8 ouuistenen. Venray's vroede vaderen vergaderden. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Qu6 vee moet t£.c.-vti[ tooiden. Zaterdag 3 December 1949 No. 48 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Als wij de verworvenheden van de laatste twee eeuwen de revud laten passeren, om een keuze te doen van datgene, wat we a tout prix voor de toekomst willen behouden, blijven we haast vanzelf staan bij de democratie als een van de meest soliede hoek stenen van de moderne wereld, zoals wij die ons bewoonbaar en dragelijk voorstellen. Democratie is een heel groot woord, dat maar al te dikwyls misbruikt wordt. Woordelijk genomen betekent het een bestuursvorm, waaraan het volk in zijn geheel actief deelneemt, waarin hèt volk zelf de eerste rol speelt, zulks in tegenstelling met de willekeurige en wetteloze dictatuur, de eenhoofdige monarchie en de veelhoofdige oligarchie. Het wezen van de democratie, be staat in de erkenning van de waarde der menselijke persoonlijkheid, zoals die door het katholieke dogma ge leerd wordt, in de erkenning van de aangeboien rechten der individuele persoonlijkheid, m de erkenning van de juridische en maatschappelijke gelijkheid van alle burgers voor de wet en de bevoegdheid van alle bur gers tot alle ambten zonder.aanzien van afkomst en stand. Hieruit volgt, dat er geen demo cratie bestaanbaar is, zonder dat bepaalde rechten en vrijheden van individu en gemeenschap onverkort en onbeknot gehandhaafd blijven. Tot deze vrijheden behoren o.a. de vrijheid van drukpers, de vrijheid van vergadering, de vrijheid van vereniging en organisatie, de vrijheid van godsdienst, de vrije uitoefening van de godsdienst voor iedere ge zindte. Van al deze vrijheden kan in de practyk misbruik gemaakt wor den, maar de opheffing ervan zal nooit straffeloos kunnen geschieden. De democratie beschermt ook nog onze persoonlijke vrijheid, zelfs tegen mogelijke onderdrukking van de zijde van de staat, zelfs in geval van aanranding van het staatsgezag. Zij geeft aan de beklaagde recht op rechtskundige hulp van het ogen blik zijner arrestatie af. zij geeft hem het recht te weigeren tegen zichzelf te getuigen, alsmede het recht om te eisen dat de staat de schuld be wijst in plaats van hot aan de be klaagde over te laten zijn onschuld te moeten bewijzen. De jaren, die achter ons liggen, hebben afdoende bewezen, hoe uiterst actueel dergelijke dorre kwesties kunnen worden. De democratie beschermt bovendien ook nog onze persoonlijke vryheid in het economische leven door het par ticuliere eigendom onder haar be scherming te nemen en door aan alle burgers de vrije beroepskeuze te laten; als ze in deze laatste plichten tekort schoot, zou ze ons alle aan sporing tot werkzaamheid en spaar zaamheid ontnemen en zou ze ons tot slaven verlagen van een veel beklagenswaardiger plan dan de mid deleeuwse horigen. Het is niet zo eenvoudig een dui delijk beeld te krijgen van de ware democratie. Er is met dit zoveel roofbouw pleegd, dat men huivert het dikwijls te gebruikon. Een rasechte Ameri kaanse definitie geeft ons de schrijver Manry Maverick: „Democratie is voor mij vrijheid plus economische veilig heid. Om het huiselijk te zeggen: wy Amerikanen wensen te praten, te denken, te bidden op de manier, die ons bevalt en geregeld te eten. Ik zeg dit laatste, omdat er een hoop nonsens over vrijheid ge zegd wordt. Je kunt baby's melkfles niet vullen met vrijheid." Democratie en vrijheid, maar dan ook de ware, de volle vrijheid. „Vrijheid alleen voor de eigen aanhang, is geen ware vrijheid. Dan ontaardt zij tot een privilege. Vrij heid is altijd vrijheid voor de anders denkende". (Rosa Luxemburg) Hoe deze democratische vrijheid er in de praktijk uitziet, kan ons volgend Engels staaltje leren, dat minister Bevin aan een officieel diner ten beste gaf. Een Amerikaan stapte uit zijn auto om te gaan luisteren naar de openlucht-redenaar in Hyde Park. Tot zijn verbazing hoorde hy hen ongegeneerd de koning, de kerk, de constitutie en vrijwel al wat er nog meer is, attaqueren en hy dacht, dat het nu toch wel tyd werd voor de overheid om in te grypen. Dat ge beurde ook. Een politieagent klopte hem op zyn schouder en vroeg: „Zoudt u de motor van uw wagen willen afzetten De sprekers zyn anders zo slecht te verstaan. P. H. RONGEN, O.C R. In yijf jaar 500.000 besmette koeien ter slachtbank De Gezondheidscommissie voor Dieren gaat in samenwerking met.de zuivelfabrieken en de boeren een groot offensief beginnen om de Nederlandse rundveestapel binnen vyf jaren geheel vry te maken van tuberculose. Vlees, melk en zuivelproducten van zogenaamde „vrije" veeteeltbedrijven zyn niet alleen een groot belang voor Nederland zelf, ook het buitenland moet weten, dat de Nederlandse koeien geen t.b.c. meer hebben. Voor 1955 zullen een halfmillioen besmette koeien worden geslacht. Om dat het economisch niet verantwoord is deze koeien direct te doden, wil men elk jaar 100 duizend opdet.b.c.- proef reagerende koeien op afmest- bedryven slachtrijp maken. De melk van de reagerende koeien is, mits gekookt of verwerkt in de zuivelfabrieken, geschikt voor de con sumptie en de geslachte dieren wor den in de abattoirs of by de slagers door de Vleeskeuringsdiensten ge keurd voor menselijke consumptie. In het seizoen i948-'49 weiden op 193.506 veeteeltbedrijven in Nederland 2.095.004 runderen aan een onderzoek naar tuberculose onderworpen. Hierbij werden 334.819 dieren aangetroffen, die besmet bleken. Dit onderzoek wees uit dat op ruim de helft van het aantal onderzochte bedrijven do koeien vrij waren van tuberculose. Het hoogste percentage reagerende dieren werd gevonden in de provin cies Zuid- en Noord-Holland, Utrecht en Noord Brabant. In alle provincies uitgezonderd Noord-Brabant-, dat volgend voorjaar aan de beurt komt is de runder-tuberculose bestrijding verplicht. De bestryding8methode, die tot nu toe werd toegepast, werkte niet effec tief genoeg. Het enige middel om een afdoend resultaat te bereiken is, dat de boeren in het hele land daartoe financieel geprikkeld worden en een toelage krijgen om hun bedrijf tuberculose- vry te maken. Deze financiële aan moediging kan het best worden uit gevoerd door de zuivelfabrieken. l)e juiste oplossing zou zyn, dat op alle geleverde melk 25 cent per 100 kg 'wordt geheven bij de producent via de zuivelfabriek. Het „bóeren- kwartje", dat dan gebruikt wordt om dejbedryven t.b c.-vry te maken, vormt een bedrag van 10 millioen gulden per jaar. Men verwacht van de Regering, dat zy ieder jaar eenzelfde bedrag in het t.b.c.-bestrydingspotje stopt. De provinciale gezondheidsdiensten krijgen de beschikking over dit geld en zij betalen daarmee de [goed gekeurde plannen van de zuivel fabrieken of verenigingen om de t.b.c.- bestry ding uit te voeren, (de Volkskr.) Nieuwe Woningcommissie. Electrificatie-probLemen. Dinsdagmiddag vergaderde de Ge meenteraad van Venray, waar by de heer Jac. Camps ditmaal ontbrak. Na opening door de VOORZITTER werden de notulen dei: vergadering van 25 Oct. j.l. zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Wethouder REINTJES ging nog even in op het toen besproken kleu teronderwijs. De toestand scheen op deze school nu niet zo slecht, als in de vorige vergadering werd beweerd. Het nieuwe klaslokaal was aardig ingericht, maar wil men de school verder uitbreiden, wat wel noodza kelijk is met deze kinderrijkdom, dan zal dat niet alleen aan de ge meente enorme bedragen kosten, maar ook aan de betrokken ouders, zolang het kleuteronderwijs nog niet by de wet geregeld is. Ingekomen stukken. De Raadsbesluiten tot verkaveling, verkoop en ruiling van grond, tot wijziging van de gewone dienst en de kapitaaldienst der begroting 1948, tot overname van 105 noodwoningen en 105 bijbehorende schuren, tot overname van 4 noodwoningen, tot verhuring van de woningen M 14 en Testrik N 13, Gasstraat 4 en 4a, tot het geven van een hypotheek en tot het wijzigen van legesverordeningen, hadden de goedkeuring van Ged. Staten, die hiervan in een 2otal schrijven mededeling deed. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Monumenten, zonder centen. Keeds op 22 Feta. j.l. werd op ver- zoek van het Kerkbestuur te Casten- ray, om een bijdrage in de kosten van het herstel der oorlogsschade door de Raad afwijzend beschikt. Nu heeft dit Kerkbestuur weer een nieuwe aanvrage ingediend en vraagt alsnog f 3750 Zij motiveert dit verzoek op grond van de subsidie die aan de Kapel op de Smakt is gegeven als historisch monument. - Welnu het priesterkoor te Casten- ray staat ook op de voorlopige lijst van Nederl. monumenten en heeft dus ook recht op subsidie. B. en W. zijn echter van mening, dat aan de Smakt een subsidie ver leend werd om het uitzonderlijk karakter van deze oude kapel, het is immers het enigste genadekapel van St. Jozef in ons land en heeft een grote culturele waarde. Verder is het voor de gemeente niet doenlijk om al de getroffen kerken te helpen. Daarom adviseerde B. en W. de Raad niet terug te komen op haar afwijzende houding. De heer STEEGHS moest natuur lijk, als rechtgeaard inwoner van Castenray, daartegen in het geweer komen en was van mening, dat dit alles de schuld van B. en W. zelf is, die door een subsidieverlening aan de Smakt een precedent geschapen beeft, waarvan anderen nu ook wil len profiteren. Doet het er iets aan af dat de Smakt de enige genade kapel in ons land is Culturele waarde heeft de kerk van Castenray ook, anders stond zy niet op de lijst, Bovendien moet men niet vergeten, dat Castenray, zoals ook uit de naam blijkt, reeds ten tyde van de Ro meinen bestond en zodoende een zeer oude plaats is. Misschien is de aan vrage wat te ruim en was men al tevreden met een 20 pet., maar om Castenray zo zonder meer af te schepen, dat kon niet door den beugel. De heer VAN HA AREN was het eens met de zienswyze van B. W., wilde echter weten, of dit priester koor na Febr. j.l. op de lyst gekomen was en of Castenray subsidie kreeg van Monumentenzorg. De VOORZITTER meende, dat de Smakt en Castenray niet hetzelfde zyn. Op de Smakt waren het geen oorlogsverwoestingen en de gehele kapel monument, terwijl in Casten ray hoogstens het priesterkoor in aanmerking komt als zodanig. Boven dien ontvangt Castenray subsidie van Monumentenzorg. Oirlo en Cos- trum kunnen zo even goed komen om subsidie en waar blijft dan het einde. De gemeente kan zich die luxe niet permiteren. De heer STEEGHS, die ook lid van het Kerkbestuur bleek te zijn, gaf de moed echter niet op. Hy vond die hele redenatie maar watdraaiery, beide kerken zyn monumenten, de ene heeft men subsidie gegeven, dan moet het de andere ook hebben. De heren VAN HAREN en SEL DER vroegen nog eens of de kerk te Castenray reeds in Februari op de lyst stond. De VOORZITTER kon zich dat echter niet niet herinneren, maar de subsidie aan de Smakt is om die reden ook niet gegeven. De Smakt is en blyft een heel ander geval, dat kan iedereen begrypen. De heer STEEGHS verzocht om hoofdelijke stemming over dit voor stel en werd verslagen met 12 4. Tegen stemden de heren Steeghs, Custers, Selder en Derks. Veulen en Castenray. Het Kerkbestuur van het Veulen vroeg een bydrage van de gemeente in de stichtingskosten van de nieuwe kerk. De stichtingskosten bedragen f 200.000, waarvan aoor het Bisdom e. a. slechts f 31.000 werd by gedra gen. De gemeente is bereid om ook 20 pet. by te dragen of f 40.000. De heer HOUBEN wees er op, dat de kerk aan het Veulen wel voor zeer zware lasten blyft staan, maar hy heeft gemerkt, dat byv. Oostrum ook 20 pet. gekregen heeft, dus wou hy er verder niets over zeggen. Het is hem wel bekend, dat Ysselsteyn toentertyd 50 pet. gekregen heefr, maar de toestanden lagen toen ook wel enigszins anders. De heer VERMEULEN vond het jammer, dat nu de bouw klaar was, om subsidie gevraagd werd. Was dit eerst gebeurd, dan had de gemeente ook nog een stem in het kapittel gehad over de bouwplaats. De heer STEEGHS had niets tegen deze 20 pet., maar wel weer gezien, dat Castenray vroeger ook al langs de kanten liep. Dit had zich inder tijd met 9 pet. tevreden moeten stellen. De heer VAN HAAREN vondt dat geen vergelijking, vroeger en thans Hy kon zich best met het voorstel verenigen. De VOORZITTER verklaarde, dat vroeger aan Ysselsteyn een dergelijk groot bedrag werd verleend, omdat dit een dorp in wording was. B. en W. had iDderdaad Oostrum als maat staf genomen. Dat Castenray zo weinig heeft gekregen, zal hoogst waarschijnlijk gekomen zyn, omdat men niet meer steun nodig had. De heer STEEGHS informeerde toen, waar die paar mensen vroeger dan wel de centen vandaan gehaald moesten hebben. Neen, hier was Castenray weer achteruit gezet. Wethouder REINTJES deelde dan mede, dat er geen sprake was van achteruitzetting. De kerken van Mer- selo en Leunen hebben toondertijd ook niet meer gekregen. Z.h s. ging de Raad er toen maar mee accoord. Hypotheken en grondruil Door M. H. Litjens, Merselo N 23 en W G. Driessen, Heide L 51, is het verzoek gedaan om hen gelden te verstrekken onder eerste hypotheek, tot het beloop van het onrendabele gedeelte der bouwkosten, van hun op te bouwen woonhuizen, zoals deze door het Ministerie zullen worden vastgesteld. Z.h.s. ging de Raad hier mede accoord evenals met de grond ruil met P. Kleuskens Mersel.wqg. Hier wordt 40 m grond verruild aan de ene zyde van de bioscoop. P.J. Jansen Oostrum D 20 wil langs de Meerlose dyk 120 m2 wegberm kopenj die door het versmallen van de bermsloot overblyven en waar de gemeente niets aan heeft, terwy'l de percelen van Janssen een beter aan zien krijgen. Daar de kosten van een en ander nogal hoog zyn voor de nieuwe eige naar, wil B. en W. dit stuk verkopen voor f i,—(100 centen) en ook hier mede ging de Raad accoord onder het motto „alle beetjes helpen". ElectriciteitsTOorziening De stroomvoorziening van het in dustrieterrein moet dringend nodig verbeterd worden. Dit zal geschieden door de bouw van een transformator- huisje en het doortrekken van de hoogspanningskabel. Dit zal de ge meente f 21.200,— kosten, een groot bedrag, maar dit hoopt B. en W. bij verdere verkoop van het industrie terrein, wat in overleg met de des betreffende Raadscommissie opnieuw verdeeld zal worden, voor een deel terug te halen. De heer Fr. JANSSEN behoefde hier feitelijk niets meer aan toe te voegen, maar hy wou er nogmaals op wijzen, hoe dringend nodig industrialisatie voor onze gemeente is. En voor in dustrialisatie is een eerste vereiste behoorlyke electriciteitsvoorziening. De heer ODENHOVEN wil absoluut geen tegenstander zijn van dit voor stel, hy hoopte echter, dat de aanleg van dit net, geen uitstel zal geven voor die mensen, die reeds zolang op stroom wachten. De bewoners van Broek en Brabander b.v., wachten reeds zolang en telkens worden zy af gescheept met de opmerking, dat er geen materiaal is. Yenray slaat tegen over andere plaatsen wel een pover figuur. De heer CUSTERS valt de heer Odenhoven bij, onherroepelijk zal er weer gezegd worden, dat hiervoor wel materiaal is, maar voor vele aan vragers niet. De heer DE BRUYN meende, dat het een kleine kunst is om nog wel een tiental plekken te vinden waar nog hard electriciteit nodig is. Wat echter het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Wanneer wy voor de toekomst hier werkgelegenheid willen verschaf fen voor vele van onze mensen, dan moeten wy hier ook wat over hebben. De heer VERMEULVN onderstreept dit ook, maar zou graag zien, dat voor al die aanvragers een plan werd opgesteld. De heer VAN HAA.REN meende, dat er wel financiën zyn, maar geen materiaal en vindt ouk, dat er een behoorlijk plan moet worden opge- De VOORZITTER is ook van mening dat wat het zwaarst is, het zwaarst moet wegen. Hy betreurt het, dat in de goedkope tijd, voor de oorlog, door de aanvragers van heden niets ge zegd is. Na de bevrijding roept ieder een om stroom en, dat is misschien begrijpelijk, maar, dat gaat naast schatten gelds, schatten materiaal vragen. Venray heeft nu eenmaal een zeer grote oppervlakte met een zeer ver spreide bebouwing. Trouwens de elec- tricificatie van het industrieterrein is een belang voor de gehele gemeente en niet alleen voor de kom. Ook mensen van de kerkdorpen zullen in de toekomst daar werk moeten vinden. De heer CUSTERS vond dat alle maal mooi en wel, maar als er ma teriaal is, moet dat voor iedereen te krijgen zyn, afgezien van de financiën. Maar de VOORZITTER tikt spreker op zyn vingers en verklaardt, dat de PLEM ook wel degelijk zal ky'ken raar het belang van het werk, waai- aan het spaarzame materiaal gebruikt wordt. Wat de opmerking betreft, dat andere plaatsen veel verder zijn, meent spreker te moeten opmerken, dat venray allerwege benijd wordt om zyn ver doorgevoerde electricificatie Hier is het de heer ODENHOVEN weer niet mee eens. Kijk maar naar Overloon, daar tref je zo'n toestanden niet aan als in Venray. De Fr. JANSSEN meende te moeten opmerken, dat men afdwaalt. Het gaat hier om de electrificatie van het industrieterrein en al is hij er voor dat ook andere plaatsen van de ge meente van stroom voorzien worden, dat is een ander punt. Bovendien dit gaat om krachtstroom, tei wijl er gepraat wordt over licht. De heer ODENHOVEN meende, dat men doortastender moet optreden om ook de andere andere aanvragers te vreden te stellen. De heer ,VAN HAAREN maakte een einde aan het dispuut, door te zeggen, dat om het een te doen, men het andere niet behoeft te laten. Niemand weet bovendien of dit alles nu wel zoveel materiaal kost. Daar liet de Raad het dan by en z.h.s. ging dit punt onder de hamer docr. Ondankbaarheid in de Peel Toen de eerste Peelboerderyen na de oorlog werden gebouwd, werd met de toekomstige pachters afgesproken, dat zy gezamenlijk het grondwerk zouden verrichten, daar de bouw zeer duur was en de pachters slechts een zeer lage huurprijs zouden krygen. Toen puntje by paaltje kwam, ge beurde er echter niets en heeft de gemeente het werk moeten doen. Kosten dezes heeft men nu omge slagen over de pachters en deze zyn f 56.27 per persoon. Deze zyn intus sen betaald, maar nu is een verzoek binnengekomen om terugbetaling. Dit vindt B. en W. zeer onsym pathiek en weinig dankbaar, gezien het vele wat de gemeente voor hen heeft gedaan, reden waarom zy de Raad ook adviseren niet terug te betalen. De heer WISMANS wilde weten, of dit bedrag slechts een gedeelte was van wat de gemeente voor het aan brengen van zand moest betalen. De heer Fr. JANSSEN wilde weten, welke boerderijen dit waren. De heer VERMEULEN kende een pachter die de afspraak wel geheel nagekomen is en vond het onbillijk, dat deze nu ook moet betalen. De VOORZITTER vertelde aller eerst. dat het ^slechts een gedeelte van de totaal som is, wat de pachters moeten beten. Verder betreft het de boerderijen, die de tweede maal zyn gebouwd. De afspraak was, dat er gezamenlijk zou worden geholpen, maar dit is niet gebeurd. De gemeente heeft een en ander op moeten knappen en daarvoor de rekening gedeeltelijk in gediend bij de mensen, die hun af spraak niet zyn nagekomen. Wethouder PUBBEN voegde er nog aan toe, dat dit 8 mensen zyn geweest. De heer SELDER had horen zeggen, dat 2 wethouders gezegd hadden, dat i6der slechts 25 karren zand behoefde te brengen en dan was alles goed. Wethouder REINTJES vertelde dan nogmaals de gehele geschiedenis. Allemaal hadden ze het werk aan genomen. door een misverstand echter de zaak eens verkeerd gegaan en daar de aannemer moest beginnen, heeft de gemeente het werk over genomen. De VOORZITTER begreep niet, waarom een en ander nodig was. Iedere boer zou lachen als hy voor dit onnozele bedrag 25 karren zand verzet zou krygen. Trouwens in andere gemeenten helpt men zoveel men kan. Hier heeft de gemeente enorme lasten voor deze mensen op zich ge nomen en voor een kleine tegen prestatie is men niet te vinden. De heer WISMANS wilde dan nog weten of deze mensen wisten, dat de gemeente veel meer moest betalen als die 56 gulden, waarop de VOOR ZITTER bevestigen antwoordde. Dan ging de Raad accoord met het voorstel van B. en W. De Ulo-school voor meisjes moest door een verandering van het leerplan nieuwe vertaaloefeningen uit het Frans, Duits en Engels aanschaffen en nu was het de vraag of de Raad deze beschikbaar wilde stellen. De heer Fr. JANSSEN was van mening, dat de Ulo-school ging ver dwynen, tenminste, dat hy uit vorige vergaderingen begrepen te hebbenen nu komt dit verzoek. Maar de VOORZITTER hielp hem uit de droom door te vertellen, dat er geen nieuwe Ulo-school voor meisjes zóu worden gebouwd, maar dat de oude school bleef bestaan. De heer VERMEULEN had er, even s de andere heren, geen bezwaar tegen, mits deze leermiddelen by de Venrayse fmiddenstand worden ge kocht. Die wens zou B. en W. over brengen. Wonlngcommissie. Nu was dan eindelyk het tijdstip gekomen dat benoemd moest worden een nieuwe commissie van advies, als bedoeld in art. 8 der Woonruim- tewet 1947, in minder ambtelijke stijl de Woningcommissie. De verschillende standsorganisaties hadden hun candidaten ingediend hieronder vermeld. De heer VAN HAAREN vroeg, waarom men de ARKA niet had gevraagd, of dat deze onder de KAB gerekend was. Hy vond het buiten gewoon, dat er een nieuwe commissie kwam, al was hy nu niet direct er van overtuigd, dat precies gehan deld werd volgens misteriële richt lijnen, die o.m. een huurder, een ver huurder en een hypotheekhouder in de commissie wilden. De VOORZITTER was echter van mening, dat alle partyen goed ver tegenwoordigd waren. Verder vroeg hij of de heer H. Janssen zich nog candidaat wilde stellen, waarop deze bevestigend antwoordde. Dan nam de stemming een aanvang: KAB 1 st 2 8t 3 st st L.Janssen, Lull 15 12 J. v.Gerven Merselweg 14 H. Dommeck Hagelw. 2 1 1 Janssen-v. Daal Wil.str. 1 1 Th. v. Boorn, Lull 2 J. Roodbeen, Middenstand J. Derksen, Patersstr. 15 -- J. Muis, Schoolstraat 7 6 6 Landbouwers P. Steegs, Castenray 4 4 6 L.Janssen, Ysselsteyn 1 1 H. Janssen, Hens.plein 12. - 12 G. Geurts, Buitenweg 6 4 3 A.v.Haaren, Kempweg 3 1 Gekozen by ie stemming: J. van Gervon. J. Derksen en H. Janssen. Over L. Janssen moest opnieuw worden gestemd, daar nu eerst bleek dat 2 maal L. Janssen op de nomatie stond. By de 2e stemming werd ge kozen L. Janssen, voorzitter KAB. Na de 3de stemming bleek, dat herstemming tussen Steeghs en Muis nodig was. Na 4 verkiezingen bleek, dat de nieuwe woningcommissie zal bestaan'uit de heren: L. Janssen, H. Janssen, J. Derksen, J. van Gerven en P. Steeghs. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de vergoeding, waar op de schoolbesturen over de jaren 1045 en 1946 aanspraak hebben, als mede van de bedragen der over die jaren voor vergoeding in aanmerking tomende uitgaven, kreeg zonder meer de goedkeuring van de Raad. Rondvraag. De heer DE BRUIJN had tot zyn verbazing gezien, dat dit maal nog geen keuze voor de Welstandscom missie op de agenda stond, maar de VOORZITTER vertelde hem, dat hy nog moest wachten tot de volgende keer. De heer STEEGHS was eens op advies van de Voorzitter by de Gemeentewerken gaan praten over de mogelijkheid tot herstel van wegen in Castenray, in DU W-verband. Vol gens Gemeentewerken kon dat niet meer en daar was hy allerminst over te spreken. Verschillende wegen in Castenray hadden veel door de oorlog geleden en ze waren nu nog niet hersteld. Als ze dan nu niet hersteld konden worden door de DUW dan was dat misschien mogelijk door hand- en spandiensten. Anders zou spr. graag zien, dat B. en W. een en ander in gedachte hield tot volgend jaar als er zeker weer meer DUW- arbeiders zullen zyn. De VOORZITTER zou dat zeker in gedachte houden, al had hy liever slechtere wegen dan meer DUW- arbeiders. In ieder geval zou een en ander bekeken kunnen worden by de begroting van 1950. Wethouder WINTELS wist te ver tellen, dat Castenray op de DUW- begroting niet meer versteld stond, wat de heer STEEGHS deed opmer ken, dat men wel kon zien, dat Cas tenray lange tyd geen vertegenwoor diger meer in de Raad gehad heeft. De VOORZITTER onderbrak met de vraag of Castenray ook hier weer 't kind van de rekening was. Hy wist er anders nog wel w.gen te noemen, die er nog nooit zo schitterend heb ben uitgezien. De heer STEEGHS gooide het toen over een andere boeg en hield een vurig betoog over de weg Oirlo— Wanssum, die zulk een grote beteke nis had voor de gehele zuidkant van het dorp, voor het vervoer van en naar de Maas, maar ook hier weer onderbrak hem de VOORZITTER met de opmerking, dat men met de rondvraag bezig was en niet met de oehandeling der begioting. De heer STEEGHS gaf toen de stryd op en de heer VERMEULEN kon terugkomen op zyn reeds eerder gestelde vraag, of 't mogelyk was, dat er een electrificatieplan voor de gehele gemeente zou worden opge maakt De VOORZITTER merkte op, dat mqn reeds een lyst had, maar een plan was altijd op te maken. De heer Fr. JANSSEN wilde eens weten, hoe het nu stond met de Ambachtsschool. Volgend schooljaar kan men geen nieuwe leerlingen meer aannemen, alles zit vol en er moet hoognodig uitgebreid worden. De VOORZITTER wist nog niets, maar uit een bespreking van B. en W. met de Inspecteur van dit onder wijs was komen vast te staan, dat deze er erg vóór was en men zou den Haag nog eens aan zyn jas trekxen. Verder meende de heer Fr. JANS SEN verplicht te zyn, evenals andere jaren iet3 te mogen zeggen over de toewijzing van het bouwvolume. Hoewel hy andere jaren kritiek had gehad, kon hy dit jaar niets anders zeggen, dan dat de beschikbare ruim te juist en billyk was verdeeld. Niet dat ei niets meer te wensen viel, maar iedereen had naar behoefte en volgens nood gekregen wat hem toekwam en dus niets als lof voor deze verdeling. Niettemin hoopte hy, dat Venray ook dit'jaar nog iets zou kunnen putten uit andere bronnen. De heer CUSTERS had onlangs mede het werk uitgezet voor de hand en spandiensten en was tot de ont dekking gekomen, dat deze nog lang niet kloppen. Zou 't niet mogelyk zyn, dat de Raadsleden hieraan hun medewerking verleende De VOORZITTER zegde toe, dat die schone traditie weer in ere zou hersteld worden, maar in de afgelo pen jaren was er door de grote drukte en de geweldige achterstand niets van gekomen. De heer ODENHOVEN sloot de ry sprekers met een vinnig protest tegen de lange duur van de uitbe talingen der gelden voor in beslag genomen grond aan de Gasstraat en Overloon8eweg. Toen hy wethouder was waren de akten al klaar en nu was er nog niets, terwyl grote in stellingen hun geld al lang hebben. De VOORZITTER antwoordde, dat de akten reeds gepasseerd zouden zyn, indien de grenzen van de ver schillende percelen beter vastgestaan hadden, maar hier moest alles op wachten. Grote instellingen of wat ook, hadden daar niets mee te maken. De verbetering van het Kerkpaadje waarna de heer Odenhoven eveneens gevraagd had, zouden aan Gemeen tewerken worden doorgegeven.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1