Jubileum-Bal - Bd L. Janvier's Stoomcarrousel annex Lunapark Hotel „De Zwaan Moderne Danssalon „Juliana" Qikest iOCö Actel't 4jelt HAR VAN MEYEL Worstebrödjes Tlcqeimuzick Café Swaghoven Playing Boys Venrays Mannenkoor Dansmuziek Venrayse Kermis Café P. Schellen, Langstr. Café Verbeek Uit het verleden van Venray en omgeving. Behangselpapier F. W. HENDRIKS op Zaterdag 12 Augustus 1 Kermis-Donderdag en Nakermis-Zondag in café Verbeek Café-Restaurant ZAAL „WILHELMINA" Prof. Vasino Albertino Volgende dagen Dansen Muziek The Moodmixers van J. Weijs, Siebengewald wederom geplaatst bij café De Engel J. VAN DEN MUNCKHOF Gedurende de Kermisdagen speelt het bekende in Café WED. SCHELLEN, Henseniusstraat. Amusementsorkest ,,4lenny (Oile en haai makkett" in Café A. CREMERS Eerste Venrayse Vishandel H. DECHNAR, Langstraat 4 de „VENLO BOYS" Wilde saoves lekker aete, dan motte nie vergaete. mooi stukje muziek heerlijke dranken, Tijdens de Kermisdagen speelt bij P. J. VOLLENBERG 't bekende dansorkest DE KREKELS Ter bedevaart naar Geij steren Als wy tegenwoordig wat teger. een wet misdoen, vinden wij het heel gewoon, dat wy een bepaalde som als straf moeten betalen ot ook, dat iemand een poosje moet brommen. Vroeger kende men andere soorten van straffen. Zo was het heel gewoon, dat men ter bedevaart moest naar een kerk in de buurt of ook ver in het buitenland, die om een of andere reden een zekere beroemdheid bezat. Zo heel ongewoon was het niet, dat men te voet b.v. naar Sint Jacob van Compostella in Spanje moest. Dit soort straf is langzamerhand wel uit de burgerlijke rechtspraak ver dwenen. Toch kwam Je veroordeling tot een openbare boetedoening nog in de achttiende eeuw in onze streken voor. Dat bewijzen ons bijvoorbeeld de Gerichtsprotocollen van Swolgen. In die heerlijkheid was op 30 Maart 1713 6en gedingh gehouden tegen een zekere Geurt Allers. Heel mooi had hy niet geleefd. Want hy had „syne eijnighe huys- vrouwe qualyck getracteerd". Hy was er van door gegaan en vertrok later met een „lichtverdighe persone" naar het buitenland. Na een jaar schijnt hy echter be rouwvol teruggekeerd te zijn. Het feit zelf echter was „ten hooehsten strafbaer". En nadat het gerecht het verhaal goed had geëxamineerd, kreeg de beklaagde dit vonnis te aanhoren. Op drie Donderdagen achter elkan der moest hy met een wit kleed om gaan „naer St. Willibrord tot Geys- teren. Daar moest hy aan de Priester een bewijs afgeven, dat hy er ook werkelijk geweest was. Bovendien moest hij de kosten dragen van het proces", mits belastinghe datten ge- daegde noyt meer sich en sal hebben te behelpen mit eenighe naerdere quaelen op pene van hooghe straf fen." Wij kunnen het ons indenken, dat die tocht voor de boeteling geen pretje geweest is en zeker zal hy wel bekijks gehad hebben Heer van Swolgen was in die dagen Justinus Franciscus Fleming. Hy bewoonde het huis De Gun en overleed 10 Augustus 1726. Met zijn echtgenote lag -hij begraven in de kerk van Swolgen. Die echtgenote was Maria Emerentiana Ludgardis van de Poll. Zy overleed 13 Maart 1728. Waar bleef het klooster „Bethlehem" v. Oostrum? Toen de Fransen talrijke kloosters supprimeerden, werd ook het zoge naamde Convent Bethlehem te Oos trum opgeheven. Door aankoop werd de gewezen Heer van Blitterswijck Baron de Cocq van Haeftt>n bezitter ervan. Hij liet het gebouw slopen. Het nog bruikbare gedeelte van de afbraak liet hy naar Blitterswijck overbrengen en diende om het kasteel te verbouwen. De kloosterklok kwam terecht in de Protestantse kerk en de vloertegels in twee vertrekken van het oude rechtshuis of veerhuis. Een „ouwe heer" Venray heeft de naam een zeer gezond dorp te zijn. Zeker is in elk geval, dat we aardig wat oudjes tellen. Maar een inwoner, die de 100 jaar passeerde, zal toch wel tot de zeldzaamheden behoord hebben. In de vorige eeuw hebben we zo'n taaie hier gehad. Hij heette Frederik Wil lem Theymans en was geboren te Bielefeld in Westfalen. Oorspronkelijk was hij Luteraans van religie, maar door Gods genade getroffen, ging hy over tot de ware Kerk van Christus, de Katholieke. Hy trad in het huwelijk met Maria Wassenbergh, en overleed te Venray, vol van dagen in de ouderdom van ïoi jaren op 6 Augustus 1802. Hy werd met alle eer te grave geleid door zijn gildebroeders van het Sint Nicolaasgilde. Het St. Nicolaasgilde Uit de mededeling over de „oude Heer" blijkt, dat in 1802 liet Sint Nicolaasgilde te Venray nog in actie was, althans dan by begrafenissen. Ook hield men wel vergaderingen die echter niet al te druk bezocht meer werden. Zo moet verklaard worden, dat de Dekenen op de feest dag van Sint Nicolaas, 6 December 1800 een verordening vaststelden over het trouwer bezoeken van de bijeen komsten. Vooral ook om de namen van de ondertekenaars lijkt het ons wel aardig deze verordening - die overigens een laatste stuiptrekking schijnt geweest te zijn hier te vermelden. Zij luidt dan Wy ondergeschrevenen hebben goedgevonden van allen degeene, die onder ons broederschap van St. Nicolaas zig zullen laten in schrijven, genoodsaakt syn van het selve by te woonen, op alle de daagen, wanneer wy zullen moeten optiekken; in het huys, daar ons broeder schap teerd; en alsoo iemand op den gezyden dag niet opkomt, wanneer hy door den boy van het broeder schap aangesteld synde, versogt is, sal verbueren te betaalen de somma van twee guide Cleefs; of wel een ander persoon in syn plaats te senden, en het selve noyt mogen agter laten. Arnoldus Joanis Batista Lemmens Joannes Ariaens M. Vollebergh (alle drie Dekenen) A. G. Alsters, Koning W. Titz, Vaandrig Jacobus van Well J. Verasdonck Antonius Joonen H. Trynes J. Creemers J. Mouwerix G. Vermeulen. Het Sint Nicolaas- of Kooplieden- gilde te Venray was door de gezamen lijke broeders ter ere van de Aller heiligste Drievuldigheid, de Moeder Gods en Maagd Maria en de Bisschop en belijder Nicolaas opgericht en was voor het eerst in het jaar 1640 offi cieel erkend. Dat geschiedde met toestemming van Marsilius v. Gelder, Heer tot Arcen, Velden enz. en Drost van het ambt Kessel, alsook van de toenmalige Parochieherder Petrus Verberckt. Op verzoek van de Dekenen en Gildemeesters werden de oude voor rechten en gebruiken van het gilde door de hooggebiedende Heer van de Heerlijkheid, Jan Albert van der Boye op 26 October 1705 „op nieuws ge- approbeert, geratificeert, voor goedt gehouden en becrachtight". Toen door de Franse wetgeving het bestaan van verenigingen als het Sint Nicolaasgilde was opgeheven, schijnt ook deze gilde te zijn gaan kwy'nen. Aanvankelijk werden echter nog wel oude gebruiken onderhouden. Zo by'v. de artikelen op het gild win nen, de gerogelde keuze van dekenen en vaandrig, het ter kerke gaan, het begeleiden van overleden broeders en. zusters naar het kerkhof. Ook de verschuldigde bijdrage van gulden 4 stuiver Cleefs voor de afgestorvenen schynt nog een hele tijd betaald te zy'n geworden. Ambachtsschool Diploma-uitreiking Het was Dinsdagmiddag druk in het Luxor-Theater, waar het bestuur, leraren en de jongens met hun ouders waren tesamen gekomen om tegen woordig te zijn bij de uitreiking van de diploma's van het dagonderwijs Maar voor het zover was wees de Heer Deken er op, hoe belangrijk het vakonderwijs voor Venray is. De industrie-vestiging is zo al moeilijk, de gunstigste tijd is voorbij, maar als er geen vakmensen zy'n, komt er nooit iets. En vaklui heeft de wereld nodig. Wanneer hy paartjes op het deke naat krijgt, die willen gaan trouwen, of jongens die uit Indië terugkomen, dan is de eerste vraagKent ge een vak, en als dat niet zo is, dan kan men slechts bidden, dat alles goed zal aflopen, maar die mensen zullen het uitermate moeilijk hebben. Een vakman echter, die de handen uit de mouw wil steken komt overal terecht en is overal welkom. Daarom is het ambachtsonder wijs dringend nodig en spaart het Bestuur kosten noch moeiten om de nieuwe school zo spoedig mogelijk klaar te krijgen, getroost het zich grote finan ciële offers voor do nieuwst e machines, opdat ook in Venray vakbekwame christelijke mensen komen, die naast een stoffelijke welvaart ook geestelijk op een hoger peil komen. De heer Directeur bracht dank aan het onderwijzend personeel en tevens aan departementen gemeentebestuur voor hun bereidwillige medewerking. Aangezien in school nu bijna voor een ton machines staan, kondigde hij enkele nieuwe maatregelen aan in het nieuwe schooljaar voor wat betreft de bediening. Dan vertelde hij wie er bevorderd waren. Van de ïste klas Houtbewer kers waren 18 leerlingen bevorderd en 9 afgewezen, terwijl van de Metaal bewerkers er 18 bevorderd waren, 3 herexamen kregen en 8 waren af gewezen. Het diploma Timmerman werd aan de volgende leerlingen uitgereikt: Reintjes, J.G.W., Overbroek Hi3a; Poels, G.A.G.,Langstraat 11; Haegens, P.G.A., Stationsweg C 6b; Drabbels, H.J., Langstaat 43; Tissen,G.H. D224 Ayen; Rutten, P.J.,'Oploseweg C 178, Overloon; Wijnhoven, J.J., Brugeind A 54a, Meerlo; Kersten, J.P.H., B 15, Smakt; Martens, H.M., K2d, Leunen; van Els, Th.H., B 85, Wanssum; vd. Munckhof, M.J.J., Maasheeseweg 5; v. Waayenburg, F.H.M., Wilhelmina- straat 2; Oudenhoven, C.A.S., Paters- laan 4; Verkoeyen, G.P.J., K 6ia Leunen; Francken, G.A., B24, Wans sum. 6 leerlingen werden afgewezen. Gezien het grote getal zittonblyvers drong de directeur er by de ouders op aan toe te zien, dat steeds trouw het huiswerk wordt gemaakt, hier voor heeft de jongen zeker twee uur per dag nodig. De jongelui zelf stak hy nog oen riem onder het hart om met 29 Aug., wanneer de school weer begint, met nieuwe moed en ijver aan te pakken. Dan werden aan de beste leerlingen nog enkele mooie prijzen uitgereikt en kreeg de beste leerling P. J. Rutten nog een extra pluim voor zy'n y'ver en studiezin. De heer Franssen uit Blitterswijck, alsmede de heren Peeters en Bartels, allen leden van het Bestuur spraken de jongens toe en feliciteerden de gediplomeerden. Zy verzochten hen door te blijven werken en te studeren opdat ze zouden uitgroeien tot vol waardige vaklui waar de wereld van heden nog zo'n behoefte aan hoeft. Tot slot werd nog een film gedraaid over het machine-bankwerken smeden. Wat een prachtsortering. Komt U ook eens kijken Niets ver plicht U. Het meest bekende en beste adres is KERMIS IIEKR Bij gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan organiseert aanvang 5 uur in de Moderne Dancing bij Café De Engel .een met verschillende attracties. Spiegelgladde vloer. Uitgekozen dansmuziek. Hoenderstraat wederom gearriveerd. Populaire prijzen. Tot oon bezoek nodigt U beleefd uit, DE DIRECTIE 99 Daar zult U zich thuis voelen bij een gezellig ORKEST en verzorgde dranken. M. MICHELS KERMIS-ZONDAG optreden van Slechts één avond. Aanbevelend, Aanbevelend. Gedurende de Kermisdagen speelt het onder leiding van DE WITTE Leunseweg Gezellig zitje Prima gekoelde dranken Gedurende de Kermisdagen allen naar de ,,De Gezonde Apotheek" Langstraat 4 Daar kunt U genieten van de allerfijnste soorten gerookte, gestoomde en gebakken Viswaren, alsmede nieuwe Kolmaatjes, nieuwe Haring in 't zuur, Rolmops, gekookte eieren, mosselen per portie, benevens de fynste gerookte Kamper paling. Alles aan scherp concurrerende pryzen. Aanbevelend, Bezoekt tijdens de Kermis Gezellig zitje aan de bar en goede muziek van Wij verwachten U gaarne. Nevven enne stevigen borrel en 'n goed glas bier wir de bekende brengt gedurende de Kermis met de bekende negerband ]\,icO-^Cinando Prima muziek en puike dranken. Wilt U met de Kermisdagen genieten van een en de bekende goedverzorgde bezoekt dan Maasheeseweg Bezoekt tijdens de Kermis Hoenderstraat Daar hoort U muziek van de Merseloseweg Prima dranken. Beleefd aanbevelend

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2