TWEEDE BLAD Het grote gevaar voor onze grens Tegelse Passiespelen dit jaar grootser dan ooit! WEEKBLAD VOOR VENRAY* EN OMSTREKEN Nieuwe spanning tussen lonen en prijzen BEL BIJ BRAND 392 Een en Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitaluitend vooruitbet. Christus-vertolker heeft zware taak. Kruisweg ook voor hem een lijdensweg. Weinig mensen zullen er zijn in Europa, die nooit van het Beierse dorpje Oberammergau hebben gehoor*!. Tot in alle uithoeken van ons werelddeel heeft dit plaatsje bekendheid verworven door zijn Passiespelen. Nog niet zo bekend is Tegelen, het Nederlandse Oberammergau. Toch moeten er in het buitenland velen zijn, voor wie ook de naam van deze plaats niet meer helemaal vreemd is. Dat kan niet anders, want in België, in Frankryk, in Scandinavië, in Duitsland, in Engeland en in andere landen zelfs ook in Amerika - hangen momenteel duizende afliches, waarop rond een zeer expressieve tekening van de lijdende Christus gedrukt staat ..La Passion", „Passion Play" of^Passionspiele" 1050 Tegelen. Millioenen zullen deze affiches ónder ogen krijgen. Millioenen zullen dus ook voortaan, als zij iets van Passiespelen horen niet alleen aan Oberammergau, maar tevens aan Tegelen denken, ook al hebben zij er geen idee van waar die plaats ergens ligt in Nederland en op welke lettergreep zij nu eigenlijk het accent moeten leggen. Grootser dan ooit worden dit jaar de Tegelse Passiespelen opgezet, terwijl er in 1946 „slechts driehon derd personen" aan meededen, zullen dit jaar, nu het spel voor de zesde keer wordt opgevoerd, vijfhonderd spelers verschijnen op het podium in de Doolhof. Groter dan ooit zijn ook de ver wachtingen ten aanzien van het aan tal bezoekers. Men denkt, dat dit er in totaal iso.ooo zullen zijn, d.w.z. 30.000 meer dan in 1946. Vooral de toeloop uit het buiten land zal deze keer waarschijnlijk ongekend groot zijn. Voor vele Rome pelgrims betekent immers een bezoek aan Tegelen niet zo'n enorme om weg, met name niet bijv. voor de Amerikanen, de Ieren en de Scandi- naviërs. Dat deze verwachtingen niet. onge motiveerd zijn, blijkt wel daaruit, dat Danropa, een der grootste Deense reisbureaux Tegelen als pleister plaats voor zijn Rome-route heeft gekozen. Honderden plaatsen zijn trouwens thans al besproken door buitenlan ders, zowel door een gezelschap van driehonderd Amerikanen, als door „de Reislustige Jonkheid" van het Vlaamse plaatsje Somerghem. Elke voorstelling in de Doolhof kan worden bijgewoond door 4500 toeschouwers. Van hen zullen er elke keer zeker honderden willen overnachten in Tegelen. De plaatselijke hotels beschikken echter slechts over honderd bedden. Daarom heeft men de bevolking verzocht zich bereid te verklaren om tegen een redelijke vergoeding een of meer bezoekers logies en eventu eel ook pension te verschaffen. Die oproep is niet want het secretariaat beschikt thans over 250 adressen, waar gasten te recht kunnen. Bovendien zullen ook plaatsen in de omgeving, ondermeer Venlo en Blerick en zelfs Roermond worden ingeschakeld by de huisves ting. Leden van de Tegelse Jeugdorga nisaties zullen dienst doen als gidsen voor de vreemdelingen. Regie met dictafoon en film. Bijna elke avond repeteert thans in de Doolhof, of als het weer te slecht is, in een zaal, regisseur An- dré Thjjssen met een aantal spelers. Die repetities zijn verleden jaar da delijk na Witte Donderdag, toen de rollen werden verdeeld, begonnen. Sindsdien heeft de heer Thjjssen nu eens met deze dan weer met die spelers, scène na scène doorgenomen. Naarmate men vorderde, werden de groepjes, die tegelijk aan de repetities deelnemen, steeds groter. Massa-repetities met alle figuranten zullen tenslotte de bekroning vormen van de langdurige en moeizame voorbereidingen. Voor regisseur Thijssen bevat het Passiespel geen enkel geheim meer, want reeds vanaf de eerste keer, dat dit spel in Tegelen werd. opgevoerd, is hj) met de regie belast. Die eerste opvoering had plaats in 1931. Op een goede dag, enkele jaren voor 1931, is men hier op het geluk kige idee gekomen om de vele goede toneelamateurs, waarop de plaats bogen kan, te verenigen in een cen trale groep, die in staat zou zijn om hoog te grijpen. Bij de regie maakt men deze keer gebruik van zeer moderne hulpmid delen. Om de spelers in staat te stellen zich zelf te controleren, neemt men hun teksten op met een dicta foon, zodat z\j later hun eigen stem kunnen horen. Teneinde hen tevens in staat te stellen zichzelf te zien, heeft het be stuur de bekende Maastrichtse cineast P. Pans verzocht van een der repe tities een film te maken, die ook voor de propaganda zal worden benut. Hieruit blijkt wel, dat men alles •op alles zet, e* de Passiespelen i*5o zo voortreffelijk mogelijk te maken. Tegelen wil dit jaar zichzelf over treffen. Het zi6t er naar uit, dat men daarin slagen zal. De hoofdrollen. Pierre Oehlen, de Christusvertolker van het Tegelse Passiespel, zal dit jaar voor de derde maal de hoofdrol spelen. De heer Oehlen is 37 jaar oud en huisschilder van beroep. Wy ontmoetten hem in de Doolhof, waar hjj juist met een gezel de toeschou- wersbanken van een frisse verflaag voorzag. Evenals vele andere Passie spelers heeft ook hjj zijn haar laten groeien en zijn baard laten staan. Het moet een vreemd gezicht zijn als men hem met zijn klassieke kop een huisdeur of een dakgoot ziet schilderen. In de Doolhof viel zijn ongewone uiterlijk echter nauwelijks meer op. Niet alleen geestelijk, doch even eens lichamelijk, wordt de vertolker van de Christusrol zéér op de proef gesteld. De kruisweg is ook. voor hem een lijdensweg. Over een afstand van 150 meter moet hjj een kruis, dat 65 kilo zwaar is, op zijn schouders torsen. Toch zou hij geen lichter kruis willen hebben, want dan zou zjjn spel zeer aan natuurlijkheid verliezen. Tijdens de optocht ter gelegenheid van het Mariacongres te Maastricht, waarin de heer Oehlen in 1947 met andere passiespelers deelnam, droeg lijj een kruis van triplex. Het heeft hem echter by die gelegenheid de grootste moeite gekost om dat kruis te dragen alsof het zwaar was. Ook de scène aan het kruis, waar aan de hoofdvertolker zich, weer of geen weer, twintig minuten lang overeind moet houden aan twee •spijkers, stelt zware eisen. De wetenschap echter, dat hetgeen hy zich moet getroosten, nog geen fractie is van wat de lijdende God mens heeft moeten doorstaan, geeft Pierre Oehlen de kracht om niet op te zien tegen zijn zware rol. Meer dan 100 apostelen, Men kan bjjna geen straat door lopen in Tegelen of men komt een man tegen met een prachtige apos telkop. Toch zullen zy niet allen voor apostel spelen, die mannen met wapperende haren en begroeide wan gen. Apostelen waren er immers slechts twaalf, de Tegelenaren, die hun haren hebben laten groeien, zyn meer dan honderd man sterk. Velerlei figuren gaan achter hun baarden schuil. Enkele van hen zul len in de Doolhof optreden als leger aanvoerders, anderen als joodse kooplieden. Weer anderen zullen als figuranten de sfeer verhogen of moeten een kleine bijrol vervullen. Tot deze laatsten behoort bijv. Da- than, in de Doolhof „man uit het volk" en in zyn gewone doen tim merman. Een prachttype van een passiespeler, die men om zjjn uiter lijk zo een apostelrol zou willen geven. Dagelijks kan menDathan kozijnen en deuren zien timmeren in Tegelen. Baard of geen baard, het werk moet toch gedaan worden. Zo denkt ook Andreas Franssen, de Petrusvertolker erover. De heer Franssen is poelier van beroep, uren lang verwjjlt hy elke dag met zjjn eerbiedwaardige kop tussen zijn pluimvee en onverstoorbaar blijft hy dan, ook al kraaien de hanen nog zo vaak. De 22 jarige Piet Niessen, die voor Johannes speelt, kan men met haren tot op zyn schouders aantreffen op de gemeentesecretarie te Tegelen, waar hy werkzaam is als ambtenaar. Op zjjn kin is echter van een baard niets te bespeuren, hetgeen ook de bedoeling is. Zonder baard zal ook de sljjter Piet Rijs de rol van Pilatus vervullen. Wel behaard zijn daarentegen onder meer Levi, die glazenmaker is en de apostel Thomas, in do wereld Hen- Economische activiteit moet geprikkeld worden Pshy chische uitwerking van verminderde belastingaanslag! In September van het vorig jaar werd de Nederlandse gulden ge degradeerd van ruim 55 pet. op ongeveer 39 ten honderd dei- vooroorlogse waarde. Reeds ter stond besefte men toen, dat deze devaluatie zyn weerslag zou vin den in de prijzen, vooral omdat Nederland een grondstofarm land is, dat voor zijn industrie voor het grootste deel op het buiten land is aangewezen. De onvermijdelijke prijsstijging oefende een zo sterke opwaartse druk uit op de lonen, dat de regering tot concessies werd ge noopt en zo zagen wy met ingang van 1 Januari 1950 op nieuw het kwik in de loonther- mometer met 5 pet. stijgen. Deze verhoging gold voor de meeste bedrijven als dwingend, gezien de druk die de vakbeweging op datzelfde moment uitoefende. Een aantal kleine bedrijven bleek echter desondanks niet in staat aan de aanbeveling tot loonsver hoging van oveiheidswege te voldoen en nu, in April 1950, moeten wy constateren, dat er toch velen de zo vurig begeerde 5 pet. nog niet hebben gekregen, Het heeft zin de toestand van lonen en prijzen juist op dit moment nog even nader onder de loupe te nemen nu gebleken is, dat die voor schot-verhoging van vyf procent een mislukkig is geworden. Alleen reeds hierom kunnen wij spreken van een mislukking, omdat een hernieuwde prijsstijging is ingetreden, die de kosten van levensondeihoud voor velen tot aan de rar.d van hun be staansmogelijkheid heeft doen stygen, terwyl enkele groepen van toenemen de grootte reeds weer in een toe stand van interen verkeren. Daarbij kunnen we dan tevens vaststellen, dat deze voorschot-loon stijging voor sommige categoriën van ons volk averechts heeft gewerkt. Yoor hen, die geen deel hadden aan de verhoging is de economische druk nog groter geworden, omdat zy even goed de uit de loonstijging voort vloeiende prijsverhogingen hebben moeten opvangen. Ook menen wy, dat de verwachte stijging van de arbeidsproductiviteit niet is tot stand gekomen en voor zover dit wel het geval is, mag zij niet worden toege schreven aan de verhoging van lonen, Het is geen wonder, dat de be staande toestand aan onze overheid zorgen moet baren, temeer wanneer wy bedenken, dat zij nog steeds plannen in portefeuille heeft tot ver hoging der huishuur, afschaffing van levensmiddelen-subsidies, verhoging van omzet- en personele belasting en vermindering van inkomsten- en loonbelasting. By velen moet.de vraag wel ry'zen wat gaat er gebéuren aan het lonen en pryzenfront? Over het algemeen zal men deze vraag stellen met een zorgelijke blik in de ogen en met vrees in het hart. Want de nadenkende landgenoot zal beseffen, dat wy zo langzamer hand aan het einde moeten zijn van ons lonen- en pryzenlatijn. Wat zal Den Haag doen? Toch menen wy dat de regering drik Jansen, die er wel voor op mag passen, dat zyn baard niet verschroeit, want hy is stoker in een pannen- fabriek. De rol van Maria wordt dit jaar voor het eerst vertolkt door Mia Vermeulen. Zij is zonder beroep, in tegenstelling met de moeder van Judas (de 34-jarige Mia Bors) die onderwijzeres is. De rol van mej. Bors, die voor de tweede keer mee speelt, zal dit jaar aan belangrijkheid winnen, want de schrijver van het Tegelse passiespel, pater Jac Schreurs, heeft een dialoog tussen Maria en de moeder van Judas onder het kruis ingelast in zyn lekst. Première op 21 Mei De première van de Tegelse passie spelen vindt plaats op Zondag 21 Mei. Daarna zullen de spelen tot en met 17 September elke Zaterdag en Zondag worden opgevoerd, behalve op de eerste Pinksterdag, Zondag 28 Mei. Bovendien worden nog voorstellingen gegeven op Maandag 20 Mei (Tweede Pinksterdag) en 15 Augustus (Maria Hemelvaart). Verschillende voorstel lingen zyn echter geheol of gedeel telijk uitverkocht. Geheel zyn onder meer de Zondagen 11 Juni en 6 Aug. volgeboekt. De Zaterdagen 3, 10 en 17 Juni, zyn gereserveerd voor onder wijsinrichtingen. Nadere inlichtingen kan men krijgen by het secretariaat Grotestraat 39, Tegelen, telefoon K 4706—347 en 539. De voorstellingen beginnen telkens om 2 uur en duren ongeveer tot half zeven. Zy gaan onder alle weers omstandigheden door. Er zal worden gezorgd voor extra treinen en bussen. Ze zal Tegelen dit jaar in het cen trum der internationale belangstelling staan en een stroom kostbare deviezen naar ons land deen vloeien. andermaal zal gaan ingrijpen, omdat men voor de noodzaak wordt gesteld do economische activiteit voortdurend te prikkelen mot het oog op het zich steeds uitbreidende arbeidsaanbod, terwyl men toch ook eindelijk nog aan de rechtvaardige eis tot huur- 'orhoging van onze huizenbezitters dient tegemoet te komer.. Wil boven dien de economische unie met onze zuiderburen nog eens werkelijkheid worden, dan zullen er nog corrige rende maatregelen moeten volgen. Tenslotte dringen ook de industriali satieplannen nog tot een koerswijzi ging, want tot op heden kunnen ook deze nog lang geen volledig succes worden genoemd. Wanneer wy er ons dan reken schap van gaan geven welke gedrags lijn van onze regering te verwachten is, dan moeten wy er van uitgaan, dat een verdere loonsverhoging vol strekt ontoelaatbaar moet worden geacht. Wy geraken daarmee van de regen in de drop, dat bewees de laatste aanbeveling van de regering i.v.m. de vjjf procent. Het is te hopen, dat de vakcentrales hier voldoende economisch inzicht zullen tonen. Onze concurrentiepositie in het buitenland laat bovendien geen verdere kost- prijsverhoging van het Nederlandse product toe. Ook zijn er voor de regering een tweetal gunstige om standigheden, die haar een ruggesteun zullen bieden bij het weerstaan van de druk naar hoger loon. Allereerst zien wy grote groepen arbeidskrachten uic Indonesië terug keren, die een neerwaartse druk op de lonen uitoefenen door het toene mende aanbod. Echter, teveel moet men daarvan stellig niet verwachten, want onze gedemobiliseerde soldaten vergroten voor een belangrijk deel het aanbod der ongeschoolden, dat slechts indirect en dus verzwakt invloed uitoefent op de markt der geschoolde krachten. Daarnaast zien wy een toenemende concurrentie en stijgende bedrijfs voorraden by de producenten. Dit geeft een druk op de prijzen, waar door de loondruk naar boven enigszins wordt afgeremd. Dreigende werkloosheid Hoe aangenaam dit voor onze be windslieden ook moge zyn, wy mogen niet vergeten, dat de genoemde fac toren op andere fronten als zorgelijk dienen te worden gezien. Zy duiden enerzijds op een toenemende kans op werkloosheid, anderzijds op een afne mende bedrijvigheid in de industrie. Beide tendenzen dienen te worden go elimineerd en hoewel men er stellig niet in slaagt vóór het einde van 1952 onze export naar de dollar- landen zodanig op te voeren, dat ons tekort aan harde valuta wordt opge heven, niettemin zal onze overheid nogmaals trachten de activiteit van handel en industrie te stimuleren. Zy heeft daartoe slechts één mid del in voorraad naar onze mening. Wanneer minister Lieftinck beseft, dat een drastische belastingverlaging zo'n opvoerende uitwerking zal heb ben, dat de staatskas er uiteindelijk slechts voordeel van kan hebben, kunnen we verwachten, dat zowel dé Nederlandse ondernemer als de arbei der daar nieuwe moed uit zal kunnen putten. Niet omdat een verminderde belas tingaanslag alle zorgenvoor overheid en onderdaan zal wegnemen, maar omdat de psychische uitwerking op elke nyvere werker zodanig zal zijn dat men met dubbele kracht de hand aan de ploeg slaat. Want men zal dan weer een mogelijkheid zien om voor zich of zyn kinderen een toe komst te bouwen. Qóiê.óq&$iackto(lcis denkt er aan Een van de nieuwigheden in de op 24 Februari j.l. van kracht geworden Wet op de Materiële Oorlogsschaden is de instelling van een Scheidsge recht (art. 90), waarbij betrokkenen in hoger beroep kunnen gaan. Hoewel het Scheidsgerecht nog niet is ingesteld, is het adres van het Secretariaat voorlopig gevestigd Kanarielaan 4 te 's Gravenhage. Er kan alleen in hoger beroep ge gaan worden tegen een beslissing van de betrokken Minister en wel alleen in het geval, dat een door deze vastgestelde bijdrage, „voorlopig" bydrage, aanvullende bydrage, crediet, rentevergoeding of uitgestelde bij drage lager is gesteld dan waarop men ingevolge de wettelijke bepalin gen aanspraak meent te kunnen maken. De termijn, waarin in hoger beroep kan worden gegaan is gesteld op 2 maanden na datum van de bedoelde beslissing. Overschrijding van deze termijn maakt het hoger beroep niet ontvan kelijk, tenzy 3e met de behandeling belaste Kamer van het Scheidsgerecht West-Duitsland met een leger van 2 millioen werklozen. Voorgoed voorby is de tyd, waarin het ene land onverschillig kan staan tegenover de grote vraagstukken van een ander land. En zeker Kan dat niet met betrekking tot een nabuur volk. Het evenwicht in Europa duldt zelfs niet, dat Duitsland arm en machteloos blijft. Dit land, dat onder aanvoering van een waanzinnige Hitier onnoemelijk leed en grote ellende over do hele wereld bracht, waarvan we er in tientallen jaren nog niet bovenop komen, kan niet straffeloos aan zyn lot worden over gelaten, zeker niet, nu het Oosters communisme geacht moet worden gereed te zyn voor de sprong naar net Westen. Daarom moet het ons met zorg vervullen, wanneer West-Duitslanu een leger van twee millioen werk lozen telt. Dit leger is voor ons geen minder groot gevaar dan het leger, dat in 1940 over onze grenzen trok. Niet voor niets zegt, een oud spreek woord, dat ledigheid des duivels oor kussen is. De Duitse soldaten, die ons land lange tyd bezet hielden, wisten te vertellen, dat één van Hitiers wel daden was „de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk"Hitier gaf de mensen werk, zij het dan ook dat ze werkten aan hun eigen onder gang, maar als men jaren met zyn ziel onder zyn arm loopt, kykt men niet meer zo nauw. In dit verband is het vraagstuk van de Duitse jeugd er een van klemmende actualiteit. Op de eerste van deze maand verlieten in het Ruhrgebied en aangrenzende distric ten 170000 jongen» en meisjes de lagere scholen plus nog een 40.000 de u.l.o. of de ambachtsschool. Voor zichtige autoriteiten schatten, dat één op de vier van hen er zeker a kan zyn, dat hy (zy) weikloos blijft. Er zyn er echter, die door betrouw bare gegevens gesteund, op een nog veel ongunstiger verhouding rekenen, Men begrype goed, dat deze kinde ren tot ongeveer hun tiende jaar een Hitleropvoeding „genoten" hebben. Breng ze maar eens aan het ver stand, dat Hitier de lelijkste bedoe lingen had als men ze geen behoor lijke toekomst kan bieden. Deze kinderen kunnen slechts denken Als Hitier het gewonnen had, zou het er beter voor ons uitzienZy zullen opgroeien tot mensen, die ry'p zyn voor een nieuwe Hitier. Daaraan moet iets gedaan worden. Het is echter een zaak waartegenover men met een machinegeweer machteloos staat. Duitsland zal de goede zorgen van de landen door welke het ver slagen werd, moeten hebben, wil het straks niet de grootste zorg van deze landen worden. Deze wereld heeft goede organisa tors nodig. Er zyn grondstoffen ge noeg, terwyl talloze mensen nog van noodzakelyke artikelen verstoken blyven, en zouden er dan toch nog millioenen werklozen kunnen zijn? De oorzaak van de werkloosheid is, dat de maatschappij niet goed geleid of helemaal niet geleid wordt. Het gebrek aan goede leiding is weer een gevolg van de grote verdeeldheid der mensheid. Het is nog steeds op velerlei ter rein een stryd in grote omvang van mens tegen mens: hoe kleiner de een, hoe groter de ander. Een zonde, welke zulke smartelijke gevolgen heeft, dat toch eindelijk de mens wel eens zal moeten begrijpen, waarom die strijd van mens tegen mens ver keerd is. Wy vragen ons echter met grote bezorgdheid af, hoe groot de van oordeel is, dat het verzuim appellant niet kan worden toege rekend. In dit verband zy erop ge wezen, dat de by de openbare behan deling in de Tweede Kamer van Regeringszijde toegezegde populaire toelichtingen eerst op 29 Maart j.l. zyn verschenen. Het hoger beroepschrift moet aan de volgende voorwaarden voldoen a. het beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en een duidelijke conclusie bevatten b. het moet in vijfvoud worden ingediend c. het moet vergezeld gaan van een bewijs, dat 1 pet. van het bedrag, waarmede men de by drage enz. verhoogd wil zien, in 's Ryks Schatkist is gestort. Deze storting (die een minimum van f 10.— bedraagt) krijgt men in geen geval terug. By de beslissing van het Scheids gerecht, kan eventueel hbt bedrag van de oorspronkelijke bydrage enz. ook verlaagd worden. Tevens bestaat de mogelijkheid, dat het Scheidsgerecht hy afwijzing van het beroep van oordeel is, dat het lichtvaardig is ingediend, in welk geval veroordeling in de kosten van het geding kan plaats hebben. Men dient dus wei te bedenken, niet klakkeloos in hoger beroep te gaan. ellende nog moet zyn voor we een maatschappij krygen, waarin de ene mens voor de andere werkt, opdat allen met elkaar het goed zullen hebben. Het ontstellende is immers niet hoe verschrikkelijk op zichzelf ook dat de Duitse jeugd geen toekomst heeft, maar dat wy daar niets aan schijnen te kunnen veranderen. Wy kammen op allerlei gebied elkaar te veel af in plaats van elkander te leren. En toch hebben we niet te kiezenof we gaan vrijwillig de goede richting uit óf we zullen door harde tegenslagen gedwongen worden. De kunst van festuten De Duitsers hebben tydens de be zetting een schier ontelbaar aantal verordeningen uitgevaardigd. Naar autoritaire aard moest voor alles en nog wat een voorschrift wor den gegeven, op welks niet-nakoming straf zou volgen. In de praktijk kwam daar niet veel van terecht, omdat vrijwel de gehele bevolking, waar zulks maar enigszins mogelijk was, de voorschriften van de bezetter ont dook. Na de bevrijding i3 het niet veel beter geweest. De regering handhaaf de een groot deel van de uit de bezettingstijd stammende maatregelen en voegde er een aantal voorschriften aan toe op vrijwel alle gebieden des maatschappelyken levens. Het gevolg was, dat die voorschriften niet het gezag hadden, dat vroeger aan wets voorschriften van nature werd toege kend. Wie onzer kan met de hand op het hart verzekeren, dat hy nimmer een distributie-, prys- of deviezenvoor- schrift overtreden heeft Zeker, wanneer het tot een ver volging kwam, werd met veel aplomp beweerd, dat de overtreder 's lands belang had geschaad, maar erg over tuigend waren die beweringen niet. liet Nederlandse volk zag en ziet al die voorschriften als een noodzakelijk kwaad, heeft niet al te veel vertrou wen in de doeltreffendheid der lange reeksen bepalingen, waaraan men zich houden moet en ziet in ieder geval het overtreden van die voor schriften niet als een misdryf. Zo langzamerhand heeft zich een „smokkelaarsmentaliteit" van een groot deel van het Nederlandse volk meester gemaakt. Loopt men tegen de lamp, dan is dat pech, maar erg schuldig jegens de gemeenschap en de rechtsregels gevoelen de overtre ders zich niet. Wy achten dit een zeer betreurens waardige toestand en al zyn wy van mening, dat geen staat kan worden bestuurd zonder eerbied voor de wet, toch moeten wij vaststellen, dat de overheid, die te veel voorschriften uitvaardigt en niet voldoende gezag voor haar voorschriften by de burgerij weet te vestigen, de voornaamste schuldige is aan de overtredingen. De overheid moet niet slechts wetten maken, zy dient by voorbaat verzekerd te zyn, dat haar wetsvoor schriften worden ge-eerbiedigd. Een overheid, die op dit onderdeel van haar taak faalt, is geen overheid naar goed Nederlands begrip. Bovendienvele dezer verordenin gen, al dan niet voortvloeiend uit een door de volksvertegenwoordiging vastgestelde wetsregel, raken danig verouderd. Zy pasten wellicht in een tyd, toen schaarste noopte tot het gemeenschappelijk dragen van lasten en do verdelende rechtvaardigheid vorderde dat ieder zich offers ge troostte. Die periode is voorby. Het komt weer aan op ieders eigen ver antwoordelijkheid voor hetgeen hem overkomt en het gaat niet langer aan, dat vadertje staat maar zorgt voor wat sommige burgers wel pret tig vinden dat voor hen wordt klaar gemaakt. Het wordt tyd, dat er schoon schip gemaakt wordt met de verzameling voorschriften, waarmede de Neder landse burgers rekening moeten houden, indien deze voorschriften tenminste ernstig willen worden ge nomen. Laat de overheid zich beper ken en dan op serieuze wyze nako ming van haar voorschriften vorderen, maar laat zy de ballast zo snel mogolyk over boord werpen. Dit klemt temeer, omdat vele dezer verordeningen ons niets vooruitbren gen, en slechts gehandhaafd blyven uit een zekere sleur en een volkomen nutteloze neiging tot perfectie. Wanneer gaat er de bezem door (Alg. Dagblad).

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1