TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Behangsel papieren Allen kei&m óchuld vecpeinzinqen. SPORT Zaterdag 8 October 1949' No. 40 In de kleine schouwburg van het dagelijkse leven, zowel als op het grote toneel van het wereldgebeuren lyden allen aan dezelfde impulsieve neiging om alle schuld van de eigen schouders af te schuiven en de anderen aansprakelijk te stellen voor de kleine stommiteiten en de grote on heilen, die er aangericht worden. In geen enkel mensenhoofd schijnt ooit de gedachte op te komen, dat het heus niet misstaat af en toe zich nederig op de borst te kloppen en mea culpa te zeggen. Wel wordt er in een bepaald ver band zeer druk over „collectieve schuld" gesproken, maar ook dit is zeer eenzijdig, want het betekent slechts, dat men een enkel volk alle schuld in de schoenen wil schuiven en daarbij zelf de handen in onschuld wil wassen. Enkele jaren voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog schreef de Amerikaan Dr. Buchman met niets sparende openhartigheid, dat ieder volk en iedere mens verant woordelijk was voor de gespannen wereldsituatie, die vroeg of laat tot een uitbarsting moest leiden. „Niet één volk, maar alle volkeren hebben gefaald. Wij hebben allen schuld, want in ieder volk werken krachten, die verbittering, onenigheid en vernietiging teweeg brengen. Volkeren zowel als mensen zijn blind geweest voor hun eigen fouten, ter wijl, zy met de vinger naar elkaar wezen." Dit is geen nieuw geluid, want Augustinus schreef reeds in zijn tijd: „De ty'den zijn slecht tegenwoordig; het zyn zware tijden, zeggen de mensen. Laat ons goed leven en de tijden zijn goed. Wij zyn de tijden. Zoals wij zijn, zo zijn de tijden". Daarom is ook iedereen aansprake lijk voor zyn deel voor de slechtheid der ty'den. De grote Rus Dostojewski, die de geheimen van schuld en boete zo diep heeft nagespeurd, schrijft in „De gebroeders Karamazow": „Het leven is een paradijs, waarin wy ons allen bevinden, maar wy willen het niet weten. Ieder van ons is schuldig in het aanschijn van allen, voor allen en voor alles." Hy wil hiermee slechts zeggen, dat de gemeenschappelijke schuld van Adam en Eva feitelijk de schuld is van het hele mensdom. Het kwaad is als een olievlek, die op het water dryft en steeds groter wordt. Het kwaad blijft niet beperkt tot de misdadiger en zijn slachtoffer. Wie het zelfde kwaad heeft willen bedrijven, maar door een of ander motief weerhouden werd, wordt er even goed door aangetast. En wie van het kwaad op de hoogte waren, maar niets gedaan hebben om het te verhinderen, zyn medeplichtig. En zolls zij, die volkomen van 't kwaad onwetend waren, ondergaan er op de een of andere geheimzinnige wij; e toch de invloed van. De waarheid van deze bewering vond ik bevestigd in een uitlating van een onverdachte anti-nazie, hoofd van een kweekschool voor onderwij zers: „Ik voel my schuldig aan Na zisme en oorlog en wel méér schul dig dan menig Nazi uit overtuiging. Die wist niet wat hij deed, terwyl ik mij by elke kleine lafhartigheid bewust was, mijn medewerking te verlenen aan de werken des duivels". Hoe meer kwaad er in de wereld gebeurt, des te zwakker wordt het weerstandsvermogen van de enkeling. Daar niemand zich van zonde kan vrij pleiten, heeft ieder van ons de som van het kwaad in de wereld vermeerderd en daarmee de groei van het kwaad bevorderd. Daarom draagt ook ieder mens zijn deel van de algemene aansprakelijkheid. Wanneer wy onze aansprakelijkheid voor het kwaad in de wereld scherper en eerlijker inzien, zullen wij in deze zelfkennis een moedgevende kracht vinden om voortaan aan ons leven een opbouwende richting te geven en ons angstvallig voor het kwaad te hoeden. Als ons leven vruchtbaar is voor onszelf, wordt het ook vruchtbaar voor alle anderen. Al het goede, dat wij doen, wordt een wegwijzer voor de blinden en een steun voor de zwakken. Onze overtuigende deugd wordt zo de meest waardevolle bijdrage voor de bekering van de wereld. P. H. RONGEN O.C.R. „Mariandel" Soms zyn er in eens van die lied jes schlagers zeiden wy vroeger die in één slag het hele dorp, de hele stad, het hele land en de hele wereld veroveren. Jarenlang zyn wij geplaagd met het lied van de cowboy vol levens lust en moed, die aan centen geen gebrek had en van vrouwen, whiskey en avontuur hield: de ouwe taaie, jippie jippie jee. De draaiorgels speel den hen^de slagersjongens schreeuw den hetJ als ze rakelings met hun fietswielen lungs uw tenen scheerden; de jeugd brulde 't voor schooltijd, in het vrije kwartier en als de school uitging; door de radio placht een fluwelen mannenstem de ouwe taaie in de huiskamer te brengen en indien een bepaalde persoon van boven de veertig jaar, in de ogen van jonge lieden beneden de twintig een "ouwe", het misnoegen by deze figuren op wekte, was 't gebruikelijke scheld woord steevast „ouwe taaie". Na ouwe taaie kwam héba-beriba, dat niet zo'n lange adem heefc gehad en nu zyn ze allebei verouderd. Het publiek komt wel onmiddellijk weer in vuur als een muzikant de wijsjes inzet, maar ze liggen niet meer zo gezegd in de mond bestorven. Ze zijn verdrongen door Mariandel. Op zichzelf een niet onaardig wy'sje, dus wat dat betreft een verbetering op het jippie, jippie jóe héé héé, maar uit het Weens vertaald op een ma nier, die een mens rillingen bezorgd. Vandaag kunt ge overal waar ge gaat, de volgende woorden opvangen: „Mariandel andel-imdol, uit de Wachauer landel-landel, zoet als-een liefdeswoord klinkt telkens weer je naam. En ieder jaar zal ik er zijn, niet om de Donaustroom en ook niet om de wijn." Er is een soort Mariandelkoorts over Nederland gekomen. De biosco pen prolongeren de film van dienaam weken, ondanks de afbrek ende critiek in dag- en weekbladen, die schrijven dat de sentimentaliteit van het product afdruipt; de mensen zitten met neu trale gezichten naar de film te kijken totdat plotseling dat ene wijsje de zaal in extase brengt. De radio heeft deze populariteit van Mariandel dank» baar aangegrepen on hoorspelen over deze Weense favorite de wereld inge zonden; in do schouwburgen draait de operette Mariandel. En tenslotte zouden wij graag massa-psycholoog zyn om te kunnen verklaren, waarom juist dit of dat deuntje zo plotseling inslaat en een ander, zeker zo aardig, niet. Wy zien dat niet en verzuchten alleen maar een beetje droevig: „o tyd, o zeden". 18 October Dit jaar vieren we het eerste lus trum van onze bevrijding, Vieren is misschien een groot woord, laten we liever herdenken... Deze herdenking is de voorafgaande jaren nog altijd keurig en treffend geregeld door een klein comité, dat een stille tocht, een herdenkingsrede, een plechtige H. Mis etc. organiseerde, maar dat, als we goed zyn ingelicht, niet meer bestaat en dus ook niets meer organiseren zal. En dat is jammer, want al doet de tyd veel smartelijks vergeten en wist hy langzaam maar zeker de wonden, door de oorlog geslagen, weg, toch is het zinvol ieder jaar nog even hen te herdenken, die bij de bevryding van Venray hun leven gaven. Onze burgers, vaders en moeders, zoons en dochters, onze bevrijders de Tommies, die rusten op het ere-kerkhof en onze vijanden de Duitsers, die mer. ver weg van de bewoonde wereld achter in de Peel hun laatste rustplaats geeft. Juist in die dagen heeft Venray een onovertroffen gemeenschapszin getoond en bloeide ondanks ellende en smart naastenliefde op tussen ruines en kraters, die wy heden ten dage weer z:> node missen. Wy hopen daarom van harte dat alsnog voor 18 October een kleine herdenking zal worden georganiseerd, waarin de gehele Venray se gemeenschap tonen kan, dat het die zware, maar in geestelijke zin ook soms mooie dagen, van October 1944 en zijn dierbare doden niet vergeten is. 25 jaren onderwijzer Deze week herdacht dan Meester Driessen van de Heijde de dag dat hij voor 25 jaren benoemd werd als onderwijzer aldaar. Ingevolge de wens van de jubilaris werd dit feit heel kalmpjes herdacht, zonder uitbundige feestelijkheden. Wel werd na de plechtige H. Mis een zinrijk cadeau aangeboden, nl. een album met foto's van al de leerlingen, die Meester Driessen daar in zyn school op de Heijde de moeilijke weg van het a.b.c. en de tafeltjes heeft opgebracht, gedurende de verlopen vyf en twintig jaren. En zo zyn ze in een grote stoet aangekomen. Vaders, die nu hun kleinste alweer bij dezelfde meester hebben zitten, moeders, die nu de lessen weer aan hun eigen kinderen doorgeven. Het moet het hart van een schoolmeester deugd doen, die hele processie. En daardoor wordt het leed van. een kapotte school en van voor dienst opgeroepen onderwij zers even weer verzacht. En wordt weer nieuwe kracht geput voor de generatie die nog op wat ontwikke ling wacht. Samenwerking Er is bij gelegenheid van de ten toonstelling veel gezegd over de samenwerking van de standen onder ling bij de voorbereiding en uitvoering van deze tentoonstelling. Trouwens de tentoonstelling zelf was daar ook wel een sprekend bewys van. En vol verwachting keek men naar de toe komst. Daarom was het een bepaald slechte beurt van onze arbeiders afgevaardigd# in de jongste raadsvergadering om tegen beter weten in de tentoonstel ling nog afbreuk proberen te doen. En een slecht voorteken voor de toe komst. Sportnieuws S.V.Y. Tevreden gir.g de SVV-aanbang jl. Zondag huiswaarts. In een zeer span nende wedstrijd, welke in een gelijk: spel 1 1 eindigde, wist Venray de sportclub Irene te weerstaan. Deze sportclub ontstaan dcor fusie van Tegelen, Teg Herten en Steyl, allen vooraansl aande derde klassers, had een naam van zo sterk te zijn, dat geen enkele derde klasse er aan te pas kwam. Juist iets voor Venray, want 't beste spel wordt gewoonlijk voor de sterkste ploeg bewaard. In de eerste 'helft gaf Venray dan ook een spel te zien, waar Irene niet tegen opgewassen bleek. Angstvallig moesten middenlinie en binnenspelers terugkomen, om d9 achterhoede een helpende hand te reiken. In de 22 minuten gebeurde het dan toch, de linksbuiten krijgt de bal toegespeeld, een schuiver en onhoudbaar suist de bal in het net. Enige minuten later breekt de centervoor door, hy zal schieten, doch de rechtsback van Irene grypt in en goed ook. Want resoluut omarmt hij de gereedstaande schutter en ver keken is de kans. Hier had de scheidsrechter moeten ingrijpen en deze overtreding moeten straffen met een penalty. Wat zou het geweest zyn indien Venray op deze wijze een voorsprong van 2—0 had gekregen. Het bleef echter tot aan de rust 1—0. Na rust een geweldig opdringend Tegelen. Kost wat kost moest eerst gelijk gemaakt worden, om daarna het winnende doelpunt te fabriceren. Ofschoon Venray nu sterk in de ver dediging gedrukt werd, bleven doel punten uit. Enige keren brak Venray langs centervoor en rechtsbuiten ge- vaailijk door en mocht Tegelen de handen dicht knypen, dat het geen 2—0 werd. 5 minuten voor het einde een corner, een pracht voorzet, wat gehar rewar voor het doel en de bal vloog in het net 1 - 1Hiermede kwam het einde, waarmede beide partijen heel tevreden konden zyn. Zondag gaat de reis naar Mill. Om de punten mee naar Venray te bren gen jongens, zal het hard werken zyn. Mill is op eigen terrein een gevaarlijke tegenstander. Onderschat de tegenpartij niet. Het tweede speelt thuis, na een Zondag rust gehad te hebben, tegen Venl. Boys 2. Jongens zorgt vooreen overwinning. De trouwe supporters komen je aanmoedigen. Het derde begon de competitie goed door een van de sterkste met 3—1 te winnen. Het vorig jaar hebb9nwy dicht by een kampioenskans gestaan, dit jaar wordt het absoluut.... kampioen. Bestuur en leiders staan achter U. Voorwaarts - hoger op. Het vierde start Zondag in de nieuwe competitie. Boys over heel de lyn succes Jeugdvoetbal. Venray A—1 behaalde haar eerste overwinning op Venray A2 Het krachtverschil was te groot en deze eerste wedstrijd bracht dus op gemakkelijke wy'ze de puntjes binnen 0—5. Zondag gaat A-i naar Horst om daar Wittenliorst A—2 te bekampen. Deze wedstrijd kan en moet dooi de onzen geworden worden. De ach terhoede zorge er voor, dat ze ach terblijft en niet te ver naar voren dringt. Venray A 2 krijgt-Horst A—1 op b;zoek. De eerste competitiewedstrijd is door Horst A— 1 verloren, dus jongens van A 2 zet je schrap. Venray B—1" haalde de eerste winstpuntjes in Horst binnen. Goed zo boys Venray B—2 gaat naar Sevenum en we zijn benieuwd naar de uitslag. Voor goedkope en mooie HET WARENHUIS fa. Th. Pouwels Zn. Hofstr. Tel. 509

Peel en Maas | 1949 | | pagina 5