1wtóónstellinq tfJenbay. Nieuw-Zeeland WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De DERDE Noord-Limburgse Land-, Tuinbouw- en Middenstands- vecpeinziuqeH. „een geweldig land", zegt een Nederlandse emigrant De Middenstand en onze Gemeenschap Aardappelplanten met tabaksbladeren. 9étiidetiike mlvaaet Zaterdag 3 September 1949 No. 35 Druk en Uitgave Firma van don Munckhof Drukkerij Kan Loorboekhand el Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnemenl «prijs per kwartaal voor Venray fl 1X0 buiten Vonray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet.. 25, 26 en 27 September voer VENRAY en NOORD-LIMBURG hoogtij-dagen Op Zondag 2j, Maandag 26 en Dins- dag 27 Septomber a.s. gaat de Noord- Limburgse boer en de Vemayse Middenstandor laten zien, wat hij kan In een groots opgezette tentoon stelling draagt hij naar buiten uit zyn kunnen en zyn streven. Zyn kunnen als boer van de zandgrond, zyn streven naar een verhoogde pro ductie en verbetering van zijn levens omstandigheden. Ongetwijfeld hoeft de grote ten toonstelling in Eindhoven ditzelfde probleem reeds aangesneden en naar voren gebracht in een werkelijk on overtroffen stijl, maar wat in deze laatste dagen van September hier in Venray te zien is, geeft het werkelijke beeld van do Noord-Limburgse boer en de Venrayse middenstander s De Noord-Limburgse boer heeft een zwaar leven, het is hard werken op veelal zand- en peelgrond, op kleine, dikwijls reeds te kleine bedrijven, met een paar koeien, wat varkens, wat kippen en fruitteelt. Hy zit altijd gevaarlijk dicht in de buurt van de hoek waar de klappen vallen en het is dikwijls juist de verschei denheid in zijn bedrijf, dat hem nog een bescheiden winst mogelijk maakt. Maar dit harde, onafgebroken wer ken heeft toch resultaten afgeworpen, die er mogen zijn Door zijn organisaties en zijn coöperaties zijn ook in Noord-Limburg resultaten geboekt, die klinken als een klok We denken em slechts enkele voorbeelden te noemen aan de Zuivellabricage, aan de Hengsten- associatie, aan Fruitteelt-organisa tie en de Eiermijn. En het is van dit alles, dat zij de resultaten willen laten zien van hun verenigingen, van hun organisaties. Do jonge boeren treden aan om 't geleerde van landbouwscholen en cursussen in de praclijk te tonen. De boerinnen laten zien, dat ook de boerenvrouw met haar tyd mee gaat en dat ook de boerdery een gezellig tehuis kan zyn, waar moeder de vrouw weet hoe het hoort Het is met dit dool voor ogen, dat deze tentoonstelling wordt opgebouwd en georganiseeid, maar voor dat het zo ver is, moet er nog geweldig veel werk verzet worden De Middenstand ontbreekt ook niet op het appèl en zal in een 40tal stands laten zien, dat zy de eisen van de naoorlogse tyd begrepen heb ben en weer service en kwaliteit kunnen bieden, die men nergens anders zo vinden kan. Ook de Middenstand heeft door de oorlog en vooral by de bevrijding harde klappen te incasseren gekregen on zo stemt het tot voldoening, dat ondanks alles, de Venrayse Midden stand genoeg vitaliteit bezit om deze tentoonstelling mogelyk to maken, mede daarbij aangevend de band, die tussen boer en middenstand bestaat. En al mag het waar zyn, dat de middenstander vaak zyn eigen orga nisatie niet kent, en er de kantjes afloopt in het verenigingsleven, deze tentoonstelling zal toch eon beeld geven van wat door onderlinge sa menwerking kan bereikt worden. Ncemen wy tenslotte nog de fok- dagen, waarop de keur van de Noord Limburgse koeien, paarden en varkens zullen verschijnen, dan zullen dit ongetwijfeld hoogty-dagen voor Ven ray en voor heel Nrd-Limburg. Wat wordt geboden Het grote sportterrein aan de Leunseweg wordt het tentoonstel lingsterrein, uitgebreid met het land wat daarnaast ligt. In het middon van dit terrein komen de ringen voor de keuringen van paarden, rundvee en varkens. Langs de „Patersmuur" komen de grote tenten, waarvan de eerste in richting en het werk der boeren- organisaties laat zien. We vinden daar byv. de stand van de Boerenleenbanken, van de Zuivel fabrieken e.d. In de tent daarnaast hebben de Boerinnen-organisaties een plaats gekregen en gezien de voor bereidingen belooft dit heel wat te worden. De Jonge Boeren hebben ook een tent voor zich alleen en zullen ons de diverse bemestingsresultaten laten zien, terwy'l zij verder de aandacht vestigen op verschillende onderdelen in het boerenbedrijf, die nog verbeterd kunnen worden. Gezien het animo en het voorbeeldige organisatieleven van de jonge boer, zal deze tent zeer zeker de nodige aandacht trekken. De Middenstand neemt de twee volgende tenten voor haar rekening en gezien het grote aantal inschrij vingen zal hier een keurige collectie te zien zijn, wat de Middenstand op het ogenblik bieden kan. Practisch de voornaamste artikelen zullen ten toongesteld worden en zonder twijfel zal deze expositie voor menigeen een openbaring zyn wat betreft de kwa liteit en voorraad. Dan als besluit van de tenlonry, die nog een aardig verzorgde entree kry'gen, komt de grote consumptie- tent, waarin do vorschillende verga deringen zullen gehouden worden en waar men een aangename rustplaats heeft gedurende de verschillende keuringen en men wat gebrui&en kan. De tentoonstelling buiten bevat de machineriën enz. en is naast het eigenlijke grote terrein. Ook hier zal de boer de nieuwste machine's voor zyn bedryf kunnen vinden. Standplaatsen voor het vee zijn zo aangebracht, dat ze niet in de zon staan en gemakkelijk te bereiken en te bezichtigen zijn. Nog veel werk! Veel werk is reeds verzet en een groot deel van do voorbereidende werkzaamheden voorbij. Dat wil nu echter niet zeggen, dat het hoofdbe stuur met de handen over elkaar kan gaan zitten. Integendeel, er moet nog een hoop gedaan worden voordat alle plannen kunnen verwezenlijkt worden I Een ieder van ons kan' daarby steun en hulp verlenen Laten wy allen gezamelijk zorgen, dat deze tentoonstelling inderdaad hoogtijdagen worden voor Venray. I.aten wy allen er stille propagan disten voor zyn en gaarne onze medowerking geven, indien er eens om gevraagd wordt. Laat het niet zo zijn, dat we vyf-, zesmaal gevraagd moeten worden voor een of andere karwei op te knappen. Het is per slot in ons eigen voordeel Laten we deze derde Noord-Lim burgse Tentoonstelling maken tot een eehte uiting, ook van gemeenschaps zin en de buitenstaander in die dagen iets presenteren, dat de naam van Venray hoog houdt. Het Bestuur doet zyn best, laten wy allen dan ook spontaan meewer ken, om deze tentoonstelling te doen slagen, om zodoende her. grote doel wat gesteld is en hierboven om schreven staat, te helpen bereiken. Dniters iu Venray Twee eerzame gasten uit Haarlem brengen hun vacantie hier in Venray door en zoals dat gewoonlijk gaat, de strijd om Venray werd met verve en kleure aan deze bezoekeis verteld. En wanneer ze dan zo 'savonds eens het Engelse kerkhof gaan bezoeken, horen ze plotseling schieten en duitse com mando's verklinken. De schrik sloeg die goede mensen in de benen en ge dachtig de wresdo verhalen die hun verteld zijn nemen ze overhaast de vlucht. Het heeft lang geduurd voor dat men ze in het hotel overtuigd had, dat geen moffen hier gueriHa- oorlog voerden, maar dat Hioob haar openluchtspel aan het repeleren was. Ja, or kan zo van alles gebeuren tussen Caen en Ovorloon. Yissen Langs de Maas, eenzaam en verla ten, zitten weer de lijders aan de vis- ziekte. Ze zien niets van het fonklen- de zonnespel op het water. Ze zien niet de zware sleep Noordelijk varen ze zion slechts het rode dobbertje, dat de vis met dit warme weer zo slecht naar beneden wil halen. - Het zyn rare mensen. - Zo troffen wy er een, die ons na een hele poos stil zwijgen vroeg „Hoe laat is 'tw We keken op ons horloge en ver telde hem dat het drie uur was. Het loze vissertje nam papier en potlood en schreef dat op. „Waarom doe je dat" vroegen we. „Och" antwoordde hij, „Ik vergeet tegenwoordig alles". We zyn maar naar het concert op de Berg gegaan en hebben hem met zyn dobbertje alleen gek,ten. Ze beten lekker toch niet. Fruit Het was kermis in Castenray en tw96 flinke boerenjongens hadden wel zin om een centje extra te ver dienen. Hun vader zag die plotselinge Ijver met welgevallen en zei heel tegemoetkomend: „Jullie mogen de perenboom leegplukken, die verkopen en het geld zelf houden." Ze togen aan het werk en tenslotte hadden ze een oo kg by elkaar. Deze worden fluks naar de veiling gebracht en met de voerman werd overgeengekomen, dat- ze voor het vervoer slechts een rijksdaalder moesten betalen. De peren werden geveild en brach ten in totaal f i.so op. Laat ze nu met de kermis ook nog gestoofde peertjes krygen. Ofschoon nog steeds geen bevestiging te krygen is over het Volkskrant bericht, dat aan emigranten naar Australië en Nieuw-Zeeland een bijdrage zal gegeven worden in de passage- kosten, willen wy toch over dit laatste land, in het kort iets ter nadere kennismaking mededelen. Nieuw-Zeeland, dat voor enige tyd zyn poorten gesloten hield voor emi gratie van anderen dan Britten, heeft er in het laatst van het vorige jaar in toegestemd, dat ook Nederlanders mits voldoende waarborgen aan wezig zyn, dat zij niet armlastig worden daar een toekomst kun nen opbouwen. Zo vertokken op 11 Dec. j.l. een honderdtal jonge boeren naar het andere eind van de aardbol. Enkele weken geleden heeft de Nieuw-Zee- landse regering verder laten weten, dat zij bereid is, 1000 gedemobiliseer- <?en uit Indoniö op te nemen. Hier openen zich dus wijde perspectieven voor jonge, energieke Nederlanders De groep landverhuizers, die in December per „Volendam" zyn ver trokken, moet men beschouwen als pioniers, die in voor Nederlanders nog vrijwel onbekende stieken het spits zuilen afbyten voor de nakomers, ook al ondervinden zy in grote mate steun van de officiële instanties (onze Neder landse emigratieattaché te Wellington, ir. De Bruyn, incluis), zodat zij niet geheel onvoorbereid aan het weik kunnen gaan en dus niet, zoals de ioe eeuwse landverhuizers deden, hun eigen blokhut behoeven te bouwen uit door henzelf te kappen bomen. Ook behoeven zij niet per huifkar te reizen De emigratie in de 20e eeuw ver loopt op moderne wijze, per vliegtuig, per trein of per autobus en allen, die van een emigratiegroep deel uitmaken, zijn toegerust met alle mogelijke in lichtingen omtrent het te betreden gebied. Niettemin blijft emigratie naar Nieuw-Zeeland een by uitstek bij zonder karakter dragen, waarvan niet alleen de achterblijven den, maar ook andere adspirant-emigranten, gaarne op do hoogte worden gehouden. Wij prijzen ons' dan ook gelukkig hier een brief te kunnen afdrukken, die de Stichting Landverhuizing Neder land ontving van een jonge emigrant, de heer Van den Berg. en in een circulaire aan de gewestelijke arbeids- bureaux ter voorlichting aan adspirant emigranten werd opgenomen. Met toe stemming van de genoemde Stichting hebben wij van deze brief inzage ver kregen. „Geweldig" „In Syney (Australië) zyn wij" zo schrijft de emigrant „na aan komst van de Volendam van boord gegaan en maakten daarna in vier autobussen een prachtige tocht naar Victoria. Met een D.C. 4 vlogen wy over naar Nieuw-Zeeland; eerst de getrouwden met hun kinderen en twee dagen later 33 man ongehuwden. In Auckland (Noord-Eiland) werden we ontvangen door de consul en de heer ir. H. de Bruyn (emigratie attaché) en verder op transport ge steld. Ik ben met nog vier jongens naar het Zuid-Eiland gestuurd, dus hebben we ook veel van Nieuw-Zee land kunnen zien. Ik kan niet anders zeggen dan dat het land geweldig is. Het klimaat is heel goed met afwisseling van droogte en regenweer. Alles is prachtig groen, heel anders dan in Austialië. De mensen zyn goed van karakter en erg behulpzaam. In Auckland gingen we op de trein naar Wellington. Circa 28 uur zyn we daar rondgeleid door de Nederlandse Legatie in een luxe wagen voor vijf man. Vandaar ging liet. per schip in circa elf uur varen naar Christchurch (Zuid-Eiland). Hier hebben we ge slapen in een emigrantenkamp (prach tig verzorgd) en vandaar ging het per trein in circa zes uur weer naar Grey- mouth, waar de boer op ons stond te wachten. Al met al een geweldige, kloppende organisatie. Overal werd je afgehaald of weggebracht of rond geleid en weer op transport gesteld. Ik heb er alle lof voor. De farms hier zijn ontzettend groot. De farmer, bij wie ik ben, heeft circa 10.000 acres (--1.000 ha.) Vroeger lag hier bos, dat ze circa tien jaar ge leden hebben afgebrand. Er was hier vroeger haast overal bos, maar nu groeit er heel goed gras en klaver. Er lopen circa 1-100 schapen, circa 250 koeien (droge) 4 renpaarden, 3 paarden voor cowboywerk (het ver weiden van vee). Er zyn twee tractors om het land te ploegen. Er is electri- citeit, zowel voor koken als voor wassen. De levensstandaard is wel wat hoger dan in Nederland, maar volgens mijn inzicht niet zo gek veel meer. Voor goede werkers is hier zeer veel geld te verdienen. Ik verdien nu -1.6.4 pond (pl.m. f46,—schoon. Daar zyn afgetrokken dokter, belastingen, enz. Maar men kan tot. veel hoger komen, vooral in de stad. Overal komen ze werkers te kort. Taxi chauffeurs verdienen circa 9 pond. Een vrachtrijder 12 pond. fien behoorlijke kans Tot zover de brief van de jonge Van den Berg. Zyn- verloofde zal niet zo heel veel moeite hebben om nu ook over te komen. By informatie is ons gebleken, dat Nieuw-Zeeland zeker ook wel eens plaats heeft voor anderen dan land bouwers en dat er, wanneer men aan alle eisen voldoet die overigens zeer streng zyn behoorlijke kans op plaatsing is. Dit blijkt overigens ook uit de toestemming voor de 1000 ge- demobiliseerden uit Indonesië. Geschoolde vakmensen vinden er zek'er een plaats, al moet men niet denken, dat een beslissing van van daag of morgen wordt genomen. Er moet heel wat gecorrespondeerd wor den eer het zover is, maar men kan er dan ook zeker van zyn, dat de voorbereidingen een stevige basis leg gen voor deze emigratie, die tot succes zal moeten leiden, indien... de jongens de handen uit de mouwen steken en niet denken ryk te zullen worden, maar een redelijk bestaan willen veroveren. Want: Nieuw-Zeeland is een land, waar weliswaar weinig of geen arme mensen zyn, maar evenmin zeer rijke mensen zijn te vindon. In een vol gend artikel zullen .we er iets meer over zeggen. Er zyn thans besprekingen gaande om te komen tot een soepele regeling van de pasagekosten (die zeer hoog zijn), waarvan emigranten, die aan de gestelde eisen voldoen, maar niet over de middelen beschikken om de kosten geheel te kunnen voldoen, kunnen profiteren. In het algemeen worden uitsluitend vrijgezellen toegelaten tot 32 jaar, maar in enkele uitzonderingsgevallen kunnen ook (tot een zeer bescheiden aantal) enkele kleine gezinnen (tot vyf personen tellende) aan werk en een woning worden geholpen. Van geachte zy'de ontvingen wy ter plaatsing in ons blad onderstaand artikel, waar enkele punten belicht worden, die inderdaad reeds lang velen een doorn in het oog zyn. O.i. zal de Middenstand'als zodanig hier zelf ook tegen op moeten komen, door betere samenwerking en een hechter verenigingsleven. Ve zyn ons bewust met dit onder werp een teer punt aan te raken, maar verschillende oorzaken en ge beurtenissen zyn aanleiding hierover toch iets te zeggen. Wie zich de jaren voor de oorlog kan herinneren, weet nog, dat in ons vaderland en ook in Venray de Mid denstand er soms zwaar voor stond. De crisis en de strijd tegen het groot winkelbedrijf, de ernorme lasten en de geweldige concurrentie waren oor zaken dat de middenstander voort durend op zyn tellen moest passen en waren er oorzaak van dat met hard werken, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, nog slechts bitter weinig verdiend werd. Ook hier in Venray had de Mid denstand een slechte tijd, daar hi9r bovendien de trek van het kooplus tige publiek naar Venlo en andere steden hier in de buurt nog een factor te meer was, waartegen de Middenstand te vechten had. De oorlog heeft hierin een kente ring gebracht en het is juist de oorlog geweest, die een groot deel van het publiek de ogen geopend heeft voor het nut van de Midden stand, die èn door service èn door goeie bediening de grote vraag naar goederen zo veel als in haar vermo gen was heeft opgevangen. Zy, die begrip voor de toestand hadden en niet het onmogelijke eis ten, konden tevreden zyn over de Middenstand. We ontkennen niet, dat de een of ander winkelier de weelde van de grote vraag niet heeft kun nen verdragen en soms ver zyn boekje te buiten is gegaan, maar het over grote deel heeft juist in die dagen klanten-voor-het-leven gemaakt, door het onmogelyke te doen voor haar clientele. De bevrijding kwam en het was de Middenstand, die hier per- centagegewyze de grootste klappen heeft opgevangen. In vaak onmogelyke omstandig heden heeft zy toch haar taak be grepen en op vaak wonderlijke wijze is het haar gelukt die goederen in Venray* te brengen, die het publiek nodig had. Nu vier jaren later zyn in de kom en op de kerkdorpen weer nieuwe winkels verrezen, die klinken als een klok en die met grootsteedse dikwijls kunnen wedijveren wat in richting en uitvoering betreft. Dat dit soms is moeten gebeuren door het opnemen van geweldige lasten, pleit voor het initiatief en de onder nemingszin van de individuele Mid denstander. Er zyn echter enkele factoren, waartegen èn ondernemingslust èn initiatief te pletter lopen en dat is de domheid van de mensen. De ver eniging Nederlands Fabrikaat heeft altijd gezegd: „Haal in den vreemde niet, wat eigen land U biedt". Met een kleine variatie zou hier de Mid denstand kunnen zeggen „Haal toch elders niet, wat Venray's Middenstand U biedt". Nog altijd lopen er veel mensen rond met het idee fixe, dat in een of andere stad meer keus en bovendien voordeliger te winkelen is. En het is niet alleen de doodgewone kleine man, die met dit idee rondloopt, het zyn evenzeer verschillende kloosters, instellingen, scholen en overheids- bureaux, die gedurende de oorlog nog niets geleerd hebben. Men praat van Venray als middelgrote plaats, van industrievestiging en dergelijk schoons meer, maar men doodt ieder particulier initiatief, omdat men in de vreemde toch altijd beter bediend meent te wore en. Een stelling, die als een star axioma wordt aangeno men, maar die men nog nooit en te nimmer heeft kunnen bewijzen. In tegendeel, er zijn bewijzen in over vloed aanwezig, dat men duurder is uitgekomen of slechtere kwaliteit heeft getroffen. Iedere Venrayse Mid denstander kan tegen dezelfde prijzen, dezelfde kwaliteit goederen leveren als welk ander bedryf in Nederland ook, maar bovendien zal hy daarby een goede bediening en een uitste kende service kunnen en moeten leveren, omdat hij in zijn eigen plaats een naam te verliezen heeft. Het is zo diep treurig, dat dit vier jaren na de oorlog nog geschreven moet worden, maar nog treuriger is het, dat zij, die toch op de eersto plaats dienen te weten, van welk belang een gezonde Middenstand voor onze Gemeenschap is, deze stand uit sleur en gebrek aan begrip gewoon voorbijgaan. Dat men hem voor hulp, steun, belastingen etc., wel nodig heeft, geeft de zaak nog een veel treuriger achtergrond. Het is voor ons onbegrijpelijk, dat Middenstands- vertegenwoordigers in de Raad telkens en telkens moeten vragen of de Venrayse Middenstand ook een kansje krijgt, in verschillende plaatsen is dit een uitgemaakto zaak, waarover men niet eens meer spreekt. Daar is aan de plaatselijke Midden stand een kans gegeven en die is geaccepteerd tot grote tevredenheid aan beide kanten. Dan kan ook do Middenstand meer wagen, dan kan zyn sortering nog groter worden en zyn service eveneens, Is hot niet dood jammer, dat aan de plaatselijke Middenstand niet eens die kans go- geven wordt. Wanneer Venray inderdaad vooruit wil komen en ook verder zicli wil -uitbreiden, dan is een der vereisten een bloeiende Middenstand en niet een die bestaat van leveringen, die men elders niet kan krygen. Geeft de Middenstand een redelijke kans om te werken en te leveren en gy hebt geen grote reizen meer nodig naar de stad, geen dure telefoon gesprekken en lange brieven. Service, vakmanschap en een goede naam staan U daarvoor borg. US. Er leeft in de buurt van Lübeck, een zekere dr. Otto Brendel, een man, wiens naam wellicht buiten de gren zen van zijn vaderland tot dusverre onbekend is gebleven, maar wiens onderzoekingen en experimenten op landbouwkundig gebied zonder twijfel de aandacht van de buitenwereld verdienen. Het mag op het eerste gezicht be lachelijk schijnen en de indruk wek ken van grappenmakerij, wanneer deze bioloog aardappelen kweekt, waarvan het loof de eigenschappen heeft van tabak, en wanneer in zijn tuin radijs jes groeien met spinaziebladeren en toch is deze dr. Brendel een ernstig geleerde, die niet het slachtoffer is van zijn fantasie, maar die overtuigd is, door zijn arbeid de voedselpositie van zyn volk te kunnen verbeteren. „Wat ik wil", zegt dr. Brendel, is de Duitse landbouwproducten zodanig te veredelen en nieuwe eigenschappen te verlenen, dat zy meer eiwit en vet bevatten dan de overeenkomstige na tuurlijke producten. Myn experimenten richten zich dan ook in hoofdzaak op het fermenteren van 'verschillende zaden met peul vruchten en oliehoudende planten. Een van de interessantste projecten, waarmede Brendel zich bezig houdl is het fermenteren van graan met peulvruchten, waardoor degerst,f|haver en tarwe de eigenschap moeten krij gen, om evenals de peulvruchten de benodigde stikstof zelf aan de lucht le onttrekken. Daardoor zou de be werking van de bodem met kunst mest overbodig worden. „Ik heb deze veredelingsmethode sedert vele jaren in Oost-Pruisen toegepast en bereikte zonder kunst matige bemesting een verbetering van de oogst met 30 pet". Zoals iedere profeet had ook dr. Brendel in zyn vaderland te kampen met de tegenwerking der autoriteiten, in dit geval met het stikstof-syndicaat, dat voor concurrentie beducht was en alles in het werk stelde, om die las tige kwakzalver zyn werk onmogelijk te maken. De tijden zyn evenwel veranderd en dr. Brendel geniet thans de onder steuning der geallieerde autoriteiten. Zyn werkplaats is wellicht het zon- derligste laboratorium, dat men zich kan denken. In sigarenkistjes onder glas kiemen plantjes; in emmers, bad kuipen en tobbes mengt hy zaden van verschillende aard en speelt hy* de natuur parten. Hier in dit vat gerst gefermenteerd met koffie en het zaaigoed, dat deze behandeling heeft ondergaan, brengt gerst voort, die niet alleen naar koffie smaakt, maar die 0.0125 pet. koffeïne benevens aethe- rische oliën bevat. Door toevoeging van fermenten en hormonen kweekt hy nieuwe zaad soorten, die behalve de natuurlijke ook nieuwe kwaliteiten bezitten en tot de wonderbaarlijkste combinaties leiden. Rabarber gefermenteerd met suiker bieten levert zoete rabarber op; toe voeging van suiker dus overbodig. Hij fermenteert suikerbieten met cacao en de gemalen bieten hebben cacao- smaak. Het spel van een overmoedige dillet- tant de toekomst zal het leren. Door het fermenteren van eikels, kastanjes en beukenoocjes met peul vruchten gelooft dr. Brendel de bos- groei tot de helft van de tyd te kunnen reduceren en in 40 jaar een boom te kunnen kweken, die onder natuurlijke omstandigheden so jaar nodig zou hebben. De wetenschap van Linné wordt overhoop geworpen 1 De natuur kent geen ras theorie en standenverschil, zij is niet wars van radicale overgangen, alleen ze heeft er duizenden jaren voor nodig. De wetenschap schakelt de tyd uit. Ook op het gebied van veeteelt heeft dr. Brendel stoute plannon. Zo heeft hy b.v. koeion ingeënt met het serum van schapen en het vetgehalte van de melk zodoende verhoogd van 2.7 tot 4.3 pet. De verklaring is een voudig door dezo procedure werd de koeienmaag in staat gesteld de cellu lose in het gias, die anders voor het rund' onverteerbaar was, te ver werken. Tenslotte nog een interessant voor beeld. Op zekere dag kwam een bijen houder dr. Brendel zyn leed klagen, dat zyn bijen de rode klaver niet korden bevruchten, omdat hun slurf te kort was voor de lange bloem - ken. De moderne tovenaar fermen teerde de rode met gele klaver, die korte bloemkelken heeft, en het resul taat was verbluffendde nieuwe klaversoort had ook korte bloem kelken. De boer en de by waren ge holpen. Welke perspectieven de revolu- tionnaire uitvindingen van dr. Brendel openen, zal in de komende jaren moe ten blijken. Dat zy in onze wereld met haar tekort aan allerlei levens middelen de .grootste belangstelling verdienen, staat buiten kijf. De meeste economen zijn van oor deel, dat in de wereld alles afhangt van de maatschappelijke welvaart. Als de koopkracht van het grote publiek groot genoeg is, als de con sumptiegoederen in voldoende mate aanwezig zijn, als de industrie over vaste, onbedreigde afzetgebieden be schikt, als de cijfers van de uitvoer en invoer niet te ver uit elkaar liggen, als alles wat geproduceerd wordt, ook werkelijk geconsumeerd kan worden, als de beurs geen al te gekke sprongen maakt, als het geld waardevast en hard is, als er geen werklozen over de brugleuningen staan te baliekluiven, als de schepen niet in de havens liggen te verroes ten en te vermolmen, als'de schoor stenen roken, de kranen zwieren en de lieren knarsen, dan is er welvaart voor iedereen, die werken wil, dan is er geen malaise te vrezen, dan is er geen angst voor de toekomst, dan heeft ook de armste arbeider zijn zondagse kip op tafel, dan lacht de vreugde in de ogen der mensen. Zeker, maatschappelijke welvaart is een groot goed. Een zekere mate van maatschappelijke welstand is zelfs noodzakelijk als voorwaarde voor een goed geregeld geestelijk leven. Maar. welvaart alleen is niet genoeg. Welvaart alleen maakt het mensdom niet gelukkig. Wel- vaart alleen garandeert geen betere

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1