Publicaties WACHTEN wiW it, MUSTANG Rijwielen GEBR. LUCASSEN H. Hanssen Venray leverde de eerste Nijmeegse Dominéé „Ben je zestig? wachtwoord Maar de niwin wacht nieti GIRO 511.000 JAARMARKT te VENRAY Maandag 20 Maart Dooi advectecen oeekoopt li meei De toestand in ONZE AMBASSADEUR van de Nijmeegse opbouw. Burgemeester Hustinx, roemde hen, die het eerst met de bouw in onze stad waren begonnen, als „de pioniers". Hij sprak zijn grote bewondering uit voor hun moed. kracht en vol harding. - Een goed voor beeld doet goed volgen - Er komt nu schot in - In het Dagblad voor Nijmegen van 11 Februari j.l. hebt U kunnen lezen, met welke voortva rendheid een groot aantal bekende firma's in het centrum der stad, rondom ons Modehuis, Korte Molen straat en Ziekerstraat, gaan bouwen. Dat wordt een be langrijk punt voor de win kelende dames, waar nu reeds ons modehuis domi neert als 'T TREFPUNT VOOR DE MODIEUZE VROUW. der Gemeente Venray Bestemming tot buitengewoon dienstplichtige. Voor de lichting 1930 gelden de volgende bepalingen. Wie tot buitengewoon dienst plichtige kunnen worden bestemd. Tot buitengewoon dienstplichtige kan worden bestemd de ingeschre vene voor de lichting 1930: A. die twee broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben by de landmacht, by de zee- Micht of by de overzeese krijgsmacht. In van deze gevallen wordt ge acht te verkeren de broeder, die vóór i Maart 1950: a. tenminste 30 dagen in werke- yke dienst is geweest of b. tengevolge van een na 31 Dec. 1943 verleend uitstel van eerste oefe nicg nog niet of nog geen ao dagen in werkelijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pen ■ioen is gesteld, of d. gedurende zyn verblyf in wer kelijke dienst is overleden. 2. Als broederdienst blijft buiten aanmerking: a. dienst als vrijwilliger bij de nationale reserve; b. dienst als vrijwilliger by de reserve-grensbewaking. s. Onder broeders worden ten deze verstaan wettige broeders, wettige halfbroeders en stiefbroeders. 4. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren iR tewerk gesteld by een burgerlijke tak van staatsdienst. B. die een broeder heeft gehad, die in Nederlandse krijgsdienst is gesneuveld of met een gesneuvelde wordt gelyk gesteld. 1. Met een gesneuvelde broeder worden gelyk gesteld een wettige broeder, die: hetzij als militair: a. is overleden of vermist tenge volge van oorlogshandelingen; b. is overleden tengevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij ot door oorlogshandelingen; c. is overleden of vermist in en door de militaire dienst; d. is overleden tengevolge van verwonding of ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst; hetzy als lid van een verzetsorga nisatie: e. is overleden of vermist tenge volge van 't plegen van actief verzet; f. is overleden tengevolge van ver wonding ot ziekte, opgedaan by het plegen van actief verzet; g. tengevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of een concentratiekamp is opgesloten ge weest en aldaar is overleden; hetzy als zeeman in de zin van artikel onder c van Vaartplichtbe- sluit 1942: i. is overleden tengevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan by of door oorlogshandelingen. Indienen Tan de aanrraag. De aanvraag om bestemming tot buitengewoon dienstplichtige moet vóór 1 Mei 1950 bij de burgemeester worden ingediend, met gebruikma king van een formulier, dat ter secretarie (afd. militaire zaken) ver krijgbaar is. Venray, 14 Maart 1930. De Burgemeester, Mr. A. H. M. JANSSEN. Keuring ran stieren. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Se cretarie, afdeling 1, ter inzage liggen twee verslagen van de op 25 October 1949 te Beesel, Helden, Sevenum, Horst, Oyen gem. Broekhuizen, Mid d6laar, gemeente Mook en Middelaar en Velden, gemeente Arcen en Velden gehouden keuring van stieren. Wel is waar werd reeds in het jaar 1566 in Nijmegen, de zogenaamde nieuwe leer verkondigd door een zekere Ludovicus Ornaeus of Orney, (denkelijk een Brabander). Maar het duurde toch tot Juni 1578 voordat van een doorvoering van de Hervorming gesproken kon worden en, dat voor het eerst in Nijmegen een dominee werd benoemd. Dat geschiedde vooral door toedoen van Jan, graaf van Nassau, een broeder van Willem de Zwijger, die tot stad houder van Gelderland benoemd werd. Toen werd een vaste predikant ge zocht en ook gevonden. Onder de twee eersten bevond zich Joannes Ceporinus, die ook Joannes Venradensis of Joannes van Venray genoemd werd. Hij was een gewezen en dus afge vallen kapelaan van de St. Stephens- kerk te Nijmegen, welke kerk ook door de Protestanten in bezit was genomen. Reeds in f566 had hij te Bommel het „ware" Evangelie verkondigd. Maar bij de komst van Al va sloeg de schrik hem in zyn schoenen en als een nagejaagde Peelhaas vluchtte hy naar de Palts. Later hei vatte hy er zyn bezigheden, toen Bommel de zy'de van de Prins gekozen had. Te Nymegen beroepen stond hy daar vanaf 1578 tot de omwenteling van 1583, toen hij naar Medemblik werd beroepen. Hy had toen in Nij megen een veertien dagen vastgezeten Intussen was hem het burgerschap van Nijmegen geschonken. Het blijkt ons uit een raadsbesluit van 2 Januari 1583, waarin we tevens van zyn huiselijke omstandigheden iets te weten komen. Luisteren we maar naar de woorden van het besluit: Is den predicanten Johanni Ven- radensi und synen kinderen, mitt. nhamen Willem, Johann, Engelbert, Seporinus, Magdalena, Anna en Eliza beth, in erwegungh der vurss. Jo hannes ein getrouw dienar des got- licken wordts, in deser stadt Nymegen etlicke jharen gewesen, die hette des sommer8, als die meeste gefahr und swaricheit overgestanden, und noch dachlix mit onverdraten muhe und arbeit der gemeinte dient unnd vur- stehett, die burgerschap geschenctt". Zijn vrouw wordt in dit stuk niet genoemd en kan dus overleden ge weest zyn. Vanuit Medemblik, waar het hem wellicht niet beviel, keerde hy terug naar de Paltz. Daar bleef hy wonen tot in 1620, toen hy door een inval van Spinola verdreven werd. Hij kwam toen weer, blijkbaar arm en berooid, naar Nijmegen en werd door de Raad met een pensioen be gunstigd. We weten dat uit een raads besluit van 6 November i62or „Ds. Joh. Ceporinus, overmits din- vasie in de Pais buten dienst synde, van wegen hoge alterdom en de ge leisten kerckendienst alhier met gevaer syns lyffs, by daltertatie ao 1385 ende andere gude respecten, mit, een woonplatse ende redelyck stuir onderhall" te versien; synde de pro visoren van de woningben den gees- telycken toebehoort, versochteemghe gelegentheit nae te versien". Maar onze Joannes van Venray, wilde, ondanks zyn 80 jaren, toch nog aan de preek, doch zijn voorstel kon by de Raad geen genade vinden: hü was en bleef voor Nymegen afgedankt. Daar liet de krasse heer het niet bij zitten en toen na herhaald aandringen, jece/Uui De stroom optische recepten die bij ons binnenvloeit is het beste bewijs voor het vertrou wen dat arts en patiënt stelt, in onze vakkennis en securiteit als het om brillen gaat! H. CAMPS Zn. Ged. Opticiens Leveranciers voor alle Ziekenfondsen Hoofdkeuring van springstieren De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat de houders van springstieren, die hunne stieren aan de op 13 April a.s. te Venray te houden hoofdkeuring wensen te onderwerpen, hiervan ter secretarie, afdeling i, aangifte moeten doen voor 30 Maart a.s. Na genoemde datum zullen ter secretarie geen aangiften meer wor den aangenomen. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat zy ten deze handelende ter uit voering van het besluit van de Raad dier gemeente van 17 October 1946 aan het R.K. Schoolbestuur van de H. Matthias teCastenray uit de ge meentekas ter beschikking hebben gesteld een bedrag van maximaal f 3859,98 voor de aanschaffing en het herstel van de meubilering van de R.K. School te Castenray. Deze aanschaffingen en herstellin gen zyn noodzakelijk geworden ten gevolge van door de oorlogshandelin gen aan de oude school en de inventaris daarvan veroorzaakte schade. Venray, Maart 1950. het succes uitbleef, nam hy in 1621 een beroep aan naar Bommel, alwaar hy blijkbaar dus nog waardering vond. In Bommel begonnen, is hy ook in Bommel geëindigd. Hy overleed om streeks 1626. Misschien heeft de man voor zich verdiensten verworven. Jammer echter kunnen wy hem om zyn afval van het vaderlijk geloof en de verkondiging van een verkeerde leer toch niet als een van onze be roemdheden beschouwen. Wy komen echter nog nader op zyn leven terug. LÜXOR-THEATER Deze week brengt Luxor enige films, die 't vermelden waard zyn o.a. Zater dag, Zondagen Maandag het filmwerk in technicolor „Bloeden Zand", dat is vervaardigd naar Blasco Ibanez' be roemde roman Blood and Sand" met de eveneens beroemd geworden roman figuur, de grote stierenvechter Gal- lardo. Het is een ontroerend drama van een altijd dreigende dood, een altijd ondraaglijke spanning: 's middags in de overvolle arena door duizenden enthousiaste toegejuigt, totdat ook hem de grootste slag treft, in zyn onbegrensde ijdelheid, doordat zyn hart niet meer by het gevaarvolle werk in de arena is. Als er ooit een film in Technicolor moest worden gemaakt, dan was het deze over een beroemd stierenvechter. Deze film, onder regie van Rouben Mamoulian vervaardigd, zal door iedere liefhebber en liefhebster niet gemist worden. Dinsdag en Woensdag staat eveneens een goede film op het pro gramma, n.l. „De regen kwam" die werd vervaardigd onder de meester lijke regie van Clarence Brown, naar de over bekende roman van Louis Bromfield... en als de regen komt, komt hij in alles overtreffende ver nietiging, met een overstroming zo ontzettend, gepaard gaande met een aardbeving waardoor duizenden hun leven verliezen, tempels en paleizen doen instorten. Nood en dood heersen alom in dit Verre Oosten met zyn vele sociale stromingen. De hoofdrollen in deze meesterlijke millioenen film worden vertolkt door Myrna Loy, George Brent, Nigel Bruce, Brenda Joyce en duizenden mede spelenden. Wie deze film eens heeft gezien, zal hem nimmer meer ver geten door het diep indrukwekkend spel, van intens felle levens- en karakterconflicten, alsmede door de enorme verwoestingen toen „Deregen kwam". Opbrengst Collecte. De collecte van de Kon. Ned. R.K. Bond van Lich. Gebrekkigen „St. Liduina", die te Venray gehoudeD werd op Zondag 5 Maart, heeft een bruto bedrag opgebracht van f 496.- Het gemeentebestuur, de HoogEw. Heer Deken van Venray, de Z.Ew. Heerer. Pastoors van de kerkdorpen, de heer Bartels van 't Arbeidsbureau, de jonge meisjes van de Middenstand, de Gidsen, Venray Vooruit en alle milde gevers worden hierbij van harte bedankt voor hun medewerking. Leden (12 ct. p.w), abonné's op ons maandblad (f 3 p.j.) en donateurs (vanaf f 3 p j.) kunnen zich te allen tyde opgeven by de heer Bartels, Henseniusplein 9. Het Hoofdbestuur. Zo'n lieve oude dame en... no. 13 De douane-beambten van het Franse plaatsje Delle, bij de Zwitserse grens kenden haar langzamerhand allemaal die oude vriendelyke dame, die altijd in een hoekje van haar coupé in de expressetrein Parys—Bazel zat te dommelen en steeds weer glimlachte wanneer ze „nee" knikte op de vraag of ze nog wat had aan te geven. Haar bagage was steeds miniem: een handtasje en een doodgewone linnen boodschappentas. En wanneer de douane voorbij was, dommelde ze weer verder. Onlangs kreeg een douanier echter argwaan. Hy keek eens in het tasje en onderzocht de boodschappentas. Het resultaat was merkwaardig. Beide tassen hadden een dubbele bodem en daaronder lagen 8000 dollar aan bankbiljetten en voor een bedrag van meer dan no.ooo gulden aan effecten, die in Frankrijk niet ver handelbaar, maar in Zwitserland daarentegen veel gevraagd waren. Een en ander was in de oorlogs jaren door Duitse soldaten geroofd en onder de hoede van Franse collabora teurs gesteld, die de oude dame ze bleek 76 jaar te zyn in dienst hadden genomen om de buit bij stukjes en beetjes naar Zwitserland te smokkelen. Toen zij werd gesnapt, maakte zij juist haar dertiende reis. v„En 13 is altyd myn ongeluksgetal geweest", bekende zy aan de douane. VOOR DE MANNEN VAN VENRAY Er kwamen twee mannen van Venray elkander tegen. Kennissen. Na het praatje over het weer en de schokkende gebeurtenissen in de gemeente kwam de vraag: „Ga je ook mee met de mannen van Venray naar de retraite in Venlo?" Antwoord van de ander: „Ben je zestig!" Nou, een goed verstaander heeft maar een half woord nodig, hè. Duide lijke taal. Hy had ook naar zyn voorhoofd kunnen wijzen of kijken in de richting van de Stationsweg nummer 32 (U weet wel, dat grote ge bouw). Dat was nog duidelijker geweest. Een goed verstaander kar. het ook Btellen met eon gebaar. Maar, mijnheer, ik zou die uitdrukking van U wel even aan willen gry'pen, want ze is goed te gebruiken. „Bent zestig?!" Nou, dan wordt U niet by deze retraite verwacht. Neen? Mooi. Dank U. Je hoort wel eens zeggen een retraite is goed voor oudere herem en als je dan als jongere mens erby komt, dan voel je je er niet thuis- Dat kan ik me indenken. Daaromom deze retraite zoveel mogelijk passend te maken is tot leeftijdsgrens genomen de „vasten-grens". Die mensen zyn nu in deze tyd zo stevig aan het vasten, dat ze misschien wel een paar dagen rust nodig hebben om weer op verhaal te komen. Dus PASSEND: allemaal Venrayers èn één bepaalde leeftijd van 20-60. Hebt U de sportuitslagen gelezen van Zondag Veniay heeft gewon nen met 3 -1Pracht uitslag, hè Horst verloor. Zal Horst ook verliezen met de candidaten voor de retraite. Dat hangt van U af, mannen onder de zestig. Laat je niet kisten. Het loopt al tegen i AprilGeef je op. Weiger niet. Laat deze'kans niet voorbijgaan. U weet waar U zich kunt opgeven By het bestuur van de Standsorganisaties. Leden van Zangkoor, Harmonie, voetbal enz. kunnen dat ook doen by hun bestuur. Stel niet uit tot morgen, wat ge heden kunt doen. DE KLOKKELUIER Die gaat alles doen, wat even kan, om de mannen op te monteren. De laatste loodjes hóéven niet zwaar te zijn. Eén beroep op U, het laatste, is toch voldoende? Uw bijdrage aan de Niwin geeft hun nieuwe moed en maakt dat wachten korter! Geef de Niwin nog één laatste gift! Maak hun laatste loodjes lichter! Stort een bedrag op giro 511.000! Nü doen! DEN HAAG Band Nederl.-Indonesie Thui'sfront Humanitas Limburgs Thuisfront Prot. Interkerk. Thuisfr. U.V. V. SAMENWERKEND IN NIWIN-VERBAND Kent U ze nog van voor de oorlog Vraagt eens de mening aan een gelukkige bezitter over dit kwaliteitsry wiel. Tot heden waren ze zeer moeilijk te leve ren, omdat de fabriek geen risico nam en vóór alles kwa liteit wilde handhaven. Nu, 5 jaren na de oorlog, is de materiaalpositie zover verbeterd dat de fabriek weer ruimer gaat produceren. Alvorens tot aankoop van een rijwiel over te gaan, moet U daarom beslist eens een MUSTANG komen bekyken, want deze biedt U zeer vele voordelen, die door het Ned. Octrooi recht worden beschermd en andere rijwielen U dus nooit kunnen bieden. Een van deze voordelen is o.a. dat U nooit geen misère meer heeft met achterlicht en achterlichtkabels en bekeuringen die daar het gevolg van waren. Bovendien is een Mustang niet duurder dan een willekeurig rywiel. Kiest een Mustang, kiest het beste Nederlandse kwaliteitsrijwiel met octrooi Ook in sportuiUoering leverbaar. Rijwielhandel LEUNEN Accountants kantoor GROOTESTRAAT 1 VENRAY Lid Ned. Coil. v. Bel.cona. en Algem. Verg. v. Accountants. BOEKHOUDINGEN BALANSEN BELASTINGZAKEN CONTROLE Indonesië Weinig reden voor optimisme Minister van Maarseveen is en blijft onverbeterlijk optimist, althans in zyn openbare uitlatingen. Nog pas heeft hy tegenover de buitenlandse pers van zyn optimisme en onwankelbaar vertrouwen in de ontwikkeling var. Indonesië doen blijken, waar hy enige weken rond getoerd heeft om het land, waarover hy zoveel te beslissen heeft gehad, nu ook eens van naby te leren kennen! Het schijnt, dat officiële persoonlijk heden ten opzichte van deze materie wel een veel optimistischer kyk heb ben dan iedere Europese ambtenaar, journalist of werker in Indonesië, want voorzover dezen wat loslatenis het allesbehalve moedgevend. Nu kan er ook moeilijk verwacht worden, dat Nederlandse mi nisters thans hun bezorgdheid zouden uiten over de toestand in Indonesië. Dat zou hen ten opzichte van de door de regering gevoerde Indonesische politiek al in een heel vreemd dag licht plaatsen en anderzijds kunnen zy inderdaad officieel niet twijfelen aan de capaciteiten van de Unie- partners, die zy zoveel mogelijk moe ten helpen. Als men echter insiders hoort praten over de toestand in Indonesië, dan is dat geluid helemaal niet zo op timistisch en zij, die verder zien dan hun neus lang is, vrezen een nog minder aanlokkelijke ontwikkeling. Dat het zelfbeschikkingsrecht van de deelstaten tot een wassen neus ge maakt wordt en de Republiek Djocja tenslotte toch de enige en alles omvattende staat in Indonesië zal worden, moge dan niet volgens onze democratische gevoelens zyn, maar dat fs nu een binnenlandse aange legenheid waar wy doelbewust onze handen van afgetrokken hebben. De avonturier Westerling heeft nog willen trachten deze overheersende eenheidsstaat tegen te houden en had ook hierby de politiek niet een rol gespeeld, dan zou het hem gelukt zyn ook. Met 300 man vaagde hy de Baudoengse T.N.I.-bezetting van 2500 man. in een paar uur weg. En zoals nu blijkt, was zyn tocht naar Singapore allesbehalve een vlucht doch wel degelijk bedoeld om voor zijn nog immer groeiende troepen macht meer wapens te verkrijgen. Hy bleek echter niet op de hoogte te zyn van de pas op Malakka in gevoerde verscherpte contrüle op reizenden en dat loidde tot zyn ge vangenschap. Misschien, dat minister van Maarse veen hieruit mede zyn optimisme heeft geput, want de Westerling- aanhang was zeker niet te onder schatten. Maar hy' is niet de enige bedreiging van de jonge Indonesische staat. Op de achtergrond loert nog altyd het communisme. De Indonesisch politiek is door trokken van communistische infil traties, die slechts hun beste kans afwachten om zich te doen gelden. Dat gaat wel niet om het communisme als zodanig, want daar weet de een voudige Indonesiër net zo veel van als van democratie, maar het gaat slechts om de Russische invloed, die Indonesië zeker niet met rust zal laten. Niemand zou zich daar zorgen over behoeven te maken, wanneer de hui dige Indonesische regering voldoende macht zou kunnen ontwikkelen om alle ongewenste stromingen uit te rangeren. Aan deze machtvalt echter helaas alleszins te twijfelen. Een overwicht van de regering te Djacarta is maar nauwelijks aanwijs baar, zelfs krijgt men steeds meer de indruk, dat in Djocja aan de touwtjes getrokken wordt. En het is juist de Republiek Djocja waar geflirt wordt met communistische stromingen, niettegenstaande de officiële uitslui ting daarvan. En de Nederlandse ambtenaren, die min of meer gedwongen hun baantje in Indonesië moesten behouden, ko men er steeds meer voor spek en bonen te zitten, want hun advies is steeds minder gewenst. Jffen wil altyd nog maar zelfstan diger doen en lyken, maar van op bouw op economisch gebied komt niets terecht. En zo wordt de grond steeds vruchtbaarder voor het zaad van het communisme en daarmede voor de invloed van Rusland. Wanneer Indonesië geen krachtige hulp wil inroepen en aanvaarden, dan zullen de huidige regeerders op een kwade dag bemerken, dat hun zelf- standigheidsideaal als sneeuw voor de zon versmolten is. We vragen ons af of minister van Maarseveen zo optimistisch kan blijven als tot nu toe. Intussen wil dit niet zeggen, dat de Indonesische regering niets doet. Deze week is er nog al een drasti sche verlaging gekomen van de Indonesische gulden, die voor 63 pet. devalueerde, maar over het geheel zit er weinig schot in, waarschijnlijk wacht men liever de toegezegde hulp van Amerika af, die volgens Haar Minister van Buitenlandse Zaken, Indonesië als by Amerika behorende, beschouwd. De kwestie Nieuw Guinea wordt weer accuut door de a.s. Minister- Conferentie en zo gezien is dit land reeds opgegeven voordat er gepraat is, de Nederlandse Regering doet ten minste alle moeite om er maar zo weinig mogelijk over te zeggen en nog minder om de grote mond der Indonesiërs te snoeren, die reeds wekenlang verkondigen, dat Nieuw- Guinea, natuurlijk by hen kwam. Maar waar zy dat „natuurlijk" van daan halen, dat zullen we eerstdaags wel eens horen.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2