VERF G. CUSTERS Oirlo E4 H. Hanssen OPRUIMING! Elke huisvrouw week k nu uiè ondervinding: Presto Uit het verleden van Venray en omgeving. 4lamsteeen Rouwgoederen „DE VLINDER" Inmaakglazen F. W. HENDRIKS MAAKT DE VAAT NIET „GEWOON" SCHOON maar DE GRUYTER'S Huismoeders F. W. Hendriks Behangselpapier F. W. HENDRIKS £andHóuui6clióól ,,St. Jïlattinui' Schoenkandel JOS. HENDRiX, Maash.weg VOORRADIG alle soorten Zaden voor groenvoeder- gewassen Gras- en Klaverzaden en Limburgers zich heel spoedig thuis zullen gevoelen. Men heeft daar eigen Katholieke scholen en een universiteit, en de omstandigheden zyn in vele opzichten geljjk aan die in onze zuidelijke pro vincies. Alles bijeengenomen achtte Mgr. Hanssen van dat standpunt van de zielzorg bezien, de emigratie zowel naar het Engelse als naar het Franse deel van Canada volkomen verant woord. En het voordeel daarbij is, dat de Canadezen bijzonder op de Nederlanders gesteld zijn en de Ne derlanders graag zien komen. Een bijzondere collecte in 1729. Collectes zijn in Venray en omstre ken alti)d wel gehouden en de be kende milddadigheid deed de vragers niet met ledige handen weggehouden. Op 28 April van dat jaar was de gemeente Horst door een grote ramp getroffen. In de middag brak er een verschrikkelijke brand uit. Veertig van de mooiste en grootste huizon, een dertigtal schuren, een paar stallen en enige brouwerijen weiden in de as gelegd en zo goed als heel de inventaris ging verloren. De bewoners bevonden zich in de uiterste nood en groot was allerwege de ellende. Toen kwam er op 29 November een schrijven uit Geldern van de Konigl. Kriegs- und Domeinen-Com- mission, die met machtiging van de Koning van Pruisen, aan de ingezete- uen van Horst verlof gaf door de hele Provincie Geldern een collecte te houden. Tot deze Provincie behoorde sinds het Barriere-traktaat van 1715 het gehele ambt Kessel. Tot dat ambt behoorden toon Maas- bree, Sevenum, Helden, Meijel, Horst, Grubbenvorst, Broekhuizen, Meerlo, Wanssum en ook Venray. Al deze plaatsen waren dus aan de Koning van Pruisen afgestaan en maakte sinds dien deel uit van de Pruisische Provincie Geldern. Deze Provincie werd bestuurd door bovengenoemde Commission, die zetelde in het Pruisisch stadje Gel dern. De berooide inwoners van Horst zjjn zeer zeker ook in Venray ge weest en de giften werden genoteerd in een afzonderlijk boek. Of dat boek nog te vinden is, weten wy niet. Maar Venray zal toch wel ondervonden hebben, want de Com mission de edele gevers toewenste: De Heer, die alleen groot is en wiens naam heerlijk is, die ook de geringste weldaad aan onze noodlijdende naaste niet onver golden laat, zal om de christelijke bijstand ieder met rijke zegen belonen De oorlog in Korea en de algemene onzekerheid in de wereld is er oor zaak van, dat op het ogenblik vele levensmiddelenzaken in ons land, de drukte niet meer aan kunnen, omdat het publiek en vooral het meer ge fortuneerde publiek alle mogelijke goederen aan het inslaan is. Men is weer volop aan het hamsteren. Ook in ons goede Venray. Ook hier worden balen suiker ge kocht en zakken rijst, zeep en fietsen- banden, kortom alles waarmede we de afgelopen oorlog zo hebben zitten sukkelen. Uit do aard van de zaak zijn het de moer gefortuneerde mensen, die hierin voorgaan en waarvan sommigen al een aardige voorraad hebben ge maakt. In zich is hier niets op tegen. Want als we zien, dat de Zwitserse regering, die toch in alles een zeer strikte neutraliteit in acht neemt, haar burgers voorschrijft, dat zjj vóór einde September een voorraad levensmid delen in huis moeten hebben, vol doende voor twee maanden ®m althans de eorsto gevolgon van het stagneren van de levensmiddelen toevoer in oorlogstijd op te vangen, dan kan men toch moeilijk zeggen, dat er geen reden voor is, om wat voorraad in te slaan. Van de andere kant echter is het juist, dat door deze hamster woede, die ook in België algemeen is, de gehele economische positie van ons land in gevaar komt. Een gevaar, dat lang niet zo denkbeeldig is als men wel meent. We vergeten misschien maar al te snel, dat het nog geen drie jaar ge leden is, dat al de nu hevig begeorde dingen nog op de bon waren en nog slechts bij mondjesmaat verkrijgbaar waren en dat de productie nu mis schien wel vlot verloopt, maar dat nog steeds niet dusdanige voorraden zyn gevormd, die aan een dergelijke grote vraag zijn aangepast. Hiervan is het gevolg, dat degene, die „centen heeft", inderdaad voorraad kan vormen ten koste van degene, die het met zijn weekloon in de huidige tijd ternauwernood rond kan komen. Want dan breekt onherroelijk de dag aan, dat deze de doodgewone dingen voor dagelijks gebruik nog niet meer kopen kan, eenvoudig om dat de winkels zijn leeggekoeht. We hebben dat hier in Venray reeds kunnen merken met zeep e.d. Nogmaals, het is misschien logisch, dat men met de ervaring van vijf jaren oorlog, indien het enigszins kan, tenminste even gedekt wil zijn. Maar als we ons laten beïnvloeden door do oorlog op Korea, door de algemene toestand, waarin de wereld nu is. dan mogen en moeten we ons ook laten beïnvloeden door het feit, dat hamsteren op die ogenblik vol strekt fout is, omdat hierdoor tekort wordt gedaan aan een evenmens, die niet zo gelukkig is, dat hij alles maar kopen kan. Hamsteren op dit. ogenblik betekent dat or tekorten zullen komen, dat de gewone man weer niet krijger, kan wat hy voor zijn levensbehoeften direct nodig heeft, dat er nog grotore armoede komt, dat de prijzen zullen stijgen, dat de wereld nog beroerder wordt dan ze al is, omdat niet de christelijke liefde vooraan staat, maar het eigen ik. Daaraan denkt men liever niet, maar ook dit telt mee en moet zwaarder wegen als de twee maanden voorraad die men gaat inslaan. Ook voor de winkeliers. diep zwart verven P. VAN OPBERGEN Grotestraat 24a VENRAY Aan alle inwoners van het Dekenaat Venray Ik meen de tolk te mogen zijn van alle deelnemers en deel neemsters aan het ziekentri- duum, als wy langs deze weg onze oprechte dank komen betuigen voor de heerlijke dagen die ons door Uw aller mede werking geschonken werden. Wat hebben we weer genoten die dagen. Dat was allereerst op geestelijk gebied. Het H. Misoffer 's morgens, wat de meesten van ons in geen maan den meer hadden bijgewoond. De mooie conferentie's van Pater Gilbertus, de handopleg ging 's middags door een hele ry van Priesters en dan tot slot de zegen met het Aller heiligste voor iedere zieke apart. We hebben weer opnieuw en beter de waarde van het lijden begrepen, we zyn er ons weer opnieuw van bewust, dat we zo ontzettend veel goed kunnen doen, vooral in deze tijd van een nieuwe oorlogsdreiging. Dankbaar tegenover God dat we dit alles weer beter moch ten begrijpen gaan we vol vertrouwen de toekomst tege moet. Ook op stoffelijk gebied heeft 't ons aan niets ontbroken. Een gezonde kan maar nauwelijks begrijpen wat zo'n dagen voor een zieke betekenen. Daarom nog eens aan allen onzen op rechten dank. Een dankbare en gelukkige zieke Opheffing yan Teergelden in Noord-Limburg yerzoclit. De Maasveren in Noord-Limburg vormen een ernstige belemmering voor de industriële ontwikkeling van dit gebied en voor 't transportwezen. Daarom moeten de veergelden van de hierna te noemen rijks- en parti culiere veren worden afgeschaft: Wessem—Maasbracht, Kessel— Roermond, Well—Wanssum, Oeffeit— Gennep en Katwijk—Mook. Overigens zal tot verlaging van de tarieven der overige veren in Lim burg moeten worden overgegaan. Tot deze conclusie komt de op initiatief van de Werkgemeenschap Limburg indertijd door de Limburgse Kamer van Koophandel ingestelde commissie ter bestudering van het probleem der Maasveren. Deze commissie heeft het vraag stuk van historisch, juridisch en economisch standpunt bezien en haar oordeel neergelegd in een rapport, dat dezer dagen is verschenen en dat is toegezonden aan de regeling, aan de Tweede Kamer, aan de Prov. Staten van Limburg en aan de bur gemeesters der betrokken gemeenten Na één jaar 6 pet. werkloos Het is deze maand juist een jaar geleden, dat de Raad van Bestuur in arbeidszaken, als gemeenschappelijk orgaan van de centrale werkgevers organisaties, een oproep tot de Neder landse werkgevers richtte en daar mede een actie inluidde tot plaatsing van de uit Indonesië gerepatrieerde gedemobiliseerde militairen. In de periode van Juli 1949 tot i Juni 1950 zyn 52.601 leden van de Koninklijke Landmacht en Konink lijke Marine gedemobiliseerd. Naar schatting zyn er in de maand Juni 1950 nog n.ooo man by gekomen, zodat in een jaar in totaal ruim 63.000 man zyn gedemobiliseerd. Yan deze 63.000 teruggekeerde militairen staan op het ogenblik minder dan 4.000 of ongeveer 6 pet. als werkloos ingeschreven, waarvan slechts 2.096 of nog geen- 3V» langer dan een maand. Stemmen deze resul taten dus tot voldoening, niet verge ten moge worden, dat in de loop van dit jaar nog 30.000 a 40.000 leden van de Kon. Landmacht en de Kon, Marine zullen repatriëren. Velen- hiervan zullen krachtens het her- plaatsingsrecht weer by hun oude werkgever geplaatst kunnen worden, doch voor ongeveer 10.000 personen zal nog een plaats in het bedrijfs leven gevonden moeten worden. prachtkleuren, hoge &lans. Enorm uitstrykvermogen. Zakselvrij. U strykt zonder moeite de bus ledig tot op den bodem. Dit is een groot voordeel. Neemt eens proef. Het bekende adres Schildersbedrijf Langstraat AfZ F. W. HENDRIKS Let op het huisnummer. onovertroffen in coupe, af werking en duurzaamheid ontvangen een grote party. Koopt nu om straks teleurstelling te voorko men. V, 1. 3/4 1. 1 1. I1/. 1. 2 1. 27 Ct 29 Ct 36 Ct 43 Ct 48 Ct met deksel. Losse ringen, deksels, beugels. Beleefd aanbevelend, Schildersbedrijf Langstraat AOZ F. W. HENDRIKS Let op het huisnummer. f leaf tijdig schi/deren door den vakman Schildersbedrijf a (Z Langstraat Let op het huisnummer. WOLVILT en CARTON steeds voorradig. 2 zydig geteerd Asphaltpapier aan rollen van 30 m voorradig. Zeer aan te bevelen om over verse beton of cement te leggen, ter be scherming van Balatum of Linoleum Vraagt inlichtingen by F.W. HENDRIKS Langstr.46 O Het zakje Presto, dat U laatst kreeg, is natuur lijk al op! U zult intussen wel een groot pak bij Uw winkelier gekocht hebbenZoals iedereen, die ner als U ontdekte, dat Presto de vetste afwas glanzend schoon tovert, zónder zeepsmaak, zonder vuile kwast of teil. Vuil goed, in Presto geweeki, laai zich beter en sneller wassen I BIJ AANKOOP VAN Fl. 2,50 DE GRUYTER-ARTIKELEN zoekt Uw voordeel Borstelwerk en Poetsartikelen prachtsortering Zeer zware cocos kamerbezem 95 ct Prima cocos handvegers 70 ct Grote cocos schuurborstel 49 ct Pracht Anker luiwagens 100 ct Zuiver Tiber Limb, luiwagens 110 ct- Prima Tetem dweilen 94 ct Prima poetsdoeken 30 ct Prima Gen. Zeemleer 135 ct Kleerborstels, Kachelborstels, Closet borstels, enz. enz. BON tegen inlevering van deze bon ontvangt U voor f 3.- 1 Tetem Dweil 1 Cocos Handveger 1 Cocos Kamerbezem 1 Anker Luiwagen Alles eerste kwaliteit Beleefd aanbevelend, Schildeis&edïitf iangótïaat -V6 LET OP HET HUISNUMMER Wat een prachtsortering. Komt U ook eens kyken Niets ver plicht U. Het meest bekende en beste adres is Langstraat a fz Let op het huisnummer Nieuwe leerlingen kunnen zich tot Zondag 23 Juli opgeven. Maandag 24 Juli 9 uur TOELATINGSEXAMEN voor 1.1. van de scholen Venray-Kom. Merselo, Heide, Leunen en Oostrum om 1.30 uur voor de 1.1. van de andere scholen. Het Hoofd der School, J. WIJNHOVEN Van 15 tot en met 31 Juli vindt U bij ons DAMES- HEREN- en KINDERSCHOENEN tegen uiterst lage prijzen. voor blijvend weiland en kunstwei, ook subsidiemengsels Wilt U verzekerd zyn van GOED POOTGOED, bestelt dan nu alle gangbare soorten van eigen selectie, klei of veengrond. Telefoon 807 Accountants kantoor GROOTESTRAAT 1 VENRAY Lid Ned. Coll. v. Bel.cons. en Algem. Verg. v. Accountants.. BOEKHOUDINGEN BALANSEN BELASTINGZAKEN CONTROLE

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2