Centrale Boerenleenbank te Eindhoven in het Goud De toestand in BUITENLAND van die tijd zich weer afspelen op een willekeurige boerderij en ieder van ons zal in dit oorlogsspel zijn eigen belevenissen weer tegenkomen. We zien de mens van deze streken de liefde en hulpvaardigheid stellen teeonover de zedelijke verwording en do haat van de oorlog. Een zware opgave om dit uit te beelden was dit èn voor schrijver on voor spelers, maar enkele gedeelten die wi) reeds gezien hebben, hebben er ons van overtuigd, dat dit oorlogs spel zeer zeke" geslaagd is. Met. de nodige humor gekruid wordt dit drama, wat het in feite is, ten tonele gebracht en de bezoekers zul len ongetwijfeld een goede midd.ig hebben, die dit spel gaan zien. Wij wensen Hioob een welverdiend succes van harte toe. IB.t &evclking&- cndeiZóek. Massa-offensief in Venray De beste verdediging is de aanval. Daarom zal Venray tot de aanval overgaan. Is er dan 'n vijand? Ja! Al hebt u hem waarschijnlijk nooit gezion, toch beschikt hy over een millioenenleger. Hij werkt echter meer in 'i verborgen dan de best georganiseerde ondergrondse en is verraderlijker dan welke 5de colonne ook. Zonder het te weten, heeft uw beste- vriend hem misschien ook al by u binnengeloodst en u zelf kunt zonder het te weten uw eigen fami lieleden aan hom verraden en over leveren. Die vijand van allen en iedereen is: de tuberculose. Deze besmettelijke ziekte wordt veroorzaakt door de onzichtbaar kleine tuberkelbacillen, die zich met mili'oonen verschuilen en verschansen in de lichamen van zieke en ook van gezonde mensen. 0111 de zwakke plekken uit te zoo ken en daar tot de aanval over te gaan. De stryd tegen deze vijand is een zaak, die iedereen aangaat, omdat hy iedereen bedreigt. Tot nu toe hebben we in deze oorlog 'n verkeerde tactiek gevolgd: we hebben de vijand eerst laten toe slaan en zijn ons dan pas gaan ver dedigen; daardoor vielen er veel slachtoffers, zoveel, dat do sanatoria de stroom van zieken niet aan kun nen. VGor 'n afdoende bestrijding is hot nodig tot de aanval over te gaan, we moeten zijn geheime schuilplaat sen opzoeken 011 dan de vijand ver nietigen en uitroeien. Zou dat kunnen Ja Want ook voor deze oorlog heeft de moderne techniek nieuwe wapens uitgevonden. De Provinciale Commissie tot be strijding der t.b.c. van het lt.K. Groene Kruis is enkele maanden ge leden met dit grote offensief begon nen in Zuid-Limburg. Deze eerste aanval is voor practiscli 100 procent geslaagd. Over enkele weken zal nu het fotokanon naar Venray komen om 'ook hier van ALLE inwoners een long-foto te maken. Zó kunnen we do vijand vóór zijn, want zó kur.nen we de zwakke plek ken vinden waar de ziekte zeker haar aanvallen zal richten en misschien al succes heeft behaald; want ook in Venray zijn er vooral na de oorlog - al veel te veel slachtoffers gevallen. Deze actie kan echter alleen maar slagen als IEDEREEN meedoet,jong en oud, ziek en gezond, ZONDER ENIGE UITZONDERING. Zeg niet, dat dit voor u niet nodig is, omdat die ziekte, Goddank, in uw familie niet voorkomt. Tuberculose is geen ERFELIJKE maar 'n besmettelijke ziekte en 't spreekt vanzelf dat ook gezonde mensen besmet worden. Misschien worden zij niet ziek, maar ze kunnen dan, zelf gezond, zwakkeren besmet ten en ziek maken. Niemand, die deze ziekte maar enigszins kent, wil dat zyn.evenmens aandoen, maar hij zal hot toch on wetend kunnen doen als ook de gezonde zich niot laat onderzoeken We moeten zorgen, dat er geen t.b.c. baccillen overblijven, want: zon der baccil geen ziekte. Het onderzoek behoeft niemand af te schrikken: HET DUURT MAAR ENKELE MINUTEN en MEN BE HOEFT ZICH NIET TE ONTKLE DEN. Wat de tijd betreft, die zal met u persoonlijk worden afgespro ken. Uw werk hoeft dan geen schade te lijden. Natuurlijk vergt dozo actie een goede organisatie. Er zijn dan ook vrijwilligers nodig voor kort huisbe zoek en enig administratief werk. Aanmeldingen voor dit bij uitstek sociaal werk bij hot Venrayse Groene Kruis. In één opzicht staan we er echter beter voor dan vroeger: we weten, dat het zo niet langer kan, dat het roer omgegooid moot worden en dat we van binnen moeten beginnen. De verandering van het eigen hart: ziedaar de kern van allo veibeteiing, an do persoonlijke zowel als van de collectieve bekering. In het eigen hart moet de strijd gestreden worden tegen do geest van de wereld, tegen het kwaad van de wereld. Deze strijd vraagt daden van ons. Het mag geen gevecht tegen windmolens zijn, maar moet gericht zijn tegen de grote vijanden van het goede in ons: de hoogmoed, do hebzucht en de zin- nenlust. We moeten de grote christelijke deugden aanvaarden als bindende normen voor ons doen en laten van iedere dag. Dit doen en laten mag niet aan onze eigen willekeur over gelaten worden, maar moet zich richten naar Gods wot, naar Gods leiding, naar Zjjn persoonlijke wil over ons. We moeten doen wat God van ons vraagt en we moeten het zo doen, als Hij het van ons vraagt. Dan alleen luisteren wo naar en gehoorzamen aan Gods leiding. In alles wat we ondernemen voor de verbetering van de wereld moeten wo een gemeenschappelijk uitgangs punt hebben: God, de persoonlijke God die boven onze wereld staat, van wien wy ons als mens in .ieder op zicht afhankelijk weten, die alle mensen naar hun einddoel wil leiden, die daarvoor de wet van zijn geboden de mens in het hart heeft gegrift, van ons vraagt, dat wy Hem de eer geven, die Hem toekomt en ons met bindend gezag de verplichtingen op al de rechten van onze mede mensen te erkennen en te eerbie digen. In ons streven en pogen goede mensen te worden, hebben we drie dingen nodig: vertrouwen, zelfopof fering en geloof. Vertrouwen is er nodig, anders blijft het grote gebed der naastenliefde onvervuld en zolang dit een leeg woord blijft, gaan we nooit bergop. Zelfopoffering is er no dig, want onze offerschuwheid heeft ons tot egoïsten gemaakt, die nog niet eens de elementairste rechten der vaderen weten te eerbiedigen. Geloof is er nodig, anders verzandt ons leven in de dorre woestijn van het materialisme. We hebben lang genoeg gevochten tegen de barmhartigheid van God; het wordt hoog tyd, dat wy God bidden om zijn ontferming, opdat Hy ons uit de duisternis voere naar het licht van zyn waarheid en uit de verstarring naar de warmte van zijn liefde. -lid wee móet cm We zyn er gewoon aan. geraakt te beweren, dat alle economische, sociale en politieke problemen opgelost zou den zijn, wanneer de leer van Christus de leer van de sociale liefde en de sociale rechtvaardigheid, door de vol keren der aarde beleefd en onderhou den zou worden. Hoe lang er ook al op dit aam beeld gehamerd is, toch kunnen we niet zeggen, dat we thans dichtei bij dé zaligprekingen van de Berg rede de korte inhoud van ons practisch Christendom staan dan twintig jaar geleden. Iedere nieuwe dag zien we dan ook duidelijker in, hoe wrang de vruch ten zyn, die te rijpen staan in de verwilderde tuin van de mensheid En toch moet het anders worden We vechten er voor, we bidden er voor on hopen, dat de Heer van de oogst do wasdom an de vruchtbaar heid zal geven. Op 5 December 1898 werd door 22 plaatselijke Boerenleenbanken de Coöp Centrale Boerenleenbank te Eindho ven opgericht. Het 50-jarig jubileum deze organisatie wordt deze maand in grote styl gevierdeen feestelyke jaarvergadering op 24 Aug. met ruim iroo afgevaardigde der 582 aangesloten boerenleenbanken, de première op 23 Augustus van een in opdracht van de Centrale Bank ver vaardigde film, de uitgave van een gedenkboek en ten slotte, doch niet als het minst belangryke, de organi satie van een groots opgezette .land bouwtentoonstelling van 23 Augustus t.m. 2 September. Vrywel alle in aanmerking komen; de boerenleenbanken zyn thans by de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank aangesloten. In 1899 waren het er 33, in 1909 263, in 1919 469, in 1929 555, in 1939 568 en thans 582, waarvan 36" in Noord-Brabant en Limburg. Het aantal leden van de by de Centrale Bank aangesloten boeren leenbanken steeg sedert 191 q van pl.m. 52000 tot plm. 83 000, dus met niet minder dan 60 pethetgeen aan toont hoezeer het vertrouwen in en de populariteit van de boerenleen- banken zyn gegroeid. In de laatste tijd ook is de crediet- gevendo taak van de boerenleenban ken weer moer op de voorgrond gekomen. Hot herstel van de in de oorlog uitgeputte cultuurbodem, wederop bouw, vernieuwing van lovende en dode inventaris, de toegenomen mechanisatie in de landbouw, de noodzaak ora moer veevoeder in eigen land to produceren, verbetering van P. H. RONGEN, O.C.R. ueefeinzinqen. FESTIVAL Wy waren Zondag in Deurne, een van de byna 4000 mensen, die kwa men luisteren naar de kapel van de Amsterdamse Politie, dio daar een avondconcert ten gehore bracht, dat klonk als een klok. En wat meer zegt, wij waren er nut alleen, tussen al dat publiek in dat onovertroffen natuur concertgebouw zagen wy tal rijke Venrayse gezichten, die als wij genoten hebben van wat Pincke en zijn mannen daar ten gehore brach ten. En we zyn weer eens aan het filosoferen geslagen over de kansen die Venray weer eens miste en over de kansen, die Venray nog heeft vooral nu binnenkort onze Harmonie 90 jaren bestaat, als we goed zyn ingelicht, en verder Mannenkoor en Gemengd koor jubilea vieren. Dit hele concours en festival in Deurne is wonderwel geslaagd en zij die altijd de mond vol hebben dat Jan Publiek toch geon intresse heeft in goede muziek enz. enz. zyn wel grandioos geslagen, door wat zicli in Deurne in de afgelopen Zondag heeft _espeeld. Zaak is het dan echter dal; het publiek iets goeds geboden wordt, een waarheid, die wy reeds vroeger in deze rubriek te berde brachten. Zaak is het dan ook, dat het publiek mee kan leven met een vereniging, dat het weet-, hoe het reilt en zeilt. Wanneer wy nu horen, dat Venrays Harmonie een nieuwe directeur be noemd heeft, dan hopen wij van harte, dat dit ook het begin moge zyn van een nieuwe luisterrijke periode van onze Veniayse harmonie. Daarvoor zullen jongeren zich aan moeten sluiten, daarvoor zullen ande ren moeten blijven repeteren dikwijls tot vervelens toe, maar wat anderen kunnen, kan Venray ook. En wanneer dan het volgende jaar onze muziek- en zangverenigingen hun jubilea vieren, dan zal ook hier een festival en een concours gegeven kunnen worden, dat klixkt als een klok en dan zal het Venrayse publiek tonen, zoals zy dat ook meermalen in het verleden heeft getoond, dat zij juist deze verenigingen, indien zy werken willen, een warm hart toe draagt. ZWEMBAD De stoutste droom van Venrays jeugd, een zwembad in onze dierbare gemeente, is weer eens omhoog ge haald by de beschouwingen van de begroting. En even kort en bondig weer verstoord door gemeente-finan ciën en het gebrek aan particulier initiatief. En weer springt men op de fiets om naar Geysteren te gaan en Maashees om zich het zweet door het koele Maaswater te laten afwis sen. Is men dan weer terug in Venray dan zweet men wel weer even hard maar vooruit maar.... zonder moeite en dikke druppels zweet wordt ook geen particulier initiatief beloond. Intussen wordt alle respect gegeven aan de Rykspolitie van de Maasstreek, die nu al de hele warme zomer lang, haar uiterste best doet niet kwaad te worden op al diegene, die maar de outillage van de landbouwcoöpera ties, concentratie en rationalisatie, vergen veel kapitaal. Voor een belangrijk deel wordt hiervoor een beroep op het landbouw- credietwezen gedaan. Hieraan zullen de boerenleenbanken slechts kunnen voldoen, wanneer haar de middelen hiervoor in de vorm van spaargelden en gelden in lopende rekening ter beschikking staan. Bevorderen van het sparen blyft daarom een van de eerste doeleinden van het landbonweredietwezen. In de afgelopen vijftig jaren hebben do boerenleenbanken met haar Centr. Bank bewezen wat door onderlinge samenwerking en vertrouwen kan worden bereikt. Aanvankelijk opge richt om misstanden op het gebied van de credietverlening te corrigeren, zyn de boerenleenbanken uitgegroeid tot een organisatie, waarvan de taak door geen andere instelling zou kun nen worden overgenomen. Onderscheidingen Vele jaren geleden heeft Mgr. Van der Marck aan Jan Truyen namens Z.H. de Paus het commandeurskruis van de Gregorius orde overhandigd. Het was Dinsdag op de feestver- gadering van de Boerenleenbank in Eindhoven weer Mgr Van der Marck, die aan de zoon van Jan Truyen, Mr. P.W.H. Truyen, dezelfde onderschei ding ditmaal met de plak mocht uitreiken. Mr. Truyen was zichtbaar ontroerd door deze onderscheiding. Drie andere officials van de boeren leenbank ontvingen uit handen van een vertegenwoordiger van het minis terie van landbouw de onderscheiding resp. van ridder in de orde van Oranje Nassau en de gouden medaille van deze ordo. ftdóneóië gelopen week gebeurd en Joego-Slavië is daaiin gesommeerd de oude gehoor zaamheid aan Stalin weer te be trachten, zich van Tito te ontdoen en zich openlijk aan het Kremlin te onderwerpen. Ter«ül in Den Haag de wagens af| Bovendien verder alle sataliet 1 aan rijden naar lret Binnenhof stat«n °P d° Balkan zoals Roemen* urn de -100 gedelegeerden naar (rokken^ maa/to" nuLe heeft het de Konde-Tafel-conferentie te brengen, I J1' maar tot nu toe heelt het overleggen overal op Java de militai- •°^"nkTs, commandanten van hot Nederl. >?ate-n- Integendeel,.Joego Slavie heeft Leger en.de T.N.I. over de uitvoering van de order „Staakt het vuren". En volgens de officiële berichten wordt op do meeste plaatsen deze order strikt uitgevoerd, op andere plaatsen daarentegen storen verschil lende benden zich aan geen bevelen en het zyn juist deze, die ook in de toekomst voor de Indonesiërs zelf het grootste gevaar betekenen. Intussen hebben hier in Nederland de Russen nul op 't request gegeven en de beschuldigingen netjes weer legt. Intussen wacht de vrye wereld met spanning af, hoe deze broeder twist zich ontwikkelt, te meer daal de opstandelingen in Griekenland, ook niet te best meer weten waar naar toe. Frankrijk In Frankrijk branden reeds byna nog verschillende waarschuwingen de twee weken de bossen, duizenden Regering bereikt, voordat de come- hectaren worden verteerd door het renlie begonnen is. vuur en een honderdtal mensen heb- Daar is dan allereerst de bespreking d,t, me' de dood moeten bekopen. in de Tweede Kamer, die wü vorige°®hele dorpen z«n uitgebrand en week reeds besproken en waarin de Jz,ii,! ^nnrknmi!^ Rap-a,.- f ti j totale catastrophe te voorkomen. voorzitters eewTaischuwd werd zich I A1 £aan er natuurlijk veel geruchten ïï'rond over de oorzaak, de grote droogte aan de grondwet te houden. Een waarschuwing, gezien hot verleden, i niet overbodig. -toch wel do ho°fdoorzaak zyn, terwyl Dan heeft het Nationale Comité voor Rykseenheid nog een waarschu wende stem laten horen in een grootse vergadering in Den Haag, waarop 7000 mensen aanwezig waren waar generaal Winkelman, Prof. Gerbrandi en Prof. Gerritsen de situ atie in Indië nog eens te voeten uit getekend heeft. Het was op deze vergadering, dat de heer Hist, bekend maakte, dat 75 procent van de vertegenwoordigers in de oppositie gegaan zyn, zodat de Regeiffig by een eventuele grond wetsherziening wel sens niet het vereiste aantal stemmen zou kunnen behalen. Dit zal minister Maarseveen zich wel degelyk inde oren geknoopt hebben, toen hij naar de R T. toog. By de opening van deze conferentie gaf Minister-president Dr. Drees nog eens duidelyk te verstaan, dat het de vaste wil is om Indonesië over te dragen, mits deze kan garanderen, dat deze souvereiniteit niet ontaardt in dictatuur. Ook Minister Maarseveen noemde het gemeenschappelijk doen van de conferentie de vrijheid en samenwer king te vérwezelyken van Indonesië en Nederland en hun beider belangen te bevorderen. Ook de Indonesische leiders spra ken hun vertrouwen uit in het wel slagen der conferentie, maar vooral Hatta was zeer stroef en liet zeer duidelyk doorschemeren, dat de republiek zich reeds als souvereine staat beschouwt en feitelijk een ge zagsoverdrage niet meer nodig heeft. Een mening, die nog wel eens botsingen kan veroorzaken bij de verdere besprekingen. Intussen zijn reeds verschillende commissies ge vormd. De cenlrale commissie, die het grootste werk heeft, is reeds volspoors aan de slag en verscheidene commissies voor financiën, sociale zaken, militaire en staatsrechtelijke aangelegenbeden zyn reeds ingesteld, Moge, zoals, zowel Hatta en sultan Hamid als minister Van Maarseveen die afsmeekten, Gods zegen op de conferentie rusten. Er staat voor het heil van twee volken veel op het het gebrek aan voldoende blus- afweermiddelen, eveneens oorzaak is van de grote afmetingen der branden. Niet alleen komt dit Frankrijk weer te staan op kostbare mensen levens, maar ook de Franse economie zal de invloed van deze branden nog lang merken. Voor de andere landen en ook speciaal voor Nederland, een waar schuwing te meer om te zorgen paraat te zyn. Joego-Slavië Dat het niet boterde tussen Tito, de almachtige communistische leider van Joeg-Slavië en Kameraad Stalin, was een bekend feit, maar er had wel niemand verwacht, dat de ruzie zo hoog zou lopen, dat Stalin Tito een ultimatum zou sturen. Toch is dit af- niet willen verstaan, dat de Maas weiden er zyn voor de koeien, maar niet voor privé zwembaden. Enfin, maar weer afgewacht tot de volgende begroting. Nieuws uit Venray en omgeving Bti de vermelding der aanbeste- ding uitbreiding Zuivelfabriek alhier, hebben wy vorige week enkele aan nemers en bedragen foutief vermeld. Hier volgt dan de juiste serie: Fr. Heijnen, Oostrum f 4-1.500 J. Houwen, Oirlo f 43.500 Gebr. Dinghs, Castenray i 42,528 H. Oudenhoven Lzn. Venray f 42-300 Gebr. Janssen, Venray f 41.600 P. Volleberg Zn. Venray f 38 880 Th. Claessens, f 36.800 Fa. Akerboom f 33.500 Gebr. Oudenhoven f 31.995 De aanbesteding voor herbouw van een woning aan de Leeuwstraat alhier voor rekening van den heer J. Derksen, bad het volgende resultaat: P. Koenen en Zn., Holthees f 15.495 Firma Akerboom, Venray f 15.325 H. Oudenhoven Zn. f 14.950 Gebr. Janssen f 14.875 Fr. Heynen, Oostrum f 14.650 Bij de aanbesteding van de her bouw der St. Lambertuskeik te Blerik hadden twee Venrayse firma's inge schreven, nl. de Fa. Gebr. Verstralen n:et f 383.000, de Fa. Nelissen met f 364.346. De hoogste inschrijver was f399.500 de laagste f 341.480. De gunning is nog aangehouden. Geslaagd Voor het Middenstandsdiploma Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Charles Ruysstraat 5, Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 1 September Consultatiebureau voor Zuige lingen uit de Kom. Jubileum Donderdag herdacht Mère Therese haar vyfeigjarig professiefeest. Mère Therese, die byna 40 jaren in Venray is, heelt het dien dag niet aan belang stelling ontbroken, 's Morgens werd tér harer intentie een plechtige H. Mis opgedragen. Brand Toen Donderdag de sirene ging bleek het voor een brand te zyn bi W. v. Dyck in Lull, waar door on bekende oorzaak de pasgebouwde schuur in lichte laaie stond. De grote Tankwagen van de brandweer deed hier uitstekend werk en zodoende bleef het aangelegen huis gespaard Wat hooi en graan gingen verloren, maar verzekering dekt de schade. Intussen is dit reeds de derde maal, dat de rode haan op deze boerderij kraait. In 1941 ontstond er brand door blikseminslag, in 1944 werd deze boerderij grotendeels verwoest door oorlogsgeweld. AANBESTEDINGEN. Bij de aanbesteding van een nieuw te bouwen boerderij voor rekening van Th. Pouwels—Wismans te Lull, kwamen de volgende cijfers uit de bus: Fr. Heijnen, Oostrum f 43.950 Gebr. Spee, Venray f 40.990 Gebr. Oudenhoven, Venray f 40.750 Fa. Donders, Sevenum f 40.630 Fa. Dinghs, Castenray f 40.194 Fa. Poels, Horst f 39.964 Th. Claessen, Venray f 35.900 Architect de heer van Halteren uit 's-Hertogenbosch. P. Oudenhoven; R. Oudenhoven, G. Thomassen, H. v. Aarssen, M. Clephas, W. v. Meyel en mej. L. Swinkels. Zy genoten hun opleiding by Fr. Opbergen. Th. v.d. Mortel slaagde op het vakexamen te Maastricht, voor onder Rijkstoezicht gediplomeerd Schoen hersteller A. Ouderscheidingen. Maandagavond zal in Café Verhen gen alhier door het Rode Kruis me dailles worden uitgereikt' aan hen, die meer dan vyf maal bloed hebben ;egeven aan hun evenmens. Wie meer over het werk van de bloedtransfusiedienst wil weten, kan Zondagavond luisteren naar het Ra dio-hoorspel, dat wordt uitgezonden het programma der Nederlandse Strijdkrachten van 6.30 tot 7 uur. Verder neemt een Venrayse Rode Kruisploeg Zondag nog deel aan de Rode Kruisdag te Kerkrade. O ver name mar kt. Op de Maandag alhier gehoudèn overnamemarkt werden aangevoerd 33 stuks slachtkoeien, 2 graskalveren, 32 nuchtere kalveren'en 25 schapen. Benoeming. De heer J. Gradussen, leeraar aan de Ambachtsschool te Venray, is met ingang van 1 September benoemd tot Directeur der Ambachtsschool te Gennep. Uitslag T.B.C -ilucht met duiven. Bij do gehouden wedvlucht met jonge duiven ten behoeve van Santos, Herwonnen Levenskracht en Groene Kruis komen de houders van de hierna vermelde deelname-nummers voor een prijs in aanmerking, t.w. 181 -323—241-471 109—170 297 564 468-588 300 485-392 316 205 -248—132 513-460 519—169 151 —340-595 107 563—120—390 67 482 781—923 841 1071 709 770 897 - 1164 -1068- 11S8-900— 1085 -992- 916 805-848-732-1113 1060- 1 119-769 751 -940- 1 195 707 1163 720 - 990667 - 1082. Deze nummers gelden voor alle series. Prijzen kunnen, op vertoon van het deelname-nummer, worden afgehaald bij de heer J. Peeters, Heuvelstraat op Zaterdag 27 Aug. en Maandag 29 Aug. telkens des namiddags tus sen 7 en 8 uur. Prijzen, welke na 29 Aug. niet zyn afgehaald, vervallen aan het fonds. VOLKSCONCERT Venray's Harmonie zal hedenavond om 8 uur een Volksconcert geven op het Henseniusplein. De heer Verstegen uit Oostrum heeft het Directeurschap onzer Har monie aangenomen. ZANGERSVREUGDE Ja, werkelijke zangersvreugde heers te er op de besloten feest vergadering van Venray's Mannenkoor op Donder dag is Aug. j.l. Hier werd in intieme kring 't succes gevierd van 't groot Zangconcours te Nijmegen. En inder daad met 't Mannenkoor is 't de laatste jaren steeds in sty'gende lijn gegaan. Immers 3 opeenvolgende jaren en telkens in een hogere afdeling een 1 eerste pry's behalen is toch zeker een reuze prestatie, waarop men met recht I trots kan zyn. En dat zijn do zangers dan ook. Tevens werden op die ver gadering -de plannen uitgestippeld voor do toekomst. Het hoogtepunt van die plannen z;.1 zyn de viering van het 40 jarig bestaan in 1950. Met algemene stemmen weid be sloten dit lustrum te vieren met een groot internationaal Zangersconcours 1 en een Festival en wel 'op 13 en 13 f Augustus 1950. Hopen wij, dat in die tyd 't Man nenkoor zover is uitgebreid, dat 't dubbele aantal leden is bereikt, want zangers zyn er in Venray genoeg! Kun je nog zingen, zing dan mee! Zing mee in Venray's Mannenkoor. Aanmelding van NIEUWE LEDEN vanal' 1 Sept. en Donderdags in het Repetitie-lokaal, Zaal Wilhelmina, ScliaelFers. Adv. Hondensport Op de grote hoofdkeuring van de K.N.P.V. afd. Limburg te Swalmen slaagde de heer A. Martens, lid van de „Peelherder", met zijn bouvier Wilson met 259 punten voor het certificaat Politiehond. Gezien de strenge keuring en hoge eisen die thans van leider on dier gevraagd worden is dit een mooi succes en een verdiende beloning voor het vele oefenwerk. R.K. Handelsavondschool Het lykt ons niet overbodig nog 'eens te wyzen op het bestaan van deze onderwijsinrichting in onze meente. Zy, die zich grondig willen voor bereiden voor het Diploma Algemene Handelskennis, alsmede zy, die een opleiding zoeken vcor kantooiarbeid vinden hier het juiste onderwijs. Gedurende 12 uur per week onder wijst de school de vakkenboekhou den, handelsrekenen, handelskennis, wetskennis, bedrijfsleer, Godsdienst en Maatschappij-leer, Nederl. Taal en Correspondentie, benevens de begin sefen der Franse en Duitse Handels taal. Met het oog op de zich weer ontwikkelende internationale betrek kingen zijn de vreemde talen van groot belang. Wanneer men het einddiploma der school behaalt, is men volledig vry gesteld van het Middenstandsexamen Ons lijkt dit een groot voordeel voor de studerenden. Leerlingen, die in het bezit zijn van het MULO-diploma kunnen toegelaten worden tot het derde leerjaar. Zy, die de Lagere School met vrucht hebben doorlopen kunnen geplaatst worden in het eerste leerjaar. Voor belangstellenden verwijzen wy naar achterstaande advertentie. Zitdagen Kamer t. Koophandel Teneinde aan veler wens tegemoet te komen, zullen met ingang van September as. door het Kantoor Venlo der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Limburg, maandelijks 1 zitdagen worden gehouden en wel te Gennep in het Gemeentehuis, iedere ie Dinsdag van de maand van 1 10 tot 12.30 uur en van 2—4 uur. te Venray: in Hotel „De Zwaan" iedere 2e Dinsdag van de maand van 1 tot 1230 uur en van 2—4 uur. te Ilelden in het Gemeentehuis, iedere 3e Dinsdag van de maand van 0 tot 12.30 uur en van 2—4 uur. Op deze zitdagen kan men zich 1 vervoegen tot het-verkrijgen van alle inlichtingen op het gebied, waarop 1 de Kamer van Koophandel zich be- weegt. Zoals bekend omvat de taak van 1 de Kamer van Koophandel o.a. Verstrekken van adviezen en in lichtingen aan overheidsinstanties. Stichten en beheren van inrichtin gen ten dienste van handel en nijver heid. Verlenen van subsidies in het algemeen belang van handel en nijverheid. Legaliseren van handtekeningen. Afgeven van certificaten van oor sprong. Verzamelen van statitische gegevens Uitvoering en mede uitvoering van aangewezen wetten en besluiten. Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. Besluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf 1941. Handelsregisterwet. Wet uitverkopen en opruimingen. Wet op het afbetalingabesluit. Advies en bemiddeling oorlogs getroffen bedrijven. Verstrekken van formulieren voor diverse Ryksbureaux enz. Woonruimtewet. Priesterwijding en plechtige Eerste H. Mis. CASTENRAY. Onze dorpsgenoot, de Eerw. Frater Jan Weys S.V.D., zal morgen Zondag 28 Aug. in de Kapel van het Missiehuis te Teteringen de H. Priesterwijding ontvangen en op Zondag 4 Sept. a.s. om 10 uur in de Parochiekerk te Castenray zyn eerste plechtige H. Mis opdragen. Reeds zijn velen druk in do weer om deze dag voor de neomist tot een onvergetelijke te maken. ACTIE IN CASTENRAY Zondag a.s. (Castenrayse kermis) zal het in Castenray te doen zyn.-Er is een plechtige Hoogmis met feest- predicatie over de H. Brigida, de patrones tegen ziekte onder het vee. De Hoogmis begint ofr1 10 uur. Na de H. Missen is het verering van de- relikwie. Na do Hoogmis wordt dan do ten toonstelling geopend van de Missie- naaikring, dio hier werkelijk knappe staaltjes van haar kunnen exposeert. De tentoonstelling is Zondags ge opend tot 2 uur en van 5 tot 8 uur. Bovendien is zy nog geopend Maan dag van 5—7 uur. Tevens is aan deze tentoonstelling een Fancy-Fair verbonden ten bate van Kerk en Missie naaikring, waar aan prachtige pry zen verbonden zyn met diverse attracties. Deze wordt gehouden Zondags na de Hoogmis tot 2 uur en van 5 tot 11 uur, terwyl zy 's Maandags wordt voortgezet. Éen lotery' met vele prijzen is een dor hoofdattracties. Ou weel- Tijdens het zware onweer van Donderdagavond sloeg de bliksem in in de hchterbouw van Th. Franssen te Maashees. De voorraad graan ,die hier verloren ging, leverde groot gevaar op voor verdere uitbreiding van de brand en men was reeds op het ergste voor bereid. De brandweer van Vierlings beek, geholpen door een fikse bui, werd het vuur echter meester en slechts de zoldering brandde uit. Verder sloeg de bliksem in een aantal bomen. Een maand branden kostte Nederland bijna 6 millioen Gedurende de maand Juli wordt de directe schade als gevolg van brand, geraamd op f 5.775.O8O,— (Juli 194s f 4 065.805,—). Uit een overzicht van de 30 belangrijkste branden, elk met een schade van f 20.000,— of meer, blijkt, dat hierbij is boerderyen en 1 landbouwschuur waren, die geheel of gedeeltelyk zyn vernield en waarvan de totale directe schade wordt ge raamd op t 724.000.- (in Juni .van dit jaar 12 boerderyen met een totale schade van f 526.000,—).

Peel en Maas | 1949 | | pagina 2