WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN §eêed alleen is niet qenóety De düódicktinq aan IQeneags defalking. D e nieuwe keek aan 't Veulen Landbouw 140 millioen gld. brandschade in één jaar tijds. Zaterdag 24 September 1949 No. 38 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 L EN MAAS Ad verten t iepry zen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. 3e Noord-Limburgse Land-, Tuinbouw en Middenstands tentoonstelling Zo staan we dan aan de vooravond van een groot gebeuren in onze Ven ray se gemeenschapde 3e Noord- Limburgse Land- Tuinbouw- en Mid denstandstentoonstelling. En daar mede wordteen oude traditie hersteld, die tientallen jaren geleden begonnen is en waaraan nog menig goede her innering bewaard wordt. Over het directe doel dezer tentoon stelling wordt elders in dit blad reeds gesproken en in het verleden reeds menigmaal geschreven, nl. 'n openlyke demonstratie te geven van de voor uitgang op het gebied van landbouw, tuinbouw en veeteelt en van de boerenorganisaties. Het pleit voor de goede geest van samenwerking, dat de middenstand ook ditmaal weer haar steentje aan de tentoonstelling kan bijdragen. Doch er is meer, dan alleen deze demonstratie. De Noord-Limburgse boer en middenstander heeft in de voor bye jaren een schok gekregen zoals nooit tevoren, niet alleen al zyn organisaties werden lam gelegd, niet alleen werd ingegrepen in het per soonlijke leven van een ieder, maar de totale verwoesting van zaken en boerderijen plaatsen èn boer èn mid denstander voor ongekendeproblemen. We leven nu nog geen vijfjaren later en mijnenvelden zyn weer landerijen geworden, waar het vee rustig graast en het koren goudgeel bloeide. Ruïnes zyn weer schuren en boerderijen g worden en nieuwe zakenpanden zyn verrezen in de doodse gapingen, die de oorlog achterliet. Nieuw vee heeft de plaats ingenomen van het ge stolene en weggevoerde en de ge schonden wereld heeft zyn oude vorm weergevonden. Nu vijf jaren na deze verschrikking zal deze tentoonstelling mede een demonstratie zyn van het werken en ploeteren van de Venray se mens in zyn geschonden gemeente en het zal een trotse getuigenis zyn van samen werking en vertrouwen in elkaar, wat zy tot stand wisten te brengen in een dergelijke moeilijke tyd, als de afgelopen jaren waren. De tijden, waarin de vorige tentoon stellingen gehouden zyn mogen zwaar zyn geweest, de tyd die nu achter ons ligt en waarin tot stand werd ge bracht wat nu wordt getoond, zal niemand een tweede maal willen beleven. Zo zal deze tentoonstelling niet alleen de boeren of de middenstanders aan gaan, die er hun vee of stand hebben, neen, zo gaat deze tentoonstelling iedere Noord-Limburger aan, daar het mede een getuigenis is van het on wankelbaar levensvertrouwen van de mens van deze streken. Alles is weer nieuw opgebouwd, alles herneemt zyn oude loop en het werk van mannen als Jan Poels, Hub. Janssen, Vincent Pyls en vele andere is weer opgenomen en verder uitge bouwd. Zy zullen dankbaar herdacht worden in de komende dagen. Hun persoon en hun werkkracht. En dankbaar zal geconstateerd wor den, dat het nageslacht hun voorbeeld heeft gevolgd, door te vechten tegen tegenslagen, kommer en ellende, tegen wanbegrip en verkeerde ideën en met hard werken en een onbeperkt Gods vertrouwen weer een toekomst voor Noord-Limburg hebben mogelijk ge maakt. We kunnen dit dankbaar consta teren by gelegenheid, of liever, juist door dez6 tentoonstelling. Het is een even stil staan op de lange weg, die nog voor ons ligt, een terugblik op zware jaren. Maar hierdoor zal weer kracht geput worden om verder te gaarv. Dit is o.i. de diepere betekenis van een dergelijke tentoonstelling, vooral in deze tijden. Naast de grootse de monstratie van wat gepresteerd is en nog wordt, vooral een demonstratie van wat leeft en werkt. En een volk, dat werkt bouwt aan zyn toekomst. Moge dit ook gelden voor het Noord- Limburgse land, dat zulke zware slagen te verduren kreeg, maar dat vol vertrouwen op God mot een on gekend élan zich door alle moeilijk heden heeft heen gewerkt. En ook verder werken zal. Vele katholieken denken, dat de voering van een sterke en overtuigde gebedsactie voldoende is, niet alleen om de wereld te bekeren, maar ook om ze weer voor de mensen bewoon baar te maken. Hun gedachtengang verloopt ongeveer als volgtAls er maar genoeg gebeden wordt, zal de welvaart van de maatschappy" vanzelf toenemen, zullen er aan de groene tafel der vredesconferenties spijkers met koppen geslagen worden, zal de opmars van het communisme gelei delijk aan in het zand verlopen, zal door de donkere wolken, die zich aan de horizon opstapelen, spoedig de zon van een betere verstandhouding en een algemene verbroedering van de mensheid weer doorbreken. Van een vertegenwoordiger der biddende Kerk zou men geneigd zyn hier een bevestigend oordeel te ver wachten en het is ook verre van be moedigend de vrome bidders te moe ten zeggen, dat zij hun verwachtingen niet te hcog moeten opschroeven. Zeker, er moet gebeden worden, maar met gebed alleen redden we de wereld niet. Donoso Cortes heeft ergens ge schreven: Wanneer de wereld van kwaad tot erger komt, is dit vooral hieraan te wijten, dat er teveel ge werkt en te wejnig gebeden wordt, En toch herhalen wij, ondanks dit gezaghebbend woord: „met bidden alleen komen wy er niet. De reden hiervan ligt niet in het gebed zelf. Het gebed is almachtig. Het gebed kan bergen splijten en ver zetten, kan orkanen oproepen en be zweren, kan een trotsaard klein ma ken als een kind en een duivel in een engel herscheppen. Het gebed kan in de mens en in de gemeenschap krachten losslaan, die sterker zijn dan alle naar vernieling en ontbinding drijvende stromingen. Het gebed kan Gods straffende hand tegenhouden, kan het dreigende fron sen van zyn wenkbrauwen veranderen in de vaderlijke glimlach, waarmee Hy op zijn geliefde kinderen neerziet. Het gebed kan een nieuwe richting geven aan de wereldgeschiedenis, het kan ryken uit hun verval opheffen en bronnen aanboren, die de barste woestijn in vruchtbare akkers her scheppen. Aan het gebed zal deze wonder baarlijke uitwerking slechts dan eigen zijn, wanneer het opstijgt uiteen zeer zuiver hart, wanneer het vry is van alle eigenliefde, wanneer het puur en alleen Gods eer en verheerlijking zoekt, wanneer het voorbereid, be geleid en gevolgd wordt door de prac- tische offervaardigheid van onze wil, wanneer wij, ieder van or.s, in eigen leven de woorden waar trachten te maken, die onze lippen uitspreken, wanneer ons gebed practische, chris telijke daad wordt. Denken we hier slechts aan de rijke inhoud van het Onze VaderGods Ryk kome in onze harten, Gods Wil weze het richtsnoer van ons leven, wy vragen het dagelijks brood voor onszelf en geven het aan allen, die van ons afhankelyk zijn, wy vergeven alle onrecht, dat ons is aangedaan in de hoop, dat God ook ons zal kwijt schelden, wat wy tegenover Hem misdreven hebben. Zo opgevat is bidden geen louter lippen geprevel meer, maar katholieke actie van het zuiverste gehalte, waar achtig en beleefd christendom, op bouwende, reddende, genezende daad voor onze verdwaasde en gefolterde wereld. Hoe onontbeerlijk het gebed ook is, toch kan de actie niet gemist worden. Het gebed heeft immers geen andere functie dan de actie te stimuleren, dan de actie te bevruchten, dan over het werk van hand, hoofd en geest de zegen van de goddelijke vrucht baarheid af te smeken. Bidden en by do pakken blyven neerzitten is God op de proef stellen, is Hem dienen met de lippen, Hem verloochenen door het nalaten van de onmisbare daad. Ons christendom moet vóór alles bewezen worden, niet in het uurtje, dat wy 's Zondags in de kerk door brengen, maar al de zeven dagen van de week. P.H. RONGEN O.C.R. Dat de gelegenheid is opengesteld om U te laten onderzoeken op de aanwezigheid van tuberculose be hoeven we niet meer te zeggen. Dat is U allemaal al by herhaling verteld, van de preekstoel, door een grote schare van voljfverige propagan disten, door de raambiljetten ook via deze krant. U weet dit dus beslist al allemaal. Maar weet U ook ALLEMAAL, dat het in Uw eigen belang, in het belang van Uw gezin, in dat van Uw vrien den en kennissen, in het waarachtig belang is van geheel Yenray, dat U ALLEMAAL komt Beseft U, dat alleen wanneer we allen komen, dat dan alleen pas de kans gunstig is om deze volkspest afdoende te bestrijden. Weet U wat het zeggen wil wan neer een kind moet gaan rusten, naar een sanatorium moet; welk een leed er over een gezin komt wanneer een vader of een moeder uit het gezin weg moet om te gaan kuren, één of twee jaren lang. Weet U wat het voor een ellende betekent voor een meisje of jonge man, wanneer ze moeten gaan rusten, wég de vervulling van veel idealen, angst voor de toekomst. Dat gevaar kan U bedreigen, maar kunt U ook over anderen brengen door besmetting. Nog veel te weinig houdt men er rekening mede, dat vele oudere men sen die MENEN kerngezond te zijn, DRAGERS zyn van de besmetting en een direct gevaar vormen voor hun kinderen of kleinkinderen. Wanneer U besmetting overbrengt, bent U de schuld van de ellende, de bezorger van zoveel groot leed in Uw eigen familie. Zeg niet, dat dit onzin is. Maar al te vaak blyken ouderen de besmetters te zyn, omdat ze niet wisten, dat ze zelf ziek waren. Het Groene Kruis wil U helpen, allen van groot tot klein, maar kan dit alleen doen wanneer U zelf mede werkt en van jong tot oud, van arm tot ryk U opgeeft en komt. Ysselsteyn heeft een beurt gehad en de opkomst was heel groot, 862 foto's gemaakt. Denkt U er nog goed aan, dat het Groene Kruis al het werk gratis doet, maar alleen zelf voor iedere foto ruim een gulden moet betalen. Wanneer U kunt betalen, leef dan niet op kosten van anderen of van ons, maar draagt Uw steentje bij; wanneer U meer kunt missen betaal dan ook voor een paar armen die wel graag zouden betalen, maar het beslist niet kunnen. Hun gezondheid kan ook de Uwe veiliger doen zyn. Wanneer zy tuberculose zijn en dit niet NU ont dekt wordt kan dit voor U of voor Uw gezin een gevaar zyn. „Heb Uw naaste lief als U zelve uit liefde tot mij", is beslist niet voor niets gezegd. Van de week werd er een film strook ontwikkeld en het is beslist aardig om te zien hoe zich een veilig heidsspeld aftekent bij röntgenstralen of een kruisje, of een medaille. Een corset bijvoorbeeld geeft een heel aar dige foto „zeer interessant". Het is alleen maar jammer, dat daarvoor niet al die kosten gemaakt worden. Het gaat om de foto van de longen, om te zien of daar vlekjes of vlekken op zitten en het kan ge beuren, dat juist achter die medaille, dat kruisje of al die dure baleinen die verraderlijke plek zit en die is dan niet te zien, dat zou kosten en moeite voor niets zijn. Daarom ALLEN komen en die paar ogenblikken GEEN KRUISJE, GEEN MEDAILLE, GEEN VEILIGHEIDS SPELD aan Uw ondergoed en in ieder gevol CEEN CORSET. Tot de volgende week. nadert hare voltooïng. Het steiger- werk werd reeds afgebroken en aan de afwerking wordt nu de laatste hand gelegd. Het nieuwe kerkgebouw mot rec toraat, ontworpen door het Archi tectenbureau v.d. Sluis te Eindhoven en gebouwd door het Aannemersbe drijf Gebr. Janssen te Venray, zyn geheel in landelijke sfeer opgetrok ken, doch geven niettemin iets do- minerends aan het in alle opzichten in wording zynde kerkdorp 't Veulen. Onvoorziene omstandigheden voor behouden, staat het thans vrijwel vast, dat dit nieuwe Godshuis tegen i November a.s. in gebruik zal kun nen worden genomen. Hiermede zal dan een reeds lang gekoesterde wens van de Veulense bewoners in ver vulling gaan. Werd meermalen al blijk gegeven van spontane offerbereidheid, het ligt voor de hand, dat, vooral met betrek king tot de inrichting van het in terieur, nog menig offertje gevergd zal worden. De overweging van dit laatste was aanleiding, dat zich aan 't Veulen een comité formeerde met het doel een zg. „Boerenkermis" te organiseren, om aldus een bijdrage te kunnen leveren voor de verdere inrichting van het nieuwe kerkge bouw. Meldden we vorige week, dat voor dit doel ook buiten 't Veulen steun werd ondervonden, thans stelt het comité er een eer in gewag te kunnen maken van een medewerking, die alle verwachtingen verre heeft overtroffen. Ongetwijfeld zal dit de Veulense mensen tot dankbaarheid stemmen en tevens geeft het gegronde hoop, dat de „Boerenkermis" in alle op zichten zal slagen. Verwezen wordt verder naar de advertentie van „Peel en Maas" van de volgende week. ONTSMET AL UW ZAAIZAAD Reeds jaren lang houdt de land bouwwetenschap zich intensief bezig met de bestudering van vele, voor de praktijk belangrijke vraagstukken. Vele problemen betreffende bodem bewerking, bemesting, het kweken van nieuwe rassen, de bestrijding van plantenziekten e.a. zyn reeds tot op lossing gebracht en daardoor de pro ductie verhoogd, zyn de productie kosten verlaagd, zyn de boeren tuin der in hun door verschillende om standigheden zware strijd om het bestaan gesteund. Wat nu de bestryding van planten ziekten betreft, er is in de loop der jaren veel verbeterd en veel veranderd. Steeds wordt er door de landbouw- voorlichtingsdienst op de bestryding van plantenziekten gewezen door het ontsmetten van zaaizaad. Want wordt zonder meer besmet zaaizaad uitgezaaid, dan kiemt het niet of er ontwikkelen zich zwakke, zieke kiemplanten, die spoedig af sterven, of er groeien planten op, die aanvankelijk normaal, gezónd lijken, doch later ziekteverschijnselen ver tonen en geen of geringe oogst op leveren. Opnieuw werd door een brand in een, uit historisch oogpunt onver vangbaar pakhuis uit de 17de eeuw in de hoofdstad van ons land de aandacht gevestigd op de grote ver liezen, die wy jaarlyks door brand lijden. Ruim vier maanden geleden werd op het Prinseneiland het eveneens uit de gouden eeuw daterende pak- liuizencomplex „De Vrede" een prooi der vlammen. En nog vers in het geheugen ligt de brand in begin Juni van dit jaar op de Oude Schans te Amsterdam, waarby drie pakhuizen uit de i?de eeuw geheel en twee gedeeltelijk verloren gingen. By deze brand viel bovendien het verlies van een brand meester te betreuren. Doch het is niet alleen de hoofd stad des lands, die haar tol aan de vuurdemon moet betalen. Op dezelf de dag van de brand op het Prinsen eiland werd ook een loods met kost bare houtvoorraden ter waarde van ruim drie honderd duizend gulden, van de bekende Koninklijke Neder landse Fabriek voor Meubelen en Spoorwegmateriaal Allan te Rotter dam door het vuur totaal verwoest. Enige weken tevoren was in die zelfde stad in een der grote gemeen telijke loodsen aan de Binnenhaven brand uitgebroken waardoor vele waardevolle goederen, waaronder 40 zo juist geïmporteerde landbouwtrac- tors verloren gingen. De totale scha de werd op 3Va millioen gulden geraamd. Deze voorbeelden zijn slechts enkele uit de vele die zouden kunnen wor- genoemd. Groot zijn dan ook de jaar lijkse verliezen als gevolg van de branden. Het totale economische verlies kan afgezien nog van de mensenlevens voor het jaar 1948 in geld uitgedrukt op rond 140 millioen gulden worden geraamd, hetgeen op rond veertien gulden per hoofd van onze bevolking neerkomt. Nog meer spreken deze cijfers als wordt bedacht, dat dit bedrag over een komt met ruim 12 pet. van de totale som, die in het afgelopen jaar voor de Wederopbouw beschikbaar is gesteld en gelijk is aan rond 13.5 pet van het bedrag dat ons land over het tijdvak 1 April 1948 tot 1 April IQ49 in het kader van de Marshall hulp heeft ontvangen. Deze nuchtere cyfers stemmen tot nadenken en met recht kan dan ook van een nationaal probleem worden gesproken. Onwillekeurig ryst dan de vraag „Wordt hieraan niets ge daan Zeker, er wordt iets aan gedaan, zelfs veel, maar toch niet genoeg. En waarom niet Cijfers... Tot goed begrip hiervan moge een aantal factoren worden genoemd, die daarbij een voorname rol spelen. Indien de brandschade-cyfers naar de voornaamste objecten worden gerang schikt, dan blijkt dat in het afgelopen jaar 46.5 pcc. van de totale schade op rekening van industriële objecten e.d. komt, en 18 pet. op die van boerderijen. Voor 1947 waren deze percentages respectievelijk 44 en 35. Deze cijfers geven ongetwijfeld een duidelijke vingerwijzing waar het zwaartepunt van de actie moet worden gelegd. Het hoge percentage van de industrie is intussen niet alleen een gevolg van de voortschrijdende in dustrialisatie, doch houdt mede ver band met de nieuwe werkwijzen die worden gevolgd. Het is dan ook een verheugend feit, dat onlangs de voor naamste industrieën in ons land de handen inéén hebben geslagen om gezamenlijk te trachten de brand veiligheid in de industrie te bevorde ren. Dit initiatief valt zeer te loven en kan een belangrijke bijdrage vormen voor de strijd om verminde ring van de brandschade. Ook bij de bouw van nieuwe boer. deryen wordt er naar gestreefd om de veiligheid tegen brand te verhogen- Dit jaar mag in geen enkel geval worden toegelaten om zaaizaad uit te zaaien dat niet ontsmet is. Het is toch zo eenvoudig en het kost zo weinig, terwijl de voordelen zo belangryk kunnen zyn. Sinds jaren wordt ontsmet met Germisan. 't Nieuwe middel AAgrano heeft een nog zekerder werking. In vele streken wordt reeds voor 100 pet. van het zaaizaad ontsmet en dat zyn meestal de gebieden, waarin men ge woon is een grote opbrengst te be halen. Op de lichte gronden wordt de ont smetting nog te veel nagelaten, meestal meestal uit gemakzucht of ongewoonte, dan om de kosten. Laat men nu toch ook in die stre ken eens gaan bedenken, dat iedere kilo bespaard zaad een kilo brood graan meer uitmaakt ten dienste van de voedselvoorziening en dat 5 kilo uitgespaard graan per ha de ontsmet ting reeds bekostigt, terwijl meestal gemakkelijk 15 kilo en meer door ontsmetting wordt bespaard, want van ontsmet zaad behoeft minder te worden gezaaid dan van niet ontsmet. Directe winst dus op een eenvoudige wijze verkregen. Doch zoals reeds is gezegd, dit alles is nog niet voldoende. Een andere, en wel zeer belangryke factor zyn de oorzaken van het gros der bran den. Het is een bedroevend feit dat tal van oorzaken, naar schatting 70 a 80 pet., zyn terug te brengen tot onvoor zichtigheid, nalatigheid en ondeskun digheid. Niet alleen in ons land, doch ook in verschillende andere landen doet zich dit verschijnsel voor. Naarmate de schaarste aan goederen afneemt, wordt de zorg voor het behoud er van kennelijk minder. Een sprekend voorbeeld hiervan is de brand in Rotterdam aan de Bin nenhaven. Over het gehele terrein is een streng rookverbod. Doch... in een droge en warme periode, waarin de uiterste voorzichtigheid met vuur is geboden, wordt op dat zelfde terrein, waarop zich verschillende houten loodsen bevinden, van het dak van een dier loodsen verf afgebrand 1 Is het dan een wonder, dat in korte tijd een dergelijk gebouw in lichterlaaie staat en de brandweer zich gelukkig pryst als zy er in slaagt de belendin gen te behouden? Spelen met vuur By de oorzaken van de boerdery- branden doet zich nog een bijzondere factor gelden, n.l. het grote euvel van het spelen met vuur door kinderen. Volgens recente gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal boerdery-branden dat aan deze oorzaak en baldadigheid is te wijten, over de afgelopen drie jaren niet minder dan gemiddeld 18 pet. Voor branden op boerdery- erven, dus in hooibergen e.d. was dit percentage zelfs 45 1 Hierby is commentaar overbodig. Juist de factor van de brandoor zaken maakt, dat alleen een afdoende oplossing is te vinden, indien mede werking op zo breed mogelijke basis wordt bereikt. Het is een vraagstuk, dat het belang van onze gehele ge meenschap raakt. Immers het gaat hier om de bescherming tegen het niets ontziende vuur van ons natio naal bezit, met inbegrip van onver vangbare of moeilijk te vervangen monumenten, alsmede van ons na tuurschoon. De recente bosbranden in Frankrijk bewijzen weder, dat in deze droge periode het gevaar dubbel groot is tot rampzalige gevolgen kan leiden. Daarom moet, veel meer dan dit thans het geval is, ieder Nederlander als direct belanghebbende dit mede als zyn probleem gaat zien. De Overheid en in het bijzonder de gemeentebesturen, alsmede alle andere lichamen, die zich op dit ge bied reeds bewegen, moeten hierby op de steun van allen kunnen reke nen. Ook de brandweren, voor verre weg het grootste deel uit vrijwil ligers bestaande, die zich steeds in dienst van de gemeenschap stellen, hebben recht op aller medewerking in hun stryd tegen het vuur, om het behoud van ons nationaal bezit. Moge dit appèl aan het Nederland se volk op ruime schaal weerklank vinden 1 E.W. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Dinsdag 27 September Kleuterbureau binnen 2 en 3 uur. Donderdag 29 September Consultatiebureau voor Zuige lingen uit de Kom Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter alge mene kennis der ingezetenen dezer gemeente, dat het College van Alge mene Commissarissen voor de We deropbouw, van Alkemadelaan 350 te Gravenhage voornemens is ten be hoeve van het Herbouwplan van de gemeente Venray over te gaan tot onteigening van een aantal percelen ten name van de gemeente Venray. Een lyst van de te onteigenen per celen, alsmede een kaart waaiop zy zyn aangeduid, liggen vanaf heden t.m. 5 October 1949 kosteloos voor eenieder ter inzage ter gemeentesecre tarie afd. I. Op Dinsdag 6 October 1949 des vm 10 uur zal ten gemeentehuize alhier een zitting worden gehouden dooreen daartoe aangestelde commissie, ten einde eventuele bezwaren tegen deze onteigening aan te horen. Alle belanghebbenden kunnen tot uiterlijk twee dagen voor de zitting ook schriftelijk hun bezwaren indie nen by het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw te 's Gravenhage, v. Alkemadelaan 350. Venray, 21 September 1949. Vergunning Benzinepomp Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis, dat by hun besluit van heden aan de Caltex Petroleum-Maatschappy (Ne derland) N.V. te 's Gravenhage ver gunning Is verleend tot het vervangen van de bestaande benzinehandpomp door een electrisch gedreven pomp op het perceel kadastraal bekend gemeen te Venray, sectie D no. 3619. Venray, 14 September 1949. Vergunning tot uitbreiding. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis dat by hun besluit van heden aan J. Raedts, aannemer te Venray—Oos trum D 18, vergunning isverleend tot uitbreiding van de timmerwerkplaats met twee electromotoren van 5 en iV» PK op het perceel Oostrum D 18 kadastraal bekend gemeente Venray, sectie E 2996. Venray, 14 September 1949. KIESWET Stemmen bij yolmaclit Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht op ar tikel 4a der Kieswet, luidende als ^olgt De Kiezer is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, bevoegd by volmacht te stemmen, indien zyn be roep of werkzaamheden medebrengen, dat hy herhaaldelijk of althans ge durende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zyn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hy vooikomt, mits zyn afwezigheid, in dien hy gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hy aldus werk zaam is, een of meermalen in die ge meente terugkomt, als regel telkens langer dan drie jaren duurt. Mede is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, bevoegd by vol- niacht te stemmen, de echtgenote van hem, di6 afgezien van de eis van kiesgerechtigheid voldoet aan de in het vorige lid gestelde voorwaarden, voor zover zij met dezen, in verband met zyn beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zyn. By artikel 7 der Kieswet is bepaald, dat men ten einde op de kiezerslijst te worden aangewezen als bevoegd om bij volmacht te stemmen, een daartoe strekkend met redenen om kleed verzoekschrift aan het gemeente bestuur moet indienen in het laatste kwartaal van het voorafgaande jaar. Voor de kiezerslijst 1950/1951 (d.i. de iyst, welke op 22 Februari 1950 wordt vastgesteld en geldig is van 1 April 1950 tot en met 31 Maart 1951) zullen dergelyke verzoekschriften dus moeten worden ingediend tussen 1 October en 1 Januari a.s. Formulieren voor deze verzoek schriften zyn vanaf heden tot en met 31 December a.s. kosteloos verkrijg baar ter gemeente-secretarie Afdeling II, alwaar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. BEKENDMAKING De Burgemeester van Venray brengt op verzoek van het Ministerie van Oorlog het volgende ter algemene kennis Tropen- en Molestrisico militairen De in Indonesië verblijvende mili tairen zyn in het algemeen genood zaakt voor de op hun leven gesloten VERZEKERINGEN een PREMIE VERHOGING te betalen, tei dekking van het zgn. tropen- en molestrisico. Zou deze betaling om de een of andere reden worden nagelaten dan zou de kans bestaan, dat in geval van overlijden, de nagelaten betrekkingen van de verzekerde militair de ver zekerde uitkering niet of slechts ge deeltelijk zouden ontvangen. Het ryk neemt daarom onder zekere voor waarden, voor de militairen van de Koninklijke Landmacht en de Zee macht, dit EXTRA-risico voor zyn rekening. In de Wet tropen- en molestrisico militairen (Staatsblad 1947 no. H. 383) opgenomen en toegelicht in legerorder 1948 no. 145 L.L.M. is bepaald ten aanzien van welke levensverzeke ringen dit risico door het Ryk wordt gedragen. De militairen van de Koninklijke Landmacht en de Zeemacht, die in aanmerking wensen te komen voor RESTITUTIE van reeds betaalde of VRIJSTELLING van nog te beta len extra-premie wenden zich, even tueel door tussenkomst van een door hen aan te wyzen gemachtigde tot het Hoofd van Afdeling B 4 van het Ministerie van Oorlog Plein 4, te 's Gravenhage, onderscheidenlijk tot het Hoofd van de Onderafdeling rechts toestand militairen Zeemacht van het Ministerie van Marine Lange Voor hout 7 te 's Gravenhage, onder opgave 1. naam en voornamen van de ver zekerde militaij (voluit); 2. rang of stand, onderdeel en leger- nummer; 3. militair adres; 4. huisadres in Nederland. b. 1. naam en voorletters van de ge machtigde tevens; 2. in welke betrekking deze gemach- de tot de verzekerde staat; 3. volledig adres van de gemach tigde. Venray, 16 September 1949.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1