Staan utidicktei de ciiede? Kleutec&cketen. Sped- &eeefeniHq. Zal Venray paraat zijn? liit de qeukiedenis mn Q odium De 5 piecent loonéoetkoqinq. Keeketiik i I even. De uieietd eend. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN K.A.B. en Industrie Zaterdag 21 Januari 1950 No."3 Een en'Zeventlgste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery K an t oorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.0Ó buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Het nieuwe jaar wettigt de vraag, of wü dichter bij de vrede staan Ieder profeet at brood en zal zich niet aan een voorspelling durven wagen. Maar zo oppervlakkig bezien staan wy zeker niet dichter bij de vrede dan in 1949. Toen vleiden wy ons nog met de vaste hoop, dat de Rus niet zou komen. Maar als bezitter van het atoom geheim kunnen wy zeker niet moer op beide oren slapen en luidt de leuze: paraat zijn ieder uur van dag er. nacht om niet overvallen te worden. En toch is een sterke organisatie en practische weerbaarheid van West- Europa de beste waarborg voor een langdurige vrede. Nu heeft iedere wedloop in bewapening in het ver leden tot een nieuwe oorlog geleid ieder land wil zyn wapenen gebruiken, voordat ze verouderd en waardeloos geworden zyn maar op een een zijdige bewapening volgt onfeilbaar zeker een vernietigingsoorlog. Nu is aan'een moderne oorlog steeds een groot risico verbonden. Zullen de heren van het Kremlin dwaas genoeg zyn zich aan dit risico te wagen De verliezende party verliest zyn baantje niet alleen, maar allerwaarschijnlijkst zyn hoofd er by. Dit zou een goede rem kunnen zyn om geen dwaasheden te doen. Zullen in een nieuwe oorlog alle wapenen gebruikt worden, die ter be schikking staan Ook hierover kan niemand het definitieve antwoord geven. Ook vele moderne wapenen zyn tweesnijdende zwaarden, die aan valler en aargevallene insgelijks be dreigen. En voor zulk oorlogstuig voelt geen enkele party veel. Ook een nieuwe oorlog tot de mo gelijkheden, die alleen God van ons verwijderd kan houden. De vraag is slechtsbehoort het tot zyn plannen de mensheid te tuchtigen en haar te tonen welke straffen de roekeloze mensheid door haar God-vergeten leven verdiend heeft. Een ding weten we zekerals onze politici onze vrede moeten waarborgen, hebben wy op los zand gebouwd en hebben wy niets goeds te verwachten. Wat zy spelen is een gevaarlijk en dom kinderspel; als kinderen aan het strand spelen en met de aangespoelde mijnen en ze leren het nooit voor zichtig te zijn. P. H. RONGEN O.C.R. Nu het „kleuterschoolprobleem" ook in de Venrayse Gemeenteraad ter sprake is gebracht, is het niec alleen interessant, maar ook leerzaam hier enkele cijfers en gegevens te publi ceren, uit een rapport betreffende de toestand van het kleuteronderwijs in Limburg, door het Provinciaal Op- bouworgaan Limburg, Dit rapport geef: een niet bepaald rooskleurig beeld van de toestand in onze omgeving en de toestand in Limburg. Een buitenstaander realiseert zich zelden, dat de kleuterscholen feitelijk particuliere ondernemingen zyn, met weinig of geen steun van de overheid en, dat het in stand houden daarvan juist geschiedt door particulieren. Dit rapport toont wel duidelijk aan hoe er gewerkt wordt in lokaliteiten die alle mogelijke gebreken tonen, met overvolle klassen, met een dikwijls ontstellend tekort aan meubilair en leermiddelen en met salarissen, die meestal niet eens een levensonder houd waarborgen, terwijl van een pen sioenregeling geen sprake is. Daarbij komt nog, dat het dikwijls de ouders zyn uit de grote gezinnen, die de schoolgelden moeten betalen, terwijl de enge behuizing, tekort aan veilige speelruimte, gebrek aan huis houdelijke hulp en natuurlijk aller eerst het belang van de kleuter toch opname eist op de kleuterschool. Het aantal leerkrachten en lokali teiten houdt echter met deze vraag geen gelijke tred, ook al omdat het ledenaantal van vele religieuse con gregaties, die veelal dit werk ver zorgen terugloopt. Als we zien, dat Limburg slechts 4 kleuterscholen heeft, die aan de mi nimum eisen voldoen van plaats ruimte, ventilatie, sanitair en zit plaatsen en, dat met een aantal van 60.000 kleuters in ons gewest, dan zegt dit toch wel wat. so pet. van de andere scholen vertonen een over bevolking, die hygiënisch meer dan gevaarlijk te noemen is in verband met de voor kleuters zo besmettelijke ziekten, zoals mazelen, roodvonk kink hoest en diphterie. De toestand in Venray, waaronder Wanssum dan ook nog hoort, is ook allesbehalve roodkleurig. 267 kleuters zitten in 4 kleuter scholen, die hiervoor feitelijk niet zyn gebouwd, terwyl er slechts 3 gediplo meerden, 2 ongediplomeerden en 3 helpsters zyn. In tol aal dus 7 leer krachten. In 2 kleuterscholen is geen enkele gediplomeerde aanwezig, terwyl in 2 scholen meer dan 40 kinderen per leerkracht zyn. Een school heeft zelfs niet voldoende ruimte om de kinderen te bergen, terwyl slechts de helft van het personeel een t.b.c.-verklaring heeft. 3 scholen ontvangen geen ge meentelijke subsidie. Zoals men dus ziet, is de toestand ook in Venray niet rooskleurig en al is volgens de laatste gemeente-begro ting de subsidie groter geworden, dit rapport geeft wel zeer duidelijk aan, dat de Overheid en het Ryk andere wegen zullen moeten bewandelen om hierin verandering te brengen. Een wettige regeling zoals voor andere scholen bestaat is de enige weg om onze kleuters hun onderwijs, waarop zy recht hebben, te geven. Het is niet alleen een Venrays of Limburgs belang, het belang van ge heel Nederland is hiermee gemoeid, want de ukkepukken van vandaag zjjn de mensen die over twintig, dertig jaren Nederland zullen moeten uitdragen. De indrukken die zy heden opdoen zijn van grote waarde voor hun later leven. Rector Booymans, de diocesane adviseur van de Kath. Limburgse Sportbond, heeft jl. Zaterdag voor de Voetbalclub S.V.V. enige behartens- waardige dingen gezegd over sport en sportbeoefening in deze tijden, die een grote bekendheid verdienen. De sport is in veler leven een zeer grote rol gaan spelen, ook in Venray. Wie een vijftigtal jaren geleden voorspeld had, dat nu iedere Zondag drommen mensen naar de sportvel den zouden trekken om alle moge lijke sport te beoefenen of te bekij ken, die was voor dwaas aangezien. En toch blykt de sport in het alge meen en de voetbalsport in het bij zonder op duizenden een aantrek kingskracht uit te oefenen, die van zeer grote betekenis is. Want sport kan verheffen, beter maken, maar kan ook afbreken en neerhalen. Sport kan haar be oefenaars naastenliefde leren, gehoor zaamheid en eerlijkheid en zo mede werken aan de opbouw van een karaktervol mens, maar sport kan ook vuiligheid en gemeenheid, egoïs me en zedenbederf met zich mee brengen. En daarom moet de katholiek zorgen zyn sport juist te beoefenen en de sport niet alléén als ontspan ning zien, maar ook vorming gevend. Het verschil tussen de katholieke opvatting en de neutrale is byna hetzelfde als tussen het. amateurisme en professionalisme. Amateurisme brengt, ondanks zyn vele fouten, ont spanning op de eerste plaats, profes sionalisme geld en overwinning, kost wat kost. Zo brengt de katholieke sportbe oefening eerlykheid, naastenliefde en offervaardigheid, teiwijl de neutrale sport techniek, hardheid en materia lisme voorop stelt. Langzaam maar zeker wint de katholieke mentaliteit veld en als over enkele jaren de sport zich verder heeft ontwikkeld en werkelijk een geweldige macht zal vertegenwoor digen, dan zal dit een geducht in strument zijn voor katholiek aposto laat, terwijl in het andere geval de ellende niet is te voorzien. Vele ouders beseffen niet wat een geweldige macht de sport heeft op hun 1 kinderen, zy staan er dikwijls te af zij dig en te afwijzend van. Maar wie de macht van de sport kent, zal be grijpen, dat zy hier een machtige steun kunnen hebben by de opvoeding van hun kinderen. Het is daarom ook niet juist, dat vele supporters slechts zien naar de overwini ing, zy moeten allereerst let ten op de sportiviteit en eerlijkheid van hun club. Een bestuur, dat, kost wat kost, de overwinning voorop stelt is fout, om dat men bedrogen uitkomt als men techniek boven sportiviteit, geld- opbrengst boven karaktervorming zet. Het is zaak voor de Limburgse sport beoefenaars, zich rekenschap te geven van het belang der katholieke sport beoefening, nu een verder doorgaande industrialisatie, de komst van vele vreemden mogelijk maakt, die ma teria! istischer en minder christelijk zijn ingesteld dan onze Limburgse mensen. Dan zal de katholieke sport onze mensen een geweldige steun zijn, hen helpen in het moeilijke leven, hun karakter vormen en hen goede Chris tenen maken. En wie zo ziet, begrijpt, dat voet ballen meer is en ook moet zijn als achter een bal aanhollen, die begrijpt ook, dat iedere tak van sport in zijn juiste verhoudingen genomen moet worden. Dan is er voor professionalisme geen plaats, omdat dit noodzakelijk leiden moet tot excessen op ieder terrein, leidt, tot mensenexploitatie, bedrog en geldwinnerij, maar met innerlijke waarden niets meer te maken heeft. Wie dit begrijpt, laat de meisjes geen sport beoefenen, die niet voor hen geschikt is en slechts leidt tot zedenverwildering. Wie dit begrijpt, weet waarin de de wezenlijke macht en kracht van een goede sportbeoefening ligt en zal daar ook naar handelen. De katholieke sport zal in de loop Krijgt Venray TWEE leden in de Provinciale Staten Gelukkig kan men in ons vrije Ne derland nog de beschikking hebben over vele vrijheden die millioenen mensen moeten missen. Wij denken vooral aan het Oosten waar men gebukt gaat onder 't em bleem van hamer en sikkel. De z.g. vryheid, gelykheid en broe derschap. Het is goed, met dit beeld voor ogen, dat wy met de op handen zijnde candidaatstelling voor de ver kiezing van de leden van de Provin ciale Staten zeer ernstig opnemen. Dit is een der vrijheden die men geniet in die landen, waar de demo cratie nog hoogtij viert. Maar beseffen wy dit wel ten volle. Och wij weten het wel, zolang wy nog voortleven in die sleur, dan ge loven wy dat wel. Toch is dit ver keerd. Beseffen wy wel wat er met ons gebeurde, wanneer wy niet de be schikking hadden over een hechte politieke party Vooral wij Katholieken moeton dit wel beseffen en dit hebben wy getoond met de laatste Kamerver kiezing, maar in die stille tijd, zijn wij ons dan ook wel bewust, dat wy ook dan nog een stem in het kapittel hebben Het is daarom zo goed, dat nu weer even die stille tyd verdwijnt om plaats te maken voor een grote activiteit, immers, in dit voorjaar worden weer de verkiezingen voor de Provinciale Staten gehouden. In het verleden was er steeds een grote rivaliteit tussen Horst en Venray. Zou deze met de bevrijding ver dwenen zyn, wij geloven het niet en naarmate de dag nadert der candi daatstelling, des te groter zal de ac tiviteit oplaaien. Maar juist hierdoor hebben deleden der politieke groepering en dit zyn de leden der Katholieke Volksparty, heel veel te vertellen Jammer, dat men dit te weinig beseft. Het is daarom hoog tyd, dat men dit gaat begrijpen. De gelegenheid daartoe krijgt ieder lid van de Kath. Volkspartij in de afdeling Kom, op Yrydag 27 Januari a.s., des avonds om 8 uur in Lunchroom Verheugen, waar dan een lec en vergadering zal worden gehouden. Naast de punten van huishoudelijke aard, o.a. bestuursverkiezing, zal daar ook de candidaatstelling voor de Provinciale Staten plaats hebben. In het verleden was het altijd zo dat de opkomst van deze vergaderin gen nu niet direct goed te noemen was, maar wij weten, dat er een kentering in deze te bespeuren is. Het zal ons dan ook niet verwon deren, als de optimisten deze keer eens gelijk kregen, als zij beweren, dat deze keer de zaal Verheugen te klein zal zyn I Wij willen het hopen 1 Maar wat Venray klaar kreeg vöör de tweede oorlog, om TWEE afge vaardigden in de Provinciale Staten te doen plaats nemen, dat moet nu, nu Venray zoveel groter is geworden, toch zeker kunnen I Wanneer allen te samen één hecht front gaan vormen, dan zal dit in 1950 mogelyk zyn! Daarom als één man, leden van de Katholieke Volkspartij, a.s. Vrydag om 8 uur by Verheugen present Er moet voor Venray alles te winnen zyn l Het moet van nu af aan een leuze gaan worden: TWEE LEDEN UIT VENRAY IN DE PROVINCIALE STATEN Het Bestuur van de Katholieke Volkspartij Venray—Kom. De heerlijkheid SpraelandOostrum Het Convent „Bethlehem" te Oostrum. Krachtens testament van h Mei 14 50 stichtte Ridder Jan van Broeck huysen, voor hy zyn reis naar hetH. Land ging beginnen, het Augustijner klooster te Oostrum. Dit werd ge bouwd naast de reeds bestaande kapel van O L. Vrouw. Maar slechts korte tyd zouden deze paters in Oostrum wonen. Een treu rige stryd tussen vader en zoon zou verandering brengen. De Hertog Adolf van Gelder kreeg het bewind in handen. Maar naburige vorsten verzetten zich tegen hem. Jan I van Kleef viel plunderend in Gelderland en vormde een groot ge vaar voor Adolf. 23 Juni 1468 kwam het dicht by Straelen, tot een veld slag tussen 't Gelders en Kleels leger. In deze slag sneuvelde o.a. Thijs van Eyll, medeheer van Geysteren, Sprae lanat en Oostrum. De veldslag ein digde ineen schitterende overwinning van de Geldersen. „Oostrum niet passend" In die tijden bestond het vroom gebruik de gedachtenis aan een der gelijke gebeurtenis levendig te houden door een godsdienstige stichting. Ook Adolf wilde dit doen, op een manier echter, die hem voordelig was. Hy besloot het klooster te Oos trum over te plaatsen naar Straelen. Na toestemming van Paul us II hiel den op Allerzielendag 1470 de Paters hun intocht in Straelen. Niet te lang zouden de gebouwen te Oostrum leeg staan. In 1474 ves tigde er zich de zusters Augustines- sen, die vanuit Well naar Oostrum kwamen. Toen werd het klooster te Oostrum begiftigd met de naam „Bethlehem". Het is niet bekend, wanneer die naam voor 't eerst is gebruikt. Met de Pastoor van Venray, toen Gysbertus van der Gaet, die de prachtige Gothische Kerk van Ven ray heeft gebouw^, werd een over eenkomst aangegaan, waarbij de zus ters zekere rechten kregen. Toen de Augustijner Koorheren uit Oostrum vertrok kon, hadden ze al de inkomsten, die aan de stichting ver bonden waren, overgebracht naar hun nieuw klooster in Straelen en dien tengevolge leefden de zusters in een min of meer behoeftige toestand. Hieronder leed ook de inwendige kloostertucht. Gelukkig kwam er in 1484 een op lossing. De Prior en het Convent van Straelen, die tot dan toe nog steeds der jaren een machtig stuk apostolaat kunnen zijn om bovengenoemde reden en daarom verdient zy alle aandacht en medewerking, niet alleen van de ouders en opvoeders, niet alleen van het publiek, maar evenzeer van gees telijke en wereldlijke overheid, die, het zy met spijt geconstateerd, dik wijls nog te veel afzijdig staan. eigenaars waren, stonden voorgoed alle kloostergebouwen in Oostrum aan de zusters af. Verder werd aan haar afgestaan een tiende (een soort paebt in natura) van vier of vijf „malder" rogge en een klein weiland. De zusters van haar kant verklaarden, nooit meer aanspraak te zullen maken op enige rechten van de stichting van Jan Bioeckhuysen. Aan het hoofd van de inrichting „Bethlehem" stond een Prio in. In het klooster waren (gesluierde) zusters en zusters, die een hulle droegen. Vanaf het begin van de i7e'tot het midden van de ise eeuw werd de Rector benoemd door de Bisschop van Roermond, die als zodanig een wereld geestelijke benoemde. De kloosterlingen leefden gedeel telijk van landbouw, gedeeltelijk van handenarbeid, vooral spinnen. Ook hadden zij een kostschool voor meis jes. De kinderen kregen onderricht in nuttige handwerken en andere huis houdelijke bezigheden; bovendien in de moedertaal, in schrijven, rekenen en Frans. Zijn hoogste bloei bereikte het pen sionaat op het einde van de ïseeeuvv, toen de meisjes uit de voornaamste families van de landen van Kessel en.Cuyk werden opgenomen. „Oustr'um was het beste pensionaat voor damen en juffrouwen, dat langs de hele Maasstreek en in het land van Kleef gevonden werd", zo ver klaarde in 1841 een deftige oud- pensionnaire aan de latere Pastoor van Oirlo, J. M. Leens. Behalve pensionnairen namen de zusters ook commensalen of vaste kostgangers aan, voornamelijk oudere, ongehuwde dames of weduwen, die dan deel hadden aan sommige voor rechten der Orde. Voor een gedeelte waren het ook oude mensen, die een rustige oude dag of verpleging in ziekte wensten en die meestal de liefdediensten van de zusters niet onbeloond lieten. Bij hoge uitzondering werd wel eens een mannelijk persoon opge nomen. Langzamerhand slaagden de zusters 9r in, hun grondbezit uit te breiden. Een aanzienlijk grordterrein kregen ze b.v. in 15 is. Mathys III, Heer van Kessel, liet twee dochters opnemen in het Convent en schonk hiervorr 13Va morgen bouwland, gelegen in het Oostrums veld. Deze bezittingen werden niet alle maal verpacht, maar gedeeltelijk door het klooster zelf beakkerd. Zondag herdacht de Limburgse K.A.B. het vijftig-jarig bestaan van de grote K.A.B. met een Centrale Raadsvergadering in Roermond. In deze vergadering werd Jan Maenen, by enkele candidaatstelling herkozen als voorzitter der Limbnrgse K.A.B., waar hij tevens reeds 25 jaren lid van is. Er werd natuurlijk de oude geschiedenis nog eens opgehaald en Dr. Poels naam werd verschillende malen met ere genoemd. Ook in verband met de Mgr. Dr. Poels-Stichting, die nu in Heythuizen zal komen en waar de arbeiders vrouwen eens onbezorgd enkele dagen vacantie kunnen genieten. We hebben altyd de hoop gehad, dat de Stichting de g-boorteplaats van Dr. Poels daar voor uit zou kiezen. Het heeft echter niet zo mogen zyn. Maar ook deze tyd en de toekomst betrok Jan Maenen in zijn overzicht en hier zei hy enkele behartenswaar- dige dingen. Zyn mening was o.m.dat vooral in Noord- en Midden-Limburg dringend industrialisatie nodig was. En deze kan daar ook gevonden worden nuts de mijnen hun machines en instal laties, kortom alles wat voor de mijnen nodig is, daar maar wil laten maken, inplaats van in het buitenland. De heer Maenen heeft daarbij ®en punt aangesneden, dat ook hier in Venray reeds dikwijls ter sprake ge komen is en liy die de myntoestan- den kent, heeft daarmede de mensen hier een riem onder het hart gestoken. Decentralisaties van het gehele mijn wezen zou ook voor andere delen van Limburg en verder van Nederland perspectieven openen, de vraag zal slechts zyn, of hiermede het paard niet achter de wagen gespannen wordt. Want de decentralisatie van na de oorlog heeft nog weinig vruchten af geworpen. Daartegenover staat, dat van de 45.124 leden, die de K.A.B. heden in Limburg telt, verschillende duizenden uit Noord-Limburg komen die weinig hoopvol de toekomst inzien. Wy hopen van harte, dat de Voor zitter der K.A.B. dit probleem ook inderdaad eens verder wil uitwerken en zien belangstellend meerdere ge gevens daarover tegemoet. Zeer terecht was ook zyn opmer king over de woningbouw in ons Limburg, waar hy met het oog op de vele grote gezinnen montage-bouw verwierp en zich een voorstander toonde van de traditionele bouw met een volume aangepast aan grotere gezinnen. In practisch alle bedrijven wordt de loonsverhoging van 5 pCt. nu toegekend. Maar vele arbeiders zyn nu ook tot de ontstellende ontdek king gekomen, dat zy er dikwijls slechts enkele dubbeltjes beter van zijn geworden, omdat de gulden van Joekes is verdwenen en omdat verder de loonbelasting en het ziekenfonds ook een groter deel van de buit gaan opeisen. Intussen zyn ook de verschillende levensmiddelen gaan stijgen en zelfs zo, dat zjj dikwyls over de 5 pCt. heenkomen. Velen hebben aan geen loonbelasting enz. gedacht en voor hen is de desillusie nog groter. Bovendien worden in de meeste bedryven weer voor oorlogse eisen gesteld en is de tyd van hoge lonen en allerlei toeslagen reeds lang achter de rug en de enkeling, die nu door bijzondere omstandigheden nog van dergelyke voordelen profiteert, ziet in het nabye verschiet onherroepelyk de dag, dat daarachter definitief een punt gezet wordt. Er worden weer zwaardere eisen gesteld aan vakmanschap en werk lust en voor kantoorbanen moet men al heel wat diploma's in zyn mars hebben voor men meetelt. Zo is in enkele jaren een kentering in het bedrijfsleven gekomen, die niemand zo spoedig had verwacht en die door deze 5 pet. loonsverhoging wel even wordt getekend. Hoewel dit feit geen reden tot ongerustheid geeft, is het eens te meer een teken aan de wand voor vele ouders om hun kinderen een goed vak te laten leren, inplaats van hen op een kantoorkruk te willen zien. Vakmensen verdienen altyd hun kost, terwijl men de anderen reeds voor de oorlog „het boorden-proleta- riaat" noemden. De retraite-penning van Venray in liet Heilig Jaar Dit jaar moet ieder, die kan, op retraite. En wie eenmaal op retraite geweest is, wil later graag nog een paar keer gaan. De Retraite-penning is 'bedoeld om mensen die wel op retraite willen gaan maar om finan ciële redenen niet kunnen, te helpen zodat zy toch wel kunnen gaan. En dat zullen er velen zyn, die niet goed kunnen. Wanneer wy al die mensen willen helpen, moet er een verhoging van contributie komen. Alleen wie één gulden £er jaar óf 2 maal per jaar 50 cent betaalt, heeft voortaan recht om reductie te krijgen op de retraite- onkosten. Wanneer men een ryks daalder per jaar of 2 maal per jaar f 1,25 betaalt, hebben alle leden van het gezin recht op reductie wanneer ze op retraite gaan. Wie niet van plan is meer contri butie te betalen, behoeft dat ook niet. Hij is dan een begunstiger van de Retraite-penning voor 32 cent per jaar; hij doet dan ook een goed werk, maar hy kan geen 'reductie eisen wanneer hy op retraite gaat, en ook niet de andere leden van het gezin. Ze worden natuurlijk wel door de Retraite-penning geholpen, wanneer ze anders niet goed kunnen gaan. Parochianen, doet een goed werk en zorgt, dat er veel mensen op retraite kunnen gaan. Wordt lid of begunstiger van de Retraite-penning, Parochie Venray. Maak een retraite in het Heilig Jaar „Ik zag er eerst erg tegen op, maar deze eerste retraite is my voor de volle 100 pet. meegevallen. Ik hoop nog eens een paar retraites mee te maken". Zo hoort men van de meesten die voor 't eerst een retraite meemaakten. „Met geen stok krijgen ze my er heen". Det was het eerste antwoord van velen wanneer iemand hen vroeg om mee te gaan; en toen zo tenslotte toch meegingen werden ze by vrienden en kennissen, vurige propagandisten voor de retraite. Dit jaar moet ieder, die kan, op kan, op retraite. Ook de mannen. Jongemannen die in militaire dienst moeten gaan vanzelf op retraite. De meisjes gaan dit jaar ook, nog meer dan andere jaren: Pater l'Orteje, bij de meeste meisjes goed bekend, geeft in Roermond van 23—28 Febr. een retraite voor de meisjes van Venray. De huismoeders komen ook nog wel aan de beurt. Maar dit jaar moeten vooral de mannen van Venray eens op retraite gaan. De mannen en jongemannen vanaf 21 jaar. Van 28 April tot 1 Mei is het retraitehuis Manresa te Venlo, helemaal gereserveerd voor de parochie Venray. Dat moet een mooie parochie retraite worden. Parochianen, dit jaar moet ieder die kan naar de Parochie retraite. Wanneer iemand niet kan, zorgt de Retraite-penning, dat hy wel kan. INDONESIË Ir. Soekarno heeft deze week een bezoek gebracht aan Soerabaja en by die gelegenheid maar weer eens openlyk verteld, dat de zon in 1951 niet op zou gaan of Nieuw-Guinea was bij de Verenigde Staten van In donesië gevoegd. Deze heer schijnt nogal wat voor barig te zyn, daar de Nederlanders toch nog altyd eens moeten onder handelen. En daar uit de Kamer- vei slagen duidelijk merkbaar is, dat men daar nu bitter weinig voor voelt, is het nog wel eeu grote vraag of dat wel door zal gaan. Bovendien is de houding van Den Haag hiertegen tamelijk slap, het zou geen kwaad doen als deze heer, dat nok eens onder de ogen werd ge bracht in plaats van hen zo zacht zinnig te behandelen. Misschien dat Minister Maarseveen by zyn bezoek aan Indonesië hem daarop eens kan wyzen en ook nog op enkele andere feilen. Want in het binnenland van Java is ook nog niet alles pais en vree, terwyl de deel staten onderling elkaar in de haren zitten. Want al heeft het parlement van Madoera een resolutie aanvaard, waarin gezegd wordt dat de Repoe- bliek moet worden omgevormd tot een eenheidsstaat en de negara dus moet worden opgeheven, doch ryzen er van verschillende kanten reeds bezwaren. We hebben de Pasoendan nog steeds zien weigeren en Midden-Ja va verzet zich tegen elke penetratie van de Republiek. West-Borneo en Oost Indonesië laten geen T.N.I.-troepen meer toe, zy zullen zelf voor rust en veiligheid zorgen, kortom uit alles blykt, dat de innerlijke vrede nog te zoeken is en dat nog vele moeilijkheden te overwinnen zyn. Laat Soekarno deze eerst opknap pen in plaats van voorbarig te roepen over Nieuw Guinea, een land, waarop hy evenveel rechten kan laten gelden als ieder ander land in de weield, maar waar het Nederlands Rood- Wit—Blauw nog steeds wappert en hopenlyk ook zal bly'ven wapperen. AZIë. De geweldige veranderingen in Azië hebben intussen niet nagelaten ook h9t Westen op te schrikken en wat voor enkele jaren terug nog r.iet mogelyk was, Engeland is gaan con fereren met de Aziatische Staten in Colombo. De communistische overwinning in China heeft deze omkeer mogelyk gemaakt en we kunnen constateren, dat de landen, die eerst Engeland hebben afgezworen, het nu weer te hulp roepen en zich er zich om heen scharen. Op deze conferentie is men tot de

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1