De „slag" bij Geisteren WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Kringvergadering L.L.T.B. te Venray. Varkensvlees en suiker De toestand in Nieuwjaars advertentie Kerstnummer Zaterdag 17 December 1949 No. 50 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet- Vrijdagmiddag kwamen de besturen der Landbouwbonden in kringverga dering te Venray bijeen om de be groting 1950 van de L.L.T.B. eens te bespreken en eventuele op- of aan merkingen voor de algemene verga dering naar voren te brengen. Het feit, dat de heer M. Dings aanwezig was, deed vermoeden, dat de algehele landbouwpolitiek nog eens besproken zou worden. Zo was het inderdaad. Met de be grotingsbehandeling liep het nog al los. Hier waren geen bezwaren tegen. De contributie der leden is geraamd op f 130.000 eenzelfde bedrag als vorig jaar. Doordat waarschijnlijk de rijkssub sidie voor de jonge boeren en boerin nen zal vervallen, zullen deze een hogere contributie moeten betalen en wel f 1 50 inplaats van f l.— Daar tegenover staat, dat ook meer voor hen gedaan zal worden. Zo denkt men o.m. aan de uitbreiding van do culturele diensten, zoals sport e.d., waarin andere provincies al zijn voorgegaan. Het secretariaat kost iets meer dan vorig jaar, nl. f 31.600 tegen f 29.200. De jonge boeren en tuinders kosten f 31.600 tegen vorig jaar f 25.800. De Boerinnendienst f 17.600 tegen f 16.700. De B-J.B. f 5 900 tegenf7000 De Land. Rij vereniging kost dit jaar f 11.235 tegen f 5100 vorig jaar. De exploitatie van Boer en Tuin der f 5.150 tegen f 4600. De gebouwen vragen f26.850, tegen f 40.800, maar dit jaar zal geen 10 mille worden afgelost. Het schoonhouden der gebouwen f 15.930, de auto's f 2500, de contri butie K.N.B.T.B: f 78.000, diverse commissies f 6200, instellingen en bijdragen f 29.750. Tegenover een inkomsten van f 292.250 (v.j. f 293.000) staan dan na afschrijving van inventaris f 500. rechtsk. bijstand f 10000 en diversen f 3.185 de uitgaven ook voor f 292.250—, zodat do begroting dus sluitend is. De heer Dinghs wist over de be groting weinig nieuws te vertellen, alleen was van de L.F.O. voorgesteld de contributie van de fruittelers door de L.L.T.B. te laten innen op een basis van f 1 per ha. Hoewel de vergadering van mening was, dat hierdoor alle fruittelers zou den betalen, waardoor dus niet, zoals nu, enkele voor allen de kastanjes uit het vuur haalden, was het ver plichte vakblad van f 10 per jaar, wel wat al te veel van het goede. Intussen zou deze zaak nog eens bezien worden in het hoofdbestuur en op de algemene vergadering zou men er wel meer van horen. De mens als sociaal wezen, was het onderwerp der causerie van Pastoor de Bodt, die op eenvoudige wijze uiteen zette, dat de mens plichten jegens de gemeenschap heeft en zich niet kan en mag onttrekken aan een opgedragen taak, als hij daarvoor de talenten heeft. Anderen hebben tot taak deze lei ding te aanvaarden, te gehoorzamen, cm zo te samen het einddoel te be reiken, samengebundeld in een grote groep. Zo is het in het gezin, in de verenigingen, in de bonden, in de gehele maatschappij. Spreker wees naar aanleiding daar van de bestuurders der boerenbonden op hun taak immer mens te blijven, geen liefdeloze machine, maar een dienende en helpende mens, die steun en moed geeft en daadwerkelijk hulp biedt. Suikerbieten. Ra deze korte rede van de aalmoe zenier kwam de heer Dinghs te spreken over onderwerpen op sociaal en economisch terrein, die de laatste ty'd nog al eens de aandacht vragen. Allereerst waren er de vele klach ten over de slechte afname der suikerbieten. En inderdaad is de vervoersorganisatie haar verplichtin gen niet nagekomen. Maar bovendien is er dit jaar 'n geweldige oogst ge weest, waarop niemand heeft geteld. Was op 40 millioen gerekend, het zijn er meer dan 80 geworden en dat niet alleen in Limburg. De opbrengst per hectare is abnor maal geweest en de raffinaarderjj in Puttershoek kan het niet verwerken. Nu hoopt men echter binnen enkele dagen alles weer normaal te hebben. Wel is er nu een overschot van 35 millioen kg. en men heeft dit naar Duitsland willen exporteren, maar dit is mislukt. Intussen moet hiervoor nog een oplossing worden gezocht en waar schijnlijk zal de L.L.T.B. een aanieel nemen van f 425.000 in Puttershoek, waardoor de leden dan altijd ver zekerd zijn van een afname tegen de volle prijs, zodat er geen bieten meer overblijven. Wat dit zeggen wil, kan iedereen begrijpen; als tegenprestatie van de opname in 's werelds grootste en best uitgeruste fabriek geldt dan slechts de levering van minstens 20 millioen kg. per jaar. Dat wil niet zeggen, dat het idee van een eigen fruitveiwerkende industrie geheel verworpen is, maar de fabriek van Maasniel houdt zich vooral bezig met onderzoekingen voor verdere ver werking en conservering van fruit en landbouwvoortbrengselen. Sprekende over de Motie Groen, vertelde spreker, dat als Limburg alles gekregen had, 6.5 millioen onder de landbouwers zou zijn verdeeld, het laatste restje op de wijze, die wij vorige week reeds in ons blad be spraken. Over de meelmengsels was de laatste tijd nogal veel te doen, daar de vermelding van de samenstelling zou vervallen op de label. Dit zou jammer zijn, daar dan practisch helemaal geen controle meer mogelijk is. Wil men deze inteusief voeien, dan zal grondstoffencontrole nodig zyn by. de groothandel. De heer Dinghs kon de boeren nu slechts aanraden op de vertrouwdste adressen te kopen. De centrale slachtingen kwamen eveneens nog even ter sprake, maar er waren weinig goede woorden voor te vinden. Spr. noemde centrale slachtingen (zonder subsidie dan) slechts verlies van vlees, geld en moeite. Eieren voor je geld kiezen. Na een korte beschrijving van de lydenstocht met de eierzegels, kwam de heer Dinghs te spreken over de „eierenpolitiek". Duitsland had met zjjn goede prijs voor de eieren feite lijk de oplossing van het zegelvraag- stuk gebracht. 23 centen betaalt Duitsland per ei meer als Engeland. (Engeland 14 ct., Duitsland 37 ct.) en hierdoor is een spaarpotje gevormd kunnen worden, alsmede door de opbrengst van de zegels. Per kip werd f 2.11 betaald aan zegels en zo was in kort 16 millioen gulden bij elkaar. Hiervan zijn 12 millioen bijgelegd op de export naar Engeland; (intussen heeft deze export nog steeds de voorrang). Er zijn dus byna 4 millioen gulden over, die bij het bedrijfschap berusten. De 5 cent heffing per kuiken brengt nog 1 millioen in dat potje, zodat er by een eventuele prijsverlaging een steunfonds is. Wil men echter een gezond pluimveebedryf houden, dan zullen de eierpryzen voor het binnen land onherroepelijk naar beneden moeten. Nu de zegels verdwenen zijn, kan dat ook best en het is no dig. Meer dan 10 millioen eieren liggen onverkoopbaar en al zyn de prijzen voor het binnenland maar 23 cent, bij deze geweldige aanvoer moet een geweldige vraag komen. Dat kan ook, want 11 cent is de Lei prijs, zodat het ei 13 cent netto mag kosten. Gebeurt dit niet, dan zullen de boeren de gevolgen zelf ondervinden, want in de toekomst moeten 1300 millioen eieren weg Kuikens. Het volgend jaar komen immers mser dan 20 millioen nieuwe kuikens en al was de aanvrage voor Limburg te laag, we hebben goede hoop, dat hierin nog verandering komt. Al heeft men dan bijna weer het vooroorlogse peil benaderd, dat wil dan niet zeggen, dat men nu de kuikentoewyzir.g maar op moet hef fen. Integendeel, plaatselijke commis sies moeten ingeschakeld worden om een zo billijk mogelijke verdeling tb hebben. Hiervoor werkt ook weerde heropgerichte pluimvoehoudersbond, waarvan bij elke boerenbond een af deling zal worden opgericht. Contri butie hiervan bedraagt f 1.—, niet leden f 2.50. Melk- en varkensprijzen. Over de melk- en varkensprijzen ontstond een heel debat en de heer Dinghs was van mening, dat de or ganisaties op dit gebied nog veel bereikt hadden, ondanks 't gekanker van sommige mensen. Men moet niet vergeten, dat de melk prijs slechts een halve cent onder de prijs van de Stichting ligt en dat de rundveepryzen ook behoorlijk hoog zyn. Bij de varkens was een grond prijs van f 1.95 mooi geweest, maai de Minister heeft f 1.85 als mini mumprijs voorgeschreven, zodat de meeste meer uitbetaald krijgen. Oorlogsschade, De L.L.T.B. was van mening, dat de regeling voor de oorlogsschade nu niet zo slecht is. De inventarisver goeding en de vee-restitutie vallen best mee, evenals de financiering voor het herstel, hoewel by dit laatste de grote toch wel een veer moeten laten. De L.L.T.B. zal voor een behoorlijke voorlichting gaan zorgen, zodat de mensen uit deze nieuwe wet kunnen halen, wat er maar te halen valt. Kinderbijslagwet. De heer Dinghs verwachtte binnen kort een noodregeling voor de kin derbijslag aan kleine zelfstandigen, Hy vèrtelde over de grote moeilijk heden, die dit punt met zich mee brachten bij het onderling overleg tussen Christelijke en neutrale bon den, die hier niet veel voor voelen, Spreker meende echter, dat er nu goede kans op vervulling kwam. Na al deze uiteenzettingen besloot de vergadering bij het hoofdbestuur aan te dringen op het handhaven van de veevoederdistributie en de kuikentoewyzing, twee punten waar nog lang en breed over gesproken werd. Nadat nog enkele moeilijkheden waren opgelost, sloot de heer Loonen de vergadering. óófinamm Een Episode uit de Holl.-Belg. strijd 1830-'39. (door Gerard Lemmens) Bij deze titel zal men een hekeling verwachten van onze verbasterde doopnamen. Het zijn vooral de meis jesnamen, die stof geven tot allerlei aanmerkingen. Zelfs met het scherpste vergroot glas kan men in hun namen niet meer de heilige ontdekken, naar wie ze genoemd zijn en die ze als patrones in hun leven moeten meevoeren. Maar over dit kapittel gaat het hier niet, maar het chapiter is mis schien even interessant. By de keuze van de doopnamen spelen in de familiekring verschillen de factoren mee; gewoonlijk wil de man zus en de de vrouw zo; dan moet er nog met de schoonmoeders van beide kanten rekening worden ge houden; en ook de tantes en zeker als het suikertantes zyn, willen een woordje en soms zelfs een hartig woordje meespreken in het debat. Wat hier nu volgt, is een ware ge schiedenis en misschien de steen der wijzen om alle doopnamen-moeilijk heden voorgoed uit de wereld te helpen. Een eerzame huisvader was op pad om beschuiten-met-muisjes te be stellen. Het was nog een dag te vroeg, had zich dus niet te haasten. Maar er liep nog een luis over zijn lever: over de naam van de verwachte wereld burger(es) was er in de schoot van de familie nog geen overeenstemming bereikt. De vrouw koos de naam van haar man Arnoldus, de schoonmoeder haar eigen naam Cornelia, des verlangd te veranderen in Cornelius; tante Johan na vocht voor Johannes en tante Aleyda voor Aleyda. Nu had hy een geweldige hekel aan ruzie, vooral met zijn schoon moeders en zyn schoonzusjes, maar hy wilde ook niet graag zijn vrouw tegen het hoofd stoten, temeer daar hy zich door haar keuze zeer vereerd vond. Daarom ging hy van de be schuiten-met-muisjes win kei naar een wiskundige om hem te consulteren. Hoeveel namen moet ik mjjn oudste kind geven om onverschillig hoeveel er nog volgen steeds dezelfde namen in een afwijkende volgorde te kunnen geven. Als dat mogelyk was, was het hele probleem eens voor altijd opgelost en waren alle belanghebbenden tot in alle eeuwigheid tevreden gesteld. Na enige wiskundige berekeningen zei de geleerdeaan vier namen hebt U in ieder geval genoeg, al zouden er vyflingen by zyn. Welgemoed aanvaardt de huisvader de terugweg en toen het grote feit gebeurd en de eerste zoon geboren was, noemde hij hemArnoldus, Cornelius, Johannes, Aleydus. De tweede zoon heette Cornelius, Arnoldus, Johannes, Aleydus. Het derde kind was een dochter en werd ten doop gehouden als Jo hanna, Cornelia, Arnolda, Aleyda, het vierde, die het hek sloot, was even eens een dochter en kreeg de namen Aleyda, Arnolda, Cornelia, Johanna. Zo had iedere keer zyn vrouw haar zin, plus de schoonmoeder, plus tante Johanna en tante Aleyda. Zodra er onenigheid ontstaat over de naamgeving, over de keuze van de doopnaam, geven wy in rustige over weging dezelfde truc toe te passen. Het is bovendien een aardigheid, waar dikwijls en hartelijk om ge lachen kan worden. P. II. RONGEN O.C.R. Het Heilig Jaar Het Heilig Jaar moet zijn een, jaar van boete en gebed, voor Gods Kerk er. de zielen in nood. Zo verlangt de Vader der Christenen. In onze dagen zyn deze noden bij zonder groot, en vragen dus ook van ons bijzondere gebeden. Vooral van de leden van het Apostolaat des Gebeds, het biddend leger van de H. Vader. Daarom roept dit Apostolaat des Gebeds in het Heilig Jaar al zyn leden op tot een Kruistocht van Gebed en geeft hun drie geestelijke wapenen in de hand, bestemd voor het ganse Heilig Jaar. Het eerstedat zy naast hun Zon dagsplicht nog éénmaal minstens in de week de H. Mis bijwonen en als het kan Communiceren in de geest van eerherstel. Het tweededat zy iedere dag, hetzy alleen, hetzij met anderen, in gezin of kerk, het Rozenhoedje bidden Het derdedat zy eenmaal mins tens iedere week zichzelf bewust versterven. Dit is de Wereld-Kruistocht van ons Apostolaat des Gebeds voor alle landen en volken, die wij met de hulp van allen willen ondernemen. TREK MÉE OP MET ONZE GEES TELIJKE KRUISTOCHT. Venray en omgeving heeft zyn deel in aeze oorlog zeer zeker gehaa, vooral tijdens de bevrijdingsgevech ten, de zogenaamde slag om O ver- loon. Ook werd vroeger eens Venray door een „oorlogsbrand" geteisterd, de episode van Maarten Schenck. Voor het overige is Venray vrijwel steeds van oor logsgeweld verschoond gebleven: we kennen wel byv. de Franse invasie van 1672 en die der Sansculotten op het einde der I8de eeuw, waarvan wy enkele gegevens kunnen vinden in de oude doop- en kerkregisters van die tyden, doch welke niet direct van ingiypende aard waren. De laatste honderd jaren bleef Venray echter van „soldaten" ge spaard. We moeten namelyk terug gaan naar de Hollands-Belgische strijd van 1830—1939, om nog iets overeen oorlogshandeling m Venray te vin den. En deze oorlogshandeling, die hoewel ze zeer interessant is, verliep gelukkig geheel onbloedig. Toen de omwenteling plaats had gevonden, de gevechten rond Maas tricht, Roermond en Venlo, alsmede de Tiendaagse veldtocht achter de rug waren en het zo'n beetje een geconsolideerde boel was geworden, bleef' men van beide zijden de Hollandse en Belgische paraat. Men legde o.m, een bezetting langs de grenzen. Zo kreeg Geisteren, het meest Noor delijke Limburgs dorp ten Oosten van de Maas U weet, geheel Limburg, behalve de steden Maastricht en Venlo waren Bels gebleven een Belgische inkwartiering, ter sterkte van een normale patrouille. Men bewaakte de grenzen, men speurde, men trad ook op tegen de zogenaamde smokkelaars, maar er werd toch nooit een schot gewisseld. Het gebeurde wel, dat men aan de Hollandse-Brabantse kant (dus hier) de Belgen toeriep met blauwkielen, naar de kleur van hun uniform, of Belzebubs, naar de typische naam- overeenkomst van een Belg en een duivel. Deze scheldnamen werden prompt beantwoord met kaaskoppen en melk bijters, doch men was zo verstandig het daarbij maar te laten. De soldaten aan beide zyden deden hun dienst, ze patrouilleerden, ze hadden het niet slecht. Waarom zou er dan nog geschoten moeten wor den en doden vallen Een klein avontuurtje zo nu en dan was heel mooi, ja, maar de dood was dan toch ook nog lang niet alles. Dood is ook maar dood 1 Maar op een dag waren aan de Maasheze kant nieuwe, verse en frisse Hollandse soldaten gekomen. En als deze de woorden hoorden van kaaskoppen en melkbyters, konden ze dat niet verkroppen. En daar trokken ze me waarachtig op een mooie dag de grens over, op Geisteren aan, in vlot tempo: „Wien Neerlands bloed door d'aderen vloeit" De afdeling trok Geisteren binnen, molesteerde enige boeren, o.a. in het Kostershuis, waar een paar mannen gezellig bijeen zaten en een kaartje legden, mishandelde ook een paar, door hen met geweerkolven, (maar overigens niet bloedige) duwtjes te geven, zagen geen Belgische landver- digers, die 'm blijkbaar gesmeerd waren als hazen in de Geisterse bossen en trokken dan „met roem overladen" weer terug om zich bij de Hollandse kapitein present te melden en wie weet misschien ook nog een medaille te verdienen. Hadden ze 'm dat niet goed en vlug geflikt O zo 1 De Belgische soldaten, op een heel gewone patrouillesterkte, wilden geen ongelijke strijd en daarmee mogelyk een roemrijke dood wagen, toen ze een sterkere Hollandse afdeling zagen naderen. Ze hadden zich dan ook terugge trokken; wat ze echter ook deden, dat was per paard een bode zenden naar Venray, waar een grotere af deling soldaten lag en een tweede bode zelfs naar Roermond. Wie wist, wat die kaaskoppen nog meer van plan waren Misschien nog eens 'n keer zo'n Tiendaagse veldtocht dwars door Limburg langs de Maas Toen nu vanuit Venray 'n flinke versterking aanmarcheerde, wachtte ze het vendel uit Roermond niet eens meer af. Ze waanden zich dap per en sterk genoeg om het deze keer de Hollanders betaald te zetten Ze trokken op en hoewel ze eerst van plan waren niet verder in het vijandelijke gebied te trekken dan Maashees of hoogstens Vierlingsbeek zaten ze gauw genoeg in Sambeek en hielden daar ook danig huis. Maar ze hadden nog geen stramme Hollandse militair gezien; die waren zeker nu de hazen I En ze trokken op Boxmeer aan en deden zich te goed aan de appelen en peren van de boomgaarden, waar ze langs trokken. Opeens zagen ze onder een pere boom een Hollandse dragonder liggen; die mafte als een os. Het geweer in de aanslag, zo naderde men hem; maar hij mafte door, zelfs toen ze vlak voor hem stonden en eens flink humden. Dan schopten ze hem wak ker en namen hem gevangen. Brabantse droge worsten en ham men werden gekaapt en meegeno men als trofees. Al zegevierend trok men verder. Ze waanden zich een onoverwinnelijk leger. Er zouden medailles en lintjes komen, later, en ze zouden te Brussel door de koning en het gehele volk worden gehul digd. Hun krijgstocht zou geboek staafd worden in de vaderlandse geschiedenis, reken maar. Evenwel, de Hollanders, die als hazen gedaan hadden, zoals de Bel gische soldaten te Geisteren haas hadden gespeeld, hadden het garni zoen te Grave gewaarschuwd. Van verre hoorden de Belzen trom geroffel en hoorngeschal naderden. Sjonges, zou het gevaarlijk worden? Ze ontnuchterden van hun overwin ningsroes, er weid niet eens meer halt of retour gekommandeerd, om dat ze ijlings op terugtocht gingen. Er viel geen schot. Steeds hoorden ze het tromgeroffel achter zich. De Belzen trokken snel terug en hielden de snelle gang erin, de Hollanders marcheerden flink achter hen aan, maar (verstandig of niet zorgden toch, dat ze geen direct contact met de Belgen kregen. Niettegenstaande dit uitblijven van persoonlijk contakt, kregen de Belzen steeds meer haast. De appelen en peren en ook de sterke drank, die ze gegeten en gedronken hadden, hadden geen straffe moed in het lijf gepompt. En hun afmars kreeg meer het aanzien van een vlucht dan van een stram me, weloverwogen (zegt men niet taktische of strategische terug tocht. Maar de droge hammen en worsten moesten mee; men had die aan de geweerbajonetten geregen en over de rug gehangen. Dat waren hun tro fees. En zeer zeker moest ook de dragonder mee. Het meebrengen van een krijgsgevangene, zonder dat ze zelf maar enig verlies hadden, dat moest hun een pluim extra op de sjako geven, ondanks het feit van hun overhaaste vlucht. En het gelukte hun dan ook de Hollandse dragonder op 't „Belgisch" gebied te krijgen. Maar eilaas, vlak by de kasteelsbossen te Geisteren kreeg de dragonder in een onbewaakt ogenblik kans om te ontvluchten en hij maakte er een dankbaar gebruik van. Jawel, de Belgische piotten liepen hem wel na om hem weer te pakken te krijgen, maar op hem schieten, nee, gedurende de gehele „campagne" was nog geen schot gevallen en waarom zou er dan juist nu gescho ten moeten worden Ze kregen de Hollander niet by. want 't was een vlugge en de gprens dicht by. Laat hem dus maar gaan. Doch de droge hammen en worsten die hielden ze En daarmee werd er kermis gevierd, toen het in de avond bleek, dat de Hollanders de Belgen niet verder hadden nagezet dan tot aan de grens. En ze smaakten hun goed, onder wijl de Hollandse troepen te Maas hees en Holthees een paradepas hielden en op de hoornen bliezen en een grote roeiboot met een Hollandse vlag als kenteken by „den Berg" een eind de Maas op ging. Daags daarna lagen de patrouilles, wel wat sterker dan anders, weer gewoon te weerskanten van de grens en men hoorde weer af en toe: kaas kop en melkbyter, dat prompt werd beantwoord met: blauwkiel en belze- bub 1 Zo eindigde de „slag van Geisteren" zynde een Hollandse inval en ver overing van Geisteren en daarop een Belgische overwinning op hammen droge worsten, appelen en peren in het Land van Kuijck een onbloe dige veldslag tussen de Hollandse soldaten en Belgische piotten in de stryd van 1830-1839. Eerst: Het verlenen van subsidie op varkensvlees wordt ook van toe passing verklaard op de huisslach tingsvarkens en door minister Mans- holt in de Tweede Kamer met klem verdedigd. Enkele dagen later: subsidie op het varkensvlees wordt zodanig verlaagd in feite afgeschaft dat de prys van dat vlees voor de consumptie met 44 cent per kilo zal stijgen. Als compensatie voor de consument zal de suikerprys met 8 cent dalen. Enkele dagen later: verlaging van het subsidie op varkensvlees blijft gehandhaafd, maar de verlaging van de suikerprijs gaat „om technische redenen" niet door Als compensatie voor de consument zal de regering hiermede rekening houden by de besprekingen over lonen en pryzen die thans met de Stichting van de Arbeid worden gevoerd. Verlaging in feite afschaffing van het subsidie op varkensvlees betekende voor de boeren, dat ook zy zich hun subsidie zagen ontgaan. De toegekende compensatie in de vorm van de suikerprijsverlaging zou ook wel de boeren gelden, maar naar verhouding minder dan de burgers. Door ook nu deze subsidietoezeg ging in te trekken en de compensatie voor dit alles te gaan zoeken in de loonpolitiek, d.w.z. ineen verhoging van de arbeiderslonen. De pryzen van de belangrijkste door hen voortgebrachte producten zijn immers reeds vastgesteld op basis van d9 thans geldende lonen. En knap degene, die dat nog zal kunnen veranderen I De boeren zyn dus weer terecht gekomen in de hoek, waai de slagen vallen 1 Een der grootste staatslieden, die Nederland heeft, Dr. H. M. Hirschfëld is door onze Regering benoemd als Hoge Commissaris 111 Indonesië. En hiermede heeft zy, waarschijn lijk doelbewust, de nauruk gelegd op ue economische zyde van de over dracht. Nu de politieke gevolgen slechts een Unie hebben opgeleverd, zonder practisch verband, blijft er voor Ne- denand weiDig anders meer over dan op economisch gebied nog te redden wat er t6 redden valt. En dat is niet veel Nederlands kapitaal en Nederland se ondernemingslust hebben Indië groot gemaakt, maar het N ederlandse geld heelt zyn waarde verloren en we zyn, ai wordt dar nog niet genoeg beseft, een zeer arm land geworden. Amerika puilt uit van goederen en energie, vindt in Indië, waar de Nederlander èn door Japanse èn door Republikeinse propaganda nog steeds het zwarte schaap is, een uitgebreid terrein. Maar het kon wel eens zyn, dat ze evenals in China misgerekend hebben, want niet alleen hebben de linkse partijen in de Republiek het Haagse acccoord reeds verworpen, hun grote bazen uit Moskou hebben ook reeds de nodige critiek laten horen in de algemene vergadering der UNO. Ook zy waren er tegen en wie op dit moment de opmars van het com munisme in Azië beziet, weet ook waarom. Doch niet alleen politiek is er reeds een splitsing en ontevredenheid op Java, ook op godsdienstig terrein roeren zich de Mohamedauen en spelen daarmede bewust of onbewust de communisten in de kaart. Het feit, dat reeds vreemde vlieg tuigen wapens enz. uitgooien, zegt reeds genoeg. Intussen zy* in Batavia de eerste T.N.I. soldaten aangekomen en ook hier moest de Regering weer waarschuwen met te vlot van stapel te lopen, in verband met de behan deling van de overeenkomst 111 de Eerste Kamer. Naar aanleiding daarvan roeren de Minderheden zich nog steeds om vóór de souvereiniteitsovei dracht verkiezingen te laten houden, waarbij deze volxeren zich viy uit kunnen spreken ever de aansluiting by Ne derland of de Republiek. Hun stem zal echier die zyn van een roepende in de woestijn, die door niemand gehoord wordt. Waar Indonesië naar toe zal gaan weet nog geen mens, maar het over dreven optimisme van enkele hoog geleerde heren, die Nederland nog steeds als primus inter pares noemen getuigt van weinig begrip voor de werkelijke toestand. Men verwacht, dat in het voorjaar de prys van rundvlees zal stygen, maar dat het varkensvlees ondanks het feit, dat op 13 Febr. de overge bleven subsidie van 14 cent er geheel af gaat, ongeveer dezelfde prijs zal. houden. Voor het rundvlees schynt' de winstmarge der slagers te klein te zijn. Op 31 December verschijnt ons oudejaars-nummer. Zorgt dat ook Uw zo gauw mogelijk wordt in gestuurd. Advertenties voor het van a.s. week s.v.p. tijdig opgeven.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1