DERDE BLAD van week 10K tien jaar geleden Een oplichter ontmaskerd. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De Gruyter's een zakje met heerlijke versnaperingen SLUITINGSUUR CAFé'S tijdens tentoonstelling h.H. Jagers G. van Leuken R.K. jonge dame zoekt plaatsing HUWELIJK. Rouwgoederen „DE VLINDER" Zaterdag 24 September 1949 No. 38 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Overpeinzing van een Pools officier Een decennium is 1 September voorbijgegaan sinds op een heldere herfstochtend bommen begonnen neer te suizen op vreedzame Poolse steden en dorpen. De Duitse aanval op Polen werd hiermede ingeleid. Deze overval vond zyn oorzaak in de samenzwering van twee mensen tegen de wereld vrede en bracht dood, rampspoed en onmetelijke ellende over millioenen onschuldigen. Hitler en Stalin, ver enigd en bezield door hun misdadig waandenkbeeld van de vernieling der oude wereldorde en christelijke cul tuur, sloten een verbond, dat nood lottig zou worden voor Europa. Het Poolse volk moest het gruwe lijk ontgelden. Polen werd als eerste offer gekozen, niet alleen wegens zijn ligging tussen de Rijken van de beide samenzweerders, maar ook omdat het door zijn onafhankelijks- en vrij heidsliefde, verbondenheid met de katholieke kerk en westerse bescha ving, ongeschikt werd verklaard voor serviliteit en neo-paganisme. Het moest worden gebroken en, zo mogelijk volkomen vernietigd. Op i September 1939 begon Hitier zyn „missie" in Polen te vervullen; op de 17e kwam Stalin hem te hulp. Hij viel in de rug van de vermoeide Poolse legers, die met hun laatste krachten heldhaftig tegen een over machtige aanvaller streden. Zij wer den hierdoor, als in een ijzeren tang, verbrijzeld. Polen werd veroverd, verdeeld maar niet onderworpen. De volgende twintig maanden nog in het teken staande van de Duits-Russische samen werking brachten de uitvoering der geheime clausule van het Ribben- trop-Molotov vriendschapsverdrag van 23 Augustus 1939. Deze clausule beoogde de volledige uitroeïng van de Poolse natie. De beide partners beloofden elkaar, hiertoe al het mogelijke te ondernemen. Objectief beschouwd moet worden vastgesteld, dat de Russen in dit tijdperk met hun „bijdrage", tot de overeengekomen massa-moord de Duitsers verre overtroffen. Auschwitz, Stutthof, Treblinka, Majdanek, be ruchte Nazi-vernietigingskampen, wa ren nauwelijks in aanbouw en massale executies nog niet aan de orde toen de Russen i1/, millioen van de burgerbevolking van Oost-Polen ver naar het Noord-Oosten deporteerden. Reeds eerder moesten 300.000 Poolse „krijgsgevangenen" dezelfde weg gaan. In deze periode werden eveneens de duizenden Poolse officieren in Katyn door een nekschot vermoord. Zy waren allen „krijgsgevangen" gemaakt tijdens de Russische inval in September 1939. Slechts 400 hunner overleefden deze „krijgsgevangenschap", en zij herin neren zich nog duidelijk hoe hun kameraden in kleine groepen uit drie grote officierskampen in het voorjaar van 1940 waren weggevoerd... om „bevrijd" te worden. Andere gedeporteerde Polen, man nen, vrouwen en kinderen, moesten in Siberië, in het Oeralgebergte, in Workuta, in het hoge Noorden of onder de brandende zon van Turki- stan en Kazakstan de zwaarste dwang arbeid verrichten tot zi] omkwamen door mishandeling, ontbering en uit putting. Van het totaal van 1.800.000 gedeporteerden, konden slechts onge veer 100 000 gelukkigen met Generaal Anders naar Perzië uitwijken. De anderen zijn in het wy'de Rusland voor altijd verdwenen. De Duitse „bijdrage", hoewel later geleverd en in het algemeen breder bekend, onderscheidt zich wat het „eind cy'fer" betreft zeker niet veel van de Russische. Ondanks al deze zware verliezen, voortdurend door het Poolse volk geleden, versaagden de Polen niet in hun stryd. Ook ver van het vader land gingen Poolse divisies voort, dapper te vechten aan de zijde van hun bondgenoten. Het Poolse onder grondse leger, Armia Krajowa, des organiseerde de Duitse verbindings linies, en dwong Hitler in Polen sterke bezettingstroepen te houden die anders wellicht met succes elders gebruikt hadden kunnen worden. Tegen het einde van de oorlog, toen voor andere volken van Europa de vrijheidszon opging, brak voor Pol6n de zwaarste tijd van beproeving aan. Na de tragische opstand in Warschau die de Polen wederom 400.000 nieuwe offers en de bijna algehele verwoesting hunner hoofd stad kostte en na het Verdrag van Yalta, bleek duidelijk dat Polen ditmaal in de steek gelaten was door zyn eigen vrienden en bondgenoten. Het land, dat het eerst de moed vatte, zich tegen de willekeur van een despoot te verzetten en de chris telijke cultuur van Europa te verde digen tegen de pan-germaanse mythe, diende thans als ruilobject om de gunst van een andere despoot te kopen, die eerst zélf deelnam aan de samenzwering tot de ondergang van Euiopa, en door toeval de bondgenoot der verdedigers werd.... „De Linie". Bezoekt allen de Thuisfront- tentoonstelling in hotel Gitzele. Zie advertentie elders in dit blad. Enige ty'd geleden is een Gelderse landbouwer op schandelijke wijze door een oplichter bedrogen. Hij was ■het slachtoffer geworden van een zekere P. uit Hengelo (O.), wiens geheime practyken aanleiding hadden gegeven tot de financiële ondergang van een plattelandsgezin. Wy zullen het trieste verhaal, dat er een voorbeeld van is, waar men met nietbonafide mensen toe kan komen, hier in details weergeven. Wy komen dan vanzelf ook by een geval van fictieve aardstralen-opspo ring terecht, dat wy alleen maar met het woord gelkloppery kunnen kwa lificeren. Hoe het begon. De heer P. te Hengelo, die zich capabel meende te moeten achten tot het opsporen en neutraliseren van aardstralen, begon in de praetyk zyn „kunst" te vertonen. Toen men hem daarby op de vingers ging kijken en zyn werk als van nul en gener waar de bestempelde, beloofde de man aanvankelijk zyn optreden naar bui ten te zullen staken. Niettemin zette P. zyn activiteit onverminderd voort en de gevolgen bleven dan ook niet uit. Inleidend dienen wij echter mede te delen, dat P. trachtte een winst gevende „firma" op te richten, door zich te associëren met een landbou wer in Twente, die zelf ook wichel roedeloper was. P. beloofde hem het magnetiseren te leren voor een som van f 300.—, die echter ineens vol daan diende te worden. Hij ontvouwde verder het plan om in de naaste toekomst met de vak kundige nieuwe compagnon demon stratie-avonden te houden, maar hiervoor was een duur film- en pro jectie-apparaat nodig, om over de verdere uitrustingstukken nog maar te zwijgen. De landbouwer liet zich nu bepra ten, verkocht zyn bedrijf en maakte zich gereed met het slachten van het Gouden Kalf te beginnen. Hy ver moedde toen nog riet, dat hy zelf het zou zyn die gevild ging worden. Alles ging ogenschijnlijk prachtig; er werden overeenkomsten gesloten die de landbouwer verplichtte zyn .aandeel in de „basis" by te dragen. De andere party stortte echter niets en toen de gehele zaak fout liep wat niet al te lang kon uitblijven hield hy alle materiaal in eigen be heer en bekommerde zich verder niet over zyn gedupeerde „firmant" Helaas toen eerst kwam laatstge noemde op de gedachte om advies in te winnen by goed ingelichte per sonen. Het enige wat die echter nu nog voor hem konden doen, was een verwijzing geven naar een advocaat, teneinde langs de moeilijke civiel rechtelijke weg nog te redden wat te redden viel. Intussen is de man zyn bedrijf, dat hy heeft moeten verkopen, geheel kwijt en staat met vrouw en kin deren op straat. Koehandel met kernpnnten. Wy zouden wellicht geen rucht baarheid aan deze geschiedenis heb ben gegeven, indien ons niet iets ter ore was gekomen, wat het aspect van deze gehele zaak in een nog ongunstiger daglicht plaatst. Het actief optreden van de „wichel roede-loper" dupeerde niet alleen zyn tijdelijke deelgenoot, maar maak te ook een landbouwer-veehandelaar te Bentelo Ambt Delden tot slacht offer van zijn op winst gerichte practyken. Laatstgenoemde, zekere P. Hemel, liet de wichelroede-loper op zyn ter rein toe om daar onderzoek in te stellen naar bodemstralen. Het resul 51AANK OOP VAN Fl 50 AAN DF GRUVTER S ARTIKELEN taat hiervan nu was, dat P. niet minder dan 20 zogenaamde kernpun ten van aanwezige aardstralen aan wees, die hy alle, met naar zyn zeggen gunstig gevolg, demagneti seerde. De onderzoeker liet zich voor dit werk zeer goed betalen, want hy berekende voor ieder behandeld kern punt f 15.— zodat hy' in totaal een som van f 300.— ontving. Toen men deze bijzonderheden ver nam, heeft men zich ten zeerste ver baasd, want een dergelijk groot aan. tal kernpunten op het terrein van één bedrijf, leek by voorbaat reeds een onmogelijkheid. Een meer officieel onderzoek van de bonafide wichelroede-loper Ter horst had tot resultaat, dat er totaal slechts vier kernpunten aanwezig bleken, waarvan er een buiten voor de staldeur lag. De eigenaar van het bedry'f had dit onderzoek laten doen, omdat hy veel met ziekte onder het vee te kampen had en meende, dat de invloed van eventueel aanwezige aardstralen hierby een rol zouden spelen. Het werk van de pseudo-paragnost P. bleek inderdaad volkomen waar deloos geweest te zyn, want de wichelroede van de fheer Terhorst reageerde alsof er te voren niet door P. was gedemagnetiseerd. Merkwaardig in deze was, dat de wichelroede-lopcr Terhorst by onder zoek in huis nog een plek vond, die op de roede reactie gaf, doch door P. niet was ontdekt. Men zy dus by dergelijke onder zoekingen voorzichtig I troepen uit Oost- en West-Java zou kunnen vragen. De republikeinse delegatie ter Ronde Tafel-Conferentie, heeft geprotesteerd tegen het feit, dat de Nederlands- Amerikaanse Kamer van Koophandel een toespraak van de Amerikaanse journalis Matthews heeft verspreid onder de delegatieleden, waarin op- meikingen voorkomen, die voor de Indonesiërs kleinerend en daaren boven onjuist zyn. I Mathews behoorde tot het gezel- - schap Amerikaanse journalisten, dat 1 onlangs Indonesië bezocht en waar- I van de meesten omkwamen by de vliegramp in India. De Republikeinse delegatie hoopt, dat dergelyke „boosaardige verklarin gen" in het verslag achterwege zul len bly ven, zodat de onderhandelingen in Den Haag op basis van redelijk heid en samenwerking voortgezet knnnen worden. De Nederlandse regering heeft medegedeeld, dat zy met de versprei ding van deze toespraak geen enkele bemoeienis heeft. Ondei de loupe. Persvrijheid 7 Toen Dr. Drees met de voornaam ste leden der Rondetafel-conferentie in Namen aankwam, was zijn eerste vraag: „Zyn we hier rustig Is de pers hier Uit het feit, dat men juist in het buitenland de rust zocht, die men in het binnenland niet meende te kun nen vinden en aan enige journalis ten, die ook naar Namen wensten te gaan, de daartoe nodige deviezen WEIGERDE te geven uit de voor de pers bestemde deviezenfondsen, bly kt wel overduidelijk wat eigenlijk de bedoeling washet weren van de pers. Waarom is dr. Drees zo bang voor haar? Alleen maar om rust te hebben ?- Dat geloven wy niet. Het is echter een bedroevend feit, dat in 1949, dus ruim honderd jaar na de grondwet telijke persvrijheid, een minister president zich alleen maar bezig houdt met de vraag„Hoe raak ik de pers kwijt?" en regerings-ambtenaren de journalisten in hun taak belemmeren in plaats van hen te steunen. De kranten hebben niet méér ge publiceerd, dan in de officiële com- muniqué's bekend werd gemaakt (en dat is heel weinig), maar dit vindt zyn oorzaak niet in de beperkende maatregelen der regering, doch in het verantwoordelijkheidsgevoel der pers ten aanzien van het staatsbelang. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat ter gelegenheid van de Landbouw-, Tuinbouw- en Midden standstentoonstelling op 25, 26 en 27 September 1949 de vergunnings- en verlofslocaliteiten IN DE KOM DER GEMEENTE geopend zijn tot 24 UUR. Venray, 22 September 1949. Qntïulminq ïïlidden-J aoa De voorzitter der Nederlandse dele gatie in Indonesië, mr. 's-Jacob heeft verklaard, dat aan de Republikeinse delegatie voorstellen zyn gedaan tot gemeenschappelijk bestuur van Mid- den-Java met inbegrip van Solo. De bedoeling hiervan is, de zeer onge regelde toestanden, die hier heersen, meester te worden in een coördena- tie van Nederlands en Republikeins bestuur, dat zal dienen om de im passe tot aan de souvereiniteits-over- dracht te overbruggen. Mr. 's Jacob meende, dat binnen enkele weken zoveel voorbereidend werk kan worden verzet, dat men daarna tot een mili taire concentratie kan overgaan zon der orde en rust in gevaar te brengen. Volgens A.F.P. zou het Nederlandse voorstel geen melding maken van de havensteden Rembang en Toeban,die dus door de Nederlanders bezet zou den blijven. Een Republikeins woord voerder heeft nog verklaard, dat Nederland by wijze van tegenprestatie de terugtrekking van republikeinse NIEUWE BONNEN (Geldig van 25 Sept. t.m. 8 Oct.) Yoedingsmiddelenkaarten 909 321 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 322 Vlees (A, B) 300 g vlees 323 Vlees (D) 100 g vlees 324 Algemeen (A, B, D) 250 gr rijst 326 Algemeen (A, B) 200 g kaas of 250 g korstloze kaas 334 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, ZB, MB MH 911 (byz arbeid) a.s. moeders en zieken) Geldig zyn de bonnen gemerkt met de letter A. De niet-aangewezen bonnen 304, 305, 308, 309, 310, 311, 313. 315, 316, 317, 318 en 319 kunnen worden ver nietigd. BUBGERLIJKE STAND van 16 t.m. 22 September 1949 GEBOREN Smits Peter A. M., Oirlo E 27 Buddiger Peter J. G., Klein-Oirlo F 39 Loonen Anna M. Th., Ziekenhuis Vermeltfoort Paula A. M., Ziekenhuis Verstraaten Petrus J. A., Ziekenhuis OVERLEDEN: Lommen Petronella G., echtgenote van v.d. Water Peter J. H., oud 65 jaren, Castenray. de Bruyn Theodora, echtgenote van Poels Peter H. J., oud 55 jaren, Langeweg. 2 patiënten St. Anna 2 patiënten St. Servatius. ONDERTROUWD: v.d. Vegt Willem, oud 42 jaren, boomkweker te Venlo en van den Boogaard Johanna C. J., oud 47 jaren te Venray. GETROUWD: Peters Johannes J. W., oud 30 jaren, filiaalchef, en Loonen Maiia L. J., oud 25 jaren, beiden te Venray. KERKELIJKE DIENSTEN. PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden PAROCHIE-ACTIEWeest arbeid zaam, leeft sob6r Priester v. d. weekPater Domitius, Patersklooster Tel. 502 Zondag: 16e Zondag na Pinksteren: 6 u. leesm. Theodora Janssen-Jacobs; 7 u. A. J. Haenraets, F. Roeffs en dochter Maria; s en 9 u. leesmis; 10 u. hoogmis voor 't welslagen van de Land-, Tuinbouw- en Middenstands tentoonstelling. Na de hoogmis verg. Ap. d. Geb. op 't Dekenaat. 2 uur grote congregatie met collecte voor St. Petrus Liefdewerk; 3 u. kinderlof 7 u. vespers, lof en relikwieverering van St. Gerardus. Maandag, feest van S. Cyprianus en Justina; 6.30 zielemis voor alle parochianen; 7 u. leesmis; 7.30 best. jd. Johan en Albert Muis; 8.15 gest. jd. Martin Poels en echtgen. Cath. Joosten (ie kl); 7 u. zielelof en ro zenhoedje. Dinsdag feest S. Cosmas enDami- anus; 6.30 leesmis Renier Michels, echtg. en kinderen; 7 u. leesm. Harry Huisman; 7.30 overl. fam. Derks— Jacobs; 8.15 gest. jd. Petron. Camps, ouders en zusters (ïH); 9.30 pl. hu welijksmis voor bruidspaar Peters— Loonen. Woensdag, feest van S. Wenceslaus 6.30 leesmis; 7 u. Maria vd. Hulst; 7.30 Godfr. Verstralen; 8.15 gest. jd. G. en M. Mosmans (ïH); 10 u. pl. hoogmis uit dankbaarheid by sojarig huwelyk Janssen—Esser. Donderdag kerkwijding van S. Mi chael, 6.30 leesmis; 7 u. Gertr. van Ham—Pouwels; 7.30 Th. Schreinema- kers, echtg., ouders en kind.; 8.15 gest. jd. Mgr. Hoefnagels en ouders (ïkl) Vrijdag, feest H. Hieronymus. 6.30 leesmis Maria vd. Hulst, besteld door de buurt; 7 u. Lamberdina Vullings- Thuyls; 7.30 Godfr. Verstralen; 8.15 gest. jd. Math. Janssen en Lamb. v. Rens (ïH) Zaterdag, H. Mis van O.L.Vr. ie Zaterdag, toegewijd aan Onbevlekt Hart van Maria; 6.30 O.L.Vr. hoogmis 7 u.-en 7.30 leesmis; 8.15 gest. jd. Maria Claessens en overl. kinderen (3kl) Gelegenheid tot biechten 5.30— 7.30; 7 u. rozenhoedje, lof en gebeden van ie Zaterdag, t.e.v Allerh. Hart van Maria. HEIDE: Zondag 8 u. leesmis Martin Wismans en ouders; 10 u. hoogmis P. J. van Heyster-Poels. Vrydag7u. Thomas Michels. VELTUM: Donderdag 7 u. leesmis behouden terugkeer. Huismoeders-retraite Van 18 tot 21 October wordt in Roermond een retraite gegeven voor huismoeders. Inlichtingen en opgave by Pater Domitius, Patersklooster. Wie nog mee wil doen met de retraite van it tot 14 October voor gehuwde dames van gegoede stand, moet zich zo spoedig mogelijk hier voor opgeven. PATERSKERK. Zondag: 16e Zondag na Pinksteren; 5.45 voor behouden terugkeer uit Indië, 6.30 leesmis, 7.30 Maria Thys- sen-Direks (leesmissen met instructie), 9 uur Hoogmis, 4.15 gez. Vespers, 5 Lof. Collectenïste Paterskerk, 2e Bisschoppelijke Noden. Maandag: 7 uur voor overledene. Dinsdag6 uur uitstelling van het Allerheiligste te verdienen 'n volle aflaat, 6 uur voor behouden terug keer, 7.30 St. Antonius-hoogmis, 7.30 voor genezing ener zieke (zijaltaar), 8.30 overl. fam. Peters-Loonen, 6.30 St. Antoniuslof, waarna verering der relikwie. Woensdag: 6 uur vooroverledene 7 uur genezing van een zieke. Donderdag H. Michaël. 6.30 voor overledene; 7.30 Gertr. Arts—Niessen. Vrijdag: 6 u. Theodorus v. Cuyck en echtgenote; 7 u. Peter Simons als lid v.h. Koordje; 7.30 hoogmis; 6.30 Kruisweg. Zaterdag ïste Zaterdag v.d. maand, Priester-Zaterdag; 6 u. tot zekere in tentie; 8 u. Wed. Vergeldt—v. Dom melen; 6.30 Marialof met Franciscaans Kroontje. Biechthoren 's Zaterdags van 3—6 en 6.30—8 uur. Deze week iedere dag een H. Mis voor onze weldoeners. Mededeling Derde Orde. Zondag 25 Sept.Vandaag francis caanse jongeren dag; om 8 u. H. Mis voor geestelijk en tijdelijk welzijn v.d. jeugd; om 2 u. buiten kerkelyke bijeenkomst, ook niet-derde ordelingen zyn welkom. Programma's verkrijg baar by het bestuur en P. Directeur, Patersklooster. Zondag a.s. opening Triduum voor de gehele D.O. ter voorbereiding op het feest van Franciscus. PAROCHIE: H. Catharina, LEUNEN Zondag 7 u. H. Mis voor de parochie; 8.30 Gerard Lucassen; 10.15 hoogmis Gerard Claessens; 11.15 H. Familie voor Jeugdafdeling;. 2.30 congregatie meisjes; 3 uur lof. ie collecte voor Palestina, 2de voor herstel kerken. Maandag 7.30 gest. jd. Gerard Bom echtgen. en Peter Bom. Dinsdag 7.30 leesmis Gertrudis van Dijck—Smits; 10 u. biechten voor de meisjesschool. Woensdag 7.30 leesm. vrouw van Peter Lucassen; 9 u. huwelijksmis voor bruidspaar Classens—Gooren; 10.30 biechten voor de kinderen van de 2de klas Donderdag 7.30 leesmis voor overl. fam. Willems-Loonen; 10 u. biechten voor de jongensschool. Vrijdag 7.30 leesmis voor Peter J. Beclet en Wilhelmina Bogaerts. Zaterdag begint de Octobermaand; Rozenkransmaand. De Zaterdag van het Onbevlekte Hart van Maria; 7.30 tot bijzondere intentie. Biechten van 4—7. 7 u. lof t.e.v. O.L.Vrouw. A.s. Rozenkrans-Zondag volle afl. zo dikwyls men na waardige biecht en H. Communie de kerk bezoekt en bidt 6 x Onze Vader, Wees Gegroet en Eer aan den Vader. A.s. Zondag uitsluitend maandcol- lecte voor onze kerk. Naar huis Met de Kota Inten zal op 1 October a.s. in Rotterdam arriveren de soldaat J. M. Manders uit Venray, behorende tot het K.NJ.L. (Naar wij menen te weten is het M. uit Daland-Merselo.) S.V.V.-nieuws Zondag gaat het tweede elftal naar Tegelen, terwyl het eerste elftal naar Bergen vertrekt. Hier kunnen nog een 25-tal supporters de reis mee maken. Etalagecarton Golfcarfon in verschillende kleuren. Fa. v.d. MUNCKHOF heeft 't. ADVERTENTIËN TE KOOP partij biggen S. Lemmens-Ver8traaten, Ysselsteyn vanaf heden besteden wy voor jonge patrijzen: f 2.- p. stuk oude patrijzen f 1,25 p. stuk Leunseweg 20 jaar, in 't bezit van diploma's steno-typen, ook enigszins bekend met de talen, op bank of kantoor in Venray of naaste omgeving. Prima referenties beschikbaar. Brieven onder no. 365 bureau van dit blad. Als de naald U begint te sche meren voor het oog, kan een scherpe werkbril U weer een heldere blik geven op Uw taak. U steekt raak zonder te missen, met een bril van H. CAMPS ZN; Ged. Opticiens Leveranciers voor alle Ziekenfondsen Dames en Heren van alle standen en leeftijden, die een gelukkig har monisch huwelyk wensen aan te gaan, wendt U vol vertrouwen tot het be middelingsbureau voor Katholieken Nic. Beetsstraat 5, Eindhoven. EEN MOOI FIGUUR KRIJGT U POOR ONZE RRETTI6 ZITTENPE. EN 'SUSTEHOUVE'R.5 IN PRACHT KWALITEITEN VOORRAPIQ BETER GEKLEEP ""ATOer diep zwart verven P. VAN OPBERGEN Grotestraat 24a VENRAY

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1