„W.I.L.M.A." WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Patec Piet ^eiieiinq sptak üóóc de %nqecen dec K.IO.P. Koper en zilver op 't Raadhuis CONCOURS Mannenkoor De Kroniek der laatste veertien dagen ZATERDAG 19 AUGUSTUSj[1950 No. 33 EEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uiigave Firma van den Hunckhol Drukkerij Kantoorboekhandel Venray Telefoon K4780-512 Poxtrekening 150652 Grootesiraat 28 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal voor Venray I 1.00 buiten Venray f 1.20 uitsluitend bij vooruitbetaling. LANDDAG TE OVERLOON De plaats der Jongeren in de gemeenschap Terwijl hier in Venray de draai orgels goed en wel op gang kwamen op kermis-Zondag, fietsten enkele jonge mannen naar Overloon, waar Pater Piet Wesseling in het Open luchttheater zijn betoog hield over de plaats der jongeren in de gemeenschap. Men vergeve 't ons in Overloon, dat het woord „theater" ons wel wat theatraal klinkt voor een dergelyk terrein. Vanaf het podium, dat halverwege een heuvel in een schitterende en tourage van groen was geplaatst, ge flankeerd door twee standaards met de nationale driekleur, streek de stem van deze enthousiaste Priester over de aanwezigen neer. Pater Wesseling wilde zich geens zins op politiek terrein begeven; zijn bedoeling was om voor degenen, dié zich in de naaste toekomst op de poli tiek zoucen gaan toeleggen een weg wijzer te zy'n. Het politieke pad was nu door eeuwenlange ervaring ver hard en niet vuil meer. De katholiek moest zich, in stevige schoenen ge stoken, een plaats in de rijen ver schaffen en mede het doel van de reis gaan bepalen. De Priester stelde daarbij de fouten, die begaan waren in een fel daglicht. De futloze kreeg een morele por in de rug en de enthousiast stak hy", als opvoeder een riem onder het hart. Allereerst memoreerde Pater Wes seling het feit, dat Aug. een gedenk dag was van een groot Nederlander: Dr. Ariëns, die, aldus de spreker, „te groot was vooreen dergelijk klein vaderland". Vanuit Maarssen, waar de herden king had plaats gevonden, naar Over loon vertrokken, was hij de personi ficatie van de hedendaagse verspilling tegengekomen: het ijsjeslikkend jong mens. Elders had hij gezien hoe de vry'e tijdsbesteding van de jongeren tegenwoordig was; de jongen en het meisje in het gras langs de weg. Het najagen van het genot was de handicap voor de katholieke vereni gingen, die reeds op papier een be droevend klein aantal leden telden. De opkomst op de vergaderingen was echter in gunstige gevallen het derde deel van het aantal leden. Tot zijn spijt moest Pater Wesseling bekennen, dat er ook veel naam katholieken rondliepen. Zij droegen die naam als een mantel, om daar onder een volslagen nihilist of mate rialist te verbergen. Groot was daarom de afval onder deze soort katholieken. Als Priester spoorde hij dan ook alle aanwezigen aan tot een ernstig gewetensonderzoek en belichtte hy' verschillende practisehe kanten. Geestdriftig riep hy de goedwillen den op tot een geestelijke revolutie, die echter eerst moet beginnen in het eigen hart. Van buiten geleerde preken en hoogdravende preken konden het Christendom niet redden, slechts 'n beleefd en bezield katholicisme kon een zichzelf aftakelende wereld er weer bovenop helpen. De taak der jonge katholieken in de gemeenschap moest een meer offen sieve worden. „Werp U midden in de bewegingen", sprak Pater Wesse ling. „Laat de wereld vol spanning wachten op uw daden, zoals nu de wereld met schrik en beven afwacht wat Moskou zal gaan doen". Een doorvoeld katholiek leven van ieder afzonderlijk woog tegen een heel Marshall-plan, zou een mogelijke agressie vanuit het Oosten kunnen verijdelen. Spreker zag in de nationale katho lieke burger geen heil. In de hoogste en de laaeste standen was het egoïsme en de corruptie doorgedrongen. Andere nationale kwalen noemde Pater Wesseling het roddelen en de geringe eerbied voor de geestelijkheid. In dit verband herinnerde spreker aan de lasterpraatjes rond de figuur van Pater de Greeve, die slechts wilde dat over zijn persoon gezwegen zou worden. Over twintig jaar, wanneer de aanwezigen midden in de maat schappij zullen staan, aldus Pater Wesseling, zullen er vele katholieke burgers en slechts enkele principiële katholieken zyn, er zal niet veel ver anderen als er niets gebeurt. Fel constateeerde Pater Wesseling, dat in de jongeren van vandaag niet de spirit en durf zat van een Benedic- tus, die uit het verdorven Romeinse Ryk wegtrok en met enige volgelingen de stilte op Monte Cassino opzocht. Dé wereld had weer een Ignatius en Xaverius nodig, die vierkant en radicaal stellingnamen tegen ongeloof en ketterij, of een nieuwe Franciscus, die de deugd tegenover het kwaad, de armoede tegenover de weelde stelde. By deze pessimistische sommering van feiten gebruikt Pater Wesseling echter, een dergelijk opbeuren en met élan uitgesproken proza, dat zy'n rede als een opgewekte majeurmelodie in de herinnering achterblijft. Hy bezit tevens de kennis en de ervaring van iemand, die terdege achter de scher men van deze wereld gekeken heeft, maar niet van deze wereld is. De eerste landdag van de jongeren der K.V.P. die werd bijgewoond door het bestuur der K.Y.P. van deRyks- kieskring Grave, werd na een kort woord van de heer van Daal, besloten met het lied: „Aan U, 0 Koning der eeuwen". We kunnen het slechts betreuren, dat zo bitter weinigen uit Yenray daar aanwezig waren. EEN JONGERE. Burgemeester Mr. A. H. M. Janssen gehuldigd. Vrijdag had op 't feestelijk ver sierde gemeentehuis de herdenking plaats van het feit, dat Mr. Janssen 12V1 jaar Burgemeester was van Venray en 't tevens 25 jaar geleden was, dat de Heer en Mevrouw Jans sen—Westen in het huwelijk traden. 's Morgens was in de St. Petrus Banden een plechtige H. Mis van dankzegging opgedragen voor de ju bilarissen en familie, waarna op het gemeentehuis, in aanwezigheid van tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, o.a. alle geestelijkheid van onze gemeente, de huldiging plaats vond van gemeentebestuur en personeel. Achter dezelfde tafel, waarachter hy nu reeds I2l/a jaar de Raad presideert en de gemeente bestuurt, had Burgemeester Janssen, zijn echt genote en kinderen plaats genomen, terwijl de andere genodigden alsmede de Raad tegenover hen had plaats genomen. Namens de Raad voerde Wethouder Pubben het woord, die in zy'n rede er de nadruk op legde, dat het ambt. van burgemeester in de laatste tien jaren ontzaggelijk zwaar is geweest en dat door de eerste burger van Venray beslissingen genomen moeten worden en besprekingen worden ge- voord, waarvan het gewone publiek de draagkracht en de moeilijkheden niet kent. Als wethouder heeft spr. de burgemeester bijna- al die tijd terzijde gestaan en als naaste mede werker kan hy verklaren, dat burge meester Janssen in dat tijdsverloop ontzaggelijk veel werk heeft verzet onder de moeilijkste omstandigheden, zowel onder de oorlog, als na de bevrijding met zy'n verwoesting, eva cuatie, terugkeer, her- en wederop bouw. Ontelbare moeilijkheden zyn over wonnen, veel is weer opgebouwd en dat is bereikt dank zij het voorbeeld en de samenwerking van burgemees ter, personeel en raad tot stand gebracht. Ook Mevrouw Janssen werd hartelijk gelukgewenst en de beste wensen aangeboden voor een geluk kige toekomst. De heer Vorst bood namens het personeel de jubilerende burgervader en familie zijn gelukwensen aan. In een diepgevoelde rede weos hy op de wezenlijke ondergrond van dit feest, waarby hy' de plichten van een burgemeester en een huisvader afwoog tegen elkaar. De last, de zorgen en de moeilijkheden dragende van al zijn gemeentenaren, zal een burgemeester dikwijls de last, de zorgen en de moeilijkheden van zyn eigen familie over moeten laten op de schouders van zijn echtgenote. En de zorgen en de moeilijkheden van zijn gemeentenaren waren, zyn en blijven misschien groot. Dit zal de totale inzet vragen van de persoon van de burgemeester en de afgelopen jaren hebben wel geleerd, welk een zeer zware taak dat is. Hy wenste dan ook de burgemeester en zijn echtgenote op deze eerste halte veel geluk en voorspoed, allereerst voor de groei en bloei van ons aller Ven ray en op de tweede plaats in het particuliere leven thuis en in de familie. Het gemeentepersoneel zal alles doen om de taak van de bur gemeester naar best vermogen te verlichten. Namens het gemeentebestuur en personeel werd dan aan de jubilaris een vulpenhouder met vulpotlood als feestgeschenk aangeboden, waarna de burgemeester geroerd dankte voor dit cadeau en het tot hem gespro kene. Op de dan volgende receptie maakten zeer velen van de gelegenheid gebruik om de jubilaris te feliciteren en het felicitatie-register te tekenen. Vertegenwoordigers van alle instel lingen en van vele verenigingen, als mede particulieren gaven acte de presence en de Burgemeester met zy'n echtgenote hadden vele felicitaties, bloemstukken en cadeaux in ontvangst te nemen. Later werd dit feest in de huiselyke kring voortgezet. De Brandweer trekt uit Die brandweer is toch een pracht ding. Vliegt er oen patates frites kraam in brand op de kermis, de brandweer is er als do kippen by om te zorgen, dat de zaak gedoofd wordt. Bij grote gebeurtenissen heeft de brandweer een woordje mee te spreken. Maar nu gaan ze de brand niet weren, maar de brand ontstekenDe W.I.L.M.A. krfigt in de brandweer een grootse medewerker. De sirenes zullen weer loeien Neen, ga niet op zij, maar kom hard aanhollen, want daar komt de brandweer! Wat dit heeft te beduiden Dames, heren, mannen, vrouwen, jongens, meisjes, kleine kinderen en grote kinderen, allen, die maar iets kunt presteren of doen, de kermis is achter de rug, de vacantie is by na voorby", en over TWEE maanden staat de WILMA groots opgezet in Venray. Daar helpen we allemaal met mee. Ieder op zijn manier en op zijn eigen wijze Heel Venray, parochie en kerkdorpen. „Drie maal drie is negen, ieder zingt zijn eigen lied", dat komt in de komende weken by ons allen tot uiting. VOOR DE MISSIE, Fancy Fair, kramen, rad van avonturen, het wordt allemaal door heel Venray verzorgd. Prachtige pry zen hebben we al, denk maar eens aan dat varken en die mosquito of solex. NU KOMT DE BRAND WEER. In de week van 27 Augustus—2 September komt de brandweer langs alle huizen en door alle straten. Sirenes zullen loeien, niet om te gaan blussen, maar om te lat6n branden het missievuur. By" een brand komen ze het huis binnen om gauw te redden wat er te redden valt en het 't huis uit te dragen. Ze komen ook nu uit de huizen dragen. WAT Pryzen voor de tentoonstelling. Kyk U allemaal nu eens wat U thuis voor de missie over hebt. Ja, eerlijk gezegd, „voor de missie over hebt". Mag ik U eens eerlijk vragen„hebt U er wat voor over" neen, we bedoelen niet van „daar hebben we toch niks meer aan en kunnen we wel kwyt", want een missie-fancy-fair op een missietentoonstelling is 'geen lorrejood-verkoping. Maar legt U eens wat klaar, dat voor U een offertje betekent, gegeven tot steun van de missie en opbouw van onze W.I.L.M.A.!!! DE BRANDWEER KOMT Sirenes loeien Hij stopt voor uw huis Laat ie fyn worden en de mannen van de brandweer na iedere straat kunnen zeggen „Het plakt goed". Daar komt ié dan. Hup WILMA, doe je naam eer aan. Het WIL MAar goed gaan. DE KLOKKELUIER Grote W.I.L.M.A.-Wielerronde De Rijwielclub van Venray is op het ogenblik bezig met het organi seren van een Missie-Wielerronde op een geheel nieuw parcours. Verdere bijzonderheden geven wij de volgende week. Een van de onderdelen der feesten by gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van Venray's Mannenkoor, was het houden van een groot natio naal Zangconcours, waaraan verschil lende mannenkoren, gemengde koren, dameskoren en dubbel mannenkwar- tetten, in totaal ongeveer eoo zangers hun medewerking verleenden. Reeds Zaterdagavond was een groot koor uit Amsterdam gearriveerd en Zondagmiddag hing er een prettige stemming over de grote zangers familie, die van alle kanten naar Venray gekomen was om mede te dingen naar de mooie prijzen, die te verdienen waren. In de stemmig aangeklede aula van het Gymnasium I.C. zaten intus sen de heren Terpstra, van Reenen en Janssen te wachten op de slacht offers, die dank zij de prima organi satie niet lang op zich lieten wach ten. De belangstelling was groot, maar van Venrayse zijde' had er gerust wat meer mogen zy'n. Vierde afdeling. Mannenkoor Veldhoven leverde een vrij goede prestatie van het verplichte werk O Bone Jezu van Palestrina en behaalde een ie prijs met 312 pnt. Derde afdeling. Bavels Dameskoor zal nog wat moeten studeren om mee te kunnen dingen op een concours. Het behaal de de 2e pry's met*» 262 pnt. waar mede ze nogal o.i. rijkelijk waren gewaardeerd. Aan dezelfde kwaal leed het dub- belmannenkwartet Mignon uit Blerik, dat bovendien een ïste tenor had, die. nog alles bedierf met zyn schel geluid. 2e pry's met 298 pnt. Gemengd Koor Juliana uit Groe ningen zong buiten verwachting en zeer beschaafd. Vooral het vrye werk van Lasso, De serenade van een Landsknecht, werd zeer behoorlijk naar voren gebracht, ondanks de dirrigent, die wat het dynamische deel betrof nogal bang was. Een ie pry's met 370 punten was verdiend. Het gemengd koor Inter Nos, uit Twello, leed aan een slechte uitspraak, terwijl enkele inzetten niet juist waren, maar behaalde desondanks een ie pry's met 301 pnt. Het Mannenkoor uit Lierop, was niet zo gelukkig en behaalde een 3e met 248 pnt. Eerste Afdeling: Het dameskoor Zanglust uit Made, had wat scherpe sopranen, maar zong overigens keurig en kreeg daardoor een ie prys met 337 pnt. Het mannenkoor St Jozef uit Kerk- rade, heeft prachtig stemmenmateriaal en gaf een schitterende vertolking van het verplichte werk O Domine Jesu Christe, van Jos de Prës. De jury kon de vrije opvatting van het vrye werk van Bruckner zeker niet waarderen, ook al omdat deinzetten niet juist waren. Een ie pry's met 332 pnt. was echter wel verdiend. Het "Winterswy ks mannenkoor zong ook het verplichte werk keurig, maar kon het vrije werk: O Allerschoonste, van Al. Vranken niet aan, waardoor zij de ie prijs kregen met 349 pnt. Het gemengd koor Con Brio uit Goede zang en organisatie zorgden voor een buitengewone namiddag. Amsterdam, beschikt over prima stemmenmateriaal, vooral by de so pranen en zy' zongen het Silber Weise van Hans Sachs dan ook keurig. Het vrye werk werd wat vlak gezongen, maai de verzorging maakte weer veel goed. Zo kreeg dit koor dar» ook een flinke ie prys met 357 pnt. Ereafdeling Het Dubbelmannenkwartet uit Eindhoven opende met een moeilijk werkSerenade d'Hiver van Saint Saens. De inzet was wat onzeker maar verder liep alles gesmeerd. Het tweede werk was wel wat licht voor deze afdeling, maar de bariton solo zouden wij niet graag gemist hebben. De ie prys met 361 punten was wel verdiend. Superieure Afdeling: Het kleine gemengd koor Cantabile uit Delft zong twee werken van Andriessen, waarvan het verplichte Psalm 47. De uitvoering hiervan stond op zeer hoog peil en kon moeilijk door een beroepskoor verbeterd wor den. Het vrye werk deed wat koud aan en was ongelijk bij het inzetten, maar dirigent en koor hadden een ie prys met lof en met 390 punten zeker verdiend. Afdeling Uitmuntendheid: In deze afdeling was het verplicht werk „Veni Creator" van A. Diopen- brouk. „Oefening en uitspanning" uit Aalst opende de rij, maar schonk te weinig aandacht aan de tempo's. Het gaf ondanks het prima stemmenma teriaal te weinig bezieling, maar haalde met het vrye werk zoveel op, dat een ie prys werd toegekend met 317 punten. Mannenkoor „Tivoli" uit Eindhoven zette niet zeker in en gaven het werk weinig bezieling, wat jammer was, want ook hier was prima stem- menmatertaal. Het vrije werk „Mag nificat" van Jos. Vrancken, was stukken beter en kreeg een keurige vertolking, ie prys met 346 punten was verdiend. Oefening en vermaak uitüdenhout zong Veni Creator prefect en in juist tempo, terwyl het dynamische deel alle lof verdiende. Met een ie prys en 357 punten kon men tevreden zyn. Extra pryzen. De extra prys over de driehoogste afdelingen, de bekeren de directeurs- prys, alsmede de extra prys over 't gehele concours (de bronzen legpen ning van H.M. de Koningin) benevens de extra prys voor de afd. dames en gemengde koren (bronzen legpenning van de Gouverneur) kreeg de kleinste vereniging, nl. het gemengd koor Cantabile uit Delft, die hiermede wel een unieke prestatie heeft behaald. De grote bronzen legpenning van Prins Bernhard verwierf het Dubbel mannenkwartet uit Eindhoven, ter wijl de extra prys over de vier laagste afdelingen, een beker en de directeursprys, ten deel viel aan het Gemengd Koor Juliana uit Groeningen Zo eindigde dit mooie concours, dat Venrays naam weer ver Neder land heeft ingedragen en dat door goede organisatie en onderlinge ver standhouding een groot succes is geworden. Ziezo, de kermis zit er weer op en de vacantie voor een groot deel, maar wie gedacht had dat daarmee de geschiedenis van Venray ook veertien dagen stil zou staan, heeft zich toch wel deerly'k vergist, getuige onderstaande lyst van gebeurtenissen. Want terwijl hier op Kermis Zon dag na do plechtige processie de orgels en de diverse vermakelijkheden warm begonnen te lopen, sprak in Overloon de bekende Pater Piet Wes seling voor de jongeren, die er in Venray weinig schijnen te zyn, als men tenminste dit bezoek als maat staf neemt. Elders in dit blad vindt U een verslag van deze gebeurtenis. Ongeluk. Dat een ongeluk in een klein hoekje zit, werd ook op deze Kermis-Zondag weer bewezen, toen de echtgenote van S. van de trap vi6l en met in wendige kneuzingen naar het Zieken huis moest worden vervoerd. Een slecht begin dus van de kermis. Première Waghesjpelers. Zeven katholieke studenten uit Utrecht zyn op het idee gekomen om via twee middeleeuwse kluchten „Hanneken Leckertant" en de „Clute van Nu Nóch" geld by elkaar te kry'gen om zo een bijdrage te leveren voor de hoogst noodzakelijke verbou wing van het „Eigen Huis" der katholieke studenten in Utrecht. Deze middeleeuwse kluchten, die met veel élan op een grote vracht wagen met een minimum aan décor gegeven werden, kreeg Venray als eerste te zien op Kermis-Zondag op het plein voor de Paterskerk, alwaar 's Maandags nog twee voorstellingen werden gegeven. Over gebrek aan belangstelling had men niet te klagen, ondanks het feit, dat de verlichting nu niet bepaald schitterend was en het middeleeuws Hollands soms slecht te volgen was. Intussen zyn de dames en horen weer verder getrokken en men kan hen slechts prijzen voor het aardig idee en hun met veel verve vertoond spel. Brandstichting. De Zondag was echter nog niet om toen op het Overbroek een grote strohoop in brand vloog. Ettelyke duizende kilo's werden een p:ooi der vlammen en de Rijkspolitie ontdekte, dat hier onverlaten brand hadden gesticht. Wie datechter waren is nog niet ontdekt, maar de laffe daad wekte veel beroering en ver ontwaardiging. Zo ging het dan op Kermis-Maan- dag af, die gelukkig wat kalmer verliep. Fietsendiefstal. Maar nu moesten twee danslustige Griendtsveense jongens het ontgel den. Toen zy na afloop naar huis toe wilden, waren hun fietsen spoor loos verdwenen en het is nu aan de Rijkspolitie om ze weer terug te vinden. Felle brand. Kermis-Dinsdag had grote gevolgen kunnen hebben, maar dank zy het wakkere ingrypen van de Venrayse Brandweer, die men inderdaad hier voor zeer dankbaar mag zijn, werd een ramp voorkomen. 's Nachts tegen twaalven brak er plotseling brand uit in een patates- fntes-kraam op het Henseniusplein, doordat de vlam in het gloeiende vet sloeg en in enkele seconden de gehele kraam in vlammen zetten. Tot over maat van ramp sprong ook een der petroleum-vergassers en de steek vlammen zette de grote kraam van Camps uit Horst aan de overkant en de achter de patates-frites-kraam staande grote Millse danstent in. vlammen. Gelukkig was deze laatste leeg, anders waren de gevolgen niet té overzien geweest. Ook de auto-skoter had reeds vlam gevat. Onze brand weer was paraat en zwoegde met man en macht om het brandende gedeelte te iso leren en te blussen. Gelukkig slaagde men daarin en kon uitbreiding van de brand voor komen worden. Uit den aaid dei- zaak was van de frites-kraam weinig meer over en ook de gebakkraam en danstent konden hun bedrijf niet meer uitoefenen. De drie personen, welke de frites kraam bedienden, liepen brandwon den op en moesten lang wachten voordat hun hulp werd geboden. Het Lunapark en Stoomcaroussel, welke veel gevaar liepen door de rondvliegende vonken, werden in het begin nat gehouden met een sproei- slang, maar hiermee heeft men toch goede resultaten kunnen boeken. Op enkele plaatsen waren slechts wat schroeivlekken in het tentzeil, ter wyl de autoskoter wat brandschade opliep aan de rand van hot dak. Een ere saluut aan onze dappere brandweer, die hier weer eens te meer bewezen heeft, wat goede training en goed materiaal vermo gen. Kermis-Woensdag was het markt en natuurlyk is hier toen ook een en ander gebeurd. Dood door verhanging. Daar was allereerst de nogal lu gubere ontdekking van enkele jonge vacantiegangers aan de Rouwkoelen, welke het ontzielde lichaam vonden van een man, die zich daar enkele dagen tevoren door verhanging van het leven had beroofd. Deze man, oen vader van twaalf kinderen, uit de gemeente Deurne, bleek in overspan nen toestand thuis te zy'n weggegaan met dit dioeve gevolg. De hoek Patorslaan- Henseninsstraat had al lang geen slachtoffers meer geëist, maar nu was C. van de Zwar te Klef het slachtoffer. Komende uit de Henseniusstraat, werd hy aange reden door een luxe-wagen, die zyn fiets aan stukken reed en hem zo danig verwondde, dat overbrenging naar het ziekenhuis nood was. Na aldaar verbonden te zyn, xon C. echter naar huis terugkeren. Offerblokken gelicht. In de avond van Woensdag hebbon nog enkele ongewenste bezoekers een bezoek aan Paterskerk gebracht, waar zy enkele offerblokken hebben gelicht. Men schat, dat de buit f 30 heeft bedlagen. Als St Antonius, op wiens altaar de ledige offerbussen waren gedepo neerd, de Rykspolitie het verlorene helpt zoeken, dan ziet het er slecht voor de heren uit. En dat was dan .kermïs-Woensdag. Kermis-Donderdag stond al vroeg een bus klaar, die De Raad van El lef naar Rotterdam bracht, in gezelschap van Prins Jan en zyn gevolg, alsmede de nar. De Venrayse carnevalsvereniging was namenlyk door het bestuur van Rotterdam Ahoy, uitgenodigd, een officieel bezoek te brengen aan de grote havenstad, En aangezien dit het eerste officiële bezoek buiten Venray was, waren kosten nog moei ten gespaard om deze tocht zo succes vol mogelijk te maken. Vergezeld van een groot aantal supporters, o.a. de metaalbewerkers- bond, die ook die dag een trip naar Rotterdam maakte, deed Prins Jan dan zy'n intocht in een zestal ry- tuigen, voorafgegaan door bereden politie en twee orkesten. De tocht door Rotterdams straten was een Carnavalsoptochi in 't klein en de Rotterdammers keken zich do ogen uit naar die bonte stoet, welke twee uur lang door het hart van Rotterdam trok, omslierd met serpe- tine's en bestrooid met confetti. Voordat de stoet dan ook in Oud- Rotterdam arriveerde, had de Prins honderden ovaties in ontvangst to nemen en werd hy' gevolgd door duizenden enthousiaste mensen. In Oud-Rotterdam werd de bonte stoet officieel in het Hof van Weena ontvangen, waarbij de voreniging werd toegesproken door de dienst doende loco-burgemeester Beukelaar, welke Prins Jan een hartelyk wel kom toeriep in Rotterdam. Oorkondes werden uitgereikt en Vorst Karei dankte alle Rotterdam mers voor de spontane ontvangst. Prins Jan reikte aan verschillende bestuursleden decoratie's en Limburg se vlaaien uit, terwyl hy" op zyn rondgang door het oude Rotterdam verschillende bloemstukken kreeg aangeboden. Toen later op de avond de Tour de France-renner Wim de Ruyter werd ingehaald, was Prins Jan ook weer present en in plat Venraods werd deze renner netjes in de bloemon gezet. Kortom de Piëlhaas stak ook in Rotterdam zijn oren op en de weder zijdse kennismaking zal in de toe komst zeer zeker zyn vruchten af werpen Voor de carnavalsvereniging was dit eerste officiële bezoek buiten Venray zeer zeker een groot succes en een niet te versmaden reclame- tocht 1 Jubileum Burgemeester Vrydag werd dan een punt achter de kermis gezet, maar dit jaar word het feest ter ere van het koperen jubileum van deBurgemeester, - waarvan U elders een verslag vindt met 'n dag verlengd, zodat we om 12 uur het gehele gemeentepersoneel alweer op het perdjesspul terug gevonden en 's avonds de danstenten alweer uitpuilden. Datzelfde gebeurde Zaterdag met het Mannenkoor-Bal, waarvan de prys wel hoog was, maar waar desniette min in een tropische temperatuur gesambaad werd of men de hele week nog niet bad kunnen dansen. Maar Zondag werd dan toch defini tief een einde gemaakt aan de kermis. Het concours van het Mannenkoor vindt U elders beschreven. De Venrayse kermis 1950 is, on danks het pessimisme wat er dien aangaande heerste, weer zeer goed geslaagd. Duizenden vacantiegangers hebben de kermis bezocht en al rolt het geld niet meer zo gemakkelijk als enkele jaren geleden, de exploitanten van de diverse vermakelijkheden en kra meryen klagen niet. Zoals reeds gemeld puilden de dans gelegenheden uit van het publiek en ondanks de hittegolf, waarmede Yen-

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1