Dieïen en uit Planten Indonesië De paardenfokkerij Wat biedt U deze Tentoonstelling? De betekenis van de Rundveehouderij. Indië Tentoonstelling in de laatste 35 jaren. De itackeHtfokkeiif dee laatste [aten. ze overvallen door een tropische regenbui. Binnen enkele seconden zaten hun kleren drijfnat op hun lijf geplakt. Wat een land... Maar het buitje dreef over en voordat ze thuis kwamen, waren shirts en broeken alweer kurkdroog, gestoofd door de tropenzon. Symbool. Zaterdag 15 Januari vertrok Hey meyer weer naar Rio, waar hij tegen de avond aankwam. De Constellation zou pas tegen de middernacht vertrekken. Hy had dus nog een paar uur en zocht wat rust in een wandeling door de stad. Het was mid-zomer. Temperatuur overdag 35° Celsius in de schaduw. De nacht bracht gelukkig enige verkoeling, hetgeen de mensen naar buiten lokte. Terwyl hy zo over Rio's grootste boulevard slenterde, de Avenida Getulio Vargas, zag hij zich plotse ling midden in een menigte zingende en dansende negers. Tegen wil en dank voelde hij zich gegrepen door het rhythme van een Afrikaanse dans, dat die bezwete, zwarte lijven heen en weer deed schokken, terwijl zy eentonig gezang met langgerekte kreten uit hun schorre kelen stootten. En terwyl hy zo toekeek, zag hy niet meer de moderne blanke wolken krabbers als achtergrond, maar een Afrikaanse jungle niet meer de shorts en kapotte hemden der negers, maar weelderige vederbossen en kraal versiersels. Dan zag hy de slavenjagers, die hen wegsleurden uit hun nederzet tingen de schepen van Europa's méést beschaafde volkeren. Holland niet uitgezonderd, waarop zy als vee naar de nieuwe wereld werden ge sleept de slavenmarkten van Rio van waaruit zij verdeeld werden over geheel Brazilië. En nu dansten ze hier op het onmetelijke trottoir van een onmetelyke Avenida in een mil- lioenenstad, half natuurkinderen nog, half geretoucheerd door de Westerse beschaving, met hun handen de slag instrumenten bekloppend, en zingend, Hij voelde bijna tastbaar, hoe dit nieuwe land kreunde en kraakte in zyn sociale en economische ontwik keling, nauwelijks honderd jaar ge leden van uitgebuite kolonie tot zelfstandige staat geworden. Ily huiverde om de ontzaglijke moeilyk- heden, die Brazillië's vooruitgang belemmerden, maar hy zag ook de mogelijkheden van dit giganten-land, en de plaats, die zyn boeren in deze titanenstrijd zouden kunnen innemen. Toen hy enige uren later de zee van licht onder zich zag verzinken, was hy zich bewust, dat hij een nieuwe kyk had gekregen op Brazilië. Brazilië bezat veel, dat we in Holland gelukkig niet hebben, maar ook ont zettend veel dat wy Nederlanders als zwaar gemis aanvoelen. Brazilië geeft je de kans, om strijdend de plaatste veroveren, die nobel idealisme je hartstochtelijk doet begeren. Neder land is als een theater, waar de plaatsen reeds te voren genummerd en uitgedeeld zijn. In luttele uren gleden de 10.000 km onder hem voorbij, met hot Braziliaanse kustgebergte, de Oceaan- sprong van Recife naar Dakar, Noord- Afrika, het Iberisch schiereiland. Maandagmorgen 22 Januari, nog geen twee weken na zyn vertrek, was hy weer in een eigen huis op stelten, want als een bom vielen zijn woorden: „Vrouw, wy gaan ook. Daar ligt onze levenstaak. Daar moeten we vechten om de boerenemigratie tot een succes te doen uitgroeien". Twee maanden later vertrok hy definitief met vrouw en kinderen. Nieuwe wereld Zeven maanden na bovengenoemd telefoontje vergezelde schrijver dezes vier nieuwe emigranten van Santos naar de Fazenda. Welk een meta morfose I Daar, waar in Januari nog niets was, ratelde nu een enorme machine by het plukken van 120 ha. mais; 80 ha. tarwe stond zacht op teergroene stengels te wiegelen, als fluisterden ze„Sjonge, sjonge, hoe is het mogelijk 1" 30 ha. aardappelen en 23 ha. lupinen hadden de plaats ingenomen van het metershoge on kruid, waar een tractor bijna in vast raakte; 300 ha. waren reeds geploegd en nog 700 andere zouden klaar komen voor de zaaitijd in December- Januari. Dag en nacht dreunde een bull dozer met ploeg over de velden, onder laaiende zon of onder het schokkende licht van een schijnwer per, die op de machines bevestigd zat De ganse dag zongen de elec- trische zagen hun scheurend lied in de timmerfabriek, klonk het gehamer in de smederij, waar steekvlammen groen en wit op het ijzer uiteen spatten. Vanaf een kale hoogte stond een gloednieuwe benzinepomp trots naar meer dan 300 koeien te staren. Er was een kapel met een prach tige muurschildering van de kapelaan der nederzetting. Stille, vriendelijke zusters liepen bedrijvig heen en weer. Tien gloednieuwe huizen van bak steen nodigden uit om binnen te komen; 46 anderen, in aanbouw, stonden al een dikke meter hoog en zouden binnen drie maanden klaar zijn; -31 leemhutten waren opgeknapt met nieuwe cementvloeren en wat pleisterwerk, om als voorlopige wo ningen te dienen. En te midden van dat alles gingen de boeren hun weg, boeren uit alle streken van Nederland, mannen in de bloei hunner jaren en heel jonge kerels, byna kinderen nog. Van kinderen gesproken: het wras een genot, al die dialecten dooréén te horen als je stond te kijken by de jongens, die aan het ravotten waren en by de meisjes, die hier natuurlijk ook touwtje sprongen. En de geest, die daar heerste Opbruisend van levensmoed en durf. Kerels, die zich door het zware pionierswerk niet lieten neerslaan, die spontaan do moed er weer in pompten, als de een of ander de kop liet hangen. Wanneer we eens de cijfers ontleend aan een rapport van de Stichting van de Landbouw na gaan, zien we wat voor een belang rijke plaats de veehouderij in ons economisch leven wederom inneemt. De totale waarde van de in 1948 geproduceerde melk bedroeg 990 mil- lioen gulden, waarbij niet berekend is de waarde van 150 millioen kg. melk, welke op de boerderijen ver werkt wordt voor menselijke con sumptie en voeder-doeleinden. Deze 150 millioen kg. melk belopen toch ook nog een geldswaarde van circa 25 millioen gulden. Bovendien kan de waarde van het geslachte vee nog geschat worden op 300 millioen gulden. Wanneer we zien, dat in 1948 alléén aan zuivelproducten voor 264 millioen gulden is geëxporteerd, en men de zuivel-export voor 1949 raamt op 350 millioen gulden, dan komen we tot de conclusie, dat de veehouderij van primaire betekenis is voor de welvaart van Nederland. Hebben we hierboven de betekenis getoetst voor geheel Nederland, laat ons ook eens zien, wat de veehoude rij betekent voor de landbouwers in de kring Venray. Aan de Coöp. Zuivelfabriek te Yen- ray worden jaarlijks circa 10 millioen kg. melk geleverd. Dit wil zeggen, dat aan de landbouwers in totaal wordt uitbetaald circa 2 millioen gulden. Wanneer we hier dan nog bijtellen de melk, welke niet geleverd wordt en de opbrengst van het geslachte rundvee, dan zien we wat voor een grote bron van inkomsten de vee houderij voor Venray is. Nu is het de taak van iedere vee houder om de productie der dieren zo hoog mogelijk op te voeren en de productiekosten zo laag mogelijk te maken. De gemiddelde jaarproductie per koe bedroeg in 1948 3340 kg. melk. Dit getal is wel mooi, ongeveer een gemiddelde dagproductie van 10 liter, maar het kan toch nog heel wat opgevoerd worden. Ook het vetgehalte is nog goed te verbeteren. Door rationele voeding zowel in de winter als in de zomer kan hieraan nog veel verbeterd worden. Voor de wintervoeding houde men vooral in 't oog de geringe import van eiwitrijke krachtvoeders, wegens deviezenschaarste. Het is dus zaak, dat de landbouwer zooveel mogelijk eiwitryk voeder op eigen bedryf teelt, welke dan geënsileerd moet worden. Bovendien is het van het grootste belang, dat men over voldoende hooi beschikt. Wanneer men in de wintermaan den per melkkoe beschikt over 25 kg. bieten, 6 kg. hooi, 15 kg. kuil- voer en verder als aanvulling goed gewonnen haverstroo, behoeft men een koe met 15 liter melk geen krachtvoeder te verstrekken. Gedurende de zomervoeding kan men de opbrengst nog zeer veel ver hogen door oordeelkundige bewerking en verzorging der weilanden en door gebruik te maken van rantsoenbe weiding. Kan de landbouwer zelf voor bo vengenoemde middelen zorgen, ook de verenigingen werkzaam op het gebied der veeverbetering, helpen hem nog flink om zijn veestapel zo productief mogelijk te maken. Enkele dezer verenigingen zyn Stierhondcrijen en verenigingen voor kunstmatige bevruchting. Deze houden en verzor gen de stieren, welke ze ter dekking beschikbaar stellen aan de leden. Het gezegde: „de stier is de halve vee stapel" zegt voldoende. Door te zorgen voor goed mannelijk fokmateriaal, zowel wat exterieur, productie en afstamming betreft, kan men de productie nog verhogen. De K. I.-verenigingen kunnen ook nog zeer veel bijdragen tot bestrijding der onvruchtbaarheid en verwerpen. Fokyerenigingen. Door deze verenigingen worden alle dieren der leden geregistreerd en de koeien op productie onderzocht. Wanneer de veehouders nog in veel groter mate lid werden van een fok- Gezellige uren hebben ik doorge bracht in het „vrygezellenhuis", waar dertig potige jongens hun verblijf hadden. By de muziek van twee prachtige trekharmonica's hebben we vaderlandse liederen over het Brazi liaanse land doen schallen. Meer dan 30 families, met de vrij gezellen tesamen 220 personen, heb ben zich reeds gevestigd. Verbluffend was hun invloed op 't godsdienstige leven der vijftig Brazi lianen, die ook op de fazenda werken. Het sloeg in, méér dan een meesle pende preek, toen de oude bewoners, die bomen van kerels, die met het grootste gemak al die verschrikke lijke machines hanteerden 's Zondags op hun knieën in de kapel zagen liggen, zagen biechten en communi ceren. Het gevolg was, dat deze Brazi lianen nu ook elke Zondag ter kerke komen en dat wil heel wat zeggen. Hoewel de meeste emigranten, de kinderen uitgesloten, bijna geen Por tugees spreken, is de verstandhouding met de Brazilianen uitstekend. Gastvrijheid is alty'd een deredelste trekken van hetBraziliaanse volk geweest De Zondag daarop celebreerde ik een plechtige Hoogmis in de stamp volle noodkerk. En toen ik onder de preek al deze bonkige kerels voor me zag, toen voelde ik, dat deze grootse onderneming nooit zal mislukken. Hier gingen durf, technische voor uitstrevendheid en Godsvertrouwen hand in hand vereniging en daardoor al hunkooien op hoeveelheid melk en vetgehalte lieten onderzoeken, zou de productie ook nog veel op te voeren zyn. Hierdoor kan de veehouder zyn slechtste koeien in de productie op- rnimen en van zyn beste koeien zijn eigen veestapel opbouwen. De gezondheidsdienst Deze beweegt zich voornamelijk op het gebied der t.b c.-bestryding. Hoe gezonder het vee des te productiever. Dus laten we er alles opzetten om t.b.c.-vrye veestapels te kry'gen. By deze productie-verhoging mogen we het exterieur geenszins verwaar lozen. Onze koeien moeten uiting geven van kracht en weerstands vermogen en moeten in staat zyn grote hoeveelheden ruwvoeders te verwel ken. Bovendien moeten ze enige geschiktheid tot vleesaanzetting heb ben. Exterieurverbetering en produc tieverbetering moeten we nooit ieder afzonderlijk bekijken. Laat ons niet in één richting fokken, dan krijgen we ofwel beste exterieur- dieren met slechte productie of heel goede productie-dieren, welke echter zeer hoge eisen stellen aan voeding en verpleging en 'n slecht weerstands vermogen hebben. Door jaren lange samenwerking tus sen de veehouders en de diverse ver enigingen heeft men al zeer veel be reikt. Stond de veefokkerij in Noord- Limburg in 1944 op zeer hoog peil, de oorlog heeft haar een geweldige slag toegebracht. Maar de boer versaagde niet. De Noord-Limburgse fokdag, welke dit jaar ter gelegenheid van de grote Landbouwtentoonstelling te Venray, zal gehouden wordep op Dinsdag 27 Sept., zal ons weer laten zien op welk hoog peil onze veestapel weer staat. We hopen, dat alle landbouwers van Noord-Limburg op deze wapenshou aanwezig zullen zijn en tot de con clusie komen „we moeten er naar streven goede koeien te kry'gen, zowel wat exterieur als productie betreft. BEZOEKT OOK U DE van het Limburgs Thuisfront - afdeling SINT PETRUS BANDEN VENRAY ien behoeve van de Aalmoezeniers en onze jongens in Indonesië. op 24, 25, 26 cn 27 SEPTEMBER 1949. DE TENTOONSTELLING IS OPEN t Zaterdag van 13-24 u. andere dagen van 11 -24 u. Entree volwassen 25 ct. Entree kinderen 10 ct. U komt toch ook Heel Venray moet dit zien I - STEUNT ONS WERK DOOR UW BEZOEK - Als een boer van voor een paar honderd jaren terug van St. Petrus r.og eens verlof zou krijgen naar deze streken terug te keren, dan zou hij zijn eigen ogen niet 'meer geloven. Hy zou zien, hoe de uitgestrekte Peel ontgonnen was, hoe er boer derijen verrezen zijn op plaatsen, waar vroeger de Peelreuzen en andere hele en halve godheden rondzwierven by vennen en moerassen en zeer zeker zou hy horen vertellen van een nieuwe Peelreus in deze gewesten: „NICO VAN MELO". Hy zou horen vertellen van deze blauwe bonkige wonderhengst, hoe hy niet alleen zyn vereniging gewin bracht, maar menig boer „weer mens maakte", zoals men dat hier zegt en hy zou bemerken, hoe eendrachtig samenwerken en wat geluk de boeren heeft sterk gemaakt in deze lastige en onzekere tijden. 0— Want per slot van rekening is de dekhengsten-associatie ook uit de nood der tyden geboren en dat zy nu een naam heeft, waarvoor geheel paardenminnend Nederland respect heeft gekregen, pleit des te meer voor de vooruitziende blik van bestuur en leden van de Hengsten-Associatie „Vooruitgang". Het was in 1912, dat verschillende boeren tot de ontdekking kwamen, dat het Belgische Type paard, de zg. koudbloed HET paard voor deze stre ken en voor de toekomst zou zijn. Dank zy het initiatief en de durf van de grote Venrayer, Jan Poels, ging men over tot het kopen van de eerste klas hengst „Brilliant" en na enkele jaren later de hengst „Togo d'Elöne", die hier aldra bij het lichte inheemse paardenras prachtige veu lens verwekte, waarmee men een flink succes had en die buitengewoon voldeden. Doch dit was niet genoeg, Jan Poel3 z.g. deed Belgische veulens im porteren en weldra begon men over Noord-Limburg als paardenland te praten. Dit is mede oorzaak geweest, dat in 1913 de Hengsten-Associatie „Vooruitgang" werd opgericht, die beide bovengenoemde hengsten over nam, die voor die tyd zeer behoor lijke successen opleverden. Maar nog was men lang niet ver genoeg. In 1918, dus practisch nog in de dure oorlogsjaren, kocht deze vereniging „Germinal de Loyers", voor het respectabele bedrag van f 25.000.- Dit paard kan men rustig de voor loper van „Nico" noemen, al heeft het nooit die geweldige successen behaald en al heeft het nooit een dergelijke hoogte bereikt. Toch waren de kwaliteiten van deze hengst dusdanig, dat hy in 1923 het Nationale Kampioenschap in Den Bosch behaalde en daarmee de naam van Venray op paardengebied voor goed vestigde. Talrijke merriën zijn van hem afkomstig en zyn naam wordt heden ten dage nog met ere genoemd. Maar niet alleen „Germinal" werd aangekocht. In 1921 spendeerde de vereniging nog f 45.000 Hollandse guldens voor de aankoop van „Cava lier de Grubben", die byna 16 jaren by deze associatie dienst deed. De hengsten kosten enorm geld, zoals uit het vorenstaande blijkt, maar als we dan zien, dat in de jaren 1919, 1920 en 1921 circa 115.000 gulden aan dekgelden binnenkwamen en dat per jaar byna 500 merriën werden gedekt, dan blykt er toch wel uit, dat met de paardenfokkerij in die jaren goed geld verdiend is. Pry'zen van f 5000.— voor merriën en f 1000.— voor veulens waren toen geen zeldzaamheid. Verder waren er nog by gekocht de hengsten „Karei", „Fleuron de Cas- teau" en in 1923 do reserve kampioen „Carneval d'Ahea". Tegenslagen bleven echter ook niet uit. De hengst „Audacieux du Cha teau" wordt men te vroeg kwyt en de paardenhandel loopt terug. Niet tegenstaande worden dikwijls nog hoge pryzen gemaakt voor werkelijk goede'veulens, al blijken er vooral na 1923 tyden te zijn, dat zelfs de yeulens van „Germinal" nog niet het dekgeld meer konden opbrengen. Ondanks dit alles verloor men de moed niet, integendeel, in 1934 werd „Dompteur Delcour" aangekocht, die schitterende - exemplaren verwekt heeft. Het was by het in ontvangst ne men van dit paard, dat Venray zijn grote strijder voor de boerenbelangen verloor, daar de grote Jan Poels toen door een beroerte werd getroffen. Doch zy'11 geest is voort blijven leven in deze vereniging, die hem zo dier baar was en met dezelfde voortva rendheid is men blijven werken aan de vooruitgang van de koudbloedfok- kery en aan die van het Nederlandse trekpaard. In 1936 wordt „Avenir du Forest' aangekocht, voor f 5.500. die als no. 2 bekroond werd op de Nationale paardententoonstelling te Brussel, die bekend stond als een inerriën-kwcker ,en. die ook hier vele goede merriën heeft verwekt. Dit paard, dat wegens ouderdom in 1944 moest worden geslacht, had echter een kwaal, hij dekte moeilijk en het was daarom, dat het toen malige bestuur in 1939 eens uitkeek naar een vervanger. Op zekere dag ontving men 't be richt, dat er een Zeeuwse hengst te koop werd aangeboden, die buitenge woon goed voldeet, maar door zyn blauwachtige kleur de Zeeuwse boeren niet kon bekoren. Daar men hier niet zo nauw keek naar de kleur, besloot men eens te gaan kijken en zo stond men in het begin van 1939 voor „NICO YAN MELO,! Na lang loven en bieden werd deze hengst aangekocht voor f 13.500.— En hiermede was het hek van de dam. Deze geweldige kolos bleek nog ongekende kwaliteiten te bezitten en het was met recht, dat hy 't zelfde jaar al direct tot Nationale Kampioen in Den Bosch werd uitgeroepen. Bovendien heeft hij een geweldige staat van dienst achter zich en we kunnen trots zeggen, dat er geen hengsten ooit gefokt zijn, die zooveel goedgekeurde hengsten heeft verwekt als dit vaderpaard. Doch niet alleen hengsten, ook zyn merriën zyn wyd en zyd bekend en het is geen wonder, dat hy 5 maal de grote kampioen is geweest met zijn afstammelingen op de tentoon- Zoals reeds in het officiële pro gramma is vermeld is de Tentoon stelling op zich ondergebracht in tenten. In tent no. 1 vindt U de stands der Jonge Boeren afdelingen, nml. Rundvee-verzorging Kippenhouderij Bodemkarterings- dienst. Ontginning Fruitteelt op het gemengde bedryf Overgang van land- in tuinbouw Aardappelselectie Varkenshouderij Suikerbietenteelt Klein Boerenbedrijf Verbetering van 't Grasland Groenvoederbouw Coöp. Vleeswarenfabriek Limco Coöp. Landbouwbelang Plantenziektenkundigen Dienst Zemerij „'t Zuiden", Boxtel C.V.V. Venlo, Groenten, Fruit, Eieren L.F.O. afd. Venray, Emigratie-stand Standhouders Boerinnentent Landbouwhuishoudschool Merselo Kippen- en eiergerechten Y sselstey n Hand werken Heide Bloemen in ons huis Leunen Oude en nieuwe keuken Castenray Groentegerechten Oirlo Aardappel-gerechten Oostrum de Slacht Wanssum Inmaak met suiker Blitterswyk Kinder- en ziekenverz. Venray-Heyde Merselo Ysselsteyn Leunen Castenray Oirlo Oostrum Wanssum Blitterswyk Geysteren Smakt Middenstands-tenten 1 M. Goumans, Kerkpad 2 M. Custers, Patersstraat 3 Jac. Coenen, Hofstraat 4 J. Poels, Grote straat 5 Ned. Credietbank, Patersstraat 6 H. Verheugen, Grote straat 7 Fa. Winters, Hofstraat 8 P. Lemmen, Merseloseweg 9 J. Verheggen, Oostrum 10 J. Bonants, Langstraat 11 Karei Wijnen, Henseniusstraat 12 J. Tillemans, Eindstraat 13 L. Custers, Stationstraat 14 P. van Opbergen, Grote straat 15 J. Tkeunissen, Grote straat 16 Jac. Fonck, Grote straat 17 H. Messemaeckers, Grote straat 18 Fa. Vollebergh, Eindstraat 19 G. Mulders, Oostrum 20 J. Thomassen, Grote straat 21 P. Beerkens, Grote straat 22 Wed. P. Hendrix, Patersstraat 23 P. Billekens, Paterslaan 24 H. Ebberink, Marktstraat 25 Gebr. Jeuken, Grote straat 26 H. Swaghoven, Maasheseweg 27 M. Janssen, Drie Hoefijzers 28 Gebr. Clephas, Patersstraat 29 V. Pyls, Grote straat 30 Fa. van den Munckhof Grote straat 31 G. Nelissen—Geurts, Oiilo 32 V. Fonck, Hofstraat 33 Rohyp, Tuinstraat 34 J. Keyzers, Schoolstraat 35 P. Janssen, Langstraat 36 Dagblad van Noord-Limburg 37 Gebr. Janssen, Stationstraat 38 Karei Wynen, Henseniusstraat stelling in Den Bosch, waardoor hy twee wisselbekers met ere heeft verdiend. Wat deze hengst voor deze streken betekend heeft en nog betekend is moeilijk te zeggen. Maar dat dit isjarig vaderpaard dit jaar nog 150 merriën heeft gedekt en in zijn beste jaren rond f 30.000 aan dekgeld op bracht, geeft toch wel iets aan. Ook hy is de oorlogstijd goed doorgeko men al heeft hy vlucht en evacuatie meegemaakt en ook na de bevrijding is zijn roem, zoals we hierboven reeds zagen, blijven stijgen. Vele van zyn dochters hebben op tentoonstellingen een buitengewoon goed figuur geslagen en ook op deze fokdag zullen zy met trots getoond worden. Iedere paardenliefhebber kent de twee kampioen-merriën en zyn zonen Nico van Beek, eens Nationaal Kampioen en de Reserve-Kampioen Nico van de Smakt. Doch we moeten verder. In 1942 werd „Herman" aangekocht, de wer ker van de vereniging, die dag in, dag uit rondtrekt en bekend staat als een extra merriën-kweker. Deze goedaardige lobbes kreeg in 1944 naast zich „Claron van de Kolk", die de vereniging voor een jaar had gehuurd en behoorlijk voldeed. Enige maanden nadat men hem weer had teruggebracht naar Broekhuizenvorst, waar hij door de Duitsers gestolen werd. Men heeft hem tot heden niet meer terug gezien. In 1945 werd „Ober van Vliekhof" gekocht, maar deze hengst voldeed slecht en het duurde niet lang of hij werd geruild tegen „Jan", een Noord- Brabantse hengst; die liier reeds een goede naam verworven heeft. 0— Zó staan de zaken op het einde van dit seizoen. De Hengsten-Asso ciatie „Vooruitgang" heeft goede jaren achter zich en kan met voldoening terug zien op wat is gepresteerd, maar de toekomst is donker 1 „Nico van Melo" heeft zyn beste ty'd gehad en er zal vernieuwd moe ten worden. Hier te lande schijnt men echter niet te kunnen slagen en men houdt nu het oog gericht op België. Deviezen-moeilykheden en devalu atie spreken hier echter een woordje mee Maar dat alles zal ook wel opgelost worden, met dezelfde voortvarendheid en élan, waarmede in het verleden de naam van Venray is-groot gemaakt tot ver over de grenzen. Deze paardenfokdag en veulen- monstering zullen ook nu weer het bewijs leveren van de vooruitgang van de paardenfokkerij m Noord- Limburg na de bevrijding 39 L. Wintels, Henseniusstraat 40 Rotterdamse Bank, Marktstraat M. Bonants, Oostrum 42 De Peelparel, Kempweg 43 Wed. M. Janssen, Veltum J. Scha9ffers, Patersstraat V. Goumans, Stationstraat 46 J. van Dyck, Langstraat 47 P. Smits. Schoolstraat 48 Wed. M. Janssen, Veltum 49 Taxibedrijf van Maanen. Inzendingen Organisatie-tent Coöp. Zuivelfabriek „Venray" Boerenleenbank Eindhoven Boekhoudbureau L.L.T.B., Roermond Brandverzekering van de L.L.T.B. Gezondheidsdienst, vd. ver. Heythuizen Herwonnen Levenskracht, Roermond Sint Petrus Banden K.A.B. Dr. Poels-stand Arbeidersbeurs Venray Vooruit Chemische fabriek Venlo, Enteve Mulders Zaadhandel, Echt v.d. Putten, Geldrop, Cirkelzagen Hermans, Venray, Sproeiwerktuigen Neptunis, Venlo, Tentmateriaal Gelen, Velden, Legnesten Van Dalens' Olie-import, Venlo. Stands Worktuigenterrein Baarlose Wagenfabriek, Rijksweg 437 Hanraets, Maasbree Kempkes en Wateneber, Eist Ant. de Groot, Uden, Wagens Pendax, Keizersgracht 16, Eindhoven Gebr. v.d. Berg, Sint Anthonis Gebr. Lucassen, Leunen Gebr. Douven, Sproeiwerktuigen,Horst v.d. Beuken, Oirlo, Tentmateriaal v. Cuyk, Castenray, Aardappelrooiers Tiessens' Ketelfabriek, Blerick J. Th. van Bergen, Siebengewald Landbouwwerktuigen en Tractors W. Clephas, Kippenhouderij Gebr. Slits, Boomkwekerij Fa. vd. Munckhof, Horst Landbouwmachines Fa. Thielen, Sevenum, Landbouwmachines Een van de onderdelen van deze veelzijdige tentoonstelling en zeker niet de minste, is de varkensfokdag, waarop de beste dieren van Noord- Limburg voor een strenge jury zullen verschijnen. Voor de doodgewone burger is het varken een der meest begerenswaar dige objecten- geweest gedurende de oorlog, maar zijn interesse ging alleen uit naar de centimeters spek, die het beest na slachting onder zijn zwoerd bleek te hebben en hoe lang hy er mee moest doen. Maar voor de rest was het maar een vies beest, dat alles vrat en geen groter plezier had als in zyn eigen mest te liggen wroeten. Maai' voor de boer van deze streken betekent het varken zeer veel. In het gemengde bedryf neemt de varkens- fokkerij een der voornaamste plaatsen in en de resultaten die hiermede ge boekt zyn, hebben de landbouwers vele voordelen opgeleverd, ondanks alle crisismaatregelen e.d. die het de boer niet gemakkelijk maakten. We zien hoe in het verleden het groot Yorkshire ras hier zijn intrede deed en voor kruising werd gebezigd. Zelf zodanig, dat zo goed als alle varkens in Nederland op de een of andere wyze kruisingen zyn met Yorkshirebloed. Door doorgaande kruisingen met dit ras heeft men in Duitsland in korte tyd het veredelde Duitse Land- varken verkregen, dat ook in Neder, land is ingevoerd. De vraag naar spek, dat vroeger feitelijk het dagelijkse vlees voor de mensen was, nam echter al langer hoe meer af en de import van het Amerikaanse spek tegen fabelachtige lage prijzen, maakten het voor de boeren noodzakelijk om zich toe te leggen op de opfok van vleesvarkens. Een grote klap kreeg de varkens- fokkerij echter door het verbod van Engeland om nog verder vers vlees in Engeland in te voeren. Daar de export naar Engeland van groot ge wicht was, is men zich gaan toéleg- gen op de bacon-varkens, waarvoor men het Deense varken invoerde, dat met het veredelde Duitse Landvarken werd gekruist en behoorlijke resulta ten heeft opgeleverd. Seleetie-meste- ryen over het gehele land verspreid geven de landbouwers richtlijnen voor de fokkerij, waarbij dan alle land- varkens worden beoordeeld als bacon- varkens en alle groot Yorkshire varkens als slagersvarkens. Hier wordt proefondervindelijk vastgesteld met welke middelen de beste resul taten zyn te bereiken en dienover eenkomstig kan de landbouwer zyn fok regelen.I De crisismaatregelen voor de jongste oorlog hebben de fokkerij niet zo zeer gehinderd als wel beweerd wordt, deze maatregelen werden immers getroffen wel is waar tot beperking van de varkensstapel, maar toch werd de kwaliteitsverbetering gestimuleerd. De oorlog heeft veel van dit prachtige werk stil gelegd, niet alleen door de toenmalige beperkende maatregelen en de roof van de bezetter, maar ook door het optreden van de Landstand, die ook meende in deze materie alles het beste te weten. De na-oorlogse tyd heeft weer andere bepalingen gebracht en ook nog beperkingen aan alle kanten op gelegd, maar langzaam maar zeker verdwijnen deze en men is nu reeds zo ver, dat men zoveel varkens op contract kan leggen als mogelijk is in verband met bedryf- en voeder positie. De devaluatie en de verdere prijzenpolitiek zal misschien de nieuwe Zo is.n 1 middenzee overgroaak behorendoc ten dapet oorlogsvie 1 gericht, tw: lasten 0: Nu deaac hand mge hoeften zyr het grof rentie-zang onze misto gehesen k, ook düï h zyn vanspi Zy hethO' _ji zal sar werken Dm heden vho< bieden, dei dat be^iw verrezeL-an kende woc durfmc panden c u Reclaor en de iac eenmaaht 1 net vist.ok stuur vastel werd cftvnd had aamij stelling, eet En tc d; poorten agl ray se eUt twee gnfee denstanón ducten re schillencs verbonde De nain( elders iepu staan evo ander te'ga Naastte' tentoonsiri treffelijk^ werking ni gebrachtlid mede vhe voor de et de tijd.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 4