WIE? De mceéd iónd. SPORT uan deze mek goed een streep getrokken worden onder een koloniale geschiedenis, die ondanks al haar fouten en gebreken, voor de gehele wereld een toonbeeld was. Dan komen onze jongens naar huis, 'duizenden en duizenden, in 10 maanden tyds hoopt men ze allen in N,ederland te hebben. In Nederland, waar de werkloosheid nu dreigt en waar do mogelijkheden zo klein worden. Hot zal geen geringe opgave zijn om dit alles zonder te grote schokken voor ons sociaal en economisch leven to laten verlopen. KLIS LAN'I). In Rusland viert men met grote feesten de 32e verjaardag van de October-revolutie. Met het gebruikelijke ceremonieel zyn de grote parade's gehouden en is allerwege in dit onmetelijke rijk Vadertje Stalin en zijn voorganger Lenin gehuldigd en gefeteerd. Intus sen heeft Rusland de buitenwereld de verrassing bezorgd van meer ont hullingen over de atoombom en de atoomenergie. Moet men de Russische leiders ge loven, dan hebban zij met behulp van atoomenergie een reusachtige bergstreek in Siberië toegankelijk gemaakt voor een beter snelverkeer, waardoor in de toekomst deze streek vruchtbaarder dan ooit zal worden. Verd6r zijn de dreigingen tegen het kapitalisme niet van de lucht ge weest en werd zelfs beweerd, dat het Rusland was, die een derde we reldoorlog tegen hield, doordat dit land de atoomenergie in dienst van de vrede gebruikt. Dit laatste is nog wel iets, wat wo moeten afwachten, maar intussen gebeuren er vreemde dingen. Terwijl Rusland van de ene kant laat merken, dat zij het Westen wantrouwt, schijnt van de andere kant Vyschinski in AMERIKA alle moeite te doen om met Acheson, Amerika's Minister van Buitenlandse zaken in onderhandeling te komen over regeling der verschillende pro blemen, die zulk een tegenstelling tussen beide grootmachten hebben opgeroepen. Maar Amerika toont zich niet al to bereid om naar hem te luisteren, het verleden wist men nu een maai niet zo maar uit. Trouwens Acheson had ook te veel haast om naar Frank rijk te gaan, waar het ontmante lingsprobleem van Duitsland een dreigende twistappel vormt tussen de Grote Drie, daar Frankrijk het nog steeds niet verdragen kan, dat djt programma niet wordt uitgevoerd zoals was afgesproken, maar door de Amerikanen en Engelsen wordt tegen gehouden. Bovendien komt 1952 steeds meer nabij, het jaar waarin de Marshall dollars zullen ophouden te vloeion. En van oen economische samenwer king tussen de West-Europese landen zoals Amerika die wenst, is nog steeds zeer weinig te bespeuren. H.C.Y.-nieuws. Afgelopen Zondag werd zowel voor de dames als de heren de wedstrijd wegens de slechte weersom standigheden. A.s. Zondag gaan de heren hun gelaste wedstrijd tegen Venlo III in Venlo spelen. Aanpakken jongens. De dames ontvangen Or. Zwart IV uit Eindhoven om 4 uur in Leunen. Hier zitten weer winstkansen in, maar haal ze er nu toch eens uit, dames. De stand in de herenafdeling is: Helmond 4 3 1 6 6 3 Heerlen 4 2 I 1 5 8-3 Venray 3 2 1 4 5-4 Maastricht 5 t 1 3 3 4-12 Concordia 5 1 4 2 11 - 11 Venlo III 3 2 - 1 2 7-8 OP DE LEMEN BAAN. Twee teleurstellingen voor Yenray. Ons Genot en Onder Ons begonnen hun competitie teleurstellend. Ons Genot verloor in Hegelsum in de A met 6—2, in de B met 7 1. Een bewijs, dat Ons Plezier de slager goed weet vast te houden, maar zo'n nederlaag hadden we niet durven verwachten. De speelwijze van Ons Genot, waarin nog dikwijls tekort aan techniek was, bleek de oorzaak van te weinig oefenen. De nederlaag van Onder Oi.s tegen Kiek Oet te Sevenum was een ge volg van slecht gespeelde partijen en onderschatting van de nog nieuwe club, die echter in deze competitie beslist een woordje zal meespreken. Dit blijkt uit de uitslag in A 6—2 en in B 5—3. Dinsdag 15 November gaat Ons Genot naar Kiek Oet te Sevenum en Onder Ons naar de kampioentitel houders De Knippers te Melderslo. Ook daar zullen beide clubs het zwaar te verantwoorden hebben. Nu eens goed opgepast, vooral nu weet wat uw tegenstanders waard zijn. Veel succes Sportnieuws S.V.V. Na een Zondag rust te hebben gehad, wegens de wedstrijd Holland België, is het Zondag weer aantreden voor hot eerste elftal, om de compe titie verder af te spelen. Het tweede, alsook het derde elftal hebben nog eon week rust. Het eerste elftal krijgt Boxmeer op bezoek. Het is een oud bekende, welke al jaar en dag in dezelfde afdeling uitkomt als Venray. Steeds waren het spannende wed strijden, want Boxmeer speelt steeds haar beste wedstrijden tegen Venray. Al draagt Boxmeer de rode lan taarn, wij mogen niet vergeten, dat Horst vorige week met een gelijk spel genoegen moest nemen. Een gewaarschuwd man telt voor twee en daarom zal het voor Venray nodig zijn direct in een hoog tempo te beginnen. Geor. herhaling s.v.p. van de wed stryd tegen Panningen, waarbij erg laks gespeeld werd. Geef ons dan wedstrijden zoals legen Irene, welke nog steeds voort leeft bij elke sportliefhebber. Dat verwachten wij van U SVV'ers. Indien U geloof hecht aan het „helderzien" van Winando, die Ven ray een hernieuwd kampioenschap voorspelde, dan moeten wy beginnen met Zondag de wedstrijd tegen Boxmeer te winnen. Het is voor sommige sportliefheb bers wel eens goed de stand te zie» van het tweede elftal, Reserve 2 Klasse D Zuid II: VVV 3 7 6 1 0 23-5 13 Irene 2 4 3 1 0 21—4 7 Venray 2 6 3 1 2 16-10 7 Irene 4 5 3 0 2 15-10 6 Horst 2 6 2 2 2 16-17 6 Blerick 2 6 1 1 4 11 16 3 Venl.Boys 2 4 l 0 3 7-16 2 Boxmeer 2 1 0 0 1 0 5 0 Gennep 2 5 3 0 5 3-28 0 Jeugd voetbal Venray A-i 4 4 0 0 8 "Wittenh. A-i 4 2 115 L.V.V. A— 1 2 2 0 0 4 Hegelsom A 1 2 2 0 0 4 D.E.V. A—131114 Wittenh. A-2 4 10 3 3 D.E.V. A-2 20111 Venray A—2 4 O 1 3 1 Wittenh. A-3 3 O 0 3 0 Bovenstaande 24 13 5 21 9 9-3 6-2 competitiestand bijgewerkt tot en met 23 Oct. Uitslag competitiewedstrijd op Nov. Venray B 1 en B 2 6—1 A.s. Zondag speelt Venray A- tegen Wittenhorst A 1 in Horst. We rekenen er op en gezien de stand op de ranglijst kan het, dat Venray de beide puntjes mee naar huis brengt. DOOR TILLEMANS Technisch Installatiebureau Eindstraat 2 VENRAY Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Charles Ruysstraat 5, Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 14 Nov.: Kleuterbureau van 2—3 uur. Donderdag 17 Nov.: Consultatiebureau voor Zuige lingen uit de Kerkdorpen. Aangifte van stieren De Burgemeester van Venray, her innert belanghebbenden aan hun ver plichting om van het houden van een stier van 6 maanden of ouder tussen 15 en 25 November aangifte te doen by de burgemeester der gemeente, waar de stier gehouden wordt. Deze aangifte moet schriftelijk ge schieden op een voorgeschreven for mulier hetwelk tergemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar is en moet onder meer inhouden leeftyd, kleur bijzondere kentekenen van de stier al dan niet reeds goed- of a keurd of van rechtswege tot dekking toegelaten is. Van de aangifte ontvangt de stier houder een bewijs; dit bewijs moet in zijn bezit zjjn, aangezien het steeds op eerste vordering moet worden ver toond aan de politie. Van het houden van een afgekeurde stier moet steeds onmiddellijk aan gifte worden gedaan by de burge- meest er. Niet naleving van de verplichting tot aangifte als bovenbedoeld en het niet op eerste vordering vertonen van het bewijs van aangifte wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 25 gulden. Rectorsfee8t Het Rectorsfeest op het Gymnasium is weer in zijn oude glorie hersteld en voor het eerst na de oorlog weer eens ouderwets gevierd. Velen hebben hun zoons bezocht en het was ge zellig dïnk afgelopen Zondag en Maandag. Het tradionele matinee met de grote redevoering was er weer, de avond uitvoering, waarbij ditmaal „De Zege praal der Geneeskunde" werd opge voerd door de studenten. Woensdag werd alles nog eens dunnetjes overgedaan voor de ouders van de externen. Diefstallen Jammer genoeg heeft de politie Winando niet gevraagd wie al de lood diefstallen op zyn geweten heeft, die het laatste jaar al menig hoer zuur hebben doen kijken. Ook vorige week verdwenen weer enkele lodenbuizen van de pomp uit de weiden Castenray. EEN NIEUWE REGELING BIJ HUISSLACHTING. Zoals reeds in de mededelingen van het Voedselbureau vermeld staat zal voortaan, ook bij de huisslach tingen, een prystoeslag gegeven wor den. Toen het vlees van de bon ging, is door de Regering bepaald, dat per kilogram geslacht varkensvlees 55 cent toeslag gegeven zou worden. Hiervan zouden dan echter de huis slachters niet profiteren. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, heeft men de volgende regeling bedacht: Do huisslachtingen worden op één bepaalde plaats uitgevoerd en daar ontvangt de huisslachter dan tevens de toeslag. Voor Venray is deze centrale slachterij de Slagerij Goumans aan het Kerkpad, waar de huisslachters, die voor deze toeslag in aanmerking willen komen, dus hun varkens moeten laten slachten, desgewenst door hun eigen huisslachter. De varkens worden op de centrale slachtplaats meteen gekeurd. De kosten voor de huisslach+er, keuring en het gebruik van de slagerij moeten natuurlijk ook betaald wor den. De slachtdagen voor huisslachtingen zyn 's Maandags nm. vanaf half twee en Woensdags de gehele dag. Dus opgeven bij Uw eigen huisslachter en zelf voor transport naar en van het slachthuis zorg dragen. Dr. Sala 25 jaar President van Venray's Harmonie. Volgende week Zaterdag zal Ven- ray's Harmonie haar President Dr. Sala huldigen in verband met het feit, dat hij dan 25 jaren President is van dit gezelschap. De huldiging zal plaats hebben in zaal Wilhelmina. Bio-Yacantieoord Donderdag j 1. vertrokken een twee tal kinderen hier uit Venray naar het Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan zee, een stichting van de Ned Bioscoopbond, die zwakke en be hoeftige kinderen 6 weken lang gratis in dit vacantieoord opneemt. Het bioscoopbezoekende publiek kent de halfjaarlijkse collecte voor dit doel in de bioscoop. Winando spoolit Het publiek, dat zo ongeveer als haringen in een ton, in zaal Wilhel mina Zondagavond de toeren van Prof.Winando hebben gevolgd, hebben menigmaal toch ietwat verbijsterd gekeken naar de onmogelijkheden die op het toneel weiden getoond. Anders doodbedaarde mensen spron gen en deden gek, alles op wens van jrofessor, die later nog opmer kelijke staaltjes vertoonde van ge- dachtenlezen, telepathie enz. Ook zyn werken met foto's was buitengewoon. Mej. Lupino strooide als een andere Sinterklaas met sigaretten, kortom naar veler smaak was de avond veel te vlug om en wacht men al met spanning op zijn tweede optreden op het einde van dit jaar. Polly Perkins Temidden van al de toneeluitvoe ringen, die nu overal volop gegeven worden, zal op 27 November a.s. Hioob geheel ten bate van Venrays Harmonie, opvoeren „Polly Perkins" het jolige weeuwtje Wel een zeer voorbeeld van gemeenschapszin, waarvan de Harmonie de steun zeer >ed gebruiken kan. Zoals bekend is enige tijd geleden z.g. steunfonds voor Venrays Har monie opgericht en ook deze opvoe ring is het resultaat van onderlinge samenwerking Liefhebbers van een aardig toneel stuk, waarbij men nog eens hartelyk kan lachen, zullen ongetwijfeld een genoegelyke avond hebben. Ongelukken Op de Deurneseweg, naby Haantjes hof, slipte een luxe wagen en ramde enkele bomen. De wagen werd zwaar beschadigd, de inzittenden kwamen met de schrik vry. Toen V. vorige week zyn paard in de wagon wou spannen, werd het dier schichtig en begon te slaan. V. werd hierdoor zo zwaar gowond, dat hy naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Ook de hoek bij Hotel Gitzeis, vroeg weer zyn wekelijks slachtoffer. Een fiets werd door een luxe wagen danig toegetakeld, maar de berijder kwam met de schrik vrij. Ontwikkeling en Ontspanning Dinsdagavond hield Pater v.d. Ploeg, in zaal Wilhelmina voor de leden van O. en O. een lezing met lichtbeelden over Palestina. De geleerde spreker maakte met de aanwezigen een reis door het H. Land, waarbij de verschillende H. Plaatsen werden bezocht en besproken. Zo toonde hy o.m. lichtbeelden van Hebron met het graf van Abraham, van Bethlehem met de basiliek van Christus Geboorte en van Jeruzalem met zijn oude en nieuwe stad, met zyn oude vestingsmuren 6n poorten, met zyn kerken en H. Plaatsen. Verder besprak Pater v.d. Ploeg de Jacobsput by Sichem, de kerken van Nazareth, zijn tocht langs het meer van Tiberias en zijn bezoek aan het verdwenen Capliarnaum. Langs de kust van Palestina, langs Akko, de laatste vesting der Kruisvaarders, langs Haifa en Tel-Aviv de grote nieuwe steden van Palestina werd tenslotte de terugreis aanvaard, In zyn betoog liet spreker vooral uitkomen het grote belang, dat de Christenwereld heeft bij de Heilige Plaatsen in dit door oorlogen ver scheurde land en herhaaldelijk wees hij er op, dat de Christenwereld hun grote belangen daar beter moet be hartigen en hiervoor meer 1 stelling moeten hebben. Het feit trouwens, dat Z.H. de Paus in een jaar tyds over dit probleem reeds 3 encyclieken heeft uitgevaar digd is wel tekenend voor de grote zorg, die de H. Vader over Palestina heeft. Zojuist ontvangen de lang verwachte horloge-overkasten prima kwaliteit. <lf. Campi (J Zn., 4fi>tCcqetU Intussen gaf Pater v.d. Ploeg ook in enkele tiekken de strijd weer tus sen de Joden en Arabieren, een stryd waarin de Joden, volgens spreker, zich niet van hun beste zijde hebben laten zien. Toneeluitvoeringen. MERSELO. Zoals reeds eerder ge meld werd, zyn onze fanfare St Oda en de handboogschutterij St Hubertus voornemens om op 27 en 28 Nov. a.s., hun jaarlijkse concert- met toneel uitvoering te geven. De toneelvereniging K.D.O., verleent daarby kaar medewerking, door het toneelspel „Vorst in eigen ryk" op te voeren, 3 bedrijven van J. Grosveld. De repetities zyn in volle gang. VEULEN. Door de Toneelvereni ging alhier is besloten om op 6,8 en 9 Jan. a.s. haar jaarlijkse toneeluit voering te geven. Opgevoerd zal wor den „Boerenstryd" een spel van het land in drie bedrijven. Fancy-Fair te Oostrnni. Op 26 en 27 November wordt te Oostium een fancy fair gehouden in het Veilinggebouw ten bate van de Ruiterclub. Tevens zal op de tweede dag de uitslag bekend gemaakt worden van de loterij (hoofdprijs een luxe veulen). Distribntickring Yenlo Van 13 tot en met 19 Nov. zullen geen zitdagen worden gehouden, alleen in Venlo op Zaterdag 19 Nov. van 9 tot 11 uur. Vaste brandstoffenverbruikers welke een toewijzingsbericht ontvangen heb ben van 't Rykskolenbureau te Maas tricht, worden verzocht dit op te zenden aan de Distributiedienst, Pon tan usstraat 3 te Blerick. Première Zo wordt er dan Vrijdag a.s. een première gegeven. Het Venrays Cabaret-gezelschap komt dan voor de eerste maal op de planken, op het nieuwe toneel in zaal Luxor en zal hier een beschaafd stuk cabaret voor het Venrays publiek brengen. De conference en imitatiën worden gebracht door Mathieu Sybers, de Conferecier van het bekende K.R.O.- programma „Brabantia Nostra". Verder verlenen hun medewerking de Blericksemandolineclub „Edelweis" en The Playing Boys. Diverse aardige schetsjes en zang nummers maken een aardig geheel, Wij verwachten een grote drukte by dit eerste optreden van het Ven rayse Cabaret-gezelschap. Herbouwplan Maashees. Na jarenlarge voorbereiding is nu eindelijk het herbouwplan van Mè hees goedgekeurd. En hierdoor zal dit dorp enorme veranderingen onder gaan. Zo wordt het dorp van de iszyde verplaatst naar de kant van Holthees. De thans bestaande weg naar Holthees vervalt en wordt de dorpskern en hier komt o.m. ook de nieuwe weg te liggen. Een nieuwe weg naar Holthees wordt aangel vanaf de Vierlingsbeekseweg. Langs de Maaskant blijven de vrijkomende terreinen gereserv. voor industrie, zodat het complex van de Firma Havens zich nog verder kan uitbreiden. De weg naar Venray komt ook enigzins anders te lopen, de bocht aan het Sterrenbosch zal verdwijnen tevens zal hy verlegd worden naar de Maaskant. Met dit alles zal hoogst waarschijn- ook het oude veerhuis aan de Maas gaan verdwijnen, hoewel men hier tegen een actie begonnen is. Nog steeds moeilijkheden met de fruitexport. Op de terreinen van de Tielse veilingen staan grote hoeveelheden fruit voor export naar Duitsland ge reed, die wegens gebrek aan wagons niet verladen kunnen worden. Dinsdagmiddag zat men met circa 350 ton fruit, bestemd voor export van de Maandagveiling, te kijken. Twintig millioen kilo doorgedraaid. In 1949 bedroeg de hoeveelheid doorgedraaid fruit vier procent van de totale productie, welke men op 20 millioen kilo raamt. Hoewel deze hoeveelheid op zich zelf niet onaanzienlijk is, is zy toch betrekkelijk gering vergeleken bij de totale productie, die vyfhonderd mil lioen kg. bedraagt. Dit kwantum van vier pet. van de totale productie heeft voorname lijk betrekking op de mindere kwa liteiten zomerfruit, welke voor de industriële verwerking ongeschikt zijn. De percentages doorgedraaid fruit over de jaren 1946, '47 en '48 zijn ten opzichte van de totale productie niet noemenswaard. Zondagsrij verbod na 1 Jaunari opgeheven Het Zondagsrijverbod voor auto mobielen en motorrijtuigen zal op 31 December van dit jaar, naar „de Telegraaf" uit regeringskringen ver neemt, ophouden te bestaan. Na die datum is nl. de wet, die de rijvergunningen regelt, niet langer van kracht. Hei zou in de bedoeling liggen niet een ontwerp tot verlenging van deze wet in te dienen. Jonge boeren naar Amerika Een groep van 33 jonge Nederlandse boeren en tuinders heeft'in 1949 een studiereis van een half jaar gemaakt naar de Verenigde Staten. Hier werk ten zy op verschillende bedrijven. Het uitvoerend orgaan van de Marshall-hulp in Nederland heeft be sloten ook in 1950 weer een groep jonge boeren in de gelegenheid te stellen zo'n reis te maken. De kosten worden geheel of gedeeltelijk door deze organisatie betaald. Liefhebbers moeten zich vóór 18 November opgeven by het Kon. Ned. Landbouwcomité, Raamweg 28, Den Het voornaamste Groot verlof Bij beschikking van de minister van Oorlog zullen uiterlijk met in gang van December 1949 met groot verlof worden gezonden een deel der dienstplichtige korporaals, alsmede de dienstplichtige soldaten der eerste klasse en soldaten, die voor 1 Januari 1948 voor eerste oefening zyn opge komen en minstens 12 maanden in werkélyke dienst zyn geweest. Tevens wordt op datum groot verlof verleend aan verschillende categorieën der legerluchtmacht. Dit alles geldt uitsluitend voor hier te lande inge deelde dienstplichtigen. Geld overmaken naar Indonesië Dezer dagen werd bericht, dat de controle op postpakketten voor mili tairen naar Indonesië was verscherpt, omdat gevallen van bankbiljetten- smokkel waren geconstateerd. Intussen heeft de Ned. Bank een regeling getroffen, waardoor het toch mogelyk zal zy*D, gelden, welke moeten dienen voor betalingen van niet-financiële aard, naar Indonesië over te maken. Daaronder worden dan b.v. verstaan betalingen wegens ondersteuningen, kosten van ver pleging van familieleden of mili tairen, geschenken en studiekosten, Het maximum-bedrag, dat men mag overmaken bedraagt f 200 per maand. De overmaking kan door elke bank geschieden. Toeslag op slachtvarkens Met ingang van Maandag zal het Vee- en vleesaankoopbureau aan iedere afnemer van slachtvarkens een toe slag uitkeren voor elk varken met een gewicht van minstens 56 kilo gram. Deze toeslag, welke 55 cent per gram geslacht gewicht bedraagt, wordt beschikbaar gesteld uit het Landbouw Egalisatiefonds. mikt 't neej Vastelaovesliedje 1950 Prachtige pries gift de Vastelaoves- klup an de dame of hiër, die den uurste of den twedde pries kriege. Dichters, an de slag Manuscripte iendiene mit volledige naam en adres vur 6 December beej 't bero van dit blad. Op de envelop zettePiëlhaas. >lt. Vergunnii de uitbreiding rdö te worden »d 3an reau I'.V.c|°K u huis Roerra Hetzelfdeie aan] zwarte bessdbeien H. EB PENSIOENEN ENZ. De eerste pensioenen aan land arbeiders ingevolge het voor de land arbeiders verplichtend verklaarde be drijfspensioenfonds zyn voor kort in tegenwoordigheid van de minister van Landbouw uitgereikt. Een ieder die het wel meent met de belangen van de agrarische wer kers in ons land zal zich oprecht daarover verheugen maar tevens met een zekere weemoed terugdenken aan de weigering van de landbouworgani saties om dit fonds ook verplichtend te doen verklaren voor de zelfstan digen in de Landbouw. Zo ook mi- nisier Mansholt, die het persoonlijk betreurde, dat de zelfstandigen en vooral de kleine zelfstandigen nog niet in het pensioenfonds zyn opge nomen. En naar de persoonlijke me ning van deze oewindsman: Zal de landbouw er zich nogmaals op moeten bezinnen of zy indertijd wel de juiste beslissing heeft ge nomen. Dit „peisoonlyk" woord van de minister van Landbouw moge voor de landbouworganisaties, een aan sporing zijn, het voor en tegen nog eens ernstig te overwegen. Zo ooit, dan is nu 't tijdstip daartoe gunstig. Een minister van Landbouw, die zich „persoonlyk" in deze geest heeft uit gelaten, terwyl een gezaghebbend man als prof. Romme de organisaties haar beslissing in zijn lijfblad zonder meer verweten heeft. Wanneer men de uitkomsten van de Volkstelling 1947 per gemeente bestudeert, dan krijgt men sterk de indruk, dat speciaal in de Landbouw het aantal bedryfshoofden van 65 jaar en ouder groter is dan in de andere sectoren van het bedrijfsleven. En wanneer de uitkomsten volledig zullen zijn, zou wel eens kunnen blijken, dat 'n verplichte deelneming ook van de zelfstandigen in de Land bouw het jonge boeren-problemen wel een heel eind tot een oplossing zou kunnen brengen gezonder en beter dan emigratie naar welk land dan ook. Twintigduizend jachtacte-houders zyn er thans, dat is het dubbele aan tal van voor de oorlog. Vele leden vrezen by een voortduren van deze toestand, voor een uitroeien van de wildstand. Auto-dieven gepakt. De Rijkspolitie te Amsterdam heeft een bijzonder geraffineerde autodief stal van internationale allure tot klaarheid gebracht. Enkele Belgen hadden de gewoonte genomen auto's zonder chauffeur in België te huren, met deze wagens dan naar Frankrijk of Nederland te gaan, daar met inlevering van pa fieren en de contactsleutel aangifte :e doen en intussen de auto bij een Nederlandse garagehouder, die mee in het complot zat, onder te brengen. De Nederlandse garagehouder en opkoper met zijn „leveranciers" zijn gepakt en do eigenaars krijgen hun wagens terug. Voor wie veel naar België gaan Nog vyf jaren nadat een paspoort is verlopen maar dan moet het na Januari 1946 zyn afgegeven kan men daarmede naar België en Luxem burg reizen. Een pas heeft echter slechts een beperkt aantal bladen en als men dikwijls de grens overgaat zitten die gauw allemaal vol met stempels, zodat men dan een nieuwe dure pas zou nodig hebben. In deze gevallen echter is het, naai de ANWB ons mededeelt, mogelijk, een aanvullend blad aan te vragen voor het paspoort. De kosten daarvan verschillen van plaats tot plaats, maar zinken by die van een nieuwe pas in het niet. En als het blad vol is kan men een nieuw krijgen. Terug eau de Kedelse paardenmarkt. Met in hun borstzakken de dikke porteleuille, vastgelegd aan een ko peren kettinkje, waren een zestal paardenkooplui na hun bezoek aan de befaamde Hedelse paardenmarkt afgezakt naar een café in de Bossche Pyp. Er werd daar stevig geklonken en gedronken en onder de gebruike lijke, luidruchtige vrijgevigheid, die paardenhandelaren nu eenmaal eigen over en weer menig „rondje" gepresenteerd. Totdat de waard op afrekening aandrong. Toen sloeg de lont in het kruitvat Eerst werd de gastvrije waard stevig afgerost en daarna vielen de paardenkooplui op de caté- inventaris aan. Stoelen, bierglazen, lampen, luiten en buffet werden in het heetst van het gevecht aan scherven en splinters geslagen. De Bossche politie snelce ijlings toe met een overvalwagen en zes vechtersbazen werden ingesloten. Dat zal wel op een gevoelige ver lichting van die dikke portefeuilles uitdraaien. 5578 Antwerpenaren door vliegende bommen gedood. In de periode van 7 October 1944 tot 20 Maart 1945 vielen in het ar rondissement Antwerpen 2448 V-i en 1265 V-2-bommen, waardoor 5578 mensen gedood en 9i6i zwaar werden gewond. Alleen reeds op 8 Maart 1945 vie len er 120 bommen op Antwerpen dit steeds met een tussenruimte vari 12 minuten. In de stad Antwerpen werden door ize bombardementen 67.541 gebou wen beschadigd en 1675 geheel ver nield. In het arrondissement Luik, waar 1592 vliegende bommen neer kwamen, telde men 3446 doden en 5245 zwaar gewonden. Te Luik werden 92.588 gebouwen beschadigd en 2809 geheel vernield, Op 5 April vielen te Mortsel by Antwerpen 250 bommen van 500 waarby 1000 burgers om het leven kwamen en 600 zwaar gewond wer den. Het totaal, aantal doden als gevolg van de oorlog bedroeg in België 15.729, het aantal zwaar gewonden 15.942. Plulmveebeleid is een zig-zaglijn Een schriele opvatting blijkt te bestaan by de regering t.a.v. de land bouwprijzen. Voor zover garantie prijzen of streefpryzen in uitzicht worden gesteld, zyn deze zo scherp, dat alleen de beste bedryven daarmee een lonend bestaanhebben. Aldus merken vele leden der Tweede Kamer op in het voorlopig verslag over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Verder wordt de aandacht ge tigd op een recente studie van het landbouw-economisch instituut over de verdeling van het nationale in komen. Het blijkt, dat de verdeling zeer ongunstig uitvalt voor de agra rische bevolking. Verscheidene leden hadden verder ernstige critiek op het pluimvee- beleid, welk beleid men meer een zig-zaglyn noemt. De regering is nu al jarenlang bezig omtrent de uit betaling van de melk naar kwaliteit voorschriften te onderwerpen. Wan neer komt het er eens van, vragen vele leden of stuit de uitvoering af op de belangentegenstellingen tussen de coöperaties en de particuliere be dryven Gewezen werd verder op de grote moeilijkheden, waarvoor de tuinbouw staat; de prijzen zyn niet meer lonend Verder meent men, dat de tuinbouw, wat de mechanisatie betreft, achter gesteld wordt bij de landbouw. BURGfe SX van )^0v, i< GEBOREN Jeuken Wal: Velt Djjkmans P''Hoen Gooren Marijsseist Manders Wi^kei Willems PebQirlo ArtsElisabejerselc Nellen Jose{tia]ct, E BooseWilhejf ziel* Ass Peffggels 0VERLEDE1 Gerrits Pfechtg Henricus, %fider te Oostrn Jenniskei% G Overbroek ONDERTE Rongen, Hh 5( bouwer en Lambc weduwe var-s Joh jr, beideo^y GETROUH Cox, Poteri kant 3 Lauw Peti., 29 1 Venray Beyers, Tf 26 bouwer, to Dfle Lai 25 jaren, y van Dyckjit.W. landbouwer, SUm e Theodora M.I te Vc VOEDSELBUREAU VENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 BEKENDMAKING Varkenshouderij Vanaf 6 November j.l. zyn voor de land- en tuinbouwers geen aanhoud- bewijzen meer nodig voor de zeugen opfokzeugen, noch voor de mest var kens. Alleen by dekberen en opfokberen zijn nog vergunningen nodig. By de aflevering van een varken dient echter een mestcontract te worden overgelegd. Dit behoeft niet te worden afgehaald dan enkele dagen voor de levering. Wenst iemand een voorschot op de voedertoewijzing te ontvangen, dan moet het contract vroeger worden afgehaald. Met uitzondering van de mestcon- tracten by aflevering, zyn dus practisch alle aanhoudingsbewijzen vervallen. Niet land- en tuinbouwers moeten echter voor bet aanhouden van zeu gen en contractvarkens een vergun ning aanvragen. Huisslaclitingen. Bij het centraal slachten van var kens zal een prystoeslag van 55 cent per kilo geslacht gewicht worden uitbetaald. Hiervoor komen ook in aanmerking alle varkens welke voor huisslach ting bestemd zijn. KERKEIRIEÏ PAROCHIES petr PAROCHIE-i Wee aatn, Priester v. dKape Zondag: 23$g na] Collecte: ie» Apos St. Willibrorwmen Joh. Claesseiaa Fli Chris Claess?,J. Bi lid v.d. H. Yi u. 1: Janssen; 9 unis; mis voor dfie; 2 Congregatie f mei* kinderlof; 5jaderi Familie; 7 urozen Vandaag Ihuisc de jeugd va*. Maandag :g var brordus; 6.3C& voo: parochianen; lm. Jansen en m(f s Ai berg; 8.15 g-d. H mans, echtgeHerr (3H.); half hogmi baarheid bij hu we Vullings; 7 :f en 1 8 u. vergadej H. Dinsdagkis Mg lm. Willem, 7 uu Bistervels: U. ver in 't vagevta u. li van een ziebpl. hi voor bruidspjyck - Woensdagsrtrm lm. Peter G«u. In- Hulst; halfGode stralen; 8.i5ard. 1 en Henrica h(3kl. Donderdag-egor doener; halfarl.h v. Hoof; 7 urtruc Pouwels; haTheo makers, eet ou deren; 8.15 ld. Pf Vrijdagüng i van St. Petraulu overl. fam. diJa lm. Martin ha Roffers; 8.15 Zaterdag.betb Vrouwhoogm lm Pouwels, oudGer: half 8 lm. Aioffe 9 uur hoogn25-ja Smals—Elbeiïarh hoedje. Veltum. Da 7 ui fam. Derks- Katechismflnde 4e klas leren?eek les; de hoogslsen en 20ste les. RfK.A. Van 2 to&eml Venlo een refeöv van de K.A.^ijn onkosten aaffen Men kan Inge zich opgevei Ad do propaganc&n piER Zondag 2.P«nl brord-ZondagV. d, volle aflaat v' ge Missen 5.45, 7.45 Gerard K 9 makers; ïstee vereniging, no morgens ghtg< Communicer&em 4.15 gez. ves;uur Maandagpha voor allegeloiU- v. DommeleiYifl melings. Dinsdag£st€ Allerheiligstehrc Pools; 6.30 l>n Indonesië; 7 'w Heezen; 7.3o3pr Jenniskens, a'an pl. Requiem-Pr 1 Piet Coopmairi- en zus; 6.3ojWl< v.d. Reliquie, Woensdag :nef volle aflaat; P01 6.30 t.e.v. G«®d Wagemans; Donderdagge- 7 u. PetroneüSS€ pl. gez. Requi|n° - ïiN; .30 Gertrudj'1}] Vrijdag: 6& Jezus en 'tO^P 7.30 P.J. Moor1?- oefening v.d i11®' Zaterdag garijë, patror* Absolutie; 6i0Vl t.e.v. het H.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2