8 ii 't a\ukeid de oude Raad. aan 18.C 8eacikinqicndetzcek in IQeneaq Tien jaar geleden brak de tweede wereldoorlog uit SPORT aan deze taeek zedelijkheid, geen dieper gelovigheid, geen strenger eerlijkheid, geen ruimer naastenliefde. De mens leeft niet alleen van het brood der stoffelijke welvaart; hij heeft ook nog een ziel, die dikwijls met een oververzadigde maag van honger schreit. Het levensgeluk van de mens wordt niet gfoter, naarmate men een groter aantal behoeften kan bevredigen; grotere koopkracht garandeert nog geen levensgeluk. De dingen, die gij voor geld kunt kopen, verhogen uw geluk niet. Grotere welvaart heeft zonder meer met een christelijke levenshouding niets gemeen. Wie zijn welvaart dagelijks ziet toenemen neemt daardoor nog geen christelijker levenshouding aan op sociaal en eco nomisch terrein en zeker niet in zedelijk opzicht; eerder zou men go neigd zijn het tegenovergestelde te beweren. Grotere welvaart voor heel de maatschappij is het primaire doel van de staat, maar deze schiet hierin buiten zijn schuld vaak tekort. Wo leven niet meer in de zalige tyd van de primitieve ruilhandel, maar in een tijdsgewricht van abnormaal grote economische spanningen, van een zeer gecompliceerd zakenleven. Eer. klein land drijft met de stroom mee en mist hier alle eigen initiatief. Persoonlijke bekering geeft do econo mische wereld haar geschokt even wicht niet terug. Met welvaart alleen zijn wo er nog niet. Er moet ook een geestelijke en zedelijke vernieuwing komen, die de mensen van binnen anders, beter maakt. Als de Chinese wijsgeer Con- fusius de ideale toestand van de maatschappij beschrijft, begint hij met de geestelijke en zedelijke fac toren, om met de stoffelijke te ein digen. „Als de sabels verroest zijn, als de trappen van de tempels uitge sleten worden door de voeten van de gelovigen en gras groeit op de bin nenplaatsen der gerechtshoven, als de gevangenissen leeg en do graan zolders 70I zijn, als de dokters lopen en de bakers ryden, dan wordt het Rijk goed bestuurd". De grote fout van onze leiders is, dat ze alleen aandacht schenken aan de stoffelijke welvaart en de geeste lijke noden en de geestelijke factoren over het hoofd zien. De aartsbisschop van Westminster, Kardinaal Griffin, wees hierop in verband met de eco nomische crisis in Engeland. „Men heeft de tegenwoordige toestand in Engeland vergeleken met de crisis van Duinkerken; de regering heeft een beroep gedaan op het volk, om evenals in die dagen offers te brengen en te werken aan hét algemeen wel zijn. Maar toen de crisis van Duin kerken ons bedreigde, legde heel het land zonder dralen zijn belangen in de handen van God. In het jongste Lagerhuisdebat werd de naam van God of enige andere opwekking om hulp en uitkomst van boven te ver wachten volkomen achterwege gela ten. Nu staan er echter enkele woorden in het Nieuwe Testament, door Christus zelf gesproken, die vandaag heel onze aandacht verdie nen: Zoekt eerst het Rijk Gods en zijn gerechtigheid en al het andere voedsel, kleding en huisvesting zal u toegeworpen worden. P. H. RONGEN, O.C.R. Nog enkele weken en dan zal het zeventien-manschap aan zijn nieuwe zittingsperiode beginnen. Gekozen uit en door het volk hebben zij op te komen voor de belangen van de gemeente Venray en haar inwoners en zij zullen geen lichte taak hebben. Toen de scheidende Raad op 11 Sept. 1946 aantrad om met haar werkzaamheden te beginnen, zeide de Voorzitter in zyn openingsspeech: Myne Heren, de omstandigheden, waaronder gij Uw lidmaatschap aanvaardt, zijn slecht, zeer slecht. En het is daarom verheugend te constateren, wat in de afgelopen drie jaren is bereikt, onder vaak zo moeilijke omstandigheden. We hebben reeds eerder betoogd, dat er veel te veel mensen zyn, die de Raad geen waarde moer toekennen, maar die onderstaand summier over zicht even doorneemt, ziet wat tot stand is gekomen, die denkt 'toch wel even anders. In de loop van drie jaren kan veel gebeuren, we hebben dat ook gezien in de persoonswisseling in de Raad, waaruit de heer Hoch- stenbach plaats maakte voor de heer Selder en waar Dr. Oosterbaan's plaats lang is leeg gebleven door ge brek aan opvolgers. Tenslotte heeft zelfs een wethouder het strijdperk verlaten, de heien Vermeulen en de Bruyn zyn ingevallen. Deze gehele zittingsperiode stond in het teken van wederopbouw, de wederopbouw van onze wegen, van onze kerken en kapellen, van onze huizen en zaken. Hierover is reeds menigmaal een overzicht gepubliceerd. Wy behoeven hier niet nader op in te gaan, maar welke moeilijkheden moesten worden overwonnen, bleek nog duidelijk uit de jongste verga deringen, waarin het prefab-debat en het protest tegen de toewijzing van het bouwvolume een groot punt van bespreking uitmaakten. Doch voordat hiermede begonnen moest worden, moesten herbouw- en vcrkavelingsplannon worden uitge werkt en goedgekeurd en het was Venray, die als tweede Nederlandse gomeente zyn herkavelingsplan klaar had en goedgekeurd kreeg. Het herbouwplan van Oostrum en Oirlo is eveneens de lange lijdensweg gepasseerd. De Raad heeft alles bij elkaar een veertig maal vergaderd, waar dan tevens de vergaderingen bij het ju- Het offensief begint. Ja, het offensief gaat beginnen. In de komende week laten alle inwoners van MERSELO en die van CASTENRAY zich een longfoto maken. U zult zich misschien afvragen, waarom is het nodig, dat IEDEREEN, ZONDER UITZONDERING zich laat onderzoeken. Ie. Omdat gebleken is, dat reeds duidelijke afwijkingen aanwezig zijn, voordat de ziekteverschijnselen optreden; 2e, Hoe vroeger het ziekteproces in de longen ontdekt wordt, des te groter is de kans op genezing en des te korter duurt de ziekte; 3e. Tuberculose is een besmettelijke ziekte. Heeft iemand, zonder het zelf te weten, een besmettelijke longtuber- culose, dan is hij een gevaar voor zijn gezin en om geving. Ieder weldenkend mens behoort zich zijn verantwoorde lijkheid tegenover zijn gezin en omgeving bewust te zijn, door er toe mede te werken, dit gevaar weg te.nemen. ALS IEDER MEDEWERKT KAN DE TUBERCULOSE WORDEN UITGEROEID Maar ALLER medewerking is dan ook noodzakelijk. Leest iedere week de betreffende mededelingen. (Zie ook Peel en Maas van 27 Aug.) Op i September 1939 brak de tweede wereldoorlog uit. Niet zo onverwacht als de eerste, want die had ons reeds geleerd, dat oorlog in onze verlicht genoemde eeuw toch nog mogelijk was. De dreiging van die tweede catastrofe hadden we dan ook reeds enkele jaren zien aankomen. Ondanks de golf van anti-militairisme, die na 1918 döor do wereld ging, ondanks de wreedheid en het onnuttige ervan dat de eerste wereldoorlog had toond. bileum van H.M. Koningin Wilhel- mina en by de troonsbestijging van Juliana zyn meegeteld. Daarin heeft men behalve voor de wederopbouw ook nieuwe mogelijkheden geschapen voor de landbouw, door het verpach ten en uitzetten van diverse kavels peelgrond en door liet stimuleren van de boerderij bouw, waar intussen reeds verschillende van zyn klaar gekomen. De mechanische ontginning is aan genomen en tevens heeft deze Raad meegewerkt aan het bijleggen van de eeuwenoude twist om de Vredepeel, die ontsloten zal worden voor onze jonge boeren. Doch niet alleen de landbouw heeft zyn aandacht gehad, de vestiging van industrión werd aangemoedigd door het beschikbaar stellen var. grond en credieten en zo hebben we zien verrijzen de Beaumont's Metaal industrie, de Stoom wasserij „dePeel- parel", de Boer's Confectie atelier en de Sigarenfabriek van Karei I. Andere plannen staan nog op Stapel en binnenkort kunnen we hopelijk gunstige berichten daaromtrent tege moet zien. Waterleiding en.gas, twee zorgen voor de gemeente, heb ben na lange discussies en beraad slagingen eindelijk ook hun beslag gekregen en al loopt do waterleiding niet mee, binnen afzienbaren tijd zal Venray toch waterleiding hebben, terwijl de overname van de gasfa briek door de Lima gas N.V., onze gemeente van een flinke linanciöle strop is bevrijd geworden. Ysselsteyn zag een lang gekoester de wens in vervulling gaan door de electrificatie en de arbeidersjeugd kreeg meer ontwikkelingsmogelijk heden door de oprichting van een Ambachtsschool. Het huishoudondor- wijs zal ook met stukken verbeterd worden door de bouw van een nieuwe school, waarvoor de Raad toestem ming heeft gegeven. Door het beschikbaar stellen van grond kon het Groene Kruisgebouw opgericht worden, waardoor de con- sultatiebureaux meer ruimte kregen en verder konden worden uitgebouwd. Veel nieuws was er verder niet, maar ondanks alle ar moede kwam er een nieuwe auto, een nieuwe brandspuit, die intussen reeds zijn sporen heeft verdiend, een nieuwe vuilnisbelt en een nieuw woonwagenkamp, alsmede een nieuw reglement van orde werden klaarge- wrocht, een en ander met steun van de belastingbetalers, die hun belas tingbiljetten met sprongen zagen stijgen. De Schoolgeldheffingen hebben bijna overal schrik en ontsteltenis ver wekt, terwijl de nieuwe biljetjes van de Vuilophaaldienst een waardig slot vormen van de verhoogde honden en vermakelijkheidsbelasting, om over de hand- en spandiensten clan maar helemaal te zwijgen. Tenslotte moeten die er toch ook zyn, slechts de zon doet haar werk gratis. Bij dit alles heeft men dan nog drie jaren lang kunnen ketteren over de mesthoop aan do Maashezerweg, die er nog ligt, over villa Josefina, over het vrybankvlees en over het verschil tussen korte en lange hon den, terwijl dit alles nog eens over goten werd met het pikante sausje der Engelse schade. Maar tenslotte moeten er toch- ook puntjes zyn voor de jaarlykse revue. Alle gekheid echter achterwege, deze Raad begon onder zeer moeilijke omstandighedon, maar heeft ondanks dat alles veel meer werk verzet, dan hun voorgangers in tientallen van jaren. Een woord van erkenning en dank is dan ook zeker op zyn plaats. We kunnen slechts hopen, dat de nieuwe Raad met hetzelfde élan en met dezelfde voortvarendheid zijn werk zal verrichten en vooral de industrialisatie van onze gemeente tot een zijn programmapunten zal maken l Toch weer... Binnen vjjfen twintig jaar toch wéér de slachting de wreed lieid, de verwoesting, het onnoemelijk leed. Mensen, als u en ik, die zich lieten opzwepen door een klein aantal demagogen, die dronken waren van machtswellust en die uitriepen, dat ze het vaderland groot konden maken door stryd en opoffering; gróter, want groot waren ze al. En de mensen, net zulke als u en ik lieten zich wijs maken, dat de stryd het enige middel was om zichzelf en het vaderland te redden, om zichzelf en het vadeiland groter te maken dan ze zich voelden. Ze lieten zich door woorden van knappe oratoren op zwepen tot een extase, waarin ze het menszijn vergaten en alles wat aan het leven van die mens waarde geeft. En hoe meer ze doodden en verniel den, hoe intenser hun extase werd, tot ze tenslotte in dat doden en ver nielen het doel gingen zien inplaats van het middel En nu zyn we alweer tien jaar verwijderd van het begin van die tweede (of liever de zoveelste) waan zin. In de nood, die de geëxalteerde overweldiger ook over ons bracht, hebben we elkaar een ogenblik als mens gevonden. Ondanks de profi teurs, de egoïsten, de op winst be- lusten, die ook onder ons voorkwa men, hebben we toch in die jaren van bezetting en terreur, juist in die jaren, vooral ook iets gevonden van de liefde lot de naaste. Degenen, die geleden hebben onder de nood dier jaren, zullen dat ook zeker erkennen. Naast het profiteur schap wat zy om zich heen zagen, hebben zy toen ook vaak de hulp en steun ondervonden van mensen, waar van ze het nauwelijks hadden ver wacht, ja van vreemden zelfs. En velen onder ons hebben in die bange jaren weieens in de waan ge leefd, dat de mens uit deze nood toch geleerd had. Dat al dit leed een loutering over de gehele lirie tot gevolg zou hebben en wat van de ware broederschap tussen mensen teweeg zou brengen. We zouden ons zuiveren van al wat onbotrouwbaar en onmenselijk was gebleken en dan zouden we een nieuwe wereld, eon nieuwe samen levingmaken, van mensen, die alleen het menschelyke zouden laten gelden en geschillen op vreedzame wijze zouden oplossen. En nu Och, we behoeven het niet te zeg gen. We weten en erkennen 't allen, het schynt allemaal vruchteloos Vruchteloos de stryd, vruchteloos het leed, vruchteloos onze hoop en verlangen. Zö vruchteloos, dat we een volgende oorlog reeds als onaf wendbaar zien en slechts een middel vinden om deze uit te stellen door eveneens ons weder aan te gorden tot de stryd. We hebben al wat in onze samen leving demagogisch, verraderlijk, wreed en egoïstisch was, nietkunnen uitroeien en het kwaad bleef dus gehandhaafd en breidt zich uit. Wederom laten millioenen mensen als u en ik zich beïnvloeden door andere volksleiders, wederom ziet men de stryd tegen de medemens als het enige middel om de wereld vrede te brengen En toch zal ook dan weer gelden: „Wie naar het zwaard grijpt, zal door het zwaard vergaan" en zal dus wederom alles nutteloos zyn. Maar de mens is hoovaardig (al lykt het prekerig om dat zo neer te schrijven) en meent, dat zo'n bijbel woord slechts een individuele ge dachte uitdrukt. Doch het zyn levens wijsheden aan de practyk getoetst, van intensere betekenis, dan velen menen. En zo staan we dan nu, tien jaar na het begin van de ergste ramp, die de wereld tot nu toe heeft getrof fen, met eigenlijk nog legere handen als toen. Met nog minder zekerheid, nog minder vertrouwen, nog minder hoop en nog minder liefde. En tóch moeten we dit zien als een evolutie, als het gaan door een diep dal om de hoogste berg te kun nen bereiken. Als we dat kunnen beseffen, is het leven toch niet doelloos en hopeloos en behoudt het toch zyn zin om immer te streven naar het goede, wat of hoe anderen dan ook doen. Sportnieuws S.Y.V. Zondag was een N.E.C. combinatie op bezoek. Er werd goed voetbal ge speeld. Venray won verdiend met 6—0, ofschoon N.E.C. toch wel enige puntjes had mogen maken. Laat ons nu op zo'n monster over winning niet blind staren. Er kleefde nog veel te veel fouten aan het spel. Zonder iemand iets te kort te doen. enige opmerkingen, uitsluitend met de bedoeling het spel op nog hoger peil te brengen. Dat zal trouwens in de komende competitie wel nodig zyn, want be halve de gecombineerde clubs uit Tegelen, zal ook Horst, getraind door den heer Bijl, een duit in het zakje doen voor het kampioenschap. Hoe was de wedstrijd Zondag j.l. gezien van ons gezichtspunt Het achtertrio met spil incluis was goed, dat zegt die o, geen tegengoal, voor zich. En toch maakte de spil en rechtsback een grove blunder met op de keeper terug te spelen, welke nu gelukkig goed afliepen, maar meestal een doelpunt kost. Op de keeper terug spelen kan zyn nut hebben, doch slechts in uiterste gevallen. De linksback werkte, dat het een lust was om te zien. Maar om meer resultaat te bereiken, moet hy meer aandacht besteden aan het plaatsen van de ballen. De rechtshalf, een goed speler, alleen wat langzaam, kan die niet wat vlugger worden en dan niet te kort a.u.b. Geef gerust de ballen eens dwars over het veld naar de links buiten of binnen. De linkshalf wordt wel eens de beste speler >an het veld genoemd. Dat zou kunnen zyn, maar dan moet men de ogen toch sluiten voor zijn plaatsen. Dat is doorgaans zo slecht, dat men zich afvraagt, is dat een speler met of zonder capaciteiten. Indien hier meer aandacht aan be steedt wordt zal zyn spel er wel by varen en het geheel van Venray zal er sterker door worden. De voorhoede in zyn geheel voldeed. Een byzondere pluim voor de links binnen is zeker verdiend. De rechtsbinnen moet harder werken om zich in het eerste te handhaven. De centervoor was actief, doch moet zyn medespelers meer in het spel betrekken. Met belangstelling zien wij de laatste wedstryd voor de aanvang van de competitie tegemoet. Zondag komt Wit-Zwart uit Weert. Een van de sterkste uit afdeling D. Wy verwach ten, dat Venray een goede wedstrijd zal spelen en dat de publieke belang stelling groot zal zijn. Op 11 Sept. begint de competitie. Venray moet zijn eerste wedstryd uit spelen tegen Sevenum en Venray 2 speelt thuis tegen VVV 3. WIELERSPORT De Kajottors uit de H. Hart parochie hebben Zondag een goede dag gehad. Onder auspiciën van Wielerbelang Noord-Limburg draaide de kermisklepper-koers te Tegelen. Goed weer, veel belangstelling en sportieve stryd. By de junioren, die 25 maal het 1300 meter lange traject moesten afleggen, was het steeds Venray dat de toon aangaf. Toen de laatste ronde werd inge luid, zagen we 'n prachtige eindspurt tussen Voesten en Bergmans, waarbij Voesten met wiellengte voorsprong het eerste over de eindstreep ging. Uitslag Junioren: i. Voesten, Ven ray; 2. Bergmans, Venray; 3. Wil- lems, Venray 4. Hulsmans, Oostrum; 5. Ousters, Sevenum6. Gismans, Gennep; 7. v.d. Munckhof, Horst; 8. Kerstjens, Oostrum9. Berbers, Tegelen; 10. H. de Groot, Venlo. Zeer verdiend reed Voesten, luide toegejuicht, de ereronde. Bij de Senioren was het vooral de snelle Sparidaans uit Venlo, die los kwam en steeds terrein won. De voorsprong groeide aan tot pl.m. 300 meter. Een uitgeloofde premie om de uitloper tot de orde te roepen, bracht nieuw leven in de brouwerij. Eerst Janssen uit Venray die zich los maakte van de grote groep en ver volgens Schraven uit Blerick. Na vele ronden bereikte het eerst Janssen de kleine Venlonaar. Inmiddels won Kerremans uit Ven ray een klassementsprint over drie ronden. In de laatste ronde ging Sparidaans nog eens spurten en ging als eerste over de finish, gevolgd door Janssen, Venlo; Schraven, Blerick Kerremans, Venray; Janssen, Tienray; Tacken, Broekhuizenvorst; Janssen, Venray; Verhorster, Sevenum en Grysseels, Tegelen. In bloemen gehuld reed Sparidaans, luide toegejuicht de ereronde. RUITERSPORT Op de Landbouwtentoonstelling te Eindhoven was Zondag de Ruiter sportdag. Belgen en Hollanders be twistte hier urenlang elkaar. Frans v.d. We ij er uit Ysselsteyn won met Swift de 7de prys in de individuele dressuur zwaar. Ver-springen. Op de Kajotterssportdag Limburg behaalde Hendriks uit Venray de tweede prys met 4.95 M. in het ver springen. Geslaagd Op het gehouden examen te Eind hoven, slaagde voor Meester-Meubel- maker, onze dorpsgenoot P. Vollebergh, - Te Eindhoven slaagde voor het coupeuse-examen de jonge dames: Mia Hendriks en Fien Swinkels te Venray; Maria Rieter en Paula Jans sen te Maashees; Nelly Fleuren te Holthees. Want ondanks alle boosheid is dat toch de zin van ons leven, ondanks oorlogen en vernieling, het goede te willen vinden. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot. Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Telefoon 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór .12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 8 September Consultatiebureau voor Zuige lingen uit de Kerkdorpen. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat zy, ten deze han delende ter uitvoering van het besluit van de raad dier gemeente van 17 October 1946, in hun vergadering van 24 Augustus 1949 hebben besloten aan het R.K. Schoolbestuur van de H. Oda te Venray-Ysselsteyn ten be hoeve van de R.K. Lagere School, aldaar, uit de gemeentekas ter be schikking te stellen a. een bedrag van maximaal f ïsi, voor de aanschaffing van overgordyn- stof, rails, maakloon e.d.; b. een bedrag van maximaal f 324,25 voor de aanschaffing van drie school borden en voor de reparatie van een schoolbord. Deze aanschaffing en de reparatie zyn noodzakelijk tengevolge v'an ge leden oorlogsschade. Venray, 24 Augustus 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Burgemeester, A.H.M. JANSSEN Secretaris, J. v.d. BOOM l.s. llerscliouw der Waterlossingen Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen er de aandacht op, dat bij de gehouden schouw over de waterlossingen zeer vele overtredin gen zyn geconstateerd wegens het niet of niet behoorlijk reinigen dei- lossingen door de onderhoudsplichtige oevereigenaren. Met aandrang wyzon zy dan ook nogmaals op de ten deze bestaande verplichtingen. Aangezien binnen enkele dagen een herschouw wordt gehouden over eenkomstig de op 27 Juli 1949 gepu bliceerde rooster, bestaat voor de nalatigen nog de mogelijkheid zich ten aanzien van de betreffende voor schriften in regelmaat te stellen. By niet in acht neming van een en ander zal onherroepelijk proces verbaal worden opgemaakt en in handen worden gesteld van de Heer Ambtenaar van het Openbaar Minis terie ter vervolging. Venray, 1 September 1949. Prijzen afhalen. Het Comité van de T.B.C.-vlucht De Zwaluw" deelt mede, dat tot heden nog diverse prijzen nietwerden afgehaald. Voor het in ontvangst nemen van deze pryzen zal voor de laatste maal gelegenheid zyn op a.s. Maandag 5 Sept. des nam. tussen i en 8 uur by de heer J. Peters, Heu velstraat 5. Voorts maakt het Comité van deze gelegenheid gebruik hartelijk dank te zeggen aan allen, die hebben mee gewerkt om deze vlucht te doen slagen. In het bijzonder wordt dank gebracht aan de Middenstand en de collectrices van Santos en Herwon nen Levenskracht. Volksconcert Morgen Zondagavond 8 uur, zal de Fanfare „St. Catharina" uit Leunen, een volksconcert geven op het Hen- seniusplein alhier. Overnamemarkt Op de Maandag alhier gehouden overname markt werden aangevoerd: io stuks slachtvee, 17 nuchtere kal veren en 18 schapen. Terug naar huis Waarschijnlijk zal op 8 September a.s. uit Indonesië naar huis terug keren per „Johan van Oldenbarneveld" onze dorpsgenoot L. W. P. Janssen. Bekroningen te Eindhoven. Op de fokveedag, bij gelegenheid van de Landbouwtentoonstelling te Eindhoven, mochten de navolgende veehouders uit Venray zeer mooie successen behalen: J. Hendrix, Veulen: ie Colli I; 3e Doortje; 3e Colli; 3e Rika; 2a groep van 5 stuks volbloeden van eigenaar. Gebr. van Meyel, Heide: ie Nellys; ie Nelly 6; ie Beatrix 4; 2eSjoerda6; ïb groep van 4 eigengofokte volbl. van 1 eigenaar. J. van Dyck, Heide: 2e Anna 14; 2e Anna 15; 3e Anna 17; ïb groep van 3 eigengefokte volbloeden van 1 eigenaar. H. Willems, Heido: ie Anna; ie Rika 2; ie Rika 3; lb groep van 3 volbl. van 1 eigenaar. WANSSUM. Het Oranje-Comité organiseerde een uitstapje voor de schoolkinderen. Met 7 boerenwagens trok het gezelschap er op uit, door de Geysterse bossen naar de Boshuizer- bergen waar even gepauzeerd werd. Hier werden zij echter overvallen door een plotseling opkomend onwee: moest noodgedwongen rechts omkeer gemaakt worden, zodat het einddoel, de Venrayse speeltuin, niet bereikt werd. 's Avonds had in hec Bond3gebouw nog een tractatie plaats. - Het uitbaggeren van de haven te Wanssum, werd gegund aan de firma Dikkerboom Sybrandy te Oude-Haske. Naar wy vernemen, zal heel spoedig met dit werk begonnen worden. Voor de vis-liefhebbers breekt dan weer een goed tijd aan. Geweldig succes te Eindhoven voor Wanssum Door fokvereniging ade Toekomst" le Wanssum, werd deelgenomen aan de fokvee keuring te Eindhoven op Vrydag 26 Augustus j.l. Acht stuks vee werden ingezonden en ook acht stuks werden bekroond en „Mina 16" van E. Tax werd zelfs reserve-kampioen. Als men bedenkt, dat deze rundvee- fokdag werd georganiseerd door de bonden van fok verenigingen in oos telijk Noord-Brabant, Limburg en het Land van Maas en Waal, en dus het beste matoriaal uit deze streken werd aangevoerd, dan is dit zeker een ge weldig succes. De prijswinnaars waren in diverse categoriën „Mina 16", eig. E. Tax lb prys en reserve kampioen; „Martha", idem ia prys; „Mina 17", idem ïb prijs; „Frieda", eig. Kind. v. Dyck, 2b prys; „Roosje", eig. H. B. Rutten 3de prijs; „Johanna", eig. Jac. Gielen 2a prys; „Johanna 1", idem, 2b prys; „Gretha" eig. G.E. Rutten, 2e prys. Gemeente-arbeider wilde dniven vangen Maandagavond klom de 61-jarige gemeentearbeider S., belast met het onderhoud van plantsoenen in Roer mond, in een hoge lindeboom, met het doel de duiven te verschalken, welker nest hy in de boom had ont dekt. Tydens de klimpartij stortte hy vermoedelijk doordat hy op een dode tak trapte uit de boom. De man is Dinsdag aan zyn verwondingen overleden. Door twee treinen gegrepen Toch de arbeider J. L. uit Heerlen, in dienst van een firma, welke wer ken uitvoert voor de Ned. Spoorwegen, op de spoorlyn Heerlen Sittard, nabij het station Hoensbroek, wilde uit wijken voor een uit Heerlen naderen de goederentrein, werd by gegrepen door een uit Sittard komende elee trische trein. Deze laatste trein slin gerde L. onder do goederentrein. De man was op slag dood. Het voornaamste Actie ter bevordering van geregeld sparen Op initiatief van de Nationale Spaar- raad en in samenwerking met de Nederlandse Spaarbanlcbond, de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank, de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank en de Rijkspostspaarbank, zal zeer binnenkort door alle spaarbanken in Nederland een actie worden ingezet ter bevordering van het geregeld sparen door kinderen van zes tot zestien jaar. Voor dit doel zyn zegels vervaar digd, welke in series van tien worden uitgegeven, alsmede verzamelkaarten, waarin telkens twintig zegels (dus twee complete series) kunnen worden geplakt. De eerste serie zegels zal bestaan uit afbeeldi- gen van torens met carillons, de tweede uit afbeel dingen van verschillende in Nederland bestaande molentypen. Daar met deze actie vooral wordt beoogd het geregeld sparen aan te wakkeren, en ook het minder bedeelde kind alle gelegenheid moet hebben om hieraan deel te nemen, is de af gifte van zegels en verzamelkaarten niet afhankelijk gesteld van het be drag, dat als spaargeld telkens wordt afgedragen, doch van de regelmaat, waarmede liet sparen geschiedt. Regeling van Ionen en andere arbeidsvoorwaarden Het College van Rijksbemiddelaars heeft een bindende regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden vast gesteld voor de akker- en weidebouw en de veehouderij in Drente, Limburg, Midden- en Oost-Brabant. In genoem- c'e gebieden was tussen werkgevers en werknemers geen overeenstemming bereikt over de oogst- en verplegin s tarieven. Tentoonstelling wordt niet verlengd Ondanks het overweldigend succes, dat de Benelux-Landbouwtentoonstel- ling te Eindhoven gedurende de eerste week van haar n-daags bestaan heeft gehad zal zy niet worden verlengd, zoals hardnekkig werd beweerd. Na oen enquête onder alle stand houders werd dit Dinsdagmorgen door de directie officieel bekend gemaakt. Een der voornaamste redenen, die tot dit besluit geleid zouden hebben, is, dat verschillende standhouders niet meer op tyd gereed zouden kunnen komen met het opbouwen van hun stands op de Utrecht'se Najaarsbeurs, die zoals bekend op 6 Sept a.s. wordt geopend. Zware misdadigers ontvluchtten Duitse gevangenis In de nacht van 5 op 6 Augustus j.l. zyn uit de strafgevangenis van Versen in het district Meppen (Did.) 33 gevangenen ontvlucht. Inmiddels zyn er 8 weer aangehouden, zodat er nog 25 spoorloos zyn. De ontvluchtte gevangenen, meest van Duitse nationaliteit, zyn allen tot zware gevangenisstraffen veroordeeld, wegens verschillende misdrijven. Een gedeelte der ontvluchte gevangenen heeft hetzelfde op de linkeronderarm. Men acht het niet onmogelijk, dat een deel der ontvluchten illegaal de Nederlandse grens is gepasseerd. Daar het hier zonder uitzondering zware misdadigers betreft en ze ten spoedigste dienen te worden ge arresteerd, wordt door de politie de medewerking van het publiek inge roepen. Van de bedevaart naar de hemel Dinsdag is onder Beek en Donk in een ondiepe waterloop by zyn woning het lyk gevonden van de 70-jarige J.S. De bejaarde man, een weduwnaar, had Maandag deelgenomen aan de jaarlykse voetprocessie naar Handel. Dinsdagmorgen bemerkte men, dat

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2