ADVERTENTIES voor het T entoonstellingsnummer van PEEL EN MAAS SPORT a.s. Zaterdag, gelieve men vóór Donderdag op te geven. HERBOUW „JERUSALEM". Geen Venrayse aannemers. Omtrent de herbouw van het kloos ter, kapel en pensionaat „Jerusalem" is de laatste weken reeds veel te doen geweest, vooral in de Venrayse aannemerswereld, die voor deze aan besteding niet werd uitgenodigd. Naar aanleiding van een suggestie van belanghebbenden, als zoude het Ministerie van Wederopbouw hebben voorgeschreven welke aannemers moesten worden uitgenodigd, heeft men zich van verschillende zijden tot dit Ministerie om nadere inlich tingen gewend. Volgens het Dagblad voor Noord- Limburg is hierop o.m. door het Ministerie geantwoord, dat door de dood van architect Wielders uit Sit- taid, de directie in handen gekomen is van een jonge en in de uitvoering van grotere werken nog onervaren architect. Dit grote werk zal naar mening van de opdrachtgevers dan ook enkel tot stand kunnen komen indien het werk door een voor der gelijk groot werk alleszins bekwame en betrouwbare aannemer wordt uitgevoerd. Intussen is gebleken uit de gehou den aanbesteding, dat de opdracht gevers deze bekwame en betrouwbare aannemers niet in onze gemeente heeft gevonden, ondanks het feit, dat wy toch ook verschillende aan nemersbedrijven kennen, die hun sporen bij de uitvoering van grote werken, als kerken en kloosters reeds lang hebben verdiend. Over deze hele zaak zyn reeds vele woorden gevallen, wij van onze kant willen slechts opmerken, dat we het betreuren, dat hier geen faire kans gegeven is aan de Venrayse industrie en aan de Venrayse mensen. De uitslag van de aanbesteding is intussen als volgt: Coppus Zn. Maastricht f t.000.500.— J. Geraerds, Blerick f 967.765.— Berendsen Braam Nijmegen f 929.750.— Gebr. v. Heeswijk, Best f 911.500.— Deze laatste inschrijver zal 't werk uitvoeren na verkregen ryksgoed- keuring. Zondag Missie-Zelatricen-dag. Nu Zondag, 18 September, wordt er een Zelatricen-dag gehouden op het terrein van het St. Annagesticht aan de Maasheseweg. We komen daar om half drie. We hopen, dat 't weer goed is, zodat alles in de buitenlucht kan geschieden. Het zal een heel mooie middag worden. Laat ieder een boterham meebrengen. Het Mis sie-comité zorgt dan voor een kleine verversing. Op deze zelatricen-dag worden ver zocht alle zelatricen van het Missie werk. Allereerst die van de Voort planting, van de H. Kindsheid en van het St. Petrus Liefdewerk. Maar ook zijn welkom de zelatricen van de Hereniging, de Franciskaanse Missie- bond, van de St. Dominicuspenning of van welke paters of missiecongre gatie ook. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Alle zelatricen worden ver zocht nu Zondag de H. Communie voor de bloei van het Missiewerk op te dragen. Het Missie-Comité, Venray. Benoeming. Mej. M. L. van Haaren, Kempweg alhier, is benoemd tot hoofd van de opvoedige afdeling van de medisch- paedagogisehe inrichting Huize „Mar griet" te Leiden. Indië-Tentoonstelling. By gelegenheid van de derde Noord- Limburgse Tentoonstelling heeft Limburgs Thuisfront afd. Venray ook een verrassing. Zy' organiseert nl. op diezelfde dagen een Indië-Tentoon- stelling in Hotel Gitzeis, waar ver schillende mooie dingen uit Indië zelf te zien zyn, tot zelfs apen toe. Verder zullen tentoongesteld zyn de foto's van al onze Venrayse jongens in Indiö en verschillende attracties zullen het geheel zo aantrekkelijk mogelyk maken. Yenray over de K.R.O. By gelegenheid van de Limburg dag, die de K.R.O. op een nader te bepalen datum in October zal houden, zal ook Venray over de microfoon komen. Zo zal o.m. de Heer Burge meester een kort woord spreken over Venray. Deze week zyn hiervoor de benodigde opnamen gemaakt. Nieuws van Hioob. Gezien de belangstelling van het publiek voor de opvoeringen van „Tussen Caer. en Overloon" geloven wy', dat Hioob tevreden kan zyn, niet alleen over de financiële kant van de zaak, maar ook over de gro tere belangstelling, die zy ondervon den heeft tegenover andere jaren. Een openluchtspel is altyd een risico, niet alleen door het weer, dat alles kan bederven, maar ook de be langstelling voor het openluchtspel moet nog groeien. En dit laatste kan alleen door goede stukken, die het publiek volgen kan Tussen Caen en Overloon had on tegenzeggelijk vele kwaliteiten, het werd goed gespeeld, ér zat vaart in en élan, - met dikwijls korte en flit sende dialogen, die het gegeven zeer duidelijk naar voren plaatsten, maar het geheel was wat rommelig en onoverzichtelijk. O.i. was dit te wijten aan 't nogal onwaarschyniyke ver haal, waarvan spelers zelf feitelijk niet alles begrepen en waar zodoende ook de uitbeelding van te lijden had. Zoals gezegd, het stuk is toch goed te genieten, natuurlijk ook omdat 't streekeigene hier weer een goede plaats in gekregen heeft en ook om dat de spelers van Hioob, sommige in meerdere, andere in mindere mate er van gemaakt hebben, wat er van te maken is Dat het publiek dergelijke stukken weet te waarderen, bewees de groei ende belangstelling en het mag voor Hioob een aanleiding zyn om by een volgende openluchtuitvoering hieraan eens te denken. Onderhandelingen zyn gaande over een opvoering in Overloon en ook daar wensen wij Hioob het succes toe, wat zij waarlijk verdiend. De a.s. „Boerenkermis" aan 't Veulen, ten bate van de nieuwo kerk, heeft reeds belangstelling weten te wekken. Diverse prijzen werden al gratis ter beschikking gesteld var. het organisatie-comité. Wie volgt Installatie Vredepeelcommissie Donderdag werd ten Raadhuize alhier de commissie geïnstalleerd, die de verdeling van de Vredepeel in de toekomst regelen zal. Voorzitter is het lid van Gedeput, Staten, G. Derks te Heythuizen, on dervoorz. het lid van Gedeput. Staten Kirch uit Den Bosch, terwijl leden zyn de Burgemeesters van St. Antho- nis en Vierlingsbeek, de Wethouders Pubben en Reintjes' van Venray, M. Wismans, Ysselst6yn en A. Cremers te Venray. Secretaris dezer commissie is de heer H. Vorst. Buurtvereniging Het dreigende einde van de buurt vereniging „Helpt Elkander" van de Maasheseweg, is op het laatste ogen blik verhinderd geworden en zij het met wat piepen en kraken toch weer op gang gekomen. Een vernieuwd be stuur zal intussen haar beste beentje voorzetten om nieuw leven in de ver eniging te brengen en de heren, die deze zware taak op hun schouders hebben genomen zijnJ. Straatman, voorzitter; J. Arts, secretaris; J. van Gerven, penningmeester, terwijl G. Goumans, J. Sinten en K. Peters be stuursleden zyn. Thuisfront-Ni WIN Kerst pakketten-actie gestart. Evenals de vorige jaren zal ook nu weer Limburgs Thuisfront, in samenwerking met de NIWIN, aan alle militairen in Indonesië een Kerstpakket zenden. De inhoud daarvan bestaat dit jaar uit 50 cigaretten, een metalen ta baksdoos met 50 gram shag en ciga- rettenpapier, een blik Amsterdamse korstjes, een blik kaas, een blik rog gebrood, twee rollen pepermunt, een tube tandpasta, een pakje kauwgom, een spiegeltje, een kalender 1950 en een zakagenda voor dat jaar en twee klerenhaken. De waarde van een pakket (dat niet kan worden verzonden aan een bepaalde militair in Indonesië) be draagt f5.— Er zullen etiketten worden uitge geven, waarop de schenker van een pakket tegen betaling van 5 gulden zyn naam en adres kan invullen. Bovendien zyn er ook coupons van f 2.50, f 1 en 50 ct. De koper van zulk een coupon heeft niet het recht zyn naam en adres in te vullen, maar wél de voldoening, dat zyn bydrage vermeerderd met de schenkingen van anderen met Kerstmis een militair gelukkig zal maken en hem zal laten zien, dat wy Limburgers met hen mee leven De etiketten en coupons zyn ver krijgbaar by de Thuisfront-comité's. In 1950 een speciale K.A.B.- ziekentrein naar Lourdes. Was het tot nog toe zo, dat de trein waarin de jaarlijkse bedevaart van de K.A.B. naar Lourdes reisde, gedeeltelijk voor zieken en gedeelte lijk voor gezonden moest worden ingericht, de K.A.B. stelt zich voor in 1950 een speciale zieken trein te laten lopen, waarmede circa 350 zieken vervoerd kunnen worden. De regeling hiervoor geschiedt in samenwerking van de K.A.B. en het Lourdesziekenfonds. Het aantal pa tiënten uit Limburg, dat voor ver voer met deze speciale ziekentrein in aanmerking komt, bedraagt 30. In dit verband zal getracht worden het Lourdesziekenfonds, dat zoals bekend minder bemiddelde zieken in de ge- legènheid stelt aan een bedevaart naar Lourdes deel te nemen, op te voeren. Bonnen Yoor werkkleding De bonnen voor werkkleding H 18 en L 18 zyn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. De bonnen H 13 tot en met H 17 en L 13 en L 17 blyven voorlopig geldig. Raadsvergadering Limburgse middenstand te Weert De Limburgse R.K. Middenstand zal zijn centrale raadsvergadering dit jaar houden op Dinsdag 15 November in Weert. Naast de behandeling van de gebruikelijke agendapunten en de ver kiezing van een aantal bestuurs- functionarissen, zal er ook een be spreking worden gewyd aan het borg stellingsfonds voor de middenstand. Bietencampagne in Noord-Limburg De verbouw van suikerbieten heeft zich gedurende de laatste jaren in Noord-Limburg sterk uitgebreid, sinds is gebleken, dat ook op de betere zand gronden deze teelt met succes kan worden toegepast. Men verwacht thans van half September tot eind October een grote drukte aan de haven te Wanssum, waar naar schatting 7.000.000 kg suikerbieten zullen wor den aangevoerd. Veertien schepen zijn gecharterd om deze bieten van Wans sum naar de suikerfabrieken te Put- tershoek te vervoeren. WANSSUM. Voor rekening van de heer F. H. van Enckevort, werd door het Architecten-Bureau Schmidt te Asten aanbesteed het bouwen van een woonhuis op „de Helling" te Wanssum. Er waren 10 gegadigden. De hoogste inschrijver was de firma J- Houwen te Oirlo, voor f 23.500,— en Chr. Verstraelen Blitterswyk, was de laagste voor f 21.260,—. Rijksworkplaats in Weert. In Weert zal een Ryks werkplaats worden gesticht speciaal voor de vakopleiding van metaalbewerkers. Demobiliserende militairen zullen er hun vakkennis kunnen verrijken. Sportnieuws S Y.V. Zondag begon Venray de compe titie met een zware uitwedstrijd tegen Sevenum. De eerste helft werd zonder overtuiging en zonder veel vertrouwen gespeeld. Geen wonder dus, dat na een half uur spelen Sevenum met 2-0 voorstond. Geluk kig maakte de centervoor 5 min. voor rust er 2—1 van. Na rust een herboren Venray elftal Aanstonds een belegering van het Sevenumse doel, maar zonder doel punten. Na 'n kwartier spelen wist de rechtsbinnen met een ver en scherp schot de stand gelyk-te maken. Weldra verkreeg Venray een kleine voorsprong, toen de rechtsbuiten 'n goed aangegeven bal zuiver in doel schoot. Venray bleef aanvallen en 't was meer dan verdiend dat 't einde lijk 4—2 werd. Het tweede, geheel uit jonge spe lers bestaande, verloor van VVV 3 met 3—1. Het ging wel aardig maar in de voorhoede moet men er beter opzitten en op tyd schieten. Zondag beter Het eerste speelt Zondag thuis tegen IVO uit Velden. Verleden jaar hebben we tweemaal genoegen moeten nemen met gelijk spel. IVO is vast houdend, speelt van 't begin tot 't einde. Indien Venray speelt zoals Zondag in de tweede helft in Seve num, dan kan en zal de winst in Venray blyven. Voor de voetballief hebbers een mooie en spannende wedstrijd in het vooruitzicht. Het programma vermeldt verder Venray 2 thuis tegen Gennep 2 en het derde thuis tegen BW 2. Ver moedelijk zal er dus wel een van de laatste twee wedstrijden uitgesteld of omgezet worden. Boys succes 1 Jeugdvoetbal. Alle leden dienen er op te letten, dat ze vanaf heden by 't betreden van 't voetbal terrein voorzien zijn van de nieuwe contributiekaarten met foto. Zonder deze kaart wordt men niet meer toegelaten. Hieraan zal door de controle streng de hand worden gehouden. Degenen, die hun contributie nog niet hebben betaald, raden we in hun eigen belang aan, dit zo spoedig mogelijk te doen. Kaarten worden onherroepelijk af genomen en verscheurd, wanneer men anderen de gelegenheid zou verschaffen, daarmede 't terrein te- betreden. Men zy gewaarschuwd Ronde van Deurne Ja in Deurne, was het perfect voor mekaar, een mooi parcours, veel ren ners, een machtige hoop premies en zeer veel publiek. By de junioren, startten maarliefst 66 renners. Van uit Eindhoven tot Heerlen waren ze gekomen, in de mening aan die Noord-Limburgers een zacht kluifje te hebben. De Venrayers dachten er- echter anders over. En al was Hans Voesten niet in vorm, Aug. Willems des te beter. Tot de 10e ronde had August nog de steun van Hans Voesten, Gerard Jacobs en Jan Hulsman, maar toen ging hy er alleen van door en nam lachend iedere ronde een grotere voorsprong, tot hy na 30 ronden het gehele veld, op Rutten Bergen en v.d. Munckhof Horst na, gedubbeld had. Voor de rest konden ze hem niets meer maken en de uitslag werd 1. Aug. Willems, Venray; 2. v. d. Munckhof, Horst; 3. Rutten, Bergen; 4. Heynen, Venlo; 5. Van Susteren, Venlo; 6. Jacobs, Venray. By de senioren doen Vincken— Kuntzelaers direct een serieuze uit looppoging, die na 18 ronden echter door een val van Vincken, wordt opgegeven. Wel probeert van Kep- pelen uit Helmond, van Kimmenade uit Liessel en vele anderen het nog wel, maar het peleton geeft hun niet meer dan 50 M. In de sprint voor de premies was Janssen uit Tier.ray vandaag de grote man en verscheidene premies van f 10 gingen met hem naar Limburg. Als nog 5 ronden te ryden zyn, glipt Claassen uit Bakel er tussen uit en het peleton, dat hem niet tot de kanshebbers rekende, laat hem gaan. Als het te laat is, gaan ze er nog wel achteraan, maar met 40 M. voorsprong, gaat Claassen het eerst over d6 finis. Uitslag: 1 Claassen, Bakel, 2e vd. Linden, Helmond, 3e Kuntzelaers, Tegelen, 4e v. Westerlo Deurne, 5e Sparidaans, Venlo, 6e Janssen, Tienray, 7e Tinneveld, Well, se Tacken, Broekhuizen. A.s. Zondag zyn de kampioenschap pen in Meerlo en zonder veel tegen slag hebben ze zeer zeker ook de beste papieren, al is hetjammer, dat ze de steun van Albert Bergman nu kwyt zyn. R ectaniediukuteik Piijskaaiten voor de Tentoonstelling drukt voor U origineel en voordelig Fa. van den Munckhof Het voornaamste van deze uieek BOERDERIJ-BRAND EISTE DRIE MENSENLEVENS De grote brand, die Dinsdagnacht het boerenbedrijf van de familie Knapen te Neder weert volkomen in de as legde heeft drie mensen het leven gekost. Een 5-jarig meisje, de 64-jarige grootvader en de 63-jarige grootmoeder. TWEE DODEN BIJ BRAND TE HELMOND Twee schilders, de 37-jarige H. P. Bosmans uit Bakel 'en de 30 jarige II. N. MaaSj werden 'Donderdagmid dag by een hevige explosie in een opslagruimte voor fotografisch afval- materiaal van de N.V. van Vlissingen en Co. Katoenfabrieken te Helmond gedood. De brandschade is gering, de waterschade vry groot. B. was ge huwd en vader van vier kinderen. M. is onlangs uit Indonesië naar Nederland teruggekeerd. MINDER STROOM IN DE KOMENDE WINTER. Op 1 November a.s. zal weer een strenge beperking worden ingevoerd van het electriciteitsverbruik tussen 7 én 9 uur 'smorgens en 4 en 6 uur 's avonds. Deze beperking zal gelden voor 't gehele land met uitzondering van de provincie Friesland. De industrie zal voor de helft van deze beperking moeten opkomen, het ambacht voor dertig procent en de huishouding voor de rest. Met de industrie wordt-overlegd over de mogelijkheid de middagpauze te bekorten. In het huishouden zal in de genoemde uren geen stroom mogen worden gebruikt voor kachels broodroosters, warmwaterinstallaties, en andere electrische apparaten. Op de naleving van de beperkende bepalingen zal men dit jaar strenger toezicht uitoefenen dan het vorige jaar. Bovendien zal men een grote propaganda-campagne organiseren. Door middel van pers, radio en li lm zal men wyzen op de noodzakelijk heid der stroombeperking. Het\ stroomverbruik beweegt zich nog altijd in stygende lyn en de electrische centralen zullen in de wintermaanden niet in staat zijn om tijdens de spitsuren de schok op te vangen, als r.iet de uiterste zuinig heid wordt betracht. Het is ook Jverboden reclamever lichting van openbare gebouwen, van Horeca-bedrjjven en van amusement inrichtingen te ontsteken tydens de spitsuren. Dit geldt ook voor etalage verlichting, met dien verstande even wel, dat voor winkelbedrijven, welke een afspraak hebben gemaakt rret het electriciteitsbedrijf om in de spitsuren slechts de helft van de verlichting, zoals die 't vorig jaar in bedryf was, voor winkel en etalage te ontsteken, dit verbod niet van kracht is. De beperkende maatregelen zullen van kracht blyven tot eind Februari van het volgende jaar. Laag water in de Waal. De stand van de Waal voor Nij megen wordt steeds lager. Yan de Bovenryn komen evenmin bemoedi gende berichten. Do vaargeul wordt door de Rijkswaterstaat steeds smal ler afgebakend. De ambtenaren yken de schepen op diepgang. Do slepen, die op de Waal een grotere diepgang hebben dan gemiddeld twee meter, moeten hun lading verlichten. Men vreest, dat de Waal op het peil komt te staan var. het droogte- jaar 1947. GROTE UITYOER VAN AUGURKEN EN FRUIT. Op de Yenlose veiling wordt dit jaar een record aanvoer van negen millioen kilo augurken verwacht. Tegen 4.2 millioen kilo in 1948 waren einde vorige -week reeds 6.7 millioen kilo augurken geveild. In dezo week zullen nog ruim twee millioen kilo augurken geveild zyn Deze recordoogst en de zeer hoge pry zen hebben de Nocrd-Limburgse tuinders geen windeieren gelegd. De augurken en spekbonen maak ten het doordraaien van groenten in het voorjaar ruimschoots goed. Alleen de augurkenoogst van de Venlose koude-grond-tuinders, die vroeger zaaien dan de tuinders in de omliggende dorpen, is tegengevallen. De Duitse vraag naar fruit is even eens zeer groot, daar de oogst in Zuid-Duitsland door de enorme droog te is mislukt. Duitse importeurs ne men in Zuid-Limburg de voorraden fabrieksfruit op. Indien by het ingaan van het nieuwe handelsverdrag ook vrye uit voer hiervan toegestaan is, zal van doordraaien waarschynlyk geen spra ke meer zijn. Druiven, die tot nog toe naar En geland gingen, zullen nu naar Duits land uitgevoerd worden. Ook Engeland legt grote belang stelling voor Nederlands fruit aan de dag. De voorzitter van de Nederl. Fruittelersorganisatie heeft op een vergadering in Tiel medegedeeld, dat zo goed als zeker 15 duizend ton peren en 10 duizend ton appelen naar Engeland verscheept zullen worden. Ook ligt een levering van appels naar Tsjeehoslowakijein het verschiet en Zweden en Noorwegen leggen eveneens belangstelling voor Neder lands fruit aan de dag. Nederlandse verliezen na staakt liet varen: 21 doden. De Nederlandse verliezen sedert het van krach*- worden van de order tot het staken der vyandelykheden tot Maandagmiddag 4 uur bedragen op Java is doden,.52 gewonden, 2 vermisten, op Sumatra 1 dode en 5 gewonden en in Zuid-Borneo 2 doden en 4 gewonden. Huizenbouw in Juli. Van de 3203 nieuwe woningen, die in de maand Juli in Nederland ge reed kwamen, heeft Noord-Brabant het grootste deel klaar gekregen, nl. 530, tegen 826 in Juni. Gelderland volgt met 409 (558 in Juni) Hierna komen Limburg met 400 (442), Noord-Holland (Amsterdam niet inbegrepen) met 380 (319), Zee land met 247 (203), Overysel met208 (195), Drente met 206 (185), Utrecht met 137 (89), Groningen met 59 (112) en Friesland met 54 106). Van de drie grootste steden kwa men in Rotterdam de meeste wonin gen klaar, nl. 1 s 1 (203). In de Noordoostpolder werden in Juli 50 hfcizen gebouwd, in Juni 2. In de eerste 7 maanden van dit jaar kwamen 22.700 woningen klaar. In uitvoering zijn er nog 38.695. Brutale overval Een brutale overval is gepleegd in het stationsgebouw te Arnhem. Na middernacht heeft aldaar een man, gewapend met een revolver, een N.S.- ambtenaar gedwongen hem f 1000,— te overhandigen. Hoewel de man direct achtervolgd werd, wist hij te ontkomen. Verlenging distributiewet By de Tweede Kamer zijn twee wets ontwerpen ingediend strekkende tot bekrachtiging var. de Koninklijke Besluiten tot hernieuwde inwerking treding van enige artikelen van de Distributiewet 1939 en van de Pry's- opdryvings- en Hamsterwet 1939. Genoen.de wetten zouden anders na 26 Sept. as. niet meer van kracht zijn. Geknoei bij Middenstands examen Een dertigjarige boerenzoon, die reeds twee keer voor het midden standsexamen was gestraald, boging, toen hij het voor de derde keer pro beerde, een daad waardoor hymetde justitie in aanraking kwam. In zyn angst voor de derde maal te zullen zakken, pleegde hij valsheid in geschrifte. De papieren waarop de opgaven worden uitgewerkt, moeten slechts van een nummer, niet van de naam van de examinandus worden voorzien. De vertwyfelde candidaat zette na zijn laatste examen zyn nummer op het werk van zyn achterbuurman en op diens werk zyn eigen nummer mee het gevolg, dat hij tot één maand gevangenisstraf werd veroordeeld. De advocaat-generaal van het Am sterdamse gerechtshof achtte hot een zeer ernstig feit en vroeg niet alleen bevestiging van het vonnis, maar eiste nog een maand extra. De verdediger verzocht het hof zyn cliënt tot een voorwaardelijke straf te willen veroordelen. Over veertien dagen zal het gerechtshof uitspraak doen. Schoot Ned. patrouille op bruiloftsgangers Het te Batavia verschijnende blad „Kritiek en Opbouw" meldde, dat op 1 Aug. j.l. een Nederlandse patrouille in de dessa Gunungsimping(Tjilatjap) met een mitrailleur en stenguns het vuur geopend heeft op een argeloos gezelschap bruiloftsgangers, waarbij 27 vrouwen, mannen en kinderen a bout portant doodgeschoten en 31 anderen gewond werden. Het Tweede-Kamerlid Goedhart (P. v.d. A.) heeft zich naar aan'eiding van dit bericht tot de minister van Overzeese Gebiedsdelen om nadere inlichtingen gewend. Belgeu smokkelen nu boter Lange tyd zyn de Brabantse schoe nen 'n veel begeerd' en lucratief object geweest, voor de smokkelhandel langs de Zuid-Nederlandse grens. En ofschoon deze belangstelling nog niet geheel is getaand, is men nu meer geïnteresseerd in onze beroemde natuurboter. De Belgische economische politie staat de invoer van één kilo boter per gezin toe; de pry's is 45 francs lager dan in België. Wil men langs legale weg een groter kwantum invoeren, dan heeft men slechts te declareren, en er zit nog altyd een winstje in van engeveer 20 francs per kilo. Het is onder die omstandig heden begrijpelijker, dat de smokkel handel welig tiert. De voordelen zyn maar al te groot. De vorige week is in de buurt van Baarle-Nassau een wagen aangehouden, die 5000 kg boter over de grens wilde brengen. De smokkelaars zyn over het alge meen ook knoeiers, die onze reputatie als boterproducenten bederven. Zy mengen er veelal margarine doorheen en brengen het product dan als echte Nederlandse roomboter in de handel. Hoezeer overigens onze zubel in België in trek is, bewyzen de talrijke aanvragen bij de boterfabrieken in Brabant. Bestellingen van 6 tot 7 duizend kilo zyn niet zeldzaam. Ryst de vraag of het van de Neder landse regering niet verstandig zou zyn, 0111 met de Belgische te gaan onderhandelen over de mogelijkheid van een grotere boterexport, teneinde de smokkelarij zoveel mogelijk te voorkomen. lOaft de dii{d tegen de ^tu&eecuiose. Weer zyn we een week ouder geworden en de achter ons liggende dagen hebben ons veel geleerd. Ze hebben aangetoond, dat het Venray menens is in de gezamenlijke strijd tegen de tuberculose. In Merselo, Castenray, Leunen en Veulen hebben de doorlichtingen plaats gevonden en in elk van deze dorpen is, dank zy' de hulp van de gehele bevolking, is de doorlichting een succes geworden. Vaak meer dan negen per dag klonk twee a drie keer per minuut „Wilt U even inademen, adem vast houden, even stilstaan, dank U". Het is werkelyk geworden een medewerking van jong en oud, want zelfs baby's van een goed half jaar zijn voor het toestel geweest. In Merselo 791, in Castenray 563, Leunen 1056 en Veulen 473 foto's gemaakt. Nog altyd zyn de achterblijvers, de on willigen op de vingers van twee handen te tellen. Een succes dus? Ja op deze dorpen wel, hoewel nog niet volledig, want volledig is het, wanneer iedereen komt. Volledig is het pas, als onze gehele gemeente tot de laatste inwoner toe, zich heeft laten doorlichten. Hoewel opgezet voor de personen boven de vier jaar, mogen ook de jongeren komen, maar moeten in ieder geval de ouderen allen komenvanaf vier jaar moet ieder zich laten onder zoeken. Uiteraard vallen er buiten de personen die op het ogenblik onder geregeld toezicht staan van het tuberculose-bureau. Is het laatste onderzoek echter meer dan twee maanden geleden, kom dan ook even. Het is zo'n kleine moeite en het kan immers nooit schade doen. Er is op enkele plaatsen een mis verstand geweest over de kosten voor het onderzoeken van de schoolkinde ren. Ook voor hen kost het onderzoek ruim één gulden aan het Groene Kruis en wordt dus ook voor het doorlichten van hen een bijdrage ge vraagd. Maar ook hier geldt, is een gulden te veel, dan betaalt U minder, maar komen moet een ieder. Lezers, 't is vervelend om het maar steeds weer te herhalen, maar het is zo nodig, IEDEREEN MOET KOMEN, zowel uit eigenbelang als ook in het belang van zyn gezin,zyn familie, zyn vrienden of kennissen. Venray moet zo ongeveer vry wor den van tuberculose, dat gaat, wan neer iedereen helpt, iedereen komt. Het devies bljjft dus Iedereen komt, Iedereen betaalt wat hy kan, Iedereen die het kan geeft een extra bydrage in de kosten voor hen die het zelf niet kan dragen. Volgende week de uitslagen van Ysselsteyn en Oirlo en de getallen van de weigeraars of achterblijvers uit de dorpen die al bezochc werden. BURGERLIJKE STAND van 9 t.m. 15 September 1949 GEBOREN Claessens Lambertus L.M., Oostrum Linders Carola W.Th.M., Maash.weg 29 Poels Karei F. A., Stationsweg 4 Jans Beken Johanna H., Zwarte Klef v. Bracht Johannes M.G.M., Oostrum Poels Hermina J.A., Castenray G 34b Swinkels Gerardus W.J.M., Kempweg Poels Agnes J.M.G,, Ziekenhuis van Ham Jacobus M„ Stationsweg 6 Jenniskens Mathieu J,G„ Ysselsteyn Swaghoven Antonette J.A. Maash.weg Keyzers Theodorus A.M., Veulen 33c OVERLEDEN: Jacobs Dora, echtgen. van Janssen Hendrik, 68 jaren, Spurktweg; Jacobs Gerardus, 19 jaren, Steegsbr. van Soest Johannes, weduwn. van Heyligers M., 75 jaren, Oostrum; Klaassen Antoon, 73 jaren, Merselo 1 patiënt St. Anna ONDERTROUWD: Ambrosius W., 27 jaren, te Horst en Geurts Antonetta, 24 j. te Venray. Janssen Jacob, 27 jaren te Amster dam en Maas Johanna, C3 j. te Venray GETROUWD: van Meygaarden Cornelis, 48 jaren te Voorschoten en Donders Johanna, 39 jaren, te Venray Arts Peter, 29 jaren en Janssen An tonetta, 22 jaren, beiden te Venray. KERKELIJKE DIENSTEN. PAROCHIEKERK St. Petras-Banden PAROCHIE-ACTIEWeest arbeid zaam, leeft sober Priester v. d. weekKap. v. Leipsig, Tel. 274 Zondag: 1 se Zondag na Pinksteren; 6 u. lm. Adrianus Luyx; 7 uur lm. Godfr. Verstralen, besteld aoor per soneel; 8 u. overl. fam. Tonen—Peters- v. Cuyck; 0 u. kindermis; 10 u. hoog mis; 3 u. kinderlof; 4 u. vergadering van Christenmoeders; 7 u. lof, rozen hoedje en verering van relikwie van Sc. Gerardus. Maandagfeest van H. Januarius; half 7 zielemis voor alle overleden parochianen; 7 u. lm. Eng. Janssen en moeder; 7.30 lm.; 8.15 gest. jaard. Jozef Rousseau, Wilhelmina Crom- mentuyn en dochter Maria(2ekl.); 7 u. zielelof voor alle overl. parochianen. Dinsdag: feest van St. Eustachius en Gezellen; half 7 lm.; 7 u. lm.; 7.30 lm.; 8.13 St Caecilia hoogmis voor alle overl. priesters van Venray; 10 u. pl. huwelijksmis v. bruidspaar Theeuwen- Derksen. Woensdagfeest van H. Mathaeus, Apostel; Woensdag, Vrydag en Zater dag zyn Quatertemperdagen, geboden onthoudingsdagen; half 7 lm. Marie v.d. Hulst; 7 u. lm. Herman Bexkens en zoon Louis; half 8 lm. overl. fam. Theeuwen—Derksen; 8.15 gest. jaard. gebr. Piet, Jozef en Martin Jacobs(2kl.) Donderdag feest van H. Mauritius en Gezellen; haff 7 lm. Marie v.d. Hulst, besteld door de buurt; 1 u. lm. Ger- truda v. Ham—Pouwels; half 8 Lam- berdina Vullings-Thuyls; 8.13 gest. jaard. Martin Poels en echtgenote Cath. Joosten(ikL) Vrydag: feest v. H. Linus; half 7 lm.; 7 u. lm. Godfr. Verstralen, be steld door buurtvereniging St. Oda; half 8 lm. Theod. Schreinemakers, echtgenote, ouders en kinderen; 8.15 gest. jaard. Gerard Clephas(iH.) Zaterdag feest van O.L. Vrouw der Slaven; half 7 O.L. Vrouwhoogmis; 7 10 U. i J Kruisweg® plaatsen!112 vluchteli,r Maand* Arna Ja- DinsdaP 0.30 pl.:Si voor he!r Woens* overl. fa?6 DondeiJ Jacobs Zaterdib Broeren '9: Woens}]1 Quaterte!®' houding? REC#

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2