Aan 't Oud-en Nieuwjaar door Flora en Scheiemaan. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De toestand in Qhzc nieutaiaai$uieHsen ^ndóncs'ü Q, veepdnzinqeH. fcmiqcatie Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Nog enkele uren scheiden ons van het Nieuwe jaar dat komen gaat. Sommigen zullen ter Nacht mis gaan, anderen maken reeds voorbereidingen voor een huise lijk feestje en het zal slechts een enkeling zijn, die de jaarwisse ling niet mee wil beleven. Want juist in zulke uren, al is het soms maar heel even, gaan onze gedachten terug over 1949, wat het gebracht heeft en wat we er van verwacht hebben. Ieder doet dat op zijn eigen wijze, de een zal zich afvragen of 1949 voor hem of haar per soonlijk veel geluk en voorspoed heeft gebracht, een ander zal denken aan zijn gezin, een ander weer aan zijn zaken, maar allen zullen toch min of meer de balans op maken en velen zullen tot de ontdekking komen dat er weinig winst en veel verlies te boeken valt. Achter dat alles wordt weer een punt gezet. Met frisse moed en met nieuw optimisme gaan we het nieuwe jaar weer in, vol goede verwach tingen, vol nieuwe ideën. En zo is het ook goed. Een heel jaar staat weer voor ons open, een jaar waarin weer hard gewerkt moet worden, waarin we weer met tegenslagen te kampen zul len hebben, zowel persoolijk als in de gemeenschap, maar ook een jaar, waarin veel geluk ons wachten kan. En zoals ieder mens in deze dagen dat alles overweegt, zo doen dat ook de kranten. U vindt in dit laatste nummer van Peel en Maas voor 1949 Flora Floerts en Scheie Maan, die de geschiedenis van onze gemeente zij het dan soms wat eigen aardig nog even ophalen, U vindt er een fotopagina, waarin in kort bestek de geschiedenis van Nederland beschreven staat, terwijl Pater Rongen een opwek kend geestelijk woordje voor het komende jaar mee geeft. En daarmede sluiten ook wij 1949 af, met een langzame en gestadige groei van abonnees en adverteerders, zo gelijke tred houdend met de groei van onze gemeente. We hebben dit jaar zoveel als in ons vermogen was de kroniek van ons dorp bijgehouden en de belangen van Venray aangewezen en verdedigd en al is niet alles zo verlopen als wij allen het graag zouden gehad hebben, wij mogen tevreden zijn. Verschillende plannen staan klaar om in het komende jaar verwezenlijkt te worden, zo zal o.m. dan eindelijk ook de oorlogs geschiedenis van Venray, in de meest uitgebreide zin van het woord, als feuilleton verschijnen en hiervan hopen wij ook de boekvorm gereed te krijgen, zodat wij ook hier weer de plaatselijke geschiedenis haar recht doen wedervaren. Ook wij zijn vol goede moed en al zullen we nog wel eens kankeren en critiek hebben, wij zijn er overtuigd ook in 1950 evenals in het afgelopen jaar weer veel goeds en moois te kunnen melden. Want juist het weekblad heeft een stevige band met zijn lezers en adverteerders, die geen ander reclameobject bieden kan. Bovendien vervult het, zoals hierboven reeds is ge zegd, de taak van geschiedschrij ver en criticast, maar daarnaast heeft het 'n stimulerende werking op het leven in onze gemeente nauw betrokken als het dikwijls is bij de voorbereidingen en het maken en uitvoeren der plannen. De geschiedenis van onze ge meente is zijn geschiedenis. Voor of tegenspoed van onze mensen betekend voor entegen- spoed voor Peel en Maas. We zijn vol goede moed voor 1950 en zeer erkentelijk aan al onze medewerkers. Wij danken lezers en adverteerders voor hun vertrouwen en hopen ook in het komende jaar Peel en Maas weer te stellen in het belang en in de belangstelling van alle Venrayse mensen. Wij wensen lezers, adverteer ders en medewerkers een Zalig Nieuwjaar. FLORA: Dag, Scheie Maan MAAN: Ah, Flora Floerts I Wel hedde van mien laeve, Ik wooj ow krek is op 't eind van ut jaor en hendje komme gaeve. FLORA: Jao Maan, dat was ik ok van plan en saame nog is te praote, ovver ut wel en wee van os gement, ovver 'sminses doen en laote. MAAN: Flora, dor is zo veul gebeurd ien ut aafgelope jaor, as ge dat allemaol bepraote mot, dan ziede zo nie klaor. FLORA: D'en drukker hit pepier genoegt vooruit mer an de slag, van now tot an ut neej jaor, is nog mer ennen dag. MAAN: We han 't mit Horst wer an de stok ok op ut voetbalveld, mer S.V.Y. wier kampioon toe de punte wierre geteld. FLORA: En um de Landbouwwinterschol wier gevochte, dat ut knapt, mer Horst, die drummels dat ze zien hebbe ze ons mer afgesnapt. MAAN: De Yredepiël, wor her ie was, zolang ze dor al lit, is now onder mekaar verdeild, dat iedereen a it FLORA: De gallege mosse nor umleëg, de kneup van bloes of vest, hiel Rooi wier ien 't afgelope jaor op Tebesé getest. MAAN: Waterleiding kwaam er ok, dat was me en gegraaf, mer knalde er wer en buus kepot, dan wier der wat gedraafd. FLORA: De gementeraod, dat erm ding, mos dit jaor van de baan, mer ien de neeje was ocherm vur ow gen plats, wor Maan. MAAN: Nee Floor, dor was gen plats vur kelkes net as ik bin, mit zeuve lieste was 't genoeg, wor mos dat anders hin FLORA: 't Liemagas brandt as en hel, zoo mer op enne kiër, ik docht dat d'alde gasfebriek de indestrie-flat wier. MAAN: Nee, Flora, dat hedde mis, die kumt nie ien ons Rooi, ze is te klein vur al d'industrie, die hierhin komme wooi. FLORA: Ut scholgeld van vief jaor terug, ut mos derect wurre betald en mennig alder wet now nog nie, wor ie ut geld van hit gehald. MAAN: S.V.V. wier kampioen, de Hokkieclub netzo en de Schaakclub kreeg zo mer, de uurstef plats kedoo. FLORA: De Goeverneur keek toe laest, beej ut offiesjeel bezuuk, ien alle huukskes van osz durrep en ien de gemèntebuuk. MAAN: Venrooi—Oost hettet now wor urst 't Smaal Pedje was, ge zegt., as ge dat dor an ziet, .,wat is Rooi toch goed beej kas." FLORA: Mer de begroting, potverdrie geft wel wat anders an tweej en dartig duuzend pop ontbiake dor mer an. MAAN: Pikkeniere dun der veul ien ut aafgeloëpe jaor, mer mit al dat schuppegerei, mieke ze nie veul klaor. FLORA: De Disterebusie is okke weg, zoo mor op enne kier, de paoters zen: „weg ter mit, gao mer en deur wier". MAAN: De stasies ie/ide Paoterskerk, die wille nie goed vlotte, mer ge ziet dè schilder ok nie duk, op ut steiger staon te frotte. FLORA: Ovver de prefabs en zo miër wier gevochte ien den Raod, gen mins den ze hebbe wooj, ze zien wat te klèn van maot. MAHN: Mer zoas gewoon, kwaam den osz èfkes gauw opbelle, dat we ze mer te bouwen han, we han gaar niks te vertelle. FLORA: De brandwèr kreeg en neej slee de schuttereej neej gewère, 't Groene Kruis en neej gebouw, de veiling teveul père. MAAN: Dor kumt en neej Postkantoor, De St. Josephsschöl gut ope, en osz Venroojs Harmenie hit wer netjes liëre löpe. FLORA: Op 't Veule kwaam en neej kerk en ok en stiënfebriek, iedereen die dat zo ziet, zit: „ien dat pletske zit rneziek". MAAN: Ysselsteyn breidt zich mer uut, de Piël wurd geliek ontgonne, en neej fanfaar is verder nog' mit veul ammezuur begonne. FLORA: Twee Yenrooise jonges komme nie mer uut Indië thuus, ze dun hun plicht en ruste nu dor onder en wit kruus. MAAN: Vier jong priesters dun dit jaor beej ons ur uurste H. Mis, I vur Oeldere, Cassele en de Kom en groëte gebeurtenis. FLORA: 't Brande ok ennen enkele kiër, ien de Piël en ok wat huus en ien de Veldstraot verzoepe ze van ce ratte en de muus. MAAN: De woonkemissie, die erm kels, (eur werk was gedaon) mos beej ut scheije van de merret, zonder en dankje gaon. FLORA: St. Jozef wier ok opgeknapt, Jerusalem is an ut bouwe en meer as honderdvieftig paar gingen er dit jaor trouwe. MAAN: We krege wer enne vreje mert nao ongeveèr tien jaor, now dor nog enne neeje Hensenius, dan ziewe aw wer klaor. FLORA: Yiefhonderd babies vur Kersmis wierre der angegève, ons Rooi dat groeit en bloeit en zit nog vol jong léve, MAAN: De Vastelaovend ging wer goed mit Prins Sjaak an de kop en drie daag lang, wat en kerwei stook den haas zien stertje op. FLORA: Ien Mersele dun ze kalm an dan gut ut ok nie mis, mer op de Smakt broke ze ien èfkes vur Kersemis. MAAN: Nico van Melo, den beroemden hingst miek 't ok dit jaor wer goed, al trok ie op de pèrdendag en bitje mit zienê voet. FLORA: Mer dor ovver wier gepraot, de tentoonstelling, die was af, en mennigeen stond dor dan ok beej al dat schons duk paf. MAAN: Jao, de boeren en de middenstand die liete hier wer zien dat samenwerking veel vermag en waorien en klèn plats groöt kan zien. FLORA* De K.A.B. groeit en bloeit tigge de verdrukking ien, mer vergaderinge van de middestand bezuukt me mit en man of tien. e MAAN: De Hèij schafte zich ennen Rector an en was noch nie tevreeje, ze zatte der enne van de Hèy zoo mer beej de Raods-leeje. FLORA: De fietsklup kreeg ien de buurt lang genne slechte naam, de béste priez die noom ze mit en liet den rommel staon. MAAN: Oostrum viert en groët feest ien ut jaor, dat komme gut, eën vur ut-600jarig bestaon eën as de febriek der stut. FLORA: Rooi wier, wie haaj dat gedocht, en middelgroët gemeente mer as ge op de keper kiekt, dan hit ut dorvur gen cente. MAAN: Engelse schaai, mins schei toch uut dor zien ze nog mit an 't plare, we kriege niks, de eens zien op an al die ambtenare. FLORA: De kerremis kwaam wer ien 't durp mit meziek en mit danse. De Burgemaester was toen ok een zilveren Mèster Jansse. MAAN: De wederopbouw gut vorrüut, overal werd dan ok gebouwd, nao hiël wat neje zakehuus zien bloeme hin gesjouwd. FLORA: Sint Anna, dat bouwde nog en hiel neej pavieljoen en de minister kwaam vur 't urst de neej deur open doen. MAAN: issele, zo zit me tiggesworrig stut ok altyd aagteraan, mer ien ut goed Oeldere dan, dor is 't stadsplan van de baan. FLORA: Ok osz vernield gemèntehuus wier eindelik opgeknapt, ut wier ok wel de hogste tied, dat hier is wier angepakt. MAAN: Ien de straote van ons gemènt werren de gatter ok gedicht en meschien kriegt Klèn Oeldere ien ut volgend jaor wat licht. FLORA: 't Zieke-triedium was dit jaar ok en daverend succes en wie er dit jaor trouwe ging beej de paoters nog wat les. MAAN: Leunen was dit jaor nog lang nie mis en kreeg de kerk wer klaor mit dorbeej hiël onverwachts, enne wethouwer vur drie jaor. FLORA: De kajellekes overal ien 't rond wierren ok moj opgeknapt en 't sportterrein an de Lunseweg wier ok is opgelapt. MAAN: Flora, now schei ik er uut, me kumt toch nie uutgepraot ovver alles wat osz Rooi ien zo'n engel jaar verrig braot. FLORA: Jao, Maan, ge het alwer geliek dor kumt gen eind mer an, we praote wel vief krante vol as we ze mer han. MAAN: We gaon dorrum mer, beste Floor, enne Nejaarsborrel pikke en laote de geschiedenis van Rooi tot 't volgend jaor mer stikke. FLORA: Jao, 't is genoeg vur deze keër, al vergate we nog zat, mer zo halde we dan teminste vur osz neej revue nog wat. FLORA en MAAN: Rooise minse, 't gut ow goed ien ut jaor, dat komme gut, weej hope, dat ow allemaol veul goeds te waagte stut. De gemènte enne zak mit geld um uut de schuld te rake, de middestand, die wense weej veul neje en goei zake. Vur de boere mier te ontginnen land en ne goeje pries vur ut vië vur de arbeiders uut osz gemènt, goej loon en werk vur twië. Vur de jonges ien de Oost en goeje reis nao hier now dor en eindgekome is an dat Indische gemier. De kerkdurrepe wense weej veruutgang en bloei tot en met, hopelijk werre ien dit jaor nie mer zo aagteruut gezet. Alle vereniginge groët en klein, geluk en voorspoed in dit jaor, derbeej nog enne volle kas. dan zien ok die wer klaor. Meuge d'er veul werk en industrie nor 't alt Venrooi komme, dan is er vur de toekomst al biëstig veul gewonne. Meuge ien 't jaor dat komme gut, ieders wens werre vervuld, dat is tot slot osz leste wens, now zien we uut geluld. Hot guddow goed tot volgend jaor dan staon weej op dezelfde plats, wer mit osz wense klaor. De wensen voor oen zalig, gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar, die wy elkaar toesturen by de wisseling van het jaar, moeten meer zyn dan een loutere formule of een geijkte con ventie zonder zin en inhoud. Op de achtergrond moeten staan gedachten van goedheid en welwil lendheid. Wy moeten al onze medemensen, onze vrienden en kennissen op de eerste plaats, van harte alles wensen wat wensly'k is. Vandaag moet ons hart vry zyn van engheid, eigenliefde, zelfzucht, bekrompenheid, vasthou dendheid. Alles wat er in het afge lopen jaar niet goed was, iedere haar die in de boter verzeild raakte, alle kleine onenigheden en misverstanden willen we vergeten. We willen alleen denken aan het >ede, dat de anderen ons vaak on bewust bewezen, hun kleine attenties, hun diensten en hun hulpvaardigheid. En moet alleen welwillendheid in ons hart zyn: een sterk geheugen voor het goede, dat wy ontvingen en de grote stoflap over alles wat niet helemaal in orde was. Waren wy steeds even voorkomend en hulp vaardig, even fijnvoelend en hartelijk Dwalen is menselijkdat is onze verontschuldiging, maar die geldt met evenveel recht voor de anderen. Een ding kunnen we allen doen met onze welwillende gedachten allen omvatten, die ons pad kruisen, die in de loop van dit jaar met ons samen zullen optrekken naar het grote eind doel, die hand in hand met ons God zullen dienen en voor hun brood zullen werken. Welwillendheid: kunnen we onze naasten minder geven? Mogen we hun minder geven Het is de grens van ons christelijk gedrag, zeker van ons, parochianen van dezelfde plaats, gedoopten en verlosten in Christus, die samen op dezelfde hemel hopen en zich over geven aan dezelfde God van barm hartigheid. Welwillendheid voor allen kan slechts geboren worden uit het geloof i en voert ons tot het geloof in dezelfde God, die de Vader van ons allen is en ons allen met dezelfde welwillend- Dinsdag heeft H.M. de Koningin in een plechtige, doch eenvoudige bijeen komst in het Paleis op de Dam, het besluit ondertekend om de souverei- niteit over te geven aan de Indo nesiërs. Daarmede is dan definitief een einde gekomen aan het Nederlands bestuur, aan het Nederlandse „imperialisme". Terzelfdertijd werd in Batavia door de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon Lovink, eenzelfde plechtigheid ge houden en werd eveneens het gezag overgedragen. Intussen is de heer Lovink reeds vertrokken en heeft Dr. Hirschfeld zyn plaats ingenomen als Hoge Commis saris. De Nederlandse vlag is neer gehaald, het rood-wit van de Repu bliek is gehezen. Men kan zich op zulke momenten wel afvragen, waarvoor is dan toch dit hele jaar nodig geweest, waarom hebben wy zoveel jonge mensenlevens geofferd De toekomst zal moeten leren of zy inderdaad het nut hebben, dat Prof. Romme ze op de laatste party vergadering der K.V.P. toekende, dat dat alles dringend nodig was om in orde en vrede te kunnen onderhan delen en het gezag te kunnen over dragen. Hoort men de Amerikaanse en Engelse kranten, dan is het alle maal zeer mooi en gelukkig, maar de Engelsen hebben de souvereiniteit ook overgedragen in India en daar is het byna 2 jaren burgeroorlog geweest en Amerika heeft hetzelfde gedaan met de Philipynen, maar hebben later hals over kop hulp en bijstand moeten geven, terwijl hun politiek in China een daverende mislukking geworden is. En dat alles werd even mooi en gelukkig genoemd. Wat er ook van zy Engels Borneo is nog geen sprake geweest, evenmin als over Australisch Nieuw Guinea, die toch ook by Indonesië horen even als de Nederlandse stukken. Maar laten we daarover maar niet verder praten, men wordt er hoogstens verbitterd over de hulp die men vroegere bondgenoten gaf en het is een les 'voor later. De loop der beurtenissen zullen in ieder geval deze landen geen windeieren leggen en daar is het hen waarschijnlijk ook over begonnen. Intussen zullen wy Nederlanders alles in het werk moeten stellen om het werk van eeuwen niet ongedaan te maken. We zullen ons beste beentje voor moeten zetten om ons niet te laten verdringen en om terwille van ons eigen behoud het hoofd te bieden aan een sterke Amerikaanse en En gelse concurrentie. De benoeming van een Dr. Hirsch feld geeft in dit geval goede hoop. Intussen wacht Nieuw-Guinea nog op een oplossing. Door Den Haag is reeds een gouverneur benoemd en men fluistert, dat reeds Nederlandse soldaten uit Indonesië worden over gebracht. Maar waarvoor weet nie mand. Wordt het geen tyd, dat dat ook eens verteld wordt, of is men weer bang van het buitenland? Ni en we straten Vorige week heb ik gelezen, dat er in Venray nieuwe straten komen, dubbeldikke klinkers zullen de mop pen vervangen, waarover het Venrays verkeer zich reeds jaar en dag ge spoed heeft. En men kan wel zeggen gelukkig, want zo langzamerhand ging het met al die opgravingen voor waterleiding, gas e.d. hier meer lijken op klein Zwitserland, als het nijverige plaatsje waarvoor we altyd zo graag doorgaan. We zwijgen dan nog maar stil over do trottoirs en wat verder het oorlogsgeweld nog aan de ver keerswegen kapot heeft gemaakt. Een troittoir is nu eenmaal geen tankweg. Intussen krijgt dan Venray een wegennet dat klinkt als een klok waar menig andere gemeente jaloers naar kjjkt. Dat alles heeft maar een nadeel. Het wordt nu voor sommige Raadsleden zo moeilijk om nog wegen aan te wijzen voor de Raadsvergadering. Beelden De beeldenschat der Grote Kerk heeft veel geleden, maar dank zy de deskundige restauratie van de beeld houwer van Dongen zyn ze alle weer in hun oude staat hersteld en wach ten zij slechts op een nieuw kleed. Nu wordt hierover in het dorp tame lijk veel geroddeld, als zou de nieuwe beschildering een daverende misluk king geworden zyn, maar de waar heid is niet te achterhalen. De laatste tyd duiken echter ook andere geruchten op. De beelden zouden namelijk naar Amerika wor den gebracht om daar tentoongesteld te worden. Indien dit zo is, dan zou toch inderdaad een protest moeten worden aangetekend. Venray heeft onder de oorlog veel van zyn oude schoonheden verloren en met het heid lief heeft. Zyn gevoelens moeten het hele jaar door de onze zyn. P.H. RONGEN O.C.R. weinige wat is overgebleven van dit gemeenschapsbezit moet men zo zuinig mogelijk omspringen. Al zyn we er van overtuigd dat ze prima behandeld zullen worden, deze beel den horen thuis in de St. Petrus Banden te Venray en wel zo snel mogelyk. Onze mensen, die de oude St. Petrus Banden met al zyn rijkdom gekend hebben, missen dagelyks deze waarde volle beelden. We zien dan ook niet in, waarom ze zo lang moeten weg blijven, daar de restauratie van de meeste toch klaar is. Intussen hebben we met vreugde geconstateerd dat het beeld van de H. Paulus weereen plaatsje in de kerk gekregen heeft. Woningcommissie Gisteravond werd op het Gemeente huis de nieuwe Woningcommissie geïnstalleerd en daarmede is de oude automatisch „afgedankt". Deze Woningcommissie heeft ge durende de jaren dat zy zitting had, nu niet precies een „lollig" baantje gehad. Tientallen gezinnen zonder huis, tientallen gezinnen met te grote huizen. Aan de ene kant grote nood, aan de andere kant liefdeloosheid, egoïsme. Het is jammer dat ze niet eens heeft openbaar gemaakt, wat zy in de afgelopen jaren heeft gedaan, want als een instelling de nodige critiek te slikken gehad heeft, dan is het wel de Woningcommissie, die nu letterlyk niets kon doen waar niet van beide of meerdere partyen wat commentaar op had. Zy hebben toch wel een dankje verdiend voor het vele werk en voor alles wat zy ten bate en ten behoeve van de Venrayse Gemeenschap heb ben gedaan* Anderen hebben hun ondankbare taak overgenomen, gaan nieuwe spot en hoon tegemoet, maar zij doen dit evenzeer voor Venray, niet voor hun eigen plezier. Men kan hen slechts toewensen, dat zy niet lang zitting behoeven te hebben, hoewel de toekomst nog tamelyk somber is. TAN DEURNE NAAR NIEUW-ZEELAND „Alles wat my na aan het hart iigt, neem ik mee naar Nieuw-Zeeland. Ik laat niets achter..." Vader Hoe- bergen uit Deurne, wyst met een patriarchaal gebaar op zyn goed- gezonde vijftigjarige vrouw, die met haar tien kindereu achter vader Hoe- bergen aanschuitfelt langs het rytje officiële autoriteiten douane, politie, emigratieambtenaar Twaalf uit de hele lange ry van isóo emigranten van wie er zich 1400 in Australië en de rest in Nieuw-Zeeland gaan ves tigen en die Vrijdag met de „Volen- dam" zyn vertrokken. Moeder Hoebergen is een typisch Brabantse vrouw en alleen de wyde witte gesteven kap op haar hoofd ontbreekt. Zy is resoluut, een boerin die haar leven lang hard heeft ge werkt en ondertussen nog elf stevige kinderen ter wereld heeft gebracht. „Onze oudste, Tonny, is een jaar geleden naar Hamilton in Nieuw- Zeeland vertrokken en ik heb zo'n heimwee naar die jongen", vertelt ze eenvoudig, „dat vader en ik besloten hebben ons boeltje in Deurne maar op te breken en hem met ons gezin achterna te gaan. Het was een brave, een hele brave jongen onze Tonny, moet ge weten... en flink... hy beheert nu al een farm met honderdtwintig koeien en tachtig varkens en hy heeft ook gezorgd, dat wy onderdak krijgen. Nee-je... spijt... nee-je... ik neem alles mee. Helemaal geen tranen en als ik myn kinderen weer allemaal in de huiselijke kring heb, dan ben ik overgelukkig". „Vader in die boekentas zitten brie ven van onze jongen, laat ze mynheer maar eens lezen". Het Peeldorp Deurne was leeg gestroomd. Met zes bussen waren de inwoners, die als één grote familie leven, naar Rotterdam getogen, om „de Hoebergens" goeiendag te zeggen. Alleen Gerarda, de jongste van acht jaar, heeft afscheidstranen gehuild en wanneer vader haar optilt om voor het laatst nichtje Anneke uit Liessel vaarwel te wuiven, komen de waterlanders opnieuw. Vader Hoebergen is met recht een patriarch te noemen. Een lange don kerbruine snor siert zyn gezicht en zijn ogen overzien alles. Hij regelt zijn zaken met een rust en zelfver zekerdheid, die men zelden aantreft. Op het schip zal hy zyn acht en vijftigste verjaardag vieren, ver van zyn boerderij in Deurne, waar hy 57 jaar woonde en werkte en waar nu een ander de koeien melkt en de deel schoonveegt. Als dat zo doorgaat loopt Brabant eg. Ook de heer Frans Bouwmeester uit Breda, gaat met zyn gezin zijn geluk in Australië beproeven. „Woningnood... geen nood... ik heb myn eigen huis afgebroken, verpakt en in het ruim van de „Volendam" laten opslaan. Wy hadden in Breda een prachtige practische bungalow van het prefabri cated type en zoals de een zyn bed opneemt, zo heb ik myn huis opge nomen, vertelt de vroegere accoun tant, op wiens pas thans het beroep van boerenknecht staat genoteerd. Zo tegen de avond bevond zich iedereen aan boord van de „Volen-

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1