WIE? Be uieeetd tand. SPORT van deze week goed een streep getrokken worden onder een koloniale geschiedenis, die ondanks al haar fouten en gebreken, voor de gehele wereld een toonbeeld was. Dan komen onze jongens naar huis, duizenden en duizenden, in 10 maanden tijds hoopt men ze allen in •♦Nederland te hebben. In Nederland, waar de werkloosheid nu dreigt en waar do mogelijkheden zo klein worden. Het zal geen geringe opgave zyn om dit alles zonder te grote schokken voor ons sociaal en economisch leven te laten verlopen. RUSLAND. In Rusland viert men met grote feesten de 32e veijaardag van de October-revolutie. Met het gebruikelijke ceremonieel zy'n de grote parade's gehouden en is allerwege in dit onmetelijke rijk Vadertje Stalin en zijn voorganger Lenin gehuldigd en gefeteerd. Intus sen heeft Rusland de buitenwereld de verrassing bezorgd van meer ont hullingen over de atoombom en de atoomenergie. Moet men de Russische leiders ge loven, dan hebban zy met behulp van atoomenergie een reuéachtige bergstreek in Siberiö toegankelijk gemaakt voor een beter snelverkeer, waardoor iu do toekomst deze streek vruchtbaarder dan ooit zal worden. Verder zijn de dreigingen tegen het kapitalisme niet van de lucht ge weest en werd zelfs beweerd, dat het Rusland was, die een derde we reldoorlog tegen hield, doordat dit land de atoomenergie in dienst van de vrede gebruikt. Dit laatste is nog wel iets, wat we moeten afwachten, maar intussen gebeuren er vreemde dingen. Terwijl Rusland van do ene kant laat merken, dat zij het Westen wantrouwt, schijnt van de andere kant Vyschinski in AMERIKA alle moeite te doen om met Acheson, Amerika's Minister van Buitenlandse zaken in onderhandeling te komen over regeling der verschillende pro blemen, die zulk een tegenstelling tussen beide grootmachten hebben opgeroepen. Maar Amerika toont zich niet al te bereid om naar hem te luisteren, het verleden wist men nu eenmaal niet zo maar uit. Trouwens Acheson had ook te veel haast om naar Frank rijk te gaan, waar het ontmante lingsprobleem van Duitsland een dreigende twistappel vormt tussen de Grote Drie, daar Frankrijk het nog steeds niet verdragen kan, dat dit programma niet wordt uitgevoerd zoals was afgesproken, maar door de Amerikanen en Engelsen wordt tegen gehouden. Bovendien komt 1952 steeds meer naby, het jaar waarin de Marshall dollars zullen ophouden te vloeien. E11 van een economische samenwer king tussen de West-Europese landen zoals Amerika die wenst, is nog steeds zeer weinig te bespeuren. Sportnieuws S.V.V. Na een Zondag rust te hebben gehad, wegens de wedstrijd Holland België, is het Zondag weer aantreden voor het eerste elftal, om de compe titie verder af te spelen. Het tweede, alsook het derde elftal hebben nog een week rust. Het eerste elftal krijgt Boxmeer op bezoek. Het is een oud bekende, welke al jaar en dag in dezelfde afdeling uitkomt als Venray. Steeds waren het spannende wed strijden, want Boxmeer speelt steeds haar beste wedstrijden tegen Venray. Al draagt Boxmeer de rode lan taarn, wij mogen niet vergeten, dat Horst vorige week met een gelijk spel genoegen moest nemen. Een gewaarschuwd man telt voor twee en daarom zal het voor Venray nodig zijn direct in een hoog tempo te beginnen. Geen herhaling s.v.p. van de wed strijd tegen Panningen, waarbij erg lak3 gespeeld werd. Geef ons dan wedstrijden zoals tegen Irene, welke nog steeds voort leeft bij elke sportliefhebber. Dat verwachten wij van U SVV'ers. Indien U geloof hecht aan het „helderzion" van Winando, die Ven ray een herniouwd kampioenschap voorspelde, dan moeten wy beginnen mot Zondag de wedstrijd tegen Boxmeer te winnen. Het is voor sommige sportliefheb bers wel eens goed de stand te zien van het tweede elftal. Reserve 2 Klasse D Zuid II: VVV 3 7610 23-513 Irene 2 4310 21 4 7 Venray 2 6 3 1 2 16—10 7 Irene 4 5302 15—10 6 Horst 2 6 2 2 2 16—17 6 Blorick 2 6 1 1 4,11 16 3 Venl.Boys 2 4103 7 16 2 Boxmeer 2 1001 0—5 0 Gennep 2 5305 3-28 0 Jeugdvoetbal Venray A-t 4 4 0 0 8 24-1 Wittenh. A-i 4 2 1 1 5 13-5 L.V.V. A— 1 2 2 0 0 4 21—0 Hegelsom A 1 2 2 0 0 4 9-2 D.E.V. A-i 3 1 1 I 4 9-3 Wittenh. A-2 4 1 0 3 3 6-2 D.E.V. A-2 2 0 1 1 1 3-5 Venray A—2 4 0 1 3 1 2 23 Wittenh. A 3 3 0 0 3 0 0-26 Bovenstaande compotitiestand is bijgewerkt tot en met 23 Oct. Uitslag competitiewedstrijd op 5 Nov. Venray B 1 en B 2 6—1 A.s. Zondag speelt Venray A—1 tegen Wittenhorst A-i in Horst. We rekenen er op en gezien de stand op de ranglijst kan het, dat Venray de beide puntjes mee naar huis brengt. H.C.Y.-nieuws. Afgelopen Zondag werd zowel voor de dames als de heren de wedstrijd afgelast wegens de slechte weersom standigheden. A.s. Zondag gaan de heren hun afgelaste wedstrijd tegen Venlo III in Venlo spelen. Aanpakken jongens. De dames ontvangen Or. Zwart IV uit Eindhoven om 4 uur in Leunen. Hier zitten weer winstkansen in, maar haal ze er nu toch eens uit, dames. De stand in de herenafdeling is: Helmond 4 3 1 6 6 3 Heerlen 42 115 8 3 Venray 32 145 4 Maastricht 5 1 1 3 3 4 12 Concordia 5 1 4 2 11 11 Venlo III 3 2 - 1 2 7 -8 OP DE LEMEN BAAN. Twee teleurstellingen voor Venray. Ons Genot en Onder Ons begonnen hun competitie teleurstellend. Ons Genot verloor in Hegelsum in de A met 6—2, in de B met 7 1. Een bewys, dat Ons Plezier de slager goed weet vast te houden, maar zo'n nederlaag hadden we niet durver, verwachten. De speelwijze van Ons Genot, waarin nog dikwijls tekort aan techniek was, bleek de oorzaak van te weinig oefenen. De nederlaag van Onder Or.s tegen Kiek Oet te Sevenum was een ge volg van slecht gespeelde partijen en onderschatting van de nog nieuwe club, die echter in deze competitie beslist een woordje zal meespreken. Dit blijkt uit de uitslag in A 6—2 en in B 5—3. Dinsdag 15 November gaat Ons Genot naar Kiek Oet te Sevenum en Onder Ons naar de kampioentitel houders De Knippers te Melderslo. Ook daar zullen beide clubs het zwaar te verantwoorden hebben. Nu eens goed opgepast, vooral nu ge weet wat uw tegenstanders waard zyn. Veel succes TILLEMANS Technisch Installatiebureau Eindstraat 2 VENRAY Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Charles Ruysstraat 5, Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 14 Nov.: Kleuterbureau van 2—3 uur. Donderdag 17 Nov. Consultatiebureau voor Zuige lingen uit de Kerkdorpen. Aangifte van stieren De Burgemeester van Venray, her innert belanghebbenden aan hun ver plichting om van het houden van een stier van 6 maanden of ouder tussen 15 en 25 November aangifte te doen by de burgemeester der gemeente, waar de stier gehouden wordt. Deze aangifte moot schriftelijk ge schieden op een voorgeschreven for mulier hetwelk ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar is en moet onder meer inhouden leeftyd, kleur en bijzondere kentekenen van de stier al dan niet reeds goed- of af_ keurd of van rechtswege tot dekking toegelaten is. Van de aangifte ontvangt de stier houder een bewijs; dit bewys moet in zy'n bezit zijn, aangezien het steeds op eerste vordering moet worden ver toond aan de politie. Van het houden van een afgekeurde stier moet steeds onmiddellijk aan gifte worden gedaan by de burge meester. Niet naleving van de verplichting tot aangifte als bovenbedoeld en het niet op eerste vordering vertonen van het bewys van aangifte wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 25 gulden. Rectorsfeest Het Rectorsfeest op het Gymnasium is weer in zyn oude glorie, hersteld en voor het eerst na de oorlog weer eens ouderwets gevierd. Velen hebben hun zoons bezocht en het was ge zellig druk afgelopen Zondag Maandag. Het tradionele matinee met de grote redevoering was er weer, de avond uitvoering, waarbij ditmaal „De Zege praal der Geneeskunde" werd opge voerd door de studenten. Woensdag werd alles nog eens dunnetjes overgedaan voor de ouders van de externen. Diefstallen Jammer genoeg heeft de politie Winando niet gevraagd wie al de lood diefstallen op zyn geweten heeft, die het laatste jaar al menig boer zuur hebben doen kyken. Ook vorige week verdwenen weer enkele lodenbuizen van dë pomp uit de weiden in Castenray. EEN NIEUWE REGELING BIJ HUISSLACHTING. Zoals reeds in de mededelingen van het Voedselbureau vermeld staat zal voortaan, ook bij de huisslach tingen, een prystoeslag gegeven wor den. Toen het vlees van de bon ging, is door de Regering bepaaldfc dat per kilogram geslacht varkensvlees 55 cent toeslag gegeven zou worden. Hiervan zouden dan echter de huis slachters niet profiteren. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, heeft men de volgende regeling bedacht: De huisslachtingen worden op één bepaalde plaats uitgevoerd en daar ontvangt de huisslachter dan tevens de toeslag. Voor Venray is deze centrale slachterij de Slagerij Goumans aan het Kerkpad, waar de huisslachters, die voor deze toeslag in aanmerking willen komen, dus hun varkens moeten laten slachten, desgewenst door hun eigen huisslachter. De varkens worden op de centrale slachtplaats meteen gekeurd. De kosten voor de huisslachfer, keuring en het gebruik van de slagerij moeten natuurlijk ook betaald wor den. Daslachtdagen voor huisslachtingen zyn 's Maandags n.m. vanaf half twue en Woensdags de gehele dag. Dus opgeven bij Uw eigen huisslachter en zelf voor transport naar en van het slachthuis zorg dragen. Dr. Sala 25 .jaar President van Venray's Harmonie. Volgende week Zaterdag zal Ven ray's Harmonie haar President Dr. Sala huldigen in verband met het feit, dat hy dan 25 jaren President is van dit gezelschap. De huldiging zal plaats hebben in zaal Wilhelmina. Bio-Yacantieoord Dondeidag j 1. vertrokken een twee tal kinderen hier uit Venray naar het Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan zee, eeri stichting van de Ned Bioscoopbond, die zwakke en be hoeftige kinderen 6 weken lang gratis in dit vacantieoord opneemt. Het bioscoopbezoekende publiek kent de halfjaarlijkse collecte voor dit doel in de bioscoop. Winando spookt Het publiek, dat zo ongeveer als haringen in een ton, in zaal Wilhel mina Zondagavond de toeren van Prof. Winando hebben gevolgd, hebben menigmaal toch ietwat verbijsterd gekeken naar de onmogelijkheden die op het toneel weiden getoond. Anders doodbedaarde mensen spron gen en deden gek, alles op wens van deze professor, die later nog opmer kelijke staaltjes vertoonde van ge- dachtenlezen, telepathie enz. Ook zyn werken met foto's was buitengewoon. Mej. Lupino strooide als een andere Sinterklaas mot sigaretten, kortom naar veler smaak was de avond veel te vlug om en .wacht men al met spanning op zijn tweede optreden op het einde van dit jaar. Polly Perkins Temidden van al de toneeluitvoe ringen, die nu overal volop gegeven worden, zal op 27 November a.s. Hioob geheel ten bate van Venrays Harmonie, opvoeren „Polly Perkins" het jolige weeuwtje Wel een zeer goed vooi beeld van gemeenschapszin, waarvan de Harmonie de steun zeer goed gebruiken kan. Zoals bekend is enige tyd geleden z.g. steunfonds voor Venrays Har monie opgericht en ook deze opvoe ring is het resultaat van onderlinge samenwerking Liefhebbers van een aardig toneel stuk, waarby men nog eens hartelyk kan lachen, zullen ongetwijfeld een genoegelyke avond hebben. Ongelukken Op de Deurnesoweg, naby Haantjes hof, slipte een luxe wagen en ramde enkele bomen. De wagen werd zwaar beschadigd, de inzittenden kwamen met de schrik vrij. Toen V. vorige week zyn paard in de wagen wou spannen, werd het dier schichtig en begon te slaan. V. werd hierdoor zo zwaar gewond, dat hy naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Ook de hoek by Hotel Gitzeis, vroeg weer zyn wekelijks slachtoffer. Een fiets werd door een luxe wagen danig toegetakeld, maar de berijder kwam met de schrik vrij. Ontwikkeling en Ontspanning Dinsdagavond hield Pater v.d. Ploeg, in zaal Wilhelmina voor de leden van O. en O. een lezing met lichtbeelden over Palestina. De geleerde spreker maakte met de aanwezigen een reis door het B. Land, waarby de verschillende H. Plaatseri werden bezocht en besproken. Zo toonde hy o.in. lichtbeelden van Hebron met het graf van Abraham, van Bethlehem met de basiliek vari Christus Geboorte en van Jeruzalem met zijn oude en nieuwe stad, met zyn oude vestingsmuren 6n poorten, met zijn kerken en H. Plaatsen. Verder besprak Pater v.d. Ploeg de Jacobsput by Sichem, de kerken van Nazareth, zyn tocht langs het meer van Tiberias en zijn bezoek aan het verdwenen Capharnaum. Langs de kust van Palestina, langs Akko, de laatste vesting der Kruisvaarders, langs Haifa en Tel-Aviv de grote nieuwe steden van Palestina werd tenslotte de terugreis aanvaard. In zijn betoog liet spreker vooral uitkomen het grote belang, dat de Christenwereld heeft by de Heilige Plaatsen in dit door oorlogen ver scheurde land en herhaaldelijk wees hij er op, dat de Christenwereld hun grote belangen daar beter moet be hartigen en hiervoor meer belang stelling moeten hebben. Het feit trouwens, dat Z.H. de Paus in een jaar tyds over dit probleem reeds 3 encyclieken heeft uitgevaar digd is wel tekenend voor de grote zorg, die de H. Vader over Palestina heeft. Zojuist ontvangen de lang verwachte horloge-overkasten prima kwaliteit. 4l. Cant pi %n., 4fó1tlögetie Intussen gaf Pater v.d. Ploeg ook in enkele tiekken de strijd weer tus sen de Joden en Arabieren, een strijd waarin de Joden, vQlgens spreker, zich niet van hun beste zyde hebben laten zien. Toneeluitvoeri ngen. MERSELO. Zoals reeds eerder ge meld werd, zijn onze fanfare St Oda en de handboogschutterij St Hubertus voornemens om op 27 en 28 Nov. a.s., hun jaarlijkse concert- met toneel uitvoering te geven. De toneelvereniging K.D.O., verleent daarbij haar medewerking, door het toneelspel „Vorst in eigen ryk" op te voeren, 3 bedrijven van J. Grosveld. De repetities zyn in volle gang. VEULEN. Door de Toneelvereni ging alhier is besloten om op 6,8 en 9 Jan. a.s. haar jaarlijkse toneeluit voering te geven. Opgevoerd zal wor den „Boerenstryd" een spel van het land in drie bedrijven. Fancy-Fair te Oostrum. Op 26 en 27 November wordt te Oostium een fancy fair gehouden in het Veilinggebouw ten bate van de Ruitórclub. Tevens zal op de tweede da£ de uitslag bekend gemaakt worden van de loterij (hoofdprijs een luxe veulen). Distributiekring Yenlo Van 13 tot en met 19 Nov. zullen geen zitdagen worden gehouden, alleen in Venlo op Zaterdag 19 Nov. van 9 tot 11 uur. Vaste brandstofienverbruikers welke een toewyzingsbericht ontvangen heb ben van 't Rykskolenbureau te Maas tricht, worden verzocht dit op te zenden aan de Distributiedienst, Pon- tanusstraat 3 te Blerick. Première Zo, wordt er dan Vrijdag a.s. een première gegeven. Het Venrays Cabaret-gezelschap komt dan voor de eerste maal op de planken, op het nieuwe toneel in zaal Luxor en zal hier een beschaafd stuk cabaret voor het Venrays publiek brengen. De conference en imitatiën worden gebracht door Mathieu Sybers, de Conferecier van het bekende K.R.O.- programma „Brabantia Nostra". Verder verlenen hun medewerking de Blerickse mandolineclub „Edelweis" en The Playing Boys. Diverse aardige schetsjes en zang nummers maken een aardig geheel. Wij verwachten een grote drukte bij dit eerste optreden van het Ven rayse Cabaret-gezelschap. Herbouwplan Maashees. Na jarenlarge voorbereiding is nu eindelijk het herbouwplan van Maas hees goedgekeurd. En hierdoor zal dit dorp enorme veranderingen onder gaan. Zo wordt het dorp van de Maaszijde verplaatst naar de kant van Holthees. De thans bestaande weg naar Holthees vervalt en wordt de dorpskern en hier komt o.m. ook de nieuwe weg te liggen. Een nieuwe weg naar Holthees wordt aangelegd vanaf de Vierlingsbeekseweg. Langs de Maaskant blijven de vrijkomende terreinen gereserv. voor industrie, zodat het complex van de Firma Havens zich nog verder kan uitbreiden. De weg naar Venray komt ook enigzins anders te lopen, de bocht aan het Sterrenbosch zal verdwijnen en tevens zal hij verlegd worden naar de Maaskant. Met dit alles zal hoogstwaarscliyn- ook het oude veerhuis aan de Maas gaan verdwijnen, hoewel men hier tegen een actie begonnen is. Het voornaamste Groot verlof By beschikking van de minister van Oorlog zullen üiterlyk met in gangvan 1 December 1949 met groot verlof worden gezonden een deel der dienstplichtige korporaals, alsmede de dienstplichtige soldaten der eerste klasse en soldaten, die voor 1 Januari 1948 voor eerste oefening zijn opge komen en minstens 12 maanden in werkelijke dienst zyn geweest. Tevens wordt op datum groot verlof verleend aan verschillende categorieën der legerluchtmacht. Dit alles geldt uitsluitend voor hier te lande inge deelde dienstplichtigen. Geld overmaken naar Indonesië Dezer dagen werd bericht, dat de controle op postpakketten voor mili tairen naar Indonesië was verscherpt, omdat gevallen van bankbiljetten- smokkel waren geconstateerd. Intussen heeft de Ned. Bank een regeling getroffen, waardoor het toch mogelijk zal zy'D, gelden, welke moeten dienen voor betalingen van niet-financiële aard, naar Indonesië over te maken. Daaronder worden dan b.v. verstaan betalingen wegens ondersteuningen, kosten van ver pleging van familieleden of mili tairen, geschenken en studiekosten. Het maximum-bedrag, dat men mag overmaken bedraagt f 200 per maand. De overmaking kan door elke bank geschieden. Toeslag op slachtvarkens Met ingang van Maandag zal het Vee- en vleesaankoopbureau aan iedere afnemer van slachtvarkens een toe slag uitkeren voor elk varken met een gewicht van minstens 56 kilo gram. Deze toeslag, welke 55 cent per gram geslacht gewicht bedraagt, wordt beschikbaar gesteld uit het Landbouw- Egalisatiefonds. Nog steeds moeilijkheden met de fruitexport. Op de terreinen van de Tielse veilingen staan grote hoeveelheden fruit voor export naar Duitsland ge reed, die wegens gebrek aan wagons niet verladen kunnen worden. Dinsdagmiddag zat men met circa 350 ton fruit, bestemd voor export van de Maandagveiling, te kijken. Twintig millioen kilo doorgedraaid. In 1949 bedroeg de hoeveelheid doorgedraaid fruit vier procent van de totale productie, welke men op 20 millioen kilo raamt. Hoewel deze hoeveelheid op zich zelf niet onaanzienlijk is, is zy toch betrekkelyk gering vergeleken by de totale productie, die vyfhonderd mil lioen kg. bedraagt. Dit kwantum van vier pet. van de totale productie heeft voornamo- ly.k betrekking op de mindere kwa liteiten zomerfruit, welke voor de industriële verwerking ongeschikt zyn. De percentages doorgedraaid fruit over de jaren 1946, '47 en '48 zyn ten opzichte van de totale productie niet noemenswaard. Zoudagsrjjyerliod na 1 Jannari opgeheven liet Zondagsryverbod voor auto mobielen en motorrijtuigen zal op 31 December van dit jaar, naar „de Telegraaf" uit regeringskringen ver neemt, ophouden te bestaan. Na die datum is nl. de wet, die de rijvergunningen regelt, niet langer van kracht. Hei zou in de bedoeling liggen niet een ontwerp tot verlenging van deze wet in te dienen. Jonge boeren naar Amerika Een groep van 33 jonge Nederlandse boeren en tuinders heeft in 1949 een studiereis van een half jaar gemaakt naar de Verenigde Staten. Hier werk ten zy op verschillende bedrijven. Het uitvoerend orgaan van de Marshall-hulp in Nederland heeft be sloten ook in 1950 weer een groep jonge boeren in de gelegenheid te stellen zo'n reis te maken. De kosten worden geheel of gedeeltelijk door deze organisatie betaald. Liefhebbers moeten zich vóór 18 November opgeven by het Kon. Ned. Landbouwcomitó, Raamweg 28, Den Haag. PENSIOENEN ENZ. De eerste pensioenen aan land arbeiders ingevolge het voor de land arbeiders verplichtend verklaarde be drijfspensioenfonds zyn voor kort in tegenwoordigheid van de minister van Landbouw uitgereikt. Een ieder die het wel meent met de belangen van de agrarische wer kers in ons land zal zich oprecht daarover verheugen maar tevens met een zekere weemoed terugdenken aan de weigering van de landbouworgani saties om dit fonds ook verplichtend te doen verklaren voor de zelfstan digen in de Landbouw. Zo ook mi- nisier Mansholt, die het persoonlijk betreurde, dat de zelfstandigen en vooral de kleine zelfstandigen nog niet in het pensioenfonds zijn opge nomen. En naar de persoonlijke me ning van deze oewindsman: Zal de landbouw er zich nogmaals op moeten bezinnen of zy indertijd wel de juiste beslissing heeft ge nomen. Dit „peisoonlyk" woord van de minister van Landbouw moge voor do landbouworganisaties een aan sporing zyn, het voor en tegen nog eens ernstig te overwogen. Zo ooit. dan is nu 't tijdstip daartoe gunstig. Een minister van Landbouw, die zich „persoonlijk" in deze geest heeft uit gelaten, terwijl een gezaghebbend man als prof. Romme de organisaties haar beslissing in zyn lijfblad zonder meer verweten heeft. Wanneer men de uitkomsten van de Volkstelling 1947 per gemeente bestudeert, dan krijgt men sterk de indruk, dat speciaal in de Landbouw het aantal bedryfshoofderi van 65 jaar en ouder groter is dan in de andere sectoren van het bedryfbleven. En wanneer de uitkomsten volledig zullen zyn, zou wel eens kunnen blijken, dat 'n verplichte deelneming ook van de zelfstandigen in de Land bouw het jonge boeren-problemen wel een heel eind tot een oplossing zou kunnen brengen gezonder en beter dan emigratie naar welk land dan ook. Pluimveebeleid is een zig-zaglijn Een schriele opvatting blykt te bestaan by de regering t.a.v. de land bouwprijzen. Voor zover garantie prijzen of streefpryzen in uitzicht worden gesteld, zyn deze zo scherp, dat alleen de beste bedrijven daarmee een lonend bestaanhebben. Aldus merken vele leden der Tweede Kamer op in het voorlopig verslag over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Verder wordt de aandacht geves tigd op een recente studie van het landbouw-economisch instituut over de verdeling van het nationale in komen. Het blijkt, dat de verdeling zeer ongunstig uitvalt voor de agra rische bevolking. Verscheidene leden hadden verder ernstige critiek op het pluimvee beleid, welk beleid men meer een zig-zaglyn noemt. De regering is nu al jarenlang bezig omtrent de uit betaling van de melk naar kwaliteit voorschriften te onderwerpen. Wan neer komt het er eens van, vragen vele leden of stuit de uitvoering af op de belangentegenstellingen tussen de coöperaties en de particuliere be dryven Gewezen werd verder op de grote moeilijkheden, waarvoor de tuinbouw staat; de prijzen zyn niet meer lonend. Verder meent men, dat de tuinbouw, wat de mechanisatie betreft, achter gesteld wordt by de landbouw. mikt 't neej Vastelaovesliedje 1950 Prachtige pries gift de Vastelaoves- klup an de dame of hiör, die den uurste of den t wed de pries kriege. Dichters, an de slag I Manuscripte iendiene mit volledige naam en adres vur 6 December beej 't bero van dit blad. Op de envelop zette: Piëlhaas. elt. Vergunnii de uitbreiding te worden \*a a. reau P.V.C.|UW huis Roerml Hetzelfde de aa zwarte bes%dbej, 1 H. I Twintigduizend jachtacte-liouders zijn er thans, dat is het dubbele aan tal van voor de oorlog. Vele leden vrezen by een voortduren van deze toestand, voor een uitroeien van de wildstand. Auto-dieven gepakt. De Rijkspolitie te Amsterdam heeft een bijzonder geraffineerde autodief stal van internationale allure tot klaarheid gebracht. Enkele Belgen hadden de gbwoonte genomen auto's zonder chauffeur in België te huren, met doze wagens dan r.aar Frankrijk of Nederland te gaan, daar met inlevering van pa pieren en de contactsleutel aangifte te doen en intussen de auto by een Nederlandse garagehouder, die mee in het complot zat, onder te brengen. De Nederlandse garagehouder en opkoper met zijn „leveranciers" zyn gepakt en de eigenaars krygen hun wagens terug. Yoor wie veel naar België gaan Nog vyf jaren nadat een paspoort is verlopen maar dan moet het na Januari 1946 zyn afgegeven kan men daarmede naar België en Luxem burg reizen. Een pas heeft echter slechts een beperkt aantal bladen en als men dikwijls de grens overgaat zitten die gauw allemaal vol met stempels, zodat men dan een nieuwe dure pas zou nodig hebben. In deze gevallen 6chter is het, naar de ANWB ons mededeelt, mogelijk, een aanvullend blad aan te vragen voor het paspoort. De kosten daarvan verschillen van plaats tot plaats, maar zinken by die van een nieuwe pas in het niet. En als het blad vol is kan men een nieuw krygen. Terug van de Hedelse paardenmarkt. Met in hun borstzakken de dikke portefeuille, vastgelegd aan een ko peren kettinkje, waren een zestal paardenkooplui na hun bezoek aan de befaamde Hedelse paardenmarkt afgezakt naar een café in de Bossche Pyp. Er werd daar stevig geklonken en gedronken en onder de gebruike lijke, luidruchtige vrijgevigheid, die paardenhandelaren nu eenmaal eigen over en weer menig „rondje" gepresenteerd. Totdat de waard op afrekening aandrong. Toen sloeg de lont in het kruitvat Eerst werd de gastvrije waard stevig afgerost en daarna vielen de paardenkooplui op de café- inventaris aan. Stoelen, bierglazen, lampen, ruiten en buffet werden in het heetst van het gevecht aan scherven en splinters geslagen. De Bossche politie snelce ylings toe met een overvalwagen en zes vechtersbazen werden ingesloten. Dat "zal wel op een gevoelige ver lichting van die dikke portefeuilles uitdraaien. 5578 Antwerpenaren door vliegende bommen gedood. In de periode van 7 October 1944 tot 20 Maart 1945 vielen in het ar rondissement Antwerpen 2448 V-i en 1265 V-2bommen, waardoor 5578 mensen gedood en 9161 zwaar werden gewond. Alleen reeds op 8 Maart 1945 vie len er 120 bommen op Antwerpen, dit steeds met een tussenruimte van 12 minuten. In de stad Antwerpen werden door deze bombardementen 67.541 gebou wen beschadigd en 1675 geheel ver nield. In het arrondissement Luik, waar 1592 vliegende bommen neer kwamen, telde men 3446 doden en 5245 zwaar gewonden. Te Luik werden 92.588 gebouwen beschadigd en 2809 geheel vernield. Op 5 April vielen te Mortsel by Antwerpen 250 bommen van 500 kg. waarby 1000 burgers om het leven kwamen en 600 zwaar gewond wer den. Het totaal aantal doden als gevolg van de oorlog bedroeg in België 15.729, het aantal zwaar gewonden 15.942. BURG% s van 4jj0v. GEBOREN Jeuken Walj| yt Dykmans P</'ho( Gooren Marij£88ei Manders Wil Willems Petroirb ArtsElisabetflers€ Nollen JosepÊnakt Boose Wilhel[i zi van Ass PetEfsse OVERLEDEE Gerrits Pe echi Henricus, jr, te Oostrui Jenniskens a G Overbroek ONDERTRC Rongen, Hf H-, bouwer en ÜLain weduwe vanrs j( 37 jr, beiden-ay GETROUW Cox, Peten kaï de Lauw Petfl.f 2 te Venray Beyers, 2 bouwer, teDedeL J., 25 jaren, van Dyck,JI.V landbouwer, feum Theodora M.E te 1 VOEDSELBUREAU VENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 BEKENDMAKING Varkenshouderij Vanaf 6 November j.l. zyn voor de land- en tuinbouwers geen aanhoud- bewyzen meer nodig voor de zeugen opfokzeugen-, noch voor de mestvar- kens. Alleen by dekberen en opfokberen zyn nog vergunningen nodig. By de aflevering van een varken dient echter een mestcontract te worden overgelegd. Dit behoeft niet te worden afgehaald dan enkele dagen voor de levering. Wenst iemand een voorschot op de voedertoewyzing te ontvangen, dan moet het contract vroeger worden Met uitzondering van de mestcon- tracten by aflevering, zyn dus practisch alle aanhoudingsbewyzen vervallen. Niet land- en tuinbouwers moeten echter voor het aanhouden van zeu gen en contractvarkens een vergun ning aanvragen. Huisslachtingen. By het centraal slachten van var kens zal een prystoeslag van 55 cent per kilo geslacht gewicht worden uitbetaald. Hiervoor komen ook in aanmerking alle varkens welke voor huisslach ting bestemd zyn. KERKELlDII PAROCHIE KI. pe1 PAROCHIE-i W saam Priester v. d. Kaï Zondag: 23sig m Collecte: 109 Ap St. Willibrorihrmf Joh. Claesse&na Chris Claessep.J. I lid v.d. H. Fe u. Janssen; 9 u.mis; mis voor deiio; Congregatie t me kinderlof; 5 gade Familie; 7 u, roze Vandaag hfiuis de jeugd van^. Maandagig vj brordus; 6.30;s vo parochianen;! lm Jansen en mcflf 8 i berg; 8.15 gird. I mans, echtga Hei (3H.); half lèogiï baarheid by ihuw Vullings; 7 urf en 8 u. vergadeu H. DinsdagEjus ft lm. Willem i 7 11 Bistervels; La. ve in 't vagevwtu. van een ziefapl. 1 voor bruidspöyck Woensdag :er tr im. Peter Gei u. 1 Hulst; half 6 God stralen; 8.15 ford. en Henrica ïb(3k Donderdagtegc doener; halfrerl. Hoof; 7 u.jrtri Pouwels; haliThe makers, echt, 0 deren; 8.15 b-;d. I Vrijdagk-ing van St. Petrfaul overl. fam. dn hn. Martin Gs; li Itoffers; 8.15 Zaterdaghbet Vrouwhoognn. li Pouwels, oud» Ge half 8 lm. AiRofl 0 uur hoogffi25-: Smals—ElberMar hoedje. Veltum. Dog 7i fam. Derks-i Katechismtfinc 4e klas lerenwee les; de hoogslssei en 20ste les. RelU Van 2 tot een Venlo een retege van de K.AJzyi onkosten aan^de Men kan Jog zich opgeven' A' do propagandfan PiKEl Zondag 23sUir brord-Zondag;V. volle aflaat Missen 5.45,6/ vr 7.45 Gerard fs; 9 makers; ïsteie vereniging, 2* n< 's morgens gdhtf Communicereiter: 4.15 gez. vespuu Maandag&ph voor alle geloriu. v. Dommelen;^ melings. Dinsdag6'tst Allerheiligstejetr Poels; 6.30 tfin Indonesië; 7 uw Heezen; 7.30 °p Jenniskens, a*an pl. Requiem-i'or Piet CoopmanWL en zus; 6.30 Jus v.d. Reliquie. Woensdag:?116 volle aflaat; ff 0 6.30 f.e.v. Ger^f8 Wagemans; 7.jl Donderdag^-e 7 u. PetroneP89 pl. gez. Requie£<J 7.30 Gertruda"1} Vry'dag: Jezus en 't 0£CJ 7.30 P.J. Mooi1 u oefening v.d p1£ Zaterdag: I?81* gary'ë, patron"- Absolutie; 6ii0^ t.e.v. het H. Pn

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2