhoogden door er in de zwarte handel wat by te kopen. Maar in de huidige economische verhoudingen wil een gemiddelde van één ons per hoofd zeggen, dat er tienduizenden zyn, die dank zy hun financiële positie, of het feit, dat zy 'n ander hun maaltijden in rekening kunnen brengen, veel meer krygen dan één ons, hetgeen tegelij kertijd inhoudt, dat er derhalve hon derdduizenden zyn, die minder krijgen dan dit alleruiterste minimum. Van dit droevige en niet te weer leggen feit mogen diegenen wel eens kennis nemen, die uittentreure be weren, dat ons volk soberder moet gaan leven en dat loontoeslagen de noodzakelijke aanpassing aan een lager levensniveau maar tegenhouden. De cyfers van de Coop. Zuivelfa brieken bewijzen toch wei duidelijk, dat de versobering van de grote massa reeds zo diep is doorgewerkt, dat een belangrijk deel van ons Nederlandse volk leeft beneden het minimum rantsoen, dat voor een nor maal levensonderhoud nodig is. "Wy willen niet haatdragend zijn en eerlijk proberen onze vroegere vijan den op christelijke wijze te beminnen. Maar toch is het wel wrang te moeten lezen, dat in Duitsland per hoofd der bevolking meer boter, vlees en kaas wordt geconsumeerd dan by ons. Zy die braaf preken over aanpassen der massa aan een versoberd levens peil moeten een draai om hun oren hebben. Vermoedelijk beseffen zy niet dat ze Stalin in de kaart spelen. Ons volk is van goede wil, het heeft getoond voor zyn vrijheid heel wat over te hebben, maar zy die in overheid ge steld zijn moeten niet denken dat zy met een stelletje onmondigen te doen hebben. Kakeleh als een kip zonder kop is tolereerbaar, zolang het niet leidt tot communistenkwekery of andere erge dingen. Die grens is echter bereikt. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden Parochieactie: Viert het H. Jaar, opdat de vrede en 't Rijk van Chris tus komen. Priester 7.d. week Pater Domitius, PaterskiTel 502 Zondag: 20ste Zondag na Pinksteron 6 uur leesmis overl. fam. Arts-van de Hoogen; 7 uur leesmis Anna Carolina van de Vorle en zoon Engelbert; 8 uur leesmis voor de parochie; 9 uur Kin dermis; ïo uur Hoogmis; 3 uur Kin derlof; 7 uur Rozenhoedje, Lof, gebed tot H. Jozef en verering van reliquie van H. Gerardus. Maandag Feest v.d. Kerkwijding. 6.30 zielemis v. a. overl. parochianen; 7 uur leesmis t.e.v. St. Gerardus; 7.30 leesmis Christina Wetterhahn en oveleden familie; 8.15 best. jaardienst Martinus Hendriks. DinsdagH. Marg. Maria Alacoque. 6.30 leesmis Elisabeth Linders; 7 uur leesmis Willem Linders en dochter Henrica; 7-30 leesmis Maria Margry- van Moorsel; 8.15 gest. jaard. Antoon Claassens (2kl); 10 uur pl. Hoogmis voor de Middenstand. Woensdag H. Lucas. 6.30 leesmis voor spoedige genezing; 7 uur gest. leesmis t.e.v. St. Jozef: 7.30 leesmis Margaretha Vaske; 8.15 best. jaard. Anna Camps-Schreynemakers; 9 uur pl. Huwelijksmis voor bruidspaar Wetjens-Vermeulen; 9.30 pl. Huwe lijksmis voor 't bruidspaar Bertisen- Creemers. DonderdagH. Petrus v. Alcantana 6.30 leesmis P. J. Bistervels; 7 uur leesmis J. Verdijk; 7.30 leesmis Mart. vd. Poel; 8.15 gest. jaard. Maria Dros ten, echtg. van Frans Verkley (3H). Vrijdag: H. Joannes Cantius. 6.30 leesmis Peter Loonen; 7 uur leesmis; 7.30 leesmis Aloys Jeuken; 8.15 gest. jaard. Gerard Custers, echtg., ouders, broers en zusters (3kl.) Zaterdag6de dag onder het Octaaf van Kerkwijding. 6.30 O. L. Vrouw hoogmis; 7 uur leesmis; 7.30 leesmis Martinus Maassen, echtg. en dochter: 8.15 gest. jaard. Anna M. Kusters (iH) ROZENKRANS. In de October- maand is iedere avond om 7 uur Lof, Rozenhoedje en gebed tot St. Jozef. KATECHISMUS. Deze week leren de kinderen van de 3de en 4de klas de 9de en 10e les; de hoogste klassen leren de 12de en 13de les. PATERSKERK. Zondag20ste Zondag na Pinksteren 5.45 t.z.int.; 6.30 v. overl. echtgenote; 9 uur Hoogmis voor de levende en overl. leden van 't Koordje, waarna processie, ie collecte paterskerk, 2e parochiekerk, 3e byz. noden. Commu niceren vooraan beginnen. 4.20 gez. spers; 5 uur Lof met gebeden v.d. Octobermaand. De gehele week iedere avond 6.30 Lof met de gebeden van de Octobermaand. Maandag: 7 uur Wed. Arts-Poels; 7 uur overl. echtgenote; 7.30 t.e.v. St. Gerardus uit dankbaarheid; 8.30 tot zekere intentie. Dinsdag 6 uur uitstelling van het Allerheiligste; 6 uur t.z.int.; 7 uur overl. echtgenote; 7 uur overl familie Bertissen-Cremers; 7.30 Winand Greef- kens; 7.30 overl. Moeder; 7.30 Hoogmis t.e.v. St. Antonius; 8 uur M. vd. Poel. Woensdag7 uur overl. echtgenote; 7 uur overl. Moeder; 7.30 Antoinette Arts-Janssen als lid van het Koordje; 9 uur pl. H. Mis uit dankbaarheid by 't 50 jarig kloosterfeest van Pater Gelasius Wismans. Donderdag7 uur t.z.int.; 7 uur overl. fam. Vullings-Billekens; 7.30 wed. Arts-Poels; 8.30 overl. ouders. Vrydag6 uur t.z.int.; 6.30 overl. ouders; 7 uur byz. int.; 7.30 Josephjna Jansser-Esser als lid v.h. Koordje. Zaterdag7 uur t.z.int.; 7.30 Maria Ambrosius en ouders; 8 uur overl. broer. Van 3 8 uur gelegenheid om te biechten. Iedere dag 'n fl. Mis voor onze wel doeners Derde Orde Zondag «5 October, 8 uur H. Mis en vergadering voor de Jonge mannen in de kapel. Om 3 uur vergadering voor de meisjes in de kerk. Denk er aan je handboekje mee te brengen PAROCHIE: H. Cathariua, LEUNEN Zondag20ste Zondag na Pink steren; 7 u.PI. Mis voor de overleden familie Jenniskens van Meyel; 8 30 Theodora Litjens; 10.15 hoogmis voor de parochie; 3 uur lof; 3.30 H. Familie, der vrouwen; ïste collecte voor de doofstommen; 2e voor de kerk. Maandag7 u. gest. jaarg. Johannes Beurskens, Martinus Beurskens en overl. ouders; 7.30 gest. jaarg. Engel- bert Janssen—Wismans en overleden kinderen. Dinsdag7 uur gez. jaarg. voor de vrouw van W. Wismans; 7.30 gez. jaarg. voor Lena Verkoeyen. Woensdag: 7.30 gez. jaarg. Leonar- dina Voesten—Claessens. Donderdag7.30 gest. jaarg. Hen- drina Smits, Henrious en Gerardus Claessens. Vrydag: 7.30 gest. jaarg. voor de oorlogsslachtoffers 1940—1945 van Leunen. Zaterdag: 7.30 gez. jaarg. Piet Claessens; biechten van 5.30—7 uur; 7 uur lof t.e.v. O.L.Vrouw. a.s. Zondag Missie-Zondag. Alge mene H. Communie voor de Voort planting des Geloofs en collecte. Na de hoogmis heden gelegenheid om de graven te betalen en kruisen te be stellen. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag20ste Zondag na Pinksteren 7 uur H. Communie; 7.30 en 10 uur de beide H.H. Missen; 3 uur Kruisweg en Lof. Maandag7.30 best. gez. H. Mis voor Helena Verkoeyen. Dinsdag: 7.30 best. gez. H. Mis voor Joh. van Rooy. Woensdag: 7.30 best. zielemis voor Theod. Kessels; 7.30 Rozenkrans voor de vervolgden om hun geloof. Donderdag: 7.30 best. gez. H. Mis voor Nella Hoen. Vrydag: derde Vrydag vd. maand en dus Missie-vrydag voor de jeugd; 7.30 best. zm. voor Jean Hendriks; onder de H. Mis ger.. H. Communie van de kinderen voor de Missie. Zaterdag7.30 gest. gez. jaargetij voor Theod. Houba; 7.30 Maria-lof. RECTORAAT St. Jozef, Smakt Zondag: 20ste Zondag na Pink steren; feest van O.H. moeder Theresia; 7.30 lm. tot zek. intentie; 10 u. hoog mis t.e.v. O.H. moeder Theresia; 3 uur lof met rozenhoedje. Maandag6.30 lm. voor bijzondere gunst; 7.30 lm. uit dankbaarheid. Dinsdag6.30 lm. voor overl. familie Arts—Smits; 7.30 lm. tot zek. intentie. Woensdag: 6 30 en 7.30 lm. t.e.v. St. Joseph. Donderdag: 6.30 lm. voor de arme' zielen; 7.30 lm. voor Theodorus de Haardt. Vrydag6 30 lm. voor overh ouders; 7.30 lm. voor zegen in een gezin. Zaterdag6.30 lm. tot zek. intentie; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw; van 4 6 uur gelegenheid om te biechten; 6 u. lof t.e.v. O.L.Vrouw. K.A.B.-tentoonstelling Ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan der K.A.B. in Limburg, heeft zy een reizende tentoonstelling ge organiseerd, die ook volgende week Zaterdag in Venray geopend wordt. In deze tentoonstelling geeft zy, met gerechtvaardigde trots een kijkje van wat gepresteerd is in de afge lopen 50 jaren en hoe mede door haar werk de toestand van onze arbeiders in en buiten het bedrijfsleven grondig is veranderd. Men toont er de foto's van de pioniers als deken Souren, H. Her mans e.a. en natuurlijk ook Dr. Poels, die zulk een groot aandeel hadden in de oprichting en vervolmaking van de Limburgse K.A.B. Het Contact met Kerk wordt uit gebeeld, het streven der Credo Pugno- mannen, de onderlinge hulporgani saties, de dochterorganisaties als K.A.V., V.K.A. en K.A.J., die ieder ook weer een afzonderlijke stand hebben. Er is een stand van de Kath. Vakorganisaties, van de Instellingen en Diensten dei K.A.B., Priesterstudie fonds, Dr. Poels Stichting, Herwonnen Levenskracht, Concordia, Centraal Ziekenfonds en de Onderlinge Ver zekeringsin ij, de Culturele Dienst, kortom, alles wat de K.A.B. aan in stellingen en stichtingen rijk is. wordt hier op overzichtelijke wijze gotoond. Natuurlijk is de hoofdstand die van de KAB. zelf, die op suggestieve wyze hier aan geeft, welk een grote last zij van de arbeider afneemt en wat zij hem in de laatste vijftig jaren heeft geboden. Niet alleen voor de arbeiders zelf, zal deze tentoonstelling, waaraan nog diverse attracties zijn verbonden zeer leerzaam zijn, ook andere standen zullen hier kunnen zien en leren, hoe eendracht macht maakt en hoeveel er in de afgelopen vijftig jaren in ons goede Limburg, mede dank zy het werk der K.A.B. is veranderd. We twijfelen er ook niet aan, of het zal er druk worden, als de lieer Burgemeester Zaterdag a s. om 6 uur deze tentoonstelling heeft geopend. De tentoonstelling zelf is Zaterdag geopend van 6—11 uur. Zondag van 11 1 u. en van 2—11 uur. Maandag van 7—11 uur.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 5