n WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De óckóóideuï qaat tóe - wat hu BEL BIJ BRAND 3 9 2 De Uittóckt. Jaarvergadering der Leden van de Coöp. Zuivelfabriek Venray". et meuten ómqaau 0, mpeutzUtqen... JAARMARKT TE VENRAY Maandag 18 Juli Zaterdag 16 Juli 1949 No. 28 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma. van don Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De Pet en de Hoed Nog enkele weken en een deel van onze schooljeugd gaat de lagere school verlaten. En wat nu....? Een vraag, die vele ouders zich hebben gesteld en die nen soms zelfs slapeloze nach ten hebben bezorgd. Wat moet er speciaal met hun jongen gebeuren Moet hij verder voor overall en werk schoenen, of voor boord en lage schoenen? Wat moet hun jrngen worden kantoorklerk of vakman? Man met een pet of met een boord Naar dé Ambachtsschool, naar de Mulo of het Gymnasium? Waarheen en waartoe Vragen, die menig vad6r en moeder zich meer dan eens in het afgelopen jaar hebben gesteld. Wanneer wij bieronder dan enkele opmerkingen plaatsen, is dat, om hen een klein beetje hun zorgen te hel pen verlichten en op punten te wijzen, waar zij misschien niet aan hebben gedacht. De ouders menen altijd dat zij hun kinderen hogerop moeten brengen. Een streven, waarop in zich niets af te keuren valt, integendeel, wat zeer hoog te prijzen is. Onder dat „hogerop" verstaan de meeste ouders echter een net baantje hier of daar op kantoor, maar zelden ot nooit het vak, wat vader zelf beoefent. En dat ls fout, niet alleen zullen zij najaren merken do verkeerde weg te zijn ingeslagen, maar hun kinderen zijn er voor heel liun léven de dupe van. We zien in doze tijden een misken ning van de ambachtsman, die zich onherroepelijk in de toekomst wreken zal. Wat is de maatschappij en de samenleving zonder het ambacht, zonder den arbeider? Een vakman draagt een waardigheid en een be tekenis, waar weinig anderen aan kunnen raken. Het is een gruwelijke miskenning de overall en de werk broek lager te stellen dan het boordje. Juist hiertegen zondigen zo vele ouders. Zy zien het edele en het schone, het scheppende en makende element niet in het ambacht, maar staren zich dood op de kantoorkruk. Zonder iets ten nadele te zeggen van de man op het kantoor, wordt hier slechts vastgesteld, dat te vele ouders menen, dat juist huu kind daarvoor geschikt is, niet door zyn kwaliteiten, maar omdat hy anders moet zijn als vader, niet zo'n zelfde slover en arbeider, maar meerheer met een boordje. Van die misvatting wordt het kind onherroepelijk de dupe. Hoövelen zyn er niet, die met hun diploma's Gym nasium H.B.S. en Mulo, dikwijls met zo veel tegenzin behaald omdat men van thuis moest de grondslag hebben gelegd van een vreugdeloos leven. Men versta ons goed. Wanneer een jongen aanleg heeft voor het kantoor werk in de meest algemene zin, dat hy dan rustig in die richting gaat, maar heeft hy deze kwaliteiten niet, dat hy dan wegblijven van de kan toorkruk maar als ambachtsman een eerlyk en goed bestaan opbouwd, waar hy de ware levensvreugde in vinden kan en later het gezin, dat hy stichten gaat. Laat de ouders eens praten met de leraren en onderwijzers, zy' kennen de geestesgaven van Uw kind en zij zullen slechts raden het kind verder te laten studeren als zy er van over tuigd zyn, dat het ook werkelijk resultaten zal hebben. Maar anders zullen de ouders de onbegrijpelijke afkeer voor de overall moeten ver bijten en hun kind een ambacht laten leren. Een ambacht, waarvan zy slechts de somberste zijden willen zien 1 Maar ook dat valt niet mee, er zyn in ons land eeri 4000 beroepen en in deze moderne tyd met zyn vooruit- schrydende techniek en mechanisatie groeit het aantal met de dag. En welk van al deze beroepen is nu het ge- schikst voor Uw kind Om dit te achterhalen zyn verschillende moge lijkheden, zo op de allereerste plaats het psycho-technisch onderzoek, waar men de intelligentie van de jongen onderzoekt en aan de hand van ver schillende testen bepr.ald, waarvoor hy het beste geschikt. Deze methode is echter tamelijk kostbaar en feite lijk moeten de kinderen wat ouder zijn, wil men van dit onderzoek de meeste nut hebben. Verder heeft het Rijksarbeidsbureau een beroepskeuze-adviseur, die aan de hand van verschillende karakter eigenschappen van het kind voorlich ting geeft over het te kiezen beroep, alsmede over de verschillende onder wijsmogelijkheden, die voor dat be paalde beroep bestaan. Bovendien houdt zijn advies rekening met de arbeidsmarkt en met de maatschap pelijke betekenis er van. Dit advies wordt geheel kosteloos verstrekt, men behoeft slechts naar het Arbeids bureau te gaan en zich hiervoor op te geven. Na enkele dagen ontvangt men een oproepingskaart en dan spreekt de berbersadviseur een poosje met het kir.d, stelt hem vragen, waarna een rapport wordt opgmaakt. Meent niet, ouders, dat ge dat allemaal zelf wel kunt overzien en hoedt U voor die vervloekte hoog* moed en ydelheid. Praat met onder wijzers, praat met mensen, die beroepsvoorlichting geven en handelt volgens hun adviezen. Gij zelf en Uw kind zult er wel by varen. STEUN HET THUISFRONT Wy zyn een dag voor de ontrui ming uit Djokja gegaan en hebben dus alles niet tot het einde kunnen meemaken. Jammer, want we hadden er ons een beetje op gespitst als een van de laatsten de stad uit te trek ken. De laatste dagen voor de ontrui ming hing in Djokja dezelfde sfeer als in de verstilde natuur vóór eerste knetterende donderslag de hemel vaneen scheurt en grotèj lauwe regendruppels neervallen op de stoffige wegen. Zolang wij Djokja kenden, waren steeds alle toko's open, waren de pryzen vry constant en waren de beide hoofdstraten in de ochtenduren minstens even druk, als welke win kelstraat in welke stad van het goede vaderland. Die laatste dagen vóór 29 Juni hadden by na alle toko's luiken voor de ramen, de pryzen vlogen omlaag en er waren opvallend weinig men sen op straat. De 28ste was de pasar bijna uitge storven en de enkele handelaren, die er waren, boden hun zilver voorraad tegen belachelijke pryzen aan. Bij elke stap, die we ons van een van hen verwijderden, ging de prijs van een zilveren schaal met vyf gulden omlaag. Zy, die deze dag naar de pasar waren gekomen, wilden hun waren kwyt raken. Zy waren mis schien bang er na dien tyd helemaal niets meer voor t6 kry'gen. Sinds enkele dagen geleden de ontruiming van de buitenposten, zo als Wonosari en Kota Gedeh, was begonnen, was er in de stad zelf geen schot meer gelost. Eertijds was het de gewoonte, dat er 's nachts nog wel eens op onze posten werd «gepijpt"- Thans was het al enkele dagen angstig stil in de stad. Toen wij ons op de aansloten bij het convooi van de Lucht Verplegings Troepen, dat van Maginvo kwam, beseften we pas goed dat Djokja voor ons was afgelopen. Ondanks alles hadden wy ons toch gehecht aan dit stukjö Indische bodem. Nadat we een nacht by de veld post in Magelang hadden geslapen, zyn we achter een brencarrier aan in de richting van Salan gereden, om daar de laatste troepen op te vangen, die er tegen twee uur wer- verwacht. Onderweg moesten we steeds weer wachten op de convooien uit de residentie Djokja. Afdelingen infanterie, artillerie en pantserwagens, alles kwamen we tegen, tot we eindelijk Salan bereik ten, waar juist de gevechtsstaf van de „T"-Brigade de brug over de kali was gepasseerd, de nieuwe grens van het republikeinse en federale gebied. Er werd nu nog een pantseratdeling en een afdeling infanterie verwacht en dan zou de gehele residentie Djokja door onze -troepen zyn ont ruimd. Aan de overkant van de kali Masak was alles volkomen leeg en uitge storven. Bijna de gehele bevolking was met have en goed de brug over getrokken naar federaal gebied. De laatste wacht op toekomstig republikeins gebied maakte zich ge reed haar post te verplaatsen naai de overzijde van de kali. Kwart vo< r twee verschenen de laatste Neder landse troepen. Stille, sombere colon nes vermoeide soldaten aan weers zijde van de weg, begeleid door enkele ratelende tanks en pantser wagens. De houten balken van de bailey brug rammelden, toen zij eroverheen trokken. Een kolonel stond als een eenzame figuur tussen zyn officieren, toe te zien en kauwde een grasspr et geplukt op republikeins gebied. De wacht verplaatste toen haar post naar de overzijde van de brug. De ontruiming van de residentie Djokja was voltooid. Een witte jeep met blauwe vlag van de militaire waarnemers, die met de laatste Ne derlandse troepen waren meegekomon keerde, een dubbel stofspoor achter zich latend, de eenzame weg terug, de republiek tegemoet Het was klokslag twee uur. Zaal „Wilhelmina" zat Dinsdagavond propvol met de leden van de Zuivel fabriek „Venray", die naar de reke ning en verantwoording kwamen luisteren van het dagelijks bestuur. De voorzitter van de Raad van Toezicht, A. Poels, riep allen een hartelijk welkom toe, speciaal de H.Ew. heei Deken en Depute Peters, en liy hoopte, dat de leden van hun hart geen moordkuil zouden maken, maar met hun verlangens en klachten naar voren zouden komen. Verder stelde hy aan de leden de nieuwe Directeur voor en memoreerde de werklust en werkkracht van de oud directeur, die zulk een groot aandeel gehad heeft in de uitbreiding van de Zuivelfabriek. Een speciaal woord van dank bracht spreker aan H. Asselberhs, de voor zitter van het dagelijks bestuur, die zoveel van zyn tyd ter beschikking stelde van de Zuivelfabriek. Nadat de notulen van de vorige ledenvergadering waren voorgelezen door de heer Houben en onveranderd waren goedgekeurd, deelde de Voor zitter mede, dat Houben, na 14 jaren het secretarisschap te hebben waar genomen, dit neerlegde en dat Hub. Janssen zyn opvolger was. Het jaarverslag 1948. werd door de Directeur ten gehore gebracht. Bijna 11 millioen kg. melk is in 1948 door de 996 leden geleverd, waarvan so.ooo kg. van anderen is gekocht. In 1947 was het byna 800.000 kg. Dit respectabel aantal is afkomstig van 3685 koeien. Het vetpercentage is geklommen van 3.457 tot 3.54. De verkoop van melk en melkpro ducten over 1948 heeft bedragen f 2 035.790.39, terwyl er een boter- productie was van 313.000 kg. tegen 181.000 kg. in 1947. Melkpoeder -werd gemaakt 124.150 kg. tegenover 81.350 kg. in 1947. Voor de geleverde melk werd uit betaald f 2.170.913.52, wat per 100 kg melk f 19.86V2 bedraagt en per kg. vet f 5.61, zonder dat daar het winst saldo is bijgeteld. Op de fabriek werkten in 1948 59 man personeel. Aan uitbreiding en nieuwe machines werd betaald f 50.423.10. Voor de kwaliteitsverbetering van de melk zyn verschillende acties gehouden en meerdere zullen nog volgen. Zo is nu vastgesteld, dat afgekeurde melk wordt teruggeleverd, in tegenstelling met voorafgaande jaren, toen 5 ct per kg werd inge houden. Melkerscursussen werden gehouden in Oir'o en Merselo, waar 43 jongelui slaagden. Ook in Ysselsteyn en op het Veulen is men druk bezig met deze cursussen. De fabriek heeft verder beschikbaar gesteld het Runderhorzelpoeder, maar slechts een derde deel van de leden heeft dit aangenomen, waar door feitelijk deze actie is mislukt. In de toekomst zullen bovendien nog veeverplegi ngs-demonstraties gegeven worden, zoals in Oirlo en Overloon, waar aan 38 jonge boeren gewezen werd hoe het vee op stal te behandelen. Nederland moet kwaliteitsproduc ten afleveren en daarom zal waar schijnlijk de uitbetaling van de melk ook naar kwaliteit gaan gebeuren, zc gauw de fabriek daarvoor is inge richt. De melk wordt dan volgens 3 klassen gekeurd, waarvan klasse 1 50 ct toeslag krygt per 100 kg., klas 2 krygt de normale prijs en klas 3 wordt 50 ct. per 100 kg. gekort. Bovendien kunnen de boeren bin nenkort de Keuringsdienst van Wa ren uit Nijmegen op hun erf ver wachten, die een onderzoek naar de hygiëne komen instellen. T.B.C.-bestrijding. In- 1948 is men begonnen met de vrijwillige t.b.c bestrijding onder het melkvee en 94 pet. der stallen is j onderzocht. Dit is wel een pluimpje waard, omdat de boeren hierdoor getoond hebben begrip te hebben voor de gevolgen, die de tbc. niet alléén voor hun gezin, maar voor de gehele bevolking met zich meebrengt. Er zyr. 9653 beesten onderzocht. Van de 4222 boven de 2 jaren rea geerden er 1593 positief, dus byna 33.3 pet. Van de beesten onder de 2 jaren waren er 201 positief, ofwel 6 6 pet. Gemiddeld was dus 231/2 pet. van het melkvee besmet. 44 open lyders werden opgeruimd. Nu men eenmaal geschifc heeft, zal in de toekomst dit percentage zeer zeker dalen, waardoor een ge vaarlijke besmettingshaard definitief wordt opgeruimd. Om verder de kwaliteit van de melk nog te verbeteren is het z.g. veescheren ingevoerd a 30 cent per I beest. Hiervan hebben 668 kceien ge-1 profiteerd, een te gering aantal in j verhouding met de veestapel. De terug-levering van de ondermelk gestegen van 4 tot 4,5 cent, in verband met prijsvoorschriften van hogerhand. De boterprys is in 1948 gestegen -an f 3.65 tot f 4.48 per kg en is daardoor onbereikbaar geworden voor de meeste mensen. Deze maatregel is de doodsteek voor de boterproluctie er. men kan vrezen, dat de margarine de boter voor het merendeel ver dringen zal. De algemene toestand Wanneer mon nu 1948 overziet, dan blijkt, dat het algemene herstel wat in 1947 begon, zich in 1948 nog heeft uitgebreid. De rundveestapel is zowel kwalita tief als quantitatief vooruit gegaan en daarmede de melkproductie. Verder heeft de opheffing van de melkdistributie niet alleen meer mo gelijkheden geopend, maar is de boer ook bevrijd geworden van een groot aantal administratie maatregelen, waar zyn ander werk steeds onder geleden heeft. De algemene, toestand van de fabriek is goed te noemen al moesten verschillende uitbreidingen nog wachten. Er was een goede melkprijs en in 1948 nog een goede export, terwijl de fabriek zelf weer op hoog peil staat. Men kan thans voor de fabriek spreken van de vette jaren en is volgens spreker, slechts te hopen, dat zij lan ger dan zeven jaren mogen duren. Al met al is in 1948 steeds de hoogste melk en vetprijs aan de leden uitbetaald, maar desniettemin is er nog een spaarpotje van f 61.404,10 wat betekend, dat iedere boer binnenkort nog een extra uitkering krijgt van f 2,85 voor iedere 100 gulden, die hy reeds ontvangen heeft. Melkcontrolevereniging en Stierliouderyen Zoals bekend, zijn de controleurs van de melxcontrole en fokvereni- gingen voortaan in dienst van de fabriek. Twee maal per jaar wordt een omslag ingehouden van het aan tal koeien. Per 1 Januari 1948 bedroeg dit aantal 975, per 1 Juli 1011. De omslag bedraagt f 1.50 per koe. De stierhouderyen hebben 833 leden met 3156 koeien. Op 1 Januari 1948 had men 19 stieren voor een bedrag op de balans staan van f 27.000. terwyl op 1 Januari 1949 het aantal stieren 24 was voor een waarde van f 23.000. In 19-18 werden 7 stieren aangekocht voor f 16.740.-. Deze stieren hebben 7010 dekkingen verricht a f 3.— voor een lid, f 10.— voor niet-leden, terwyl de omslag f 10.— per lid bedroeg. Het fokmate- riaal is zeer duur, terwyl de sociale lasten e.d. dermate gestegen zyn, dat de omslagen verhoogd zullen worden. Niettemin kan Venray tevre'en zyn, al houdt men de K.I. ook in het oog en zullen ter zyner tyd hierover zeer zeker nadere mededelingen gedaan worden. Nieuwe planneu De fabriek heeft land aangeko<?ht van Jenniskens voor de bouw van een remise 33 x 10 M, voor de wagens en ander rydend materiaal. De aan besteding zal binnenkort volgen. Voor een nieuw laboratorium zal ruimte moeten gevonden worden, terwyl tevens het kantoor wordt uit gebreid. De grotere omzet, het groter machinepark en de uitbreiding eist meer bedryfsmateriaal, daarom zal binnenkort een geldlening worden uitgeschreven van f 300.000, a 31/, pet. waarvoor de leden kunnen intekenen. Binnenkort zullen hierover nadere mededelingen volgen. De geneeskundige hulp in de ge meente schiet le kort om het pro bleem van de onvruchtbaarheid te bestryden, maar niettemin blijft het op de agenda staan. De veeverple gingsdemonstratie zullen in het najaar nog verder worden uitgebreid en de jonge boeren zullen hiervoor zorgen. In dit verband hield de Groot uit Oploo nog een korte spreekbeurt waarin hy de inhoud van de veever- plegingsdemonstraties naar voren bracht. Zo moet bv. op stal voor goede ventilatie gezorgd worden, d3 dieren moeten afgestoft en afgewas sen worden op tyd, de voedernormen moet men handhaven, zorgen voor goed voer en water, zorgen voor rust en voldoende lig en staanruimte voor de dieren. Maar dit alles zal in het najaar nog wel eens herhaald worden. Venters By de rondvraag kwam verder nog ter sprake de kwestie particuliere venters. De mening van het bestuur hier over was, dat zy het particuliere venten niet konden verbieden, maar dat zy wel de aflevering van melk voor het venten iri handen hadden en hiervan gebruk zouden maken. Wan neer men de venters blyft leveren, gaat een groot deel van de winst niet naar de boerencoöperatie en dus niet naar de boeren, die de melk leveren, maar naar zakenlui, waaraan de boer niets heeft. Zo is dus besloten, dat aan parti culiere venters niet meer geleverd zal worden. De riolering aan de fabriek kwam ook nog ter sprake. Het bestuur was van mening, dat men de fabriek niet aansprakelijk moet stellen voor de watervloed, die hier soms ontstaat met als gevolg, overstromingon, vuile beken en sloten, maar de gemeente. Deze heeft immers allereerst te smalle pijpen aangelegd, die 40.000 liter water bergopwaarts gevoerd wordt, door verkeerde ligging. Men kan de fabriek slechts dankbaar zyn, dat zy voor een behoorlijke door spoeling van de riolering zorg draaagt. In hqt verdere verloop der verga dering werden de aftredende bestuurs leden: P. Peeters, Overloon en G. Wismans te Merselo herkozen, terwyl voor Rieter, Maashees, zyn zoon ge kozen werd. Voor Cremers, Blitters- wyck, Jac. Reinen, voor L. Litjens, Wanssum, G. Rutten. De vacature voor het aftredende lid Fr. Poels uit Oostrum van de Raad van Commissarissen werd niet meer aangevuld. Verder deelde J. Loonen, Oostrum nog mede, dat door de besturen der betrokken boerenorganisaties een actie op touw is gezet om sluizen te krijgen in de Looteek, die veel te diep uitgegraven is en ook in het Defensiekanaal, daar deze veel te veel water aan de grond onttrekken. Deputé Peters feliciteerde de leden met het behaalde succes en ver trouwde, dat zy de onderlinge samen werking zouden behouden, waardoor de boerenstand reeds zoteel heeft bereikt en in de toekomst hoopt te bereiken. Last not least bracht de Voorzitter dank uit aan het gehele personeel, waaraan de fabriek de successen over 1948 mede te danken heeft. Ondertussen waren byna 4 uren om en was de thermometer de 100 graden dicht nabij. De aanwezigen kregen nog een gulden presentiegeld, maar Uw verslaggever werd zonder meer aan de deur gezeff. Niettemin, zoals uit bovenstaande blykt, is het er toch. Sans racune... E. T. Webb en J. B. Morgan hebben een populair boek geschreven over „met mensen" omgaan. Het is een kunst, die wy allen moeten kennen, omdat wij allen met mensen in aan raking komen en dan behoorlijk met hen moeten weten om te gaan. Een en ander zal ;k aan dit boek ontlenen en het aanvullen met de wijsheid van anderen, die over ditzelfde probleem hebben nagedacht en ons werkelijk iets kunnen leren. Het is van het allergrootste belang, dat wy ons aangenaam maken aan onze medemensen. Als wij maken, dat iemand een betere mening van zichzelf krygt, is hy ons dankbaar, want dan voorzien wy in een van zyn diepste behoeften. We moeten dit echter ook weer niet overdrijven en hem er aan herinneren, hoe goed wy voor hem geweest zyn. Als iemand iets voor ons gedaan heeft, waardoor wy een grote verplichting tegenover hem voelen, vinden wy het in het geheel niet prettig om de man te ontmoeten. Wy voelen ons zyn schul denaar en willen hem liever ont wijken. Een ieder is gevoelig voor kleine attenties. Hiervoor moeten we ons eerst verdiepen in wat de anderen interesseert en hun lief is. Daar is niets anders voor nodig dan een ogenblik niet aan onszelf te denken. Onze medemens stelt heel weinig be lang in onze ideeën en stokpaardjes, maar vindt het reusachtig, als wy begrip trachten te kry'gen van hetgeen er in hem omgaat. Vele huwelijken gaan kapot, omdat de man alle attentie voor zichzelf opeist en alleen het zyne interessant vindt, terwijl juist de vrouw ook wel eens iets interessants wil zeggen. Wie steeds alleenspraken houdt, doodt on feilbaar de liefde. We moeten de kleine y delheden strelen, die de ander koestert. Lach hem nooit uit, laat hem nooit een mal figuur slaan, want daardoor voelt hy zich gekleineerd en onthoudt beide. Verschaf hem wat hy graag wil hebben, dat streelt zyn ydelheid en maakt U hem waarschijnlijk meer tot vriend danU door een belangrijke dienst had kunnen doen. Tracht nooit knapper te zyn dan andere mensen en zeker niet gees tiger. Dat raakt altijd de eksterogen van Uw buurman. Vlei Uw vrienden en zeker hen, die ge nodig hebt, achter hun rug, maar zo dat Uw woorden, nog aan gedikt, aan hen overgebriefd worden. Deze lof zal U geen windeieren leggen. Dan nog iets over de vrouwen. Elke echtgenoot weet hethoe meer je de hallucinaties van de vrouw met rede en logica bestrijdt, des te dieper ze wortel schieten en hoe meer je je er aan ergert. Aanvaardt ze daarentegen in mannelijke gelatenheid als de be minnelijke zwakheden, die nu eenmaal overmydelyk in de aard van het beestje liggen en ze worden een bron van goedig vermaak (J.H. Huizinga). Ook voor de 'geleerden is er nog een veeg uit de pan. De grote mannen verafschuwen elkander byna steeds. Zy beklagen zich er over, dat zy worden miskend, maar onder elkander doen zy er vry wel nooit iets voor om elkaar in een gezond licht te zien en om elkander recht te doen wedervaren (Georges Duhamel). Twintig duizend. Ver achter Ysselsteyn, ligt het Duitse kerkhof. Al byna twee jaar wordt daar de droeve overschot van een wereldoorlog t9r ruste gelegd en ry aan ry', kruis aan kruis verschij nen er op de zachthellende Peel- vlakte. Vorige week vond er de 20.000ste gesneuvelde zijn laatste rustplaats en nog dagelyks worden nieuwe graven gedolven, nog dagelyks ryden wagens aan Twintig duizend en nog komen steeds nieuwe opgaven binnen en nog worden steeds nieuwe kluizen aan gemaakt Meer inwoners dan Venray telt, liggen daar, ver van de bewoonde wereld, op enkele hectaren grond. En terwyl op het Engelse kerkhof de rozen bloeien in een weelderige tuin, stuift daar de grijze grond de graven gelyk Een dorp van kruizen in de wyde Peel. Twintigduizend slachtoffers van een oorlog, een schamel kruis in dorre zand, daar wachten zy hun opstanding "Wie kent hun leed, hun smart En aan de poort met prikkeldraad, vraagt zo nu en dan iemand: Liegt hier mein Sohn KERMIS I Nog drie weken en dan draait in Venray de stoomcaroussel van Janvier en tingelt het orgel van het Lunapark, dan is het weer Venrayse kermis. De rogge is dan binnen, de arbei ders hebben een week vacantie en de middenstanders sluiten hun za ken. Vyf dagen komt het dorp uit zyn sleur van iedere dag. En behalve de stoomcaroussel en het lunapark, zorgen luchtschommels en draai- en hangmolens voor ver maak van jong en oud en toetert de autoscoter voor de liefhebbers. Bovendien komen er paling-, zuur-, gebak-, {suiker- en patat-frietkramen. Voor de heel sterken het hoofd van Jut, voor gelukzoekers de vogelpik en werptent, hoeplatent en schiet tent, het prysvermaak en knikker spel. En wie tenslotte van sensatie houdt, kan terecht in de steilwand sport. Zo is er dus weer voor iedereen wat. De danstenten zullen natuurlijk de nodige danslustigen trekken en het zal er druk zyn in de straten. Of het druk zal zyn in de diverse vermakelijkheden, dat weten we pas over drie weken. Denk aan de onderen..« We zyn in ons goede vaderland alweer zo ver, dat het Rijksarbeids bureau aan de verschillende werk gevers een circulaire moet zenden, waarin zy vriendelijk worden ver zocht, ook de oudere werkers van hoofd en hand nog een kans te geven om een eerlyk stuk brood te verdienen. En met die „ouderen" schrik niet, lezer wordt dan bedoeld de man van 35-50 jaar. Nu pleiten de tegenwoordige pen sioenregelingen wel voor de opname van jeugdige krachten in hec bedrijf, maar dit wil toch niet zeggen, dat daarom de anderen maar geen kans meer moeten krijgen. Intussen is de toestand wel teke nend, de reactie is gekomen, het bedrijfsleven gaat weer ziften en al getuigt het van een verkeerde in stelling, dat dan b\j voorbaat de ouderen geen kans meer gegeven wordt, het getuigt toch ook, dat de gouden tyd weer voorby is en dat weer telkens zwaardere eisen gesteld worden. En dat geeft toch wel te denken. UITVERKOOP. De textielhandelaren kunnen in de komende weken een massa goed zonder punten en met vry grote korting verkopen. De uitverkoop is dus weer eens in het land en wie de advertenties leest, merkt al weinig meer van het oorlogsverlies. De gouden tyd van koopjes van „zonder punten" kopen is weer aangebroken en menig huis moeder loopt het water in de mond by het bekyken der etalages. Maar de pryzen zyn ondanks de kortingen toch nog dikwijls zo hoog, dat moeder de vrouw, trots al haar verlangens, geen kans ziet zich aan de uitverkoop te buiten te gaan. Immers, de tijden van consumen- tencrediet en scliadeboekjes liggen alweer lang achter ons en de begro ting van het huishouden staat geen bokkesprongen meer toe. Maar toch lokken advertenties en _:alages, toch lokken kortingen en koopjes en het zaljnoeilyk zyn om aan de verleiding te ontkomen. Huismoeders opgelet, er is een oud spreekwoord, dat zegt: Wie al koopt, wat hem lief is, Moet dra verkopen, wat hem gerief is.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1