Van links m Hechts IQastelaóvesfoedie Loop der bevolking over 'tjaar1949 niet graag onder de ogen zal zien, Intussen is liet by de communis ten ook niet alles koek en ei. Mao Tse Toeng, de leider der op standelingen en hoer en meester lieden ten dage over het grootste gedeelte van China is naar Rusland gereisd en heeft daar met Stalin over wederzüdso belangen gesproken. En aangezien Rusland slechts één belang kent, namelijk dat van de wereldrevolutie, is er al onderlinge strijd en in <le Russische bladen is al duidelijk merkbaar, dat er geen al te groot optimisme heerst. Maar aangezien alles achter ijzeren gordijnen gebeurd, zullen we eerst nadere berichten moeten afwachten. Bovendien belooft de geschiedenis nog een staartje to hebben in de algemeno vergadering der U.N.O., waar do afgevaardigden van het na tionalistische China nog steeds het recht van veto hebben en dus ver schillende besluiten nog kunnen tegenwerken, als zij niet worden uitgewerkt. Het is echter nog sieeds afwachten hoe de toestand zich ontwikkelen zal, maar Amerika zal nu de grootste rol moeten spelen. Australië. De nieuwe regering in Australië waar de Labourp .itij een nederlaag geleden heeft, is niet zo optimistisch over Australia's toekomst als haar voorganger. Een der eerste handelingen is ge weest öra haar Min. van Buitenland- so zaken naar Java te sturen, om eens te informeren hoe het zit met Nieuw Guinea, waarover Soekarno nog steeds spreekt alsof het reeds bedisseld is en dat dit by Indonesië komt. Afgezien van het feit, dat hy nu eerst maar eens voor orde in eigen huis moet zorgen, wil Australië daar toch ook nog wel eens wat moer van weten, daar nu eenmaal Nieuw Guinea zowel Nederlands als Australisch is. Bovendien is de vloedgolf van liet communisme dreigend en al heeft het land een voorsprong door zyn technische en industriële expansie, met de vooruitgang of ondergang van Azië valt of staat Australië. En zo heeft de regering eens wat beter uit haar ogen gekeken en doet intussen reeds alle mogelijke moeite om uit het lastige parket te geraken waar Australië zo langzamerhand in terecht gekomen is, mode door de laksheid der Labourparty. FRANKRIJK. Bidault, de premier van de zoveel ste naoorlogse regering in Frankrijk heeft met hangen en wurgen zyn begroting door de Nationale vergade ring goedgekeurd gekregen, niet omdat hy de heren afgevaardigden duidelyk aan het verstand heeft gebracht, dat de val van zyn kabinet onverbiddelijk kamerontbinding met zich brengt en dus nieuwe verkiezingen. En dat pleit heeft hy gewonnen, Want hoe radicaal men ook tegen de Regering kan zijn, nieuwe ver kiezingen zyn uiterst twijfelachtig en geen mens kan vertollen of de verhoudingen zo zullen blijven, moe als ook de Fransen worden van het eeuwig wisselen der regering. En zowel de communisten als ra dicalen, de grootste tegenstanders, durven dit risico nog niet lopen. Intussen moet echter Frankryks Eerste Kamer de Senaat, ook nog haar mening zeggen en is nog alles mogelijk. We kunnen het slechts betreuren, dat het land, dat feitelijk West-Euro pa moest voorgaan, nu Engeland zich nog steeds af/.jMfcg houdt, als het hooghartige Brinse Imperium, zulk een geweldige binnenlandse onenig heid kent, waardoor het moeilijke opbouwwerk niet de voldoende aan dacht krijgt. PRIJS VARKENSVLEES vanaf Donderdag Try Met ingang van Do derdag 5 Jan. is het varkensvlees a vleeswaren, beroid uit varkensvlees, niet langer aan maximum prysvoorschriften ge- bondon. By beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening is do pryzenbeschikking varkensvlees 011 -vleeswaren 1940 ingetrokken. Bjj het voldoende aan bod, mede als gevolg van toenemende concurrentie, behooft niet voor prijs stijging gevreesd te worden. RON 511 voor kolengulden Bon 544 zal dezer dagen worden aangewezen voor terugbetaling van de „kolengulden". Zoals bekend wil de Regering de gezinnen voor dit stookseizoen togomoet komen in de verhoogde kolenpryzen, door per hoofd een gulden terug te geven. Waar schijnlijk geschiedt de uitbetaling aan de postkantoren. 544 is de eerste bon van de laatste distributiekaart, Officieel wordt nog medegedeeld, dat do Ministerraad heeft goedgevon den, dat zy die dit bedrag willen irissen deze bon in een ongefran- keerde enveloppe kunnen zenden aan de NIWIN in Don Haag onder mach tiging 1917. Rijvergunningen afgeschaft Met ingang van het nieuwe jaar zijn niet alleen de Zondagsrijvergun ningen in onbruik goraakt, maar heeft men bovendien voor een auto of motorfiets geen algemene rijver gunning moer nodig. Deze algemene vergunning blyft voorlopig nog wel nodig voor porsonen-auto's in gebruik by het beroepsvervoer en voor alle bestel- en vrachtauto's. Mond- en klauwzeer Op de stal van een landbouwer te Kessel zyn een stal koeien doormond en klauwzeer aangetast. Negen uitverkorenen Het bisdom Roermond heeft nog een lange lijst van kerken die her bouwd of geheel vervangen moeten worden. In 1949 heeft men geen enkel geval kunnen afwerken, omdat de minister geen bouwvolume meer be schikbaar stelde. Voor 1950 is dit volume nu vastgesteld. Negen kerken komen aan de beurt. Als zodanig hoorden we noemen Belfdld, waar men een geschikter plaats uitkiest. Lottum, Tienray, Maasniel, Beegden en nog een viertal nader aan te wijzen parochies. WIE GAAT ER MEE NAAR ROME? Tien personen boven de 16 jaar zullen toegevoegd worden aan de delegatie, welke omstreek? Pasen naar Rome zal reizen om de Paus de nieuwe radiozender „Anno Santo' aan to bieden. Vóór 31 Januari zal een loterij, die op 31 December door de minister van Justitie is goedgekeurd, beslissen wie do uitverkorenen zyn. Iedereen heeft kansen in deze lotery de zeldzame prijs van 10 Romereizen. Het lot heeft ieder thuis, een briefkaart, waarop de afzender in blokletters zijn naam schryft en waarop hy aan de adreszijde (links op het open vak) een kwartje of meer maar toch niet méér dan een gul den aan postzegels plakt, doet dienst als lol. Ieder kan zoveel van die briefkaar ten aan Radio Anno Santo, Amster dam sturen, als hy wil. Hoe meer kaarten, hoe meer kansen by de lotery. De tyd is kort. De briefkaarten moeten zo tijdig worden gepost, dat zij vóór 10 Janu ari by Radio Anno Santo binnen zyn. Bewoners van G roenlo drinken teveel In het afgelopen jaar heeft Groenlo f 184 072 uitgegeven aan alcoholische dranken. Het totaal-verbruik van ster ke drank was 26.296 liter, aldus heeft burgemeester Schoemaker tijdens zijn Oudejaars-overzicht in de raad mede- Hy sprak zyn grote bezorgdheid uit over de grote bedragen die in zyn gemeente voor vermaak en drank worden uitgegeven en deelde mede, dat bij de medewerking van de gees telijkheid heeft ingeroepen om paal en perk te stellen aan deze uitwassen. Gedemobiliseerden naar vroegere werkgever Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij gedemobi liseerde werknemers kunnen worden verplicht naar hun vroegere werk gever terug te keren. Het blijkt namelijk, dat een groot percentage van do gedemobiliseerden zyn oude betrekking niet meer wil aanvaarden. Velen onder hen hebben geen intres- so, of missen de bekwaamheid zich te laten omscholen. Zij hebben vaak ook niet de nodigo capaciteiten om aan de eisen van een andere betrek king te voldoen. In deze gevallen kan de gedemobiliseerde worden verplicht by zyn oude werkgever terug te keren. Als de uit zyn militaire dienst tijd voortkomende drang „naar iets beters" is geluwd, ziet hy zelf wel in, dat deze regeling de verstandigste Vijftig jaar kweken van rozenstammetjes Vijftig jaar is het thans geleden, dat in de Groningse Veenkolonieën werd begonnen met het kweken van rozenstammetjes. En met succes. De losse dalgronden bleken zeer ge schikt voor deze cultuur. Zeker negen tig procent van de rozenstammen van ons land zyn gekweekt in Groningen. Niet echter alleen in de rozen in ons land, ook die in België, Luxem burg, Frankrijk, Engeland en de Scan dinavische landen ontvingen van hier hun rozenstammen. Thans vraagt ook Amerika veel van dit product. Nederland zelf heeft jaarlijks een twintig millioen stam metjes nodig ter versiering van de Hollandse hof. Het zyn vooral de maanden November tot en met Ja nuari die zich kenmerken door een grote bedrijvigheid op deze kwekerijen. Het zaad voor deze rozenstammetjes wordt ingevoerd, meestal uit Duits land of Oostenrijk, waar veel meer dan in ons land de witte roos voor komt, uit wier zaad de stam wordt gekweekt, waarna or vooral in Limburg de bekoorlijke variëteiten op worden geoculeerd. Vanzelfsprekend heeft de regering veel belangstelling voor deze cultuur, die per ha rond f2100,— aan arbeids loon vraagt. Omdat het grootste ge deelte van do producten naar het buitenland gaat is de opbrengst hier van een welkome aanvulling op ons deviezenbezit. Na de oorlog hebben de kwekers zich hecht georganiseerd. Men heeft een Coöperatieve Rozenonderlagen verkoopvereniging opgericht, die de jrys regelt. Er zijn echter in kwekers- iringen thans nog grote moeilijkheden als gevolg van uitvoerbelemmeringen, waardoor b.v. in 1949 millioenen stam metjes moesten worden vernietigd, omdat de opbrengst niet lonend was. TILLEMANS Technisch Installatiebureau Bindstraat 2 VENRAY Tot Dinsdogaovend 11 11 u getaegenheid um ow ien te sture beej den drukker van dit blad. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren, Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 385 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 9 Januari Kleuterbureau van 2-3 uur. Donderdag 12 Januari: Consultatiebureau voor Zuige lingen uit de Kerkdorpen. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat ingevolge beslissing van de Minister van Financiën het Centraal Bureau Vergoeding Militaire Vor deringen met ingang van Januari 1950 is opgeheven. De nog resterende werkzaamheden van dit bureau worden verricht door het Commissariaat voor oor'ogsschade afdeling Algemene Zaken, Bureau Militaire Vorderingen, Stadhouders- laan 130 te 's Gravenhage. Eventuele correspondentie omtrent ingediende claims kan voortaan aan bovengenoemd bureau worden ge adresseerd. Venray, 4 Januari 1950. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Venray brer.gen ter open- bere kennis, dat door hen by besluit van heden, no. 609a is besloten tot- het verlenen van medeweiking, krachtens het besluit van de Raad dezer gemeente van 20 December 1949 no. 593 aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van St. Petrus Banden te Venray, voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ter vervanging van die, welke door oorlogsgeweld verloren gingen, ten behoeve van de onder dat bestuur staande bijzondere lagere school te Venray—Heide. Uit de gemeentekas zal deswege een bedrag van ten hoogste f 215.— worden beschikbaar gesteld. Venray, 21 December 1949. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat door de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 20 December 1949 is besloten tot het verlenen van medewerking aan liet R.K. Parochiaal Kerkbestuur Sfc. Petrus Banden te Venray, voor de aanschaffing van leer- en hulpmid delen, ten behoeve van de onder dat bestuur staande lagere school te Venray—Heide. Uit de gemeentekas zal deswege een bedrag van ten hoogste f 11. worden beschikbaar gesteld. Venray, 21 December 1949. GEVONDEN: haarstrik, Willems, Veltum L 70; 3 muntbiljetten, Linskens, Oostrum C 39b; br. alpinomuts, Beerens, Maas- heseweg 29c; leren ceintuur, Rumen, Leunseweg 1; mantelceintuur en pop petjes, Kazerne; muntbiljet, Snyders, Oud Oostr. weg 33; paar wollen wan ten, Smids, Ysselsteyn N ia en Gielen Stationsweg 37a; muntbiljet, v. Rooy Oud Oostr. weg 30; zwarte rozenkrans Verhalle, Langstraat 62; rode want, Janssen, Laagh.weg 5; br. portemon- naie, Schaeffers, Schoolstr. 3; leren handschoenen en armbandhorloge, Romph, Hagehveg 2; washandje en handdoek, Jeuken, Serv.weg 9; dames tas m. inhoud, Rooyakkers, Beekweg 8; zwart konijn, Claessens, Odastr. 16 kerkboek en vulpen, Valckx, kapper Oostrum; rozenkrans, Henseniusstr. io; muntbiljet, v. Haren, Oostsingel groene want, Ars, Paterslaan 6; rode das met dasspeld, Jacobs, Veltum L 85a; boodschaptas, Cornelissen, Oude Oostr. weg 37a; wollen want, Vroon, Oude Oostr. weg 51; vulpen, v. Lies hout, Langeweg 14; 3 binnenballen, Voesten, Kruisstraat. Naar huis terng. Per troepentransportschip „Grote Beer" keren onderstaande Venrayse soldaten uit Indonesië in het vader land terug op Maandag 9 Januari P. J. C. Tliyssen, Gasstraat 14, A. O. Peeters, Overloonse weg 14a, J. A. L. Heintjes, Overbroek H 13a J. Th. L. Gommans, Oirlo F 6b M. G. van Opbergen, Maasheseweg 29 W. O. Linders, Maasheseweg 51, Th. J. M. Clephas, Veulen I 30, J. G. E. Jacobs, Paterslaan 10, M. J. van Vegchèl, Merselo M 45, A. J. H. Evers, Hoenderstraat 11, A. G. H. van Hooff, Kruitweg 2, F. W. Janssen, Oostrum D 33, H. H. A. Jacobs, Lull C 6d, G. G. P. Spee, Wilhelminastraat 23^ Lima-gas breidt uit. Sinds de Lima-gas in Augustus de gemeentegasfabriek heeft overgeno men, zyn reeds meer dan 100nieuwe aansluitingen er by gekomen, terwijl nog een honderdtal op afwikkeling wachten. Verder overweegt men met- liet oog op de nieuwbouw langs Molen pad, Langeweg, Kempweg en het )essolke een geheel nieuwe leiding vanaf da Gasfabriek aan te leggen. Do Franciskaanse Kerstviering van de Derde Orde. Afscheid van Pater Rufus. Voor do leden van de Derde Orde (zowel grote als jeugdafdelingen) zal Zondagavond in de Aula van het Gymnasium de Franciskaanse Korst viering plaats hebben. Pater Abel Duindam, de nieuwe Commissaris der Derde Orde in ons land, zal op deze avond een Kerstrede houden in het plan van het H. Jaar. Naast de Kerstavond zal de jaar lijkse „een-stuks-actie"-tentoonstelling gehouden worden, van alles wat by elkaar werd gebracht of door de Derde Orde-leden werd gemaakt voor de arme grote gezinnen. Deze tentoonstelling is eveneens in een der zalen van het Gymna sium. Tijdens de pauze zullen de leden afscheid nemen van Pater Rufus als Directeur en de nieuwbenoemde, Pater Adjutor Rietjes zal het Direc teurschap aanvaarden. Tevens zal de scheidende Directeur een afscheids cadeau worden aangeboden. Door re Jeugdafdelingen zal worden opgevoerd „de Kerststal van Mijnheer Pastoor." Dinsdag Raadsvergadering. Dinsdag a.s. is de eerste Raadsver gadering van dit jaar, waarin o.m.de begroting 1950 zal worden behandeld, In 't Hiemelke. De geschiedenis van de caféhouder van 't Hiemelke, die zo langzamer hand van zijn vrouw vervreemd is en die beide langs elkander heen leven, met de vele verwikkelingen en tenslotte met het happy end, heeft Dinsdagavond de vele toeschouwers urenlang bezig gehouden op de avond van O. en O. Dit spel, dat sinds enkele weken door de Kemediespeulers wordt ge bracht, is geschreven in het Maas trichts dialect, dat voor sommige wel moeilijk te volgen zal zyn geweest. Vlot en zonder de valse pathos, die het volkstoneel vaak aankleeft, worden do verschillende karakters getekend en met een lach en een traan werd gereageerd op de eenvou dig gehouden intrigne. Dit is nog een van de beste avon den van O. en O. geweest. Kruis van verdiensten. De ie Luitenant Ophey ontving het Kruis van Verdiensten voor zyn beleidvol en moedig optreden tijdens de tweede politionele actie in Indo nesië in December van het vorige jaar. Luitenant Ophey is na zyn terugkomst in Venray komen wonen op de Langeweg. Iu de kelder gevallen. Het 2jarig zoontje van de familie C. aan de Kruisstraat was Woensdag bij de buren aan het spelen, toen hy plotseling schrok van een hond en teruglopend in een kelder viel. In zorgwekkende toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Aalmoezenier Loonen spreekt Woensdagavond sprak Aalmoe zonier Loonen voor de leden van de L.L.T.B. afd. Oostrum over „Bezit- spreiding". Spreker wist dit moeilijke onderwerp goed te verklaren en zyn toehoorders een juist inzicht to geven van het katholieke standpunt in deze. Do velp vragen, die werden gestold, gaven de belangstelling zeer duidelyk weer. Ongeluk. Maandag gebeurde in de Hofstraat een ongeluk, dat nogal behoorlijk is afgelopen. Een vrachtwagen ramde daar een luxeauto, die juist do Hof straat in wilde rijden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, al waren do wagens wat gehavend. Dorus de Haardt f Zaterdag overleed, geheel onver wacht in het Ziekenhuis alhier Dorus de Haardt, die onlangs onder grote belangstelling zyn óojarig lidmaat schap van het Zangkoor op de Smakt en zijn gouden huwelijksfeest vierde. Dorus was opgenomen mot een beenwonde, maar is tengevolge van hartverlamming plotseling overleden. By de begrafenis Dinsdag op de Smakt was er veel belangstelling. Uitvoering. De Handboogschutterij „St. Joris" zal, met medewerking van de Toneel vereniging „Oomedia" te Leunen de jaarlijkse toneelavonden houden op Zondag 29 en Maandag 30 Januari. De toneelvereniging heeft in studie genomen „Zo waarlijk helpe mij..." spel- van liet land in 3 bedrijven door Tom Dekker. Handboogsport-vrienden. De handboogschutteryen, welke dit winterseizoen op de verwarmde bin nenbaan van Stork's fabrieken to Boxmeer een vriendschappelyken wedstrijd willen schieten tegen de Handboogschutterij „Oefening en ont spanning" kunnen zich schriftelijk of telefonisch opgeven by de secretaris P. Lemmens. Bakelgeerstraat 1, Tel. 172, Boxmeer. Sportnieuws S.V.V. De grote en belangry'ke wedstiyd tegen Sportclub Irene staat voor Zondag op het programm. Van groot belang voor het verdere competitie verloop is deze wedstrijd zeker. Indien Venray wint, dan heeft Sportclub Irene maar 2 verliespunten minder Venray en bovendien nog een veel groter en' zwaarder af te werken programmma, dan S.V.V. Vooruit jongens de tanden op elkaar en probeer met inspanning van heel je kunnen, de overwinning desnoods uit het vuur te slepen. Met spanning Bevolking op 31 Dec. 1948 Vermeerdering door geboorte Vermeerdering door vestiging Totale vermeerdering Verminderiing door overlijden Vermindering door vertrek Totale vermindering Mannen 8777 243(248) 381(480) Vrouwen 8258 264(240) 346(358) Totaal 17035 507(488) 727(838) 624(728) 610(598) 1234(1326) 87(71) 480(398) 77(50) 407(363) 164(121) 887(761) 567(469) 484(413) 1051(882) 8834 8384 17218 Bevolking op 31 Dec. 1949 Aantal huwelijken; 102(131) De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn die van het vorig jaar, zien wij deze zware gewichtige wed strijd tegemoet. Doorgaans worden de beste wedstrijden gespeeld tegen de gevaarlijkste tegenstanders. Bovendien is de wetenschap, dat bij Boxmeer een ongerechtigde speler zou hebben en als gevolg daarvan de wedstrijd opnieuw wordt vastgesteld als thuiswedstrijd, een stimulans om deze wedstrijd te winnen. Het tweedeheefteen thuiswedstrijd tegen Horst 2. Als een plaatselijke ontmoeting kan deze wedstrijd be schouwd worden. De spelers zullen er een eer in stellen hun naaste rivalen er onder te houden. Indien goed aangepakt en tot het einde goed vol gehouden, dan is het mogelyk de volle buit thuis te houden en daarop rekenen wy. Het derde heeft geen wedstrijd. De volgende week komt Meterik 2. Hier op kunt gij U vast voorbereiden, want dan is er nog iets goed te ma ken voor de nederlaag by de uitwed strijd. Bij het ter perse gaan van dit blad, bereikte ons het bericht, dat de wed strijd Sportcl. Irene—S.V.V. niet door gaat. Verdiepingsdag S.Y.V. Op Zaterdag 14 Jan. om half 8 precies, zal voor de junioren van 10—18 jaar met hun ouders en leiders en om 9 uur voor de senioren vanaf 19 jaar, benevens voor de werkende en steunende leden, alsmede voor genodigden, rectorBooymans spreken. Rector Booymans, de Geestelijke sport-adviseur voor Limburg, is een zeer bekend spreker en de onder werpen die hij behandeld, zullen voor allen, zonder uitzondering van zeer grote betekenis zyn. Vooral de ouders der junioren zijn hartelijk.welkom. Zondag 15 Jan. 8.15 H. Mis in het Gymnasium met gezamenlijke com munie van de leden der vereniging, waaronder korte predicatie door rector Booymans. Daarna in 't clublokaal gezamenlijk ontby't voor de werkende leden. niet beter kunnen rondkomen. Dienovereenkomstig is een verho ging der tarieven tot het drievoudige van 1939 wel verantwoord. W. J. Uw bon is een gulden waard Zoals elders te lezen staat is 0011544 f 1,— waard. Wilt U hiermede een goed werk doen. Geeft dan Uw bon aan Lim burgs Thuisfront, die nog steeds geld te kort komt om onze jongens in Indonesië en op thuis reis te helpen. Voor de kom kunt U ze in leveren by H. Vorst, Secretaris, School straat; J- Keyzers, Bloemisterij, Eeuwige Lente; Fa. vd Munckhof, Grotestraat Veltum en Heide: Jac. Loonen, Veltum. Smakt: J. Nellen, pelgrims huis. KerkdorpenBy de plaat selijke comité's. Restitutie prijsverhoging HUISBRANDSTOFFEN De uitbetaling van de restitutie geschiedt aan de postkantoren tegen inlevering van BON 544 van de levensmiddelenkaart. De kantoren zullen daarvoor zijn opengesteld gedurende de- zelfde uren als voor de postwis- seldienst. Voor het publiek vallende onder het rayon Venray zal de betaling geschieden van 8.30 tot 12.30 en van 14.00 tot 15.00 u. en volgens de beginletters van de familienamen der rechthebben den en de data in onderstaand schema aangegeven Datum Letters 9 Januari A t/m Ba 10 Be Bre 12 Bri Co 13 Cr Dri 16 Dro Fa 17 Fe Ha 19 He Ho 20 Hu Ka 23 Ke Le 24 Li Me 27 Mi PI 6 Februari Po Rod 7 Roe Scha 9 Sche Sto 10 Str Ty 13 U Vir 14 Vis Z Voor de overige kantoren over het tydvak van 9 Januari—27 Januari en van 6 Feb.—16 Febr. 1950 zoals in de pers vermeld. Na 24 Februari zal geen betaling meer plaats vinden. INGEZONDEN Venraods. Halven tied ziej 'k ien de krant, 't Weurdje „Rooise" minsche, Da's rats verkiërd en groëte schand, Dat mot zien „Roodse" minsche. De Roodse mernt is bièstig druk, De Roodse kermis drukker, Dèn Rooise minsch geschreven hit, Dèn mot zien Roods nog liëre. Went Dokter Poels den zei ens dit: Hald moeders taal ien iëre. Ik lèesde ien en Noord Limburgs blad Van Has zien doen en laote, De schriever dèn vergaat dor wat, H^ej liet Has Tegels praote. Wil Roódse minsche hierin Rooy, Oos Roodse taal toch spare, Dat is 't wat ik vraoge wooj, Oos aid Roods te beware. ENNE ROODSE MINSCH. KAPPERSTAR1EYEN Het Directoraat-Generaal van de Prijzen heeft de tarievenregeling van de kappers overgelaten aan de kap persorganisaties. Daar het steeds 't streven van de organisaties is ge weest de tarieven aan de stijgende levensstandaard aan te passen is het voor de hand liggend, dat de organi saties tot een grondige herziening der tarieven zullen overgaan. Door de blokkering der tarieven vanwege het Directoraat-Generaal der Pryzen werden verschillende kappers genoodzaakt in de industrie of de D.U.W. een broodwinning te gaan zoeken. Om deze wantoestanden uit de weg te ruimen en aan alle kappers een normaal bestaan te verschaffen is het mogelyk, dat de organisaties de tarieven van 1939 zullen verdrievou digen evenals de levensstandaard sedertdien ongeveer verdrievoudigd is (van de melk-, boter- en eierprijzen in 't bijzonder nog maar niet gespro ken). Een arbeider, die in 1939 een loon van 15 gld. per week genoot zal heden met 45 gld. per week zeker BURGERLIJKE STAND van 30 Dec. 1949 t.m. 5 Januari 1950 GEBOREN Swachöfer Christina, St. Jozefweg 7 Tliyssen Martinus J. M., Oirlo F 10a Janssen Johannes M. A., Ziekenhuis Gooren Johanna H. M., Merseloseweg vd. Voorn, Wilhelmtna C.M. Langstraat Rongen, Leonie A.H. Landweertweg Cox, Hendrikus J.M.M. Leunseweg 1 Claessens, Petrus J.J.M. Scheide Steeghs, Henricus P.Ch.W. Oirlo Folbers, Elisabeth M.C. Ziekenhuis Cals, Henricus A.M. Grotestraat 10 OVERLEDEN de Haart, Theodorus echtgenoot Yan Creemers, Anna G., si jaren, Smakt Coopmans, Gertrudis H., weduwe van Janssen Jacobus, 76 jaren, te Venray ONDERTROUWD: Hover, Reinier E.C., 30 jaren, amb tenaar ter Secretarie, te Maasbree en Claessens, Wilhelmina P.J., 27 jaren, te Venray Spee, Johannes H.G., 35 jr, brood bakker en Michels, Anna M.H., 28 jr, beiden te Venray. KERKELIJKE DIENSTEN. PAROCHIEKERK St. Potrus-Banden PAROCHIE-ACTIEViert het H. Jaar opdat Christus vrede en 'Rijk kome. Priester v.d. week: Pater Domitius. 3 Zondagoctaaf van Driekoningen; 6 u. lm. overl. fam. Janssen—Jacobs— Creemers; 7 u. lm. Lodewijk Truyen, lid v. H. Familie; 8 uur lm. Willem Broers; 9 u. kindermis; 10 u. hoogmis Catharina Barents en Hendrik v.d. Heuvel; 2 u. Congregatie; 3 u. kinder lof; 5 u. vergadering van H. Familie; 7 u. lof en rozenhoedje. Maandag9.30 u. zielemis voor alle overl. parochianen; 7 uur lm. Piet Bouten en zoon Gerrit; 7.30 best. jaard. P. J. Bistervels; 8.15 gest. jaard. Th. v.d. Bogaart(sol. ïekl.); 9 uur pl. hoogmis van bouwvakpatroons; 7 u. zielelof en rozenhoedje; 8 u. verga dering H. Familie. Dindag: 6.30 lm. Johanna Hoexen Josephina v. Stiphout; 7 u. lm. overl. ledon van Apostolaat des Gebeds; 7.30 lm. voor vrouw van Jan v.d. Heuvel; 8.13 gest. jaard. Jan Poels en beide echtgenoten(2ekl.); 9.30 pl. huwelijks mis voor bruidspaar Janssen-Cremcrs. Woensdag: 6.30 lm. RenierMichels en echtgenote; 7 u. lm. P.J. Linders; 7.30 lm. Theod. Janssen, echtg. van Elis. Theeuws; 8.15 gest. jaard. Willem Hermans en Hendrina Bekkers(iH.) Donderdag: 6.30 lm. Gerrits; 7 u. lm. Gertrudis v. Ham-Pouwels; 7.30 lm. Martinus v.d. Poel; 8.15 best. jaard. Maria Gertr. Derks-Peeters. Vrijdag: 6.30 lm. voor meest ver laten zielen in 't vagevuur; 7 uur lm. Maria Pouwels—Martens; 7.39 lm. Johannes Claassen, Johanna Fleur- kens en Chris Claassen; 8.15 gest. jaard. Godfried Smulders(2ekl.) Zaterdag: 6.30 O.L.Vrouwhoogmis; 7 u. lm. Annie Volleberg; 7.30 lm. overl. fam. Kreykamp; 8.13 gest. jaard. Ger. Martens en Helena Henkens (iH.); 5.30-7.30gel ten; 7 u. Marialof Deze weck leici de 3e en 4e k^as d< van de se—7e klai 26é en 27e les. VELTUM. Donde Volleberg. KERKDIEXS Zondag octaaf feest der H. Famil het welzijn der Oi verzekering van V mis; 3 u. lof met i Maandag7.30 v familie Fleurkens- Dinsdag: 7.30 I t.e.v. H. Gerardus. Woensdag: 7.30 Donderdag7.30 Drabbels—van Mei Vrijdag7.30 v intentie. Zaterdag7.30 Wismans; biechthc lijk; 6.30 lof met ri Het NIEUWE van de Rector is koster (H. Rutten) K 4786. PATER? Zondagoctaaf 1 feest v.d. H. Fc/cni 7.45 lm., met instru met preek; 6.30 voor van Henny Fleurki Teefelen; commun beginnen; iste colli kaanse Missiën, 2e 4.20 gez. vespers, 5 Maandag: 6 u. Vi Dommelen; 6.30 uit uit dankbaarheid vo keer; 8 uur Jacob v.d. Winkel en haai Dinsdag 6 uur Allerheiligste, volle vader en moeder; 6 terugkeer; 7 u. Mar der Derde Orde; 7 Janssen—Doumen; ClaessensWy nhov St. Antonius. Woensdag: 6 u. t 7 u. uit dankbaarln zuster; 8 uur uit d; O.L.Vrouw van Alty en St Jozef. Donderdag6 u. 7.30 Gertruda Ar overl. vader en moi Vrijdag6 u. t.e.i voor behouden ter 7.30 pl. H. Mis Vt Gerardus Hoeymak- v.d. Poel; 6.30 lof. Zaterdag: 6 uur 7 u. Johanna Loone tot genezing van e Oda; biechtgelegenli Iedere dag een weldoeners. Wegens onvoon heden wordt men c in de gelegenheid ges geld voor 1950 te bc voor 15 Jan. a.s. nic worden geacht .ftie plaats gebruik te n PAROCHIEH. Cat Zondagïste Zont gen; feest v.d, H. Fi voor de levende ei der H. Familie en a munie; half 9 H. Mi en overl. leden der ri hoogmis voor Johj 3 uur lof; 3.30 H. Fai ïste collecte voor dc siën; 2de voor hersti Maandag7.45 li Verheyen vanwege Dinsdag: half 8 g Verlinden en echtge Woensdag: 7.45 ge Marcellis en Aldegoi Donderdag: 7.45 Henria Wilms—Hee Vrijdag: 7.45 lm. 1 Soest. Zaterdag: 7.45 ges van Helden en Arnc biechten van 4.30—6 O.L. Vrouw, a.s. Zondag H. Fam PAROCHIEKER1 Zondagvandaag Familie; 7 u. H. C01: 10 u. de beide H. M maand, aanbiddingsi; collecte voor de vere kerken. Maandag: half 8 voor Jacobus Wilms. Dinsdaghalf 8 be Derks. Woensdag: half 8 Mart. Camps Jr. Donderdag: half 6 Helena Verkoeyeiren Vrijdag: half 8 "bè Hermans. Zaterdag: half 8 bi Vandevenne; half 8 1 RECTORAAT S. J< Zondagïste Zo koningen; feest van solemniteit van Drie! aanbiddingsdag voor 6 uur uitstelling van 6.30 lm.; half 8 vroeg fam. Coppus—Janssei mis voor onze jong in Indië, besteld do front; 3 u. lof met r< Completen me Te De Maandag: 7.15 In Asselberghs; 8 u. lm. de Haart. Dinsdag: 7.15 gez. Asselberghs en echtj beth Asselberghs; 8 N; Dekkers. Woensdag: 7.15 lm heid t.e.v. St Joseph; St. Joseph. Donderdag: 7.15 lm v.d. Winkel-Geurts; Gerrit Coppus en Mari; Vrydag: 7.15 lm. 1 Geurts Verschuurenj Louis Wap-Verweer Zaterdag: 7.15 In tentie; 8 uur gez. H Vrouw; van 4—6 uur te biechten; 6 u. lof t

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2