De zeven vuuisteaien van 't 4jaet De Engelse Schade WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN i4n[eeda$ ityhty. Steunt U&ettig tyezaq 0, veipeittziHgen... Zieken-T riduum. üi[ftiq, [aai qeieden. Zaterdag 25 Juni 1949 No. 25 Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Qrootestraat 28 Telefoon K 47S0 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Toen het geestelijke leven in Europa kwiinde en zeer velen slechts langs Zijpaden en omwegen de haven der ware heiligheid konden bereiken, heeft God door de openbaring van de myste riën van Zijn Hart de wereld opnieuw de waarheid voorgehouden en haar geestelijke strevingen met een nieuw vuur doorgloeid. De protestanten die zich blind staar den op de zonde en alleen deze éne werkelijkheid, de zonde, nog aan namen, werden door het H. Hart herinnerd aan het woord, dat Hy eens tot Franciscus van Sales ge sproken hadIk ben niet op aarde gekomen om de mensen te verketteren en te verdoemen, maar mijn naam is Jezus, dat wil zeggen Zaligmaker. En de jansenisten, die God zo eng hartig gemaakt hadden, dat de ver lossing slechts enkele weinigen ten deel kon vallen, hoorden weer de woorden van ChristusIk ben niet gekomen voor de gezonden, maar voor de zieken, die een geneesheer nodig hebben en komt allen tot Mij, als ge belast en beladen zijt en Ik zal U verkwikken. Christus heeft zich geopenbaard aan allen als de God van liefde; hij is mens geworden voor de zondaar en die te redden is de opgaaf van zijn leven en het doel van zijn zoendood. Daarom moeten wy alle vrees uit bannen en onze verhouding tegenover God laten beheersen door een blinde overgave en een kinderlijk ver trouwen. Aan allen, die zichzelf zoeken in hoogmoed en gevoelloosheid houdt Christus zijn eigen hart als voorbeeld voor: leert van my, dat ik zacht moedig en ootmoedig van harte ben, zachtmoedig tegenover de mensen, nederig en Klein tegenover God. Daar Christus altijd en in alles de eer van zijn Vader zocht, nodigt Hy ons uit van ons leven een voort durende verheerlijking van God te maken door in alles zyn wil te vol brengen en ons in alles aan zijn wel behagen te onderwerpen. Hierdoor Kind van God geworden en broeder v-an Christus verlangen wy over heel de linie een leven van eerherstel te leiden door voldoening te geven voor onze eigen zonden en de zonden van anderen, door waar de haat steeds verfijnder vormen aan neemt onze liefde zo te laten uit stralen, dat ze heel de aarde en alle mensen omvat. Eerherstel leidt vanzelf tot aposto laat. Ook wy willen het Ryk van Christus uitbreiden over d6 wereld, ook wij willen zielen voor Hem ont sluiten. Daarom gunnen wij ons zelf rust noch duur, maar zyn voortdurend in de weer om de Kerk tegen hare vijanden te verdedigen en om haar innerlykste kern voortdurend sterker en heiliger te maken. Ziedaar zeven gedachten, die als even zovele vuurstralen van het brandend Hart van Christus zyn uit gegaan en het aanschijn der aarde hebben veranderd. De godsvrucht tot het H. Hart is die innerlijke en bran dende kern van de Kerk geworden, waarvan Chesterton gezegd heeft Zelfs als het verwaterd is, is het Christendom heet genoeg om heel de moderne samenleving tot moes te koken. P.H. RONGEN O.C.R. Zoals in vorige jaren zal ook dit jaar, omstreeks de verjaardag van Zyne Koninklijke Hoogheid Prins Bernard der Nederlanden, in het gehele land wederom een inzameling van gelden Anjerdag 1949 worden georganiseerd, teneinde uit de opbrengst financiële steun te kunnen verlenen aan organisaties en verenigingen, werkzaam op cultureel gebied, met name op het terrein van de volksontwikkeling en de jeugd zorg. De instellingen en organisaties met cultureel doel waaraan ons gewest zo rijk is zyn aangewezen op materiële hulp van. de gemeenschap en ontvangen deze dan ook veelal plaatselijk. In tal van gevallen echter bestaat^ er behoefte aan een bijzon dere steunverlening van een centrale gewestelijke instantie, welke steun wordt verleend door het Anjerfonds Limburg, gevestigd te Maastricht. Hoe groter de opbrengst van de Anjer-collecte, hoe groter het aantal organisaties, dat door middel van subsidies zal worden kunnen ge steund. Gezien het goede doel, meen ik dan ook niet te mogen nalaten een dringend beroep op de inwoners myner gemeente te doen om inzame ling van gelden voor het Anjerfonds, door middel van de verkoop van Anjerspeldjes, welke zal worden ge houden van 25 tot en met 29 Juni a.s. te doen slagen. Hierbij geldt het devies van het Anjerfonds: Tua res agitur - het gaat om UW zaak. Yenray, 21 Juni 1949 De Burgemeester van Venray, Mr. A. H. M. JANSSEN. Deze week zyn er verschillende briefjes op het gemeentehuis afge geven, waarin in hoog ambtelijke styl vermeld staat, dat geroofde en ver nielde bezittingen van verschillende Venrayse mensen niet onder de Claim- schade of Engelse schade vallen, maar thuis horèn by de Schade-Enquête- Commissie in Roermond. Waarschijnlijk heeft de onlangs in gestelde Raadscommissie deze nodig om in Den Haag, eens wat meer te weten te komen over de zonderlinge regeling, die nu byna vyf jaren 11a datum wordt toegepast, om de slacht offers van onze bevrijders met eer kluitje in het riet te sturen. Over het onderwerp Engelse Schade is én door de Raad én door ons blad al vier jaar lang gepraat en geschre ven, zelfs zo, dat nu twee dagbladen ook ontdekt hebben, dat er iets fout is. Hopenlyk heeft echter de Raads commissie meer succes, dan een der redacteuren die door Den Haag nu niet direct juist is voorgelicht. Want er rijzen by deze heel onfrisse ge schiedenis nog al wat vragen en wy maken ons sterk, dat deze straks in Den Haag ook op tafel worden ge deponeerd. Want waarom ontdekt men nu na dik vier jaren eerst, dat de Engelse Schade in veel gevallen thuis hoort bij de Schade-Enquète-Commissie, ter wijl taxateurs, controleurs, aquisiteurs en hoe verder de vele ambtenaren mogen heten die zich aan de Engelse Schade een dik pensioen halen tot voor kort nog beweerden, dat het inderdaad Engelse Schade was. Waarom eist men vier jaren na datum bewijzen welk onderdeel en welke troep van het grote Engelse leger de goederen heeft vernield of meegenomen, terwyl de bevolking officieel door de Engelsen was geëva cueerd en zware straffen stonden op het binnenkomen van een zwaar be waakt Venray? Waarom stelt men de bevrydings- datum niet op 18 October toen Venray officieel bevrijd is en wel op 27 Nov., anderhalve maand na datum, toen Oirlo bevryd is en de Engelsen op trokken uit loopgraven foxholes, die met goederen van Venrayse mensen een beetje waren opgeknapt en be schermd Waarom uelt de overjas niet mee die men einde October in Helmond van een Engels soldaat terugkocht, die hem meegebracht had uit Venray, ondanks dat LOOTING A SERIOUS CRIME was? Waarom zijn er gevallen voor de 100 procent uitbetaald, riet alleen dooi de Engelsen, maar ook voordat de grote papiermolen, die ambtenarij heet, langzaam maar zeker de illussie van de Venrayse bevolking te gruzel maalde. Waarom hangt men in Den Haag schone verhalen op over controle maatregelen, die zo erg niet zyn, maar die het grootste deel van Venray niet moet, omdat zij niet voor dieven en leugenaars wenst uitgemaakt te worden, al is het dan in brave amb telijke taal Waarom moet deze heiegeschiedenis vier lange jaren duren en waarom moeten honderden ambtenaren de controle van gemeentewege nog eens drie viermaal herhalen Waarom wordt de mensen voor gespiegeld, dat men bij de S.E.C. even goed zyn geld krijgt als bij de claim- schade, terwyl men weet, dat dit onwaar is en dit zonder opgave van redenen gebeurd, daar de huisraad- schade vergoedt volgens basis 9 Mei 1940, de Claimschade echter volgens vervangingswaarde min de normale afschrijving. Verder zijn we benieuwd of de personen aan wie reeds uitbetaald is hieronder zyn behoorlijke bedra gen ook 't bewijs hebben geleverd, dat ze een en ander inderdaad kwyt geworden zijn door ae Engelsen. Is het bovendien niet schitterend, dat men voor in beroep te komen teerst f5,— mag storten. Hoe is het mogelyk, dat op protesten tegen de mededeling, dat de S.E.C. de schade reeds heeft uitbetaald, de boodschap komt, dat een en ander „alsnog onderzocht" zal worden? De zaak schijnt men intussen dus 'nog niet onderzocht te hebben en de mededeling van uitbetaling maar op de bonnefooi verzonden te hebben. Op al deze viagen en het lystje zou nog met een dozijn zyn uit te breiden heeft Den Haag nog geen antwoord gegeven, hoogstens gebelgd de schouders voor opgetrokken op de manier van „hoe durven ze toch". We hopen, dat nu vier en een half jaar na de bevrijding eens licht komt in deze duisteie zaken, die, waren ze in Amsterdam voorgevallen, reeds lang opgelost waren. We zyn nu eenmaal misschien wat braaf, maar we vrezen, dat daar wei nig meer van overblijft als dit nog lang gerekt wordt. Misschien is het hoopvol, dat het C.B.V.M.V. Venray al „vervelend" gaat vinden, zoals zy een dezer dagen zei. Intussen zy de Raads-commissie alle succes toegewenst. Nog vers in ons geheugen ligt de bezetting in de jaren 1940—1945. Aan den lyve hebben wy toen ondervonden wat het betekent on derdrukt .en geknecht te worden door een vreemde overheerser. En wat geschiedt thans, in veel erger mate zelfs dan bij ons geduren de de bezetting, in een groot deel van Europa Richten wy onze blik naar het Oosten, naar de Balkanlanden. De eertijds vrije volken van deze landen worden nu onderdrukt en vertrapt door de overheersing van een. bar baars regime. Vrijheidsrechten bestaan er niet meer. Een minderheid heeft de overhand, die er, om elk verzet te breken, niet voor terugschrikt gehele gezinnen uit elkaar te rukken en mannen, vrouwen en kinderen afzonderlijk wegvoeren. Ook in ons land zou een kleine minderheid, met steun van buiten, een greep naar de macht kunnen doen om er een nieuwe orde te vestigen. Om dit nu te voorkomen en te verijdelen, heeft zich met instemming van de regering een instituut ge vormd, hetwelk o.m. tot doel heeft vrijwilligers te werven voor de mili taire en politionele gezagsapparaten. De Regering doet daarom een be roep op alle weerbare mannen, om zich vrijwillig voor deze reserve diensten te melden. Door aan deze oproep gehoor te -geven, kunt U zelf medewerken om te voorkomen: a. dat een vijfde colonne haar ramspoedig werk evenals in 1940 zal kunnen uitvoeren; b. dat een kleine minderheid hei- Wettig Gezag omver werpt; c. dat wy onderdrukt en van alle recht en vrijheid beroofd worden. Teneinde nu te bevorderen, dat U een duidelijk inzicht krijgt in het geen Steunt Wettig Gezag wil, no digen wij eenieder uit tot bijwoning van een propaganda-avond. Op deze propaganda-avond zullen het woord tot U richten en d3 ZEw. Pater Govaert, de Res.-Majoor H. v. d. Put, commandant Reserve Grens bewaking, district Limburg en de Res.-Majoor H. Verstappen, comman dant Nationale Reserve district Lim burg en tot slot wordt de film „Voor spel voor de oorlog" vertoont. De bijeenkomst wordt gehouden op Woensdag 29 Juni (St. Petrus en Paulus). Aanvang 8 uur 's avonds in zaal Schellen, Henseniusstraat. Komt naar deze avond. Deze bij eenkomst verplicht U tot niets. De toegang is vrij, eenieder is welkom, ook de dames, doch allen boven 18 jaar. Het Plaatselijk Comité, STEUNT WETTIG GEZAG. Waarzeggers en gezondbidders. In het Dagblad voor Noord-Lim burg prees zich vorige week een taxi-bedryf aan voor een voordelige rit naar de helderziende in Handel, die zodoende uit Venlo iedere dag te bereiken is. Deze dame schijnt het reeds bui tengewoon druk te hebben, iets waar dergelijke ondernemers, indien ze tenminste een beetje handig zyn, nooit over te klagen hebben. Want het publiek raadpleegt dergelijke mensen schijnbaar liever als doktoren die door jarenlange studie en practyk zich hebben voorbereid voor hun taak. \Er mag dan wel eens ooit een natuurtalent voorkomen, de meeste van deze mensen met zogenaamde bovennatuurlijke gaven speculeren op de zwakheid van de menselijke natuur en deze natuur wordt er door hun werk niet beter op. En de bovennatuurlijke gaven be staan gewoonlijk uit een min of meer handig zakentalent en veel geluk. Duizenden mensen hebben hun goed geld hieraan weggesmeten, maar duizenden anderen staan klaar om het eveneens te doen. Bijgelovigheid en goedgelovigheid vangt vele mensen en de enkelen, die er werkelijk baat by hebben zyn de waarzeggers en gezondbidders en ondernemende taxi-chauffeurs, die hun pappenheimers kennen. Verenigingsleven. De voetbalsport gaat zyn rustperi ode in, na een voor Venray wel heel droeve afloop. Maar nakaarten heeft geen zin, blykens de laatste verga dering is men van plan het weer eens anders te doen en het zal aan de spelers zelf liggen of zy deze plannen metterdaad zullen uitvoeren. Trouwens, dat geldt voor alle ver enigingen, als de leden niet mee werken valt het hele verenigingsleven in duigen. Deze klacht hoort men echter practisch overal. De fut is er weer eens uit en er zijn maar weinig verenigingen, waar nog wat vanuit gaat. Daaraan dachten wy ook, toen we Zondag de processie zagen trekken en wy onze harmonie sterk ge dund hoorden spelen. We kunnen ons niet indenken, dat dit alles nog een gevolg is van de oorlog. In Wanssum is morgen Zondag een muziekconcours, waarop byna geen andere als door de oorlog getroffen muziekverenigingen komen en daar worden toch aardige nummers weg gegeven. In Venray boert men ook met de harmonie niet vooruit en het wordt tijd, dat ook daar het roer geducht wordt omgegooid, wil niet de laatste goodwill verspild worden bij het pu bliek. Want we slaan tegenover anderen wel een povere figuur. Verkeersperikelen. De dienst gemeentewerken heeft van het geklaag der Raadsleden af willen zijn en het liele dorp vol gezet met verkeersborden. Het publiek zal voortaan moeten opletten waar en in welke straat men fietst en rijdt, daar overal ver- bodsbepalirigen en. waarschuwingen zyn aangebracht, die bij niet-nakomen een bonnetje opleveren van zo en zoveel. Maar daar is het'niet om begonnen. Het is er om te doen, u voetganger kans te geven fatsoenlyk te wan delen en te winkelen, u fietser, om zonder heksetoeren van de ene kant van het dorp naar de andere kant te fietsen, u automobilist, om zondei veel te strubbeling door te nauwe straten te komen. Maar van uw kant wordt dan ook gevraagd: oplettendheid en begrip. Dan zal de zaak gemakkelijker draaien als voorheen en zullen ons dodelijke ongelukken bespaard bly ven. Bovendien zal dan het Gouwestraatje geen goudmijn zijn voor vrouwe Jus- tia, die vanaf heden slechts wande laars hierin duldt. Wegenaanleg. Andere gemeenten in de buurt kijken Venray met een scheel oog aan om zyn prachtige wegen, die onze grote gemeente links en rechts doorkruisen en ze zeggen soms hate lijk, dat je wel kunt merken, dat Venray armlastig is. Maar - dat is maar afgunst en raakt onze koude kleren niet, want de begroting 1949 was er toch nog niet, dus we hoeven ons nergens aan te storen. De zaak wordt echter erger, want ook tussen de burgers van Venray Kom dreigt twist te ontstaan. In de nieuwe buitenwijken liggen wegen en trottoirs om te zoenen, maar in de kom hobbelt en cakewalkt men van het ene gat naar het andere, van de ene hoogte naar het volgende dal. Op de Oud-Oostr. weg ziet men met schrik een auto naderen, wegens de enorme stofwolken. En daar is de twistappel al aan het rollen. Het is de mens ook nooit naar de zin te maken. Enfin, Ge meentewerken, als je eens niets te doen hebt, denk dan ook eens aan de cakewalk en de stofwolken SPORT Zondag liet de jeugd van Noord- Limburg zien, dat ze nog wel fietsen kan en werd het publiek vergast met een buitengewoon hoog tempo in een „formidabele" wedstrijd. Intussen waren er enkele dingen minder „formidabel" en tot heil van de renners en clubs mogen ze hier onder volgen: Sport moet verheffen, moet een krachtige wil kwekpn, teamgeest leert wat ^oor elkander over hebben en o.i. lieèft de jury te weinig gelet- op fouten, die hier tegen werden gemaakt. Wanneer pech veroorzaakt dat men uitgeschakeld wordt, dan moet men clat kunnen verdragen en geen aanleiding zyn om anderen te hinderen. Op de verzorgingsplaats moet een en ander fatsoenlyk verlopen. Gillen de meisjes en vrouwen horen daar niet thuis. Sny'den en rammen, al gebeurt het niet opzettelijk, moet gestraft worden wil men het sportieve element in dergelijke wedstrijden behouden. De organisatie was goed, daar niets van, maar men moet vooral deze jonge renners leren, dat het sport moet bly'ven en niet een najagen van kost wat het kost, van geldpremies en overwinningsfanfares. Over deze dingen kan men niet nonchalant heen zien, wil men latei- niet bbdrogen uitkomen In 1899 bleek uit de toen opge maakte Kiezerslijst der gemeente Venray dat er waren: 761 kiezers voor de Tweede Kamer; 760 voor de Provinciale Staten en 745 voor de- Gemeenteraad. In 1899 telde de toenmalige Christelijke Limburgse Boerenbond in totaal 6209 leden, verdeeld over 77 gem. In de gemeente Venray telde men toen 212 leden. In 1899 kwamen voor op de lijst der hoogstaangeslagenen in Lim burg, welke benoembaar waren tot leden der Tweede Kamer, een 2tal inwoners uit Venray. Het minimum bedrag van de gezamelyke aanslagen bedroeg toen f 367.61. In 1899 werd het rundvlees voor 30 cent perpond verkocht. Spek voor 28 ct., Amerikaans spek 21 ct. IN DE WOLKEN. Neen, niet achter de wolken, maar in de wolken zyn we. Nog drie weken Wilt U geloven, dat er van de week een paar mensen waren, die wilden, dat ze ook ziek waren. Enkel en alleen om naar het triduum te kunnen. Maar daar moet je toch eerst „een staat van dienst" voor hebben. Ziek zyn, al langer ziek zyn. 's Zondags niet naar de kerk kunnen. „Haalt je de koekoek", maar als je zo al hoort, wat er voor het triduum by elkaar gesleept wordt, dan begin je al te watertanden en zou je graag op het eerste rytje willen zitten. Ho wacht even: niet wat er zoal by elkaar gesleept wordt, maar wat er zoal bij elkaar gesleept moet worden. (Leest U deze zin nog eens over en U zult meteen begrijpen, wat we bedoelen. Wat de giften in natura betreft, zou ik haast dat knulletje langs de trein na willen doen: chocolade, limonade, biscuut, fruit, frujetta, bonbons, koekjes, dames en heren taart en gebak, haantjes Wat belieft U U zegt „wyn" Ja, zeker, reuze versnapering. Aan de zieken willen geven een elck wat wils. De dames komen er wel voor langs de deur. En wat een rekenary en berekening. Moet U eens even nadenken. De kosten per zieke moet gerekend worden op gemiddeld f 10— per per soon. Doe dat eens 150 maal. Wat een getal Iedere zieke is er een en iedere zieke is er een. Wie heeft er nog een Dat was een stukje voor de gezonden, want het wordt hun cadeau aan U, zieken, maar nn nog iets voor U apart. Van de week hebben we een brief gehad van de Bisschop. U begrijpt zeker al, wat Hy geschreven heeft. Vanzelf. Vader Bisschop hoort op ons ziekentriduum. En Hy komt hoor. En nu niet het sluitingslof. Neen, we krijgen een Bisschopsmis, Heeft U misschien nog nooit van uw leven meegemaakt. Nu, 13 Juli. zult U het meemaken. Bovendien is de Bisschop dit jaar 40jaar Priester. U gaat dat samen met Hem vieren. Hoe dat zult U dan wel zien. Maar, we willen U alvast wel dit zeggen: toen Mgr. Lemmens een paar weken geleden een brief heeft geschreven aan de mensen, die in alle kerken is voorgelezen en in alle kranten heeft gestaan, heeft hy bijzonder aan U, zieken, Uw gebed, H. Communie en offer voor Hem gevraagd. Denkt U daar eens heel bijzonder aan in deze weken. Zieken en gezonden, nog drie weken en op de kalender staat 12, 13, 14 Juli: ziekentriduum: HET GESCHENK VAN DE GEZONDEN AAN DE ZIEKEN. per pond. Op de Trap wei'd dikwyls rundvlees verkocht a f 1 per 4 pond, alles zonder bonnen. In 1899 werden in Venray, volgens de opbrengst der accijnzen in het ie halfjaar ongeveer 750.000 glazen bier gedronken (en die waren heel wat groter dan vandaag), dat was anderhalf millioen glazen per jaar. 3erekent aan de toenmalige prys van 6 cent per glas, het bedrag van 90.000 gulden per jaar. De jeneveraccijns bracht toentertijd hier bijna niets op. De jenever kostte toen ook maar 80 tot 90 cent per liter aan particulieren. Een grote borrel 5 ct., een kleine 3 ct. Op de kermis te Venray werd in 1899 voor het eerst een stoom- carrousel geplaatst door L. van Ber gen uit Roermond. Bij publieke aanbesteding werd namens de gemeente in Sept. 1899 aanbesteed de levering van 2 wagons stukkolen. De uitslag was f 114.60 franco station (Belgische kolen). Op 16 Juli 1899 werd in Venray officieel opgericht de Raiffeisenkas, later Boerenleenbank. Een 40tal leden van de Boerenbond traden toen als lid toe en ontvingen hun eerste spaarbankboekje. Als voorlopig bestuur werd geko zen de heren H. "Wismans—Poels, M. Poels—Joosten, Henri Trynes Sr., Jacob Aercs,Hubert Janssen en Louis Raedts. Dit heugelijk feit zal op Voens- dag a.s. (St. Petrus en Paulus) op feestelijke wyze herdacht worden. In Juli 1899 vroeg de gemeente Horst een hoofd der openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs in het dorp. Jaar wedde f' 1000 en vrije woning, met de verplichting tot het geven van vak J en lierhalingsonderwys. Hy moest in het bezit zyn van akten Franse- en Hoogduitse taal. Op de markt te Nijmegen waren op 17 Juli de prijzen als volgt: Biggen 4 6 gulden per stuk. Vette varkens 16-17 ct. per pond. Vette kalveren 22—24 ct. Boter 50—55 ct. Aardappelen f 1,50 a f 2— Nieuwe aardappelen f 5.40 a f 5.75. Rogge f 5.40 a f 5.60 Haver f 3.75 a f 4.— e en nu zy die veroverd hebben, kunnen ze hun vrije tyd in de keuken doorbrengen, gewapend met vaat- en stofdoeken, stofzuigers en wie weet welke apparaten nog meer. Zy branden hün vingertoppen in het kokende afwaswater, werken dan blaren in hun handen met matten kloppers en krijgen rouwrandjes van het aardappeljassen. Zeven en zestig van de honderd mannen poetsen koper en maken bedden op, dweilen de vloeren en lappen de ramen. Hun huishoudelijke plichten zyn minstens even zwaar als hun dagtaak en als dan hun dubbele taak weer geëindigd is, kry gen zy een kopje koffie ingeschonken dat zy zelf hebben gezet en mogen zy de nieuwste permanent bewon deren, die de „slovende vrouw" juist die middag heeft laten maken. Verlichting van de taak der zwoe gende huisvrouw noemt men dit heel deftig. Hoe het genoemd moest wor den durft niemand van het „sterke" geslacht te zeggen. De man als slaaf! Van de 100 mannen zyn er 67 hun vrouwen behulpzaam in de huishou ding. Dit was het onrustbarende feit, dat door een onlangs gehouden pu blieke opinie onderzoek aan het licht kwam. Hiermede werd in één slag de man van het voetstuk gehaald, waarop hy duizenden jaren lang beeft gestaan. Al was zijn patriarchale voorkomen door de uitvinding der gilette-mesjes dan ook reeds eerder gedevalueerd, toch was hy in alles nog de heerser en beschermer van zijn gezin. Zijn taak was het om de nodige finan ciën tot instandhouding van deze kleinste staat in de staat te verove ren en met een waarlyk superieure minachting keek hy naar de huis houdelijke werkzaamheden die door zwoegende en zweetende vrouwen werden uitgevoerd. En nu .de heren der schepping zyn veranderd in onhandige keuken meisjes en werksters. De carricaturen uit de tyd der eerste vrouwenbewe ging konden zyn positie niet scherper hebben getekend dan nu dit onder zoek het heeft gedaan. De mannen hebben jarenlang de bondscontributie betaald en via de bonden gevochten voor een achturige Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren, Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Charles Ruysstraat 5, Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Dinsdag 28 Juni Kleuterbureau Donderdag 30 Juni Consultatiebureau voor Zuigelingen uit de Kerkdorpen. Electrische schrikdraden De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van de hoofden of de be stuurders van een onderneming van landbouw, tuinbouw, bosbouw of vee houderij, waarin gebruik wordt ge maakt van een schrikdraad, dat zy in het bezit moeten zyn van een door een bevoegd deskundige opgemaakt en geldig bewijs, waaruit blijkt, dat het bewys werd afgegeven, aan het bepaalde in de artikelen 3 tot en met 14 van het „Veiligheidsbesluit elec trische schrikdraden" was voldaan. Dit bewys moet telken jare worden vernieuwd. Onder een bevoegd deskundige kan worden verstaan een door een elec- triciteitsbedryf erkend electro-tech- nisch installateur. Kring-ad visenr. Mgr. Lemmens heeft tot Kring- adviseur van de Jonge Boeren alhier benoemd de Zeereerw. heer de Bot, Pastoor te Merselo. Geslaagd. Op het te Rotterdam gehouden examen slaagde voor costumière Mej. Jet Wismans, Leunseweg. Overgangsexamens. By de overgangsexamens voor Di ploma B, gehouden op 20 Juni jl. in de Psychiatrische Inrichting St. Ser- vatius alhier slaagden de volgende eandidaten: ie Overgangsexamen: Teunesen G: A.; Geuskens H.; Nabbe Fr.; Bonten J. H.; van den Berg J.; Rongen H. J.. Nellen A.; Br. Montanus Scheepers. 2e Overgangsexamen: Aerts A. J.: Crutzen J. G.; Farkas Imre; AhoutF. A.; KruizeW.; Br. Emmarus de Goey; Br. Rupertus van Gerwen.

Peel en Maas | 1949 | | pagina 1