MILMOENEN Feest in Oostrüm DEGRUYTI! H.H. Landbouwers, J. H. HANRAETS F. W. HENDRIKS BEL BIJ BRAND 392 Rouwgoederen „DE VLINDER" MAAR HET ZIJN -rnrnm^m LEES IK HIER Communie prentjes Dag- en Zondags- Pi issaa Is, Kerkboeken, Communieboekjes d. Hïlunckhel Mc. Cormick-Deering MAAIMACHINES, HOOIHARKEN, HOOIWENDERS, HARKKEERDERS gecombineerd PAARDEN-en TRACTORBINDERS TRACTOREN MAASBREE L. DEURNE N.Br. Mc. Cormick-Deering 2paards 7L binder 4-4I|4-5voet snijbr. alle Landbouwwerktuigen fa. Henckens-Rademaker B.W. VAN MAANENV Grootse opening der feestelijkheden Eerste opvoering van de Duivel op Spraland. Men heeft ons verteld, dat Pastoor Asselberghs vorige week op de preekstoel gevraagd heeft, dat hy, die iets aan dat slechte weer kon doen, zich zo spoedig mogelijk met hem in verbinding moest stellen. En als dat waar is, dan heeft deze pastoor wel een buitengewone vakman getroffen, want na een week van regen en kou, stond Zondag de zon hoog aan de hemel en overgoot het feestelijk versierde Oostrum met haar gulle warme licht, zoals wy dit jaar nog niet gekend hebben. En zon moest er zyn op dit blyde jubileumfeest, waarvoor geheel Oos trum weken en maandenlang gewerkt moet hebben als paarden. En het was er dan ook mooi op deze eerste lentedag, toen daar een grootse pro cessie klaar stond om haar bisschop in te halen, die even na twee uur arriveerden in gezelschap van Mgr. Jenniskens en aalmoezenier Loonen. Enkele bruidjes riepen Mgr. Hans sen namens geheel Oostrum een hartelijk welkom in zijn geboorte plaats toe, waarna Pastoor Asselberghs de autoriteiten aan Mgr. voorstelde. Zo waren daar aanwezig de heer Th. Peters, Deputé; Burgemeester Janssen; Baron de "Weichs de Wenne alsmede hot Kerkbestuur van Oos trum en de oud-rector van Oostrum J. Grispen. De H.E. Heer Deken was door ziekte afwezig. Dan ging het met drie harmoniën begeleid, voorafgegaan door een stoet van witte bruidjes naar de stemmig versierde kapel. Mgr. Hanssen wuifde links en rechts en probeerde tussen al dat publiek langs de weg nog oude ken nissen op te merken. Enkele minuten later trok de grote processie naar Trans Cedron, waar het frisse groen en het warme zonnelicht de schoon ste kathedraal vormde, die men zich maar wensen kon voor het pontificale Lof dat Mgr. Hanssen boven op de Calvariegrot opdroeg, geassisteerd door Rector Grispen en aalmoezenier Loonen. Feestpredikatie Daar in die oude hof by Trans Cedron klonken de Lofgezangen van het volk dat daar was bijeengestroomd om zo de plechtige oponing van deze jubileumfeesten bij te wonen. En ze klonken wyd uit over de dodenakker, achter de grot, waar het voorgeslacht rust en zich veilig weet in Moeders armen. Mgr. Jenniskens hield de feestpre dikatie, waarin hy als leiddraad nam het geloof, dat werkt door de liefde. Hy wenste Oostrum en deze gehele streek geluk met dit schone feest en wees er op, dat wat onze voorouders ons hebben overgeleverd, wy weer moeten overdragen aan het nageslacht, nog beter, nog sterker als voorheen. En in deze beroerde tyden zal Maria de Troosteres der Bedrukten, de Be houdenis der Kranken heel Haar liefde moeten geven om deze wereld uit de ellende te halen waarin zy door gebrek aan geloof gestort is. "Wy moeten daarom aan Maria al onze liefde, trouw en aanhankelijk heid blyven geven, wy moeten aan haar geloven, op haar vertrouwen, niet alleen in onze stoffelijke nood, maar vooral en speciaal in ons ge hele leven. Na de zegen met het Allerheiligste sprak Mgr. Hanssen nog een enkel kort woord van gelukwens. Nu in dit jubeljaar de Paus de grote Terugkeer vraagt, nu moeten wy Christenen van deze streek, die zo zichtbaar gezegend is door Maria, Maria's hulp telkens en telkens weer afroepen door ons gebed en offer en speciaal legde Mgr. de nadruk op het Rozenkransgebed thuis. In eenzelfde plechtige processie werd het Allerheiligste weer naar de kapel teruggebracht. De Duivel op Spraland Om zes uur werd dan begonnen met het openluchtspel de Duivel op Spraland, het spel dat Pater Jac. öchreurs speciaal voer deze gelegen heid heeft gemaakt en waarvan wy vorige week de korte inhoud gaven. Het was jammer dat er slechts een kleine twee honderd mensen hebben genoten van dit spel, dat op voor treffelijke wyze door de Oostrumse mensen onder straffe regie van Piet Vermeltfoort gebracht werd. Wie het oude Eikenhof kent en de woesteny daar ter plaatse, kent zich zelf niet meer terug als hy nu dit openlucht-theater binnentreedt, zoals dit is veranderd. Niet alleen heeft men voor behoorlijke zitplaatsen zorgd, maar het gehele toneel draagt op sterke wyze de gedachte uit van hot spel. We zien op het hoogste vlak enkel de uitverkoren familie spelen, daar voor de afgrond, waarin op het laatste de duivel verdwijnt, terwijl het grootste gedeelte van het stuk zich afspeelt op het hellende vlak, waarop van onder aan de mens naar boven gaat. Op geraffineerde wyze heeft de regisseur de verschillende mogelijk heden uitgebuit, die aanwezige boom groepen hem boden en vooral de duivelshoek heeft sterk zijn aandacht getrokken. De sfeer is, zoals uit bovenstaande blijkt, zeer zuiver getroffen en het moet ons van het hart, dat de talrijke spelers van dit stuk een betere belangstelling zeer zeker verdiend hadden. Wanneer wjj ten slotte over de jelers nog wat zeggen (over het spel hopen wy het later nog te doen) dan kunnen wij niet anders zeggen alsdat met grote liefde en ijver al de mee spelenden hun krachten gegeven heb ben om de werkelijk diepe inhoud van dit mysteriespel voor het publiek te laten leven. Alle respect voor de duivel en zijn trawanten voor hun duivelspel, voor de vader, dochter en moeder, waarvan vooral de eerste uitblonk, voor de schout met zyn somstyds te stijve schepenen, kor tom voor allen, die het simpele wonder van Oostrum zo innig-echt deden herleven. Eens te meer is hier weer eens bewezen, dat eendracht en liefde veel tot stand kunnen brengen en een ruime belangstelling zy hun zeker in de komende speel- van harte toegewenst. Schade aan dedüfauitiustinq aan Wy willen de aandacht van onze lezers vestigen op de mogelijkheid van een aanvullende bijdrage, welke toegekend kan worden met betrek king tot do schade aan bedryfs- uitrusting. Deze aanvullende bydrage wordt alleen uitgekeerd indien door belang hebbende daartoe het verzoek wordt gedaan en wel uitsluitend ten aan zien van bedryfsuitrusting, niet ten aanzien van beroepsuitrusting. Do aanvullende bydrage treedt geheel in de plaats van een eventueel reeds toegekend credlet en de daaraan ver bonden faciliteiten. Het verzoek om een aanvullende bydrage kan alleen ingewilligd wor den met in achtneming van de vol gende bepalingen: a. de oorspronkelijke bydrage moet groter zijn geweest aan f 500,— b. de aanschaf moet plaats hebben gehad na 5 Mei 1945; c. het vermogen van natuurlijke personen of het bedrijfsvermogen van rechtspersonen mag niet meer dan f 500.000,- bedragen. Indien aan deze drie voorwaarden niet wordt voldaan, is het verzoek niet voor inwilliging vatbaar. Aangetekend wordt nog, dat voor voorraden nooit een aanvullende bij drage wordt verleend. Onder „vermogen" wordt verstaan, het zuivere vermogen, zoals dat voor het belastingjaar 1947 wordt of werd vastgesteld. Ten aanzien van rechtspersonen geldt als maatstaf het zuivere bedrijfs vermogen voor het boekjaar, waarin 1 Januari 1947 valt. Wat betreft de vaststelling van het vermogen van een rechtspersoon kan de Minister van Financiën bepalen, dat in bijzondere gevallen voor dé vaststelling in beschouwing wordt genomen het vermogen van de na tuurlijke persoon of rechtspersoon, die in de belanghebbende organisatie geheel of gedeeltelijk de economische macht uitoefent. De grootte van de aanvullende bij drage wordt als volgt berekend De oorspronkelijk berekende bij drage wordt vermenigvuldigd met een ,.toeslag coëfïiciënt" (welke hier onder nader wordt toegelicht), waar na van het dan verkregen bedrag f 500,— wordt afgetrokken. Indien het vermogen, dan wel 't be drijfsvermogen minder dan f25 000,— bedraagt, is de toeslag-coëfficient 2V,. Is het vermogen meer dan f 25.000,- doch minder dan f 50.000,— zo is de coëfficiënt 2. Ligt het vermogen tussen f 50.000,- en f 500.006,— dan varieert de coëfficiënt van- 11/« tot 1/i al naar gelang de grootte van het vermogen. De coëfficiënt wordt in dit geval ge leidelijk minder in evenredigheid tot het vermogen. De Minister van Financiën kan regelen stellen, waarin wordt be paald, dat de aanvullende bydrage niet wordt betaald aan belangheb benden, die gelet op winstuitkeringen of reserveringen, geacht kunnen worden het herstel of de weder- aanschaffing van bedryfsuitrusting redelijkerwijs zelf te hebben kunnen betalen. Dergelijke regelen kunnen echter alleen uitgevaardigd worden, nadat de Advies Commissie terzake is ge hoord. Deze Advies Commissie is echter pas ingesteld by de beschik king van de Minister van Financiën van 21 Maart j.l., zodat tot op heden nog geen regelen zyn gegeven. Zodra hieromtrent iets naders be kend is, zullen wy dit in een volgende publicatie behandelen. WOLVILT en CARTON steeds voorradig. 2 zydig geteerd Asphaltpapier aan rollen van 30 m voorradig. Zeer aan te bevelen om over verse beton of cement te leggen, ter be scherming van Balatum of Linoleum Vraagt inlichtingen by Schildersbedrijf Afo Langstraat Let op het huisnummer. Diie gouden kienen Broeder Plechelmus 50 jaren in het klooster. Als er een broeder is in „Huize St. Servatius", die een grote bekendheid heeft verworven, in Venray en zijn omgeving, dan is het zeker Broeder Plechelmus. Op 19 Maart 1900 legde hy in „Eikenburg" de eerste gelofte af, maar na het tweede jaar vertrok hy naar „het Strop" te Gent (België) Na in verschillende huizen in België als verpleger werkzaam te zijn geweest, keerde hy in 1907 naar Nederland terug en kwam in de verpleging te Venray. Onafgebroken werkte hy tot 1913 aan deze menslievende taak. In dat jaar werd hy gekozen tot eco noom en onder-overste van Huize St. Servatius. In 1915 werd hy in dezelfde functie overgeplaatst naar St. Bavo te Noordwykerhout. Maar op 4 Juni 1919 keerde hij weer terug naar Venray. Vanaf toen tot 1939 bleef Broeder „Plechelm" econoom, wat wel een zeldzaamheid is by de Broe ders van Liefde. Op doktersadvies werd Broeder Plechelmus belast met toezicht op de boerderij. Van rusten was echter geen sprake en deze functie vervult hy thans nog. Velen in Venray en ver daarbuiten weten wat de orae der Broeders van Liefde voor werkkracht heeft gehad aan deze Broeder. Veel is er onder zyn leiding tot stand ge bracht. Wy denken o.m. aan de andere vorm van verpleging der geestes zieken, aan de betere sociale voor zieningen van technisch en verplegend personeel, door de aanleg van sport velden, uitbreiding en modernisering boerdery enz. Het is werkelijk te veel om op te noemen, maar voor dit alles zal Br. Plechelmus op Donderdag 11 Mei a.s. worden gehuldigd, niet alleen door orde zelf, maar ook door hen, die verpleegd worden en door het per soneel, dat onder zijn leiding heeft gewerkt. In dezelfde inrichting viert iets later een bescheiden en onbekende Broeder zyn gouden feest. Want alleen ingewijden kennen de kleine eenvoudige Broeder Willaldus. Van 1900 tot 1928 was hy belast met de verpleging van ouden van dagen in een klooster te Antwerpen; daarna tot 1938 koster te Noordwy kerhout. Vanaf dat jaar tot op heden verzorgt hy de zieken en ouden van dagen in Huize St. Servatius. Bescheiden en eenvoudig werkte hy steeds opgewekt aan zijn opge dragen taken. Op a Sept. a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat hy zijn gelofte aflegde en op deze datum zal ook hy de gouden kroon voor zyn werken op aarde ontvangen. De derde van het drietal is een Broeder van de Orde der Francis canen. Heden Zaterdag 6 Mei is het een halve eeuw geleden, dat deze Noord-Limburgse Broeder zyn gelofte van armoede en eenvoud aflegde in de geest van St. Franciscus. Broeder Acursius is in de wereld Jan Janssen uit Blitterswjjck en aldaar kent men hem nog als „Jan van de Meester". Heden zal Pater Provinciaal extra overkomen om de gouden kroon uit' te reiken aan deze eenvoudige broe-, der. Na zyn militaire diensttijd in 189-8 trad hy in de Orde en was achter eenvolgens werkzaam in de kloosters te Wychen, Woerden en Nieuwe Niedorp, maar sinds 22 jaar onafge broken in Venray. De hoofdfunctie van deze Broeder was jarenlang kleermaker en is nog in Venray by een baas in de leer geweest. Maar ook was hy jareD koster. Nooit is hy op de voorgron-d getreden, maar nu zal hy er zic h niet aan kunnen onttrekken, £at men hem in de bloemen zal ze'cten en juist omdat deze Broeder alt'jd zo bescheiden is geweest, is er red.en te meer om daar een uitzonderin g voor te maken. diep zwart verven P. VAN OPBERGEN Grotestraat 24a VENRAY €N BINNENVERIN6 MATRASSEN MET VROLIJKE IJZER STERKE OVERTREK BETER GEKLEET? 10 procent, daar denk je zo niet bij/ Het zijn millioenen guldens die De Gruyter jaarlijks uitbetaalt op ingeleverde cassa- bons 1 Dat kun je je eigenlijk ook wel voorstellen als je bedenkt dat ik, met mijn gezin, er ruim 30 gulden van gehad heb in het afgelopen jaar. En iedere huis vrouw die klant van De Gruyter is, deelt in die millioenen mee. Ldt elk De Gruyter-artikel een cassabon ter waarde van het aankoopbedrag. Voor tien gulden aan cassabons ontvangt U één gulden contant terug. De bons blijven altijd geldig ?n ^ijn steeds inwisselbaar in elke De Gruyter-winkel. B914 Bedrukt met een aardige tekst Speciale heeft ze vanouds bekend als het beste fabrikaat en de beste service voor onderdelen. HOOFDDEALER Eieren-export was bevredigend De pluimvnehoudery is m 1949 be hoorlijk rendabel geweest door hogere prijzen op de binnenlandse markt en belangryke overschotten, die de export naar andere Manden dan Engeland op leverde. Zuil cs blijkt uit het verslag van de Fed.eratie van verenigingen van bedryfsp luim veehouders, die Za terdag te Utrecht haar jaarvergadering hield onder voorzitterschap van de heer M. Ding® uit Roermond. De heer Dings verklaarde, dat men echter niet te optimistisch moet zyn by uitvoer vaJi eieren, ook eventueel naar Engeland, opdat men de juiste politiek zal k unnen uitstippelen. De plmmveeorj;anisaties hebb9n zich krachtig verzet tegen levering van grote hoeveelheden eieren aan Enge land en voorlopig zyn zy in het gelijk gesteld, immers, deze verliesgevende export is voorlopig gestaakt. Mede verantwoordelijkheid voor de lage pryzen, die in F.ngeland worden ge maakt, "wijst de federatie af, daar de pryzen van het Engelse contract en de daarmede verhand houdende over heidsmaatregelen niet in overleg met de georganiseerde landbouw zyn ge nomen. De verliezen op het Engelse con tract werden verhaald op de binnen landse consument en ondergingen eveneens vermindering door, ten dele buitengewoon gunstige verkopen naar het buitenland. Deze> gang van zaken wordt echter onjuist geacht. De exporr naar Duitsland is tot op heden zeer rendabel. Alleen dit jaar zyn reeds 315 millioen eieren daar heen uitgevoerd. Om de bijzondere betekenis van het pluimveebedrijf voor het kleinere ge mengde bedryf te illustreren, heeft men in Noord-Limburg gegevens ver zameld. Op een honderdtal bedrijven in de buurt van Horst met een ge middelde grootte van 6.5 ha, bleek ongeveer f 2800 aaneiergeld enf 1350 aan melkgeld ontvangen te zyn. Gemiddeld is dit per kip f 15 eier- geld en per koe f 545 melkgeld. Een duidelijker bewys voor de belangrijk heid van de pluimveehouderij achtte de heer Dings nauwelijks denkbaar, temeer daar een ander onderzoek in Horst en Sevenu m voor 300 bedrijven ongeveer gelijke cijfers onleverde. TEL. 12 TEL. 85 Maken U bijzonder attent op onze lichte éft Het mooiste geschenk, dat U kunt geven is een UNION- vulpen. 14 krts gouden pen met osmiridium punt Wij bie den U keuze uit een rijke sor tering modellen en kleuren. Prijzen van f 16.50 tot f22.00 Met drie jaar schriftelijke garantie. Fa. v. d. Munckhof Uit voorraad leverbaar: als Strobinders, Zelfbinders, Hooischaarders, Weisiepen, Maai- en Zaaimachines, Gierpompen, Giervaten, Ringelwellen, enz. Voor Coöp. Aankoopverenigingen van Landbouwwerktuigen zyn wy het aangewezen adres. Landbouwmachines voor reparatie worden door ons ge haald en thuisbezorgd. Machinehandel OVERLOON Telefoon 10 TAXI-BEDRIJF TELEF. 351 VENRAY aect Uut écuilófaiit

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2