Venrays Vroede Vaderen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 4ld luiitmm van (Oadet $i$$chvp Venray en zijn inwoners vergaderen voor de laatste maal in deze samenstelling Vreemdelingenverkeer in Venray en Overloon! Tussen Caen en Overloon Zaterdag 27 Augustus 1949 No. 34 Zeventigste Jaargang Firma Druk en Uitgave van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel ttrootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Vader Bisschop kan er niet veol aan doen, dat het jubilairo program voor dit jaar nog al overladen is gouden priesterjubilé van Pius XII, de viering van het Anno Sancto verbonden met de nationale gift van Katholiek Nederland, de kortegolf-zender. Maar deze dag mag niet ongemerkt voorbijgaan. Feest- vorgaderingen en jiibelcantaton bevatten ook niet alle wijs heid. En een zware collecte is ook niet meer het neusje van de zalm. Helemaal in de geest van de I.emmense eenvoud moeten cok wij dit priesterjubilé in alle eenvoud vieren, nu niet met woorden maar echt met daden. Ik denk dat zo'n viering nog het meest naar zijn hart zal zijn. Eenvoudige viering in de beursons aandeel bijdragen tot de herstelling van onze geschonden kerken, een mooi ge schenk, een noodzakelijke gave, een zuiver priesterlijke gave. Eenvoudige viering in het hart volgens het program van Fatimaeen braaf en christelijk leven leiden door de offers en de kloine verstervingen te brengen, waar zonder een christelijk leven niet kan bestaan, maar een aanfluiting is. Zo'n leven is machtig als een leven van gebed. Het is sterk als een aanval en tevens bescheiden als een stille, edelmoedige daad. We roepen vaak te luid en bereiken niets, omdat ons hart er niet bij is, ons hart dat gekruisigd moet worden als zijn eigen Hart was, want onder de doornenkroon groeien alleen de lauweren der geestelijke overwinning. We vragen de overvloed van Gods genade voor onze eigen ziel, want als het bij U regent, zal het bij ons wel druppelen. Ad muitos faustosque annos P. H. RONGEN O.C.R. Gaven wij U enkele weken geleden de cijfers, die uit de bus gekomen waren bjj de in 1947 gehouden'volkstelling omtrent de woonruimten e.d. in onze gemeente, nu is het eveneens interessant om de cijfers omtrent de beroepstelling eens te publiceren. Misschien, dat sommigen de ogen eens open gaan omtrent beroepen, godsdienst en bevolking van Yenray-kom en de resp. kerkdorpen. Aantal inwoners 3,2 weduwe en 8 geheel gescheiden. Ysselsteyn heeft met verspreide huizen in de Peel er bij gerekend 1036 inwoners, waarvan 548 mannen en 488 vrouwen. Merselo-kom heeft 183 mannen en 157 vrouwen, 340 dus in totaal. Endepoel, Beek, Zwarte Klef, Klein- dorp, Weverslo en Daland hebben er nog 842. Slechts in de Endepoel wonen meer vrouwen dan mannen n.l. 67 57, maar voor de rost blijft rond Merselo de man heer en meester, evenals in Ysselsteyn. Op Heide is het precies hetzelfde. Van de 363 inwoners zyn er 188 mannen en 175 vrouwen. In Leunen zelf verliezen de vrou wen het ook met 271 tegen 278 man nen, maar op de Scheide wonen 91 mannen tegenover 96 vrouwen Laag- riebroek, Overbroek en Steegsbroek met het Yolen hebben in totaal nog 761 inwoners. Het Veulen heeft 98 mannen en 96 vrouwen. Oostrum, Lull en Boschhuizen heb ben 763 mannen (waarvan 62 in een klooster) en 654 vrouwen. In totaal dU8 1417. Oirlo metBoddebroek, Zandhoek en Molenhoek alsmede Klein-Oirlo heeft 576 mannen en 539 vrouwen, ondanks het feit, dat in Oirlo zelf 4 vrouwen meer zyn dan mannen (190 186). Dit komt door ae 10 vrouwen, die toon dertijd in het klooster waren. Ook in de Zandhoek zy'n de vrouwen de baas in een verhouding van 63 54. Castenray, met de Venrayse weg en HoogriebroeK, komt uit de bus met 248 mannen en 254 vrouwen. Hier zyn dus vrouwen de baas De Smakt maakt dat echter weer goed met 63 mannen en 57 vrouwen. In St Anna woonden in 1947 17 mannen er» 910 vrouwen. In St Servatius 865 mannen en 2 vrouwen. In de verschillende wijken van Venray zelf hebben de mannen het overwicht, behalve op het Brukske, daar verliezen de mannen het met 46-51. In Venray-centrum leven 3223 man nen en 3i9i vrouwen, terwijl in de verschillende kloosters en gestichten 1331 mannen wonenen 1261 vrouwen. In totaal wonen in de gemeente Venray 8325 mannen en 7936 vrouwen, in totaal 16261 mensen. De mannen zyn dus wat hun aantal betreft de meerdere. Of ze het in andere zaken eveneens zyn, kunnen we hier ge voegelijk achterwege laten. 0, die mannen en vronwen Van de 8325 mannen zyn er 1391 die alleen wonen, 4200 kinderen, de oudste is geboren in 1853 en de op een na oudste in 1856, 5880 ongehuwd en 2257 gehuwd, 2 gescheiden van van tafel en bed, 180 weduwnaars en 6 geheel gescheiden. Var. de 7396 vronwen zijn er 3836 kinderen, 199 huispersoneel, 1289 al leenwonend, de oudste vrouwen (het zyn er 2) zyn geboren in 1858, terwijl er een geboren is in 1853 (uit dit jaar zyn nog twee mannen „over", dus ook in leeftijd zyn ze de meerdere). 5319 vrouwen zyn ongehuwd, 2295 gehuwd, een zelfs op 17-jarige leeftijd, 2 zyn er gescheiden van tafel en bed, Kerkgenootschappen Van de totale bevolking van Venray 16261 mensen, zyn er 16169 die als godsdienst Rooms Katholiek hebben opgegeven, 24 zijn Ned. Hervormd, 6 behoren tot de Gereformeerde Kerk genootschappen en 18 tot de overige kerkgenootschappen. 44 mensen heb ben opgegeven geen geloof te hebben. Een beduidend teken voor onze Venrayse gemeenschap. Verder zyn van de 16261 mensen in Venray en 13 mannen 81 vrouwen van Duitse nationaliteit, 18 mannen en 16 vrouwen zijn Belgen. Hier wonen 4 Engelsen en 1 Poolse, terwyl er 12 geen nationaliteit hebben. 5479 mannen en 5020 vrouwen zyn in Venray, de meeste anderen zyn geboren in Gelderland, Noord-Brabant en Limburg. Maar 16 inwoners van Venray zyn geboren inOost-Indië 347 in Duitsland, 50 in België, 1 in En geland, 2 in Frankrijk, 5 in Polen, 2 in Oostenrijk en 7 in de overige landen. Van 5 mensen is niet na te gaan waar zy geboren zyn. Beroepen Van de totale bevolking van Venray werken 4149 mannen en 1977 vrouwen. De landbouw neemt daarvan voor haar rekening 1744 en 965. De bouw nijverheid 584-5, de houtnijverheid 71. Kleding en reiniging 83-66. Leer- bewerking 50-8. Metaalnijverheid verschaft werk aan 183 mensen,terwyl voedings- en genotmiddelen 173 man nen en 3 vrouwen. 89 mannen en 177 vrouwen dry ven winkels, terwyl de overheid en de vrije beroepen 379 mannen en 306 vrouwen als trouwe dienaren heeft. 104 mannen en 62 vrouwen zorgen voo: hot onderwijs der jeugd, terwyl 270 vrouwen huiselijke diensten be wijzen. Van al deze werkers met hoofd en band hadden er in 1947 58 geen werk, 178 waren er in dienst en 12 mannen zaten te brommen. 69 man nen staan als zelfstandig bedryfshoofd aan het hoofd van een bouwonder neming. 809 mannen leiden een boeren bedrijf, terwyl (85 v:ouwen eveneens de touwtjes hiervan in handen heb ben. 57 mannen zyn eigenaar van een winkel evenals 26 vrouwen. Van de 3917 arbeidende mannen werken er 3690 in Venray, 227 buiten ons dorp, 19 reizen per trein naar hun werkplaats, 4 per auto, 52 per bus, 50 per rijwiel. Van de 1961 wer kende vrouwen blyven er 1949 in onze gemeente, 11 werken elders. Verder kwamen nog de volgende gegevens uit de bus: Administratief personeel 98 Ambtenaren 141 Geestelijkheid 29 Reizigers en agenten 21 Leraren 40 Onderwijzers 78 Politie 24 Verplegend personeel 256 Doktoren 29 Winkelbedienden 39 Bouwvakarbeiders 358 Brievenbestellers 16 Chauffeurs 66 Grondwerkers 51 Cafépersoneel 109 Huispersoneel 292 Begroting goedgekeurd. Protest van Wederopbouw. Dinsdagavond begon de Raad aan de laatste raadsvergader.ng van haar zittings-periode en het was een flinke kluif die zij nog te verorberen kreeg. Zoals uit ons overzicht van de vorige week bleek, sluit de begroting, die op deze vergadering behandeld werd, met een tekort van f36.207,—, ondanks de rijke steun, die de regering geeft. Niettemin, de Raad begon vol goede moed, ondanks het feit, dat de heren Reintjes, Hettema, van Boven en Camps, op het appèl ontbraken. Het schryven van Ged. Staten, waarin het raadsbesluit werd goed gekeurd om een rekening-coui ant- overeenkomst aan te gaan met de Bank der Ned- Gemeenten voor de financiering van de stichting der 67 woningwet-woningen, werd voor ken nisgeving aangenomen. Tenrays begroting was punt twee van de agenda en de heer VAN HA AREN opende het begrotings-debat. Allereerst merkte spreker op, dat nu feitelyk de begroting voor 1950 moest, worden behandeld, zodat we dus een jaar achter zyn. Al heeft de Voorzitter menigmaal verteld, dat we inlopen, de begroting komt ieder jaar later in behandeling en zo komt zij als mosterd na de maaltijd in be handeling by de Raad, die ze goed of af kan keuren, als de uitgaven reeds voor het grootste deel zijn gedaan. Wat het algemeen beeld van de begroting betrof, dit kon spreker lang niet gerust stellen. Het verschil tussen de inkomsten en uitgaven wordt nog steeds groter en bedraagt nu reeds f 170.000,—. In de verschillende hoofdstukken stygen maar steeds de uitgaven. Zo zijn by Algemeen Beheer de uitgaven f 25.000,— groter en het nadelig slot is f 19.000,— hoger als vorig jaar. Ondanks het hoge nadelige slot van f 55 000,— van Openbare Werken, was spreker bly, dat nu eindelijk eens be gonnen werd met de consolidatie van de vlottende schuld, al kon deze vol gens spreker nog verder en vlugger gaan. Kort en goed, het nadelige slot is f 148.000,— groter als vorig jaar, waar tegenover staat een grotere op brengst van de verkoop van onroeren de goederen van f5.500,—en f9.000,— meer opbrengst aan belastingen. Dit laatste leek spreker gevaarlijk, daar de vermakelijkheidsbelasting hoger is geraamd 'en de ondernemings belasting nog geraamd is door de Minister aan oorlogspeil, een wel wat optimistische beschouwing. Is men er bovendien zeker van, dat het rijk f 150.000,— extra zal uitkeren? De enigste oplossing, misschien moeilyk,. is nog altijd een drastische besnoeiing van de uitgaven en dit zal voor de toekomst de enige oplossing zyn. De heer FR. JANSSEN was ook van mening, dat de begroting vry laat kwam en dat er weinig meer aan te doen is. Spreker heeft echter wel gezien, dat het hoog tyd wordt dat een andere koers gevaren wordt en dat de gemeente al haar aandacht gaat besteden aan de industrialisatie van onze gemeente. De ambacht school gaat nu gediplomeerde vaklui afleveren en wy moeten er voor zorgen, dat deze jongens emplooi vinden. Aan dit punt kan niet vol doende genoeg aandacht geschonken worden. Spreker heeft ook gezien, dat voor jeugdzorg een flink bedrag is uitgetrokken, maar met een be drag alleen zyn we er niet. Zwem bad, sportpark, kinderspeelplaatsen, het zyn allemaal nog problemen, die om een oplossing vragen en waarby de steun van de gemeente hard nodig zal zyn. In zijn antwoord betreurde de VOORZITTER het eveneens dat de begroting zo laat is gekomen. Doch niettegenstaande dat, zyn de reke ningen 1946, 1947 en 1948 dit jaar toch reeds behandeld en komen we langzaam maar zeker op de goeie weg. Dit alles heeft de begroting vertraagd, maar B. en W. hoopt voor het einde van dit jaar de begroting 1950 te kunnen aanbieden. Spreker verzocht om de uiterste clementie, er wordt aan een en ander hard gewerkt. Inderdaad is de begroting hoog, maar de kosten zyn ook enorm gestegen. De gemeente heeft een harde dobber gehad en het kost enorm veel tyd en moeite voordat alles weer in het oude spoor is. De oorlogsomstandig heden hebben dit alles veroorzaakt en het kan nu eenmaal niet anders. Men heeft de kosten zo laag moge lijk gehouden en de inkomsten ge schat naar officiële gegevens. Aan de industrialisatie zal op de begroting 1950 inderdaad meer aan- Industriearbeiders 527 Land- en bosarbeiders 380 Loopjongens 34 Transportarbeiders 14. Al deze cijfers zyn ontleend aan het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag. dacht geschonken worden evenals aan de jeugdzorg, maar dit is niet alleen een gemeente taak, ook het particulier initiatief moet hier naar voren komen. Venray zit nog steeds te worstelen met zyn wederopbouw en heropbouw en dit vraagt een groot deel der financiën en der werk zaamheden. Wederopbouw moet nu eenmaal no. 1 staan en dan kan pas de rest komen. Verder deelde de VOORZITTER nog m8de, dat de ryksbydrage inder daad definitief is De verschillende punten van de begroting werden dan stuk voor stuk behandeld en voornamelijk de heer van HAAREN, die door ziekte niet by het Comité-generaal aanwezig was, bleek, nog al wat critiek te hebben. Zo o.a. tegen het leggen van klinkers in de Hofstraat en in de Grote straat. Spreker vond, dat de keien zeker zo goed waren, maar Weth. WINTELS deelde mede, dat deze totaal versleten waren. Bovendien wist de höer FR. JANS SEN te vertellen dat klinkers practisch het minste werk opleveren en het goedkoopst waren. De heer CUSTERS had in de be ting gezien, dat f 14.500,— uitgetrok ken was voor nieuwe bruggen. Volgens spreker kon hier flink op bezuinigd worden dcor de nieuwe bruggen heel eenvoudig te maken met een kleine duiker en de rest vol te storten met zand. Dit zou tevens voor de boeren ook een winst betekenen, daar het werk van het Waterschap nu niet precies is, zoals de boeren dat zouden wensen. Integendeel, als dit zo nog enkele jaren voort duurt, dan zijn we uitgeboord, daar alles veel te droog wordt en te veel ontwaterd. De VOORZITTER deelde mede, dat de Provinciale Waterstaat van deze opmerkingen op de hoogte gesteld zouden worden. Spreker waarschuwde niet te vergeten, dat er 's winters ook wel eens te veel water kan zyn en dan zit alles in zak en as met te kleine duikers. In ieder geval zou men afwachten wat Maastricht hierover zou zeggen, daar hier de beslissing lag. De vraag naar een urinoir werd naar gemeentewerken verwezen. De heer VAN HAAREN had gezien, dat het Armbestuur dit jaar weer meer geld nodig heeft en vroeg zich af wat er dan wel zou gebeuien als de tijden weer slechter worden. De heer Fr. JANSSEN meende, dat dit zo'n vaart niet zou lopen, nu de verplichte werkeloosheidsverzekering en de nieuwe wachtgeldregeling er door kwam. Ook de VOORZITTER was van mening, dat 't Burgerlijk Armbestuur dit bedrag zeer zeker nodig had? vooral door de hoge kosten van t.b.c.-ver- pleging. De heer VAN HAAREN vroeg de Voorzitter verder of hy er van over tuigd was, dat de hoge heffing van de vermakelijkheidsbelasting een ma terieel gewin geeft voorde gemeente. Spreker zelf was er van overtuigd, dat de geraamde f 25.000,— dit jaar niet zullen gehaald worden, nu de tyden zoveel slechter worden. De VOORZITTER vertelde in zyn antwoord, dat door de noodlydendheid van de gemeente het Rijk eenvoudig voorschreef wat er gevraagd moest worden en dat de gemeente daar niets aan veranderen kan. Mechanische ontginning De heer van HAAREN vond, dat de mechanische ontginning de ge meente nog zeer veel geld kost. Een hectare kost f 3200.—, waarvan de gemeente er f 900.— moet betalen. Is het niet voordeliger het werk te laten uitvoeren door de werkverrui ming, of anders de woeste Peelgrond te verkopen. De jonge boeren konden door zelf-ontginning de grond nog veel goedkoper klaar krijgen. De VOORZITTER antwoorde daar op, dat mechanische ontginning het grote voordeel heeft, dat de grond zoveel te vlugger klaar is. Het ver schil tussen werkverruiming en mechanische ontginning zit hem hierin, dat de DUW een bepaald per centage op de arbeidslonen vergoed en de rest voor rekening van de gemeente komt, terwyl de Cultuur Technische Dienst een bepaald per centage op alle werkzaamheden ver goed en zo dus goedkoper is voor de gemeente. Spreker verheelde niet dat de mechanische ontginning tot veel moeilijkheden aanleiding gegeven had, maar het lag in de bedoeling dat binnenkort een vergadering belegd zou worden voor belanghebbenden en belangstellenden, waarin de verschil lende moeilykheden besproken zullen worden. Voor de zelfontginning, waarop de heer CUSTERS nog eens aandrong, moet ook een plan zyn. Enkele sprekers hadden zich laten ontvallen, dat werkverruiming ook een sociale maatregel is, maar hier tegen nam de heer FR. JANSSEN nog al tamelijk scherp stelling, daai volgens hem werkverruiming en sociale maatregelen niets met elkaar hadden uit te staan. Dan sloeg de loco-secretaris het boek dicht en stelde de VOORZITTER de vraag of de Raad accooid ging met deze begroting. En met een ge laten zwygen gaf de Raad haar fiat weg. Een verslag van de Raadscom missie voor onderzoek van de begro ting werd niet gegeven, waarschijn lijk heeft het Comité-generaal deze reeds opgeslokt. Verpachting van grond G. Martens aan de Akker weg heeft zyn boerderij verkocht aan A. van Osch, Hoebertweg, maar had nog een stuk van 1.05 en 0.9 ha in pacht van de gemeente. Genoemde van Osch wilde deze pacht ook overnemen voor de totale pachtprijs van f 103.— per jaar. De Raad ging met deze pacht- overdracht accoord, echter slechts van jaar tot jaar, daar deze grond bestemd is voor industrieterrein en dus beschikbaar moet zyn op korte termijn. Basisplan Oirlo Aan het basisplan Oirlo is reeds jaren gedokterd, het grootsteedse plan van 1946 is intussen na allerlei be sprekingen gereduceerd tot een kleine verbetering van de bestaande toestand en dit kreeg de goedkeuring van de raad, nadat de VOORZITTER de heer CUSTERS nog eens duidelijk had gemaakt, dat dit enkel betrof het herbouwplan en dat het de Raad nog steeds vry staat eventuele voorschrif ten voor uitbreiding te geven. Protest De Rondvraag begon met een be toog van de heer FR. JANSSEN tegen de nieuwe financieringsregeling voor nieuwbouw, die na 1 September a.s. slechts mogelijk zal zyn voor eengezinswoningen met een inhoud van 375 M3. Welk een geweldige achteruitgang dit is voor de grote gezinnen hier, is een ieder duidelyk. De VOORZITTER antwoordde, dat zy, die zelf een nieuwe woning willen bouwen hun plannen nog voor 1 Sept. kunnen indienen. Dan vallen zij nog onder de oude regeling. Voor de her bouw geldt nog de oude regeling. De heer FR. JANSSEN wilde echter verder gaan en verzocht B. en W. in den Haag te protesteren tegen deze regeling, daar de gemeente per slot van rekening weer woningwetwonin gen moet bouwen en dan zit de gemeente weer met de stukken. Het Tweede Kamerlid Andriessen schijnt de Minister hierover al vragen te willen stellen en zo'n protest van de gemeente kan als ondersteuning dienen. VOORZITTER moet een en ander nog in B. en W. behandelen, maar meent, dat hij een protest wel kan toezeggen. De heer CUSTERS wilde dan nog weten of de woningen, die door Ge meentewerken zyn aanbesteed kwa men uit het oude rantsoen. En toen dit inderdaad zo bleek, was de ver gadering ten einde. De VOORZITTER was echter wat vergeten en nadat de vergadering weer heropend was bracht hy namens de gehele gemeente dank aan de aftredende leden van Boven, Hettema en Creemers voor al het werk dat zij gedaan hebben als raads lid voor Venray. Wanneer men ziet wat in deze zware periode voor onze gemeente nog tot stand is gekomen dan kunnen we dankbaar zyn. Te vreden kunnen we nog niet zyn, zo lang nog niet alles by h6t oude is, maar onderlinge samenwerking en hard werken hebben toch resultaten gegeven die er mogen zyn. Hy wenste de aftredende leden veel succes toe in hun verdere leven. De vacanties zyn byna^"weer voor bij. Venray heeft zyn deel gehad van de trekkers, touristen en vacantie- gangers en zonder nu bepaald een balans op te maken van het bezoek aan onze gemeente, zyn misschien de volgende opmerkingen op zyn plaats, ook al naar aanleiding, van een ar tikel in „Ons Eigen Eri", het blad der Gemeenschap Overloon. In dit blad is vorige week een ar tikel verschenen over het bezoek der Amerikanen aan ons land. De schrijver is van mening en o.i. terecht, dat het Oorlogsmuseum in Overloon voor de Amerikanen inder daad zeer aantrekkelijk is, niet alleen door wat daar te bezichtigen is, maar ook door de herinnering, die vele Amerikanen ongetwijfeld zullen heb ben uit de jongste wereldoorlog. Daarom moet volgens hem Overloon gemakkelijk te bereiken zijn, via spoor bus en wegen en moet Overloon een behoorlijke accomodatie schenken aan de bezoekers en in dit verband speciaal aan de Amerikanen. Hy spreekt zelfs over nieuwe Diessels en een station Overloon. Het vacantiebezoek aan Venray is moeilijk meer los te maken van het Oorlogsmuseum van Oveiloon. Minstens 90 pet. van de vacantie- gangers, die in onze gemeentewaren, zijn daar gekomen doordat zy een bezoek brengen aan Overloon. Men kan dat misschien betreuren, maar het is dwaas om daar de ogen voor te sluiten. Het is tenslotte maar een enkeling van de duizenden, die deze streken bezochten, die nu inder daad hier kwam om eens echt uit te rusten tussen de bossen, om eens te wandelen of te fietsen in de Peel, langs de vennen en zandverstuivingen, kortom tussen al dat natuurschoon, dat Venray tot heden nog bieden kan, al verdwynt jaarlijks meer van al deze schone Godsgaven. Dezestreken zullen nooit die belangstelling onder vinden van het grote publiek als het Zuiden van Limburg, als een Volen- dam en een Marken, als een Amster dam en de Loosdrechtse plassen. Het gewone publiek dat op vacantie is vraagt niet om rust, vraagt niet om het schone stille in Gods natuur, dat is genoegzaam bekend, zy willen slechts vermaak en pret, verstrooiing en eens wat anders. En daarom is het o.i. ook dwaas hier hotels te willen bouwen, grotere verkeerswegen te maken en treinen om te leggen. Het vacantiebezoek aan Overloon en daardoor ook aan Venray zal blijven bestaan door de genade van de dagjes mens, die hetzij per auto of per touringcar, hetzij P©r fiets of motor eens nieuwsgierig kijken wil naar al die gruwelijke dingen uit de oorlog, die men kent van horen zeggen en die men nu wil zien. Die zijn boterham op eet by een kop koffie, nog eens een uurtje rond wandelt en dan weer verder gaat naar de volgende beziens waardigheid of naar huis. Het is goed ons dat eens te reali seren, dat de doorsnee vacantie- ganger niet komt om rust of stilte. Dat kan hy thuis met een kleine moeite ook vinden. Hy wil er uit, hy wil het kapotte Overloon zien, hy wil het oorlogs museum zien, zich laten fotograferen voor een geweldige Amerikaanse tank, hy bezoekt in Venray het Engelse kerkhof, maar dan wil hy verder naar Valkenburg, naar Amsterdam, naar de grote vacantie centra, want dan is er voor hem niets meer te beleven. En met grote hotels met prachtige wegen, met een accomodatie, die klinkt als een klok verstoort men zyn illusie van een slagveld, van het gruwelijke, van de sensatie. En wat voor de nuchtere Hollander geldt, geldt eveneens voor de Ameri kaan. Deze is niet naar Europa ge komen om in Overloon of Venray zyn kostbare tyd te veiduen met bossen en bloeiende heide. Hy wil klompen zien en Volendammers en wanneer hy Overloon aandoet en misschien Venray, dan gebeurt dat onder het mottoTime is Money. Laten wy ons daarom niet blind staren op 50.000 bezoekers, er zullen weinig plaatsen zyn, die op dit trotse getal kunnen wijzen, maar het is fout om daar verkeerde conclusies uit te trekken. Voordat men hotels ed. gaat bouwen, moeten eerst andere mogelijkheden gezocht worden om het vacantie- publiek te vermaken. Dan eerst zullen meerdere mensen ook het natuur schoon leren waarderen en zal het aantal van hen, die heden ten dage de andere bezienswaardigheden van Venray en Overloon beter kennen als vele inwoners, langzaam maar zeker groeien. Dit lijkt ons de taak van het vreem delingenverkeer, het grote publiek wat te bieden, iets exclusiefs, wat anderen niet hebben en dat in zulk een mate, dat de bezoeker als het ware vanzelf langer vastgehouden wordt. Een op gaaf, die zeer moeilyk is, maar gezien de mogelijkheden van Overloon en Venray te verwezenlijken, mits beiden willen samenwerken. is de titel van een nieuw oorlogsspel van P. Vermeltfoort, dat Zondag a.s. zijn première hebben zal in een geheel vernieuwd openluchttheater aan de Hagelweg. We zijn van Hioob heel wat ge wend, alleen reeds de aanleg van dit unieke natuurtheater is een pluim waard en de gehele vernieuwing die men heeft toegepast, is een bezoek reeds overwaard. Maar men komt tenslotte om hot stuk wat wordt opgevoerd en ditmaal heeft Hioob wel een zeer zware op gave op zich genomen. Het wil n.l. in dit dramatisch oorlogsspel „Tussen Caen en Overloon", de mentaliteit weergeven van de Venrayse mens, die beroerd en geslagen door de duivelse verwoesting van een oorlog toch de humor en zijn bekende hulp vaardigheid niet verloren heeft. Dit oorlogsspel geeft het verhaal van een boerenfamilie ergens tussen Overloon en Venray, en langzaam maar zeker zien we de geschiedenis der bange oorlogsdagen zich weer gaan voltrekken. We beleven weer dolle Dinsdag, de rooftochten der Duitsers, de vlucht der N.S.B.-ers, we horen weer van de Fuchs en het verhaal der onder duikers. Kortom, we zien het leven

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1