GOUMANS TWEEDE BLAD Geschiedenis van Venray's Mannenkoor „DE TORERO'S Schaeffers Horlogerie G. AARTS, Café %aal jjUQilheh imuta WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN NYLON SOKKEN 4.95 Deelnemende verenigingen aan het concours Venray's Mannenkoor Schaeffers Horlogerie Klepperkoning van de K.R.O. Banketbakkerij-Kokerij onze collectie Goumons' Bonbons is wear ",6t DANSEN DANSEN Muziek The Moodmixers ZATERDAG 29 JULI 1950 No. 30 EEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhol Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal voor Venray I 1.00 buiten Venray f 1.20 uitsluitend bij vooruitbetaling. foto Gazet van Limburg Dit jaar viert Venrays Mannenkoor zijn veertig jarig bestaan. Verschillende feestelijkheden zijn daarvoor georganiseerd, zo hebben we al het galaconcert van de jubilaris achter de rug en zal op nakermis-Zondag het grote concours zyn, met op 15 Aug. het grote galaconcert van de Koninklijke Harmonie Aurora uit Grevenbicht. Dit veertigjarig bestaan, een feit dat op zich zelf niet ongewoon is, verdient toch de nodige aandacht, omdat niet alleen de up en downs van deze vereniging tevens de up en dows zijn in Venrays Geschiedenis, maar ook omdat Venrays Mannenkoor in de afgelopen veertig jaren steeds mede vooraan stond om het culturele peil van onze gemeente op een hoger plan te brengen en verder haar zeer gewaardeerde medewerking gaf bij alle openbare feesten, en plechtigheden. Liet zal dit koor dan ook zeker niet aan belangstelling ont breken op haar officiële feestdagen en hieronder moge dan in het kort de voornaamste wederwaardigheden van het Venray's Mannenkoor volgen, waarin nog eens duidelijk naar voren komt, dat ondanks alle tegenslagen „de aanhouder wint" Daar door 't oorlogsgeweld alle be scheiden van 't Mannenkoor teloor zijn gegaan, is 't. moeilijk een gedetail leerde geschiedenis van deze vereni ging te schrijven vanaf hare oprichting. Na een bijeenkomst van nog in leven zijnde personen, die bij de op richting on de eerste jaren daarna lid van het koor waren en op welke bijeenkomst aantekeningen zijn ge maakt, is 't ons mogelijk toch in grote lijnen iets van 't ontstaan en 't leven van Venray's Mannenkoor op schrift te stellen. Kaarters worden zangers Venray's.Mannenkoor is ontstaan uit een kaartclub genaamd „Harte Vrouw". Deze kaartclub was geves tigd in café Leonard Verbeek in de Hoenderstraat te Venray. Eerst een klein aantal leden tellende, groeide deze club uit tot boven de 20 leden. En zoals 't thans in Venray nog is, was 't toen ook gebruikelijk jaarlijks een feestavond te houden. Dit was dan een gezellige avond, die begon met een smulpartij. Na de inwendige mens versterkt te hebben, werd de avond verder in ge zelligheid doorgebracht onder 't nut tigen van een glaasje bier of een borreltje. Onder de leden waren er, die op een stoel staande, een komi sche voordracht ten beste gaven en hoe kan 't anders, er werd ook lustig gezongen. By deze „kunstuitingen" bleek, dat er verscheidene leden beschikten over een goede stem. Het plan werd dan ook geopperd een zangvereniging te stichten. Dit plan vond algemene bijval en gedachtig het spreekwoord: „Men moet het ijzer smeden als het heet is", werd maar direct tot op richting besloten. De initiatiefnemers waren de heren: P. Schols, Leonard Verbeek, Thuyls van de Hiept en M. van Aarssen. Deze heren lieten er geen gras over groeien maar togen aanstonds aan 't werk. 20 December 1909 werd toen Ven ray's Mannenkoor opgericht. Een directeur was spoedig gevonden. De heer A. Pennartz toentertyd organist in de Parochiekerk St. Petrus Banden toonde zich, daartoe aangezocht, aan stonds bereid de leiding van het nieuwbakken koor op zich te nemen. Een repetitielokaal was beschikbaar in café Leonard Verbeek. In ïoio begonnen de repetities en Venray was een vereniging ryker. Natuurlijk ging daarna 't verlangen uit naar een vaandel, want wat is een vereniging zonder vaandel 't Is een schip zonder vlag. Voornoemde initiatiefnemers wisten ook hierop raad. Zy hielden een collecte bij diverse muziekvrienden en spoedig was een bedrag bij elkaar, waarvoor zy een mooi vaandel lieten vervaardigen. Hee snel alles in 't werk ging moge blijken uit 't feit, dat reeds in 1010 de wijding van het nieuwe vaandel p'aats vond. Dit vaandel is, trots 't oorlogsgeweld, gespaard gebleven, dank zy de goede zorgen van de heer Jean Schaeffers. En wie waren nu de eerste bestuurderen van Venray's Mannenkoor? Blijkens een foto-copie van de Euterpe" aan de Schoolstraat. Onder de daarop volgende uit voeringen dient nog bijzondere ver melding de operette: „Schinderhan- ne8" van Emile Soipgen's opera Comique, in Maastrichts dialect tot operette omgewerkt door Olterdissen. Deze was door de heren Paul Kuypers en Pierre Gooren omgezet in Venrays dialect. Dat deze operette by 't publiek in de smaak viel moge blijken uit 't feit, dat ze vijf keer werd opgevoerd en steeds volle zalen trok. De eerste opvoering hiervan vond plaats in 1920. Daarna twee keer in 1921 n.l. op 2e Paasdag en Kermis- Zondag en vervolgens op n en 12 December 1937. Nadat 8 December als verplichte feestdag was vervallen, werd als vaste dag voor de uitvoeringen bepaald de Zondag na 8 December. Concoursen en successen Het eerste concours, waaraan door Venray's Mannenkoor werd deelgeno men, was te Tilburg in 1924 onder directeur H. Welting eu de president W. Winters. Het verplichte nummer wasUch- tendliefde van Wiertz en het vrye koorwerkGy Adelaar. In 1927 behaalde het koor onder H. Welting in de 2e afdeling de 2e prijs te Zetten. In 1937 toog Venray's Mannenkoor met 27 leden naar Heel. Ook toen was de Heer Welting directeur. De namen der leden, die daar naar toe gingen, willen we even in deze beknopte geschiedenis vast leggen: C. van Kemenade, voorziter, H. Ouden hoven, secretaris, K. Wijnen, J. Muis (die van de oprichting af lid was en thans nog is), Fr. Schaeffers, P. Kers ten, M. Michels, M. Eibers, P. Janssen, J. Lichteveld, P. Kruyssen, M. van Opbergen, H. Sybers, B. Drent, W. Pouwels, K. Truyen, A. Lemmens, L. Vollenberg, J. Hendriks, H. v. Boven, A. Sybers, L. Cremers, P. Oudenhoven, J. Arts, J. Trommaer, G. Aarts en P. Siebers. In 1930 was de belangstelling zo gering, dat men besloot de repetities tijdelijk te staken, totdat er kans was het slapende koor weer tot nieuw leven te wekken. De oprichters van Venrays Mannenkoor foto Gazet van Limburg Koninklijke goedkeuring der Statuten die gedateerd is Mei ion waren dat de volgende Heren Albert Martens, voorzitter P. Claassen, ondervoorzitter J: Theeuwissen, secretaris Henri Kemps A. Pennartz, directeur De Statuten, waarop Mei 1911 de Koninkiyke goedkeuring werd ver kregen, werden vastgesteld in een algemene vergadering der vereniging, die gehouden werd n Tanuari I9ii. De Koninklijke goedkeuring liep over een tijdperk van 29 jaren en is dus niet meer geldig. De hernieuwde aanvrage is in bewerking. Zij die dirigeerden De namen in chronologische volg orde der directeuren zyn A. Pennartz P. Brull P. Buck H. Welting Paul Kuypers Constant Dietz J. Schambergen Jacques Janssen De eerste directeur A. Pennartz is in 1912 naar Amerika vertrok ken, waar hy thans nog een gevierd musicus en organist is. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat de heer A. Pennartz het vorig jaar (1949), toen hy met vacan- tie in Venray was, een repetitie heeft bjigewoond van de concoursnummers, die werden ingeoefend voor het con cours te Nijmegen. Toen hem herinnerd werd aan de eerste uitvoering van 't Mannenkoor, zong hy direct een passage uit de operette „Eine Landliche Concert- probe". Er was n.l. reeds spoedig na de oprichting besloten elk jaar een uit voering te geven en wel op 8 Dec. Zulk een uitvoering bestond uit zang en toneel. De komische voordrachten prijkten ook steeds op het program ma. De eerste uitvoering werd ge geven in 1912 in de Muziekzaal Op 30 Aug. 1931 heeft't voormalig bestuur onder W. Winters de begra fenis bijgewoond van Constant Dietz te Tienray. In 1937 werden de repetities hervat onder de directeur H. Welting en de voorzitter C. van Kemenade. Het koor telde toen vyf ie Tenoren, acht 2e Tenoren, elf ie Bassen en zeven 2e Bassen. De repetities werden gehouden in de zaal van café de Keizer in de Patersstraat. Begin 1938 waren er 23 leden. Einde 1938 bedroeg dit aantal 29. 13 Juli 1938 eindigde het directeurs schap van de heer Welting en werd in diens plaats gekozen J. Scham bergen uit Boxmeer. Begin 1939 bestond 't koor uit 25 werkende leden. Augustus 1041 warsn 't er 30 en October van datzelfde jaar 36. Voor de HEREN met elastische boord In 1941 werd de heer Th. Jaeger Beschermheer der vereniging, Dr. E. F. Hoyng, Erevoorzitter en de heer J. Laurensse, Commissaris. Directeur was toen H. Welting. 23 Juli i94i was de heer K. Wijnen voorzitter en telde de vereniging 3- werkende leden. In Maart 1942 werden derepetities gestaakt om de maatregelen en voor schriften der Kultuurkamer te ont gaan. Na de bevrijding Na de bevrijding, in 1945, begon men weer, onder leiding van directeur Jacques Janssen, met de repetities met ca. 50 leden. Halfvasten 1946 werd een uitvoering gegeven in de toneelzaal van Huize Servatius. In dit jaar werd de heer Gooren President. 23 Novómber 1946 werd deelgeno men aan een Zangersconcours van het Mannenkoor der Delftse nijverheid en wel in de 2e afdeling met 63 leden. Het succes was ie pry's met lof der jury met 378 punten en de directeurs- prijs. 23 Mei 1948 werd op 't Zangers concours van het Gemengd Koor „Oefening baart kunst" te Amster dam de eerste pry's behaald in de ie afdeling. Aantal leden 60. 31 Juli 1949 wist het Mannenkoor op 't concours van de R.K. Zangver eniging Adolf Kolping" te Nijmegen de ie prys te bemachtigen in de afdeling Uitmuntendheid. Behalve beoefening van de zang kunst er. toneel heeft Venray's Man nenkoor vanaf zyn oprichting steeds belangeloos zyn medewerking vorleend tot opluistering van belangrijke fees ten, o.a. alle nationale feestdagen en feesten van 't Koninklijke Huis. opening van 't Engelse Kerk hof j Dodenherdenking, bezoek van H. M. de Koningin, feest van de Paters Franciscanen enz. En na de bevrijding werd besloten om, indien 't op prys werd gesteld, ook een pas gewijde Priester, op de dag dat hy in zyn parochie de eerste plechtige H. Mis opdroeg, een ovatie te brengen. Dus U ziet Venray's Mannenkoor leefde mee met alles wat in Venray" op enig terrein van belang gebeurd'e en heeft doordoor een algemene sympathie verworven en ook ver diend. Het bly've.zo! Laten we tot slot nog even ver melden De Presidenten, die in de 10 jaren van 't bestaan van Venray's Mannen koor de Voorzittershamer hanteerden waren Albert Martens P. Claassens Vincent Pyls W. Winters C. van Kemenade K. Wijnen P. Gooren. De namen van de heren, die in 't jaar der oprichting en 't jaar daarna lid waren en nog in leven zyn luiden, voorzover ons bekend J. Muis, Jos.' Hendriks, Fr. Wijn hoven, M. Reynders, J. vd. Munckhof, H. Zwitserlood, Th. Verbeek, Th. Wintels, El. vd. Voort. Het huidige bestuur bestaat uit: Pierre Gooren, President Jan Arts, Voorzitter J. Muis, Secretaris Piet Kersten, Penningmeester J. Laurensse A. Janssen Jac. Schaeffers Venrays Mannenkoor anno 1912 foto Gazet van Limburg >1,1.11I I11 1 1 1 I I11 IJl IJl M UM li te geven door Zondag 13 Augustus zal Venray's Mannenkoor in de aula van het Gymnasium I.C. zün Zangconcours houden waaraan de volgende vereni gingen zullen deelnemen Mannenkoren Afdeling uitmuntendheid Mannenkoor „Oefening en Uitspanning", Aalst „Oefening en Vermaak", Udenhout „Tivoli", Eindhoven Eerste afdeling Mannenkoor „St. Jozef" Kerkrade „Winterswijks Mannenkoor", Winterswijk Tweede afdeling Mannenkoor „Limburgia", Blerick Derde afdeling Mannenkoor „De Bosgalm", Lierop Vierde afdeling Mannenkoor „Spos", Veldhoven. Dubbel Kwartetten Ere-afdeling Dubbel kwartet „Eindhovens Dubbelkwartet", Eindhoven Derde afdeling Dubbel kwartet „Mignon", Blerick Gemengde Koren Superieure afdeling Gemengd Koor „Cantabile", Delft Eerste afdeling R.K. Gemengd Koor „Cor. Brio", Amsterdam Derde afdeling Gemengd Koor „Juliana", Groeningen „Internos", Twello Dameskoren Eerste afdeling Dameskoor „Zanglust", Mado Derde afdeling Dameskoor „Bavels Dameskoor", Bavel Zestien verenigingen nemen hieraan dus deel en zullen op hun zangkwaliteiten getest worden. Om half drie wordt begonnen en men hoopt om half zeven klaar te zyn. Het concours is toegangely'k voor publiek. Onder de verplichte werken vinden we werken van Palestrina (O, Bone Jesu), Bruckner, Saint Saens, H. Andriessen en Alph. Diepen- broek. Onder de vrije nummers zijn verschillende partijen, waarvan men hoge verwachtingen kan koesteren. Zo zal het na-Kermis-Zondag zeker gezellig druk worden in Venray. aangezien meer dan 000 zangers aan dit jubileumconcours zullen deelne men, waaraan een schat van prijzen verbonden is. Ook van H.M. de Koningin, Prins Bernhard en de Gouverneur van Limburg werden medailles ontvangen. Voor een nuttig en blijvend CADEAU is Uw adres natuurlijk Ruime sortering in GERO-artikolon, Klokken en Pendules, Zak- en Armbandhorloges, Goud- en Zilverwerk. Grootestraat 34 Tijdens de Kermisdagen met medewerking van de 4ld diet U meet dest, maai Qoumans' §edak is deteï Verrast uw gasten met de Kermis op het fijnste Gebak wat er te krijgen is, dus van Stationstraat 1 Telefoon 406 enigo fijne vullingon uitgebreid. Bezoekt met de a.s. Kermis 77 Prima dranken.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1