Bij THOMASSEN Profiteer van onze spot goedkope aanbiedingen TWEEDE BLAD THOMASSEN Jaarmarkt te Venray Zaterdag 15 Juli tot en met Zaterdag 29 Juli Vflóbüs autómc&ieim 10 °!o extra korting WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ïlaai een geschiedenis van (Qentat} BEL BIJ BRAND 3 9 2 Morris MINOR Morris OXFORD Morris SIX GARAGE B. W. VAN MAANEN een sensationele Seizoen- Opruiming gehaald, nooit te duur betaald. Maandag 17 Juli Zaterdag 15 Juli 1950 No. 28 Een en Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhac del Grootestraat 28 Telefoon K 478Ü 612 Postrekening 160652 L EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 uitsluitend vooruitbet. buiten Venray 1.20 Het onder deze titel voorstel om te komen tot een roifd geheel in boekvorm, waarin uitgebreid de volledige geschiedenis van Venray en omgeving beschreven zal staan, ls waard om meer dan een reden serieus bekeken te worden. De kracht en de hechtheid van een gemeenschap vindt zijn voedingsbron in de historie van het verleden en in de tradities en zinvolle gebruiken, die uit de „oudere tijd" zijn overge bleven. Maar zonder kennis van de voorgeschiedenis zijn tradities en gebruiken een sleur een automa tisch gebaar waarin elke overtui ging en betekenis ontbreekt en waar door een dergelijk gebruik gedegra deerd wordt tot een leeg gedoe en Jan Klaassenspel. In de geschiedenis liggen vele wijze voorbeelden van gemeenschaps zin verankerd en de kennis van de historie wijst ons vaak op waarde volle facetten in het leven, die in de moderne tijd achteloos vertrapt worden. Zij schenkt ons verder een betere waardering voor oude gebou wen, gebruiksvoorwerpen, straat namen, etc. Venray heeft een dermate rijke historie dat het zeer zeker moeite en opofferingen waard is om ver zameld te worden. Zijn we het dus e6ns met de sug gestie van Peel en Maas nl. om te komen tot een boekvorm van de ge schiedenis, en juichen wy elk initia tief toe, dat in deze richting wil werken, dan toch willen wij een waarschuwing laten horen. Men denke niet al te lichtvaardig over dit werk Ook „Peel en Maas" stelt o.i. het werk wel wat al te simplistisch voor. Men moet niet van de veronderstel ling uitgaan dat een bijeen brengen, chronologisch ordenen van de be schikbare archieven, etc. een bezig heid is, die zo maar door diverse groepen in „vry korte tyd" volbracht kan worden waarna de uitgezochte gegevens dan via een redactie-raad -binnen niet al te lange tijd" in boekvorm kan samengebundeld wor den. Zij, die wel eens in archieven ge snuffeld hebben weten welk een doorzettingsvermogen, liefde voor het onderwerp en kennis van zaken er voor nodig is. Het is een monniken werk, dat ontzettend veel tyd, ambi tie en geduld vergt. Het Kerk archief, al is het gedeel telijk uitgezocht, is nog woeste grond waaraan nu nog niet te schatten uren arbeid voor nodig zal zyn, alvo rens het vruchtbaar is om er gegevens uit te destilleren. Ons is een particulier liefhebber bekend, die reeds jaren bezig is met liet. verzamelen van gegevens omtrent de Kerke-Molens, waarover hy al een uitgebreid archief heeft samengesteld en desondanks nog geen compleet geheel heeft. Het „jungle achtige" gemeente archief te ordenen, de verspreide gegevens van de buiten-dorpen te verzamelen, de boeken over Gelder, Spraaland, Jerusalem, Minderbroeders klooster, door te werken om daarna al die gegevens te combineren is een werk dat jaren en jaren toegewijde, systimatische en deskundige arbeid vergt. Voor dit werk is alleen een kleine groep van zeer serieuse personen schikt. En men hoede zich voor „eendags-historie-mensen" Want dan is het zeker, dat het werk mislukt, waardoor de kans groot wordt dat voor lange tyd elk initiatief dood loopt. j Al dit voorbereidend werk zal dan nog door de gedachte redactie in een boek (boeken) samengesmolten dienen te worden. Een dergelijke redactie kan niet groot zijn. Want zy zal naast een grote deskundigheid ook een goede schryf styl moeten bezitten. Die com binatie in één persoon te vinden is al heel moeilijk. Alleen als er 'n goede redactie ge vonden kan worden is het verant woord om aan dit werk te beginnen. En wie zal de uitgave van het boek financieren Zal de gemeente zich garant stel len voor de uitgave zoals hét gemeente bestuur van Deurne dat deed voor het boek van H. 0uw9rling? Al deze redenen lijken ons een waarschuwing waard om niet al te enthousiast en lichtvaardig aan dit werk te beginnen. Het is een wetenschappelijk speur- derswerk, dat bij een serieuze opzet alle steun en sympathie verdient, maar waarvan men zich van te voren degelijk de omvangrijke arbeid kraak helder onder de ogen moet zien. THEO WINTELS, Jr. Laten we allereerst zeggen dat we zeer hartelyk dankbaar zyn, voor de reacties, die men op bet artikel „Naar een geschiedenis van Venray" naar ons gestuurd heeft. Vooral van Venrayse mensen buiten Venray hebben wij verschillende aanmoedi gingen ontvangen, terwijl ook uit de gemeente zelf een grotere belangstel ling kwam, dan we durfden hopen. We verstouten ons dus te zeggen, hiermede een punt aangeroerd te hebben, dat vele van onze Venrayse mensen belang inboezemt en juist met het oog hierop plaatsen wy bovenstaand ingezonden stuk, om in antwoord daarop nog even enkele punten duidelijker te maken. Het is allerminst onze bedoeling iweest om in een vloek en een zucht nu eens even een boek over de geschiedenis van Venray in elkaar te zetten, allerminst, maar wel om door kleinere publicaties meer sym pathie en belangstelling te wekxen voor Venrays verleden. Nu kan men over de opzet van een en ander redetwisten, maar de prak tijk heeft geleerd, dat op dit gebied een klein werkcomité wonderen kan verrichten. Voor zulk een werk moet nu eenmaal veel „voorwerk" gebeu ren in archieven e.d. Want wie zegt ons wat in de archieven der parochies, gemeente, kloosters, in de Ryksar- chieven te Maastricht, Arnhem, Brussel, ja zelfs in Duitsland te vin den is. Maar dikwijls is reeds veel van dit werd gebeurd, juist als het opsporen van gedrukte bronnen en litteratuur, waardoor weer vele andere wegen gewezen worden. Maar die liggen hier of daar by een liefhebber in de kast of bureau en niemand die er van hoort of het ooit ziet. Het werkcomité moet als een centrale werken, waarin al de reeds nu bekende gegevens minstens als duplicaat aanwezig komen. U noemt nu het voorbeeld van kerke-molens, er zyn Venrayse men sen, die over de urnen en Germaanse graven hier veel verzameld hebben, die meer weten van de kunstschatten der Grote Kerk, er zyn er die over de verschillende periodes in Venrays geschiedenis halve boeken geschreven hebben, maar dit blijft allemaal verborgen en raken later verloren. Dit onpersoonlijke werkcomité moét dus allereerst als 't ware een ver gaarbak maken van al die gegevens, en dan is te bepalen wat en in welke richting verder gezocht moet worden. Dit alles moet mogelijk zyn in „korte tyd", mits de mensen die mee willen werken, inderdaad ook wat met hart en ziel doen. Het publiceren van het boek is dus voorlopig bijzaak en kan later beke ken worden. Eerst een centrale, de rest volgt dan vanzelf en dan kan het wellicht jaren duren voordat een officiële publicatie komt, maar dan is in ieder geval het werk gecoördi neerd en werken niet twee of drie mensen naast elkaar maar met elkaar. En als we dat in korte tijd kunnen bereiken, is er al machtig veel ge wonnen. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag. 7de Zondag na Pinksteren, 6 30 H. Communie; 7 u vroegmis; s.30 bedevaart Congregatie Venray; 10 u. hoogmis; 3 u. lof. Maandag 7.30 gest. gel. II. Mis voor Ger. Wismans, ochtg. en kinderen. Dinsdag 7.30 best. zm. Theod. Jen- niskens. Woensdag 7.30 best. zm. Gertruda Derks; 7.30 rozenkrans voor de ver volgden om hun geloof. Donderdag 7.30 best. zm. Joh. Camps Vrijdag 3de Vrijdag vd. maand, dus Missievrydag voor de kinderen, 7.30 best. zm. overl. fam. Geurts-Borkes, waaronder H. Communie van de kin deren voor de Missie. Zaterdag 7.30 H. Mis t.z.i t.e.v. O. L.Vr. v. Oostrum; 7.30 Marialof. RECTORAAT St. Jozef, Smakt Zondag, 7de Zondag na Pinksteren, feest van O.L. Vrouw van de Berg Carmel, 7.30 lm tot zekere intentie. Algem. H. Communie voor ons Rec toraat. io u. plechtige hoogmis t.e.v. O.L.Vrouw vd. Berg Carmel, waarna Pauselijke zegen, 3 u. lof met rozen hoedje, 7 u. lof met feestpreek. Vandaag is in onze kerk een volle aflaat te verdienen wanneer men, na gebiecht en gecommuniceerd te heb ben, de kerk bezoekt en 6 x het Onze Vader, 6x het Wees Gegroet en 6X het Eer aan de Vader bidt. Maandag 6.30 lm. Jacobus Janssen Anna Maria Pouwels en overl. kin deren; 7.30 voor weslagen examen. Dinsdag 6.30 gez. jd. Rector Heynen, 7.30 lm. voor bijzondere gunst. Woensdag 6.30 en 7.30 lm. t.e.v. St. Joseph. Donderdag 6.30 t.e.v. St. Joseph, voor bijzondere intentie, 7.30 Theod. de Haart. Vrydag 6 30 Henry A. Fitz, 7.30 overl. fam. Goren—Janssen. Zaterdag 6.30 voor zegen in een gezin; 7.30 t.e.v. O.L.Vrouw. Van 5— 7 uur bichten; 7 uur lof t.e.v. O.L. Vrouw. Wij vertegenwoordigen firma Halmans Venlo met de nieuwe Personen- en bestel-automobielen MORRIS MINOR uit voorraad leverbaar. VRAAGT PROEFDEMONSTRATIE VENRAY Langstraat 33 Telef. 351 Heden Zaterdag begint bij tegen ongekend lage prijzen Dames- en Meisjesmantels Toppers geheel op zijde gevoerd Damesjaponnen Dames directoires en hemden Onderjurken Kousen prima zijde Corsetten in alle afdelingen. vanaf f 25. f 21.50 4.95 1.45 1.75 1.25 5.50 vanaf f 51.50 f 5.— f 31.50 f 6.50 f 1.25 vanaf f 14.50 Herencostuums prima tweed Heren regenjassen gummi Colberts prachtdessins Engelse hemden met 2 boorden Interlock ondergoed Dekens schitterende kwaliteit wol lpersoons Matras met kussen, prima damast v.af f 46.50 2pers. Matras met 2 kussens f 67.50 Ondanks de stijgende prijzen van katoen en graslinnen hebben wij nog een prachtige partij slopen en lakens aan spotprijzen. Nu nog een goede kans om goed en goedkoop uw linnenkast aan te vullen. KARPETTEN in alle maten en uitvoeringen onder veile garantie, grote maten Axminster Karpetten vanaf f 75. Holtap Karpetten 2.5 x 3.5 f 59.50 Cocoslopers en Matten alle prijzen en breedten v.af f 2.50 Behalve dat alles nog Grijp deze unieke kans Grote MAGOZUI „DE zon Grootestraat 9

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1