Wat moet mijn kind worden Speldjes dag Herwonnen levenskracht WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN fèmlqcatie. Belangrijk nieuws voor oorlogsgetroffenen lïloedeU bidden Van links en Hechts SPORT ZATERDAG 22 JULI 1950 No. 29 EEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantooi boekhandel Groofestraat 28 Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray f 1.00 buiten Venray f 1.20 uitsluitend bij vooruitbetaling. Nog enkele weken en voor velen van onze jongens en meisjes zal definitief de deur van de lagere school gesloten worden. En daarmede is tevens voor vele ouders het vraag stuk brandend geworden wat moet ik met mijn kind doen, moet het vorder studeren op de landbouwschool, op de ambachtsschool, op de huis houdschool, op de U.L.O. of naar het Gymnasium (om maar te blyven by de scholen die we hier in Venray hebben), of moet het hier of daar in de leer gaan om een vak in de prak tijk te leren Wat moet ik met het kind gaan doen, dat feitelijk zelf niet weet, wat het worden wil en dat geen specialö voorkeur heeft voor verdere studie of voor een of ander vak. Natuurlijk is het ondoenlijk om hier in kort bestek nu eens even uit te leggen, wat voor Uw kind het beste is, dat is onmogelijk, maar misschien dat enkele opmerkingen in het algemeen van nut kunnen zijn. Wie deze week d6 Regeringsnota eens goed gelezen heeft, kan zich de zorg van menig vader en moeder indenken, vooral als hij ziet dat de enigste mogelijkheid open ligt voor ons land in emigratie en industriali satie. Verder geeft deze nota duidelijke cijfers omtrent het kantoorpersoneel en we zien dat in deze sector reeds vele werklozen zyn. Wat dan toch te doen? De enigste conclusie die hieruit te trekken is, is alleen, dat een vakman kans van slagen heeft in ons dicht bevolkt landje, dat alleer. iémand, die geleerd heeft de handen uit de mouw te steken, later in staat zal zyn zijn brood te verdienen en vrouw en kinderen te kunnen onderhouden. Laat dus in 's hemelsnaam nooit uw kinderen studeren voor uw eigen plezier, omdat hy dar. later een boordje kan dragen en schone handen houdt, want dan ben je fout. Want hij kan met zyn boordje naar de werkverschaffing en zyn leven wordt verknoeit door Uw eigen schuld. Dat wil weer niet zeggen dat men niemand verder moet laten studeren. Indien uw kind er de capaciteiten, zin en lust voor heeft, laat hem dan zijn gang gaan, maar kies dan een studie-richting, waarop hij verder kan bouwen en wil dan beseffen dat ón een U.L.O, en een H.B.S., èn een Gymnasium slechts een begin zyn, slechts een voorbereiding op verdere studie. Maar stuur hem daar nooit naar toe, om hem van de straat te krijgen. Ouders, dit gebeurt meer dan men denken zal en uw kind zal er latei- ontzaggelijk spijt van habben. Laten we bedenken, dat het am bacht de ambachtsman vreugde en plezier schenkt, dat hem zyn onder houd verschaft en zyn leven ryk maakt en dat menig arbeider rijker is in zyn leven, als iemand die grote salarissen verdient, maar de zin van zyn werk niet snapt. Vraag aan de onderwijzers van de lagere school om raad. Zy kennen uw kind, hebben het zes, zeven jaren onder zich gehad, zij weten of het studeren kan en of het er de capa citeiten voor heeft. Geven zij hun „fiat", en kunt u het betalen, laat het dan maar verder studeren. Stuurt hen echter niet verder naar school, als de onderwij zers er tegen zijn, het wordt dan een grote marteling voor het kind zowel als voor u. Laat het dan een vak leren. Nu zitten daar ook weer vele moeilijkheden aan vast, op de eerste plaats zyn er een 4000 beroepen en op de tweede plaats zit in vele ook reeds de „klad", zijn vele ook vol geboekt. Maar het Arbeidersbureau heeft juist met het oog daarop een beroeps adviseur, die in overeenstemming met het karakter en de capaciteiten van het kind een beroep aanwijst, dat ook in de toekomst redelijke kansen geeft. Hierdoor wordt voorkomen, dat men 12 ambachten krijgt en 13 on gelukken Nog beter is het kind psychotech nisch te keuren, aan de hand waar van studierichting of ambacht geko zen wordt en men kan slechts hopen, dat de ouders de kosten hieraan verbonden, op zich nemen, terwille van de toekomst van hun kind. Jammer genoeg zyn er nog vele waaronder ook, die door de nood gedwongen worden die menen, dat nu de „verdienst" begint en die maar niet willen beseffen, dat hun kind zo nooit verder zal komen als los- arbeider, dat een los-arbeider altijd achteraan staat en vooraan bij de werkverschaffing. Hoe zy de verantwoording op zich kunnen nemen, terwille van wat luttele centen, hun kinderen van alles wat te laten worden, maar nooit een goed vakman, nooit een volleerd ambachtsman, is ons een raadsel. Telken jare wordt het moeilijker een keus te "maken, deze tijden eisen mensen, die zowel theoretisch als practisch terdege zijn onderlegd en die eisen zijn hoog. Het is aan de ouders om hiermede rekening te houden en niet losvast maar keuze te maken, die op het ogenblik mogelijkheden biedt, maar in de toAomst slechts grote onge lukken kan veroorzaken. Daarcm, vraagt voorlichting aan onderwyzers, aan arbeidsbureaux, aan mer.sen, die het weten kunnen en stelt geen overdreven eisen of zoekt uw eigen meerdere eer en glorie. Denkt aan de toekomst en het geluk van uw kinderen 36.000 Nederlanders zijn in 3 jaar tijd geëmigreerd In totaal zyn in de jaren 1946— 1949 ruim 36.000 personen geëmi greerd, waarvan 14.000 in 1949. Aldus deelt de regering mede in een nota aan de Tweede Kamer i.z. de werkeloosheidsbestryding. Een emigratieverdrag met Brazilië wordt binnenkort ondertekend. Met Argentinië zyn in 1949 onderkan delingen aangevangen, die thans in een vergevorderd stadium verkeren. Canada, Australië en Nieuw-Zeeland zijn eveneens aangezocht om de emigratie bij verdrag te regelen. Geen dezer drie landen bleek daar toe echter bereid. Wel bleek Canada genegen 2000 gedemobiliseerden, die een korte landbouwtechnische oplei ding hebben genoten, op te nemen. Overigens wordt in dit land de moeilijkheid ondervonden, dat de zelfstandige vestiging van als werk nemers vertrokken emigranten zeer belemmerd wordt voor het daarvoor benodigde kapitaal. Australië bleek bereid tot 't sluiten ener emigratie-overeenkomst, waar omtrent de eerste besprekingen reeds hebben plaats gevonden en binnen kort zullen worden voortgezet. In deze maand zullen tevens be sprekingen worden gehouden omtrent een soortgelijke emigratie-overeen komst met een afgevaardigde van Nieuw-Zeeland. Naar het zich laat aanzien, zyn beide laatstgenoemde landen voor nemens Nederland door geldelijke bijdragen tegemoet te komen in de kosten van liet vervoer der emigran ten. Bovendien zijn Australië en in mindere mate ook Nieuw-Zeeland de enige landen, die ongeschoolde ar beiders opnemen. Nog groter mogelijkheden. Verwacht wordt, dat, indien vol doende vervoersgelegenheid kan wor den verkregen, alleen naar Australië en Nieuw-Zeeland in 1951 circa 26 duizend personen zullen kunnen emigreren. Uit het bovenstaande blijkt, dat de emigratie in de laatste jaren niet onaanzienlijk is geweest en dat daar in een stijgende lyn is waar te nemen. De regering is van oordeel, dat op dit gebied belangrijk grotere moge lijkheden liggen, welke dienen te worden aangegrepen. Het ligt in het voornemen der regering zich omtrent de bevordering en de organisatie van de emigratie met inachtneming van het dezer dagen te verwachten eindrapport van de commissie Schilthuis, nader te beraden. Daarbij zal tevens worden bezien, op welke wijze de samenwerking met de op dit gebied werkzame maat schappelijke organisaties tot de beste resultaten kan leiden. Grote emigratie in de komende 50 jaren, al dus de H. Vader. In. een toespraak tot een congres van juristen heeft Paus Pius de Twaalfde te Vaticaanstad voorspeld, dat er in de komende vijftig jaren een emigratie zal plaats hebben, die veel groter zal zyn, dan de verplaat singen van mensen, waardoor Noord en Zuid-Amerika werden bevolkt. De Paus grondt deze voorspelling op het in Europa vervagen van de oude politieke en economische gren zen, de bittere gevolgen van de oor log en de daaruit voortvloeiende gebeurtenissen, waardoor in bepaalde gebieden overbevolking en werkeloos heid zyn ontstaan. Zaterdag 22 en Zondag 23 Juli voor Adviezen voor landbouwers Het is weer enkele maanden ge leden, dat door de beide Kamers der Staten-Generaal de Wet op de Ma- riële Oorlogsschade werd aangenomen. Voor vele oorlogsslachtoffers is al verschillende malen de vraag gerezen: Hoe krijg ik nu het mij toekomende en zal er voldoende met myn rechten en aanspraken rekening worden ge houden. De ervaring van zeer velen heeft geleerd, dat er niet altijd gesproken kan worden, ondanks des Ministers verzekering: dat de wet loyaal zal worden uitgevoerd. Voor de niet in gewijden in het probleem der mate riële oorlogsschade is het vrijwel on doende wegwijs te worden in deze zeer moeilyk hanteerbare wet. Het is daarom verheugend, dat de stichting voor de landbouw „Limburg" heeft besloten een adviesbureau voor oorlogsgetroffenen in te stellen. Dit heeft tot taak GRATIS voor lichting, hulp en bemiddeling te ver lenen inde ruimste zin van het woord aan oorlogsgetroffenen die tot de stichting van de landbouw behoren en dit zyn deleden van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond en de Kath. Landarbeidersbond„St Deus Dedit". Nog verheugender is het, dat er een overeenkomst van samenwerking is gesloten tussen de L.L.T.B. en de Limb. Kath. Arbeidersbeweging, zodat alle in een der beide organisaties aangesloten leden kunnen profiteren van dit gratis advies en voorlichting, voor de volgende gevallen: a. Gebouwenschade, geregistreerd bij de alg. Wederopbouw: b. Gebouwenschade, geregistreerd by het bureau Wederopbouw boer derijen; c. Schade aan bedryfsinventaris, handelsvoorraden en vee; d. Schade aan huisraad; e. Onteigeningen in verband met wederopbouw; f. Uitkeringen molestverzekeringen; g. Behandeling van oorlogsgetroffe nen door de fiscus. Het adviesbureau voor oorlogs schade is gevestigd in het landbouw- huis te Roermond. Voor de leden van de K.A.B. geldt de volgende regeling: Aangifte van de gevallen dient plaats te hebben op de zittingen van Rechtsbijstand die regionaal worden gegeven. Daar wordt het geval ge noteerd en doorgezonden aan het Adviesbureau. Het is vanzelfsprekend dat wanneer men een geval wil be spreken, men dan de nodige papieren en bewijsstukken moet medebrengen. In de zeer naby'e toekomst gaat het adviesbureau zitting houden op verschillende plaatsen in Limburg. Als het nodig is dat een mondelinge toelichting gewenst is, dan ontvangen de betrokkenen bericht om te ver schijnen op de dichtsbyzynde zitting. Met de oprichting van dit bureau hebben de standsorganisaties geza- mei ijk weer bewezen, de noodza kelijkheid te hebben ingezien om de oorlogsgetroffenen die bijstand te verlenen, die nodig is, opdat zij uit gekeerd krijgen hetgeen zy nodig hebben volgens onze Christelijke be ginselen. Moge in de toekomst juist door het gebruik van de leden van dit bureau, bewezen worden, dat de genomen be slissing, door het bestuur, een goede is geweest. Veel mensen zeggen, dat ze nooit bidden, omdat ze niet weten waarom of voor wie. Daar hebben moeders geen last mee, zeker niet als ze door een krans van kinderen omgeven zyn, net als orgelpijpen op den oksaal. Een moeder bidt, zodra ze de zeker heid bezit, dat O.L.IIeer haar schoot gezegend heeft. Het is een gebed van dankbaarheid jegens God, voor dit allergrootste geschenk van Zijn goed heid. Het is oen smeekbede voor het kiemende leven, opdat Gods genaden ontvangen mogen worden in een gaaf en gezond lichaam. Hoe meer de blijde dag van de ver wachting nadert, des te inniger en vuriger wordt haar gebed, want voor moeder en kind staan grote dingen op het spel. Uit haar gebed ontvangt de moeder moed en kracht, rust en zekerheid, vertrouwen en overgave. Wie misschien zonder veel geest drift ontvangen werd. wordt met liefde gedragen ter wereld'gebracht. Een moeder bidt zodra ze het nieuwe kind aan haar hart kan drukken, zodra het als feestelijke dopeling in haar armen wordt gelegd. Reeds dan is er veel te vragen en veelte zeggen. Ze moet O.L. Heer bedanken voor de goede afloop. Ze moet het ontvangen onderpand aan Maria opdragen en aanbevelen. Feitelyk kunnen ze met niemand beter en zuiverder over hun vreugde praten dan met O.L. Heer en Zyn goede Moeder. Hoe meer kinderen er komen, des te meer moet er gebeden worden, want ieder kind heeft zyn eigen zorgen, problemen en moeilijkheden. Hoe ouder de kinderen worden, des te dringender moet er gebeden worden, opdat allen braaf blyven, tegen de gevaren beveiligd worden en opgroeien tot goede en gelukkige mensen. Het gebed van de moeder vergezeld al haar kinderen op hun levensweg. In deze jaren ondergaat haar eigen gebed een ware verjongingskuur. Ze kan geen kinderhanden tot gebed vouwen, als haar eigen handen on- gevouwen blyven. Met haar kinderen mee wordt ze weer kind van O.L.Heer. Ieder leed en alle nood legt ze vertrouw vol neer aan Zyn voeten. Eenvoudig en kin derlijk wordt de toon van haar vragen. Dichter dan vroeger benadert ze het grote mysterie van Gods Voorzienig heid. Als de kinderen groot geworden zijn, weet een moeder niet meer waar ze het eerst aan moet beginnen. Allen zyn haar even lief, maar sommigen hebben grotere rechten of behoeften: een zoon studeert voor priester, een dochter heeft pas de sluier aange nomen, een derde is uit den aard geslagen en gaat het verkeerde pad op, een vierde heeft een gemengde verkering, een vyfde heeft altyd pech en kan niet aan de slag komen, een zesde is ongelukkig en achterlijk. En allen leggen beslag op de bid dende voorspraak van moeder. Als het huis leeg is geworden en moeder alleen achterblijft, neemt de drang om te bidden eerder toe dan af. Een pas gesticht gezin is als een jonge boom, die zon en water nodig heeft om te kunnen groeien. Zo moet grootmoeder vele perken verzorgen, waar overal bloemen in bloei staan en het jonge le7en om Gods mild heid roept. Een moeder bidt meer met haar handen dan met haar lippen, en bidt onder haar werk, als zo aardappelen schilt, kousen stopt, een kleine hummel verzorgt of in de pap roert. Het zyn niet altyd echte woordelijke gebeden, maar ze bidt met haar hart, met al haar zorg, met heel haar be kommernis. Omdat de kinderen nooit uit haar gedachten zyn, bidt ze zonder ophouden, zoals O.L.Heer het ver wacht, want iedere gedachte aan haar kinderen gaat over in een gebed. Moeders zyn de gevaarlijkste bidsteis in Gods Kerk. Als ze haar zinnen op iets gezet hebben, laten ze O.L.Heer niet meer met rust. Ze gaan met Hem een weddenschap aan, wie het langst zal volhouden: zy met haar biddende lippen of O.L.Heer met zyn dovemansoren. Steeds zal O.L.Heer het eerst capi tuleren, want Hy is niet bestand tegen het sterke hart van een bid dende moeder. P.H. RONGEN O.C.R. Weer een nieuwe conferentie Ook de netelige Nieuw-Guinea- kwestie staat nog in het middel punt van onze belangstelling. Opnieuw zullen wij binnenkort worden „verblijd" met een conferen tie, ditmaal over de laatste resten van ons vroegere wereldrijk in het verre Oosten. Wy zyn waarlijk niet enthousiast over deze nieuwe conferentieziekte, die ons alleen maar narigheid, verder prestigeverlies en kosten kan bezor gen. Narigheid, omdat wy meenden, dat onze regering dit gebiedsdeel immers wil behouden. Een gesprek met onze unie-partner over Nieuw Guinea, waar blijkens een regeringsverklaring exploitatiemogelijkheden in verschil lende richtingen zijn, kan voor Indo nesië alléén maar voordelen brengen. Wy worden opnieuw bedreigd met overdracht van onze gehele of ge deeltelijke souvereiniteit. Het ware toch verstandiger ge weest, wanneer Nederland nu onom wonden had verklaard, dat er voor lopig één gebied in het woelige Azië zal zyn, waar wy nog willen tonen, hoe men daar regeren moet. Een conferentie voor bet forum van de wereld, waar opnieuw de R.I.S. haar vrijheidstrompet zal steken en er wellicht in zal slagen nieuwe voordelen te bemachtigen, kan de achting voor de Nederlandse vlag op dit ondermaanse alleen nog maar doen dalen. Tenslotte vragen we ons met angst en beven af wat dit grapje nu weer gaat kosten. Voor 2 millioen guldens, die we gul op de rondetafelconferentie uit deelden, waren we de voornaamste eilanden van Indfö kwijt. We kun nen bijna opmerken, dat een confe rentie beneden 1 millioen gulden als een koopje kan worden beschouwd voor het loslaten van Nieuw Guinea. Nederland „ziet toe". Het geroep om hulp van Ambon blijkt ook al tevergeefs. De R.I.S. heeft Boeroe maar vast bezet, daar mee te kennen gevend, dat Ambon haar knieën kan buigon of verhon geren. Toch heeft die minderhedenkwes- tie de volle aandacht van de regering. Blijkbaar ziet Nederland zo aan dachtig toe. dat het vergeet om te handelen. Op de noodtrom. In het Europese Nederland slaan de slagers op de noodtrom. De vlees- prijzen blyven stygen en hun omzet vermindert dagelyks. De oorzaak van de ellende is te vinden in de hoge prijzen, die men in het buitenland voor ons vlees biedt. De slagers en de binnenlandse consument van ons vee brengen daarvoor offers. De laatste groep komt tot vlees loze maaltijden, de eerste kan bin nenkort helemaal niet meer eten als er geen verandering komt. Men hoopt die te bereiken door 't aankopen van vlees in 't buitenland door de slagers zelf, waardoor de tussenhandel wordt uitgeschakeld en de prijzen dus lager blyven, terwijl men by minister Lieftinck heeft aan geklopt om vrydom van omzetbelas ting, die waarschijnlijk wel niet zal worden toegekend. Zo verwachten wy een slachting onder de slagers en velen van hen zullen moeten vasten, omdat zy hun eigen vlees niet meer kunnen betalen. Het „Engelandspiel" Voor de laatste maal werden wy nog eens geconfronteerd met het Engelandspiel, dat vele gemoederen in de laatste jaren reeds heeft be roerd. Ditmaal rakelde de parlementaire enquête-commissie de kwestie nog eens op met haar rapport. Het is een prachtig verhaal, dat ongetwijfeld veel tyd en moeite van de commissie heeft gevergd. Het enige positieve resultaat is naar onze mening, dat zowel de Ne derlandse als de Engelse regering in de oorlogsjaren wel op zeer roe keloze wijze met mensenlevens heeft Niemand zal door dit rapport in zake het Engelandspiel bevredigend zijn. Dat man tot deze teleurstellende conclusie moest komen, stond eigen lijk van te voren reeds vast. Ook de wellicht hoge kosten van dit onderzoek zyn voor een groot deel verspild, waarmee niets ten nadele is gezegd van de commissie, die haar best zal hebben gedaan wat licht in deze zaak te brengen. De Engelse regering meende echter nog te moeten opmerken, dat de voorzichtige beschuldigingen, aan haar adres geuit, niet rechtvaardig waren. Wel. laten we dan maar hulde brengen aan John Buil voor de voor treffelijke wijze waarop dit spel is Wie weet hebben we het dan by het rechte eind Intussen leren de feiten uit de laatste week ons nogmaals overdui delijk, dat niet teveel conferenties, enquêtes en commissies van onder zoek moeten worden ingesteld. Im mers, dit leidt maar tot pijnlijke herinneringen, teleurstellende con clusies en verspilde uitgaven, waar het Nederland van vandaag stellig geen gebrek aan heeft. Spuitbal wedstrijd Zondagmiddag hebben de mannen van de viywillige brandweer en de Rijkspolitie elkaar nog eens flink nat gemaakt in de spuitbalwedstryd, die tussen 2 ploegen werd gespeeld of liever gespoten. Reeds vanaf de ..afspuit" ontwik kelde zich een felle strijd en het voetbalveld werd al spoedig herscha pen in een glibberig terrein, waarop de spelers ternauwernood konden blyven staan. De brandweermannen toonden al direct hun kunnen en toen de rust ing'ng stonden zy met 2—0 voor. Ondanks het feit, dat ver schillende slangen in het vuur van het gevecht geen druppel water meer gaven, omdat ze kapot sprongen, ging de Rykspolitie na de rust vast besloten ten aanval en de kleine keeper van de brandweer werd totaal onder de voet gelopen. Ondanks kapotte slagen, ondanks een overbodig mals regenbuitje gaven zy het niet eerder op voordat het scoringsbord 4—2 aanwees ten gunste van de dienaren van Hermandad. Het publiek was nog zeer talrijk ondanks al dat water en het slechte weer. ZEEPKISTENRACES Aspirant deelnemers, opgelet Zoals reeds bekend is, zal op Zondag 27 Aug. a s. in Venray een grote zeepkistenrace worden georganiseerd door de voetbalclub S.V.V. Aangezien er byna overal in den lande grote belangstelling voor be staat zowel van de zijde van het pu bliek als van de „renners" zelf, zal er ook hier in Venray de nodige be langstelling voor deze races zijn. Op het ogenblik dat wy dit schrijven is nog niet bekend, waar de races gehouden worden, in verband met de verschillende mogelijkheden, die hier voor zijn. We zitten hier nu eenmaal zonder heuvels, maar dat neemt niet weg, dat ook hiermede in de wedstrijdregels zal gelet worden. In onderstaand stukje zal de aspi rantrenner vast de nodige gegevens vinden voor zyn wagen en in de loop van de verschillende weken, die ons resten van dit heugelijke gebeuren, zal op deze plaats een en ander nog eens duidelijk worden omschreven. Het is duidelijk, dat de renwagen ofwel de zeepkist, geen schatten geld 'mag kosten, maar daarnaast ook weer niet zo'n gammel geval moet zyn, dat hy een permanent gevaar is op de races zelf. Een' ding is zeker: hy moet door de jongens zelf worden gebouwd en wel door de jongens van io— 16 jaar. Dus al tintelen vaders vingers ook om mee te helpen, de jongens moeten het zelf Joen. Het is dus zaak zonder veel kosten een veilige en betrouwbare wagen te bouwen, die zich goed laat sturen en die men kan afremmen. Het is de bedoeling, dat vier jongens met een wagen ryden, een bestuurder, drie duwers, die allen ondsr de wod- stryd weer van plaats wisselen, maar dat bespreken we een volgende keer nader. Laten we eerst de bouw van de wagen bekijken. De wagen mag niet langer zijn dan i,25 m, terwijl de spoorbreedte van de wagen, dus van linker naar rechter wiel, niet minder mag zyn dan 75 cm en niet meer dan 90 cm. Verder mag hy niet hoger zyn dan 75 cm. Dus opgelet: lengte tot 1.25 m; breedte van 75—90 cm; hoogte tot 75 cm. Wagen en bery der mogen niet meer dan 113 kg. wegen. De wagen moet vier wielen hebben en hiervoor mogen de wielen en assen van gewone kleine voertuigen, zoals kinderwagens, speelgoedauto's, vliegende hollanders, worden gebruikt, echter niet van fietsen e.d. Zij moeten behoorlijk aan de assen bevestigd worden, zodat zy hier niet vanaf kunnen lopen. Do wielen mogen over kogellagers lopon. De wagen behoeft geen veren te hebben, maar dit is niet verboden, daar het tenslotte voor de bestuurder beter is. De bestuurder moet normaal kunnen zitten, zodat stuur en rem gemakkelijk bediend kunnen worden. Stuurstang en rem moeten van be hoorlijke constructie zyn. Vanaf Donderdag 26 Juli is in café Schellen een tekening van een be hoorlijke wagen verkrijgbaar voor de prijs van 25 cent. Men moet er aan denken dat aan de wagens geen glas mag worden gebruikt, noch gips of beton, terwijl er verder geen uitstekende kanten aan mogen zyn, deze moeten bekleed worden met rubber (oude fietsband) geen wimpels of vlaggen. Voordat de wagens gaan ryden zullen zij eerst terdege worden ge keurd, of alles door de jongens zelf is gemaakt (behalve de assen en wielen) en of aan de verschillende voorschriften ook inderdaad de hand wordt gehouden. Het beste is als een troepje van vier jongens de construc tie van een wagen voor hun rekening nemen. De wedstrijden zullen verre den worden met 4 man voor één wagen. Over de wedstrijd zelf een volgende keer meer. D.I.S.-nieuws Na 13 jaren gestreden te hebben op ons oud voetbalterrein om de hoogste eer in de voetbalsport, opent D.I.S. a.s. Zondag 23 Juli haar nieuw terren. Nadat de ZeerEerw. Heer Pastoor om 3 uur het terrein ingezegend heeft zullen de Veteranen uit Oirlo de stryd aanbinden tegen de Veteranen uit Horst en D.I.S. I tegen het sterko Wittenhorst II. De leden van D.I.S. worden dringend verzocht gezamelyk het Lof by te wonen. Direct na het Lof moet ieder zich opstellen achter de Ruiterclub en Fanfare. Allereerst het bestuur, dan de beide elftallen en daarachter de leden. Natuurlijk zal geheel Oirlo dit feest willen meemaken. INGEZONDEN Vrijbaukvlees in Venray In de Hofstraat werd op 18 Juli bekend gemaakt, dat er van 6.30 tot 7 uur vrijbankvlees te bekomen was. Lang voor het gestelde tijdstip stond er reeds een lange ry van ge gadigden te wachten. Om 6 30 werd de deur geopend. Nadat 5 personen elk een kleine portie hadden ontvangen van het kalf, waar het hier om ging, was het beest uitverkocht. Mogelijk was het beter voor een dergelijk klein kalf geen publicatie meer te geven. Is het kalf toch groot geweest, dan verdient het mogelijk aanbeve ling de achterdeur van het lokaal to laten bewaken door politie onverdere goede bekenden, opdat niemand wordt bedeeld welke niet in de ry der wachtenden heeft gestaan. GEDUPEERDE.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1