WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Uitslag Groslijststemming Prov. Staten 1950 te Venray Jaarvergadering K.A.B. Venray. Wie wordt kampioen? Horst of Venray 9 Dinsdagen in de Paterskerk •VO-jaw# bestaan ïïlamenkcóe. Zaterdag tl Maart 1950 No.®10 Een en Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprij s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De Zwaan Ursula-sch. Gitzeis Merselo Oostrum Oirlo Castenray Leunen X) ffl Ysselsteyn TOTAAL 58 75 55 223 76 148 112 178 23 35 983 41 25 33 26 42 77 24 57 14 15 354 414 308 263 291 244 246 148 457 121 329 2821 424 321 270 293 271 360 166 474 122 323 3024 5 9 11 6 6 10 1 5 1 7 61 8 19 3 5 22 1 14 4 3 79 29 16 17 11 17 38 3 19 7 10 167 13 23 16 16 21 6 4 5 1 6 111 8 11 11 18 12 248 55 39 2 5 410 16 14 10 26 22 90 15 66 12 13 284 376 242 219 158 191 131 64 303 96 308 2088 380 253 212 184 208 160 79 339 101 298 2210 H. Emonts M. v. Kalmthout P. J. Loonen Th. Peters J. v. Rens J. Rutten P. J, Weijs P. J. Wijnhoven J. Achten J. Boots j, de Bruijn J. Derksen De totale uitslag in de kieskring Horst was 5684 H. W. M. Emonts, Horst 2328 M. G. M. van Kalmthout, Gennep. 4751 P. J. Loonen, Oostrum 8658 Th. Peters, Oirlo 1116 J. P. J. van Rens, Ottersum 2381 J. P. H. Rutten, Grubbenvorst 3083 P. J. Weijs, Siebengewald 1755 P. J. Wijnhoven, Bergen 5009 J. M. Achten, Hegelsom 5167 J. L. Boots, Horst 2483 J. A. C. de Bruijn, Venray 2901 J. J. H. Derksen, Venray De uitslag voor de groslijststemming is beslissend, hoe vreemd dit ook klinkt, voor de leden die in de a.s. 4 jaren zitting zullen hebben. Daar de verschillende candidaten een bewijs getekend hebben, dat zij een eventuele voorkeurstemming niet zullen accepteren, zijn practisch de vier candidaten, die bij de groslijst stemming de meeste stemmen hebben behaald, ook de nieuwe leden van de Provinciale Staten. Voor de kieskring Horst zijn dit dé heren Peters, Emonts, Achten en Boots. Een en ander natuurlijk, mits geen andere lijsten meer worden ingediend. Hiermede heeft Venray als zodanig niet behaald, wat het graag zou hebben twee leden in dit college. Dit betreuren we echt, niet omdat de nu gekozenen niet voor hun taak berekend zijn, integendeel, maar omdat Venray, wat stemmenaantal betreft, dat inderdaad bereiken kan en ook bereikt zou hebben, mits allen, die stemgerechtigd waren, hun stem ook hadden uitge bracht. Het is te betreuren dat men niet tot een dergelijke „machtsmanifestatie" is kunnen overgaan. Zouden de kiezers in Oirlo verder de Venrayse candidaten nog beter gesteund hebben, dan was een Venrayse overwinning zeker geweest. Intussen is dit nakaarten slechts van belang voor de toekomst. De uitslag is voor de Maasdorpen en wel speciaal de Noor delijke, niet prettig, daar zij hun vertegenwoordiging nu geheel verloren hebben, wat in de toekomst wel eens nadelige gevol gen kan hebben. Wat Venray betreft, zij dan nog opgemerkt, dat het over grote deel der stemmers hun stem inderdaad aan Venrayers hebben gegeven en zo blijk gaven hun eigen gemeente te wil len steunen. We zijn niet ontevreden, de heren Achten en Boots en speciaal de heer Peters, hebben in het verleden getoond, de belangen van deze gehele kieskring op juiste en doeltreffende wijze te kunnen behartigen, terwijl we in de heer Emonts een waardevolle kracht bijkrijgen en mocht deze lijst zo blijven, dan zal deze kring met dit „viertal" goed af zijn. En daar gaat het per slot toch maar oml Over het gebeurde te Ottersum, waar oproepbiljetten werden rond gezonden, waarop een viertal candidaten reeds waren aangestreept werd besloten, dat dit op de uitslag geen invloed zou hebben. Het Statenkringbestuur spreekt zy'n ernstige afkeuring uit over het gebeurde. Uit de controle bleek, dat dit door bepaalde bestuursleden was gebeurd waarvan de voorzitter niets bekend was. Woensdag herdacht de plaatselijke afdeling van de K.A.B. het 50 jarig bestaan van de Limburgse K.A.B. en het 25-jarig bestaan van de grote Centrale. De dag werd begonnen met een gezamenlijke H. Mis, waarbij de Kajotters onder leiding van hun cul turele leider Hartman, gezangen ten gehore brachten, 's Avonds volgde de druk bezochte jaarvergadering in het Lu*or-Theater, dat voor deze ge legenheid aardig was versierd en waar om goed half acht geen man meer in kon. De plaatselyke K.A.B. De voorzitter opende de vergadering, nadat de Kajolters het strijdlied van de K.A.B. ten gehore hadden gebracht en een kleine voordracht hadden ge houden. In zyn openingswoord wees de Voorzitter nogmaals en ten overvloede op de plicht van iedere arbeider om lid te zyn van zyn standsorganisatie, die op zulk een voortreffelijke wyze de belangen van de arbeider en zyn gezin verdedigd en behartigd. Vooral in deze zware ty'd is het de plicht om mee te werken en ir. dit verband hoopte spreker, dat de nieuwe P.B.Oi middelen zou vinden voor hen, die wel willen profiteren van het werk; maar niet bereid zyn daar offers voor te brengen. Sprekende over de problemen van deze tijd, in deze plaats, wees spreker allereerst op de weer toenemende werkloosheid. Boeren worden vaklui, soldaten komen uit ïndië terug, ter wijl er al een overschot aan arbeids krachten is en spreker vroeg zich bezorgd af, waar we dan heen moeten. Hij drong aan alle krachten in te spannen voor industrialisatie, vooral in Venray. Spreker besefte, dat hiervoor on telbare moeilijkheden oprezen, o.a. het kapitaal, maar er zal een oplossing gevonden moeten worden. En dit zal ook moeten gebeuren voor het wo ningprobleem. Nog te veel zijn er die hun plicht als katholiek niet kennen, maar met een groot huis zitten, waar van zy niets aan een evenmens willen afstaan. De talrijke zedelijke ongees telijke g6varen, die dit probleem met zich brengen, dringen om een op lossing. Met vreugde constateerde spreker, dat de spaarzin van de arbeiders weer aangroeide, blijkens de cijfers van de Spaarbank, hy verwachte dan ook, dat deze stijging in de toekomst zich door zou zetten. Ook het werk van Herwonnen Levenskracht memoreerde hij dank baar, alsmede de oprichting van de sociale school. Dankbaar was spreker voor de samenwerking met de andere stands organisaties en hy hoopte, dat de K.A.B. in Venray ook in komende jaar zal groeien en bloeien. De rykdom yan de K.A.B. heer Jan Maenen, de Limburgse Bondsvoorzitter, kreeg dan 't woord en hield een gloedvol betoog over de rijkdom van de K.A.B. Deze heeft haar taak opgedragen gekregen bij het Bisschoppelijk schrijven van 1916, waarin de Ned. Bisschoppen letterlijk zeiden, dat de Katholieke Arbeiders beweging alle belangen rechtstreeks of on-rechtstreeks moest behartigen van de arbeidersstand. Zowel op gods- dienstig-zedelyk, op geestelijk-cultu reel, als op sociaal-economisch, hy giënisch en charitatief terrein. De K.A.B. omvat dus als het ware het hole leven van de arbeiders, dus ook van zyn gezin, van zyn vrouw, zyn kinderen, zy is in de ware zin van het woord oen gezinsvereniging, daarop zyn al haar diensten, organen en instellingen ingericht. Het lidmaatschap van de man geldt als lidmaatschap voor 't gehele gezin. Nu is het zo, dat de Katholieke Vakbewegingen de K.A.B. voor een deel het werk uit handen genomen hebben en wel op sociaal-economisch terrein. Deze specifieke belangen woiden door de vakcentrales behartigd, zy zorgen voor een rechtvaardig loon, voor goede sociale voorzieningen, kortom zy zorgt voor betere arbeids toestanden, arbeidsverhoudingen en regeliogen. De grote taak van de K.A.B. is dus mede hierdoor buiten het bedrijf en vak komen liggen, zy beweegt zich op de verschillende terreinen van het maatschappelijk leven. En dat doet zy met een rykdom van instel lingen, diensten en organen, als geen andere standsorganisatie bieden kan. Zy volgt de arbeider van de wieg tot het graf. Haar grootste taak ligt op het godsdienstig-zedelyk gebied. Al is zy geen kerkelijke instelling en wordt zij geleid door katholieke leken, die ook de verantwoordelijkheid hebben, de K.A.B. heeft echter ingezien, dat het ideaal van een gelukkige en wel varende arbeidersstand nooit bereikt kan worden, indien de arbeider geen geestelijk hoogstaande mens is. Want dan alleen kan hij gelukkig zyn. De KAB bevordert dus welbewust het lidmaatschap van kerkelijke organi saties. Zy zorgt voor verdiepings- en recolectiedagen, heeft een retraite- fonds gesticht, waardoor elke arbeider die op retraite gaat, een brydrage van f 3 of fs krijgt. Dit geldt ook voor de Kajotters, terwijl voor de vrouwen binnenkort dezelfde regeling zal wor den aangenomen. Verder heeft zy Herwonnen Le venskracht, dat de gelden opbrengt voor de tbc-lyders, waarvoor boven dien het Sanatorium Berg en Bosch is voor ingericht. Pas geleden is opgericht naast Zonnenhaard in Doorn, 't Mgr. Poels oord te Heythuizen, waar arbeiders vrouwen een prachtig rustoord krygen om weer op verhaal te komen. Ver- der 't centraal Ziekenfonds met meer dan ïoo.ooo leden, verplicht zowel als vrijwillig, terwijl binnenkort een aparte ziekenhuis- en operatiekosten- verzekering in 't leven geroepen zal worden, voor hen, die hierby niet zijn aangesloten. Met trots noemde hi, de Coop. Le- vensverz. Concordia, met een reserve van f 1-40.ooo.ooo; brandass'urantie, centrale spaarbank en spaarfondsen geven de arbeider gelegenheid het risico te verkleinen en spaarzin te wekken. De solidariteitsdienst helpt ieder jaar honderden gezinnen van de volslagen ondergang, terwijl de klein- veecentrale voor al te grote risico's vrijwaart. Tenslotte nog de overlij densuitkering, waarbij iedere arbeider recht heeft bij het overlijden van man of vrouw op f 50 of f 30. Voor de geestelijke verheffing van de arbeidersstand heeft de K.A.B. haar ontwikkelingsavonden ingesteld en haar leiderscursussen. Zy kent de Sociale Scholen en de Piusclubs. Mede door haar is de bekende Sociale Studie week opgericht. Het bondsblad en de verschillende vakbladen geven een zo groot mo gelijke voorlichting en een verhoging van het geestelijk peil. Het is van het allergrootste belang, dat de arbeiders deze cursussen zoveel mogelijk volgen, dat zij hun vak bladen bestuderen, want dan alleen kan de K.A.B. mee in de grote ont wikkeling op ieder gebied. Voor de culturele ontwikkeling kent de K.A.B. haar muziek- en zang-, en toneel- en filmavonden en wydt zij een grote aandacht aan een juiste vacantiebesteding. Op Sociaal terrein kent zij talryke instellingen, die prachtig werk verrichten. Zo is er het bureau van Rechts bijstand, waar in Limburg alleen al in het afgelopen jaar meer dan sooo arbeiders gebruik van hebben gemaakt en dat meer dan f 300.000,- terug gevorderd heeft voor haar mensen. Zy kent 't Priesterstudiefonds,waar door in samenwerking met andere standsorganisaties, meer dan 500 priesterstudenten iedere maand een uitkering krygen van 50—200 gulden per maand. Meer dan f 40.000,—wor den hiei voor ieder jaar uitgekeerd. "We kenuen het Dr. Poelsfonds, waardoor aan begaafde arbeiders kinderen studietQelagen worden ver strekt voor het volgen van hogere studies. We kennen het Psychologisch in stituut, dat in samenwerking met de andere standsorganisaties is opgericht hier in Limburg en dat test voor school- en beroepskeu«e, tegen sterk gereduceerde pry zen. Zo wordt gezorgd, dat de ouders de best mogelyke inlichtingen krygen voor het welzy'n van hun kinderen. Binnenkort zal ook zitting worden gehouden in Venray en spreker hoopte, dat velen de weg zullen vinden naar deze prachtige instelling. 50 jaren strijd, ploeteren en hard werken hebben dit alles opgebouwd, hebben van de kleine spruit een machtige boom gemaakt. Als een rots in de branding staat de KABdankbaar voor wat bereikt is. Wat in samenwerking te bereiken is, dat is de les van deze 50 jaren, een les, die in alle opzichten geldt voor de toekomst. Jaarverslagen Na dit interresant betoog van de heer Maenen, kwamen de diverse afdelingen der K.A.B. aan het woord om verslag uit te brengen over het afgelopen jaar. Zo vertelde de secretaris in een wel byzonder kort verslag, dat de K.A.B. in Venray 685 leden telt op dit ogenblik. De penningmeester deelde mede, dat er dit jaar f 1689.31 was binnengekomen, maar f 1485.04 was uitgegaan, zodat er een batig saldo van f 204.27 op de spaarbank kon worden bijgeschreven. Het Pries terstudiefonds wist met veel kunst en vliegwerk f 610.57 bijeen te krygen evenals Herwonnen Levenskracht d; t f 3159.56 byeenzamelde. By de Spaarkas was er een klein overschot aan inleggingen, terwyl de kleinvee-centrale weinig schade te dekken had. De Solidariteitsdienst verleende in 75 gezinnen 238Vs dag gezinshulp, terwyl zy aan steun uit gaf f 2127.72. De Culturele dienst organiseerde 1 filmavond, 4 toneeluit voeringen, het St. N icolaasfeest en 4 ontwikkelingsavonden, waarop o.m. de wet op wachtgeld en werkeloos heidsverzekering en de P.B.O. werden besproken. Bovendien werd begonnen met de sociale cursus waar 42 men sen aan deelnemen. Plannen worden ontworpen voor een reisvereniging en voor muziek en zanggezelschap. De aalmoezenier sprak' nog een kort woord, waarin hy de arbeiders er op wees dat ook zy de verant woordelijkheid hebben voor een Chris telijke maatschappij en dat ieder in huis op hun werk, kortom in zyn gehele leven Christus voorop moet stellen. Nadat M. Ewals de keukenuitzet gewonnen had, die de Solidariteits dienst had verloot ging men over tot het kiezen van aftredende en nieuwe bestuursleden. De uitslag der stemming was: W. Selder 185, J. van Goch 176, M. van Houdt 168, P. Kusters 158 en H. Dommeck 157 stemmen. De voorzitter bedankte de scheiden de loden Joh. van Gerven, (die meer dan 20 jaren secretaris* was), A. van Soest en Fr. Hendriks. By de rondvraag werd nog eens aangespoord tot deelneming aan de retraites. Ook bleek, dat verplegers als „verspreid" lid in de K.A.B.-ge meenschap kunnen worden opgeno men. Na vertoning van de film Ridder zonder vrees, ging de vergadering tegen half één uiteen, tot in Mei— Juni, wanneer het bestuur 't weer eens wil proberen 0111 een vergadering te houden. Ja, mannen, dat is me de vorige keer toch wel tegengevallen. Neen, ik ben niet by U in de kamer ge weest toen U zat met de krant in Uw hand, maar daarom kan ik het toch wel weten t Hoe is het gegaan, ondanks de waarschuwing van de eerste regels Hé, voor de „mannen van Venray". Gauw.... lezen. Wat!? O, retraite, my niet gezien hoor en floep uw ogen gingen naar een andere kolom. Maar nu zou ik U eens een vraag willen stellen: Hoeveel denkt u, dat er van Horst zich opgegeven hebben voor een Horster retraite. Niet 10, niet 20, maar HONDERD TWEE EN ZEVENTIG Zo en nu U Kom nu eens over de brug en zet alle vooroordelen eens opzij. Ben je nou helemaal. Welke MAN schrikt terug voor een retraite Pak pen en papier en geef je op. Loop de deur even uit en ga je aan melden. Wie wint Wie wordt kampioen: Horst of Venray Hier moeten we zeker MEER CANDI DATEN hebben De datum weet u. Van 28 April- 1 Mei. Alléén Venrayse mannen. Opgeven voor 1 April Wie Alle mannen van 20 tot ruim 50 jaar. Gehuwd en ongehuwd. Denk nu niet: Ik ben gehuwd, wat heb ik aan die preken, waar onge- huwden by zitten. In Venlo wordt wel een schifting gemaakt met elke groep aparte conferenties, Voor elck wat wils. U weet nog by wie opgeven. By het bestuur van de standsorganisa ties. Voetballers, leden van harmo nie-, fanfare- en zanggezelschappen kunnen dat ook bij hun bestuur doen. Die geven het wel door. En stel niet uit tot morgen, wat ge heden nog kunt doen DE KLOKKELUIER. ,,Nou motte ut mes nie ien ut verreke laote stèke". Wat is dat nu Bent U verkeerd aangesloten Het is geen slachtmaand Of zijn wij verkeerd aangesloten, dat we de Negen Dinsdagen houden ter ere van Antonius met het verreke. Antonius van Padua, U bent toch die Antonius met de vele wonderen. En staan zoveel Antoniussen in het telefoonboek. K.O.O. Sint Petrus. Patroon van Venray, kijk eens even na. We moeten Antonius hebben met het wonder van dien ezel. Men senvriend, ik geloof, dat we verkeerd zijn aangesloten. Weer hetzelfde geluid door de telefoon: ,,Nou motte nie ut mes ien ut verreke laote stèke". Met Antonius van Padua 111 Ja 1 1 I Maar wat bedoelt U daar nu mee Venrayse vereerder en vereerster, weet gij dat niet Kende die uitdrukkingSniet Dan moet je even lezen: Voor jaren terug was er een Venrayse jongen aan het studeren. Maar toen hij goed en we! aan de gang was, legde hij zijn studie er neer en de verontwaardigde moeder gaf hem toen dat kernachtige ant woord. Juist, dat wilde ik op Uw Noveen toepassen. Nu moet U er niet mee ophouden, Nee. niet dat ik onte vreden ben. Integendeel, het groeit en blijft groeien. Mensen en intenties, maar ik wil dit geven als een aansporing. Want nog steeds blijft staan: NEGEN ACHTEREENVOLGENDE DINS- DAGEF enz, Volharden. Vasthouden. Vijf Dinsdagen zijn al voorbij. Nog vier moeten er komen. We gaan al aan het aftel len. En al wordt het weer mooier en al kunt ge 's avonds ook langer werken in je^tuin^en'erf. Vier Dinsdagen reken ik op jou. Antonius, ik heb nog één vraag; ik hoor nu zoveel over U vertellen in de Noveen, zou ik ook niet eens iets over U kun nen lezen. Ik wil er wel eens wat meer van weten. A maar weet U *Ian niet, dat er iets bestaat Heel bekend ook. Bestaat al jaren. Heeft gelijk ook betrekking op de missie, dat herinnert me altijd weer aan mijn eerste reis als minder broeder naar Marokko. Dat boekje heet naar mij: Antoniusboekje. Iedere maand verschijnt het. Als je dat wilt hebben, doe dan maar even een envelop met uw naam in de brievenbus van het kloosrer en het boekje komt in uw bus. Dank U wel, Antonius, tot Dinsdagavond half acht. Titel: STENEN VAN GELUK. Ik wil ook wel zo'n steen hebben. Het Bestuur van Venray's Mannen koor is volop bezig de nodige voor bereidingen te treffen voor de her denking van het 40jarig bestaans- feest dezer vereniging. Op Donderdag is Mei (Hemelvaarts dag) zal het zgn. jubeljaar geopend worden met een groot openings concert, waarby de bekende sopraan- solistb Jo Emmink haar medewerking o.m. zal verlenen. Voor dit concert bestaat ook buiten Venray reeds grote belang stelling, daar deze soliste, o.a. door haar optreden voor de K.R.O. by de zangliefhebbers zeer geliefd is. Op 13 Augustus (Nakermis-Zondag) is het grote Nationale Zangconcours, waarvoor reeds verschillende inschrij vingen binnen zyn en waaraan zeer waarschijnlijk nog een aparte Zang dag vooraf gaat. Op 15 Aug. (Maria-Hemelvaart) wordt het jubeljaar gesloten met een groot nationaal Festival, waar op zowel vocaal als instrumentaal gebied, het neusje van de zalm zal optreden. De welbekende Harmonie van Grevenbicht zal met een groots gala concert besluiten. Dit zyn reeds enkele punten, maar bedriegen de voortekenen niet, dan zal nog meer schoons geboden wor den en zal Venray in 1950 in de belangstelling staan van geheel zang en muziekminnend Noord-Limburg en Oost-Brabant. Oorlogstuig blijft gevaar voor de bevolking HUIS-AAN-HUIS-ACTIE VAN HULPVERLENINGSDIENST IN BRABANT EN LIMBURG Nog steeds is het door de legers achtergelaten en over het gehele land verspreide oorlogstuig een groot ge vaar voor de bevolking. De hulpver leningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken doet al het mogelyke om dit gevaar te verklei nen. Zo ruimde hy in het afgelopen jaar niet minder dan oo.ooo granaten 5000 landmijnen, 5000 kg. springstof fen, 45.000 kg kleine munitie, 20.000 handgranaten en 1.2000 bommen, variërende van 50 tot 2000 kg. op. Deze hoeveelheid, hoewel nog zeer aanzienlyk, is minder groot dan die welke in 1948 werd opgeruimd. Hel aantal meldingen en opruimingen vertoonde echter in het afgelopen jaar een s'erke stijging. Dit betekent echter niet, dat het publiek voorzichtiger is geworden met de munitie en het andere oorlogs tuig, dat als souvenirs wordt bewaard. De situatie is nog steeds zo, dat men zich eerst nadat er ongelukken zyn gebeurd, van granaten en springstof fen gaat ontdoen. Dikwijls komt het voor, dat van granaathulzen e.d. huis houdelijke voorwerpen zyn gemaakt. Men durft de politie of de hulpver leningsdienst dan aist te vragen dezs voorwerpen op de aanwezigheid van springstoffen te onderzoeken uit vrees, dat zy in beslag genomen zullen worden. Voor deze vrees be staat echter geen enkele aanleiding. De hulpverleningsdienst komt in dergelijke gevallen op verzoek gaarne langs. De voorwerpen worden niet in beslag genomen. Een verzoek om de voorwerpen te controlen wordt meer malen achterwege gelaten, omdat een zoon, die soldaat of by de politie is, er geen springstof in heeft ontdekt. Het oordeel van dergelijke „quasi- deskundigen" heeft echter reeds enkele malen een ongeluk met dode lijke afloop ten gevolge gehad. RAMP VOORKOMEN Gewaarschuwd moet verder worden voor de levensgevaarlijke practyken van kleine opkopers, die koperen granaathulzen en ander oorlogsmate riaal onderhands verkopen aan giete rijen en handelaren in metalen. In Amsterdam kon onlangs een ramp voorkomen worden, toen in een party van 40.000 kg. schroot enige tonnen springstof werden ontdekt. De hulpverleningsdienst zal dit voorjaar in de voormalige frontge bieden van '44-'45 in Noord-Brabant en Limburg in samenwerking met de politie een huis-aan-huisactiebeginnen om nogmaals te proberen het achter gehouden gevaarlijke oorlogstuig op te ruimen. Verwacht wordt dat het publiek in eigen belang all6 huipaan deze actie zal verlenen. De omstan- nigheid, dat dertien man van de hulpverleningsdienst door het oprui men het leven hebben verloren, zou voor het publiek een omstandigheid te meer kunnen zyn om medewerking te verlenen. Naar gelang de bevolking mede werkt, zal de hulpverleningsdienst die thans nog 56 man telt, verdeeld ovei IJmuiden, Grypskerke, Oostburg, Tilburg, Venlo, Nijmegen en Arnhem geliquideerd kunnen worden. Vogelpest in Brabant. In Eindhoven en Geldrop zijn ge vallen van vogelpest ontdekt. Dit werd officieel bekend gemaakt door de burgemeesters van deze ge meenten. Zy hebben met bet oog op het grote gevaar, dat de ziekte ver spreidt wordt, de houders van pluim vee en vogels, die ziekteverschijnselen waarnemen, verplicht daarvan onmiddellijk kennis te geven. Een verbod is afgekondigd tegen het vervoeren en verhandelen van zieke of verdachte dieren. Bovendien is de raad gegeven om voorlopig in het geheel geen pluim vee of vogels te kopen van onbe kenden. Op de bedrijven, die door vogelpest zyn aangetast, wordt de pluimvee stapel afgemaakt en verbrand en de bedrijven zelf worden geïsoleerd. Verder ie in het Zuiden van het land een verbod afgekondig d tegen het vervoer van pluimvee en ver pakkingsmateriaal en de sluiting van markten en tentoonstellingen. Ook in Limburg hebben zich reeds enkele gevallen van deze gevaarlijke en gevreesde ziekte voorgedaan.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1