VERF H. Hanssen Hoe zit het met de Molestverzekering Inmaakglazen Behangselpapier F. W. HENDRIKS F. W. HENDRIKS Bezoek aan Confectie-atelier Beeren te Weert. Koffie voor fijnproevers het eldorado van een groot deel onzer zwemmende jeugd. Het defensie' kanaal. Ziet men achter om dan kan men in de verte, over de bloeiende koren velden, nog juist het dak van de laatste boerderij ontwaren. Honderd meter verder wordt aan de groene weiden, de koren- en havervelden een plotseling halt toegeroepen door enkele tientallen knoestige denne- bomen. Tot hier reikt de ploeg van de boer. Verder op is enkel bebossing en struikgewas. Op de brug, die hier over het kanaal ligt, stoeien een tiental jon gens van s tot 25 jaar, gekleed in zwembroekje, andere liggen, lui uit gestrekt in het gras, bruin te bakken in de warme middagzon. Een drietal tracht te zwemmen in.... een modder poel dat men defensie-kanaal noemt. Onder de brug is een stuw opgesteld waardoor stilstaand water van plm. i meter diepte ontstaat. By de minste aanraking van de drassige kanaalbodem ontstaat een wolk van zanderig moer zodat in enkele minuten het 3 a 6 meter brede kanaal over een lengte van wel 15 meter wordt veranderd ineen ware modderpoel. Dit is de eerste indruk van het dichtst by Venray gelegen „natuurbad". Maar laat ik opschieten, want mijn zoon moet immers zwemmen leren, Vreemd worden wy nagekeken omdat door ons, een 20 meter verder op, een plaats wordt uitgezocht waar wij ons betrekkelijk verscholen in onze zwemkleding kunnen stoppen. Maar vooruit, niet gelet op kleinig heden. Myn zoon en ik wandelen een 50 meter langs do kanaalrand en hier wordt het water wat minder vuil, Tien minuten hebben wy getracht te baden. Onwillekeurig zyn we dwars door de plantenbegroeïng in het kanaal heen, wat dichter by het „jongensbad" aangekomen. Een dode rat, dry vend op deze modderpoel, deed veel meer als nodig was, om ons weg te jagen. Fluks m'n zoon op de schouders en terug naar onze meer normale kleding. Toen we weggingen was de rat het mikpunt van een partijtje stenen gooien door jongens in en buiten het water. In deze prachtige maar zeer een zame omgeving treft men de gehele zomer jongens en ook vaak meisjes aan, die, by gebrek aan wat beters, verfrissing zoeken in een gat voi moer en drek. De ontkleding geschied op de meest schaamteloze manier aan de rand van de karweg. Zondag 4 Juni ben ik weer gaan zwemmen. Ik heb echter m'n oude plek aan en in de Maas weer opge zocht. Myn zoon, hy is zes jaar, mag van z'11 moeder niet mee. De Maas is te gevaarlijk. Ik zelf hob heerlijk gezwommen. Aan de Maas is alles hetzelfde als aan het defensie-kanaal, alleen geen moer en drek en geen dode rat. Stuur naar beide plaatsen de politie en onze jeugd zoekt, evenals vorig jaar, nog grotere eenzaamheid. Het kwaad word verergerd. Wie draagt de verantwoording. J. J. Dronken man overrijdt baby - Zaterdagmiddag gebeurde in de (irotestraat een ongeluk, dat aan een baby van 0 md het leven kostte en begrijpelijkerwijze nog al wat ver ontwaardiging opwekte. v. L. die reeds de nodige cafë's buitenaf bezocht had, reed omstreeks 6 uur de Hofstraat in, waar hij reeds verschillende malen het trottoir op- reed en wonder boven wonder in deze enge en op Zaterdagmiddag drukke straat geen ongelukken maakte. Anders werd hot toen hy de bocht nam naar de Grotestraat. lly' reed by hotel de Zwaan de stoep op en reed daar een kinder wagen aan, die werd meegesleept naar de andere zijde van de straat, waar de wagen tot stilstand kwam tegen de gevel van de Fa. Janssen. Intussen was het kleintje uit de kinderwagen geslingerd en in zeer zorgwekkende toestand naar binnen gedragen. De dronken bestuurder, die zich schijnbaar niet realiseerde wat ofhy had gedaan, werd door toeschietende politie onder het gemeentehuis gezet. Verkeerspolitie onderzocht de si tuatie en het mag wel een wonder heten, dat hier nog geen groter on gelukken zyn gebeurd. De direct aanwezige doktoren kon den het kleintje van de familie S. echter niet meer redden en een half uur na het ongeluk is dit (eerste) kindje overleden. De deelneming met de ongelukkige familie was zeer groot. De Officier van Justitie was Maan dag ter plaatse voor een nader onder zoek, terwyl de wagen door de Ver keerspolitie in beslag is genomen. Trein-ontsporing bij Klein-Oirlo Klein-Oirlo beleefde Zondag wol een van de opwindonste gebeurtenis van haar bestaan, toen Zondagmiddag de personenentrein uit Roermond, om streeks 3 uur voorbij wachtpost 5: ontspoorde. Waarschijnlijk zyn door de hitte de rails daar ter plaatse zodanig uit gezet dat er ongelukken moesten gebeuren. De locomotief, de goederenwagen en twee personenrijtuigen bleven in de rails, maar do laatste tweo per sonenwagens ontspoorden. De laatste wagen, een tweede-klas rijtuig, ont spoorde eerst en kantelde, waardoor het tweede rijtuig ook uit de rails werd getrokken. De locomotief sleurde alles nog een tiental meters mede en toon hy tot stilstand kwam, was er een geweldige ravage aangericht. Begrypelykerwyze waren verschil lende passagiers zeer geschrokken, maar afgezien van enkele schaaf- Onderlinge molest-verzekeringen zijn groepen van personen, die zich aaneengesloten hebben om met el kaar een „pot" te vormen, waaruit eenieder van de aangeslotenen, die oorlogsschade ondervindt, wordt schadeloos gesteld. In verhouding tot het bedrag waar voor men zich verzekerd, betaalt men een kleine premie, terwijl men tevens de verplichting ep zicli neemt een evenredig deel by te dragen in de totale schade, die de aangesloten verzekerden hebben geleden, meestal tot een bepaald maximum in de vorm van een vastgesteld percentage van de eigen verzekering. Het totaal van dit evenredig deel noemt men de „omslagcapaciteit" van de onderlinge verzekering. Is nu de totale „erkende" schade van de aangeslotenen minder dan de omslagcapaciteit, dan krijgt iedere getroffene volledig uitgekeerd, terwijl anderzijds het verschuldigde maxi mum aandeel van de aangeslotene in evenredigheid vermindert. In de gevallen, dat iemand aange sloten is by een onderlinge verzeke ringsorganisatie, wordt by de bereke ning van de Rijksbijdrage niet gelet op het feit, dat betrokkene verzekerd is. Deze bydrage wordt geheel uitbe taald aan de getroffene, doch daar staat tegenover, dat de verzekerings organisatie voor een gelijk bedrag van haar verplichtingen wordt ont heven ot wel „bevrijd". Heeft iemand dus een erkende schade van f .1000.— en wordt hierop f 1700.— rijksbijdrage verleend, zo behoeft de verzekerings-organisatie nog slechts f 2300- by te betalen, aannemende natuurlijk, dat betrok kene voor het gehele bedrag ver zekerd was en niet onderverzekerd. Over het algemeen genomen, zal men, gelet op het grote aantal schadegevallen, nimmer aan een vol ledige uitkering toekomen, aangezien de oraslagcanaciteit niet voldoende zal zyn. B.v. de totaal erkende schade van do aangeslotene bedraagt f 100.000 en de omslagcapaciteit van de organisa tie f -lo.ooo. In dit geval bedraagt de uitkering 40 pet. Heeft iemand dus een erkende schade van f 1000.— waarop hy een rijksbijdrage van f 350 heeft ontvan gen, behoeft de verzekering slechts f 50 by te dragen om te komen tot de totale uitkering van 40 pet. van f 1000.- In de practyk gaf dit weinig vol doening. daar men ondanks de ver zekering niet boven de rijksbijdrage uitkwam. Dit was de reden, dat in de meeste cevallen in de polis een aanvullende clausule werd opgenomen. Ingevolge e clausule, doen de aangeslotenen afstand van de bevrijdende werking. wonden, die ter plaatse verbonden werden, kwamen allen met de schrik vry. Over een 100 1)1 was de lyn vol komen kapot en toen de werkgroep aan het opruimen ging, waren meer dan 20 nieuwe dwarsleggers nodig en 20 stukken rail. De Spoorwegen hebben met voort varendheid de opruimingswerkzaam heden aangevat en reeds Maandag morgen kon het treinverkeer weer normaal voortgang vinden. Een kraanwagen uit Nijmegen en n speciale ploeg uit Venlo, benevens do Venrayse spoormensen hebben hiermede een kranig stukje-werk verricht. In de avonduren werd de dienst Venlo-Venray v.v. onderhouden met bussen, terwijl practisch voor het eerst diesels hier in Venray kwamen, die de dienst Venray—Nijmegen onder hielden. Natuurlijk had een en ander veel bekyks. De omslagcapaciteit wordt benut voor een aanvullende uitkering. Bij de berekening gaat men dan als volgt te werk. Van de totale erkende schade van de aangeslotenen wordt afgetrokken het totaal van de rijksbijdrage. Hier by worden alleen in aanmerking ge nomen de rijksbijdragen berekend op de waarde van het goed op 9 Mei 1940 en de aanvullende bijdrage in de huisraadschade. Geen aftrek vindt plaats van aan vullende bijdragen voor andere goe deren, vergoeding op basis van de vervangingswaarden, uitkeringen van de „drieduizend gulden regeling" en uil gestelde bijdragen. De reden hiervan is, dat al deze bijdragen eerst na vele jaren defini tief worden, waarop niet gewacht kan worden. In het bovenvermelde voorbeeld met een erkende schade van 100.000 gulden is de rijksbijdrage in totaal f 40.000.— De berekeningsfactor is dan 40.000 (omslagcapaciteit): (100.000 40.000 is 2/3. In het genoemde geval wordt dan alsnog uitgekeeid 2/3 maal (1000 350) is f 433.33. In totaal ontvangt betrokkene dus f 350 plus f 433.33, hetgeen belangrijk gunstiger is. Men is dit geval dus als het ware verzekerd voor de omslag capaciteit boven de ryksbydrage. Ingevolge art. 93 lid 3 van de Wet op de Materiele oorlogsschade, zyn „alle bepalingen in de verzekerings- voorwaarden van de verzekeraar, welke een andere wijze van verzeke- ringsvoorwaarden van de bijdrage inhouden of een andere wijze van verdeling van de voor schadevergoe ding beschikbare som voorschrijven dan naar evenredigheid van het erkende schadebedrag, verminderd met de bydrage nietig en geen der deelnemers kan daaraan enig recht ontlenen." Voor het overige blyven de ver- zekeiingsvoor waarden van kracht. De verzekeringspenningen worden vmr.-n7'ii»il 1 TWEEDAAGSE RECLAME j AFGEHAALD UIT DE WINKEL j uitgekeerd door storting by de Her- stelkank ten name van de rechtheb bende. Met goedvinden van de Mi nister van Financiün is bepaald, dat indien de totale schade aan roerend en onroerend goed niet meer dan f 400 bedraagt, de yerzekeringsuit- kering voor roerenet goed recht streeks aan belanghebbende kan worden uitbetaald. ontvangen een grote party. Koopt nu om st raks teleurstelling te voorko men. 7Ï 1. 3/4 1. 1 1. i1/, 1. 2 1. 27 ct 29 Ct 36 Ct 43 Ct 48 ct met deksel. Losse ringen, deksels, beugels. Beleefd aanbevelend, Schildersbedrijf Langstraat a F. W. HENDRIKS Let op het huisnummer. De scheidsrechter floot Tydens de voetbalwedstrijd Gennep Nymegen, die Zondag een complete party zweetvoetbal werd, floot de scheidsrechter plotseling af. Alle spelers en ook het publiek keken vreemd op, want niemand der twee en twintig matadors was zich van een overtreding bewust. De scheidsrechter echter wees naar de grond. Wat was het geval V Al fluitende had hy 't nest van een leeuwerik ontdekt in het gras midden op het veld. Vier oitjes lagen erin. Goede raad was duur. Het spel staken of het nestje met inhoud veilig opbergen om het lator weer in hetzelfde kuiltje terug te brengen. De eitjes van de aan het voetbal veld verknochte leeuwerik werden tijdelijk buiten het veld gebracht, waarna de wedstrijd weer een aan vang kon nemen. De leeuwerik heeft echter met deze manipulatie geen genoegen ge nomen en weigert hy z'n broedpartij voort te zetten. Goedkope kolen uitverkocht De enorme vraag van het publiek naar kolen tegen de lage voorjaars- en zomerpryzen heeft de zomerpro- ductie van de Limburgse mijnen ver overtroffen. Hierdoor is het de handel onmogelijk een belangrijk deel van de bestellingen tegen deze prijzen te leveren. Degenen die pas in de laatste weken de kolen bbstelden, zullen, wanneer de regering althans niet zou besluiten de besteltermyn voor de goedkope kolen te verlengen, achter het net moeten vissen. De oorzaak van deze moeilijkheden is te vinden in de in vergelijking met de vraag betrekkelijke geringe hoeveelheid beschikbare kolen, die in totaal één derde van de gehele jaar productie uitmaken. Bovendien is de vraag naar de goedkope brandstof hoger geworden dan eigenlijk werd verwacht omdat tal van bedrijven en de Overheid voorschotten hebben verstrekt om deze kolen te kunnen kopen. In enkele plaatsen hebben de kolen handelaren op eigen initiatief' een distributieregeling voor de goedkope kolen ingesteld, opdat ieder van het buitenkansje, zij het dan op wat be scheiden wyze, kan profiteren. Wat een prachtsortering. Komt U ook eens kijken Niets ver plicht Het meest bekende en beste adres is Langstraat a ti Let op het huisnummer "D Kersenprijs wordt 50 ct. p. kilo De winkelprijs van de kersen zal dit jaar om de 50 cent per kilo komen, te liggen. Op de eerste kersenveiling in Tiel, waarvoor vanochtend een zeer grote belangstelling was, werden namelijk vry matige prijzen gegeven voor de kersen op het houtf 2.25 tot f 3.— per 10 kilo voor Duitse kersen en f 1.50 tot f 2.- voor de Meikersen. Pluk- en veiligskosten plus de sociale lasten zullen circa f 2.— tot f3.- per 10 kilo bedragen, WOLVILT en CARTON steeds voorradig. 2 zydig geteerd Asphaltpapier aan rollen van 30 m voorradig. Zeer aan te bevelen om over verse beton of cement te leggen, ter be scherming van Balatum of Linoleum Vraagt inlichtingen by Schildersbedrijf AfZ Langstraat Let op het huisnummer. prachtkleuren, hoge glans. Enorm uitstrykvermogen. Zakselvry. U strykt zonder moeite de bus ledig tot op den bodem. Dit is een groot voordeel. Neemt eens proef. Het bekende adres Schildersbedrijf Langstraat A£Z F. W. HENDRIKS Let op het huisnummer. Industrie-vestiging te Venray. Verschillende leden van onze ge meenteraad hebben zich deze week persoonlijk kunnen overtuigen van de aard en het werk van de nieuwe industrie die zich in Venray gaat vestigen. Zy zyn namelijk een kijkje gaan nemen in de grote atelier gebouwen van de fa. F. Beeren Zn. in Weert, waar een noo mensen werken aan de vervaardiging der verschillende tricotagegoederen, die deze firma vervaardigt. En zonder uitzondering waren de heren tevreden over wat zij hebben gezien. Men zag daar het tricotagegoed ontstaan var. een gewone klos garen, tot het fijnsts dames- en heren ondergoed, om van overhemden, trainingspakken e.d. nog maar te zwygen. Dit alles gemaakt door vaar dige meisjeshanden, die zeer prettig werken aan de lopende band, een goed loon verdienen en een goede sociale verzorging genieten. Men heeft er o.a. eigen bibliotheek, eigen arts, ruime en aardige cantines, kortom niets is nagelaten om het de verschillende werkers en werksters zo goed mogelijk na hun zin te maken. Eigen autobussen zorgen voor ver voor. eigen constructiewerkplaatsen voor de machines zyn eveneens by deze ateliers gelegen, waaraan nu weer grote stukken worden bijge bouwd. Het was Wethouder Pubben, die na de rondleiding de directie harte lijk dank bracht voor deze leerzame middag en daarbij wees op enkele belangryke punten, die wij hier nog eens onderstrepen. Door de belangrijke uitbreiding van het kindertal in Venray en gebrek aan uitbreidingsmogelijkheden voor onze landbouw zyn er voor Venray drie mogelijkheden, aldus de spreker, D.U.W., Emigratie en Industrievesti ging. Uit de aard der zaak is D.U.W. te verwerpen en kan in het uiterste geval slechts dienen als noodoplos sing. Aan emigratie zjjn nog vele moeilijkheden verbonden voor onze zo aan de geboorteplaats gehechte mensen, ook al omdat dikwyls blijkt dat naast grote kosten de resultaten niet altijd denderend zijn. Dan blijft dus over industrievestiging. Ook dit kent zijn moeilijkheden. Allereerst de vestigingsmoeilijk heden. Men bouwt in deze dure tyd niet een, twee, drie nieuwe fabrieken en op de tweede plaats zyn ze bijna niet te krijgen en op de derde plaats moet ook hier de nodige voorzich tigheid in acht worden' genomen. Want evenmin als men zo maar fabrieken kan bouwen, krijgt men de benodigde mensen zo maar de fa briek in. Het is nu eenmaal zo, dat men hieraan moet wennen. Men kent het werk niet en al t6 velen lopen nog rond met het idee, dat fabriekswerk minderwaardig is en niet passend. Geldt dit reeds voor mannen, dit geldt zeker voor de vrouwen. En als men dan bedenkt, hoeveel meisjes we in Venray hebben, hoe- velen elders hun emplooi vinden en hoevelen nog thuis zitten, dan blijkt ook hieruit, dat de mentaliteit eerst nog moet veranderen. Spreker was overtuigd, na deze fabriek gezien te hebben, dat Venray nu een goede keus gemaakt had door dit atelier een kans te geven, omdat naast een goed loon, ook voor een behoorlijke sociale verzorging gezorgd wordt. De Directie zelf zo vertelde zij in haar antwoord op de Wethouder was ook overtuigd, dat Venray wel slagen zou, zo had men het 3- masnden-contract al verlengd en zij wees er op, dat ook Weert voor een 25 jaren dezelfde moeilijkheden had gekend. Ook daar waren ouders, die hun kinderen liever op het kerkhof zagen, als in de fiabriek, maar die zelfde kinderen waren een jaar daar na op de ateliers werkzaam, eenvou dig omdat men er niets op aanmer ken kon, de kinderen nog wat erbij leerden en een behoorlijk loon naar huis brachten. Ook in Venray begint men met de lopende band en reeds a.s. Maandag morgen om 10 uur. Hoofdzakelijk za! de overhemden- fabricage hier ter hand genomen worden. Het is de bedoeling, dat zo spoedig mogelijk het -aantal meisjes wordt opgevoerd en de Directie sprak de hoop uit, dat deze afdeling hier mede door een ruime aanmelding moge bloeien Wanneer U nu werkelijk eens iets heel bij zonders wilt hebben, neem dan een kopje gefiltreerde Douwe Egberts koffie, vers gezet met kokende melk. Wat een aroma, wat een pittige smaak! Accountants kantoor GROOTESTRAAT 1 VENRAY Lid Ned. Coll. v. Bel.cons. en Algem. Verg. v. Accountants. BOEKHOUDINGEN BALANSEN BELASTINGZAKEN CONTROLE

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2