Vroede vaderen vergaderden. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Qntuiikketing6~ auónden. Zaterdag 8 October 1949 No. 40 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentiepry zen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Het nieuwe industriële plan. Stichting van een B.L.O.-School. Sommige heren Raadsleden kunnen er nog moeilijk aan wennen, dat het Venray se kwartiertje is afgeschaft en ook in deze vergadering kwamen er weer heren binnen, nadat de Voorzitter het openingsgebed had uitgesproken. De notulen der zes voorafgaande vergaderingen werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. In een der vorige vergaderingen werd B. en W. door de heer VAN HAAREN verzocht om by Ged. Sta ten moeite te doen, dat buiten de kom der gemeente de kasteleins nog rustig hun maatje jenever zouden kunnen verkopen voor „thuisgebruik", een recht, dat voortaan alleen de slijters zullen hebben. Ged. Staten hebben op dit verzoek afwijzend geantwoord, daar het te laat kwam'om nog bij de Kroon in behandeling te komen. Dus ook de mensen op de gehuchten, die thuis oen borreltje willon nemen, moeten hiervoor voortaan naar een slijter. De lieer VAN HAAREN vond dit wel jammer en bovendien eigenaardig, daar hij toch wist, dat B. en W. dit verzoek direct hadden ingediend. De VOORZITTER vertelde echter dat er niets meer aan te doen was en men zich by deze gang van zaken moest neerleggen. Geen Meisjes-U.L.O. De Zusters Ursulinen hadden een schrijven aan de Raad gericht, waarin zy mededeelde, dat zij door allerlei omstandigheden en onvoorziene moei lijkheden moeten afzien van de bouw van een nieuwe U.L.O.-school voor meisjes. De heer Fr. JANSSEN vond dit een precaire kwestie, waarover nog veel te zeggen zou zijn. In ieder geval mag een U.L.O. school voor meisjes niet voor Venray verloren gaan. Hij ver zocht B. en W. dan ook alles in het werk te stellen, dat deze behouden mag blijven. De VOORZITTER antwoordde, dat alle noodzakelijke maatregelen zullen worden genomer. om te komen tot een voor alle partyen bevredigende oplossing, opdat deze school voor Venray behouden zal blyven. Woningruimto- commissie. Per 22 October a.s. loopt het zit tingsjaar voor de Woningruimte- commissie af en van de tegenwoordig zitting hebbende heren bleken slechts J. van Gerven en L. Janssen genegen om een eventuele herbenoeming weer te aanvaarden. De overigen danken er voor nog langer deze ondankbare taak te vervullen, B. en W. zijn op zoek gegaan naar nieuwe candidaten, maar zyntotliun spyt daarin niet geslaagd. Nu was het de vraag, of de Raadsleden mis schien candidaten wisten, zodat alsnog een voordracht kan worden opge maakt, anders zyn B. enW. gedwon gen vrijstelling voor deze commissie in Den Haag aan te vragen. De heer Fr. JANSSEN was van mening, dat er nog wel candidaten te vinden waren, maar vroeg uitstel, daar men dan de resp. standsbewe gingen voor candidaten moet vragen. De heer VAN HAAREN zou ook graag een commissie zien ingesteld, daar nu nog beroep mogelyk is en anders feitelijk Den Haag decreteert. De heer SELDER wilde eerst wel eens weten, of er in de Raad geen geschikte mensen waren. Zo wilde hij byv. Hub. Janssen candidaat stellen. De heer H. JANSSEN antwoordde op de vraag van de Voorzitter of hy daartoe bereid was, dat men z.i. beter eerst de standsorganisati6s kon vra gen. De VOORZITTER zegde dit dan toe en mocht men daarin niet slagen dan zal aan de Minister vrijstelling worden gevraagd. Enkele kleine, door Ged. Staten voorgeschreven wyzigingen in het nieuwe reglement van orde, kregen zonder meer de goedkeuring van de Raad. Industrie-vestiging. Dan legde de VOORZITTER namens B. en W. een verklaring af '-ver de plannen en voornemens, die het Col lege heeft om de industrievestiging in Venray te propageren en aan te trekken. Reeds meerdere malen werd in de vergadering gesproken over industrie-vestiging in onze gemeente en de moeiten en activiteit, welke de gemeente als zodanig zou moeten doen en aan de dag leggen om in Venray levensvatbare en arbeids krachten-intensieve bedryven te kry- gen. Met de Raad is het college er volkomen van doordrongen, dat het voor Venray een levensbelang is binnen zeer afzienbare tyd binnen zyn grenzen enkele bedrijven te hebben, waarin een behoorlijk aantal mannelijke- en ook vrouwelijke krach ten worden opgenomen en een be staan kunnen vinden. Deze laatste woorden leggen reeds de nadruk op een bepaalde zijde van de kwestie, nl. het vinden van een bestaan. Vasthoudend aan de opvatting, dat de plaats van de vrouw tenslotte in hoofdzaak is in het gezin, zal in de eerste aanleg gezorgd dienen te worden voor het aantrekken van die industrieën, welke geheel of voor het overgrote deel een volwaardig bestaan en volle bestaansmogelijkheid en zekerheid geven voor de mannelijke krachten. Specifiek vrouwelijke ar beidskrachten aantrekkende indus trieën zullen alleen dan mogen wor den aangetrokken, indien zy kunnen dienen tot opvanging van de opgroei ende vrouwelijke jeugd, welke niet in staat is in eigen huishouding thuis of in huishoudelijke dienstbe trekking elders emplooi te vinden en de noodzakeling scholing te krygen voor latere, natuurlijke taak, huis vrouw en moeder, vormster van het komende geslacht. Zo zal er verder op gelet, dienen te worden, dat geen industrie zich hier vestigt, die geheel zal beschikken over het arbeids-areaal van onze gemeente en zodoende een perma nente bedreiging vormt by conjunc tuurwisseling. Voor onze gemeente acht B. en W. een breed gedifferentieerde nijverheid noodzakelijk. Machine-ryke bedrijven zyn zeer welkom, daar bier ter plaatse voldoende reparatie-gelegenheid aan wezig is. Voor het aantrekken van industrie zal het nodig zijn, dat er flink propaganda gevoerd wordt en dat bovendien de mogelykheden van Venray voor de industrie, zowel wat arbeiders als wat plaats van vestiging betreft, terdege wordt nagegaan. Dit zal men in handen moeten stellen van een instituut, dat daar voor bevoegde en geschikte krachten beschikbaar heeft. Reden waarom B. en W. vraagt hun te machtigen om met 't Economisch Technologisch Instituut voor Limburg, naar zulk een bureau te zoeken en daarvoor een bedrag op de begroting te plaat sen. Ook de reclame zal in handen van deskundigèn moeten gegeven worden, daar op Jaarbeurzen en andere grote tentoonstellingen de aandacht op Venray moet gevestigd worden. Industrie-terreinen. Er zyn tot dusverre in Venray twee industrie-terreinen, een aan de Maasheseweg en een in Oostrum. Dit laatste is bestemd voor hen, die de spoorverbinding nodig hebben. Met het nieuwe plan in hoofdzaken, zal echter de ligging gewijzigd worden. Het terrein aan de Maasheseweg is niet buitengewoon geschikt. Hier over moet nog een weg aangelegd worden, 5ya Ha. moet geëgaliseerd worden en riolering, gas, waterleiding en electriciteit moet worden aange legd. Dit zal de gemeente f 65.500 gaan kosten, terwyl de kosten van het nieuwe terrein in Oostrum nog niet te schatten zyn. Een tweetal indus trieën zijn reeds op het eerste téirein gevestigd en de weg en de riolering zullen eerstdaags moeten worden aangelegd, te samen voor f 17.000. De regeringsnota over de industri alisatie zal ernstig bestudeerd worden en wegen en middelen zullen worden gezocht om bij de verwezelijking der plannen een rechtmatig aandeel te veroveren. B. en W. is zich er van bewust, dat zy slechts enkele punten naar voren heeft gebracht van 't geheel, maar met medewerking van de Raad zou zy verder kunnen werken en zich in verbinding kunnen stellen met de industrie en die organen, die zich bezig houden met industrie vestiging, terwyl ook die takken van nijverheid en handel niet ver geten worden, die ook op dit punt activiteit kunnen ontplooien, zoals byv. de landbouw. De heer Fr. JANSSEN heeft waar dering voor dit plan en hy dankte B. en W. voor de spoed die ze hebben betracht. Spreker is 't volkomen eens met de voorstellen, maar waar schuwde, dat men niet al te veel over instanties moet laten lopen. De praktijk zal uitwijzen, dat we zelf candidaten op moeten sporen, deze moeten bewerken en zien over te halen naar Venray te komen. En met het oog daarop zou hy graag een kleine commissie zien ingesteld, die juist dit zo belangrijke onderdeel van de actie behandelde. De heer VAN HAAREN ging ook direct met dit plan accoord en zyn inziens moest men zoveel mogelyk klein-industrie naar Venray brengen. Zou B. en W. ook niet kunnen be spoedigen, dat er binnenkort meer telefoon-aansluitingen komen. Alles schijnt er voor klaar te zyn, maar tot heden moeten nog velen op een telefoon wachten. Dat zyn van die kleine punten, maar ze zyn ook voor de toekomstige industrie van groot belang. De heer ODENHOVEN vond in zijn optimisme het terrein aan de Maas heseweg wel knap klein en waar schuwde er verder tegen, dat men de Venrayse mensen ook een kans moet geven voor de industrialisatie. De VOORZITTER was verheugd, dat de Raad zich zo spontaan met dit plan accoord heeft verklaard. Spr. meende, dat een commissie niet nodig was. Dit zou men rustig aan B. en W. kunnen overlaten. Over de telefoonkwestie heeft men zich reeds in verbinding gesteld met Maastricht. Wat het terrein betrof, dit is altijd voor uitbreiding vatbaar. Maar spreker zou reeds dankbaar zyn, als dat eerste gedeelte vol was. Industrie van Venrayse mensen is zeker zo welkom als die van vreem den, maar dan zullen zy ook in deze initiatieven moeten hebben. De heer Fr. JANSSEN verduidelijk te zyn plan voor een kleine commis sie. Zoals bekend, heeft „Venray Vooruit" in het verleden reeds enkele dingen kunnen bereiken én dit heeft zyn oorzaak in het feit, dat ten alle tyde enige mensen klaarstonden om er voor op te trekken, iedere kans aangrepen en zo zou hy deze com missie ook willon zien. De heren VERMEULEN en VAN HAAREN steunen dit voorstel en zo komt het tot stemming, waarbij deze zelfde heren prompt in deze industrialisatie-commissie belanden. Fr. Janssen kreeg 13, A. Vermeulen 12 en A. van Haaren 10 stemmen. Verder ging de Raad zonder meer accoord met de aanleg van de weg en de riolering op het industrie-ter- rein. Welstands-toezielit: Reeds herhaalde malen is door Den Haag aangedrongen op een be hoorlijke regeling van het welstands toezicht m onze gemeente. Er moet dus een commissie komen, die grote deskundigheid moet paren aan een open oog voor het streek-eigene en bovendien de zaken snel moet kunnen afdoen, zonder te veel ambtenarij. B.en W. meende, dat de Stichting Limburgse Streekplannendienst, afd. Welstandstoezicht deze kwaliteiten in zich verenigd, redenen waarom zy voorstelden dat college het toezicht in onze gemeente op te dragen. Kos ten brengt het niet met zich mee, aangezien met het vaststellen der leges-verordeningen hiermede reeds rekening gehouden is en bovendien is bepaald, dat oorlogsslachtoffers, die tot de wederopbouw van hun verwoeste panden overgaan, deze dienst gratis krygen. De heer VAN HAAREN vondt dat allemaal heel mooi, maar hoopte, dat de commissie in ieder geval niet te nauw zou "kyken. We hebben zo juist de plannen voor de industrie gehoord en het zal ér op de eerste plaats om gaan fabrieken hier te krygen en op de laatste plaats mooie gebouwen, De heer Fr. JANSSEN meende, dat op de. eerste plaats gekeken moet worden naar het plaatseigene, dat soms nog belangrijk afwykt van het streekeigene. Bovendien is dit wéér een instantie by de vele, die reeds moeten gehoord worden en die weer meehelpt de definitieve afwikkeling te vertragen. Spreker wist wel, dat geen enkele instantie veel tyd vraagt, maar alles by elkaar is het nog een behoorlijke portie. Bovendien was hy van mening, dat we in Venray nog genoeg deskundigen hebben om hier ter plaatse een welstandscommissie op te richten, waardoor ook betere controle mogelyk is. De kosten van deze bedragen ook niets, dus wat wil men nog meer. VOORZITTER vertelde, dat het niet zo gemakkelyk is om hier in Venray zelf een commissie te benoemen. Zy, die hiervoor in aanmerking komen, zyn gewoonlijk zelf belanghebbenden. Dat dit weer een instantie te meer is, wil spreker niet ontkennen, maar Wederopbouw eist nu eenmaal het keur van de Welstands-commissie, dus is het zaak voor onze gemeente-, hiervoor zo spoedig mogelyk te zor gen. Misschien zyn de heren vergeten dat deze commissie ook reeds voor de oorlog bestond en dat zy met be kwame spoed inderdaad de zaak afhandelt blykt wel uit de veertien daagse vergadering, die zy telkens houdt, waarop dus alle stukken de revue passeren. De heer VERMEULEN was het met deze redenatie maar gedeeltelijk eens. Hy bleef voorstander van een plaatselyke commissie en heeft geen vreemde pottenkijkers nodig. Daarom vroeg hij B. en W. in die richting nog eens te zoeken. De heer Fr. JANSSEN ging ook niet accoord met het gesprokene. Het is nu eenmaal zo, dat wat de een mooi vindt in de bouwwereld, de ander verwerpt en dit zal ook zijn invloed hebben in de commissies. Wat betreft de moeilijkheid, dat be langhebbenden mede beslissen over hun eigen onderwerpen by een plaat selijke commissie, spreker meende Voorzitter er op te moeten wyzen, dat de supervisie hier in Venray ook over eigen plannen gaat, zonder dat daar commentaar over gegeven wordt. Deze plaatselijke commissie is z.i. goed zodanig samen te stellen, dat zy boven de partijen staat en het is bovendien ook gemakkelijker. Iemand die klachten of verlangens heeft kan ten alle tyde terecht en behoeft niet naar de provinciale in stantie, waar het werk, zoals uit het verleden gebleken is, ook nog al eens kan blijven liggen en het lang duren kan voor er antwoord is. Ook hy is voor uitstel en onderzoek naar ge schikte personen hier in Venray. De heer VAN HAAREN meende dat een plaatselijke commissie mis schien moeilijk te vinden is, maar het is in ieder geval te proberen. Spreker vond een plaatselijke com missie veel beter, het verleden heeft geleerd, dat een welstandscommissie een gezonde ontwikkeling ook kan tegen houden. Even goed zoals nu verboden wordt dat iemand voor zyn eigen zaak op eigen grond reclame borden opricht. Dit noemde spreker toch wel wat al te dwaas. De VOORZITTER merkte op. dat dit niet aan de orde is, maar meende dat geen geschikte personen hier in de plaats gevonden kunnen worden. Het hielp echter niet, de Raad wilde dit punt nog eens aanhouden en eens uitzien naar geschikte per sonen in onze gemeente. En zo zal B. en W. nog eens op onderzoek uit gaan. Horen, pachten en salarissen De huurovereenkomsten met M. Manders, Testrik N 13 en de Wed. J. Eijssen, Merselo M 14 lopen ten einde. B. en W. stelde voor ander maal deze huizen voor 6 jaren aan dezelfde huurders te verhuren, waar mede de Raad direct accoord ging. De woning aan Gasstraat 4 is on langs gesplitst. B. en W. stelde voor aan W. Verheyen het ene gedeelte van de woning te verhuren a f 5.- per week en aan W. G. Verheyen de andere helft voor f 3.50 per week. J. H. H. Poels heeft tot 1951 kavel 18 van vak 1 in Peelplan Zuid ge pacht, maar moet nu, in verband met vererving, verhuizen. Zyn zwager P. Claessens wil echter de grond onder dezelfde voorwaarden overnemen, waarmede o.m. ook de Commissie voor Landbouwaangelegenheden ac coord kan gaan. Met al deze punten ging ook de Raad zonder meer accoord en gaf tevens B. en W. verlof de per 3i October a.s. aflopende pachtover eenkomsten weer te verlengen voor de pachtprijs van f 42.— per ha. en per jaar, waarby de gemeente dan de waterschapslasten aan de pachters terugbetaald. Ook ging zy er mee accoord dat B. en W. aan Ged. Staten meedeelde, naar aanleiding van een desbetreffen de vraag, dat de nieuwe jaarwedde- regeling voor ontvangers der gemeonte haar goedkeuring heeft. Door deze regeling wordt het salaris van de ontvanger f 4500.— tot f 5500.— Alb. Driiggen, Castenray G 23 kreeg nog het perceeltje afgebrande bos grond, groot 75 aren te Castenray in pacht voor f 35.—, daar geen herbe bossing hienoor nodig was. Nieuwe B.L.O.-scliool Hoewel reeds lang plannen beston den om hier in onze gemeente te komen tot het oprichten van een school voor buitengewoon lager onder wijs, is het tot heden niet gelukt een dergelijke school te stichten. Nu heeft zich de gelukkige omstandig heid voorgedaan, dat de zusters uit hec St. Jozefsgesticht alhier een dergelyke school willen oprichten met internaat en semi-internaat. De nodige leerkrachten zijn aanwezig en met ingang van 1 Januari a.s. wil men beginnen. Nu is het echter zo, dat de school onmogelijk ir> stand kan worden gehouden als de gemeente slechts haar verplichte bijdragen be taald en daarom is het gebruikelijk, dat de gemeente, waarin de school ligt, ook de volle exploitatie-kosten voor haar rekening neemt, welke dan wordt verdeeld in een bepaalde ver houding over de gemeenten, waarvan kinderen de school bezoeken. Daarom is contact opgenomen met de meenten Broekhuizen, Horst, Meerlo en Wanssum om een gezamelyke regeling dienaangaande. Er is nu een regeling getroffen met deze gemeenten waarby ieder een >-Ldeel der exploitatiekosten op zich neemt in verhouding met het aantal inwoners, terwyl de vervoerskosten worden verdeeld naar het aantal leerlingen uit de gemeente, dat de school bezoekt. De exploitatiekosten bedragen f 55.— per leerling en zo komt deze school voor Venray aan f 6642.49, een bedrag dat nu ook bijna betaald wordt voor de Venrayse kinderen, die de school in Boxmeer bezoeken. De heer Fr. JANSSEN moest B.en W. prijzen, voor de spoed die met een en ander betracht is en kon vol komen met de plannen instemmen. De heer VAN HAAREN wilde nog enkele technische gegevens, maar toen deze hem verstrekt waren ging ook hy er direct mee accoord. B. en W. wordt dan zonder hoofde lijke stemming gemachtigd deze plan nen verder uit te werken en desnoods nog enige wyzigingen hierin aan te brengen, als andere gemeenten dit nog nodig zouden achten. Bailey-bruggen De gemeente heeft nog enkele Bailey-bruggen in gebruik, ter ver vanging van door de oorlog vernielde vaste bruggen. De Staat der Neder landen is eigenares van deze practi- sche dingen en sommeert nu de gemeente een huurovereenkomst aan te gaan en een zeer hoge huur te betalen. Hiertegen is van verschillen de zyden geprotesteerd en men heeft bereikt, dat nog wel een huurover eenkomst moet worden aangegaan, maar dat de hoge huur vervallen is. Daar de brug by het station nog niet gemist kan worden, omdat men nog steeds met den Haag hierover aan het „vechten" is, moet voor deze brug een huurovereenkomst worden aan gegaan en hiermede kan de Raad z.h.st. accoord gaan. Het volgende punt leverde echter nog wat moeilijkheden op. Subsidie Het bestuur der Land-, Tuinbouw- en Middenstandstentoonstelling heeft voor de opening gevraagd of de ge meente er in toestemde dat by een mogelijk fiasco een subsidie zou ge geven worden tot het bedrag van de verschuldigde vermakelyksheidsbelas- ting. B. en W. heeft gemeend reeds op voorhand te kunnen mededelen dat de Raad hiermede accoord ging. De heer SELDER was buitengewoon verwonderd, dat nu direct een subsi die gegeven werd. Toen echter de K.A.B. enkele maanden geleden een subsidie aanvroeg als bijdrage in het tekort by de huisvlyttentoonstelling te Tegelen, toen kreeg zy nul op het request. De heer VAN HAAREN betoogde, dat tussen deze twee tentoonstellin gen toch wel een groot verschil lag. Deze tentoonstelling had voor Venray buitengewoon propagandistische waar de en bood toch heel wat anders als de tentoonstelling in Tegelen, die men toch moeilijk van plaatselijk belang kon achten. Bovendien kostte dit de gemeente geen cent, slechts in geval men er niet uit zou komen, betaalde de gemeente en dan nog wel voer een deel terug van wat zy zelf aan de tentoonstelling verdiende door de vermakelijkheidsbelasting. Dit is geen subsidie maar enkel een garan tie en spreker kon er zich best mee verenigingen. De heer DE BRUYN vroeg waarom deze garantie nog nodig was, daar wethouder Pubben reeds vroeger be weerd had dat de resp. boerenbonden van deze kring zich voor deze ten toonstelling garant stelden. De heer ODENHOVEN zou ditpunt graag aanhouden tot de volgende vergadering. Wethouder REINTJES vond dit alles toch wel wat al te bar. Men kan, aldus de spreker, deze tentoon stelling onder geen enkel opzicht met die van Tegelen vergelijken. Dit is specifieks Venrays en door onder linge samenwerking opgebouwd". Het is hem onbegrijpelijke hoe men hier over nog prater kan. De hele ge schiedenis kost de gemeente geen cent. Hier wordt slechts gevraagd, en dan nog maar alleen als het mis loopt, 0111 terugbetaling van de ver makelijkheidsbelasting. De VOORZITTER was het volko men met zyn wethouder eens en vroeg de sprekers toch een ruim standpunt in te nemen. Wethouder PUBBEN onderstreepte een en ander nogmaals terwijl hij tevens uitlegde, dat de boerenorgani- saties enkel bedragen hebben gestort om de algehele opzet mogelyk te maken. De heer STEEGHS hoopte, dat de gemeente nooit meer gevraagd zou worden door de verenigingen als een dergelijke garantie. De heer ODENHOVEN verduidelijk te dan zyn woorden en wilde dit punt aanhouden om eens te zien of op een subsidie-aanvrage van een vereniging, die binnenkort 500 jaar bestaat, ook zo een-twee-drie gegeven wordt. De VOORZITTER vroeg allereerst, hoe men dat toch zo nauwkeurig wist van die 500 jaren en de heer ODENHOVEN bleek papieren dien aangaande te hebben, aan wier echt heid niet getwijfeld kon worden. Toen wees de VOORZITTER er op, dat dit punt niet aan de orde was. De heer DE BRUYN deelde dan de vergadering mede, dat hy niet tegen deze garantie was, maar zich slechts verwonderde over deze late aanvrage. De heer SELDER was echter nog niet tevreden. Voorzitter had hem by de subsidie-aanvrage gezegd, dat de K.A.B. voor een eventueel tekort maar een risico-verzekering aan moest gaan en deze zelfde raad zou hij deze tentoonstellingscommissie willen ge ven. De heer CAMPS vond dat dit nu wel al te ver ging. Met Tegelen had men per slot van rekening in Venray niets te maken. Hier is geen sprake van verlies voor de Gemeente, zy geeft enkel wat af van haar verdiensten, indien de zaak misloopt. Dehr. Fr. JANSSEN kon zich goed met deze regeling verenigen. De ga rantie is voor de tentoonstelling aan gevraagd, andere omstandigheden zijn de oorzaak van het verzet in deze bespreking. Ook de VOORZITTER bepleitte nog eens ten overvloede de kwestie en brengt dan dit voorstel van B. en W. in stemming. Z.h.st. ging de raad accoord. BOSSEN By de dan volgende RONDVRAAG wees de heer OUSTERS er op dat de landbouwers door de natuurkrachten veel schade lijden, die gemakkelijk vermeden kan worden. Zo kent men de laatste jaren veel verstuivingen, die mede te danken zyn aan de ont bossing van deze streken. Kan B. en W. nu aan de landbouwers geen toe stemming verlenen om langs de we gen, die hun land begrenzen, bomen te planten die door de 'gemeente ge geven worden en eigendom worden van de eigenaar van die grond. De VOORZITTER vertelde in zijn antwoord dat het rooien van de bo men merendeels door de boeren zelf gebeurd is, die zodoende dus ook de schuld hebben aan de verstuivingen. Aan Staatsbosbeheer heeft de ge meente opgedragen een z.g. „plant— plan" voor onze gemeente in orde te maken en men is hieraan druk aan het werken. Bovendien kan iedere boer op zijn schriftelijk verzoek ook toestemming krygen om bomen te planten. Voorzitter meent echter dat laag gewas beter tegen verstuivingen zal helpen. Wethouder PUBBEN wist verder nog te vertellen dat de Commissie voor landbouwaangelegenheden deze kwestie reeds lang op haar program heeft staan en al het mogelijke doet om spoedig klaar te komen. De heer STEEGHS vond dit alle maal mooi en wel, maar waarom is er voor de particulier een herbebos singsplicht binnen 1 jaar, terwyl de gemeente na 8 jaren nog niets aan herbebossing gedaan heeft en de gron den maar zo blyven liggen. Wethouder PUBBEN nam dat niet, er is hard gewerkt de laatste jaren, maar men kan niet verwachten dat er ijzer met handen wordt gebroken. Wethouder .REINTJES vei wees spreker naar 't -Staatsbosbeheer, dat een en ander mee regelt en hiervoor ook de voorschriften geeft. De heer WISMANS, die nogmaals aandrong op herstel van het plein in Ysselsteyn, werd naar hetzelfde adres verwezen. Yerder kleingoed De heer VAN HAAREN vroeg de Voorzitter hoe het stond met de klas indeling voor de Ouderdomsverze- kering. Hem werd medegedeeld dat hierover naar Den Haag geschreven was, maar nog geen antwoord ont vangen ie. De heer Fr. JANSSEN wilde weten of Den Haag de architectenkeuze voor de nieuwe ambachtsschool alreeds had goed gekeurd. Inderdaad, aldus de Voorzitter, maar een definitieve opdracht mocht nog niet gegeven worden voordat Den Haag het ter rein had goedgekeurd. - De heer Fr. Janssen zuchtte diep. De heer DE BRUYN informeerde waar de verlichting van de Hoender straat bleef, maar de Voorzitter kon hem niets anders vertellen dan dat de PLEM het zo gauw als mogelyk is in orde zal maken. Verder deelde de Voorzitter nog mede dat de riole ring tot het Hagelkruis wordt door getrokken en dat was het einde. De raad trok zich dan terug in ge heime zitting om nog eens te beraad slagen over klachten tegen - verschil lende belastingaanslagen. Kwamen in het vorige seizoen de actuele problemen: Duitsland en Rus land ter sprake, thans vragen J. van der Ploeg O.P. en Pater Gabriël Bautsen O.F.M. de aandacht resp. voor Palestina er. China. Pater van der Ploeg, die op 8 Nov. spreekt, brengt lichtbeelden mee. Pater Bautsen zal ons op 31 Jan. van zyn jarenlange Chinese ervaring en zijn ryk talent als verteller doen genieten. Een waarschijnlijk zeer humoris tische spreker zal zyn de Limburgse schrijver Edmond Nicolas. Deze auteur van „Verstandig en gezond" en „De Heer van Jericho" spreekt omstreeks de boekenweek en wel op 28Febr. over: De geboorte van een boek. Tenslotte komt op 20 December de Heer Sandiiort een lezing met licht beelden houden over Edelsmeedkunst door vele eeuwen. Toneel en declamatie zyn vertegen woordigd op 3 avonden. De Kemediespeulers, die het vorig seizoen zo best en treffend speelden zullen op 3 Januari „In 't Hiemelke" vertonen. Wy menen aan veler wens te heb ben voldaan door Nel Oosthout te vragen voor een declamatie avond in Venray. Zy zal op 22 November „De Krytkring" van Klabund voordragen. Henk Schaer zorgt voor de laatste avond. Zyn voordracht zal zyn afge stemd op de vastentijd. Op 25 October brengt de United States Information Service een aantal documentaire films. En op 14 Maart zal Piet Driessen ons nog eens doen genieten van zyn zeer by zonder talent als pianist. Tenslotte en last not least eindigen wy met het begin: Op 11 October worden de ontwikkelingsavonden in gezet met een concert door Helmonds Mannenkoor. Overigens is alles gelijk aan het vorige jaar. De avonden worden ge houden op Dinsdag om de veortien dagen, de abonnementen kosten weer f 5.— voor de gewone avonden, ter wyl de prys van passepartouts weer f 10.— bedraagt. Alleen is er een betaling in twee termijnen mogelijk voor passepar- touts-liefhebbers. Daarmee hopen wy

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1