Zieken-Triduum. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Boeren, let op Uw saeck Uit Venrays verleden! %óndaais. BEL BIJ BRAND 392 Prov. Staten Nieuwe mogelijkheden voor emigranten in Canada MipeinziHqen. Zaterdag 1 Juli 1950 No. 26 Een en Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 23 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.00 uitsluitend vooruttbot. buiten Veuray fl 1.20 Veevoeder-distributie en bonnenhandel Er is in de boerenbowoging nogal vool te- doen geweest over do vee voeder-distributie en menig harde noot is hierover reeds gekraakt. In do vorige jaarvergadering van do Kring Venray van de L.L.T.B. hebben we de heer Dinghs nog als gebiedende eis horen stellen, dat de veevoeder-distributie gehandhaafd zou blijven. Voor de boer van deze streken is het. immers van groot belang, dat hij zeker weet het voer te kunnen krijgen voor zijn vee en kippen,voer, dat anders heol waarschijnlijk in het Noordon op de grote bedrijven zou verdwijnen. Hiermede hield men tevens een controle in de hand over de varkens fokkerij en de kippenstapel en kon men de grote veeboeren feitelijk dwingen om van de varkensmesterij en kippenhouderij af te blijven ten voordele van de gemengde bedrijven hier in het Zuiden en speciaal de kleinere bedrijven hier in Noord- Limburg. Men heeft dus de veevoeder-distri butie gehandhaafd, zij het met grote moeite, maar wat men heden ten dage liier beleefd, geeft, zeer, zeer weinig hoop voor de toekomst. Nu de nieuwe veevoederbonnen uitkomen, is er weer een geweldige handel ontstaan, waar vreemd genoeg practisch niets tegen te doen schijnt te zijn, hetzij door de controle-dienst, hetzij door de politie. Bijzonder vreemd doet het aan, als men een beslissing van de rechter leest, die voor deze bonnenhandel geen straf eist en zelfs voor de bon nen, die intussen verlopen waren, nieuwe geldige laat uitreiken. En als de postbode nu uitrijdt om de bonnen te bestellen, wordt hij netjes gevolgd door de opkopers, die onderhand schijnbaar een grote bond hebben gevormd en de bonnen voor liet varkensvoer, bijvoeder, icernvoer, ochtend voer, en vooral gemengd graan, worden netjes opgekocht aan pryzon, die variöeren van 3 6 cent do kilo, terwijl ze in het Noorden natuurlijk met zoete winst verkocht worden aan do daar liggende groie bedrijven. Dat de heren opkopers zelf tien duizend gulden geboden hebben voor 200 bonnen toont wel aan, dat ze goed in de slappe was zitten en dat deze handel zeer grote proporties heeft aangenomen. Onnodig te zeggen, dat practisch dezelfde mensen, die onder de oorlog daarmede bezig waren en er een goed leven van schopten, ook nu weer de lakens uitdelen bij deze h*andel. Hoevelen practisch leven van deze bonnenhandel, is moeilijk te schatten, maar ze leven in ieder geval op de portemonnaie van de boer uit deze streken. Die hier misschien onbe wust weer afbreekt, wat z ij n organisatie met zoveel moeite heeft klaar gemaakt en hierdoor het bedrijf op de gemengde gronden nog zwakker maakt als het reeds is. We kunnen eerlijk niet begrijpen, dat er boeren zyn, die terwïlle van deze centen hun eigen bestaan in de waagschaal zetten en anderen de gelegenheid geven om van hun bonnen een goed leven te leiden en de grote veebedrijven in het Noorden kansen in handen spelen, waar men later spijt van heeft. Maar het zijn er niet weinig en dat deze handel leidt tot bedrog en vervalsing, heeft do praktijk reeds bewezen. Maar als het om de lieve duiten gaat, schijnt men geen idealen meer te kennen en breekt men voor enkele luttele guldens af, wat in jaren niet meer kan worden opgebouwd. -o- Hier ligt een taak voor de aan- en verkoopverenigingen en voor de handelaren in granen en mengvoer. Boeien, waarvan zij weten, dat ze voederbonnen kunnen hebben, moeten zij niet zonder bon leveren. Dan komt aan dit kwaad toch een einde. Het is ook hun belang! Heeft Venray eertijds een klokkengieterij gehad Men heeft van oudsher het gebruik gekend, om door bellen en luiden een andermans attenties op te wekken. Wy zouden menig voorbeeld daar van kunnen aanhalen en vooral onze classici weten uit de oude schrijvers, hoe dat gebruik bij Grieken en La tijnen en andere volkeren bestond op diverse wijzen. Bij de Joden droeg de hogepriester klokjes aan zijn statiekleed en de vrouwen versierden haar oren met geluidgevende belletjes. Maar over de geschiedenis van de klokken willen wy het niet hebben, al is er stof genoeg voorhanden om er een academische dissertatie van te maken. Wij willen hier echter even wijzen op enkele klokken uit onze buurt, om die zo mede voor het na geslacht te bewaren, terwijl we dan oven de vraag beantwoorden die wy boven dit artikeltje plaatsten. Jammer genoeg zijn de meeste klokken hier uit de buurt door roof of op andere wijze in de oorlog ver loren gegaan. In de kapel van de H. Matthias in Castenray, las men op het klokje, in 1867 hergoten: t Anno Dni MCCCC mensis Sep- tembris die vigesima secunda et est Anna vocata. Dat was dus een klok van 1400 en zy heette Anna. In Oirlo, waar Sint Gertrudis de patrones is van de kerk, las men op de grote klok: t Yck werfrou die leven on bescrey die doden ykc roep tegen den donder t Santé Gertruyt Ao Dni MCCG'CCXXVI daerbi Goot Aelbert Hachman mi. Op de derde en kleinste klok be vond zich het wapen van de stad Roermond en het kruis van Sint Antonius met dit inschrift t Antonius heit ic Ao MCCCCCXXI daerbi Goet Jacob van Roei mi. In de grote kerk van Venray zelf stond op de oudste torenklok -j- Sancte Petre int jaer ons Heren: MCCCCLXXV. -j- Jacob Clockgeter. Op de tweede klok las men f Ave Maria heit ick Al quaet verdryf ick Den doden beklaieh ick Den levenden roep ick Anno Domini MDXXI Jacob Venraid. Een jongere klok had als opschrift t Den naem Jesus is mi gegeven Wie Jesum volcht sal euwelick leven, Gelyck die Apostelen hebben gedaen Haren arbeydt altoos met Jesu bestaan Blicxem, haegel, donder can Jesus verdryven Alle duvelen doot hy sidderen ende beven Petrus Verberckt Pastor in Venray anno 1043. De op deze klok gonoemde pastoor was 26 Juli 1636 te Venray gekomen als nieuwe Herder. De toren zelf had een steen, waarop men las Int jaer ons heren MCCCCL Is geleyt desen steyn. Nu komen wy aan de beantwoor ding van de vraag, die wij boven dit artikel plaatsteHeeft Venray eertijds een klokkengieterij gehad En we menen deze vraag bevesti gend te moeten beantwoorden. Wie bovenvermelde opschriften aan dachtig leest, ziet daar ook de naam genoemd van de man, die zich Jacob van Venrode, Jacob van Venrai of Jacob van Venrade noemde. Hij kan zeker niet vereenzelvigd worden met Jacob „clockgeter van Venlo". Onze Venrayse Jacob was een be drijvig gieter. Althans hij werkte in 1472 te Ittervoort, waar de klok als inschrift heeft: t Jacob de Venrai klockgeter int jaer ons Heren MCCCCLXXII. De naam Jacob van Venrade draagt ook de klok van Millen uit 1474. De klok van Roosteren uit 1478 heeft ook de naam Jacob van Venrade. En zoals wy al vermelden, kwam de klok van 1475 te Venray uit zyn „fabriek". Toen hy stierf of onmachtig was zyn zaak voort te zetten, zal zyn zoon de leiding hebben gekregen van het bedryf. Want boven deelden wy al mede, dat een klok te Oirlo van 1321 gemaakt is door Jacob van Roei. In een insshrift van een klok te Weiten van 1529 stond: t Martinus heite ich, Jacob.' van Venrod. Goet mich. Die. leven. rope, ich, Anno MDXIX mense Majo. Uit deze gegevens moet terecht ons inziens besloten woren, dat Venray in 15de en 16de eeuw een klokken gieterij gehad heeft, die echter nog wel andere producten zal gefabriceerd hebben als b.v. doopvonten en der gelijke. Db omvang van hun werk zaamheden zal echter niet gemak kelijk meer te achterhalen zyn. Hun namen mogen echter in ere blijvenE.S. Wij zyn allen zondaars. De een heeft wat meer strepen op de balk staan dan de ander, maar niemand kan zich van zonden vrij pleiten, niemand zal het wagen in het open baar te zeggen: wie kan my van zonde overtuigen. Toen Christus zyn toehoorders zei: Wie van u zonder zonde is, werpe op dozo overspolige vrouw de eerste steen, gingen allen heen. Als wij zondaars zijn, hebben wij allen behoefte aan Gods barmhartig heid. God is de enige, dio ons onze zonden kan vergeven, omdat Hij degene is,die beledigd wordt, degene, dio door de zónde in Zijn eer wordt aangetast. Als de priester ons na een rouwmoedige belijdenis van onze zonden ontslaat, doet liii dit niet in eigen naam of uit eigen kracht, maar in de naam en in eigen kracht var. Christus. In het Evangelie staat een woord opgetekend, dat ook do grootste zon daar als muziek in de oren moet klinken: Heb vertrouwen mijn zoon, uw zonden zyn vergeven. Met dit woord op de lippen heeft Christus alle zondaars ontvangen, die tot Hem kwamen om de zondenlast van hun schouders af te wentelen. Mot dit woord op de lippon ontvangt Christus ook thans nog alle zondaars die met een rouwmoedig hart een beroep doen op zyn vergevende er barmende liefde. Christus vraagt van de zondaars alleen vertrouwen, vertrouwen op zyn goedheid en barmhartigheid. De zondaar weet, dat hij nooit verstoten zal worden; zijn zonden kunnen rood als vermiljoen zyn, in het bloed van het Lam, dat de zonden van de wereld wegneemt, zullen ze witter dan sneeuw gewassen worden. Ze kunnen hem de molensteen van de eeuwige verwerping verdiend hebben, een kreet van berouw en vertrouwen zal ze uitwissen uit het geheugen van God. Iedere zondaar lieeft het recht blindelings op God te vertrouwen, omdat God naar zijn diepste wezen vergevende en erbarmende liefde is. Bovendien is God onzo Vader en een Vader is nooit echt boos op zyn kinderen, zolang ze hem niet op het hart trappen. Alleen wie God haat, wie zondigt met het bewuste doel, trapt Hem op het hart. Maar dit zyn uitzonderingen. Do mens zondigt niet uit boosheid, uit innerlyke bedorvenheid; hij zon digt, omdat hij zwak is, omdat hy God voor een ogenblik vergeet en uitsluitend aan zichzelf denkt, om dat hij de stryd schuwt, omdat hij zyn driften niet wil beteugelen en zyn eigenliefde niet in bedwang wil houden. We zijn allen zondaars, daarom moeten we ons voor God vernederen, eerlijk en oprecht schuld erkennen, Hem vergiffenis vragen voor alles, waarmeo we zijn liefde gegriefd en zijn goedheid misbruikt hebben. Hoe zwaarder onze zonden wegen, des te inniger moet ons berouw, des to vuriger moet onze liefde zijn. Alleen een grote liefde kan alle zonden uit ons hart wegbranden. P. H. RONGEN, O.C.R. DE KERK IS OP HAAR POST. Wie vroeger met de Kruisprocessie meeging, heeft zich wel eens afge vraagd of de aanroeping: Van pest, hongersnood en oorlog, verlos ons Heer, feitelijk nog wel zin had. Immers, na de grote oorlog van 1914 zou de wereld toch wel geen nieuwe oorlog meer kunnen door staan. Een hongersnood, och ja, hoogstons in China kon zo iets nog voorvallen, als men tenminste de kranten nog geloven kan en voor besmettelijke ziekte als post, behoe ven we immers met de tegenwoordige hoogte der geneeskunde ons niet meer bang te maken. De afgelopen oorlog heeft ons ech ter veel geleerd, we hebben zelf aan de lijve ondervonden, wolk eer. ver schrikking oorlog was. Boven de Moerdijk zijn er honder den gestorven van de honger, ter wijl we enkele jaren daarvoor het kostelijk voedsel nog op do mestvaalt gooiden. Besmettelijke ziekten braken uit en we hebben toen weer leren bidden: Van pest, hongersnood en oorlog, bevrijd ons Heer Zo blijkt, dat de vele gebeden van de Kerk nog wel degelijk zin hebben en bij het nakijken in die rijke schat van gebeden, zien we er ook een tegen de dierenpest. Een ziekte, die wy voor onmogelijk gehouden heb ben, evenals de hongersnood en de oorlog. Maar elders in het land zitten al boeren vol zorg voor hun kippen stapel, aangetast als ze zijn door de pseudo-7ogelpest. De Kerk bidt echter voor: „God, die aan de mensen bij hun arbeid ook de redeloze dieren tot hulp verschaft hebt, nederig smeken wij U, dat Gy de dieren, zonder welke het menselijk leven niet kan onderhouden worden, niet aan ons gebruik onttrekken zult. Door Christus, onze Heer. Amen." De Kerk is op haar post Zyn wij dat ook met Haar Jaarvergadering Jl. Zaterdag hield S.V.V. haar jaarvergadering, die èn door de aan wezigheid van bijna alle werkende ledon en door het behandelde wel een duidelijk beeld gaf van do goede geest en do samenwerking, die in de sportvereniging Venray bestaat. Voorzitter Poels constateerde dan ook in zyn openingsrede, dat S.V.V. het afgelopen seizoen werkelijk is vooruitgegaan. Niet alleen in spelpeil maar ook in de onderlinge verstand- aouding en do goede clubgeest. Hij bracht dank aan de bestuurs leden, elftalcommissie, werkende leden on Huize St. Sorvatius, voor wat zij allemaal gedaan hebben om S.V.V. oen zo goed mogelijk figuur te doen slaan in het afgelopen sei zoen. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, op welk een sportieve wijze S.V.V. de afgelopen competitie gevochten had, geen st.ral was er gevallen. Slechts de clubliefde moest nog hoger worden opgevoerd. Men heeft dit geprobeerd met verdiepings- dagen op te voeren en dat men in derdaad al langer hoe meer voor de club gaat voelen, bleek ook uit de organisatie van de Limburgse Sport dag, die een geweldig succes was, organisatorisch tenminste. Spreker gaf een kort overzicht van de behaalde prestaties en meende, gezien de felheid van de afgelopen competitie niet ontevreden te mogen zyn over de behaalde resultaten. Al zouden met een beter trainingsbezoèk de resultaten waarschijnlijk nog gestegen zyn. Het verslag van de penningmeester was heel wat optimistischer dan vorig jaar en er bleek duidelijk uit, dat het bestuur zo zuinig mogelijk de zaken had beheerd, waardoor men nu eindelijk eens uit de schuld is. De contributie kan zodoende 50 ct. blijven, maar in de toekomst zal 10 ct. voor het trainingsfonds worden gevraagd. Doordat geen nieuwe candidaten voor de bestuursfuncties waren in gediend, bleven G. Poels on J. Arts in het bestuur, terwijl A. van Mil automatisch als bestuurslid gelcozen was. De verkiezing van de voorzitter leverde G. Poels wel overduidelijk hot bewijs, dat zyn beleid in de afge lopen jaren werd goedgekeurd. Hy werd met byna algemeno stemmen herkozen. Als leden van de elftalcommissie werden voor het volgende seizoen gekozen H. Derks, H. Nooten, H. Linssen, W. Vermeulen en P. Peoters, terwyl in de kascommissie zitting kregen W. Verheyen. Th. Claessens en J. Kronenberghs. Verder werd nog besloten, dat tussen de 3maandelijkse vergaderin gen contactavonden zouden worden belegd, waarin o.a. de trainer Klip huis enkele lessen zal geven over het stopperspilsysteem. Als de training goed bezocht blijft en er zijn genoeg liefhebbers, zal nog oen vierde elftal worden opgesteld, maar dit ligt aan de jongens zelf. De geest, adviseur Kapelaan van Leipzig gaf tenslotte nog enkele puntjes ter overweging, waarna de voorzitter deze vlotte vergadering sloot. In de eerst volgende zitting van de Provinciale Staten komen verschil lende punten aan de orde, die voor Venray van belang zijn. Zo is er allereerst de verstrekking van kasgeld leningen aan de psychia trische inrichtingen St. Anna en St. Servatius, tot een totaalbedrag van resp. f 300.009 en f 200.000 voor een vlottere financiering van de weder opbouw en nieuwbouw dezer instel lingen. Verder wordt voorgesteld om aan de L.L.T.B. te gedeeltelijke dekking van do kosten der emigranten-cur sussen, die behalve in Venray, ook nog in Horst, Helden, Kessel, Venlo, Weert en Roermond gegeven worden, f 3000,— to verlenen. Hierdoor is het waarschijnlijk mo gelijk, dat ook in Venray, waar nu een veertigtal cursisten de cursussen in Engels en Portugees volgen, tegen de winter nog cursussen worden ge geven in gezondheidsleer, opvoed kunde, gezinsverzorging en mechani satie. Een derde voorstel is om liet water schap van de Kwist-, Spring- en Everlose Beek, met zijtakken, met het waterschap de Noord-Limburgse beken ten Westen van de Maas samen te voegen. Voorts zouden dan daarin worden opgenomen de gronden ten westen van laatstgenoemd waterschap en enkele stroomgebieden van beken ge legen tussen de oostelijke grenzen der genoemde waterschappen en de Maas. Over dit laatste is nog al wat te doen geweest, ook al omdat de schul denlast van het waterschap Noord- Limburg tegenover die van de Kwist- beek veel groter is. Hier zal echter een overgangs termijn worden aangehouden om de schuldenlast zoveel mogelijk te com penseren en de Waterschapslasten voor beiden even groot te maken. G.S. zyn voor handhaving van het Van 9 tot 0. Ja, zieken, u bont al aan het aftellen. Nog zoveel dagen. Iedere morgen als u wakker wordt is het getal lotje minder geworden. Het toeteren van do auto's, hot kraaien van do lianen, het kippengokakel en het varkensgeknor heeft u al gehoord en u hebt al dikwijls by uzelf gezegd: nog zoveel dagen en de auto's toeteren, terwijl ik in do wagen zit. Ieder jaar hebben er zich vole autobezitters bereid verklaard urn do zieken hiui dienst to bewijzen en we hopen, dat zy u ook DIT jaar niet in de steek zullen laten. De weldaad, die zy aan u bewijzen, zal hun _£en goedo komen in hun bedrijf. Bij hen is de belofte van O.L. Heer van toepassing: _Ik was ziok en ge hebt me verzorgd". Nog zoveel dagen 1 Do eerste papioren voor het triduum zullen u dezer dagon bereiken. Het programma en do novoen. Uw nummer en do geboden. Eén ding ervan hebt u nu al vast nodig: do noveen. Wil dit triduum u echt deugd gaan doen, dan moet O. Ij. Hoer op do eerste plaats aangesproken wor den. Van Hem do genade en de sterkte en do berusting. Van Hom do zegen over de predikant en u. Morgen Zondag 2 Juli begint de noveen van voorbereiding. Bidt en tel. Leg het briefje in uw kerkboek, Bij uw rozekrans en namens 11 vraag ik aan alle gozonden, die met u meeleven en hun best doen om deze dagen voor u te doen slagen door hun hulp en bun steun, helpt en steunt do zieken ook UW MEEBIDDEN. De tweede dag, zo we gehoord hebben, komt VADER BISSCHOP. Juist als verleden jaar zal hy de H. Mis voor de zieken opdragen. Na afloop zal hij met zyn goed woord en zyn hartelijkheid een poos bij u blijven. En bruidjes, we kunnen toch zeker met dit ziekentriduum ook jullie weor in je mooie witte kleedjes in de stoet zien. Van verschillende kanten is er al gevraagd: we horen maar niets over bruidjes. Komen die er niet by Of de zieken jullie ook graag zien verschijnen. Zeg moeder maar, dat ze je kleed mooi opstrijkt en ze uw naam opgeeft aan de leider van het ziekentriduum: Nagelhout, Grotestr. En nu maar tellen: 9 dagen, 8 dagen nog één dag en het foost gaat beginnen. DE KLOKKELUIER. Gelegenheid tot zelfstandige vestiging van landbouwers in Ontario Er doen zich nieuwe mogelijkheden voor zelfstandige vestiging van Ne derlandse emigranten in Canada. Tussen Coehiane en New Lis- kaerd, tussen North Bay in Ontario liggen uitgestrekte gronden, ten dele nog. niet ontgonnen. Zy worden om zo te zeggen voor oen appel en een ei tor beschikking gesteld aan emi granten, die reeds een jaar of langer in Canada vertoeven en daar in de landbouw werken. Daar zich hier belangrijke perspec tieven openen om een eigen bedrijf te beginnen met weinig kosten, is de burgemeester van Waddinxveen, de heer A. Warnaar, die een vooraan staande functie vervult in de Neder landse emigratiebeweging, dezer dagen naar Canada vertrokken om ter plaatso eon onderzoek in te stellen. Twintig Nederlandse gezinnen in Zuid-Ontario hebben er reeds gronden gekocht en zullen zich er binnenkort definitief vestigen. Daarmee hebben zij hun ideaal van een eigen bedryf bereikt, al spreekt bet vanzelf, dat er nog heel wat werk zal moeten worden verricht. Volgens deskundigen is de grond er uitstekend en behoeft er geen vrees te bestaan, dat het gewas er niet zal gedijen. De voornaamste producten, die er worden verbouwd, zyn aardappelen, haver en gerst. Verder zyn or ge mengde bedrijven. Voor de afzot van de producten ligt deze streek gunstig, daar er ver- Waterschap in Venray, tegenover de andere partij, die Horst gunstiger gelegen acht. Verder vindt men in het rapport van de Provinciale Waterstaat ook enkele opmerkingen naar aanleiding van do klachten, als zouden de beek verbeteringen oorzaak zyn van het verdrogen der gronden en het daar uit voortvloeiende stuiven. Opgemerkt wordt, dat verdrogiugs- verschynselen al te gemakkelijk worden toegeschreven aan te diepe ontwatering, terwijl ontginning van niet voor landbouwgebruik geschikte bos- en lioidegrondsn; toenemend gebruik van kunstmest, met ver waarlozing van organische bemesting; een te diepe en onoordeelkundige grondbewerking en liet lukraak rooien van bomen en houtwallen over het algemeen als de ware oorzaken van verdroging en zandverstuiving wor den beschouwd. Bovendien wordt gewezen op de abnormaal geringe neorslaghoeveol- heid van de laatste jaren. Bij de boeren zou bierdoor een vrees voor verdroging zijn ontstaan, die de. zorg voor een goede ontwatering heeft verdrongen. E.T.I.L. Blijkens een mededeling van de „Gazet van Limburg" is een dezer dagon de algemene aandeelhouders vergadering van de N.V., ter bevor dering van de industriële belangen der provincie Limburg, de z.g. ETIL gehouden, waarin hot Bestuur woer werd herkozen. Voor Noord-Limburg hebben wy geen andere naam kunnen ontdekken als die van de burgemeester van Venlo en men zal het ons niet euvel duiden, als wy een dorgelyke ver scheidene centra zijn van lumber- camps (houthakkeryen) en de nikkel en kopermijnen steeds meer arbeiders aantrekken, waar de Canadese rege ring de ontginning van dozo mijnen, krachtig bevordert. Goedkope grond De grond is er zeor goedkoop, 30 dollarcents per acre (1 acre is 0,4 ha). Voor zover do grond eigendom is van de regering, kan men grond kopen tot een maximum van 75 acres zonder opstal. Ook zijn er gronden mét op stallen te koop van particulieren, of of gronden, die slechts voor do helft zijn ontgonnen. De koopprijs hiervan is by een op pervlakte van 100 tot ion acres 1000 tot 1500 dollar, afhankelijk van de mate, waarin opstal of ontginning verkeert. Bij de aankoop van een dergelijk bedryf zal men over rond 2000 dollar moeten beschikken, waarvan de helft voor de aankoop van bet bedryf zelf en de rest voor aankoop van 'zaden, kunstmest, bedryfsoutillage enz. De Canadese regering hoeft toe gezegd, dat men elk jaar tien acres mag ontginnen, waarvoor eon subsidie verstrekt van zes dollar por acro voor het ploegen. Voor de oprichting van gebouwon wordt geen financiële steun verleend, wel voor drainagewerkzaamheden on maximum 200 dollar voor een water wel. tegenwoordiging in een zo voornaam college slechts zeer gering beschouwen. Hoewel wij er van overtuigd zyn, dat Mr. Borger de belangen van Noord- Limburg zeer goed zal behartigen en dit allerminst bedoeld is als oen dis kwalificatie van zijn persoon, menen wij toch, dat een vertegenwoordiging van Venray en de rechter Maasoever zeer urgent is. Wy weten niet hoe dit met de aan delen gaat, of zelfs Noord-Limburg wel aandelen heeftin deze N.V., maar dan zal het voor het land boven Venlo zaak zyn, dat men hior ook mee kan bedisselen, wil 111011 ten minste ernst maken met de dringend nodige industrialisatie. Gevaren van de Kermis Het gebeurde op een der kermissen van de kerkdorpen, dat een kermis- gangor 11a sluitingsuur naar huis toe fietste en thuis gekomen tot do ont dekking kwam, dat hy zyn fiets reeds thuis had staan. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat hij op de kermis een verkeerde fiets had meegenomen waarop achter zelfs een politiejas was gebondon- Natuurlyk werd de politie direct op de hoogte gesteld van deze schro melijke vergissing, maar de historie vermeld niet hoe de gedupeerde politieman, die zyn fiets niet afge sloten had, naar huis gekomen is. Teken des tijds Het gebeurde op een van onzo kerkdorpen, dat een onderwijzer, na meermalen oon som uitgelogd te hebben, wanhopig constateerde, dat zijn beminde discipelen er nog niets van begrepen. Om bon nu eens te testen vroeg hy wie van de knapen do samba kenden. Zeven staken hun vingers als oen pyl de lucht in. Eon on ander gebeurdo op de 3e klas van het L.O.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1