Voor de MANNEN van VENRAY! R.K. Mannen, Stille Omgang GEEN APRIL MOP. Ja mannen, daar moet U eens even gaan zitten met Peel en Maas in Uw hand en rustig dit stukje gaan lezen. Neen niet overslaan. Maar LEZEN! Weet U dat de Paus (ho, over de Paus, dat lees ik een andere koor wel eens. NEEN ga nu even door), weet U, dat de Paus zijn wens te kennen heeft gegeven aan alle Katholieken, dat ze in dit Heilig Jaar een retraite zouden maken. (O weeHeilig Jaar..., retraite... Ja hou die krant nu even vast en lees door We zyn in het H. Jaar en nu komen we voor die retraite. Een retraite voor U. U hebt natuurlyk erg veel schrik voor zo'n retraite en dat komt omdat U niet weet wat dat is. U denkt: geweldige preken en drie dagen niet spreken; en je zit in een retraitehuis, dus laat de sigaret maar thuis; Dat kost geld, on daar' ben ik niet op gesteld; Ik ben de ty'd kwijt en je zult zien dat mijn Zondag er ook onder lijdt; Neen, niets te doen, tabee, tracteer daar maar een ander mee. Nu, ik zal U wel dit vertellen (eerlijk, geen letter van overdreven) ik hob nog nooit een mens ontmoet, die, nadat hij een retraite meege maakt had, zei: „Had ik dat maar niet gedaan", maar integendeel heb ik steeds gehoord: „Ffc'n dat ik ben gegaan" En nu U Van 28 April-1 Mei is er voor de mannen van Venray retraite te Venlo. Vlak naast de deur. Een retraite alleen voor Roodse mannen. Geen vreemden erbij. Wil je het nu nog mooier hebben. Eigen volk. Goede bekenden. De kaartclub bij elkaar, de billartclub, de voetbalclub en noem maar op. Laat U dat overslaan?? Voorbijgaan U weet de datum. Geef U op. NU AL. Voor 1 April moet U zich op gegeven hebben. Neen het is geen Aprilmop. Geeft U op. Anders hebt U een strop. Zet a'le bezwaren uit Uw kop. Bii wie opgeven By het bestuur van de Standsorganisaties. Leden van Zangkoor, Harmonie en voetbal kunnen dat ook doen bij hun bestuur. Stel niet uit tot morgen wat U heden doen kunt. In I960 voor iedereen een woning MINISTER IN 'T VELD OVER DE WEDEROPBOUW Het verband tussen de materiele en de geestelijke wederopbouw is wederkerig. Bevordering van een zo snel mogelijk tempo van de woningbouw is een voorwaarde voor de verbetering van onze geestelijke gezondheid. Maar an derzijds is deze materiële opbouw uitsluitend te bereiken door een geestelijk gezond volk. Zo zei de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, toen hij voor leden der fede ratie van personeelsverenigingen in Amsterdam een lezing hield over het onderwerp Wederopbouw in mate riöle en geestelijke zin". Om zijn gehoor te tonen hoeveel er op beider gebied reeds gedaan is, riep de minister de toestand van ons land in Mei 1045 in herinnering. Geen land in West Europa was er toen zo ellendig aan toe als Neder land. Het Marshallplan heeft ons een eind geholpen, doch na 1952 zullen wij ons zelf moeten helpen. Dan zul len wij het lek in onze betalings balans moeten hebben gestopt. Er zijn twee middelen om het lek te stoppen. Of wij moeten ons inko men vergroten door harder te werken en wij zullen daarby rekening moeten houden met de voortdurende groei van onze bevolking of wy zullen terug moeten vallen op een lager levensniveau. Harder werken betekent industrialisatie, industrial! satie betekent investering. Verwaar lozen wy dit, dan zal dat leiden tot permanente en groeiende werkloos heid. De groeiende bevolking eist woning en scholenbouw in een snel tempo In dit verband maakte de minister twee opmerkingen, namelijk dat ten eerste het bouwprogramma nu be hooi lijk kan worden uitgevoerd en ten tweede, dat de wederopbouw bijna éón jaar op het programma voor is. Er is nog een tekort van 250000 woningen, maar met passen en meten kan voor alle gezinnen in i960 een woning gereed zyn, zo zeide minister In *t Veld. Tamelyk ernstig noemde hy de toostand in Amsterdam, waar de hoge bouwkosten een struikelblok vormen. In dit verband sprak de minister van de nadelige invloed van de E.V.C. op de Amsterdamee bouwvakarbeiders. De geest geestelijke opbouw speelt hier een belangrijke rol. Een geest moet worden aangekweekt van ..Mouwen opstropen, schouders eron der en aanpakken" en die geest miste de minister by de Amsteidamse bouwvakarbeiders, redenen waarom er aannemers zijn, die liever niet in Amsterdam bouwen. De minister achtte het tenslotte van groot helar.g, dat West-Europa een hechte economische en culturele eenheid wordt. Goedkoper bonwen. Den Haag heeft bevolen, dat de kubieke meterprys voor nieuwbouw en herbouwgevallen moet verlaagd worden met f 1.50. Als dat zo door gaat bereiken we nog een keer de tyd, dat de huizen weer aan voor oorlogse pry'zen komen. 5 pet. regeling ook voor onden van dagen. De Tweede Kamer heeft deze week de ouden van dagen eens extra i»o- dacht door te beslissen, dat zy die ouderdomsrente genieten, in 't ver volg 5 pet. meer uitgekeerd krijgen, met een minimum van f 2 voor de gehuwden en f 1 voor ongehuwden. 8900 militairen met verlof Op 15 Maart a.s., zo deelde de Minister mede, zullen byna 0000 soldaten van de lichting 1049 met groot verlof gaan. Dit zyn grotendeels de mensen, die behoren tot de eerste lichting 1949, uitgezonderd luchtmacht en diegenen welke in opleiding zyn voor onderofficier of kader. Ook van do tweede lichting 1949 vertrekken er, maar niet in die mate. neemt deel aan de 25-26 Maart Allen mee naar Amsterdam, den Christus Eucharisticus ter ere Electrificatie van de spoorlijn Roermond—Nijmegen. Deze week deelden de Ned. Spoor wegen mede, dat de spoorlijn Roer mond Nijmegen zal geëlectrificeerd worden, als de verbindingen tussen het Noorden en Westen gereed zyn. Dat wil zoveel zeggen, alsdat we op de lange baan zyn geschoven en dat het nog wel enkele jaren duren zal, voordat we in onze electrische mogen stappen. Tegen die tyd zal er wel wat ver sleten materiaal over zyn in het Westen, dat leent zich hier ook veel beter voorl Jeudig bediende stal f3400,— De Venlose politie is er in geslaagd opheldering te brengen in een dief stal in de nacht van 1 op 2 Februari, gepleegd by het kantoor van de Caltex te Venlo. Gearresteerd is de 18-jarige kantoor bediende G., die bekend heeft, dat hy die middag gezien heeft, dat men de sleutel in de brandkast had laten steken, 's Avonds ishy door het W C.- raampje naar binnen geklommen, waarna hy met het in de brandkast aanwezige geld (f 3400,—) is ver dwenen. Hy leefde er royaal van en heeft voor f 1300,— opgemaakt. Het resterende bedrag, dat hy ergens ver borgen had, is inmiddels terug ge vonden. Relletjes in de Tweede Kamer. Naar aanleiding van de behandeling van het wetsontwerp tot wederzijdse hulpverlening tussen de Verenigde Staten van Amerika en Nederland, is het Woensdag tot een flinke rel gekomen in de Tweede Kamer. Een rel, die kennelijk was opgezet door de communisten en die niet eerder eindigde dan met de verwij dering van het hoofd der comm. fractie Wagenaar uit de zitting. Minister Drees heeft de heren in zyn antwoord op de verschillende goedkeurende verklaringen nog eens duidelijk aan hun verstand gebracht, dat een dergelijke overeenkomst geheel niet nodig was, als Vadertje Stalin achter het yzeren gordijn niet koortsachtig zyn best deed om de wereld voor de derde maal in een eeuw de oorlog in te jagen. Groninger globe-trotter weer naar Rome. Zo'n wandeltocht naar Rome in het Heilig Jaar schynt grote bekoring te hebben. Nauwelijks is de Gronin ger W. M. Stempher terug van zyn reis naar Rome door de Zwitserse Alpen, of hy beraamt al weer plannen nogmaals deze tocht te ondernemen. In April of begin Mei zal hij weer van Groningen vertrekken om „een wandeling naar Rome" te maken, ditmaal via de Rivièra. De heer M. Zijlstra die de vorige Rometocht heeft meegemaakt, zal ditmaal niet van de party zyn, hy gaat n.l. intus sen emigreren naar Australië. 4Yat moet een hnisyrouw in Iudonesië zoal betalen? Voor 1 kg. varkensvlees f 15.—, een kg. bielstuk f8.—, voor een kippenei f 0.50, 1 kg. zout f 0.65, 1 pak lucifers f3.—, 1 kg. suiker f2.80, 1 Kg. margarine f 3.65, 1 kg. aardappelen f 2.70. Vroeger dacht men alty'd, dat jein Indonesië volop en goedkoop koffie en thee kon kopen. Maar je drinkt hier maar weinig koffie of thee, want de prijzen zyn te hoog. Wat zou U zeggen als U voor 1 kg. koffie f 15.— moest betalen en voor 1 kg thee f9.— en dat nog wel in het land waar deze producten by wyze van spreken langs de weg groeien. Esskolen vry De Minister van Economische Zaken heeft besloten, de esskolen in de af metingen: stukken, 0, 1, 2 en 3 met ingang van 1 Maart buiten de rant soenering te brengen. Anthraciet eierbriketten zyn dus met ingang van bovengenoemde datum de enige huisbrandsoorten, welke nog zyn gerantsoeneerd. Rewys van Nederlanderschap voldoende Met ingang van 1 April zullen Ne derlanders weer als voorheen op ver toon van een bewijs van Nederlander schap kunnen worden toegelaten in België en Luxemburg. De Nederlandse regering heeft in middels dan ook besloten met ingang van deze datum dit bewijs als reis- papier weder in te voeren. De regering heeft tevens de wen selijkheid uitgesproken voor een be wijs van Nederlanderschap niet meer dan fs.- aan leges ten bate van de gemeentekas te vorderen. De bewijzen zullen een geldigheids duur hebben van 5 jaren, te rekenen van de dagtekening der afgifte. Westerlings droom ten einde Zondagmorgen werd oud-Kapitein Westerling, wien het in Indonesië blijkbaar te warm is geworden, te Singapore gearresteerd. Waarschijnlijk is hy met een vliegboot van de Ne derlandse Marine gevlucht, waarbij hij door hoge Nederlandse officieren werd geholpen. Minister van Maarseveen verklaarde zich verheugd over deze arrestatie, tengevolge waarvan een haard van onrust is uitgeroeid. Jammer is het, dat vele in den lande het slachtoffer zijn geworden van deze opstandige beweging van hravour en onkunde. „OPSPORINGSAMBTENAAR,, GEARRESTEERD Dezer dagen is in den Haag gear resteerd L. v.d. B., een betaalde agent van de onlangs ontbonden particu liere inlichtingendienst „Stichting opleiding arbeidskrachten Nederland" Van B. een figuur uit het verzet, was een van de medewerkers van het onlangs gearresteerde en weer vrijgelaten ex-hoofd van de Rotter damse P.O.D., T. Elsinga. Bij de arrestatie van E., die de leidende figuur is geweest van bo ven vermelde part. inlichtingendienst, zyn omvangrijke dossiers en aante keningen gevonden, waardoor de politie een byra volledig beeld heeft gekregen van het doen en laten van deze particuliere inlichtingendienst. Daaruit schynt ook gebleken te zyn, dat van B. vermoedelijk door zich uit te geven als vertegenwoordi ger van een officiële dienst, vertrou welijke inlichtingen aan ambtenaren zou hebben ontfutseld. By een huis zoeking ten huize van B., zouden verder verschillende dossiers zyn aangetroffen. Onder de topfiguren van „de Stich ting oplpjding arbeidskrachten Ne derland" heerst grote verontwaardi ying over het gebrek aan discipline by verschillende agenten, die alle strikte orders zouden hebben ont vangen om geen onwettige middelen te gebruiken en in geen geval dossiers aan te leggen of aantekeningen te bewaren. S.V.V.-nieuws Na de tamelijk hopeloze wedstrijd tegen Wit Zwart, was het spel dat we Zondag j.l. tegen Arcen zagen van het eerste elftal, werkelijk weer het oude. Niet, dat er geen fouten gemaakt werden, in onze achterhoede rammelde het soms nogal flink, maar er zat spirit in en uit alles bleek, dat men Arcen wou laten zien, dat het ook anders kan en moet, als in de wed strijd in Arcen zelf. We zagen weer het flitsende spel over de vleugels, wat ons de nodige goals heeft opgeleverd en dat naar meer doet smaken. Kortom, het was Zondag weer een aardige wedstrijd, waaruit nog eens ten overvloede bleek, dat Venray kan als ze maar wil. We verwachten dan ook Zondag hetzelfde spel te zien in Velden tegen I.V.O.. dat nog altijd voor Venray een gevaarlijke ploeg is geweest. Houdt het spel oper. dan gaat het best, mits men blijft werken tot de laatste mir.uut. Het tweede gaat Zondag naar Venl. Boys en zal ook haar beste beentje moeten voor zetten om de punten binnen te halen. Het derde speelt hier tegen de Swolgense Boys. S .V. en vooral de jeugd van S.V.V. heeft deze week een zwaar verlies geleden door het vertrek van Gerrit Noordman naar Leiden. Gerrit die 11a de bevrijding de jeugd weer heeft opgebouwd laat een leegte achter, die èn door de club èn door de jeugd hard wordt gevoeld. Geheel zyn hart, zyn liefhebberij en zyn gehele persoon ging uit naar het jeugdwerk onder de voetballers en geen moeite was hem te groot om daarvoor alles gedaan te krijgen. In deze tyd, nu men practisch kan spreken van een jeugdleiders-probleem was hij een pracht voorbeeld van het vele goede wat een jeugdleider be reiken kan met zyn jongens. De jeugd van S.V.V. zal Gerrit niet gauw vergetan, wat ook wel bleek uit het spontane afscheid, dat hem werd bereid. Van officiële zijde werd bericht ontvangen, dat de wedstrijd Boxmeer— S.V.V. overgespeeld moet worden en wel te Venray. Jeugd-voetbal Ai won Zondag verdiend van Horst A2 en staat nu weer bovenaan op de ranglijst. Zoals verwacht werd verloor A2 Zondag van Horst Ai. Toch mag het resultaat bevredigend genoemd worden, daar Horst slechts 2 keer kon doelpunten. De wedstrijden voor de B-elftallen werden afgelast. Het programma voor a.s. Zondag wordt nog nader bekend gemaakt. Op de lemen baan Zondag j.l. werd in Kessel, onder oondsleiding, de eerste wedstrijd in de A klasse gespeeld tussen O.V.V. Kessel en Ons Genot Heide, om het kampioenschap van de Noord-Lim burgse beugelbond. De Heidemannen konden het niet bolwerken onverloren met liefst 7-1. Zondag a.s. komt O.V.V. reeds de returnwedstryd spelen aan de Heide. Hier zal Ons Genot flink moeten aan pakken en alle partyen moeten win nen, willen zy de kampioenstitel en bondsbeker in Venray houden. „Houdt de slager goed vast, mannen 1" Aanvang 4 uur, te beginnen met nummer 4. Eveneens speelde Zondag j.l. De Treffers, Maasbree tegen De Knippers, Melderslo voor het kampioenschap N.L.B.B. in de B-klasse. De Knippers wisten het goed te doen en knipten een 5—3 overwinning. Ook in Melderslo zal Zondag a.s. de returnwedstryd gespeeld worden. Hier verwachten we een overwin ning voor De Knippers, die hun beste kans voor de kampioenstitel en beker zeker met voorbij zullen laten gaan. Op 19 Maart zal de algemene jaar vergadering vd. N.L B.B plaats vinden, zoals andere jaren in Melderslo, waar op de komende concours datumszullen worden bekend gemaakt, en de nog verdere agendapunten besproken zul len worden. NA AR TILLEMANS Technisch Installatiebureau Eindstraat 2 VENRAY Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Charles Ruysstraat 5, Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 9 Maart: Consultatiebureau voor Zuige lingen uit de Kerkdorpen. Verplichte Inenting tegen pukken Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op 9 Maart a.s. des namiddags 2 uur in het Consultatiebureau, Mer- seloseweg alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot Kosteloze inenting tegen de pokken voor de kinderen, wonende in de kerkdorpen der ge meente en op 16 Maart a.s. eveneens om 2 uur voor de kinderen, wonende in de kom der gemeente. Bovendien zal voor dit doel nog zitting vv orden gehouden op 16 Maart a.s. in de bijzondere lagere school te Merselo om 3 uur n m., te Heide om 3.20 uur n.m. te Ysselsteyn 3.40 uur en te Veulen 4 uur. Men wordt verzocht precies op tyd aanwezig te zyn. Trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangetekend, moet worden meegebracht. Om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ont vangen het bewijs, dat de inenting met goed gevolg heeft plaats gehad, moeten de kinderen die op o Maart geënt zyn, terugkomen op 23 Maart en die op 16 Maart geënt zyn op 30 Maart, op dezelfde plaats en uur als boven aangegeven. Volgens de Inentingswet moeten ae kinderen, voordat zy de leeftijd van een jaar bereikt hebben, worden g^ënt. De kinderen moeten op de dag der enting 3 maanden oud zijn en gezond. Venray, 2 Maart 1950. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Venray brengen, ter voldoening aan het bepaalde by artikel 18, 2e lid, juncto artikel 16 der Drankwet S 1931 no, 476, ter openbare kennis, dat op Maart 1950 is ingekomen een ver zoek van Coenders, Johannes Jacobus van beroep hotelhouder, wonende te Venray, Paterslaan waaruit blykt, dat hy' volhardt by zyn op 13 April 1938 ingediend verzoek om een ver gunning voor de verkoop van sterke drank in het klein, op welk verzoek toen echter afwijzend moest worden beschikt uitsluitend op grond van de omstandigheid,, dat het wettelijk maximum aantal vergunningen voor Venray was bereikt. Verzoeker wenst thans in aanmer king te komen voor een vergunning voor de café (linker voorkamer) groot 40.48 M2, voor de eetzaal (rechter voorkamer), groot 33.90 M2 on voor de zaal (linker achterkamer), groot 119.13 M2, van het perceel Paterslaan no. i. Binnen .twee weken na de dag tekening dezer bekendmaxing kan eenieder tegen het verlenen der ver gunning schriftelijk bezwaren bij het gemeentebestuur indienen. Venray, Maart 1950 Burgemeester en Wethouders vnd. Mr. A. H. M. JANSSEN, Burgemeester H. VORST, Secretaris. OUDERAVOND K.J.B. Op Zondag 5 Maart a.s. zal er in zaal Wilhelmina s'avonds om 8 uur avond gegeven worden door de verkenners en welpen van Venray. Ongetwijfeld zullen alle ouders en, verdere familieleden, niet alleen van de jongens, die hieraan rechtstreeks hebben medegewerkt, maar van alle jongens, die in de Katholieke Jeugdbeweging zyn opgenomen, blyk van belangstelling tonen door hun aanwezigheid. Op deze avond zal U getoond worden, hoe Uw jongens r.uttig wor den bezig gehouden, en hoe hen in de Jeugdbeweging wordt bijgebracht, datgene, waarin de ouders door ge brek aan tijd, dikwyls tekort schieten. Ouders en belangstellenden, de Jeugdvereniging rekent op Uwe be langstelling. Begrafenis Ond-Bnrgemeester O. van de Loo. Zo bracht Venray j.l. de overleden oud-Burgemeester van Venray zijn laatste groet. Leerlingen van alle scholen gingen de grote lijkstoet vooraf, met het vol ledige personeel van het gemeente huis, afgevaardigden van diverse verenigingen, geestelijkheid en wereld lijke autoriteiten volgden. We zagen in de stoet o.m. Deken Strijkers uit Venlo, de pastoors der kerkdorpen, deputé Peters namens de Commissaris der Koningin, Burge meester en Wethouders alsmede de leden van de gemeenteraad. Burge meesters uit omliggende plaatsen als Wanssum, Sevenum en Horst. Onder klokken gelui werd het stof felijk overschot de St Petrus Banden binnen gedragen, waar de plechtige uitvaartdienst werd opgedragen door de Hoog Eerw. Heer Deken met assistentie van Pater Domitiu's en Kapelaan van Leipsig. Aan het graf werd niet gesproken. Gewestelijke Jeugd- staudsorganisatie. A.s. Zondag 5 Maart zullen de be sturen van de Ka jotters Jonge Stu denten, Jonge Middenstand en Jonge Boeren en Tuinders hun traditionele viermaandelijkse recollectie houden en wol te Castenray. Om 9 uur zal de H. Mis worden opgedragen, waaron der algemene H. Communie, waarna gezamenlijk ontbijt in het Patronaat (boterhammen meebrengen). Daarna zal de recollectie worden voortgezet met een spreekbeurt van Pater Magister Schouten. Laten de besturen van de jeugd- standsorganisatie in het Dekenaat Venray hun taak begrijpen en dit streven naar meer samenwerking en vorming waarderen. Om leiding te kunnen geven moet men ze eerst ontvangen. Mochten er enkele bestuursleden een taak hebben by de groslijststemming, laat men deze plaatsen aanvullen met actieve leden en voltallig verschy'nen, dan zal men zyn taak in de toekomst naar behoren kunnen vervullen. Ir. Ed. Nicolas over het boek Het was een gelukkige gedachte van O. en O. om gedurende de boeken week een van onze vruchtbaarste schrijvers, Ir. Nicolas uit te nodigen eens të komen spreken over de ge boorte van het boek. Het was jammer, dat de zaal niet beter bezet was, maar nu de lijdens meditaties over de radio Dindags- avonds gehouden worden, was dit wel te verwachten. De spreker beschreef dan op hu moristische wyze hoe een boek ont staat en wel speciaal bij de auteur. Het technische gedeelte werd jammer genoeg verwaarloosd. Spreker schetste de vele moeilijk heden die de auteur ondervindt voor dat hy zyn „mededeling aan die massa" tot stand heeft gebracht, welk een moeilijkheden de keuze van het onderwerp met zich brengen en welk een studie, kennis van zaken, be heersing van het onderwerp en het aanvoelen van de lezer nodig is om een geschikte compositie de wereld in te zenden. Spreker was overtuigd, dat ook hiel de kunst do perfectie van het ambacht is en dat het boek voor een klein ge deelte uit inspiratie, maar het grootste gedeelte uit transpiratie bestaat. Na deze gekruide spreekbeurt kon den vragen worden gesteld en de boekenstand van de Fa. Messemaekers worden bezichtigd, waarvan velen gaarne gebruik maakten. Eiervereniging Merselo Uit het jaarverslag dezer vereniging bleek Maandag, dat de omzet in het jaar 1949 bedroeg 2.100.463 eieren met een totaal gewicht van 124.627,28 kg, verpakt in 4 321 kisten. De omzet is tweemaal zo groot als de omzet van 1947. Door de Veiling werd een totaal bedrag van f 284.903,29 aan de afd. uitbetaald. Voor 1 kg eieren waren nodig 16,81 ei en het gewicht bedroeg per stuk 50,33 gram. De gemiddelde pry's van 100 eieren bedroeg f 13,56. Ook werd alhier overgegaan tot oprichting van een plaatselijke afd. van de Pluimveehouders-Bond. Het bestuur werd als volgt gekozenW. Verstraeten, M. J. Emonts, M. van Hoof, H. Muysers en Joh. Arts. OIRLO. Alhier had een gecom bineerde vergadering plaats van de Boerenbond, de eiervereniging Een dracht en andere pluimveehouders om te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeling van de Neder landse Pluimveehoudersbond. Voorzitter G. Classens van de Een dracht opende de bijeenkomst waarna secretaris Duyt de statuten van de nieuwe vereniging voorlas. Tot voorzitter werd gekozen IB. v.d. Sterren, ondervoorzitter B. Janssen, secretaris M. Duyf, H. Voermans en Th. Nelissen, leden. Wet Materiële Oorlogsschade De wet op de Materiële Oorlogs schade is 24 Februari j.l. in werking getreden. Wij hopen, dat de vele be woners van ons gewest een redelijke vergoeding zal worden uitgekeerd. Alles is nu in één Wet en haar uit voeringsvoorschriften geregeld. Iloger beroep, voor reeds eerder behandelde gevallen, welke werden afgewezen of waarbij ae vergoeding te laag is gesteld, is mogelijk binnen 2 maanden. Zoals by de behandeling in de kamers reeds door verschillende leden werd opgemerkt, is de formulering nogal ingewikkeld. De aangekondigde populaire toe lichting, geschreven door Ir. Mr. M. J. van Leeuwen uit Alkmaar, is ge reed, welke h6t mogelijk maakt, dat de Wet ook voor de leek is te be grijpen. Wy juichen dit zeer toe. Nu eens niet iedere Nederlander „wordt geacht" de wet te kennen, maar iedere Nederlander „kent" deze wet. Voor nadere gegevens wordt ver wezen naar de advertentie in dit blad. BURGERLIJKE STAND van 23 Februari t.m. 1 Maart 1050 GEBOREN: Volloborg Jacoba W. P., Langstr. 76 Josten Gerardus J., Overbroek H 9a Buyssen Jacobus J. A. M. van Asten Wilhelmus J. P. Cornelissen Hubertus, Paterslaan 5 ter Heide Andries, Ysselsteyn Janssen Stanislaus P. J., Ziekenhuis Deckers Maria G. J., Leunseweg 13a van Mey'ol Joseph J. G., Leunen K 70 Albers Elisabeth, Veltum L 79b Jenneskens Wilhelmus, Vlakwater- weg N.W. 5 Kujjpers Henriette, Castenray G 32b Kunen Mathias G. H., Oirlo E sa Verstraelen Edmond, Oostsingel nw 10 OVERLEDEN Jans Gertruda, wed. van Weiimans Martinus en van Klaassen Martinus, oud 70 jaren, Hoenderstraat 4 ONDERTROUWD Achten Johannes Gerardus, oud 26 jaren, hoofdvertegenwoordiger, Tege- len en Fleurkens Helena Wilhelmina A., oud 25 jaren, te Venray." GETROUWD Geurljens Martinus H., oud 30 jaren, oppe:man, te Venray en Kempen Petronella J. H., oud 25 jaren, te Grubbenvorst. Lichamelijk gebrekkigeii A.s. Zondag zal Venray in het teken staan van Je oprichting van een afdeling van de Nederlandse R.K. Bond van lichame'yk gebrekkigen St. Lidwina. In alle parochies zal in de voormiddag by de kerk voor dat doel worden gecollecteerd, bovendien zal een auto met geluidsinstallatie rondrijden om de bevolking in te lichten betreffende het doel van deze bond, en om de lichamelijk gebrek kigen aan te sporen zich op te geven als lid. Ook donateurs zyn van harte welkom. Het doel van deze vereniging is de lichamelijk gebrekkigen en invaliden de helpende hand te bieden, zowel op stoffelijk als geestelijk gebied. De Bond is de organisatie van deze lichamelijk gebrekkigen zelf; hij beoogt dus op de eerste plaats onderlinge hulp. Hy wyst hen verder de juiste weg om uit hun moeilijkheden te geraken en helpt hen hun belangen bepleiten bij de diverse instanties. Deze bond is koninklijk goedgekeurd en wordt aanbevolen en geprotegeerd door de bisschoppen. Zorg dat a.s. Zondag de stem van de omroeper niet de stem is van een roepende in een woestijn. VOEDSELBUREAU VENRAY Henseniusplein 16 Telf. 416 Registratiekam-ten. Dezer dagen zyn de registratie-kaarten van Maart de veehouders toegezonden. Deze be staan uit 2 gedeelten a. de eigenlijke registratiekaart in te zenden uiterlijk 8 Maart; b. de varkens registratie-kaart deze dient te worden afgescheurd en be waard en per 16 April op een zitdag of rechtstreeks op het bureau te zyn ingeleverd. Voor verschillende landbouwers is de voordeligste manier per post deze kaarten terug te zenden, gefrankeerd met postzegel volgens brieftarief. Gelegenheid voor inlevering is ook op onderstaande zitdagen Maandag 6 Maart: te Merselo in café Arts van 9—10 uur; te Smakt in café Nellen van 11-12 uur; te Geys- teren in café Baltussen van 1—2 uur; te Wanssum bij de Wed. Weys van 2.30-3.30 uur; to Blitterswyck in café de Zwart van 4-5 uur. Dinsdag 7 Maart: te Heide in café Litjens van 9—10 uur; te Ysselsteyn by A. Fleurkens van 11 12 uur; te Oostrum in café Camps van 1 —2 uur; te Oirlo in café Drabbels van 2.30 3.30 uur; te Castenray in café Kuipers van 4 5 uur. Woensdag 8 Maart: te- Veulen in café var. Gasselt van 9—10 uur; te Leunen in café Martens van 11 12 uur. Op deze zitdagen kunnen ook de aangevraagde teeltvergunningen voor vroege aardappelen worden afgehaa'd. Circulaires Vogelpest. Doormiddel van de pers zal men reeds kennis hebben genomen van de ziekte onder de pluimveestapel die in België en Frankrijk heerst en zeer besmet telijk is. Om alle pluimveehouders voor het grote gevaar dat hierin schuilt, te waarschuwen, werden door het Be- dry fsschap voor Pluimvee een aantal circulaires beschikbaar gesteld, die by de registratie-kaarten zijn ingesloten. Daar de pluimveehouderij voor de rendabiliteit van verreweg de meeste bedrijven in deze streek van grote betekenis is, mag verwacht worden, dat de ir. voornoemde circulaire ge geven wenken in het belang van de pluimveehouders, niet alleen de aan dacht, maar vooral dienovereenkom stig de nodige voorzorgsmaatregelen genomen zullen worden. De Bureauhouder, H. EMONTS. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray breugen hierbij ter openbare kennis, dat door de raad dezer gemeente in zyn openbare vergadering van heden besloten is aan het Bestuur van de R.K. By'z. School te Castenray-Venray de nodige medewerking te verlenen voor het aanschaffen van leermiddelen voor de invoering van een nieuwe methoae Godsdienstonderwijs. Venray, 28 Februari 1950. Opening machinefabriek Deze week is min of meer officieel geopend Casters' Machinefabriek en Constructiewerkplaats aan de Maas- heeseweg in de oude fabriek van de Beaumont. De Constructiewerkplaats is omge zet in een N.V. en het voornemen bestaat, om binnenkort de fabriek uit te breiden met een nieuwe machine hal. kerkelijke PAROCHIEKERK S PAROCHIE-ACTIE opdat Christus vre Priester v.d. week Kapelaan va Zondag: 2e Zond 6 uur leesmis; 7 1 fam. Verstraelen-v; leesmis behouden te kindermis; inuurht fam. Swinkels-Keltj lof; 7 uur Miserere en Lof. Maandag: H. Per] 6.30 zielemis voor a chianen; 7 uur lees Jansen-Heesen; 7.30 Henskens; 8.15 g( Bistervels-v. Mejjel lof en rozenhoedje. DinsdagH. Tbc 6.30 leesmis Peter mis voor een vei 7.30 best. jaard. zijaltaar leesmis vooi 8.15 best. jaard. M. Janssen; o uur best de Loo, besteld doo WoensdagH. Jo der 7 Woensdagen Verering der Relic Hendrikus Geurts e Bruy'ni; 7 uur tespx dus en Gemma; i:: retha Vaske; 8.15 van de Ven en Gert: Lof en Rozenhoed. DonderdagH. F 6.30 leesmis J. Hoex 7 uur leesmis Gert Pouwels; 7.30 leesn 8.15 gest. jaard. ouders (2kl.). VrijdagH. Vet 6 30 leesmis; 7 uur L van Opbergen-Thee jaard. Mathijs Jansse Hendrik Hendriks, 1 deren (1H); 7 uur K Zaterdag: H. Mis L. Vrouw-hoogmis; Gertruda Wageman best. jaard. voor vro 8.15 gest. jaard. Ca 5.30-7.30 gelegeDhi uur Lof en Boz Jeugd-H. Familie. COLLECTEN: 1. wordt aan de kerkdei voor lichamelijk gel 2. a.s. Zondag 12 collecte in de ker waarloosde kinderer VELTUM. Donde: Theod. Swinkels. KATECHISMUS. de 3e en 4e klas lei 35e les; de hoogste 39e en 40e les. H. FAMILIE, a.s, processie van de H. Smakt. Vertrek 7.1: KERKDIENS Zondag2de Zon 8 uur leesmis voor en overl docht^s^ uur Lot met Krui Maandag: halfs L fam. Peeters Hoex. Dinsdag half 8 le fam. van Heyster-Pi Woensdag: half 8 Jozef'tot by'z. intent Donderdag: half 8 fam. Derikx-van Vei Vrijdaghalf 8 lei Claessens en kinder Zaterdaghalf 8 let Driessens-Even. Nan -7 uur. PATERS] Zondag: 2de Zon 5.45 wed. Gertruda Henny Fleurkens e zing van Gerarda v? Miepie Arts; 9 uur 1 niceren achteraan gelegenheid tot aan voor 8. Collecte: u biiz. noden. 4.2^ gez Lof waaronder 2e MaandagH. Col 6 uur wed. Gertrud t.e.v. St. Joseph to 7 uur Gerardus Jan van Rens en Hendri Hendrik Holtackers; sen en kinderen C01 Dinsdag: 5e Dins< noveen. 6 uur uitst heiligste; 6 uur fam voor beh. terugket 7 uur wed. Gertrui hoogmis t.e.v. St.Ai intentie; 7.30 beb. te sië; 8 uur wed.Vergi 8.30 Maria Cath. Cla t.e.v. St. Antonius, beden v.d. Noveen. Woensdag6*3C*w 7 uur Willem Litjei Jenneskens; 7 uur 1 8 uur Peter Jan M 8.30 Martinus vd. P St. Joseph. Donderdag6 uui Poei-Janssen; 7 uur 7.30 Gertruda Arts wed. Gertruda Klaa Clephas. Vrijdag 6.30 uit d H. Hart; 7 uur Pe 7.30 hoogmis; 7.3( Klaassen; 8 uur P< Strybos; 6.30 oefen Zaterdag7 uur zieke; 7.30 Christiaa wed. Gertruda Kli uur biechtgelegenhe Iedere dag een weldoeners. Mededeling 1 Eerste Zondag va 10.15 H. Mis waarn: de mannen en vrou de middagvergaderi vervalt; de vrouwer vergadering om 10. PAROCHIE H. Cat Zondag2e Zond: 7 u. H. Mis voor H. Mis voor Ant. Ku ouders; 10.15 hoog

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2