Tendo's Toneeldag te Venray Zieken-Triduum. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN A.s. Zondag Diosesane Sportdag in Venray K.R.O. De £imc<f in ityhty Klieuui Studiehuis. Tdloedafunöede? staalmout Qeettelijjfie ueeuiakkinq. Zaterdag 3 Juni 1950 No. 22 5 Een en;Zeventlgste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerü Kantoorboekhandel Grootostraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray 11 1.00 buiten Venray 11 1.20 uitsluitend vooruitbet. Grootse demonstratie der Kath. Sport Als op Zor.dag 4 Juni om kwart over één op het sportterrein aan de Oostsingel het sein gegeven wordt dat de verschillende wedstrijden kun nen beginnen, dan is dat tevens het begin van een in deze streken onge kende demonstratie van de Kath. Sport in Limburg. Een sportdemonstratie, waarbij naast voetballen, ook korfbal- en athletiekwedstrjjden te zien zijn en bovendien nog gymnastiek- en hand balwedstrijden, een demonstratie dus, die van alle takken der sport iets laat zien en waarbij verschillende keurploegen uit onze provincie tegen elkaar in het veld komen. Voor sport lopen vele mensen warm, nu evenals vroeger. Reeds in de grijze oudheid was voor de primitieve volkeren sport een voorbereiding tot de oorlog, de oude Grieken beoefen den de sport om de vreugde, welke zij vonden in de lichamelijke schoon heid, kortom de een beoefende de sport als een middel om iets te bereiken, de ander als een ontspan ning. En met de jaren heeft de sport een grotere plaats ingenomen in het leven der mensen en wie tegenwoor dig de sportvelden zwart van mensen ziet, weet dat de sport als zodanig velen aan zich verplicht en dat zij een onmisbaar verlengstuk is gewor den van de opvoeding. Want de ervaring der jaren is, dat alleen door de sport de mens in staat van licha melijke welstand en van weerbaar heid naar alle kanten te houden is. De sport van nu wordt dan ook betracht uit gezondheidsmotieven, uit overwegingen van physiek belang en uit tevens blijheid en komt daarbij op het terrein als we het zo mogen zeggen van de karaktervorming. Want de hedendaagse sport eist van de serieuze sportbeoefenaar diens gehele persoon en wil hij daarin zijn levenslust uitvieren, wil dit voor hem een lichamelijke en geestelijke verfrissing zijn dan moet hij leren gehoorzamen, orde kennen, opgewekt heid, saamhorigheid, en daarmede raken we het kernpunt van deze sportdemonstratie. Katholieke sport wil aan de karak tervorming die aandacht besteden, die anderen nog te veel verwaarlozen. Door de sportconcentratie, door de heldenverering wordt teveel gelet op de topprestaties die kost wat kost gehaald en geleverd moet worden. Katholieke sport stelt die echter niet als doel. Zij heeft de sport haar juiste plaats in het leven der mensen gegeven, n.ml.als een goede training, als een prachtig middel om het karakter te vormen, om een mens te worden die eerlijkheid en samen spel kent, die weet te buigen en zich te beheersen, die hard is voor zich zelf en goed voor anderen, die weet te geven en te nemen en zo tenslotte de overwinning zal behalen, eerst op zichzelf en dan op zijn tegenstander. Zo is de katholieke sport een machtig wapen geworden, dat ande ren laat zien hoe sport niet de overwinning voorop stelt, maar naast oen training van het lichaam, ook een training is voor de geest en een zeer voorname. Daarom is katholieke sport hard, bitter hard nodig, niet alleen als steun voor onze eigen mensen op hun weg door het leven, maar ook als een machtige propa ganda. En zo wil ook deze katholieke sport dag niets anders zijn als een demon stratie hoe de sport door de katholiek beoefend wil worden en wat daarmee te bereiken is. De tijd is voorbij dat men sport slechts ziet als een minderwaardig gedoe, een jongens- of meisjesbevlie ging. waar een ernstig mens wars van moet zijn. De resultaten hebben laten zien dat zij van eminent belang is op godsdienstig, psychologisch, hygiënisch, cultureel en maatschappe lijk gebied. En deze sportdag wil daarvan een kleine afstraling geven. Dit alles is misschien wat hoog, maar het is toch ook nuttig dat dit eens gezegd wordt. Niet de puntjes, niet de pro motie, niet de medailles staan op de eerste plaats, op de allereerste plaats staat de ziel van de sportman, die beter moet worden. Daarom is zulk een sportdag van groot belang, omdat juist by deze gelegenheid hier nog eens even de nadruk op wordt gelegd. En dat wil niet zeggen, dat men dan allemaal heilige boontjes het veld op ziet kernen, de wedstrijden van a.s. Zondag bewijzen het tegendeel, maar wel mensen die fair-play op de voor grond stellen, die eerlijk willen vechten voor een overwinning waarbij het doel niet de middelen heiligt. Vader Bisschop zal er bij zijn, de Gouverneur en vele andere autoritei ten en ook zij geven door hun aan wezigheid blijk van hun belangstelling voor dit grootse sportgebeuren, dat nu in Limburg voor de tweede maal plaats heeft. Programma '8 Morgens om 10 uur zal in de St. Petrus Banden een plechtige H. Mis worden opgedragen door Vader Bis schop, die tevens de gelovigen zal toespreken. Om 12 uur zal het Gemeentebestuur van Venray de afgevaardigden der deelnemende verenigingen ontvangen op het Gemeentehuis. Om 13.20 worden de wedstrijden geopend door de Limburgse bonds- adviseur Rector Boymans waarna direct de Dames Korf bal wedstrijd Linker-Maasoever tegenJtechter-Maas- oever gaat beginnen. De prijs hier voor is een enveloppe met inhoud- Onder de rust wordt het athletiek. nummer 400 m hardlopen „afgedraaid' waaraan een 40-tal van onze beste Limburgse athleten deelnemen. Na de korfbalwedstrijd geven de dames Zweedse gymnastiek waarna de final6 om de bondsbeker Handbal gaat beginnen tussen vlug en Lenig Geleen en Wilskracht Lindeheuvel, wat een buitengewoon spannende match belooft te worden. Onder de rust wordt isoo m hard gelopen en na afloop geeft de Limburgse keur- ploeg enkele staaltjes turnen aan brug, paard en rekstok, waaraan de liefhebbers hun hart kunnen ophalen. Om 5 uur begint de Voetbalwed strijd om de Bisschopsvlag tussen Sittardse Boys en Groene Ster, twee clubs die getuige de voorronde aan elkaar zijn gewaagd en die alles op alles zullen zetten om de Bisschops vlag te verwerven. In de rust 3000 m hardlopen en na de wedstrijd de 4 x loo m Zweedse estafette. Dan komt de prijsuitreiking en de sluiting van de sportdag. Uitgebreide programma's zyn op het terrein verkrijgbaar en een radio installatie zorgt voor voldoende toe lichting. Het programma is in seconden „uitgetimed". S.V.V. heeft hier dagen aan gewerkt, zodat de bezoekers van kwart over een tot zeven uur onaf gebroken wedstrijden zien. Wy wensen organisatoren, deelne mers en toeschouwers veel succes en een goede sportdag. Wie tegenwoordig naar de radio luistert kan zich misschien wel eens ergeren over de progaganda, die de verschillende omroepverenigingen ma ken voor hun omroepbladen. Ook „onze" K.R.O. bezondigt zich hier aan en zoals we zullen zien, feitelijk met recht. Nu de Minister onlangs heeft bekend gemaakt, dat hij, ondanks pressie van de kant der P. v.d.A., toch vast houdt aan de zelfstandige omroep verenigingen, in plaats van de van die zy de gepropageerde „eenheids-omroep" is het zaak voor iedere omroepver eniging, zoveel mogelijk leden te krijgen, voordat deze regeling in de Kamers der Staten-Generaal komt. Immers het grootste aantal leden geeft het meeste zendtijd en de beste tijden en het is logisch, dat daar iedere omroepvereniging haar best voor doet. En nu het zo is dat men lid wordt van de omroepvereniging, door zich op te geven als abonnee van het omroepblad, richt zich de propaganda hoofdzakelijk op de abonneewerving. Ook bij de K.R.O., „onze" K.R.O. zoals zo graag gezegd wordt. Maar laten we dan ook eerlijk zyn en zeggen, dat we er de laatste jaren wel de kantjes van afgelopen hebben. Hebben we voor 25 jaren de K.R.O. zien ontstaan uit de vrijwillige bij dragen van Katholiek Nederland, hebben we gezien hoe zy het meeste leden had, hoe haar studio's het beste van Nederland waren, hecen ten dage schijnt Katholiek Nederland voor een groot deel haar plicht te vergeten. Inderdaad plicht, want zelfs het kleinste kind kan begrijpen van welk ontzaglijk nut een sterke K.R.O. is en de luiste: aar, die ook andere pro gramma's beluistert, weet welk een machtig, propaganda-instrument voor het katholieke geloof deze omroep is. En het werk van jaren her, van de oprichters, dreigt verloren te gaan. Waren we eens de machtigste om roep, heden zyn anderen ons reeds ver voorby ©n vooral het katholieke Zuiden laat danig verstek gaan. Slechts een 15 pet. van de luidspreker- bezitters hier in het katholieke Zuiden is lid var. de K.R.O. en als we hier in Venray zien, dat van de 200C luidspreker-bezitters nog geen 260 lid van de K.R.O. zyn, dan slaat Venray wel helemaal een droevig figuur. Nu de K.R.O. dit jaar 25 jaren bestaat wil men de K.R.O. een ge schenk aanbieden en dat zal moeten komen van de katholieken van Nederland. Nu de belangrijke beslissing han gende is, is het logisch, dat dit ge schenk een stroom abonne's op de K.R.O.-gids moet zyn. Alleen dan herneemt de K.R.O. haar oude plaats en kan zy de wedloop met anderen winnen. Ieder katholiek moet meedoen aan dit geschenk, komende weken zullen de jonge mensen bij U op bezoek komen. Versta Uw plicht en meldt U aan als lid van de K.R.O. Op 2e Pinksterdag werd er een grote districtstoneeldag gehouden van het district Horst -Venray, van het Werkverband Katholiek Amateur toneel, hier in Venray. In de morgenuren droeg Pater Briels O.F.M. een H. Mis op in de kapel van Huize Servatius, waarin de Eerw. spreker een toespraak hield. Na de H. Mis verzamelden zich de vele deelnemers uit de elf afdelingen van de kring in zaal Wilhelmina. Hier sprak Pater Gebhard O.F.M. over de historie van het toneelspel uitgaande van het Franse toneel. In de namiddag was het na de opening van voorzitter Arts, de Ge mengde zangvereniging uit Oirlo, die onder leiding van J. Kuipers de mu zikale omlysting verzorgde. De zang stond, mede gezien het feit dat dit koor eerst 2 jaar bestaat, op hoog peil. Wy merkten onder de aanwezigen o.m. op H.E.H. Deken Berden, Th. Peters lid van Ged Staten, J. Achten lid Prov. Staten en Pastoor Hillebrandt. Zeer gedocumenteerd en overzich telijk was de spreekbeurt van Pater Jac. Schreurs M.S.C. over het onder werp Wat bedoelt de schrijver voor het Amateur-toneel. Wy moeten ons, aldus spreker, er van bewust zijn, dat de schryver dikwijls uit hetzelfde milieu komt als waaruit alle tonelisten voort komen. Het doel van de schrijver is allereerst opvoedend, d.w.z. lering geven, waarbij men overtuigd moet zyn van wat men zegt, want het is niet mogelyk anderen te overtuigen als men er niet zelf van doordrongen is. De humor moet een en ander in het evenwicht houden en zo moet men trachten te pakken en te boeien. De spelers moeten zich ontwikkelen, moeten zich dienstbaar maken en nederig zyn ook in het gewone leven, Verder beoogt schryver sociaal te zyn. De grote tendenzen van het sociale leven moet hy kennen, anders kan hy niet begrijpen, wat de toneelgroep nodig heeft, om het leven naar buiten uit te dragen. De schryver moet de structuur van de samenleving kennen. Ook ten op zichte van andere organisaties. Niet iedereen zal een hoofdrol kun nen vervullen, maar er moet samen werking zyn. De problemen waarmee de samenleving worstelt moet de schryver kennen. Het moet worden het spel van de gemeenschap. Naast deze plichten heeft de schry ver ook rechten. Nog al te veel wordt het auteursrecht niet geëerbiedigd. Kloosters en pensionaten proberen in heilige onschuld die klip te om zeilen. Spreker besloot zyn rede met te zeggen, dat de schrijver een kenner van het menselijk hart moet zyn, maar de amateur moet uit het hart spelen en niet zoals het vaak'gebeurt, met de armen en benen. Met de wens dat Limburg in de toekomst die stem in het koor zou krygen, waar het recht op heeft, besloot deze zeer be- Lafde zyn spreekbeurt. Mr. Rongen dankte deze Limburgse Priester-schryver voor zyn woorden van raad en voor de vele wenken. Ook hy wekte de leden op zich verder te ontwikkelen, o.a. door het volgen van spreek cursussen en spoorde hen aan bewust te zyn van het werk van het Limburgse toneel en zich richtende tot de vertegenwoordiger van het Prov. Bestuur, sprak hy de wens uit dat de Prov. ook in de toekomst aan het W.K.A. zou denken. Met het zingen van enige liederen door de dames Vollebergh Schaeffers van de toneelgroep Hioob en een declamatie van de heer Weymans, werd deze dag besloten met een ge zamenlijk bezoek aan het openlucht spel „De duivel op Spraelandt". Het jaarverslag over 1949 van de coöperatieve vereniging slachtvee centrale voor Limburg „Limco", is ook verschenen en in verband met de belangstelling die deze boeren coöperatie hier ter plaatse geniet, is het misschien wel aardig hier enige cijfers uit te lichten. De export van bacon bedroeg in 1948 5000 ton, in 1949 het dubbele 10.000 ton, voor 1950 verwacht men een minimum van 25.000 ton. In het begin van 1949 werden 100 varkens )er week geslacht, op het einde van iet jaar 500 tot 600, terwyl daar naast vers vlees werd geëxporteerd en vleeswaren. Zoals bekend is het aandeel in de slachtingen voor bacon voor de coöperaties, van 30 pet. op 40 pet. gebracht. De kring Venray telt 12 secties met 748 leden, de kring Horst— Sevenum 11 secties met 914 leden. In totaal zijn by de Limco 5967 leden aangesloten. Naast de afzet in verwerking van allerlei soort vee, ging ook de handel in gebruiksvee sterk vooruit. Vooral na de opheffing van de overname markten. Ook de pluimveehandel werd door de Limco ter hand genomen en wacht op uitbreiding. Men is doende om ook op dit gebied tot samenwerking te komen met Brabant, Gelderland en Overysel(gebied der A.B.T.B.) In Mill is intussen reeds een slach terij en exporthandel opgericht. De Limco heeft zich verder met Boxtel en Borculo verenigd in de „Vee- afzetfederatie van de K.N.B.T.B." en men hoopt door deze samenwerking de boerenbelangen nog beter te kun nen dienen. In totaal werden in 1949 door de leden aan de vereniging geleverd 47.470 varkens en 7808 ander stuks vee, waarvoor werd uitbetaald de som van f 10.348.772,67. De omzet van vleeswaren en con serven bedroeg 1.049.111 kg ter waarde van f 1.893.035,06. De totale omzet bedroeg bijna f 10.000.000,— In totaal kon f 6 617,26 als reserve voor 1950 worden geboekt. De grote toename van leden, als mede de grote omzet, dwingen de Limco de fabriek uit te breiden en plannen dienaangaande zyn reeds in ver gevorderd stadium. EERSTE STEENLEGGING OP DE SMAKT Pater Provinciaal metselde de eerste steen Tweede Pinksterdag had te Smakt de plechtige eerste steenlegging plaats van het aldaar in aanbouw zynde studiehuis van de Paters Ongeschoeide Carmelieten uit Geleen. Na een plechtig lof in de St Jozef kerk, trok een grote stoet van ker kelijke en plaatselijke verenigingen uit Smakt en Holthees naar het in aanbouw zijnde klooster, alwaar Pater Dionisius—Fryns O.S.C. de talrijke aanwezigen toesprak en grote dank bracht aan Mgr. Dr. Lemmens, Bis schop van Roermond en Mgr. Dr. Feron, die de Paters de Smakt toe vertrouwden en hen in staat gesteld hadden dit grote werk te beginnen. Verder bracht hij dank» aan de architect en aannemer met zyn werk lieden en aan allen die hun grote steun aan dit klooster hadden ge geven. Hierna werd de oorkonde voorge lezen en getekend in de eerste steen gelegd, waarna Pater Provinciaal Amandus Smackers O.S.C., de eerste steen zegende en met behulp van enkele werklieden de steen op zyn plaats metselde. Het kerkkoor 'zong hierbij een meerstemmig ..magnificat". Onder de vrolijke klanken van mars muziek van de fanfare St. Jozef, werd hierna iedereen in de gelegenheid gesteld een steentje aan het nieuwe klooster by te metselen. Onder de aanwezigen merkten wy opBurgemeester Janssen uit Venray, Secretaris Vorst; het voltallige kerk bestuur; Pater Directeur Angelus O.S.C uit Geleen 'en de beide Priors uit Waspik en Geleon; Architect Schols uit Geleen en de aannemer P. Koenen met zyn staf van werklieden. WAT KAN DE VEE HOUDER MET STRO? Het is een nationaal belang, dat de 2.500.000.000 kg. stro, die Neder land jaarlyks voortbrengt, zo volledig mogelijk gebruikt wordt voor de voedselvoorziening van ons vee en voor de vruchtbaarrqaking van onze graslanden. Daarom is het van groot belang, dat onze veehouders weten welke mogelijkheden hun ter beschikking staan en kunnen onderstaande punten dan ook nooit genoeg naar voren worden gebracht. 1. Voeren naast eiwitrijk gras in de weide. (Besparing van gras en ge zonder rantsoen). Voeren op stal naast waterrijke producten, zoals bieten, pulp, vezels, enz. (Als droge stof-voorziening). 3. Voeren op stal naast eiwitrijke producten, zoals klavermeel, gedroogd gras en ruiterhooi. 4. Als strooisel onder het vee als besparing op warmte-energie, dus besparing op veevoeder. 5. Als strooisel in de mesthoop ter bewaring van gier en slappe mest. 6. Hokken bouwen in de herfst op het weiland ter beschutting van het vee, zodat dit langer in het land kan blijven, dus besparing op winter- voer en het nuttig maken van ruig grasland. 7. Deze hokken in de winter (dus de slappe werkmaanden) afbreken, losmaken en over het weiland sprei den als beschutting voor de grasmat. Hierdoor in het voorjaar twee weken eerder gras. (Het weideseizoen met vier weken verlengen). 8. Deze stro-afdekking in het voor jaar opharken en door de mesthoop composteren, met behulp van de gratis lucht en regenwater, waaraan het stro is blootgesteld tydens de winter maanden. (Een voor onze gronden kostbare organische bemesting). 9. Goed droog stro door jong eiwit rijk hooi mengen om broeien te voor komen en een smakelijk voer te krygen. 10. Stropakken als onderleggers in de hooivakken. Wat kan een veehouder met stro veel en nog eens veel TOET—TOET, 11 Juli 1950 Heb je myn kerkboek klaar gelegd? En een paar zakdoeken en myn rozenkrans en myn naam op het kussen gedaan Goed opgespeld met nummer Hoe laat is het Als ze nu maar niet te laat komen. Hoe laat moeten we er ook alweer zyn O, ja, ligt het pro gramma er ook by en de liedjes, die we zingen. Ik hoor toeteren. Ga eens kyken, of de auto er al is. „Ach mens, het is pas kwart over zeven, je hebt nog haast een uur de tyd U hoeft niet de vraag te stellen, lezer, waar dit gesprek wordt opgevangen op de morgen van 11 Juli. Over de honderd zieken zitten klaar en liggen klaar om door de auto's van de Venrayse mensen ge haald te worden en ongeduldig klopt hun hart. Ik durf echt te beweren: ze zyn zo bly als een kind, dat naar een feest gaat en dat zit te popelen naar het ogenblik, dat het eindelijk vertrekken gaat. Toet-Toet. Daar komt weer een auto aan, die rijdt voorby „Gaat eens even buiten kyken, want ze kunnen zeker het adres niet vinden. Ja, stel eens voor, dat ze langs rijden, dat ze je vergeten. „Ach, jong, maak je nu maar heus niet bezorgd, ze komen je wel halen en je komt prachtig op tijd. Hou je nu rustig. „O, wat gaat die klok toch langzaam. Zeg, moeke, komt u ook op de sluiting en zou de bisschop weer met me praten, juist als verleden jaar." „Meidje, maak je nu niet zo zenuwachtig, het moet nog beginnen en jij zit al aan de sluiting te denken. Hier, neem deze nieuwe illustratie en ga maar een beetje plaatjes kijken Toet—Toet. „Vrouw, daar is de auto. Loop gauw naar de deur. Toe nou, ga nou open maken." „Ach man, het is de melkwagen van de fabriek, ze komen de tuiten halen. Je moet je eerst nog scheren, want je moet fris verschijnen. Hier heb je warm water. Sny je niet, want we hebben geen aluin in huis." Toet—Toet. ..Zuster, daar is de Rode Kruiswagen. Laat ze mij maar het eerst komen halen, dan ben ik er alvast en kan nog een beetje babbelen voor het begint." „Neen, moedertje, alles volgens het rijtje, hoor. Jy komt vooraan in de kapel te liggen en moet het laatst binnen gebracht worden. Bidt maar vast een beetje als voorbereiding voor de H. Communie. Toet—Toet Toet—Toet Venrayse auto's rijden af en aan. Kris kras het dorp door. Ieder naar z'n eigen adressen: Merselo, Castenray, Oirlo, de Hey enz. enz. en dan met de juichende zieken naar St. Anna. Het wordt feestZiekenfeestVoor de derde keer al in Venray het geschenk van de gezonden aan de zieken en autobezitters, kun nen we dit jaar weer zo goed op U rekenen als andere jaren. We hopen, dat U allen zich weer zo royaal en spontaan opgeeft. Ook U kunnen we niet missen. Geeft U op by Nagelhout, Grotestraat 5a Tel. 251. Toet—Toet. Wat een auto's. Zo gaat ie goed DE KLOKKELUIER. want hoe waterrijker voer, hoe meer stro; hoe eiwitrijker voer, hoe meer stro; hoe intensiever weidebouw, hoe meer stro voor organische mest; hoe meer jong hooi, hoe meer stro. Koopt oud stro van de vorige oogst, dit is droog er. duurzaam en per 1000 kg. gewicht veel goedkoper dan nieuw stro. Koopt eerste soort voor het voeren en voor het mengen door Uw jong en krachtig hooi. Koopt goedkoop tweede soort voor strooisel. Koopt derde soort voor de punten 5, 6, 7 en 8 en gij zult de veelzijdige waarde van strogebruik in de praktijk leren kennen. vernieuwt eri verbetert uw bloed n.v. a.a ten dqesschate - zwolle Is er een kentering Wanneer we over geestelijke ver zwakking spreken hoe hard we ook mogen klagen over de algemene geestelijke vervlakking in de wereld toch vallen er hier en daar stem men te beluisteren, die van een nieuw inzicht, een wezenlijke ken tering blijk geven. Heel langzaam, druppel voor drup pel, dringt het besef door, dat de wereld in laatste instantie slechts gered kan worden, wanneer zy zich opnieuw op de oude geestelijke waarden van het verleden bezint; wanneer de mensheid wétens en willens teruggaat tot de christelijke grondgedachten. Of ze dit christelijk karakter op de voorgrond plaatst of in een scheme rige achtergrond laat, is op stuk van zaken niet zo belangrijk. Hoofdzaak is, dat de mentaliteit verandert, dat men weer de zedelijke moed heeft een christelijk woord te schrijven en te zeggen voor 't grote forum van de wereld. Een van de grootste Amerikaanse journalisten, Walter Lipmann, die met zyn Cold-Warartikelen tegen Rusland zo'n opspraak verwekte, schreef in een van zijn laatste ar tikelen: „Do warljpel dor democratieën spruit voort uit een dieper ge legen oorzaak dan haar regerings vorm; hy is het gevolg van het langzamerhand steeds sneller te niet gaan van elke vaste over tuiging omtrent de mens en zyn bestemming." De democratie kan derhalve alleen dan weer gezond en sterk worden, als wy weer duidelijk gaan beseffen, wat de mens in zyn diepste wezen is en geschapen door God, afhankelijk van God, onderworpen aan God, ge houden zyn wetten na te leven en dat hy niet op aarde is gekomen om aan politiek te doen, maar om zyn eindbestemming te bereiken en aan dit doel de politiek ondergeschikt moet maken. Sir Stafford Cripps, de nieuwe eco nomische en financiële dictator van Engeland, zei onlangs in een poli tieke rede: „Ik zou willen, dat ons land in deze dagen zyn hart en geest kon verkwikken met een diepe teug van dat christelijk geloof, dat ons gedurende 2000 jaar is overgeleverd en dat gedurende die eeuwen de volkeren van Europa heeft geïnspireerd tot nieuwe inspanning en vernieuwde hoop. Die geest en niet onze eigen stoffelijke verwachtingen en moei lijkheden kan de krachtbron zyn van onze bezieling. Noem haar wat u wilt, zelfopoffering, eer, naastenliefde of kameraadschap, het is de grootste kracht in ons leven en op dit ogenblik van onze geschiedenis hebben wy haar steun nodig als nimmer tevreden." Zou Nederland er ook geen goed aan doen eens ernstig naar deze nobele woorden te luisteren en moe dig de hand aan de ploeg te slaan P. H. RONGEN, O.C.R. Limburg's K.A.B. ia 't goud Zondag herdacht de Limburgse K.A.B. haar 50-jarig bestaan met grote feestelijkheden in Maastricht, waar o.m. Vader Bisschop, de Com missaris der Koningin en vele andere prominente figuren uit de Centrale K.A.B. en van de Limburgse K.A.B. aanwezig waren. Mgr. Lemmens droeg op het Vrijt hof een Pontificale Hoogmis op. Aalmoezenier Roncken hield de feest- predicatie, waarin hy de duizenden stille werkers prees, die door hun onvermoeibare ijver de K.A.B. in Limburg groot heeft gemaakt. Na de H. Mis volgde een indruk wekkende dodenherdenking. In de middagvergadering herinner de Jan Maenen de duizenden aanwe zigen er aan hoe Jhr. Mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck, Henri Hermans, Aalmoezenier Souren, Dr. Poels en vele anderen hebben geploeterd om Limburg het geloof te doen bewaren. De Gouverneur ridderde de generaal der Credo Pugno Pater Jacobs met het ridderkruis van Oranje Nassau, terwyl hy aan Jan Maenen en Hoofd aalmoezenier Roncken de zilveren legpenning dei provincie overhan digde. Nieuwe K.A.B.-vlaggen werden door Mgr. Lemmens gewyd en aangeboden als een cadeau aan de vereniging. Bondsvoorzitter A. C. de Bruyn hield een rede, waarin hy nog eens beklemtoonde, de noodzaak der KAB om zich op ieder terrein van het maatschappelijk leven te bewegen, ondanks de critiek, die men van sommige individualisten krijgt te hor6n. Met een Pontificaal Lof werd deze feestdag gesloten, waarna een druk bezochte receptie volgde. Hierbij spelde Mgr. Lemmens Jan Maenen het „Pro Ecclesia et Pontifice" op de berst.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1