WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Prof. Lieftinck spreekt over zijn zorgen De opening van het pompstation op de Bieeheide xomiqucen* ïieien-miseie n Spelletje haatten in de keik. Zaterdag 18 Maart 1950 No. 11 Een en Zeventlgste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De na-oorlogse tijd heeft ook mee gebracht, dat de ministers meer doodgewone mensen zijn geworden. We bedoelen daarmede, dat ze niet als vroeger hoog op een voetstuk verheven staan, in deftige statiepak- ken gestoken zijn en bijna nooit achter hun deftige bureaux uitko men. Integendeel de na-oorlogse tijd heeft Hunne Excellenties dichter by het Nederlandse volk gebracht en er gaat by'na geen week voorbij of de ene Excellentie heeft hier en de andere Excellentie heeft daar gespro ken. Een uitzondering daarop was Prof. Lieftinck, die het schijnbaar te druk had met het in orde brengen van de schatkist. Vorige week echter heeft hij zijn stilzwijgen verbroken en in een ver gaderingvan Friese boeren eens wat verteld over zijn ministerie en de Belastingbetaler. Enkele interressante bijzonderheden uit deze rede vindt U hieronder Het Departement van Financiën, aldus de Minister, is te verdelen in twee hoofdafdelingen, dat van de Generale Thesaurie en de Dienst der Belastingen; met beide heeft de belastingbetaler te maken. Een van de belangrijkste afdelingen van de eerste groep heeft te maken met de deviezen, waardoor men de betalings balans in evenwicht hoopt tehoudeD. Belangrijke leningen heeft men in het buitenland moeten opnemen, maar daar kwam een einde aan. In April 1048 kwam de Marshalhulp, zodat wy" onze betalingsbalans sluitend konden Krijgen. Deze hulp loopt ech ter af en tegen die tyd moeten wy onze eigen boontjes kunnen doppen. Pli^im ?oor de landbonw In 1947 bedroeg het tekort op onze betalingsbalans nog 1,6 milliard gul den, in 1948 nog milliard en over 1949 nog 0,4 milliard, zodat we dus geweldig zyn vooruitgegaan. Hoewel het steeds moeilijker wordt, nog verdere verbetering aan te brengen, hopen we toch het zonder genoemde hulp te kunnen stellen. Hulde bracht de Minister aan de Nederlandse land bouw, die in onze export een eerste plaats inneemt. Vervolgens kwam de Minister te spreken over het binnenlands beta lingsverkeer. De koopkracht van de gulden moet op peil gehouden wor den, wat aangeduid wordt als het binnenlandse monetaire evenwicht. Na de bevrijding was er zeer veel geld in omloop; er was een wanver houding tussen geld en goederen. Een groot stuk van de koopkracht moest uit het Nederlandse volk worden weggezogen door de gèldzuivering, vermogensaanwas-belastmg en andeie heffingen, opdat ons land niet in de spiraal van de inflatie zou geraken. Wy kunnen zeker zeggen, dat in Nederland prijzen en lonen minder zijn gestegen dan in andere landen, mede als gevolg van de zware be lastingdruk. De Minister kon niet tegenspreken dat de uitgaven van de overheid zeer hoog zyn De begroting voor 1050 laat een bedrag zien van 31/, milliard gulden, dat door de belastingbetaler en uit andere inkomsten gevonden moet worden. Waardoor worden nn die uitgaven zo hoog? De helft van deze 3l/a milliard wordt besteed voor drie grote doeleinden en welbetaling van renten en aflos singen van de staatsschuld, herstel van oorlogsschade en militaire uitga ven. De staatsschuld, die voor de oorlog 4 milliard bedroeg, liep door het Duitse wanbeheer op tot 24 mil liard in 1945. De militaire uitgaven zyn voor 1950 begroot op7iomillioen gulden; rente en aflossing vragen 560 millioen en herstel oorlogsschade 490 millioen gulden. Deze drie grote pos ten vergen reeds 1760 millioen gulden. Het tekort op het Landbouw-Egali- satiefonds was in 1946 nog 425 mil lioen gulden, maar is thans geraamd op 175 millioen gulden. Op de begro ting drukken verder vaste lasten, zoals de sociale voorzieningen (350 millioen), pensioenen (200 millioen), onderwijs (350 millioen) enz. Wanneer men het totaal van alle overheidsuitgaven in procenten van het nationale inkomen becijfert, dan komt men tot een percentage van 30,71 men houde er echter rekening mee, dat 17 pet. hiervan weer aan de belastingbetaler terugkomt in de vorm van interest van staatsleningen, vergoeding wegens oorlogsschade, soGiale voorzieningen e.a. Er blyft dus over 13,7 pet. dat moet worden besteed voor de defensie, onderwys, justitie en andere collectieve behoef ten. Wat het ambtenarencorps betreft, zeide de minister, dat er in 1946 nog 131.000 rijksambtenaren waren, maar dat volgens de begroting voor 1950 dit aantal is teruggelopen tot 100.000. De andere kant van de medaille Wil de staat al die behoeften blijven bevredigen, dan moet zy kun nen beechikken ever voldoende mid delen, m.&.w. de belastingen zullen hoog moeten zyn. Nu onderscheiden we directe en indirecte belastingen. Spreker wees op de sociaal-economische strekking van de directe heffing en op het feit, dat in de hoger ontwikkelde landen een ruimere plaats aan de directe belasting is ingeruimd. Toch zal in de huidige omstandigheden enige verschuiving van de directe- naar de indirecte belasting nodig zijn. Uitvoerig stond de Minister ook stil by de vereenvoudiging in de be lastingheffing, de aanslagbiljetten, de administratie, terwyl hy er tevens op wees, dat de ondernemingsbelas ting geleideJyk zal worden opgeheven en dat andere directe heffingen iets verlaagd zullen worden. Niettemin blyft het onvermijdelijk, dat de be lastingen een zware druk blijven uit oefenen. Wat de achterstand by de belas tingadministratie betreft, zeide Minis ter Lieftinck dat in gevallen, waarin wel voldoende middelen aanwezig zyn, doch onwil bestaat, niet zal worden opgezien tegen het nemen van krachtige maatregelen. Aan de andere kant zullen bezwaren met grote zorg worden onderzocht en in gevallen, waarin werkelijk moeilijk heden bestaan, met soepelheid en begrip worden gehandeld, zodat eco nomische debacles niet zullen voor komen. Al met al was de Professor niet ontevreden over wat bereikt was, maar hy hoopte dat ook iedere Nederlander zou blijven beseffen, met welk groot financieel debacle Neder land uit deze oorlog is gekomen. De belastingdruk zal blijven, maar de gulden zal dan ook weer iets waard yvorden. INGEZONDEN Prov. Statenverkiezing Naar aanleiding van 't aangehaalde in Peel en Maas d.d. 11 Maart by de uitslag van de Groslijststemming Prov. Staten 1950 ten aanzien van de kiezers uit Oirlo, voelen wy ons ver plicht de schryver van 't bovenge noemde van repliek te dienen. We leven God zij dank nog altijd in een land waar 't uitbrengen van een stem 't zy voor Kamer, Prov. Staten of Gemeente vrij is. Zo is 't ook iD Oirlo „en zeer terecht" t geval geweest, de kiezers zijn hier volkomen vrijgelaten en er is geen dwang op geen enkele kiezer uitge oefend. Ook is door 't Bestuur geen propaganda gemaakt voor de op de affiches door Venray uitgegeven can didates dit is volgens 't door de Statenkieskring verbodene juist. Het enige wat Venray o.i. dan ook dwars zit is dit dat de Heer Achten te Horst oud dorpsgenoot uit Oirlo hier een grote meerderheid van stem men heeft gehaald, en hierdoor 't tweede Venrayse lid grotendeels heeft uitgeschakeld. Misschien acht geachte schrijver de kiezers in Oirlo niet competent ge noeg om zelf te stemmen dan be hoeft Venray 't haar toch zeker niet te leren, hier zyn byna alle stemge rechtigden lid van de K.V.P. en be talen ieder jaar zelf hun contributie. Daar bijna de helft van de kiezers oud leerlingen of schoolkameraden zyn van de Heer Achten, en die be wezen heeft een goed Statenlid te zyn, dan verwonderd 't ons ook niets, maar waarderen wy 't ten zeerste dat genoemde persoon zoveel stem men in Oirlo gehaald heeft, en willen daarbij °ok ronduit bekennen dat, al woont de Heer Achten ook in Horst, hy toch door geen enkele Venrayse behoeft vervangen te wor den. Indien Venray niet met 't advies had gekomen 2 Venrayse Candidaten voor de Prov. Staten om zodoende „Machtsmanifestatie", zoals schrijver 't noemt te willen uitoefenen op de kiezers, ook dat dit nadelige gevolgen kon hebben voor Horst, dan zou 't 0. i. ook een betere uitwerking ge had hebben ten aanzien van Venray. Hopende, dat de ruggespraak en verwensingen, die na de verkiezingen ten nadele van de kiezers uit Oirlo gedaan zyn, voor goed blijven op houden. K.V.P., Oirlo, Het spijt ons, als het bestuur van K-Y-P- afdeling Oirlo, in dit soms tamelijk duister stuk spijkers op laag water meent te moeten zoeken. Inderdaad leven we in eer. vrij land en mag iedere kiezer, dus ook een Oirlose, zyn stem vry uitbrengen op wie hy wil, maar dan mag toch ook gerust gezegd worden, dat de uitslag voor Venray beter zou zyn geweest, als Oirlo meer Venrayse candidaten had gesteund. Dat dat een verwensing of ruggespraak is, kan er bij ons niet in. Wy hebben voor de heer Achten niets dan lof, evenals voor de heer Boot», maar aangezien veer Venray Voordat de heer Gouverneur Vrij dag j.l. de machtige machines in werk'mg stelde, die 60 meter diep het water oppompen en voortaan zullen zorgen voor een goede watervoor ziening van Venray en omliggende gemeenten, was er reeds veel voor- Tegen half 11 kwam een grote stoet van genodigden aangereden voor het pompstation, waarop drie vlaggen wapperden ter gelegenheid van dit feest. Daar was allereerst de heer Gouver neur Houben met depute Peters en vele andere heren van Prov. Staten, zoals de heren Achten en Boots. Daar kwamen de heren Burge meesters van de omliggende gemeen ten, maar ook van ver uit het Zuiden. Daar kwam de Hoogeerw. heer Deken, de burgemeester en wet houders van Venray, Dr. Muntendam, de directeur-generaal van de Volks gezondheid, als vertegenwoordiger van Minister Joekes, Prof. Krul, de directeur van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, Prof. Gelissen de president van de P.L.E.M., het gehele hoofdbestuur van de Water leiding van Zuid-Limburg, die op zo buitengewoon prettige wy'ze haar zuster in Noord- en Midden-Limburg door de aanvangsmoeilykheden heeft heen geholpen. Kortom, het was er een komen, van allerlei hooggeplaatste persoonlijkheden, die door hun aan wezigheid wel blijk gaven van het grote gebeuren. De heer Van Basten Batenburg, heette allen namer.s de Raad van Commissarissen hartelijk welkom en beschreef in het kort hoe dit pomp station tot stand is gekomen. Reeds in 1916 heeft het Groene Kruis pogingen in het werk gesteld om in deze om geving leidingwater te krygen, een poging, die hoe urgent ook, toen reeds niet mocht slagen. Na de eerste wereldoorlog zijn nog andere pogingen gedaan, maar deze moesten allen om financiële of andere redenen op niets uit lopen. En toch de noodzaak was groot. Als men bedenkt, dat op heden benoorden Susteren, slechts voor 8 gemeenten met 104.000 mensen leiding- weter beschikbaar is, terwyl de 41 andere gemeenten met 140.000 men sen het nog steeds met pompwater moeten doen, dan blijkt daaruit, dat nog steeds veel te doen is in Noord- Midden-Limburg. Maar nu kon dank zy de gunstig financiële regeling van het Ryk de bouw van dit station doorgaan. Men heeft dan ook direct aangepakt en is allen, die aan de tot standkoming van dit station hebben meegewerkt zeer hartelijk dankbaar. Kranen en bedden Ir. Muntendam, sprekende namens Minister Joekes, bracht zyn geluk wensen over, nu dit station geopend wordt, juist nu 100 jaren geleden de eerste waterleiding in Nederland en wel te Amsterdam in werking werd gesteld. Spreker noemde dit moment een belangrijk ogenblik voor het levens geluk van deze streek, die door een goede watervoorziening haar volks gezondheid weer een flink stuk ver beterd ziet. Want met het aantal kraantjes neemt het aantal bedden af, die bestemd zyn voor ly'ders aan cholera, buiktyphus, loodwitvergifti- ging en andersinds, terwyl de water- hygiëne in het algemeen, o.a. door meer wassen en baden vooruit zal gaan en ook vooruit moet gaan, daar Nederland een nog veel te klein waterverbruik per dag heeft, tegen over andere landen en dat nog wel terwyl we toch voor zo proper en netjes worden aangezien. Het werk, dat het Groene Kruis in 1916 is begonnen, is nu beëindigd en spreker hoopte, dat dit pomp station tevens zou gezien worden als een symbool van de wederopbouw en het herstel van deze zo zwaar getroffen streken. Door samenwerking van gemeente besturen, provincie en verschillende andere diensten is het tot stand ge- door alle K.V.P.-afdelingen, dus ook de Oirlose, vier Venrayse candidaten gesteld waren, had 'men toch ook mogen verwachten dat zy gekozen zouden worden. Bovendien is lezen ook een kunst, want waar hebben wy ergens geschreven dat er machts manifestatie op de kiezer zou zijn uitgeoefend We hebben slechts ge schreven dat de keuze van 2 candi daten uit Venray toch ook zou laten zier., dat Venray zelf ook wat kan. Dat Oirlo zyn oud-meester Achten kiest, neemt niemand haar kwalijk, maar men constateert hier enkel dat men candidaten stelt en hen later in hun hemd laat staan. Als men foutief gedaan heeft door slechts vier Venrayse candidaten te stellen, dan is dit hoofdzakelijk Uw eigen schuld, daar U als K.V.P.- bestuur Oirlo mede de lyst voor Venray heeft opgemaakt, of hoort Oirl» Mi«a«hi»n niet mhi fc» Vearey. komen, waardoor Noord-Limburg mede is opgenomen in het zonnige Zuiden en vooral op gebied van de volksgezondheid. Noord-Limburg, zorgenkind. Het provinciaal bestuur was het reeds lang een doorn in het oog geweest, dat Zuid-Limburg een cen trale waterleiding had, maar Noord en Midden-Limburg nog steeds niets. Toen na de oorlog dan ook een kleine kans aanwezig was om hier een waterleiding te krygen met Rykssteun, is deze kans aangegrepen en door een goede verstandhouding en samenwerking onderling is dit tot stand gekomen.', Al te lang is dit gebied verstoken geweest van gas, water en electrici- teit, elementen, die de moderne samenleving niet kan missen, maar nu deze aanwezig zyn, kan Noord- Limburg mede optrekken in de stryd om het bestaan in de toekomst zo moeilijke tyd. Maar het bericht, dat de Marshall hulp ook voor een gedeelte bestemd is tot verbetering van de landbouw, deed spreker hopen, dat hiervan ook Noord-Limburg zou profiteren en dat daarby de steun van de regering niet zou uitblijven. De gouverneur dankte allen recht hartelyk voor hun bemoeienissen in deze drinkwatervoorziening en sprak de hoop uit, dat de waterleiding nieuwe en goede tijden voor deze streken met zich zou voeren. Na deze officiële opening verenig den zich alle gasten aan de koffie tafel in Lunchroom Verheugen, waar verschillende sprekers r.og eens het grote belang van een goede water voorziening voor dit gewest naar voren brachten en hun dank uitspra ken voor ondervonden medewerking en steun. Zo spraken hier hun felicitaties uit de voorzitter van de Vereniging van Waterleidingbelangen en de voorzitter van de Vakgroep Waterleidingbedrij ven, terwyl Prof. Krul in een aardige rede de moeilijkheden besprak van het Rijksinstituut voor drinkwater voorziening, dat voor de oorlog de boer op moest, om waterleidingen kwijt te raken, tegen idioot lage pry'zen, maar die nu, na de oorlog, gewoonweg bestormd worden door allerlei gemeentebesturen, die in tegenstelling met tien jaren geleden, nu wèl waterleiding willen hebben, ongeacht de idioot hoge pry'zen. Ir. Groutars, de directeur van de Waterleiding, besprak de geschiede nis van de organisatie en de ont wikkeling van de waterleiding in ons land 6n kwam zo by de totstandko ming van dit nieuwe station, waar voor in 1939 de plannen waren ge maakt en waarvoor op 1 Juni 1948 toestemming tot de bouw gegeven werd. 17 KM. hoofdleiding zyn nu reeds aangelegd en binnenkort gaat de 5 KM. naar Horst gelegd worden. Het aantal aansluitingen overtreft, in tegenstelling met wat anderen zeggen, de verwachtingen en lang zaam maar zeker wordt het net uit gebreid. De heer Burgemeester dankte als slot nog allen, die aan de totstand koming van dit werk hun krachten gegeven hebben en sprak de hoop uil, dat de waterleiding voor Noord- Limburg een periode van bloei en ontwikkeling zou mogen inluiden. Heeft Maart altijd negen zomerse dagen WAS HET MAAR WAAR! Tot het schier ontelbare aantal weerspreuken en gezegden behoort ook het gezegde als zou Maart negen mooie dagen brengen. Sommige van de spreuken en gezegden zyn zo oud, dat men zou zeggen dat ze een zekere grond van waarheid moeten bezitten. Nu is het zeer moeilijk om uit te maken of er inderdaad een negental mooie dagen in Maart voorkomt, ook al beschikken wy' over een lange reeks van gegevens.... want wat ver staat men onder een mooie dag in Maart? Het kan zyn dat men er heldere dagen onder verstaat met de gehele dag zon, maar de temperaturen zyn in Maart op dergelijke zonnige dagen veelal laag, terwyl er 's nachts zware nachtvorsten optreden. Ook een rustige, zonloze dag in Maart geeft vaak een voorjaarsgevoel by hoge temperaturen. Zoals U dus ziet, is het moeilyk uit te maken wat men nu in Maart onder een mooie dag verstaat. Toch zullen het de zon en de tem' peratuur zyn, die de grootste rol spelen en daarom heeft Dr. Levert van het K.N.M.I. te De Bilt enige jaren geleden getracht voor Maart en voor De Bilt eens na te gaan hoeveel mooie dagen, zowel zonnige als met hoge temperatuur, er in werkelijkheid gedurende de laatste halve eeuw zyn voorgekomen. Nadat hy in jaarboeken over de laatste 50 jaren de maand Maart e»4er 4» leepe k»4 giiomn, bleek hem dat er „8" Maart-maanden waren met geen enkele heldere dag en maar één met 12 stuks, nl. in 1931. Waar het nu om gaat, is het op vallende feit dat de meest Maart- maanden géén, één of twee heldere dagen hadden. Hieruit blykt dus, dat een Maart-maand met negen of meer heldere (mooie) dagen zeldzaam is. Maart-maanden met negen mooie zonnige dagen (zoals de volksmond wil) kwamen maar zes keer in de laatste 50 jaren voor, hetgeen over eenkomt met één keer in de acht jaar. Het gezegde, als zou Maart altyd wel negen mooie dagen brengen, is dus fout.... of wordt er met een mooie dag in Maart, een dag bedoeld met een hoge temperatuur Goed... zei Dr. Levert, dan zal ik dat ook even voor U uitzoeken en hy berekende ook het aantal zachte en zeer zachte dagen in Maart over de laatste 50 jaren. By de weerdienst van het K.N.M.I. noemt men een dag in Maart zacht, wanneer de maximum temperatuur boven de 13,9 gr C komt. Zo kwamen er in de afgelopen 50 jaren vyf Maart- maanden voor met negen of meer zachte of zeer zachte dagen, (Max. Maart 1948 met 12 dagen). Er waren 13 maanden met zes of meer zachte (mooie) dagen, daarentegen maar liefst 24 met 0, i of 2 van zulke (mooie) dagen. Een Maart-maand met negen „mooie" dagen wat de temperatuur'betreft, is dus nog zeldzamer dan met negen ..mooie" zonnige dagen, daar een Maart-maand met negen zachte of zeer zachte dagen maar één keer in de tien jaren voorkomt. Wanneer U dus deze populaire weerspreuk aan de waarheid toetst, blykt zeer duidelijk, dat een Maart- maand met negen „mooie" dagen toch wel sterk overdreven is. Ons antwoord op de vraag, „Heeft Maart negen mooie dagen luidt dan ook... Was het maar waar Volgens de bepalingen van het contract, dat wordt aangegaan, wan neer men met de opleiding begint, is men verplicht na afloop van de cursus minstens drie jaar ondergrond se mynarbeid te blyven uitoefenen. Het contract bepaalt ook, dat men by" geen enkele mynbouwonderneming een betrekking aanvaarden mag voor de duur van de opleiding verstreken Voor gehuwden zal het huisves tingsprobleem de nodige moeilyk- heden opleveren, want de woningnood is ook in Zuid-Afrika groot. Verschillende mynen zyn begonnen op eigen terreinen huizen te bouwen voor het toezichthoudend personeel. Het salaris is ruim voldoende om op te trouwen en bovendien bestaat er voor een pientere kerel nog goede vooruitzichten by de mynen op be trekkingen met een loon van 70 tot 80 pond per maand. Ter vergelyking: een goedgeschool de vakarbeider in de Unie verdient 40—50 pond. Zeer strenge keuring. Tot slot nog een enkel woord over de emigratie-technische kant van deze betrekkingen. Men kan zich aanmelden by de Gewestelijke Ar- beidsbureaux, waarby o.a. een ge boorte-akte en zo mogeljjk getuig schriften betreffende persoonlijke eigenschappen overlegd moeten wor den. Wie niet ovei een uitstekende gezondheid beschikt, maakt geen kans, want de medische keuring door een Zuid-Afrikaanse arts is buiten gewoon streng. Het percentage, dat aan de eisen voldoet, is niet hoger dan 15. Wie goedgekeurd wordt, krygt vrye overtocht. Wie by hernieuwde keuring in Zuid-Afrika mocht worden afge keurd, kan kiezen tussen vrye over tocht naar Nederland of tewerkstel ling in een bovengrondse afdeling in het mynbedryf. ZUID-AFRIKA'S GOUDINDUSTRIE geeft jonge Nederlanders een kans De kansen om naar Zuid-Afrika te emigranten zyn op het ogenblik niet heel gunstig, uitgezonderd voor een categorie jonge manDen, die een be staan op kunnen bouwen in de goud industrie. Voor landbouwers zyn de mogelyk- heden altyd miniem geweest geen enkele emigrant immers kan waar ook ter wereld direct beginnen met een eigen bedryf en in de Unie van Z.-Afrika wordt al het landarbeiders- werk verricht door gekleurden maar vakarbeiders waren aanvan kelijk erg in trek. Vooral bouwvak arbeiders en metaalarbeiders. Circa 4500 Nederlanders zyn in de afgelopen vier jaar naar „het land van de gouden zonneschijn" getrokken, met als topjaar 1948, toen er 2131 gingen. Sindsdien is het aantal sterk afgenomen, doordat de Unie van Zuid- Afrika een emigrantenpolitiek is gaan voeren, die afgestemd is op vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Om te worden toegelaten moet men beschikken over een werkgevers-ver klaring met eer. garantie voor huisvesting, wanneer het om een gaat en als de keurraad in Pretoria, die uiteindelijk zyn fiat moet geven, zo'n verklaring onderzoekt, is de lei dende gedachte: „Is er niet een Zuid- Afrikaner, die dit werk kan doen Dit en het feit, dat door de enorme kosten de bouwactiviteit sterk ver minderd is, hebben tot gevolg gehad, dat er het laatste jaar nagenoeg geen aanvragen uit Zuid-Afrika zyn binnen gekomen. Lagere school voldoende Er is één categorie, waar wèl vraag naar is. Dat zyn jonge mannen van 19 tot 23 jaar en als het oud-militairen betreft, tot 23 jaar. Zy worden als ze zyn goedgekeurd, opgeleid tot op zichter in de goudmynen. Hun werk bestaat uit het houden van toezicht en het geven van aanwijzingen aan de mijnwerkers, die voor 100 pet. uit gekleurde arbeidskrachten bestaan. Een speciale schoolopleiding is niet vereist. Zes klassen van de lagere school zyn voldoende om in aanmer king te komen, maar een betere schoolopleiding geeft betere kans op posities als hoofdopzichter e.d. De opleiding geschiedt van Staats wege en duurt 18 tot 21 maanden- Behalve kost en inwoning krygen de leerlingen het eerste halve jaar ca f 80,— per maand, de tweede periode f 130,— en de derde periode f 190,—. Die bedragen 8, 15 en 19 pond ontvangt men vry van enige aftrek en wie een meisje Nederland heeft, waarmee hy w spoedig mogelyk wil trouwen, kan dus al tydens de opleiding beginnen te sparen. Wie de opleiding voltooid heeft, krygt automatisch een trekking in het goudgebied van Witwatersrand, ten Westen van Johannesburg. Het aanvangsloon van een op zichter bedraagt ca. f 500,— pei maand (n.l. 50 pond). Voor huis vesting voor ongetrouwden ver zorgd door de mynen kleding er kleine uitgaven is rond f 200,- «edig. Heeft men vorig jaar op de export naar Engeland van onze eitjes tonnen gelds bijgelegd en zyn ze de oorzaak geworden van veel beroerdigheid, ook dit jaar schynen de heren Engelsen hetzelfde spelletje te willen spelen en ver beneden de kostprijs wel eieren te willen. Zo gaan er geruchten dat slechts f 7.60 geboden wordt, terwyl de kostprijs tussen de 11 en 12 cent ligt. Hoewel het hier gaat om het for midabele bedrag van 400 millioen eieren, voelt men er in exportkringen zeer weinig voor om ook dit jaar weer millioenen guldens toe te geven, guldens, die weer moeten worden bijgelegd uit het overschot van export naar elders. Dit is dan ook de reden waarom waarschijnlijk de onderhan delingen voorlopig zyn stil gelegden de exporteurs en handelaren vry zyn, hun overschot te verkopen. Intussen zal naar een oplossing gezocht worden van de moeilijkheden, maar de kans is groot dat Engeland, daarbij gesteund door Denemaken, die wy het vorig jaar zulk een vreemde poets gebakken hebben, op zyn stuk blyft staan, en wat dan.... Een soldaat, die in de kerk was» waar goede woorden gesproken wer den, haalde een spel kaarten uit zyn zak en sloeg die opmerkzaam gade. De met het toezicht belaste sergeant zag het, en gebood hem het spel kaarten in zyn zak te steken, doch de soldaat weigerde zulks en zo werd hy by het uitgaan der kerk voor de kolonel gebracht. Deze was erg ver bitterd over hetgeen de soldaat daar misdreven had en gebood hem streng zulks in het vervolg na te laten, terwyl hy hem tot voorbeeld zyner kameraden zou straffen. De soldaat vroeg aangezien hy niet lezen of schrijven kon pardon en zei, dat de kaarten hem tot kerkboek diende en zo de kolonel hem ae vryheid gaf, zou hy ook uitleggen hoe. En hy begon aldus: Wanneer ik een Aas zie, dan denk ik, dat er maar één God is en dat wy zonder Hem niet Kunnen leven. Bezie ik een TWEE, dan denk ik aan de twee naturen en aan do twee geschriften, het Oude en Nieuwe Testament. Zie ik een DRIE. dan denk ik aan de drie personen: Vader, Zoon en Heilige Geest en dat Jezus drie dagen en drie nachten in de schoot der aarde heeft gerust on de derde dag weer is opgestaan. By het zien van een VIER dan denk ik aan de vier jaargetijden, Lente, Zomer, Herfst en Winter. Bezie ik een VIJF, dan denk ik aan de vyf wyzen en aan de dwaze maagden en de vyf wonden, die O.L. Heer voor ons aan het kruis gekregen heeft. Bezie ik een ZES, dan bedenk ik, dat hemel en aarde in zes dagen geschapen zyn terwyl de ZEVEN een rustdag aan duidt. Wanneer ik een ACHT zie dan denk ik aan de acht personen' di» vrj gebleven zijn van 4e zend'.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1